Laguna Beach Results from the Lucky Lindy XC Invite at Little Falls Country Club on 9/11/14

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Cameron Zuziak Sr V 16:05 5:11 3.1 4/138 1/7 1/9 3/21 15:54
Carter Fraser Jr V 17:51.9 5:46 3.1 59/138 7/7 7/9 2/15 19:24
(1:32,7.9)
Cruel Intentions (DPR)
Drake Butler Jr V 17:13.2 5:33 3.1 27/138 3/7 3/9 3/21 16:46
Grant Barton Sr V 17:05.1 5:31 3.1 22/138 2/7 2/9 5/21 16:49
Jake Mangus So JV 18:18.2 5:54 3.1 11/288 1/2 8/9 4/21
Liam Corrigan Sr V 17:16.4 5:34 3.1 30/138 4/7 4/9 3/20 19:13
(1:57,10.1)
Cruel Intentions (DPR)
Mason Pitz Jr V 17:17.6 5:35 3.1 32/138 5/7 5/9 2/20 17:00
Penn Nielson Jr V 17:24 5:37 3.1 34/138 6/7 6/9 2/19 18:18
(0:54,4.9)
Cruel Intentions (DPR)
Stirling Marshall Jr JV 18:26.2 5:57 3.1 15/288 2/2 9/9 4/20 19:27
(1:01,5.2)
Cruel Intentions (SBP, DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/20 84:57
1:13
3.1 5:29 5:11 5:35 115 5:12 Cameron Zuziak (4), Grant Barton (22), Drake Butler (27), Liam Corrigan (30), Mason Pitz (32)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Joe Klecker Sr Hopkins 15:28.9 5:00
2 Matthew Lundstrom Sr Detroit Lakes 16:00.8 5:10
3 Owen Hoeft Jr Hopkins 16:02.1 5:10
4 Cameron Zuziak Sr Laguna Beach 16:05 5:11 1/7 1/9 3/21
5 Aaron Runge Sr Alexandria 16:06.8 5:12
6 Seth Eliason So Hopkins 16:18.9 5:16
7 Jack Henschel Jr Hopkins 16:23 5:17
8 Hunter Staack Jr Hopkins 16:23.5 5:17
9 Tyler Moore So Little Falls 16:30.6 5:20
10 Caleb Appleton Jr Bemidji 16:31.8 5:20
11 Andrew Mergen Jr Monticello 16:45.8 5:24
12 Billy Beseman Sr Perham 16:47.9 5:25
13 Sam Branson Jr Hopkins 16:48.9 5:25
14 Hunter Zupko Fr Little Falls 16:49.2 5:26
15 Jacob Wilts Jr Monticello 16:50.9 5:26
16 Brett Nelson Sr Hopkins 16:55.3 5:28
17 Luke Lahr Sr Becker 16:55.7 5:28
18 Ryan Fernholz Fr Sartell-St Stephen 16:56.4 5:28
19 Cory Rouw Sr St Cloud Tech 16:57.1 5:28
20 Tyler Johnson Sr St Cloud Cathedral 16:58.6 5:29
21 Billy Freyholtz Sr Bemidji 17:00.7 5:29
22 Grant Barton Sr Laguna Beach 17:05.1 5:31 2/7 2/9 5/21
23 Noah Holter Jr Bemidji 17:06.7 5:31
24 Isaac Berg So Bemidji 17:07.1 5:31
25 Weston Nelson Sr Roseau 17:07.7 5:32
26 Ryan Swartwood Jr Brainerd 17:09.7 5:32
27 Drake Butler Jr Laguna Beach 17:13.2 5:33 3/7 3/9 3/21
28 Peder Smith Jr Brainerd 17:14.6 5:34
29 Brandon Jerde Sr Alexandria 17:15.6 5:34
30 Liam Corrigan Sr Laguna Beach 17:16.4 5:34 4/7 4/9 3/20
31 Noah Lahr Jr Rocori 17:16.9 5:34
32 Mason Pitz Jr Laguna Beach 17:17.6 5:35 5/7 5/9 2/20
33 David Supinski Sr Brainerd 17:22.8 5:36
34 Penn Nielson Jr Laguna Beach 17:24 5:37 6/7 6/9 2/19
35 Will Glisky Jr Rocori 17:24.3 5:37
36 Mason Halstrom Jr St Cloud Cathedral 17:24.7 5:37
37 Colton Sailor Sr Alexandria 17:25.1 5:37
38 Eli Stark-haws Sr St Cloud Cathedral 17:25.5 5:37
39 Hunter Kjelshus So Perham 17:25.9 5:37
40 Jacob Dickerson So Perham 17:26.5 5:38
41 Eric Branch Sr Alexandria 17:29.3 5:38
42 Michael O'hagan Sr St Cloud Cathedral 17:30.2 5:39
43 Brent Heinen Fr Rocori 17:32.7 5:40
44 Patrick Hesse Fr Sartell-St Stephen 17:33 5:40
45 Carl Branch Sr Alexandria 17:33.8 5:40
46 Sam Young So Rocori 17:35.8 5:41
47 Evan Wigham So Rocori 17:36.5 5:41
48 Josh Kapsner Sr Little Falls 17:37 5:41
