Sacred Heart Prep Results from the WBAL #2 at Shoreline Park on 10/15/09
Boys Results and Stats
Switch to GirlsBoys Individual Results
Runner | Gr | Squad | Time | Pace | Dist | Place | Rank in Squad | Rank in School | Rank vs Comp | Last Year Time (Δ,%) |
Last Race Time (Δ,%) |
Last PR (Δ,%) |
Last DPR (Δ,%) |
Imprvmnts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Aitken-young, Clay | Fr | JV | 20:37 | 6:52 | 3 | 17/83 | 3/16 | 9/22 | 3/7 | You ROCK! (SBP) | ||||
Dyer, Nathan | Fr | JV | 23:35 | 7:52 | 3 | 54/83 | 12/16 | 18/22 | 2/3 | |||||
Ferrari, Adrian | Sr | V | 18:39 | 6:13 | 3 | 25/50 | 3/6 | 3/22 | 6/8 | 19:17 (0:38,3.3) |
19:17 (0:38,3.3) |
19:17 (0:38,3.3) |
19:17 (0:38,3.3) |
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP, DPR) |
Freeman, Christian | So | JV | 20:53 | 6:58 | 3 | 22/83 | 6/16 | 12/22 | 2/5 | 22:11 (1:18,5.9) |
22:11 (1:18,5.9) |
22:11 (1:18,5.9) |
20:51 | You ROCK! (LY, LR, PR) |
Glassmoyer, Steven | Fr | V | 19:00 | 6:20 | 3 | 29/50 | 6/6 | 6/22 | 2/7 | |||||
Hamilton, Sean | Jr | JV | 22:46 | 7:35 | 3 | 44/83 | 9/16 | 15/22 | 3/5 | 22:25 | 22:25 | 22:25 | 22:25 | |
Hosking, Andrew | Jr | V | 18:41 | 6:14 | 3 | 26/50 | 4/6 | 4/22 | 5/7 | 19:54 (1:13,6.1) |
19:54 (1:13,6.1) |
19:54 (1:13,6.1) |
19:54 (1:13,6.1) |
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR) |
Hutton, Cam | Sr | V | 18:03 | 6:01 | 3 | 11/50 | 2/6 | 2/22 | 4/8 | 18:32 (0:29,2.6) |
18:32 (0:29,2.6) |
18:32 (0:29,2.6) |
18:32 (0:29,2.6) |
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR) |
Jackson, Tyler | Jr | JV | 20:37 | 6:52 | 3 | 18/83 | 4/16 | 10/22 | 2/6 | 20:42 (0:05,0.4) |
20:42 (0:05,0.4) |
20:42 (0:05,0.4) |
20:39 (0:02,0.2) |
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR) |
Kaplan, Zach | So | V | 17:56 | 5:59 | 3 | 9/50 | 1/6 | 1/22 | 5/8 | 18:32 (0:36,3.2) |
18:32 (0:36,3.2) |
18:32 (0:36,3.2) |
18:32 (0:36,3.2) |
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR) |
Keane, Colin | Fr | JV | 35:43 | 11:54 | 3 | 83/83 | 16/16 | 22/22 | 3/3 | |||||
Knox, Kevin | So | JV | 20:49 | 6:56 | 3 | 20/83 | 5/16 | 11/22 | 2/6 | 21:19 (0:30,2.3) |
21:19 (0:30,2.3) |
21:19 (0:30,2.3) |
21:19 (0:30,2.3) |
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR) |
Licolli, Connor | So | JV | 23:31 | 7:50 | 3 | 53/83 | 11/16 | 17/22 | 2/3 | |||||
Plascencia, Luis | Sr | JV | 33:39 | 11:13 | 3 | 82/83 | 15/16 | 21/22 | 3/3 | |||||
Reidy, Sean | Jr | JV | 20:26 | 6:49 | 3 | 15/83 | 2/16 | 8/22 | 4/7 | |||||
Rhine, Ian | Sr | JV | 21:42 | 7:14 | 3 | 29/83 | 7/16 | 13/22 | 2/5 | 21:33 | ||||
Stapran, Gustav | So | JV | 22:59 | 7:40 | 3 | 48/83 | 10/16 | 16/22 | 2/5 | |||||
Tapia, Sergio | So | JV | 24:18 | 8:06 | 3 | 60/83 | 13/16 | 19/22 | 2/3 | |||||
Walecka, Ned | Sr | JV | 22:30 | 7:30 | 3 | 42/83 | 8/16 | 14/22 | 3/5 | |||||
Watterson, Zach | Jr | V | 18:45 | 6:15 | 3 | 27/50 | 5/6 | 5/22 | 3/7 | 18:26 | 18:26 | 18:26 | 18:25 | |
White, Bill | So | JV | 19:11 | 6:24 | 3 | 2/83 | 1/16 | 7/22 | 2/8 | |||||
Xiang, Richard | Sr | JV | 28:28 | 9:29 | 3 | 81/83 | 14/16 | 20/22 | 3/3 | 26:06 | 26:06 | 26:06 | 26:04 | |
Runner | Gr | Squad | Time | Pace | Dist | Place | Rank in Squad | Rank in School | Rank vs Comp | Last Year Time (Δ,%) |
Last Race Time (Δ,%) |
Last PR (Δ,%) |
Last DPR (Δ,%) |
Imprvmts |
Under Improvement, the abbreviations are:
- LY = Beat time from the same course a year ago.
