Laguna Beach Results from the Dana Hills Invitational at Dana Hills HS on 9/22/12

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alec Karas Fr Fr 20:24.2 6:48 3 56/110 8/10 15/21 1/6 20:42
(0:18,1.4)
Cruel Intentions (DPR)
Austin Fickman Fr Fr 20:51.6 6:57 3 61/110 10/10 18/21 1/4 20:58
(0:06,0.5)
Cruel Intentions (DPR)
Benjamin Thomas So So 22:10.9 7:24 3 105/119 1/2 20/21 27/27 22:43
(0:33,2.4)
Cruel Intentions (DPR)
Brendan Skinfill Sr Sr 19:14 6:25 3 72/104 2/3 12/21 19/23 18:43
Cale Airey Fr Fr 20:38 6:53 3 58/110 9/10 16/21 1/4 20:43
(0:05,0.4)
Cruel Intentions (DPR)
Carter Fraser Fr Fr 18:33.8 6:11 3 22/110 4/10 8/21 1/10 18:55
(0:21,1.9)
Cruel Intentions (DPR)
Drake Butler Fr Fr 17:30.2 5:50 3 7/110 2/10 2/21 1/20 17:14
Ian Ring Jr Jr 17:30.3 5:50 3 37/115 1/6 3/21 18/28 19:21
(1:51,9.6)
19:21
(1:51,9.6)
17:12 Cruel Intentions (LR, PR)
Kevin Tovar Sr Sr 19:02.9 6:21 3 67/104 1/3 11/21 23/27 16:59 16:59 16:59 16:59
Mason Pitz Fr Fr 18:06.6 6:02 3 16/110 3/10 7/21 1/14 18:07
(0:00,0.0)
Cruel Intentions (DPR)
Mike Santana Jr Jr 17:50 5:57 3 45/115 4/6 6/21 5/17 18:09
(0:19,1.7)
18:09
(0:19,1.7)
18:09
(0:19,1.7)
18:07
(0:17,1.6)
Cruel Intentions (LY, LR, PR, DPR)
Nathan Sweet Jr Jr 17:44.5 5:55 3 42/115 3/6 5/21 6/22 18:11
(0:26,2.4)
18:11
(0:26,2.4)
18:11
(0:26,2.4)
17:28 Cruel Intentions (LY, LR, PR)
Noah Olsen Fr Fr 19:49.2 6:36 3 45/110 7/10 14/21 1/6 19:57
(0:08,0.7)
Cruel Intentions (DPR)
Penn Nielson Fr Fr 17:23.1 5:48 3 4/110 1/10 1/21 4/22 17:12
Stirling Marshall Fr Fr 18:34.7 6:12 3 23/110 5/10 9/21 1/9 18:40
(0:05,0.5)
Cruel Intentions (DPR)
Stone Riff Sr Sr 19:33.1 6:31 3 76/104 3/3 13/21 13/20 16:53 16:53 16:53 16:37
Tony Davia Jr Jr 17:36.3 5:52 3 40/115 2/6 4/21 10/23 17:47
(0:11,1.0)
17:47
(0:11,1.0)
17:47
(0:11,1.0)
17:37
(0:01,0.1)
Cruel Intentions (LY, LR, PR, DPR)
Tristen Nolan So So 23:24.6 7:48 3 114/119 2/2 21/21 23/23 23:05
Vann Seebass Jr Jr 21:26.4 7:09 3 95/115 6/6 19/21 4/7 22:24
(0:58,4.3)
22:24
(0:58,4.3)
20:38 Cruel Intentions (LR, PR)
Vincent Lasislao Jr Jr 20:45.9 6:55 3 88/115 5/6 17/21 6/11 19:18 19:18 19:18 19:18
Zach Spitz Fr Fr 18:44.5 6:15 3 25/110 6/10 10/21 1/8 18:52
(0:08,0.7)
Cruel Intentions (DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
Jr 1st 5 7/11 91:27
3:16
3 6:06 5:50 6:55 163 5:35 85:28 85:28 85:28 Ian Ring (25), Tony Davia (26), Nathan Sweet (28), Mike Santana (31), Vincent Lasislao (53)
Fr 1st 5 1/9 90:08
1:12
3 6:01 5:48 6:12 49 5:59 92:52
(2:43,2.9)
92:52
(2:43,2.9%)
Cruel Intentions II (LR, PR) Penn Nielson (3), Drake Butler (5), Mason Pitz (10), Carter Fraser (15), Stirling Marshall (16)
Fr 2nd 5 1/4 100:28
2:07
3 6:42 6:15 6:57 21 6:42 105:17
(4:50,4.6)
105:17
(4:50,4.6%)
Cruel Intentions II (LR, PR) Zach Spitz (1), Noah Olsen (2), Alec Karas (5), Cale Airey (6), Austin Fickman (7)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 David Luna Jr Indio 14:57.6 4:59
2 Nick Bieraugel Sr Mission Hills 15:43.5 5:15
3 John Janneck Sr Brea Olinda 15:45.7 5:15
4 Aaron Sugimoto Sr Flintridge (Prs) 15:52.7 5:18
5 Elias Ellison Sr Flintridge (Prs) 15:55.8 5:19
6 Jared Daedler Sr Brea Olinda 15:57.7 5:19
7 Chris Spinney Sr Xavier Prep 16:02.2 5:21
8 Daniel Wilson Sr High Tech High 16:05.4 5:22
9 Addison Mendez Sr Brea Olinda 16:06.2 5:22
10 Raul Hernandez Jr Indio 16:14.7 5:25
11 Alex Berthon Sr Brea Olinda 16:19 5:26
12 Daniel Cunningham Sr University Cty 16:20.2 5:27
13 Dakota Alford Sr Costa Mesa 16:23.2 5:28
14 Robert Lawrence Sr Bishop Amat 16:29.8 5:30
15 Spencer Rogers Sr Brea Olinda 16:33 5:31
16 Luke Short Sr Mission Hills 16:37.7 5:33
17 Christian Mora Sr Western Christian 16:38.1 5:33
18 Kevin Clack Sr Yorba Linda 16:40.8 5:34
19 Jorge Jeronimo Sr Costa Mesa 16:41.2 5:34
20 Jeffrey Clancy Sr Country Day 16:46.3 5:35
21 Ariel Smotrich Sr Country Day 16:47.5 5:36
22 Eric Sasse Sr Flintridge (Prs) 16:54.3 5:38
23 Michael Solitaria Sr Xavier Prep 16:54.7 5:38
24 Tyler Boesen Sr Bishop Amat 16:55 5:38
25 Brandon Fitness Isho Sr Bishop Amat 16:55.3 5:38