49 Alex Nemeth Sartell-St Stephen 17:38.3 5:41
50 Carson Speicher Fr Perham 17:39.1 5:42
51 Chase Lietz So Perham 17:43.8 5:43
52 Max Webb Sr St Cloud Tech 17:44 5:43
53 Carter Scheele Sr St Cloud Tech 17:44.5 5:43
54 Matt Cherne So Brainerd 17:44.8 5:43
55 Nick Juntunen Fr Sartell-St Stephen 17:45.5 5:44
56 Jesse Groettum Sr Alexandria 17:46.5 5:44
57 Isaac Wieber Sr St Cloud Tech 17:47.3 5:44
58 A J Abundez Sr Monticello 17:49.7 5:45
59 Carter Fraser Jr Laguna Beach 17:51.9 5:46 7/7 7/9 2/15
60 David Anderson Fr Sartell-St Stephen 17:52.2 5:46
61 Austin Gedrose Fr Detroit Lakes 17:53.2 5:46
62 Scott Nelson Jr Roseau 17:57.2 5:47
63 Joe Bastian Jr Foley 17:58 5:48
64 Jacob Fernholz Jr Sartell-St Stephen 17:58.7 5:48
65 Collin Koenen So St Cloud Cathedral 18:00.2 5:48
66 Michael Spethmann So St Cloud Cathedral 18:03.6 5:50
67 Sam Nelson So St Cloud Cathedral 18:05.8 5:50
68 Connor Gunsbury Sr Brainerd 18:06.6 5:51
69 Ethan Youso Jr Bemidji 18:08.2 5:51
70 Daniel Palmer Jr Little Falls 18:10.7 5:52
71 Jacob Massmann Jr Little Falls 18:11 5:52
72 Kyle Metzger Jr Foley 18:12.5 5:52
73 Cade Benson Sr Detroit Lakes 18:13.7 5:53
74 Matt Majerle Jr Brainerd 18:14.3 5:53
75 Caleb Foster Jr Becker 18:16.2 5:54
76 Adam Siira So Perham 18:16.7 5:54
77 Critter Thormadson Sr Rocori 18:17.6 5:54
78 Vasak Cervenka So Grand Rapids 18:18 5:54
79 Brett Erickson Fr Roseau 18:18.5 5:54
80 William Woolever So Roseau 18:19.1 5:55
81 Joel Carlson Jr Bemidji 18:23.3 5:56
82 Noah Webb So St Cloud Tech 18:23.6 5:56
83 Sam Fandel Jr Sartell-St Stephen 18:24 5:56
84 Jonathan Novak Fr Becker 18:24.5 5:56
85 Tyler Fudge Jr Perham 18:25.1 5:56
86 Connor Haugrud So Detroit Lakes 18:29.9 5:58
87 Luke West Jr Brainerd 18:33.3 5:59
88 Zach Buboltz So Detroit Lakes 18:33.8 5:59
89 Ian Galligan Jr Sauk Rapids-Rice 18:36.2 6:00
90 Levi Bican Jr Monticello 18:36.5 6:00
91 Norman Statz Jr St Cloud Tech 18:36.9 6:00
92 Matt Baloun So Monticello 18:38.4 6:01
93 Eddie Cease Jr Grand Rapids 18:39 6:01
94 Hans Viren Jr Grand Rapids 18:44.9 6:03
95 Brandon Tschida Sr Foley 18:45.6 6:03
96 Matt Lerch Sr St Cloud Apollo 18:48.2 6:04
97 Danny Sertich So Sauk Rapids-Rice 18:54.5 6:06
98 Jace Engelstad So Detroit Lakes 18:55.5 6:06
99 Evan Athman Sr Little Falls 18:57.3 6:07
100 Evan David So Grand Rapids 18:59.5 6:08
101 Mason Sampson So Detroit Lakes 19:02.7 6:09
102 Adam Nienaber Jr Little Falls 19:04.5 6:09
103 Jack Swanson Fr Foley 19:04.8 6:09
104 Dylan Gruba So Becker 19:05.2 6:09
105 Gavin Reed Sr Sauk Rapids-Rice 19:08.7 6:11
106 Pierce Kvien Jr Roseau 19:14.8 6:13
107 Austin Gendron Sr Fergus Falls 19:19.3 6:14
108 Caleb Mellstrom Jr Roseau 19:26.5 6:16
109 Olsen Pancoast Jr Becker 19:30.2 6:17
110 Taylor Jurek Jr Foley 19:31.1 6:18
111 Derek Olsen Sr Roseau 19:35.3 6:19
112 Suleiman Abdullahi So St Cloud Apollo 19:46.2 6:23
113 Keith Sorensen Jr Becker 19:49.5 6:24
114 Caleb Bissonette So Grand Rapids 19:50.3 6:24
115 Max Botz Fr St Cloud Apollo 19:51.3 6:24
116 Mikolaj Jarczyk Jr Fergus Falls 19:55.6 6:26
117 Sam Teff Sr Grand Rapids 19:56 6:26
118 Isaac Wolf So Rocori 19:57.5 6:26
119 Joseph Keranen Jr United North Central 19:58.3 6:27
120 Devin Winter So Becker 19:58.7 6:27
121 Tyler Sirovy So Monticello 20:05.9 6:29
