Laguna Beach Results from the Dana Hills Invitational at Dana Hills HS on 9/26/15

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alex Bonnin So So 19:26.2 6:29 3 46/110 3/8 18/37 8/15 19:04
Alex Kvitsinski Fr Fr 25:36.3 8:32 3 96/107 12/14 35/37 1/1 23:28
Andrew Doudna Fr Fr 20:29.1 6:50 3 44/107 8/14 24/37 1/2 21:39
(1:10,5.4)
Cruel Intentions (DPR)
Ayrton Svenson Jr Sr 17:00.6 5:40 3 14/95 4/11 4/37 1/14 17:02
(0:01,0.1)
Cruel Intentions (DPR)
Ben Vogel Fr Fr 25:17.3 8:26 3 95/107 11/14 34/37 1/1 25:54
(0:37,2.4)
Cruel Intentions (DPR)
Cale Airey Sr Sr 23:00 7:40 3 81/95 11/11 30/37 1/1 20:38 20:38 18:16
Caleb Hardy Fr Fr 20:09.8 6:43 3 36/107 6/14 21/37 1/9 20:01
Cameron Tipton Sr Sr 22:45.8 7:35 3 80/95 10/11 29/37 1/1 20:55 20:55 20:20 Cruel Intentions (DSR)
Carter Fraser Sr Sr 18:31.8 6:11 3 41/95 9/11 13/37 1/1 18:34
(0:02,0.2)
18:34
(0:02,0.2)
16:54 Cruel Intentions (LR, PR)
Carter Sokolovic Fr Fr 20:21.9 6:47 3 41/107 7/14 22/37 1/7 18:50
Colin Johnson Fr Fr 19:05 6:22 3 21/107 4/14 16/37 1/13 18:14
Connor Farley So So 20:57.7 6:59 3 74/110 5/8 26/37 7/9 20:28
Connor Gioffredi Fr Fr 22:33.4 7:31 3 73/107 9/14 28/37 1/1 19:15
Drake Butler Sr Sr 16:26.6 5:29 3 7/95 1/11 1/37 7/22 17:30
(1:04,6.1)
17:30
(1:04,6.1)
16:03 Cruel Intentions (LR, PR)
Gabe Sivettes Jr Jr 19:08.2 6:23 3 54/89 2/4 17/37 12/16 19:40
(0:32,2.7)
Cruel Intentions (DPR)
Jaden Orr So Sr 17:17.9 5:46 3 21/95 5/11 6/37 1/10 18:15
(0:57,5.2)
Cruel Intentions (DPR)
Jake Mangus Jr Fr 25:39.8 8:33 3 97/107 13/14 36/37 1/1 17:08
Jean Shorts Jr Jr 20:23.8 6:48 3 73/89 4/4 23/37 9/10
Kevin Smith Fr Fr 19:32.2 6:31 3 24/107 5/14 20/37 1/12 19:32
(0:00,0.0)
Cruel Intentions (DPR)
Leo Pesquera Fr Fr 18:36.8 6:12 3 14/107 2/14 14/37 6/21 18:17
Louis Skaist So So 20:54.2 6:58 3 73/110 4/8 25/37 8/12 20:05
Luc Colburn So So 18:23.5 6:08 3 21/110 2/8 12/37 6/22 18:21
Luc La Montagne So Sr 16:58.6 5:40 3 13/95 3/11 3/37 1/17 18:33
(1:35,8.5)
Cruel Intentions (SBP, DPR)
Luke Pacheco Fr Fr 28:50.7 9:37 3 103/107 14/14 37/37 1/1 29:18
(0:27,1.5)
Cruel Intentions (DPR)
Mason Pitz Sr Sr 17:44 5:55 3 28/95 8/11 9/37 1/1 18:07
(0:23,2.1)
18:07
(0:23,2.1)
16:10 Cruel Intentions (LR, PR, DSR)
Massimo Lucidi So Sr 17:20.9 5:47 3 23/95 7/11 8/37 1/2 18:02
(0:41,3.8)
Cruel Intentions (DPR)
Matt Ghere So So 24:13.6 8:05 3 102/110 8/8 32/37 6/6 24:04 Cruel Intentions (DSR)
Max Blanchard So So 24:06.8 8:02 3 101/110 7/8 31/37 6/6 22:21
Oliver Russel So So 21:24.9 7:08 3 79/110 6/8 27/37 4/9 19:57
Ryan Whitlock Jr Jr 17:04.4 5:41 3 19/89 1/4 5/37 10/22 19:12
(2:08,11.1)
19:12
(2:08,11.1)
17:19
(0:15,1.4)
Cruel Intentions (LR, PR, DPR)
Sebastian Fisher Fr Fr 17:59.9 6:00 3 7/107 1/14 10/37 5/22 17:52
Tim Andrews Sr Sr 16:54.7 5:38 3 12/95 2/11 2/37 4/20 17:00
(0:05,0.5)
Cruel Intentions (DPR)
Timothy Laughlin So So 18:13.6 6:05 3 16/110 1/8 11/37 12/25 18:04
William Kramer Jr Sr 17:19 5:46 3 22/95 6/11 7/37 1/6 19:55