26 Alex Lievanos Sr Desert Hot Sp 16:56.4 5:39
27 Dillon Murphy Sr Big Bear 16:57.9 5:39
28 Isaac Vallejo Sr Mission Hills 17:00.4 5:40
29 Carlos Sanchez Sr Banning -ss 17:03 5:41
30 Michael Ortega Sr High Tech High 17:04.4 5:41
31 Alex Hammer Hernandez Sr Bishop Amat 17:05.2 5:42
32 David Romero Sr Southwest (Ec) 17:05.8 5:42
33 Joseph Perez Sr Brea Olinda 17:08.9 5:43
34 Adam Gonzales Sr Central Union 17:09.2 5:43
35 Mann Perez Sr Flintridge (Prs) 17:12.1 5:44
36 Marco Zaragoza Sr Artesia 17:13.8 5:45
37 Scott Doyen Sr Yorba Linda 17:14.2 5:45
38 J.j. Juarez-uribe Sr Country Day 17:14.7 5:45
39 Kenny Veltre Sr Brea Olinda 17:16.9 5:46
40 Kevin Decuyper Sr Yorba Linda 17:20.3 5:47
41 Nikolaus Turcaz Sr Yorba Linda 17:21.2 5:47
42 Christian Ojeda Sr Brea Olinda 17:21.7 5:47
43 Joe Breuer Sr Big Bear 17:25.4 5:48
44 Matt Stahl Sr Yorba Linda 17:27.9 5:49
45 Longino Lopez Sr Desert Hot Sp 17:28.2 5:49
46 Denzil Mathew Sr Yorba Linda 17:28.8 5:50
47 Gabriel Esquivel Sr Yorba Linda 17:32.5 5:51
48 David Aguilar Sr Banning -ss 17:35.4 5:52
49 Fernando Aviles Jr Artesia 17:39.3 5:53
50 Jeff Wang Sr Flintridge (Prs) 17:42.2 5:54
51 Nick Norman Sr Army & Navy 17:43.2 5:54
52 Alexis Torres Sr Central Union 17:45.4 5:55
53 David Espe Sr High Tech High 17:47.5 5:56
54 Manny Lacarra Sr High Tech High 17:51.7 5:57
55 Ismael Ramirez Sr Central Union 17:52 5:57
56 Joe Bohlinger Sr Pasadena Poly 18:01.9 6:01
57 Sen4m Zteam Sr zteam 18:10 6:03
58 Sebastian Le Bras Sr University Cty 18:12.1 6:04
59 Adrian Iribe Jr Central Union 18:12.9 6:04
60 Manuel Roman Sr Banning -ss 18:13.5 6:05
61 Edwin Aguilar Sr Brea Olinda 18:27.7 6:09
62 Michael Mccann Sr Yorba Linda 18:29.8 6:10
63 Daniel Killough Sr Calvary Ch (Sa) 18:38.5 6:13
64 Andrew Ortega Sr Bishop Amat 18:47.3 6:16
65 Jose De Latorre Sr Central Union 18:57.6 6:19
66 Jorge Ayala Sr Artesia 19:01.5 6:21
67 Kevin Tovar Sr Laguna Beach 19:02.9 6:21 1/3 11/21 23/27 16:59 16:59 16:59
68 Ryan Scherer Sr Calvary Ch (Sa) 19:03.8 6:21
69 Andrew Nash Sr Calvary Ch (Sa) 19:05.1 6:22
70 Steven Ortiz Sr Banning -ss 19:08.5 6:23
71 Sen3m Zteam Sr zteam 19:11.6 6:24
72 Brendan Skinfill Sr Laguna Beach 19:14 6:25 2/3 12/21 19/23
73 Robert Norte Sr Banning -ss 19:26.2 6:29
74 Kyutaro Matsuzawa Sr University Cty 19:26.7 6:29
75 William Ahn Sr Whittier Christian 19:28.7 6:30
76 Stone Riff Sr Laguna Beach 19:33.1 6:31 3/3 13/21 13/20 16:53 16:53 16:53
77 Luis Patino Sr Desert Hot Sp 19:40.4 6:33
78 Juan Alvarado Sr Desert Hot Sp 19:46.6 6:36
79 Austin Xiao Sr Western Christian 20:01.6 6:41
80 Sen7m Zteam Sr zteam 20:20.4 6:47
81 Jonathan Jungers Sr Southwest (Ec) 20:32.6 6:51
82 Daniel Manriquez Sr Desert Hot Sp 20:49.9 6:57
83 Isaac Ferrel Sr Southwest (Ec) 21:08.7 7:03
84 John Daugherty Fr High Tech High 21:10.5 7:04
85 Hector Covarrubias Sr San Marino 21:19.2 7:06
86 Anthony Ojinaga Sr Big Bear 21:20.3 7:07
87 Dietrich Fredenberg Sr Christian High S 21:24.4 7:08
88 Connie Givens Sr Christian High S 21:27.5 7:09
89 Byron Urbina Sr Artesia 21:27.8 7:09
90 Richard Reyes Sr Banning -ss 21:29.2 7:10
91 Luis Vargas Sr Desert Hot Sp 21:33.9 7:11
92 Andres Garcia Sr South Pasadena 21:38.4 7:13
93 Evan Dougherty Sr Flintridge (Prs) 22:06.1 7:22
94 Cody Brobston Sr Western Christian 22:09.4 7:23
95 Sen2 Zteam Sr zteam 22:19.8 7:27
96 Francisco Ruiz Sr Desert Hot Sp 22:21.6 7:27
97 Sen6m Zteam Sr zteam 22:21.6 7:27
98 Wesley Cotton Sr Army & Navy 22:21.6 7:27
99 Sen2m Zteam Sr zteam 22:21.6 7:27
100 H.k. Hsu Sr Army & Navy 22:21.6 7:27
101 Tim Drake Sr Flintridge (Prs) 22:21.6 7:27
102 Paul Yoon Sr Artesia 22:21.6 7:27
103 Eduardo Villegas Sr Costa Mesa 22:21.6 7:27
104 Rigoberto Arce Sr Desert Hot Sp 22:21.6 7:27
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Caleb Webb So Big Bear 15:27.9 5:09
2 Angel Escobar So Brea Olinda 16:09.3 5:23
3 Chris Dedio So Brea Olinda 16:14.7 5:25
4 Austin Shellito So Brea Olinda 16:25.9 5:29
5 Skyler Garcia So Brea Olinda 16:26.4 5:29
6 Jeff Sipple So Brea Olinda 16:39.6 5:33
7 Eddie Rendon Sr DQ 16:43.2 5:34