122 Tanner Brosh So Foley 20:08.9 6:30
123 Jody Haeckel Sr St Cloud Tech 20:10.5 6:30
124 Steven Koons Fr United North Central 20:11 6:31
125 Steve Harrington Sr Fergus Falls 20:11.6 6:31
126 Sterling Crabb Sr United North Central 20:12.2 6:31
127 Alex Pachan So St Cloud Apollo 20:13.4 6:31
128 Andrew Christianson So Fergus Falls 20:23 6:35
129 Donovan Wood Jr Fergus Falls 20:23.2 6:35
130 Wes Grunke So Grand Rapids 20:28.2 6:36
131 Patrick Gibeau Jr Grand Rapids 20:29.8 6:37
132 Geoff Dickinson Sr St Cloud Apollo 20:38.9 6:40
133 Max Brinkman Fr Fergus Falls 20:39.5 6:40
134 Nate Ronning Jr Fergus Falls 21:28.4 6:56
135 James Pearson So St Cloud Apollo 21:52.3 7:03
136 Ryan Spadgenske Sr United North Central 21:52.7 7:03
137 Logan Weis So St Cloud Apollo 21:53.1 7:04
138 Calvin Taylor Sr United North Central 22:57.7 7:24
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Hopkins
1-1-1-1-1
Gap: 0:55
80:36
16:07
5:12
25 Joe Klecker
Sr
15:29
5:00
1
Owen Hoeft
Jr
16:02
5:10
3
Seth Eliason
So
16:19
5:16
6
Jack Henschel
Jr
16:23
5:17
7
Hunter Staack
Jr
16:24
5:17
8
Sam Branson
Jr
16:49
5:25
13
Brett Nelson
Sr
16:55
5:28
16
2 Laguna Beach
3-3-2-3-2
Gap: 1:13
84:57
16:59
5:29
115 Cameron Zuziak
Sr
16:05
5:11
4
Grant Barton
Sr
17:05
5:31
22
Drake Butler
Jr
17:13
5:33
27
Liam Corrigan
Sr
17:16
5:34
30
Mason Pitz
Jr
17:18
5:35
32
Penn Nielson
Jr
17:24
5:37
34
Carter Fraser
Jr
17:52
5:46
59
3 Bemidji
6-5-3-2-3
Gap: 1:36
85:55
17:11
5:33
147 Caleb Appleton
Jr
16:32
5:20
10
Billy Freyholtz
Sr
17:01
5:29
21
Noah Holter
Jr
17:07
5:31
23
Isaac Berg
So
17:07
5:31
24
Ethan Youso
Jr
18:08
5:51
69
Joel Carlson
Jr
18:23
5:56
81




4 Alexandria
4-6-4-4-4
Gap: 1:27
85:51
17:10
5:32
157 Aaron Runge
Sr
16:07
5:12
5
Brandon Jerde
Sr
17:16
5:34
29
Colton Sailor
Sr
17:25
5:37
37
Eric Branch
Sr
17:29
5:38
41
Carl Branch
Sr
17:34
5:40
45
Jesse Groettum
Sr
17:47
5:44
56




5 Perham
8-7-8-7-5
Gap: 0:56
87:03
17:25
5:37
192 Billy Beseman
Sr
16:48
5:25
12
Hunter Kjelshus
So
17:26
5:37
39
Jacob Dickerson
So
17:27
5:38
40
Carson Speicher
Fr
17:39
5:42
50
Chase Lietz
So
17:44
5:43
51
Adam Siira
So
18:17
5:54
76
Tyler Fudge
Jr
18:25
5:56
85
6 St Cloud Cathedral
12-9-9-5-6
Gap: 1:02
87:19
17:28
5:38
201 Tyler Johnson
Sr
16:59
5:29
20
Mason Halstrom
Jr
17:25
5:37
36
Eli Stark-haws
Sr
17:26
5:37
38
Michael O'hagan
Sr
17:30
5:39
42
Collin Koenen
So
18:00
5:48
65
Michael Spethmann
So
18:04
5:50
66
Sam Nelson
So
18:06
5:50
67
7 Rocori
15-12-10-9-7
Gap: 0:20
87:26
17:29
5:38
202 Noah Lahr
Jr
17:17
5:34
31
Will Glisky
Jr
17:24
5:37
35
Brent Heinen
Fr
17:33
5:40
43
Sam Young
So
17:36
5:41
46
Evan Wigham
So
17:37
5:41
47
Critter Thormadson
Sr
18:18
5:54
77
Isaac Wolf
So
19:58
6:26
115
8 Brainerd
14-8-7-7-8
Gap: 0:57
87:39
17:32
5:39
209 Ryan Swartwood
Jr
17:10
5:32
26
Peder Smith
Jr
17:15
5:34
28
David Supinski
Sr
17:23
5:36
33
Matt Cherne
So
17:45
5:43
54
Connor Gunsbury
Sr
18:07
5:51
68
Matt Majerle
Jr
18:14
5:53
74
Luke West
Jr
18:33
5:59
87
9 Little Falls
5-2-4-7-9
Gap: 1:40
87:19
17:28
5:38
212 Tyler Moore
So
16:31
5:20
9
Hunter Zupko
Fr
16:49
5:26
14
Josh Kapsner
Sr
17:37
5:41
48
Daniel Palmer
Jr
18:11
5:52
70
Jacob Massmann
Jr
18:11
5:52
71
Evan Athman
Sr
18:57
6:07
97
Adam Nienaber
Jr
19:05
6:09