(2:36,13.1)
19:55
(2:36,13.1)
18:54
(1:35,8.4)
Cruel Intentions (LR, PR, DPR)
Wyatt Shipp So Jr 19:31.1 6:30 3 61/89 3/4 19/37 10/14 20:02
(0:31,2.6)
Cruel Intentions (DPR)
Zach Bonnin Fr Fr 25:02.7 8:21 3 94/107 10/14 33/37 1/1 18:41
Zachary Falkowski Fr Fr 18:50.3 6:17 3 16/107 3/14 15/37 2/15 18:17
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
Sr 1st 5 1/10 84:38
0:51
3 5:39 5:29 5:46 46 5:39 84:02 84:02 Drake Butler (5), Tim Andrews (8), Luc La Montagne (9), Ayrton Svenson (10), Jaden Orr (14)
Sr 2nd 5 1/1 93:42
5:27
3 6:15 5:46 7:35 15 6:15 William Kramer (1), Massimo Lucidi (2), Mason Pitz (3), Carter Fraser (4), Cameron Tipton (5)
So 1st 5 6/9 97:55
2:44
3 6:32 6:05 6:59 127 6:05 87:18 87:18 Timothy Laughlin (6), Luc Colburn (10), Alex Bonnin (26), Louis Skaist (42), Connor Farley (43)
Fr 1st 5 1/12 94:04
1:32
3 6:16 6:00 6:31 49 6:16 95:33
(1:29,1.5)
90:08 Cruel Intentions II (LR) Sebastian Fisher (2), Leo Pesquera (8), Zachary Falkowski (10), Colin Johnson (13), Kevin Smith (16)
Fr 2nd 5 1/1 108:37
4:53
3 7:14 6:43 8:21 15 7:14 100:28 100:28 Caleb Hardy (1), Carter Sokolovic (2), Andrew Doudna (3), Connor Gioffredi (4), Zach Bonnin (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Eric Jimenez Sr Ocean View 15:45.3 5:15
2 Enrique Campos Sr San Gorgonio 15:51.1 5:17
3 Federico Juarez Sr Bloomington -ss 15:58.7 5:20
4 Ricardo Sanchez Sr Rubidoux 16:09.3 5:23
5 Albert Nguyen Sr Oxford Academy 16:10.9 5:24
6 Hector Leon Sr Rancho Alamitos 16:14.2 5:25
7 Drake Butler Sr Laguna Beach 16:26.6 5:29 1/11 1/37 7/22 17:30
(1:04)
17:30
(1:04)
Cruel Intentions (LR, PR)
8 Luis Montes Sr Ocean View 16:40.6 5:34
9 Christian Vera Sr Bloomington -ss 16:40.8 5:34
10 Alejandro Cadenas Sr Rubidoux 16:48.8 5:36
11 Victor Herrera Sr Indian Springs 16:51.2 5:37
12 Tim Andrews Sr Laguna Beach 16:54.7 5:38 2/11 2/37 4/20
13 Luc La Montagne So Laguna Beach 16:58.6 5:40 3/11 3/37 1/17 Cruel Intentions (SBP)
14 Ayrton Svenson Jr Laguna Beach 17:00.6 5:40 4/11 4/37 1/14
15 Esteban Pantoja Sr Katella 17:04.1 5:41
16 Dominic Gonzales Sr Artesia 17:05.3 5:42
17 Garcia Michael Sr Central Union 17:08.8 5:43
18 Jackson Daugherty Sr Country Day 17:12.8 5:44
19 Negrete Michael Sr Central Union 17:13.4 5:44
20 John Alvarez Sr San Gorgonio 17:13.7 5:45
21 Jaden Orr So Laguna Beach 17:17.9 5:46 5/11 6/37 1/10
22 William Kramer Jr Laguna Beach 17:19 5:46 6/11 7/37 1/6 19:55
(2:36)
19:55
(2:36)
Cruel Intentions (LR, PR)
23 Massimo Lucidi So Laguna Beach 17:20.9 5:47 7/11 8/37 1/2
24 Shawn Hongeva Sr Coconino Hig 17:23.3 5:48
25 Hipolito Arteaga Sr Bloomington -ss 17:24.7 5:48
26 Freddie Adame Sr Rubidoux 17:28.1 5:49
27 Amador Lagunas Sr South Pasadena 17:36.4 5:52
28 Mason Pitz Sr Laguna Beach 17:44 5:55 8/11 9/37 1/1 18:07
(0:23)
18:07
(0:23)
Cruel Intentions (LR, PR)
29 Alex Belyea Sr Oxford Academy 17:51.1 5:57
30 Fabio Laguna Sr Southwest (Ec) 17:59.2 6:00