8 Hogan Lizza So Xavier Prep 16:49.6 5:37
9 Jack Thurston So Yorba Linda 16:50.7 5:37
10 George Mundo So San Marino 16:51 5:37
11 John Judge So San Marino 16:56.6 5:39
12 Jake Evans So Brea Olinda 16:59 5:40
13 Anuare Magana So Costa Mesa 16:59.4 5:40
14 Hayden Stone So University Cty 16:59.6 5:40
15 Tristin Rodriguez So Brea Olinda 17:07.2 5:42
16 Fernando Gonzalez So Bishop Amat 17:07.7 5:43
17 Julius Diehr So Country Day 17:08.5 5:43
18 Ignacio Reveles So Rancho Alamitos 17:20.6 5:47
19 Alex Orloff So Flintridge (Prs) 17:22.3 5:47
20 Brandon Alqyijay So Central Union 17:23.3 5:48
21 Quinn Stofan So University Cty 17:25.7 5:49
22 Josh Wilson So High Tech High 17:34.9 5:52
23 Kyle Christe So University Cty 17:35.1 5:52
24 Canuto Leon So Rancho Alamitos 17:36.2 5:52
25 Chris Sanchez So Rancho Alamitos 17:41.4 5:54
26 Peter Culpepper So Flintridge (Prs) 17:46.8 5:56
27 Brandon Mendez So Big Bear 17:47.4 5:56
28 Bryson Blume So High Tech High 17:48.2 5:56
29 Travis Roth So High Tech High 17:52.3 5:57
30 Michael Zhu So Army & Navy 17:53 5:58
31 Steven Velasquez So Artesia 17:54 5:58
32 Gil Ong So Artesia 18:02.8 6:01
33 Joe Janssen So Xavier Prep 18:03.5 6:01
34 Girish Balaji So San Marino 18:04.9 6:02
35 Omar Alderete Sr DQ 18:05.9 6:02
36 Josh 3 Moreno So Bishop Amat 18:09.7 6:03
37 Jason Salvador So Bishop Amat 18:10.1 6:03
38 Ryan Novak So High Tech High 18:23.7 6:08
39 Brian Arceo So Desert Hot Sp 18:24 6:08
40 Ismael Alonso So Banning -ss 18:24.5 6:08
41 Spencer Crouder So Christian High S 18:26.1 6:09
42 Tomas Liu So San Marino 18:26.8 6:09
43 Aaron Perez So Xavier Prep 18:30.5 6:10
44 Kanudh Jirmaneemai So Banning -ss 18:31.3 6:10
45 Aren Johnson So Army & Navy 18:31.6 6:11
46 Josiah Marton So Yorba Linda 18:42.8 6:14
47 Soph5m Zteam So zteam 18:44.7 6:15
48 Andrew Crawford So Brea Olinda 18:45 6:15
49 Max Del Rio So Xavier Prep 18:46.6 6:16
50 David Hengky So San Marino 18:55.1 6:18
51 Jason Jacobsen So Big Bear 18:56.2 6:19
52 Matthew Larsen So University Cty 18:58.1 6:19
53 Andrew Sanchez So High Tech High 18:59.7 6:20
54 Manuel Berrones So Central Union 19:07.7 6:23
55 Justin Estrada So Yorba Linda 19:14.2 6:25
56 Tyler Selby So University Cty 19:22.8 6:28
57 Eduardo Espinoza So Rancho Alamitos 19:24.8 6:28
58 George Mcclure Jr DQ 19:25 6:28
59 Daniel Gittings So University Cty 19:28.2 6:29
60 Cameron Beck So Western Christian 19:34.4 6:31
61 Anthony Medina So Rancho Alamitos 19:42.2 6:34
62 Adam Espinoza So South Pasadena 19:49.4 6:36
63 Trevor Hill So High Tech High 19:56.8 6:39
64 Ramon Magallon So Rancho Alamitos 19:59.7 6:40
65 Soph3m Zteam So zteam 20:00 6:40
66 Jonatha Da Silva So Desert Hot Sp 20:07.4 6:42
67 Soph4m Zteam So zteam 20:07.9 6:43
68 Jose Gutierrez-cesen So Southwest (Ec) 20:10.8 6:44
69 David Thi So San Marino 20:11.5 6:44
70 Jaime Huitron So Rancho Alamitos 20:12.2 6:44
71 Nguyen Nguyen So Rancho Alamitos 20:12.5 6:44
72 Derek Tam So South Pasadena 20:15.8 6:45
73 Luke Grover Fr University Cty 20:18.2 6:46
74 Jared Medina So Central Union 20:25 6:48
75 Soph1m Zteam So zteam 20:26.8 6:49
76 Jayson Baker So Costa Mesa 20:27.4 6:49
77 Adrian Mora So Central Union 20:29 6:50
78 Taylor Vigil So Yorba Linda 20:29.3 6:50
79 Nico Allen So Army & Navy 20:29.8 6:50
80 Joseph Panella So Calvary Ch (Sa) 20:36.7 6:52
81 Reilly Daleska So Flintridge (Prs) 20:42.9 6:54
82 Salvador Zamora So Southwest (Ec) 20:43.7 6:55
83 Nikko Andryan So Army & Navy 20:44.3 6:55
84 Justin Castleman So San Marino 20:45.9 6:55
85 Alfred Daher So Yorba Linda 20:46.4 6:55
86 Erasmo Rodriguez So Desert Mirage 20:48.8 6:56
87 Zack Barcenas So Central Union 20:50.7 6:57
88 Mathew Ferraco So San Marino 20:53.3 6:58
89 Eric Wright Jr Holtville 20:53.6 6:58
90 Garrett De Bruhl So Yorba Linda 20:58.3 6:59
91 Isreal Fernadez So Banning -ss 21:00.1 7:00
92 Josh Snyder So Calvary Ch (Sa) 21:03.4 7:01
93 Juan Cortez So Desert Hot Sp 21:06.8 7:02
94 Reece Freeman So High Tech High 21:07.5 7:03
95 Martin Espinoza Jr DQ 21:08.8 7:03