100
10 Sartell-St Stephen
10-10-11-10-10
Gap: 0:56
87:45
17:33
5:40
226 Ryan Fernholz
Fr
16:56
5:28
18
Patrick Hesse
Fr
17:33
5:40
44
Alex Nemeth
-
17:38
5:41
49
Nick Juntunen
Fr
17:46
5:44
55
David Anderson
Fr
17:52
5:46
60
Jacob Fernholz
Jr
17:59
5:48
64
Sam Fandel
Jr
18:24
5:56
83
11 St Cloud Tech
11-13-12-12-11
Gap: 1:27
88:37
17:43
5:43
263 Cory Rouw
Sr
16:57
5:28
19
Max Webb
Sr
17:44
5:43
52
Carter Scheele
Sr
17:45
5:43
53
Isaac Wieber
Sr
17:47
5:44
57
Noah Webb
So
18:24
5:56
82
Norman Statz
Jr
18:37
6:00
90
Jody Haeckel
Sr
20:11
6:30
120
12 Monticello
7-3-6-11-12
Gap: 1:53
88:41
17:44
5:43
264 Andrew Mergen
Jr
16:46
5:24
11
Jacob Wilts
Jr
16:51
5:26
15
A J Abundez
Sr
17:50
5:45
58
Levi Bican
Jr
18:37
6:00
89
Matt Baloun
So
18:38
6:01
91
Tyler Sirovy
So
20:06
6:29
118




13 Detroit Lakes
2-11-13-13-13
Gap: 2:33
89:11
17:50
5:45
310 Matthew Lundstrom
Sr
16:01
5:10
2
Austin Gedrose
Fr
17:53
5:46
61
Cade Benson
Sr
18:14
5:53
73
Connor Haugrud
So
18:30
5:58
86
Zach Buboltz
So
18:34
5:59
88
Jace Engelstad
So
18:56
6:06
96
Mason Sampson
So
19:03
6:09
99
14 Roseau
13-14-14-14-14
Gap: 2:07
90:57
18:11
5:52
349 Weston Nelson
Sr
17:08
5:32
25
Scott Nelson
Jr
17:57
5:47
62
Brett Erickson
Fr
18:19
5:54
79
William Woolever
So
18:19
5:55
80
Pierce Kvien
Jr
19:15
6:13
103
Caleb Mellstrom
Jr
19:27
6:16
105
Derek Olsen
Sr
19:35
6:19
108
15 Becker
9-15-15-15-15
Gap: 2:35
92:12
18:26
5:57
384 Luke Lahr
Sr
16:56
5:28
17
Caleb Foster
Jr
18:16
5:54
75
Jonathan Novak
Fr
18:25
5:56
84
Dylan Gruba
So
19:05
6:09
102
Olsen Pancoast
Jr
19:30
6:17
106
Keith Sorensen
Jr
19:50
6:24
110
Devin Winter
So
19:59
6:27
117
16 Foley
16-16-16-16-16
Gap: 1:33
93:32
18:42
6:02
437 Joe Bastian
Jr
17:58
5:48
63
Kyle Metzger
Jr
18:13
5:52
72
Brandon Tschida
Sr
18:46
6:03
94
Jack Swanson
Fr
19:05
6:09
101
Taylor Jurek
Jr
19:31
6:18
107
Tanner Brosh
So
20:09
6:30
119




17 Grand Rapids
17-17-17-17-17
Gap: 1:32
94:32
18:54
6:06
472 Vasak Cervenka
So
18:18
5:54
78
Eddie Cease
Jr
18:39
6:01
92
Hans Viren
Jr
18:45
6:03
93
Evan David
So
19:00
6:08
98
Caleb Bissonette
So
19:50
6:24
111
Sam Teff
Sr
19:56
6:26
114
Wes Grunke
So
20:28
6:36
127
18 St Cloud Apollo
18-18-18-18-18
Gap: 1:51
99:18
19:52
6:24
568 Matt Lerch
Sr
18:48
6:04
95
Suleiman Abdullahi
So
19:46
6:23
109
Max Botz
Fr
19:51
6:24
112
Alex Pachan
So
20:13
6:31
124
Geoff Dickinson
Sr
20:39
6:40
128
James Pearson
So
21:52
7:03
131
Logan Weis
So
21:53
7:04
133
19 Fergus Falls
19-19-19-19-19
Gap: 1:04
100:13
20:03
6:28
590 Austin Gendron
Sr
19:19
6:14
104
Mikolaj Jarczyk
Jr
19:56
6:26
113
Steve Harrington
Sr
20:12
6:31
122
Andrew Christianson
So
20:23
6:35
125
Donovan Wood
Jr
20:23
6:35
126
Max Brinkman
Fr
20:40
6:40
129
Nate Ronning
Jr
21:28
6:56
130
20 United North Central
20-20-20-20-20
Gap: 2:59
105:12
21:02
6:47
626 Joseph Keranen
Jr
19:58
6:27
116
Steven Koons
Fr
20:11
6:31
121
Sterling Crabb
Sr
20:12
6:31
123
Ryan Spadgenske
Sr
21:53
7:03
132
Calvin Taylor
Sr
22:58
7:24
134








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jimmy Pfeffer Sr Alexandria 17:45.3 5:44
2 Keaton Gruber Fr Alexandria 17:50.6 5:45
3 Cody Lanman Sr Alexandria 17:55.9 5:47
4 Kyle Vandertuin Fr Alexandria 17:56.1 5:47
5 Grant Rudolph Jr Alexandria 17:57.5 5:48