- LR = Beat time from the most recent running of this course.
- PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
- PG = Beat personal goal.
- SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
- DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
- DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
- DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
- TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
- NFC! = "Note From Coach" - your coach has posted a comment about your race.
All columns are sortable by clicking on the column heading.
Boys Team Results
Team | Rank of Finish | Time Gap |
Dist | Avg Pace | 1st Place Pace | 5th Place Pace | Points | Win Team Pace | Last Year Time (Δ,%) |
Last Race Time (Δ,%) |
Last PR (Δ,%) |
Last DTR SDTR |
Improvements | Runners (Points) |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
V 1st 5 | 5/7 | 92:04 0:49 |
3 | 6:08 | 5:59 | 6:15 | 98 | 6:00 | 93:55 (1:51,2.0) |
93:55 (1:51,2.0) |
93:55 (1:51,2.0%) |
87:53 | Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) | Zach Kaplan (9), Cam Hutton (11), Adrian Ferrari (25), Andrew Hosking (26), Zach Watterson (27) |
JV 1st 5 | 3/6 | 101:40 1:38 |
3 | 6:47 | 6:24 | 6:56 | 68 | 6:33 | 112:43 (11:03,9.8) |
112:43 (11:03,9.8) |
112:43 (11:03,9.8%) |
112:43 | Your Team ROCKS! (LY, LR, PR, DTR) | Bill White (2), Sean Reidy (15), Clay Aitken-young (16), Tyler Jackson (17), Kevin Knox (18) |
JV 2nd 5 | 2/5 | 110:50 2:06 |
3 | 7:23 | 6:58 | 7:40 | 59 | 6:52 | Christian Freeman (5), Ian Rhine (7), Ned Walecka (14), Sean Hamilton (16), Gustav Stapran (17) | |||||
JV 3rd 5 | 2/3 | 133:31 10:08 |
3 | 8:54 | 7:50 | 11:13 | 57 | 7:34 | Connor Licolli (6), Nathan Dyer (7), Sergio Tapia (9), Richard Xiang (17), Luis Plascencia (18) | |||||
Team | Rank of Finish | Time | Dist | Avg Pace | 1st Place Pace | 5th Place Pace | Points | Win Team Pace | Last Year Time (Δ,%) |
Last Race Time (Δ,%) |
Last PR (Δ,%) |
Last DTR SDTR |
Improvements | Runners (Points) |
Under Improvement, the abbreviations are:
- LY = Beat team time from the same course a year ago
- LR = Beat team time from the most recent running of the course
- PR = Set a new Team Record for this course
- DTR = A "All-Time Distance Team Record" - the team (e.g. "V 1st 5", "JV 4th 5") best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
- SDTR = A "Season Distance Team Record" - same as above, but for the current season only.
All columns are sortable by clicking on the column heading.