96 Benson Leung So Rancho Alamitos 21:15.2 7:05
97 Daniel Acosta So Banning -ss 21:28.6 7:10
98 Trevor Davis So Costa Mesa 21:34.7 7:12
99 Julian Zevada So Holtville 21:36.5 7:12
100 Cooper Penalosa So Yorba Linda 21:43.3 7:14
101 Andres Vasquez Fr Artesia 21:47.2 7:16
102 Brian Maclean So Costa Mesa 21:56.9 7:19
103 Jesse Portillo So Army & Navy 22:00.7 7:20
104 Andrew Mora So Desert Hot Sp 22:08 7:23
105 Benjamin Thomas So Laguna Beach 22:10.9 7:24 1/2 20/21 27/27
106 Jonatan Trinh So Calvary Ch (Sa) 22:30 7:30
107 Charlie Howman So Calvary Ch (Sa) 22:30.4 7:30
108 Mathew Kim So San Marino 22:31.5 7:31
109 Josiah Terronez So High Tech High 22:35.9 7:32
110 Alexis Yanez So Banning -ss 22:36.5 7:32
111 Jose Carrillo So Artesia 23:02.5 7:41
112 Janakirama Kalidhindi So San Marino 23:10.5 7:44
113 Brandon Follin So High Tech High 23:13.6 7:45
114 Tristen Nolan So Laguna Beach 23:24.6 7:48 2/2 21/21 23/23
115 Pedro Sarmmiento So Artesia 23:28.8 7:50
116 Warren Parada So Xavier Prep 24:44.6 8:15
117 Danny Nguyen So Rancho Alamitos 25:17.6 8:26
118 Marc Mendoza So High Tech High 27:28.3 9:09
119 Daniel Diaz So Desert Hot Sp 28:42.9 9:34
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brennon Koryta Jr Brea Olinda 15:18.5 5:06
2 Christian Hernandez Jr Bishop Amat 15:46.4 5:15
3 Alan Yoho Jr Flintridge (Prs) 15:48.8 5:16
4 Emery Caster Jr Xavier Prep 16:01.6 5:21
5 Brett Bermudez Jr Costa Mesa 16:17 5:26
6 Darin Wong Jr DQ 16:18.9 5:26
7 Dimaggio Orozco Jr Brea Olinda 16:22.1 5:27
8 Josh Prosser Jr Mission Hills 16:28.1 5:29
9 Jacob Stevens Jr Yorba Linda 16:29.7 5:30
10 David Castillejos Jr Country Day 16:31.6 5:31
11 Andrew Jack Jr San Marino 16:32.5 5:31
12 Victor Bennett Jr University Cty 16:33.2 5:31
13 Trevor Lunde Jr Brea Olinda 16:34 5:31
14 Tyler Fong Jr Flintridge (Prs) 16:38.8 5:33
15 David Caballero Jr Big Bear 16:39.9 5:33
16 Brandon Leon Jr Rancho Alamitos 16:40.6 5:34
17 Danny Weitekamp Jr Flintridge (Prs) 16:42.8 5:34
18 Steven Scheidt Jr University Cty 16:45.7 5:35
19 Pj Jarrsma Jr Mission Hills 16:47.8 5:36
20 Ryan Najera Jr University Cty 16:52.9 5:38
21 Yuvan Wickramasinghe Jr San Marino 16:58.5 5:40
22 Britt Farrel Jr Mission Hills 17:07.7 5:43
23 Tyler Culp Jr University Cty 17:10 5:43
24 Edgar Rosas Jr Central Union 17:12.7 5:44
25 Jun3m Zteam Jr zteam 17:15.3 5:45
26 Joshua Meister Jr Western Christian 17:18.5 5:46
27 Elijah Thompson Jr Southwest (Ec) 17:18.9 5:46
28 Marco Solis Jr Rancho Alamitos 17:20.3 5:47
29 Connor Lunde Jr Brea Olinda 17:21.7 5:47
30 Ricardo Huerta Jr Mission Hills 17:22.2 5:47
31 Ben Jansen Jr Yorba Linda 17:22.5 5:48
32 Jack Allbritton Jr University Cty 17:23 5:48
33 Josh Sappington Jr Yorba Linda 17:23.4 5:48
34 Nicholas Cox Jr Yorba Linda 17:23.9 5:48
35 Austin Gold Jr Yorba Linda 17:24.4 5:48
36 Juan Mercado Jr Central Union 17:29.8 5:50
37 Ian Ring Jr Laguna Beach 17:30.3 5:50 1/6 3/21 18/28 19:21
(1:51)
19:21
(1:51)
Cruel Intentions (LR, PR)
38 Brian Ault Jr Whittier Christian 17:30.7 5:50
39 Louie Garcia Jr Bishop Amat 17:32.6 5:51
40 Tony Davia Jr Laguna Beach 17:36.3 5:52 2/6 4/21 10/23 17:47
(0:11)
17:47
(0:11)
17:47
(0:11)
Cruel Intentions (LY, LR, PR)
41 Paul Stiles Jr Big Bear 17:43.1 5:54
42 Nathan Sweet Jr Laguna Beach 17:44.5 5:55 3/6 5/21 6/22 18:11
(0:26)
18:11
(0:26)
18:11
(0:26)
Cruel Intentions (LY, LR, PR)
43 Abraham Vega Jr Big Bear 17:46.1 5:55
44 Edwin Lucano Jr Rancho Alamitos 17:49.7 5:57
45 Mike Santana Jr Laguna Beach 17:50 5:57 4/6 6/21 5/17 18:09
(0:19)
18:09
(0:19)
18:09
(0:19)
Cruel Intentions (LY, LR, PR)
46 Ryan Allsop Jr University Cty 17:59.2 6:00
47 Juan Pacheco Jr University Cty 18:03.8 6:01
48 Canaan Howard Jr Saddleback V 18:07.3 6:02
49 Colin Crabtree Jr Brea Olinda 18:12.5 6:04
50 Jared Rucker Jr Yorba Linda 18:13.7 6:05
51 Paul Dileo Jr Xavier Prep 18:18.1 6:06
52 Anthony Schwenker Jr Brea Olinda 18:22.1 6:07
53 Jun4m Zteam Jr zteam 18:24.3 6:08
54 Marco Silva Jr Rancho Alamitos 18:32.8 6:11
55 Kevin Cheng Jr Flintridge (Prs) 18:35.9 6:12