6 Linaes Whiting Fr Bemidji 18:03.6 5:50
7 Austin Nash Sr Hopkins 18:06.1 5:50
8 Rocky Copiskey Jr Bemidji 18:10 5:52
9 Timothy Youso Fr Bemidji 18:11 5:52
10 Jason Mattson Sr Hopkins 18:16.4 5:54
11 Jake Mangus So Laguna Beach 18:18.2 5:54 1/2 8/9 4/21
12 Wesley Graves Sr Alexandria 18:19.9 5:55
13 Kenny Gudmundson Jr Bemidji 18:20.7 5:55
14 Ryan Moorman Jr Alexandria 18:22.8 5:56
15 Stirling Marshall Jr Laguna Beach 18:26.2 5:57 2/2 9/9 4/20 Cruel Intentions (SBP)
16 Nick Listrom So Perham 18:28.9 5:58
17 Alex Tostenson Sr Perham 18:34.6 6:00
18 Bridger Pavelka Jr Hopkins 18:35.1 6:00
19 Landon Bruggeman Jr Brainerd 18:35.5 6:00
20 Jacob Schumacher Jr Sartell-St Stephen 18:36.1 6:00
21 John Kumarowicz Sr Alexandria 18:38.9 6:01
22 Perry Avenson Sr Hopkins 18:41.4 6:02
23 Alec Ferris Jr St Cloud Cathedral 18:41.7 6:02
24 Isaac Hesse Jr Sartell-St Stephen 18:42.5 6:02
25 Jens Melby Jr Hopkins 18:45.1 6:03
26 Jude Pelowski Jr Alexandria 18:46 6:03
27 Alex Tomczik Fr St Cloud Cathedral 18:46.3 6:03
28 Dylan Cleary Sr Hopkins 18:46.7 6:03
29 Cody Roder So Bemidji 18:50 6:05
30 Hunter Alquist Sr Hopkins 18:51.1 6:05
31 Isaac Eng Fr Hopkins 18:51.9 6:05
32 Blaise Ebel So St Cloud Cathedral 18:52.4 6:05
33 Ben Groshens Jr Bemidji 18:54.7 6:06
34 Mac Brink So Brainerd 18:55.1 6:06
35 Cole Gunderson So Alexandria 18:56 6:06
36 Sam Medvec Jr St Cloud Cathedral 18:56.8 6:07
37 Van Frisch-gallatun Fr Detroit Lakes 18:57.5 6:07
38 Ryan Munter So St Cloud Cathedral 18:57.9 6:07
39 Spencer Pierskalla Fr Sartell-St Stephen 18:58.3 6:07
40 Chris Washington Sr Bemidji 18:59.2 6:07
41 Nick Staudinger Sr St Cloud Cathedral 19:00.4 6:08
42 Dixon Hopp So Hopkins 19:05.3 6:09
43 Alex Halverson Sr Sartell-St Stephen 19:07 6:10
44 Ethan Hanson Jr Sartell-St Stephen 19:07.4 6:10
45 Garrett Roelofs Jr Sartell-St Stephen 19:08 6:10
46 Brady Labine So Detroit Lakes 19:11.4 6:11
47 Peyton Crawford Fr Bemidji 19:11.6 6:11
48 Nicholas Chromey Fr Alexandria 19:15.6 6:13
49 Ozzy Vonderhaar So Sartell-St Stephen 19:15.9 6:13
50 Ryan Junes So Sartell-St Stephen 19:17.6 6:13
51 Sam Priem Jr Detroit Lakes 19:18.1 6:14
52 Cole Carignan Jr Perham 19:21.1 6:15
53 Ben Bogart So Alexandria 19:21.4 6:15
54 Gabe Kitzman Fr Detroit Lakes 19:21.7 6:15
55 Caden Brose Jr Little Falls 19:22.2 6:15
56 Robbie Pike Jr Brainerd 19:22.4 6:15
57 Luc Berard Fr Bemidji 19:22.8 6:15
58 Aaron Wegscheid Fr Perham 19:23.1 6:15
59 Leo Wilczek Fr Little Falls 19:24 6:15
60 Jonah Ploof Fr Little Falls 19:31.7 6:18
61 Marcus Lavallee Fr Monticello 19:32.5 6:18
62 Simon Avenson So Hopkins 19:33.4 6:19
63 Travis Goeden So Brainerd 19:36.1 6:19
64 Nathan Coleman Jr Perham 19:36.6 6:20
65 Jesse Livermore So Detroit Lakes 19:38.5 6:20
66 Chase Anderson Jr Sartell-St Stephen 19:39.1 6:20
67 Grant Anderson So Brainerd 19:39.6 6:21
68 Connor Edvall Jr Detroit Lakes 19:40.2 6:21
69 Casey Call Jr Alexandria 19:40.6 6:21
70 Gabe Gracza Fr Roseau 19:41.5 6:21
71 Paul Rietveld So Bemidji 19:44.9 6:22
72 Dan Pratt Jr Hopkins 19:46.8 6:23
73 Zach Herrlich So Brainerd 19:49.6 6:24
74 Logan Wright Fr Monticello 19:52.4 6:25
75 Spencer Ashford Jr Hopkins 19:54.3 6:25
76 Gunner Kleinschmidt Jr Little Falls 19:57 6:26
77 Josh Schoden Jr Rocori 19:57.6 6:26