Full Individual Race Results - Boys V
Pl | Name | Gr | School | Time | Pace | Rank in Squad | Rank in School | Rank vs Comp | Last Year Time (Δ) |
Last Race Time (Δ) |
Last PR (Δ) |
Imp |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Darryl Sepulveda | Sr | EASTSIDE CP | 17:08 | 5:43 | |||||||
2 | Aadithya Prakash | Sr | HARKER | 17:13 | 5:44 | |||||||
3 | Sam Parker | Jr | MENLO SCHOOL | 17:14 | 5:45 | |||||||
4 | Stefann Eckhardt | Sr | HARKER | 17:26 | 5:49 | |||||||
5 | Isaacson Matt | So | The Kings Academy | 17:42 | 5:54 | |||||||
6 | Lowry Yankwich | Jr | MENLO SCHOOL | 17:47 | 5:56 | |||||||
7 | Lucas Sokolsky | Sr | MENLO SCHOOL | 17:52 | 5:57 | |||||||
8 | Hector Lopez | Jr | EASTSIDE CP | 17:53 | 5:58 | |||||||
9 | Zach Kaplan | So | Sacred Heart Prep | 17:56 | 5:59 | |||||||
10 | Arnaud Kpachavi | Jr | WOODSIDE PRIORY | 18:01 | 6:00 | |||||||
11 | Cam Hutton | Sr | Sacred Heart Prep | 18:03 | 6:01 | |||||||
12 | Wada Michael | Jr | The Kings Academy | 18:04 | 6:01 | |||||||
13 | Erik Schiller | Sr | Crystal Springs Uplands | 18:12 | 6:04 | |||||||
14 | Will Gray | Sr | Crystal Springs Uplands | 18:19 | 6:06 | |||||||
15 | Michael Madding | Jr | Crystal Springs Uplands | 18:27 | 6:09 | |||||||
16 | Andrew Schmitt | Fr | MENLO SCHOOL | 18:31 | 6:10 | |||||||
17 | Adam Perelman | Sr | HARKER | 18:33 | 6:11 | |||||||
18 | Connor O'dowd | Sr | Crystal Springs Uplands | 18:35 | 6:12 | |||||||
19 | Proteek Biswas | So | HARKER | 18:35 | 6:12 | |||||||
20 | Jensen Mark | Sr | The Kings Academy | 18:36 | 6:12 | |||||||
21 | Juan Jimenez | Jr | EASTSIDE CP | 18:37 | 6:12 | |||||||
22 | Keefe Joshua | Fr | The Kings Academy | 18:37 | 6:12 | |||||||
23 | Jake Kohn | So | Crystal Springs Uplands | 18:38 | 6:13 | |||||||
24 | Michael Machlin | Fr | MENLO SCHOOL | 18:38 | 6:13 | |||||||
25 | Adrian Ferrari | Sr | Sacred Heart Prep | 18:39 | 6:13 | |||||||
26 | Andrew Hosking | Jr | Sacred Heart Prep | 18:41 | 6:14 | 4/6 | 4/22 | 5/7 | 19:54 (1:13) |
19:54 (1:13) |
19:54 (1:13) |
You ROCK! (LY, LR, PR) |
27 | Josh Legha | St. Lawrence Academy | 18:43 | 6:14 | ||||||||
28 | Zach Watterson | Jr | Sacred Heart Prep | 18:45 | 6:15 | |||||||
29 | Stephen Pinto | Sr | Crystal Springs Uplands | 18:52 | 6:17 | |||||||
30 | Steven Glassmoyer | Fr | Sacred Heart Prep | 19:00 | 6:20 | |||||||
31 | Burke Matthew | Jr | The Kings Academy | 19:13 | 6:24 | |||||||
32 | Ryland Chan | So | PINEWOOD | 19:19 | 6:26 | |||||||
33 | Haas Brian | So | The Kings Academy | 19:19 | 6:26 | |||||||
34 | Tommy Shields | Sr | WOODSIDE PRIORY | 19:31 | 6:30 | |||||||
35 | Tyler Yates | Fr | HARKER | 19:32 | 6:31 | |||||||
36 | Drew Schleck | Sr | MENLO SCHOOL | 19:35 | 6:32 | |||||||
37 | Junge Max | Sr | The Kings Academy | 19:47 | 6:36 | |||||||
38 | Arjun Moody | Sr | HARKER | 19:57 | 6:39 | |||||||
39 | David Low | Sr | WOODSIDE PRIORY | 20:07 | 6:42 | |||||||
40 | Burt Sadler | So | WOODSIDE PRIORY | 20:14 | 6:45 | |||||||
41 | Charles Levine | So | HARKER | 20:20 | 6:47 | |||||||
42 | Brian Digiorgio | Fr | WOODSIDE PRIORY | 20:22 | 6:47 | |||||||
43 | Will Strober | Jr | MENLO SCHOOL | 20:24 | 6:48 | |||||||
44 | Scott Digiorgio | Sr | WOODSIDE PRIORY | 20:24 | 6:48 | |||||||
45 | Joe Farned | Fr | WOODSIDE PRIORY | 20:42 | 6:54 | |||||||
46 | Jack Hochberg | Fr | PINEWOOD | 20:59 | 7:00 | |||||||
47 | Jimmy Smale | Fr | PINEWOOD | 21:09 | 7:03 | |||||||
48 | Carlos Hernandez | So | EASTSIDE CP | 21:16 | 7:05 | |||||||
49 | Javier Magana | Sr | EASTSIDE CP | 21:40 | 7:13 | |||||||
50 | Manny Macias | Sr | EASTSIDE CP | 22:34 | 7:31 | |||||||
51 | Bryan Duenas | Jr | EASTSIDE CP | 22:54 | 7:38 | |||||||
52 | Andrew Kalt | St. Lawrence Academy | 23:47 | 7:56 | ||||||||
53 | Aman Vaid | St. Lawrence Academy | 28:21 | 9:27 | ||||||||
Pl | Name | Gr | School | Time | Pace | Rank in Squad | Rank in School | Rank vs Comp | Last Year Time (Δ) |
Last Race Time (Δ) |
Last PR (Δ) |
Imp |
Under Improvement, the abbreviations are:
- LY = Beat time from the same course a year ago
- LR = Beat time from the most recent running of the course
- PR = Set a new PR
- PG = Beat personal goal
- SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
All columns are sortable by clicking on the column heading.