56 Joany Ramos Jr Big Bear 18:40.3 6:13
57 Saul Fuentes Jr Desert Hot Sp 18:42.5 6:14
58 Wes Taylor Jr Country Day 18:47.9 6:16
59 Jun7 Zteam Jr zteam 18:50.2 6:17
60 Kenneth Lee Jr San Marino 18:52.3 6:17
61 David Alcala Jr Costa Mesa 18:54.4 6:18
62 Daniel Mueller Jr Whittier Christian 19:06.1 6:22
63 Andrew Dolan Jr Saddleback V 19:07.1 6:22
64 Miles Cortez Jr Western Christian 19:08.3 6:23
65 Jose Brambila Jr Southwest (Ec) 19:12.7 6:24
66 Justin Nungaray Jr Banning -ss 19:13.6 6:25
67 Nathan Kling So High Tech High 19:18.4 6:26
68 Issac Alvarez So Banning -ss 19:30.9 6:30
69 Cristobal Rodriguez Jr Desert Mirage 19:38.2 6:33
70 Clement Kwong Jr South Pasadena 19:47.1 6:36
71 Christian Lopez Jr University Cty 19:51.6 6:37
72 Josh Shier Jr Saddleback V 20:00.3 6:40
73 Carmelo Marin Jr Central Union 20:03.2 6:41
74 Jun2m Zteam Jr zteam 20:03.8 6:41
75 Gabe Speake Jr Yorba Linda 20:04.3 6:41
76 Martin Moreno Jr Desert Hot Sp 20:14.6 6:45
77 Kevin Hernandez Jr Central Union 20:18.3 6:46
78 Julius Lam Jr South Pasadena 20:19.7 6:47
79 Zak Zuniga Jr Western Christian 20:20.6 6:47
80 Alex Guevara Jr Big Bear 20:21.6 6:47
81 Spencer Sabins Jr Yorba Linda 20:24.7 6:48
82 Keith Aylwin Jr Country Day 20:25.2 6:48
83 Jacob Bland Jr Saddleback V 20:30.9 6:50
84 Aaron Campbell Jr Desert Hot Sp 20:31.7 6:51
85 Jorge Ramirez Jr Desert Mirage 20:34.7 6:52
86 Ryan Nakakura Jr South Pasadena 20:35.2 6:52
87 Jun6m Zteam Jr zteam 20:45 6:55
88 Vincent Lasislao Jr Laguna Beach 20:45.9 6:55 5/6 17/21 6/11 19:18 19:18 19:18
89 Francisco Silva Jr Brea Olinda 20:53.3 6:58
90 Jackson Sansone Jr Yorba Linda 20:59.5 7:00
91 Ariel Liera Jr Desert Hot Sp 21:00.1 7:00
92 Kyle Sagara Jr Country Day 21:10.7 7:04
93 Mike Alcala Jr Calvary Ch (Sa) 21:17.5 7:06
94 Mike Weinstein Jr Flintridge (Prs) 21:20.3 7:07
95 Vann Seebass Jr Laguna Beach 21:26.4 7:09 6/6 19/21 4/7 22:24
(0:58)
22:24
(0:58)
Cruel Intentions (LR, PR)
96 Tyler Crissman Jr Flintridge (Prs) 21:30.2 7:10
97 Joseph Shapiro Jr South Pasadena 21:30.9 7:10
98 Jun7m Zteam Jr zteam 21:48.2 7:16
99 Alberto Vargas Jr Southwest (Ec) 21:49.1 7:16
100 Ben Jeffers Jr Whittier Christian 21:56.6 7:19
101 Krishna Babla Jr Country Day 22:29.2 7:30
102 Chris Kato Jr Country Day 22:32.6 7:31
103 Tristan Padron Jr Costa Mesa 22:33.2 7:31
104 Jesse Ceja Jr Xavier Prep 23:01.7 7:41
105 Jon Davis Jr Yorba Linda 23:02.9 7:41
106 Jesus Delgado Sr Banning -ss 23:12.4 7:44
107 Marcus Gonzalez Jr Bishop Amat 23:15.4 7:45
108 Sebastian Silva Jr Central Union 23:19.6 7:47
109 Kevin Herrera Jr Costa Mesa 23:26.7 7:49
110 Brian Calderon Jr Banning -ss 23:40.8 7:54
111 Mitchell Wardrop Jr Army & Navy 23:51.1 7:57
112 Geno Shin Jr Whittier Christian 24:04 8:01
113 Isaac Velderraint Jr Desert Hot Sp 24:18.9 8:06
114 Howard Xia Jr Christian High S 24:27.1 8:09
115 Leonel Marino Jr Rancho Alamitos 24:27.1 8:09
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Jr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Brea Olinda
1-1-1-1-1
Gap: 2:54
83:49
16:46
5:35
63 Brennon Koryta
Jr
15:19
5:06
1
Dimaggio Orozco
Jr
16:22
5:27
3
Trevor Lunde
Jr
16:34
5:31
7
Connor Lunde
Jr
17:22
5:47
18
Colin Crabtree
Jr
18:13
6:04
34
Anthony Schwenker
Jr
18:22
6:07
36
Francisco Silva
Jr
20:53
6:58
54
2 University Cty
5-3-3-2-2
Gap: 0:50
84:45
16:57
5:39
65 Victor Bennett
Jr
16:33
5:31
6
Steven Scheidt
Jr
16:46
5:35
12
Ryan Najera
Jr
16:53
5:38
13
Tyler Culp
Jr
17:10
5:43
14
Jack Allbritton
Jr
17:23
5:48
20
Ryan Allsop
Jr
17:59
6:00
32
Juan Pacheco
Jr
18:04
6:01
33
3 Yorba Linda
3-4-4-4-3
Gap: 0:55
86:04
17:13
5:44
89 Jacob Stevens
Jr
16:30
5:30
4
Ben Jansen
Jr
17:23
5:48
19
Josh Sappington
Jr
17:23
5:48
21
Nicholas Cox
Jr
17:24
5:48
22
Austin Gold
Jr
17:24
5:48
23
Jared Rucker
Jr
18:14
6:05
35
Gabe Speake
Jr
20:04
6:41
46
4 Flintridge (Prs)
2-2-2-3-4
Gap: 5:32
89:07
17:49
5:56
117 Alan Yoho
Jr
15:49
5:16
2
Tyler Fong
Jr
16:39
5:33
8
Danny Weitekamp
Jr
16:43
5:34
11
Kevin Cheng
Jr
18:36
6:12
39
Mike Weinstein
Jr
21:20
7:07
57
Tyler Crissman
Jr
21:30
7:10
59