78 Felix Wicke Jr Sartell-St Stephen 19:58 6:26
79 Mitchell Silkman Fr St Cloud Cathedral 19:58.6 6:27
80 Andrew Storm Sr Alexandria 19:59 6:27
81 Tyler Valentien So Rocori 20:00.7 6:27
82 Max Fritz-staley Fr Detroit Lakes 20:01 6:27
83 Nolan Zimny Fr Little Falls 20:01.9 6:28
84 Peter Amundson Fr Sartell-St Stephen 20:03.3 6:28
85 Ben Hoober So Hopkins 20:06.1 6:29
86 Carter Austad Fr Rocori 20:07.7 6:30
87 Matthew Siira Sr Perham 20:08.5 6:30
88 Gabe Raguse So Brainerd 20:09 6:30
89 Mattew Thormodson Fr Rocori 20:10.9 6:31
90 Dylan Kriese Sr Alexandria 20:12 6:31
91 Aaron Borash So Little Falls 20:12.4 6:31
92 Grant Kosobud So Brainerd 20:12.8 6:31
93 Peyton Melby Fr Brainerd 20:13.2 6:31
94 Nolan Brenhaug Jr Sartell-St Stephen 20:13.6 6:31
95 Nick Blommel St Cloud Apollo 20:14 6:32
96 Hunnter Ditterich So Perham 20:15 6:32
97 Sam Somrock Jr Becker 20:15.3 6:32
98 Dominick Deieso So St Cloud Cathedral 20:16 6:32
99 Austin Chatterton Jr Bemidji 20:18.4 6:33
100 Alex Bertsch Fr Sartell-St Stephen 20:19.7 6:33
101 Trevor Guck So Perham 20:21.2 6:34
102 Sam Hodgson Fr Bemidji 20:25.9 6:35
103 Jack Wagner Sr Bemidji 20:27 6:36
104 Jesper Hoffman Fr Hopkins 20:27.9 6:36
105 Nihaar Joshi Sr Detroit Lakes 20:28.5 6:36
106 Ivan Brever Fr Alexandria 20:30.5 6:37
107 David Kelm Fr Brainerd 20:35.5 6:39
108 Steven Ranweiler So Foley 20:36 6:39
109 Aaron Solberg So Perham 20:36.4 6:39
110 Eli Straw Jr Bemidji 20:36.8 6:39
111 Axel Lindquist So Detroit Lakes 20:37.4 6:39
112 Noah Abrahamson So Roseau 20:37.7 6:39
113 Matt Eisenschenk Jr Sartell-St Stephen 20:38.1 6:39
114 Alex Swanson So Bemidji 20:39.1 6:40
115 Caleb Clemens Fr Sartell-St Stephen 20:39.7 6:40
116 Davis Wendt Fr St Cloud Tech 20:40 6:40
117 Tyler Zabinski Fr St Cloud Cathedral 20:40.5 6:40
118 Caleb Mckye So Perham 20:40.9 6:40
119 Jack Richard Fr Detroit Lakes 20:47.2 6:42
120 Tristan E. Johnson Sr Detroit Lakes 20:49.4 6:43
121 Brody Cota Fr Bemidji 20:49.9 6:43
122 Jared Warling Fr Rocori 20:50.5 6:43
123 Blake Johnston Fr Alexandria 20:50.9 6:44
124 Rau Taylor Jr Sauk Rapids-Rice 20:51.5 6:44
125 Gunnar Niemeyer Fr Brainerd 20:52.3 6:44
126 Spencer Melby Jr Brainerd 20:52.8 6:44
127 Jack Hove So Hopkins 20:53.1 6:44
128 Alex Wallner Sr Hopkins 20:54 6:45
129 Zach Semmer Sr Monticello 20:54.5 6:45
130 Noah Winkelman So Foley 20:55.3 6:45
131 Jared Pflipsen So Foley 20:56 6:45
132 Mason Stuky Jr Rocori 20:57 6:45
133 Christian Lommel Jr Monticello 20:58.7 6:46
134 Jackson Enger Jr Roseau 21:00.3 6:47
135 Jordan Witt So Little Falls 21:02.1 6:47
136 Blake Alholm Fr Little Falls 21:02.6 6:47
137 Jordon Barker So Rocori 21:03 6:47
138 Miles Hanson So Rocori 21:05.5 6:48
139 Ryan Maier So Alexandria 21:05.9 6:48
140 Cameron Persons Fr Grand Rapids 21:09.1 6:49
141 Bailey Tulius So Detroit Lakes 21:10.2 6:50
142 David Katona So Hopkins 21:10.5 6:50
143 Nathan Sydow Sr Becker 21:11.4 6:50
144 Kyle Schroeder Jr Becker 21:11.8 6:50
145 Joe Stangler Fr St Cloud Cathedral 21:12.6 6:51
146 Elliot Cochran Sr Hopkins 21:13.5 6:51
147 Tom Trnka Jr Sartell-St Stephen 21:16 6:52
148 Dylan Burnham So Bemidji 21:18.5 6:52
149 Izaak Olson So Roseau 21:19.7 6:53
150 Daniel Silkman Jr St Cloud Cathedral 21:20.1 6:53