Full Team Race Results - Boys V
Group of 5: V 1st 5
Pl | School |
Total Time |
Pts | Runr 1 | Runr 2 | Runr 3 | Runr 4 | Runr 5 | Runr 6 | Runr 7 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | MENLO SCHOOL 3-2-1-1-1 Gap: 1:24 |
90:02 18:00 6:00 |
56 | Sam Parker Jr 17:14 5:45 3 |
Lowry Yankwich Jr 17:47 5:56 6 |
Lucas Sokolsky Sr 17:52 5:57 7 |
Andrew Schmitt Fr 18:31 6:10 16 |
Michael Machlin Fr 18:38 6:13 24 |
Drew Schleck Sr 19:35 6:32 34 |
Will Strober Jr 20:24 6:48 41 |
2 | HARKER 2-1-2-2-2 Gap: 2:19 |
91:19 18:16 6:05 |
75 | Aadithya Prakash Sr 17:13 5:44 2 |
Stefann Eckhardt Sr 17:26 5:49 4 |
Adam Perelman Sr 18:33 6:11 17 |
Proteek Biswas So 18:35 6:12 19 |
Tyler Yates Fr 19:32 6:31 33 |
Arjun Moody Sr 19:57 6:39 36 |
Charles Levine So 20:20 6:47 39 |
3 | Crystal Springs Uplands 7-6-5-4-3 Gap: 0:26 |
92:11 18:26 6:09 |
83 | Erik Schiller Sr 18:12 6:04 13 |
Will Gray Sr 18:19 6:06 14 |
Michael Madding Jr 18:27 6:09 15 |
Connor O'dowd Sr 18:35 6:12 18 |
Jake Kohn So 18:38 6:13 23 |
Stephen Pinto Sr 18:52 6:17 28 |
|
4 | The Kings Academy 4-4-4-3-4 Gap: 1:31 |
92:12 18:26 6:09 |
89 | Isaacson Matt So 17:42 5:54 5 |
Wada Michael Jr 18:04 6:01 12 |
Jensen Mark Sr 18:36 6:12 20 |
Keefe Joshua Fr 18:37 6:12 22 |
Burke Matthew Jr 19:13 6:24 30 |
Haas Brian So 19:19 6:26 31 |
Junge Max Sr 19:47 6:36 35 |
5 | Sacred Heart Prep 5-5-6-5-5 Gap: 0:49 |
92:04 18:25 6:08 |
98 | Zach Kaplan So 17:56 5:59 9 |
Cam Hutton Sr 18:03 6:01 11 |
Adrian Ferrari Sr 18:39 6:13 25 |
Andrew Hosking Jr 18:41 6:14 26 |
Zach Watterson Jr 18:45 6:15 27 |
Steven Glassmoyer Fr 19:00 6:20 29 |
|
6 | EASTSIDE CP 1-2-3-6-6 Gap: 4:32 |
96:34 19:19 6:26 |
119 | Darryl Sepulveda Sr 17:08 5:43 1 |
Hector Lopez Jr 17:53 5:58 8 |
Juan Jimenez Jr 18:37 6:12 21 |
Carlos Hernandez So 21:16 7:05 44 |
Javier Magana Sr 21:40 7:13 45 |
Manny Macias Sr 22:34 7:31 46 |
Bryan Duenas Jr 22:54 7:38 47 |
7 | WOODSIDE PRIORY 6-7-7-7-7 Gap: 2:21 |
98:15 19:39 6:33 |
157 | Arnaud Kpachavi Jr 18:01 6:00 10 |
Tommy Shields Sr 19:31 6:30 32 |
David Low Sr 20:07 6:42 37 |
Burt Sadler So 20:14 6:45 38 |
Brian Digiorgio Fr 20:22 6:47 40 |
Scott Digiorgio Sr 20:24 6:48 42 |
Joe Farned Fr 20:42 6:54 43 |
Pl | School | Total Time |
Points | Runr 1 | Runr 2 | Runr 3 | Runr 4 | Runr 5 | Runr 6 | Runr 7 |
- The sequence of numbers (e.g. 3-3-4-2-1) in the School column refers to the team's place in the race after each runner finished. It indicates the strength of the team by position.
- If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
- If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
- If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
All columns are sortable by clicking on the column heading.