5 Big Bear
6-6-6-6-5
Gap: 3:42
91:11
18:14
6:05
154 David Caballero
Jr
16:40
5:33
9
Paul Stiles
Jr
17:43
5:54
27
Abraham Vega
Jr
17:46
5:55
29
Joany Ramos
Jr
18:40
6:13
40
Alex Guevara
Jr
20:22
6:47
49








6 Rancho Alamitos
7-5-5-5-6
Gap: 7:47
94:51
18:58
6:19
160 Brandon Leon
Jr
16:41
5:34
10
Marco Solis
Jr
17:20
5:47
17
Edwin Lucano
Jr
17:50
5:57
30
Marco Silva
Jr
18:33
6:11
38
Leonel Marino
Jr
24:27
8:09
65








7 Laguna Beach
10-9-7-7-7
Gap: 3:16
91:27
18:17
6:06
163 Ian Ring
Jr
17:30
5:50
25
Tony Davia
Jr
17:36
5:52
26
Nathan Sweet
Jr
17:45
5:55
28
Mike Santana
Jr
17:50
5:57
31
Vincent Lasislao
Jr
20:46
6:55
53
Vann Seebass
Jr
21:26
7:09
58




8 zteam
9-10-9-9-8
Gap: 3:30
95:19
19:04
6:21
193 Jun3m Zteam
Jr
17:15
5:45
16
Jun4m Zteam
Jr
18:24
6:08
37
Jun7 Zteam
Jr
18:50
6:17
43
Jun2m Zteam
Jr
20:04
6:41
45
Jun6m Zteam
Jr
20:45
6:55
52
Jun7m Zteam
Jr
21:48
7:16
60




9 Central Union
8-7-8-8-9
Gap: 6:07
98:24
19:41
6:34
194 Edgar Rosas
Jr
17:13
5:44
15
Juan Mercado
Jr
17:30
5:50
24
Carmelo Marin
Jr
20:03
6:41
44
Kevin Hernandez
Jr
20:18
6:46
48
Sebastian Silva
Jr
23:20
7:47
63








10 Country Day
4-8-10-10-10
Gap: 5:58
99:25
19:53
6:38
214 David Castillejos
Jr
16:32
5:31
5
Wes Taylor
Jr
18:48
6:16
42
Keith Aylwin
Jr
20:25
6:48
50
Kyle Sagara
Jr
21:11
7:04
56
Krishna Babla
Jr
22:29
7:30
61
Chris Kato
Jr
22:33
7:31
62




11 Desert Hot Sp
11-11-11-11-11
Gap: 5:36
104:48
20:58
6:59
258 Saul Fuentes
Jr
18:43
6:14
41
Martin Moreno
Jr
20:15
6:45
47
Aaron Campbell
Jr
20:32
6:51
51
Ariel Liera
Jr
21:00
7:00
55
Isaac Velderraint
Jr
24:19
8:06
64