151 Colton Hageman Sr Monticello 21:20.7 6:53
152 Clayton Teff So St Cloud Cathedral 21:24.9 6:54
153 Alex Kelling Fr Grand Rapids 21:25.2 6:55
154 Asher Mason Jr Monticello 21:25.7 6:55
155 Will Kopp Fr Alexandria 21:26.4 6:55
156 Zach Turner So Monticello 21:27.3 6:55
157 Luke Torborg Sr St Cloud Cathedral 21:28.5 6:56
158 Hunter Eldien Fergus Falls 21:31.6 6:57
159 Logan Kiel So St Cloud Apollo 21:35 6:58
160 Dylan Remsik So Monticello 21:36 6:58
161 Carter Michels So Monticello 21:36.5 6:58
162 Chandler Karki Jr St Cloud Cathedral 21:36.9 6:58
163 Paul Decker So St Cloud Cathedral 21:37.8 6:59
164 Henry Hughes Fr Hopkins 21:40 6:59
165 Trey Taylor Sr Hopkins 21:42.2 7:00
166 Frederickson Parker Sr Brainerd 21:42.4 7:00
167 Ian Fuller Fr Rocori 21:42.8 7:00
168 Mitchell Hanson So Rocori 21:43.6 7:01
169 Sam Morris Fr Foley 21:48.4 7:02
170 Adam Lund Jr Perham 21:49.2 7:02
171 Steven Barnier Fr Hopkins 21:52.2 7:03
172 Dan Vogt Fr St Cloud Cathedral 21:52.9 7:04
173 Jacob Hutchins So Foley 21:53.5 7:04
174 Connor Senlyr Fr St Cloud Cathedral 21:55.8 7:04
175 Jaiden Pick Jr Sauk Rapids-Rice 21:56.4 7:05
176 Jacob Oehrlein Jr St Cloud Tech 21:56.7 7:05
177 Chris Reisdorf Sr St Cloud Cathedral 21:59 7:05
178 Brice Douvier-gore Fr Sartell-St Stephen 21:59.5 7:06
179 Zepherian Richardson So Perham 22:04.5 7:07
180 Hayden Devorak Sr Fergus Falls 22:04.9 7:07
181 Tim Blinkinov Fr St Cloud Apollo 22:05.3 7:08
182 Eric Welle So Alexandria 22:05.9 7:08
183 Jarret Janu So Sartell-St Stephen 22:06.2 7:08
184 Ian Sutton Fr St Cloud Apollo 22:06.6 7:08
185 Steven Maine Fr Hopkins 22:06.9 7:08
186 Tanner Brudwick So Sauk Rapids-Rice 22:11 7:09
187 Drew Wright Sr Sauk Rapids-Rice 22:12.4 7:10
188 Sam Stuber So Rocori 22:13 7:10
189 Nathan Stracke Jr St Cloud Cathedral 22:14.7 7:11
190 Matthew Thole Fr Foley 22:17.4 7:11
191 Will Schultz So Brainerd 22:18.7 7:12
192 Matt Greatens Fr Brainerd 22:19 7:12
193 Nathan Kaiser Fr Sartell-St Stephen 22:19.3 7:12
194 Christian Ganz Jr Little Falls 22:21.6 7:13
195 Nicholas Linn Fr St Cloud Cathedral 22:25.5 7:14
196 Terrel Monnier Jr Foley 22:30.5 7:16
197 Jacob Dahring So Detroit Lakes 22:31 7:16
198 Brennan Bordun Fr Roseau 22:36 7:17
199 Jordan Haukes Sr Sartell-St Stephen 22:36.3 7:18
200 Thomas Chen Jr St Cloud Cathedral 22:38.1 7:18
201 Levi Butler Sr Roseau 22:39.3 7:18
202 Cullen Bausman Fr Brainerd 22:40.8 7:19
203 Dylan Andert So Sauk Rapids-Rice 22:41.5 7:19
204 Eric Stein So Rocori 22:41.8 7:19
205 Wyatt Nelson Jr Detroit Lakes 22:42 7:19
206 Jack Lahti So Grand Rapids 22:42.4 7:19
207 Tommy Bowman Fr Fergus Falls 22:46.5 7:21
208 Devin Ballard So Sauk Rapids-Rice 22:48.2 7:21
209 Evan Rau So Foley 22:48.7 7:22
210 Elijah Doto So St Cloud Apollo 22:49.4 7:22
211 Lachlan Lahr Fr Becker 22:50.7 7:22
212 Patrick Kennedy Fr Brainerd 22:55.5 7:24
213 Justin Henderson So Hopkins 22:56.9 7:24
214 Will Prody Fr Fergus Falls 22:59.9 7:25
215 Bryce Bushing Fr Grand Rapids 23:01.7 7:26
216 Raymound Brendalen Fr Hopkins 23:02 7:26
217 Jaydon Schmidt Fr Fergus Falls 23:02.5 7:26
218 Tyler Edvall Fr Detroit Lakes 23:04.2 7:27
219 Wyatt Vietmeier Fr Monticello 23:05.7 7:27
220 Dayton Neal Fr St Cloud Tech 23:08.4 7:28