Full Individual Race Results - Boys JV
Pl | Name | Gr | School | Time | Pace | Rank in Squad | Rank in School | Rank vs Comp | Last Year Time (Δ) |
Last Race Time (Δ) |
Last PR (Δ) |
Imp |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sam Klotz | So | Crystal Springs Uplands | 18:59 | 6:20 | |||||||
2 | Bill White | So | Sacred Heart Prep | 19:11 | 6:24 | |||||||
3 | Spence Jacob | Jr | The Kings Academy | 19:21 | 6:27 | |||||||
4 | Westwood Kyle | Jr | The Kings Academy | 19:30 | 6:30 | |||||||
5 | Cole Roberts | Sr | Crystal Springs Uplands | 19:34 | 6:31 | |||||||
6 | Arjun Viswanathan | So | Crystal Springs Uplands | 19:54 | 6:38 | |||||||
7 | John Stayner | Fr | Crystal Springs Uplands | 19:56 | 6:39 | |||||||
8 | Frederic Erea | So | HARKER | 19:57 | 6:39 | |||||||
9 | Kaveh Motamed | Fr | Crystal Springs Uplands | 19:59 | 6:40 | |||||||
10 | Geoffrey Lalonde | Jr | MENLO SCHOOL | 20:06 | 6:42 | |||||||
11 | Syed Mohsin | So | Crystal Springs Uplands | 20:09 | 6:43 | |||||||
12 | Kyle Cheng | So | Crystal Springs Uplands | 20:15 | 6:45 | |||||||
13 | Daniel Mao | So | HARKER | 20:19 | 6:46 | |||||||
14 | Althausen Michael | Sr | The Kings Academy | 20:22 | 6:47 | |||||||
15 | Sean Reidy | Jr | Sacred Heart Prep | 20:26 | 6:49 | |||||||
16 | Callum Mcculloch | Jr | Crystal Springs Uplands | 20:35 | 6:52 | |||||||
17 | Clay Aitken-young | Fr | Sacred Heart Prep | 20:37 | 6:52 | |||||||
18 | Tyler Jackson | Jr | Sacred Heart Prep | 20:37 | 6:52 | |||||||
19 | Ben Yuan | Jr | Crystal Springs Uplands | 20:40 | 6:53 | |||||||
20 | Kevin Knox | So | Sacred Heart Prep | 20:49 | 6:56 | |||||||
21 | Neel Jane | Fr | HARKER | 20:52 | 6:57 | |||||||
22 | Christian Freeman | So | Sacred Heart Prep | 20:53 | 6:58 | 6/16 | 12/22 | 2/5 | 22:11 (1:18) |
22:11 (1:18) |
22:11 (1:18) |
You ROCK! (LY, LR, PR) |
23 | Williams Peter | So | The Kings Academy | 20:56 | 6:59 | |||||||
24 | Hazelmach Hazelmac | Fr | WOODSIDE PRIORY | 21:17 | 7:06 | |||||||
25 | Anthony Shao | Fr | Crystal Springs Uplands | 21:27 | 7:09 | |||||||
26 | Benjamin Tien | Jr | HARKER | 21:28 | 7:09 | |||||||
27 | Hodges Daniel | Jr | The Kings Academy | 21:28 | 7:09 | |||||||
28 | Tony Lopez | So | MENLO SCHOOL | 21:38 | 7:13 | |||||||
29 | Ian Rhine | Sr | Sacred Heart Prep | 21:42 | 7:14 | 7/16 | 13/22 | 2/5 | ||||
30 | Isaac Berez | Fr | WOODSIDE PRIORY | 21:43 | 7:14 | |||||||
31 | Richard Fan | Fr | HARKER | 21:45 | 7:15 | |||||||
32 | Jack Wookey | So | WOODSIDE PRIORY | 21:48 | 7:16 | |||||||
33 | Arihant Jain | So | HARKER | 21:49 | 7:16 | |||||||
34 | Akhil Reddy | So | St. Lawrence Academy | 21:54 | 7:18 | |||||||
35 | Joseph Thornton | Fr | EASTSIDE CP | 21:55 | 7:18 | |||||||
36 | Dylan Croll | Fr | WOODSIDE PRIORY | 21:57 | 7:19 | |||||||
37 | Sean Keogh | Fr | St. Lawrence Academy | 21:58 | 7:19 | |||||||
38 | Jesse Rothbard | Fr | Crystal Springs Uplands | 22:01 | 7:20 | |||||||
39 | Shival Dasu | So | HARKER | 22:04 | 7:21 | |||||||
40 | Binh Phan | Fr | Crystal Springs Uplands | 22:10 | 7:23 | |||||||
41 | De Villiers Daniel | Jr | The Kings Academy | 22:17 | 7:26 | |||||||
42 | Vishesh Gupta | Fr | HARKER | 22:20 | 7:27 | |||||||
43 | Simon Willig | Fr | Crystal Springs Uplands | 22:26 | 7:29 | |||||||
44 | Ned Walecka | Sr | Sacred Heart Prep | 22:30 | 7:30 | |||||||
45 | Nikhel Narayen | So | HARKER | 22:32 | 7:31 | |||||||