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Austin Tamagno Fr Brea Olinda 14:54.5 4:58
2 Robbie Santoyo Fr Bishop Amat 16:26.8 5:29
3 Nkhil Poole Fr Flintridge (Prs) 17:09.1 5:43
4 Penn Nielson Fr Laguna Beach 17:23.1 5:48 1/10 1/21 4/22
5 Jackson Daugherty Fr Country Day 17:27.9 5:49
6 Animesh Mangu Fr South Pasadena 17:28.6 5:50
7 Drake Butler Fr Laguna Beach 17:30.2 5:50 2/10 2/21 1/20
8 Jack Van Scoter Fr Flintridge (Prs) 17:35.6 5:52
9 Adrien Diaz Fr Bishop Amat 17:36.1 5:52
10 Tomas Miralles Fr Country Day 17:37.4 5:52
11 Joe Tobin Fr Brea Olinda 17:37.9 5:53
12 Frosh2m Zteam Fr zteam 17:50.7 5:57
13 Noah Meister Fr Western Christian 17:54.7 5:58
14 Hector Leon Fr Rancho Alamitos 17:59.7 6:00
15 John Kidman Fr University Cty 18:04.4 6:01
16 Mason Pitz Fr Laguna Beach 18:06.6 6:02 3/10 7/21 1/14
17 Riley Whelan Fr Yorba Linda 18:10.2 6:03
18 Willie Ayon Fr Central Union 18:21.1 6:07
19 Jayson Schwartz Fr Yorba Linda 18:25.1 6:08
20 Michael Mundo Fr San Marino 18:25.6 6:09
21 Joe Bianchi Fr Brea Olinda 18:33.2 6:11
22 Carter Fraser Fr Laguna Beach 18:33.8 6:11 4/10 8/21 1/10
23 Stirling Marshall Fr Laguna Beach 18:34.7 6:12 5/10 9/21 1/9
24 Sham Patel Fr Flintridge (Prs) 18:37.2 6:12
25 Zach Spitz Fr Laguna Beach 18:44.5 6:15 6/10 10/21 1/8
26 Zack Joseph Fr Yorba Linda 18:45.3 6:15
27 Jose Murrillo Fr High Tech High 18:46 6:15
28 Sheldon Chen Fr South Pasadena 18:46.4 6:15
29 Frosh4m Zteam Fr zteam 18:47.2 6:16
30 Kyle Oda Fr South Pasadena 18:56 6:19
31 George Little Fr Country Day 18:57.7 6:19
32 Dan Franz Fr Brea Olinda 19:10.7 6:24
33 Joe Parga Fr Southwest (Ec) 19:12.6 6:24
34 Raymon Gilmartin Fr South Pasadena 19:14.1 6:25
35 Ross Chase Fr Flintridge (Prs) 19:16.7 6:26
36 Andrew Valda Arana Fr Yorba Linda 19:18.6 6:26
37 Connor Hafen Fr Big Bear 19:19 6:26
38 Jack Gallegos Fr University Cty 19:21 6:27
39 Joshua Cano Fr Rancho Alamitos 19:22.8 6:28
40 Michael Hannum Fr Brea Olinda 19:23.1 6:28
41 Josiah Howard Fr Saddleback V 19:27.5 6:29
42 William Walker Fr South Pasadena 19:31.9 6:31
43 Ross Lelieur Fr South Pasadena 19:37.8 6:33
44 Spencer Alden Fr Saddleback V 19:45.2 6:35
45 Noah Olsen Fr Laguna Beach 19:49.2 6:36 7/10 14/21 1/6
46 Josh Ortega Fr High Tech High 19:50 6:37
47 Kevin Lammer Fr Whittier Christian 19:56.5 6:39
48 Soph6m Zteam So zteam 19:59.9 6:40
49 Zachary Quintana Fr Brea Olinda 20:02.1 6:41
50 Trevor Santana Fr Calvary Ch (Sa) 20:06.8 6:42
51 Frosh5m Zteam Fr zteam 20:07.6 6:43
52 Roger Fang Fr Yorba Linda 20:13.8 6:45
53 Ian Piche' Fr Yorba Linda 20:16.6 6:46
54 Soph1 Zteam So zteam 20:16.8 6:46
55 Tim Hitchcock Fr South Pasadena 20:20.3 6:47
56 Alec Karas Fr Laguna Beach 20:24.2 6:48 8/10 15/21 1/6
57 Joseph Knowland Fr University Cty 20:36.2 6:52
58 Cale Airey Fr Laguna Beach 20:38 6:53 9/10 16/21 1/4
59 Ryan Watkins Fr Country Day 20:42.1 6:54
60 Jj Kegler Fr University Cty 20:46.9 6:56
61 Austin Fickman Fr Laguna Beach 20:51.6 6:57 10/10 18/21 1/4
62 Mathew Derrick Fr San Marino 20:54.4 6:58
63 Max Ferguson Fr Yorba Linda 20:55.6 6:59
64 Aziz Motiwalla Fr Brea Olinda 20:56 6:59
65 Dmitri Dyer Fr Yorba Linda 20:57.8 6:59
66 David Berard Fr University Cty 21:14.3 7:05
67 Frosh6m Zteam Fr zteam 21:15 7:05
68 Frosh7m Zteam Fr zteam 21:16.7 7:06
69 Paul Bakhos Fr Big Bear 21:17 7:06
70 John Nover Fr University Cty 21:18.2 7:06
71 Adam Timms Fr University Cty 21:20.7 7:07
72 Michael Matticola Fr High Tech High 21:24.8 7:08
73 Matt Schaffer Fr Flintridge (Prs) 21:25.2 7:08
74 Steve Clark Fr Brea Olinda 21:25.5 7:09
75 Andrew Tang Fr Yorba Linda 21:28 7:09
76 Amar Patel Fr Brea Olinda 21:32.8 7:11
77 David Arredondo Fr Southwest (Ec) 21:33.9 7:11
78 Matthew Salas Fr Brea Olinda 21:34.7 7:12
79 Frosh3m Zteam Fr zteam 21:50.1 7:17
80 Sen1 Zteam Sr zteam 21:50.8 7:17
81 Latye Cerrato Fr Bishop Amat 22:02.1 7:21
82 Quentin Valencia Fr Yorba Linda 22:06.8 7:22
83 Joseph Davis Fr Brea Olinda 22:10.5 7:24
84 Brennan Kendall Fr Army & Navy 22:21.6 7:27
85 Juan Rodriguez Fr Desert Mirage 22:26.3 7:29
86 Jimmy Sotelo Fr Yorba Linda 22:44.4 7:35
87 Frosh1m Zteam zteam 22:48 7:36
88 Noah Burt Fr Brea Olinda 22:48.3 7:36
89 Caleb Gaede Fr Central Union 22:53.8 7:38
90 Aaron Levesque Fr Saddleback V 22:56.6 7:39
91 Win Mordecai Fr San Marino 22:56.9 7:39
92 Christopher Turner Fr Flintridge (Prs) 23:00.9 7:40
93 Christian Lux Fr Costa Mesa 23:26.5 7:49
94 Dustin Buell Fr Brea Olinda 23:51.6 7:57
95 Noah Pletcher Fr University Cty 24:12.2 8:04
96 Jonah Mcmullin Fr Army & Navy 24:21.3 8:07
97 Williams Maurice-africa Fr San Marino 24:25.9 8:09
98 Dalton Schaefer Fr Yorba Linda 24:32.7 8:11
99 Brandon West Fr Calvary Ch (Sa) 25:05.8 8:22
100 Fabian Ramos Fr Central Union 26:25.9 8:49
101 Mccall Christiansen Fr High Tech High 26:30.2 8:50
102 Antonio Antunez Fr Costa Mesa 26:30.5 8:50
103 Graeson Garrett Fr Yorba Linda 26:46.6 8:56
104 Joshua Choi Fr Brea Olinda 26:48.8 8:56
105 Raul Valdivia Fr Whittier Christian 27:04.6 9:02
106 Matt Rose Fr High Tech High 27:05.9 9:02
107 Chris Munoz Fr High Tech High 27:11.6 9:04
108 Erick Sandoval Fr Rancho Alamitos 28:10 9:23
109 Artur Oliviera Fr San Marino 28:58 9:39
110 Jack Parkinson Fr South Pasadena 29:55 9:58
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Laguna Beach
3-2-1-1-1
Gap: 1:12
90:08
18:02
6:01
49 Penn Nielson
Fr
17:23
5:48
3
Drake Butler
Fr
17:30
5:50
5
Mason Pitz
Fr
18:07
6:02
10
Carter Fraser
Fr
18:34
6:11
15
Stirling Marshall
Fr
18:35
6:12
16
Zach Spitz
Fr
18:45
6:15
18
Noah Olsen
Fr
19:49
6:36
32
Cruel Intentions II (LR, PR)
2 Brea Olinda
1-2-2-2-2
Gap: 4:29
89:39
17:56
5:59
75 Austin Tamagno
Fr
14:55
4:58
1
Joe Tobin
Fr
17:38
5:53
7
Joe Bianchi
Fr
18:33
6:11
14
Dan Franz
Fr
19:11
6:24
24
Michael Hannum
Fr
19:23
6:28
29
Zachary Quintana
Fr
20:02
6:41
35
Aziz Motiwalla
Fr
20:56
6:59
45
3 South Pasadena
4-5-5-5-3
Gap: 2:03
93:57
18:47
6:16
103 Animesh Mangu
Fr
17:29
5:50
4
Sheldon Chen
Fr
18:46
6:15
21
Kyle Oda
Fr
18:56
6:19
23
Raymon Gilmartin
Fr
19:14
6:25
25
William Walker
Fr
19:32
6:31
30
Ross Lelieur
Fr
19:38
6:33
31
Tim Hitchcock
Fr
20:20
6:47
40
3 Flintridge (Prs)
2-2-3-3-3
Gap: 4:16
94:04
18:49
6:16
103 Nkhil Poole
Fr
17:09
5:43
2
Jack Van Scoter
Fr
17:36
5:52
6
Sham Patel
Fr
18:37
6:12
17
Ross Chase
Fr
19:17
6:26
26
Matt Schaffer
Fr
21:25
7:08
52
Christopher Turner
Fr
23:01
7:40
54