221 Isaac Howard Fr Detroit Lakes 23:08.7 7:28
222 David Nelson Jr Sauk Rapids-Rice 23:09.3 7:28
223 Robbie Jandik Fr St Cloud Cathedral 23:11 7:29
224 Jack Laumb Jr St Cloud Tech 23:13.3 7:29
225 Anthony Stein So Grand Rapids 23:14.6 7:30
226 Zach Dummer Fr Alexandria 23:15.8 7:30
227 Dakota Mciver Jr Foley 23:16.2 7:30
228 Clayton Lewandowski So Foley 23:17 7:31
229 Dean Amundson So Sartell-St Stephen 23:18.9 7:31
230 Patrick Tollesfrud Fr St Cloud Cathedral 23:19.2 7:31
231 Max Dresow So St Cloud Tech 23:19.7 7:32
232 Dallas Hooper Fr St Cloud Tech 23:20.1 7:32
233 Ryan Sok Jr St Cloud Apollo 23:20.6 7:32
234 Michael Vogl Jr Little Falls 23:22.8 7:33
235 Cole Polyak So Hopkins 23:24.9 7:33
236 Jordan Schneeberger Jr Fergus Falls 23:28.2 7:34
237 Thomas Juranek So Brainerd 23:28.6 7:34
238 Logan Lahr Jr Becker 23:29.4 7:35
239 Isaac Daniels So Fergus Falls 23:32.5 7:36
240 Paul Zeitz Fr Hopkins 23:33.6 7:36
241 Sam Tilma Fr Grand Rapids 23:34.4 7:36
242 Gabe Carlson Fr Roseau 23:34.8 7:36
243 Sam Bellware Sr Detroit Lakes 23:35.6 7:37
244 Josiah Nord Jr Fergus Falls 23:36.1 7:37
245 Derek Gray Jr Detroit Lakes 23:37.4 7:37
246 Josh Longtin Jr Fergus Falls 23:38 7:37
247 Nick Austad Sr Rocori 23:43.6 7:39
248 Caleb Goergen So Alexandria 23:44.7 7:40
249 Dawson Weleski Fr St Cloud Tech 23:45.3 7:40
250 Josiah Wood Fr Brainerd 23:45.7 7:40
251 Vieri Oculisti-szabo Fr Sartell-St Stephen 23:47.4 7:40
252 Jack Wieberdink So Alexandria 23:49.5 7:41
253 Eric Steere Fr Grand Rapids 23:53.7 7:42
254 Tate Wagner So Sauk Rapids-Rice 23:54.5 7:43
255 Keagan Kearney Fr St Cloud Cathedral 23:55.6 7:43
256 Jacob Krump Sr St Cloud Cathedral 23:57.3 7:44
257 Derrick Johnson Jr Hopkins 24:00.5 7:45
258 Wtll Cooper Jr St Cloud Cathedral 24:05.3 7:46
259 Arne Kvaal Fr St Cloud Tech 24:11.3 7:48
260 Evan Unruh-friesen So Hopkins 24:21.5 7:51
261 Morgan Freese Fr Sauk Rapids-Rice 24:24.9 7:53
262 Ben Nuss Fr Fergus Falls 24:27.4 7:53
263 Nick Rudnitski So Foley 24:27.8 7:53
264 Kaeden Berg So United North Central 24:28.6 7:54
265 Jack Webb Fr Grand Rapids 24:29 7:54
266 Brent Nelson Fr Sauk Rapids-Rice 24:29.5 7:54
267 Parker Walder Jr Sauk Rapids-Rice 24:31.1 7:55
268 Jacob Marvel Fr Fergus Falls 24:33.8 7:55
269 Isaiah Greenberg Fr St Cloud Tech 25:30.9 8:14
270 Zach Schreiner Sr Sauk Rapids-Rice 25:38.5 8:16
271 Will Lahti Jr Grand Rapids 25:40.4 8:17
272 Conner Hanzsek-brill So St Cloud Tech 25:50 8:20
273 Kyle Henspeter So St Cloud Apollo 25:51.6 8:21
274 Zachary Pivec Jr Detroit Lakes 26:22.5 8:30
275 Michayl Curnock Fr St Cloud Apollo 26:26.1 8:32
276 Matthew Kampa So Foley 26:31.9 8:34
277 Tyler Speicher So Sauk Rapids-Rice 26:37.5 8:35
278 Samual Nealy Jr St Cloud Tech 26:56 8:41
279 Luke Yorzak Fr Hopkins 26:56.3 8:41
280 Aaron Bible Sr St Cloud Apollo 27:08.6 8:45
281 Jordan Olson Fr St Cloud Apollo 27:09 8:45
282 Jordan Imdieke Fr St Cloud Tech 27:44.6 8:57
283 Gage Miller Jr Sauk Rapids-Rice 28:11 9:05
284 Chance Carlson Fr Monticello 28:48.3 9:18
285 Sawyer Amo Fr Sauk Rapids-Rice 28:53 9:19
286 Noah Herbst Fr Foley 28:56.8 9:20
287 Evan Walter Jr Little Falls 29:08.8 9:24
288 Barry Peterson So Grand Rapids 30:00.7 9:41
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.