46 | Sean Hamilton | Jr | Sacred Heart Prep | 22:46 | 7:35 | |||||||
47 | Ricardo Maldonado | Fr | EASTSIDE CP | 22:48 | 7:36 | |||||||
48 | Miguel Sepulveda | Jr | EASTSIDE CP | 22:50 | 7:37 | |||||||
49 | Shi-hao Hong | Fr | WOODSIDE PRIORY | 22:51 | 7:37 | |||||||
50 | Gustav Stapran | So | Sacred Heart Prep | 22:59 | 7:40 | |||||||
51 | Philip Wu | Fr | MENLO SCHOOL | 23:03 | 7:41 | |||||||
52 | Christophe Viret | Jr | MENLO SCHOOL | 23:14 | 7:45 | |||||||
53 | Ben Isaacs | So | Crystal Springs Uplands | 23:25 | 7:48 | |||||||
54 | Ravi Lonberg | So | Crystal Springs Uplands | 23:27 | 7:49 | |||||||
55 | Connor Licolli | So | Sacred Heart Prep | 23:31 | 7:50 | |||||||
56 | Nathan Dyer | Fr | Sacred Heart Prep | 23:35 | 7:52 | |||||||
57 | Kevin Lin | Fr | HARKER | 23:45 | 7:55 | |||||||
58 | Culley Nathan | Sr | The Kings Academy | 23:54 | 7:58 | |||||||
59 | Khan Lam | Fr | WOODSIDE PRIORY | 23:57 | 7:59 | |||||||
60 | Colin Smith | Fr | Crystal Springs Uplands | 24:04 | 8:01 | |||||||
61 | David Butler | So | WOODSIDE PRIORY | 24:11 | 8:04 | |||||||
62 | Sergio Tapia | So | Sacred Heart Prep | 24:18 | 8:06 | |||||||
63 | Evan Chan | So | PINEWOOD | 24:19 | 8:06 | |||||||
64 | Akshey Jagadeesh | So | HARKER | 24:20 | 8:07 | |||||||
65 | Menche Daniel | So | The Kings Academy | 24:23 | 8:08 | |||||||
66 | Ian Kpachavi | Fr | WOODSIDE PRIORY | 24:58 | 8:19 | |||||||
67 | Nate Mooi | Fr | Crystal Springs Uplands | 25:01 | 8:20 | |||||||
68 | Velasquez Na Velaz | Sr | The Kings Academy | 25:02 | 8:21 | |||||||
69 | Gene Wong | So | HARKER | 25:03 | 8:21 | |||||||
70 | Nishad Singh | Fr | Crystal Springs Uplands | 25:15 | 8:25 | |||||||
71 | Nice Jason | So | The Kings Academy | 25:16 | 8:25 | |||||||
72 | Arvind Ramjopol | Fr | HARKER | 25:19 | 8:26 | |||||||
73 | Philip Basnage | Fr | Crystal Springs Uplands | 25:21 | 8:27 | |||||||
74 | Timothy So | So | Crystal Springs Uplands | 25:21 | 8:27 | |||||||
75 | Henry Fisher | Fr | Crystal Springs Uplands | 25:29 | 8:30 | |||||||
76 | Nicholas Naclerio | Fr | WOODSIDE PRIORY | 25:37 | 8:32 | |||||||
77 | Ryan Kaveh | Fr | Crystal Springs Uplands | 25:57 | 8:39 | |||||||
78 | Richard Lee | So | HARKER | 26:06 | 8:42 | |||||||
79 | Rohan Chandra | Fr | HARKER | 26:37 | 8:52 | |||||||
80 | Max Maynard | Jr | HARKER | 26:46 | 8:55 | |||||||
81 | Emre Sonmez | Fr | WOODSIDE PRIORY | 26:48 | 8:56 | |||||||
82 | Tamas Carli | Fr | St. Lawrence Academy | 27:21 | 9:07 | |||||||
83 | Adam Greenstein | Fr | MENLO SCHOOL | 27:33 | 9:11 | |||||||
84 | Jorawar Gellon | Fr | St. Lawrence Academy | 28:12 | 9:24 | |||||||
85 | Richard Xiang | Sr | Sacred Heart Prep | 28:28 | 9:29 | |||||||
86 | Mark Larwood | Fr | St. Lawrence Academy | 32:51 | 10:57 | |||||||
87 | Luis Plascencia | Sr | Sacred Heart Prep | 33:39 | 11:13 | |||||||
88 | Colin Keane | Fr | Sacred Heart Prep | 35:43 | 11:54 | |||||||
Pl | Name | Gr | School | Time | Pace | Rank in Squad | Rank in School | Rank vs Comp | Last Year Time (Δ) |
Last Race Time (Δ) |
Last PR (Δ) |
Imp |
Under Improvement, the abbreviations are:
- LY = Beat time from the same course a year ago
- LR = Beat time from the most recent running of the course
- PR = Set a new PR
- PG = Beat personal goal
- SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
All columns are sortable by clicking on the column heading.