5 Yorba Linda
7-4-4-4-5
Gap: 2:04
94:53
18:59
6:20
106 Riley Whelan
Fr
18:10
6:03
11
Jayson Schwartz
Fr
18:25
6:08
12
Zack Joseph
Fr
18:45
6:15
19
Andrew Valda Arana
Fr
19:19
6:26
27
Roger Fang
Fr
20:14
6:45
37
Ian Piche'
Fr
20:17
6:46
38
Max Ferguson
Fr
20:56
6:59
44
6 zteam
5-6-6-6-6
Gap: 2:26
97:02
19:24
6:28
139 Frosh2m Zteam
Fr
17:51
5:57
8
Frosh4m Zteam
Fr
18:47
6:16
22
Soph6m Zteam
So
20:00
6:40
34
Frosh5m Zteam
Fr
20:08
6:43
36
Soph1 Zteam
So
20:17
6:46
39
Frosh6m Zteam
Fr
21:15
7:05
47
Frosh7m Zteam
Fr
21:17
7:06
48
7 University Cty
6-7-7-7-7
Gap: 3:10
100:03
20:01
6:40
166 John Kidman
Fr
18:04
6:01
9
Jack Gallegos
Fr
19:21
6:27
28
Joseph Knowland
Fr
20:36
6:52
41
Jj Kegler
Fr
20:47
6:56
42
David Berard
Fr
21:14
7:05
46
John Nover
Fr
21:18
7:06
49
Adam Timms
Fr
21:21
7:07
50
8 High Tech High
9-8-8-8-8
Gap: 8:20
113:37
22:43
7:34
217 Jose Murrillo
Fr
18:46
6:15
20
Josh Ortega
Fr
19:50
6:37
33
Michael Matticola
Fr
21:25
7:08
51
Mccall Christiansen
Fr
26:30
8:50
56
Matt Rose
Fr
27:06
9:02
57
Chris Munoz
Fr
27:12
9:04
58




9 San Marino
8-9-9-9-9
Gap: 10:32
115:41
23:08
7:43
223 Michael Mundo
Fr
18:26
6:09
13
Mathew Derrick
Fr
20:54
6:58
43
Win Mordecai
Fr
22:57
7:39
53
Williams Maurice-africa
Fr
24:26
8:09
55
Artur Oliviera
Fr
28:58
9:39
59








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Fr 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Laguna Beach
1-1-1-1-1
Gap: 2:07
100:28
20:06
6:42
21 Zach Spitz
Fr
18:45
6:15
1
Noah Olsen
Fr
19:49
6:36
2
Alec Karas
Fr
20:24
6:48
5
Cale Airey
Fr
20:38
6:53
6
Austin Fickman
Fr
20:52
6:57
7








Cruel Intentions II (LR, PR)
2 Yorba Linda
3-2-2-2-2
Gap: 1:50
105:45
21:09
7:03
55 Ian Piche'
Fr
20:17
6:46
4
Max Ferguson
Fr
20:56
6:59
8
Dmitri Dyer
Fr
20:58
6:59
10
Andrew Tang
Fr
21:28
7:09
14
Quentin Valencia
Fr
22:07
7:22
19
Jimmy Sotelo
Fr
22:44
7:35
21
Dalton Schaefer
Fr
24:33
8:11
24
3 Brea Olinda
2-2-3-3-3
Gap: 1:33
105:31
21:06
7:02
56 Zachary Quintana
Fr
20:02
6:41
3
Aziz Motiwalla
Fr
20:56
6:59
9
Steve Clark
Fr
21:26
7:09
13
Amar Patel
Fr
21:33
7:11
15
Matthew Salas
Fr
21:35
7:12
16
Joseph Davis
Fr
22:11
7:24
20
Noah Burt
Fr
22:48
7:36
23
4 zteam
4-4-4-4-4
Gap: 1:33
109:01
21:48
7:16
80 Frosh6m Zteam
Fr
21:15
7:05
11
Frosh7m Zteam
Fr
21:17
7:06
12
Frosh3m Zteam
Fr
21:50
7:17
17
Sen1 Zteam
Sr
21:51
7:17
18
Frosh1m Zteam
-
22:48
7:36
22








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 3 mi
Fr D1 Jake Ogden, Fr, 15:00.7, Dana Hills Dana Hills, 82:34.7, 67
Fr D2 Cory Vaughn, Fr, 15:55.5, El Camino Hi Claremont, 89:44.3, 105
Fr D3 Austin Tamagno, Fr, 14:54.5, Brea Olinda Laguna Beach, 90:08.4, 49
Jr D1 Hunter Gulino, Jr, 14:55.3, Fountain Valley Dana Hills, 78:23, 59
Jr D2 Garrett Corcoran, Jr, 14:38.2, Villa Park Del Norte (Sd), 80:34.5, 76
Jr D3 Brennon Koryta, Jr, 15:18.5, Brea Olinda Brea Olinda, 83:48.8, 63
So D1 Sander Kushen, So, 15:20.9, Tesoro Great Oak, 79:43.6, 59
So D2 Michael Hulme, So, 15:43.8, Mater Dei -ss Claremont, 85:03.6, 123
So D3 Caleb Webb, So, 15:27.9, Big Bear Brea Olinda, 81:55.9, 15
Sr D1 Eric Sindel, Sr, 14:48.2, Mt. Carmel Dana Hills, 77:17.9, 49
Sr D2 Jose Arturo Penaloza, Sr, 14:48.6, Godinez Fundamental Godinez Fundamental, 78:34.7, 56
Sr D3 David Luna, Jr, 14:57.6, Indio Brea Olinda, 80:41.6, 27

All Girls Races

10 races + combined.