Full Team Race Results - Boys JV
Group of 5: JV 1st 5
Pl | School |
Total Time |
Pts | Runr 1 | Runr 2 | Runr 3 | Runr 4 | Runr 5 | Runr 6 | Runr 7 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Crystal Springs Uplands 1-1-1-1-1 Gap: 1:00 |
98:22 19:40 6:33 |
28 | Sam Klotz So 18:59 6:20 1 |
Cole Roberts Sr 19:34 6:31 5 |
Arjun Viswanathan So 19:54 6:38 6 |
John Stayner Fr 19:56 6:39 7 |
Kaveh Motamed Fr 19:59 6:40 9 |
Syed Mohsin So 20:09 6:43 11 |
Kyle Cheng So 20:15 6:45 12 |
2 | The Kings Academy 3-2-2-2-2 Gap: 2:07 |
101:37 20:19 6:46 |
66 | Spence Jacob Jr 19:21 6:27 3 |
Westwood Kyle Jr 19:30 6:30 4 |
Althausen Michael Sr 20:22 6:47 14 |
Williams Peter So 20:56 6:59 21 |
Hodges Daniel Jr 21:28 7:09 24 |
De Villiers Daniel Jr 22:17 7:26 35 |
Culley Nathan Sr 23:54 7:58 39 |
3 | Sacred Heart Prep 2-3-3-3-3 Gap: 1:38 |
101:40 20:20 6:47 |
68 | Bill White So 19:11 6:24 2 |
Sean Reidy Jr 20:26 6:49 15 |
Clay Aitken-young Fr 20:37 6:52 16 |
Tyler Jackson Jr 20:37 6:52 17 |
Kevin Knox So 20:49 6:56 18 |
Christian Freeman So 20:53 6:58 20 |
Ian Rhine Sr 21:42 7:14 26 |
4 | HARKER 4-4-4-4-4 Gap: 1:48 |
104:21 20:52 6:57 |
91 | Frederic Erea So 19:57 6:39 8 |
Daniel Mao So 20:19 6:46 13 |
Neel Jane Fr 20:52 6:57 19 |
Benjamin Tien Jr 21:28 7:09 23 |
Richard Fan Fr 21:45 7:15 28 |
Arihant Jain So 21:49 7:16 30 |
Shival Dasu So 22:04 7:21 34 |
5 | WOODSIDE PRIORY 6-6-6-5-5 Gap: 1:34 |
109:36 21:55 7:18 |
146 | Hazelmach Hazelmac Fr 21:17 7:06 22 |
Isaac Berez Fr 21:43 7:14 27 |
Jack Wookey So 21:48 7:16 29 |
Dylan Croll Fr 21:57 7:19 32 |
Shi-hao Hong Fr 22:51 7:37 36 |
Khan Lam Fr 23:57 7:59 40 |
David Butler So 24:11 8:04 41 |
6 | MENLO SCHOOL 5-5-5-5-6 Gap: 7:27 |
115:34 23:07 7:42 |
153 | Geoffrey Lalonde Jr 20:06 6:42 10 |
Tony Lopez So 21:38 7:13 25 |
Philip Wu Fr 23:03 7:41 37 |
Christophe Viret Jr 23:14 7:45 38 |
Adam Greenstein Fr 27:33 9:11 43 |
||
7 | St. Lawrence Academy 7-7-7-7-7 Gap: 10:57 |
132:16 26:27 8:49 |
195 | Akhil Reddy So 21:54 7:18 31 |
Sean Keogh Fr 21:58 7:19 33 |
Tamas Carli Fr 27:21 9:07 42 |
Jorawar Gellon Fr 28:12 9:24 44 |
Mark Larwood Fr 32:51 10:57 45 |
||
Pl | School | Total Time |
Points | Runr 1 | Runr 2 | Runr 3 | Runr 4 | Runr 5 | Runr 6 | Runr 7 |
Group of 5: JV 2nd 5
Pl | School |
Total Time |
Pts | Runr 1 | Runr 2 | Runr 3 | Runr 4 | Runr 5 | Runr 6 | Runr 7 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Crystal Springs Uplands 1-1-1-1-1 Gap: 1:18 |
103:06 20:37 6:52 |
16 | Syed Mohsin So 20:09 6:43 1 |
Kyle Cheng So 20:15 6:45 2 |
Callum Mcculloch Jr 20:35 6:52 3 |
Ben Yuan Jr 20:40 6:53 4 |
Anthony Shao Fr 21:27 7:09 6 |
Jesse Rothbard Fr 22:01 7:20 9 |
Binh Phan Fr 22:10 7:23 11 |
2 | Sacred Heart Prep 2-2-2-2-2 Gap: 2:06 |
110:50 22:10 7:23 |
59 | Christian Freeman So 20:53 6:58 5 |
Ian Rhine Sr 21:42 7:14 7 |
Ned Walecka Sr 22:30 7:30 14 |
Sean Hamilton Jr 22:46 7:35 16 |
Gustav Stapran So 22:59 7:40 17 |
Connor Licolli So 23:31 7:50 18 |
Nathan Dyer Fr 23:35 7:52 19 |
3 | HARKER 3-3-3-3-3 Gap: 1:56 |
112:30 22:30 7:30 |
66 | Arihant Jain So 21:49 7:16 8 |
Shival Dasu So 22:04 7:21 10 |
Vishesh Gupta Fr 22:20 7:27 13 |
Nikhel Narayen So 22:32 7:31 15 |
Kevin Lin Fr 23:45 7:55 20 |
Akshey Jagadeesh So 24:20 8:07 24 |
Gene Wong So 25:03 8:21 28 |
4 | The Kings Academy 4-4-4-4-4 Gap: 2:59 |
120:52 24:10 8:03 |
114 | De Villiers Daniel Jr 22:17 7:26 12 |
Culley Nathan Sr 23:54 7:58 21 |
Menche Daniel So 24:23 8:08 25 |
Velasquez Na Velaz Sr 25:02 8:21 27 |
Nice Jason So 25:16 8:25 29 |
||
5 | WOODSIDE PRIORY 5-5-5-5-5 Gap: 2:51 |
125:31 25:06 8:22 |
132 | Khan Lam Fr 23:57 7:59 22 |
David Butler So 24:11 8:04 23 |
Ian Kpachavi Fr 24:58 8:19 26 |
Nicholas Naclerio Fr 25:37 8:32 30 |
Emre Sonmez Fr 26:48 8:56 31 |
||
Pl | School | Total Time |
Points | Runr 1 | Runr 2 | Runr 3 | Runr 4 | Runr 5 | Runr 6 | Runr 7 |
Group of 5: JV 3rd 5
Pl | School |
Total Time |
Pts | Runr 1 | Runr 2 | Runr 3 | Runr 4 | Runr 5 | Runr 6 | Runr 7 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Crystal Springs Uplands 1-1-1-1-1 Gap: 1:26 |
113:29 22:42 7:34 |
15 | Jesse Rothbard Fr 22:01 7:20 1 |
Binh Phan Fr 22:10 7:23 2 |
Simon Willig Fr 22:26 7:29 3 |
Ben Isaacs So 23:25 7:48 4 |
Ravi Lonberg So 23:27 7:49 5 |
Colin Smith Fr 24:04 8:01 8 |
Nate Mooi Fr 25:01 8:20 11 |
2 | Sacred Heart Prep 2-2-2-2-2 Gap: 10:08 |
133:31 26:42 8:54 |
57 | Connor Licolli So 23:31 7:50 6 |
Nathan Dyer Fr 23:35 7:52 7 |
Sergio Tapia So 24:18 8:06 9 |
Richard Xiang Sr 28:28 9:29 17 |
Luis Plascencia Sr 33:39 11:13 18 |
Colin Keane Fr 35:43 11:54 19 |
|
3 | HARKER 3-3-3-3-3 Gap: 2:17 |
127:25 25:29 8:30 |
64 | Akshey Jagadeesh So 24:20 8:07 10 |
Gene Wong So 25:03 8:21 12 |
Arvind Ramjopol Fr 25:19 8:26 13 |
Richard Lee So 26:06 8:42 14 |
Rohan Chandra Fr 26:37 8:52 15 |
Max Maynard Jr 26:46 8:55 16 |
|
Pl | School | Total Time |
Points | Runr 1 | Runr 2 | Runr 3 | Runr 4 | Runr 5 | Runr 6 | Runr 7 |
- The sequence of numbers (e.g. 3-3-4-2-1) in the School column refers to the team's place in the race after each runner finished. It indicates the strength of the team by position.
- If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
- If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
- If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
All columns are sortable by clicking on the column heading.
All Boys Races
2 races + combined.
All Girls Races
2 races + combined.
Race | Win Runr | Win Team |
---|---|---|
All | All at 3 mi |
All at 3 mi |
JV | Laura Yau, So, 22:38, HARKER | NOTRE DAME -SJ, 121:36, 31 |
V | Kelsey Hilbrich, Sr, 19:32, HARKER | WOODSIDE PRIORY, 104:53, 64 |