31 William Walker Sr South Pasadena 18:03.4 6:01
32 Martin Salmeron Sr Desert Hot Sp 18:03.9 6:01
33 Ryan Watkins Sr Country Day 18:04.6 6:02
34 Christian Acosta Sr El Modena 18:10.5 6:04
35 Jonathan Zoquiapa Sr Ocean View 18:15.4 6:05
36 Kyle Oda Sr South Pasadena 18:16.3 6:05
37 Brian Japari Sr Oxford Academy 18:17.2 6:06
38 David Pacheco Sr Artesia 18:24.6 6:08
39 George Little Sr Country Day 18:26.7 6:09
40 Jimmy Pantaleon Sr Rubidoux 18:29.5 6:10
41 Carter Fraser Sr Laguna Beach 18:31.8 6:11 9/11 13/37 1/1 18:34
(0:02)
18:34
(0:02)
Cruel Intentions (LR, PR)
42 Roberto Ramirez Sr Katella 18:39.6 6:13
43 Lance Bryant Sr Coconino Hig 18:40.8 6:14
44 Victor Bucio Sr Rancho Alamitos 18:45.6 6:15
45 Jesus Garcia Sr Desert Hot Sp 18:50.4 6:17
46 Axel Vargas Sr Ocean View 18:52.6 6:18
47 Ronaldo Fregoso Sr San Bernardino 18:59.4 6:20
48 Sergio Jimenez Jr Rancho Alamitos 19:06.2 6:22
49 Jose Garcia Sr San Bernardino 19:10.4 6:23
50 Ulyses Ortega Sr Bloomington -ss 19:18.4 6:26
51 Michael Vazquez Sr Katella 19:20.6 6:27
52 Christian Orozco Sr Indian Springs 19:24 6:28
53 Brian Delgado Sr El Modena 19:26.4 6:29
54 Gerardo Munoz Sr Desert Hot Sp 19:30.1 6:30
55 Mina Botros Sr Bloomington -ss 19:30.5 6:30
56 Victor Tran Sr Rancho Alamitos 19:48.2 6:36
57 Eric Ordaz Sr Rancho Alamitos 19:57.9 6:39
58 Kyle Shimokochi Sr South Pasadena 19:59.6 6:40
59 Peter Tang Sr Oxford Academy 20:01.3 6:40
60 Shane Foyle Sr El Modena 20:07.4 6:42
61 Flores Rafael Sr Central Union 20:10.6 6:44
62 Sam Berry Sr Calvary Ch (Sa) 20:10.7 6:44
63 Kristopher Rollert Sr South Pasadena 20:14.9 6:45
64 Jorge Diaz Sr Indian Springs 20:26.6 6:49
65 Riley Villanueva Sr Katella 20:28.5 6:50
66 Rolando Lima Sr Southwest (Ec) 20:28.9 6:50
67 Nicholas Romo Sr Ocean View 20:30.7 6:50
68 Dominic Swan Sr Desert Hot Sp 20:35.3 6:52
69 Kevin Stiemke Sr High Tech Hi 20:42.4 6:54
70 Myles East Sr Guajome Park Acad 20:47.5 6:56
71 Roberto Flores Sr San Bernardino 20:48.4 6:56
72 Bermudez Cesar Sr Central Union 20:55.2 6:58
73 Adrian Garcia Sr Bloomington -ss 21:22.4 7:07
74 Jordan Cheung Sr Oxford Academy 21:26.2 7:09
75 David Tafoya Sr Coconino Hig 21:44.4 7:15
76 Guillermo Lopez Sr Desert Hot Sp 21:50 7:17
77 Mccall Christiansen Sr High Tech Hi 22:19.3 7:26
78 Kevin Correa Sr Ocean View 22:33.2 7:31
79 Juan Tapia Sr Guajome Park Acad 22:34 7:31
80 Cameron Tipton Sr Laguna Beach 22:45.8 7:35 10/11 29/37 1/1 20:55 20:55
81 Jose Sosa Sr San Bernardino 23:00 7:40
81 Cale Airey Sr Laguna Beach 23:00 7:40 11/11 30/37 1/1 20:38 20:38
83 Michael Saunders Sr High Tech Hi 23:02.5 7:41
84 Josh Sanchez Sr Whittier Christian 23:04.4 7:41
85 Jared Sykes Sr Artesia 23:15.1 7:45
86 Miguel Guillen Sr Katella 23:16.3 7:45
87 Makin John Sr Central Union 23:27.4 7:49
88 Pablo Ortiz Sr San Bernardino 23:35.5 7:52
89 Jack Parkinson Sr South Pasadena 23:46.8 7:56
90 Bryler Barnhill Sr High Tech Hi 24:03 8:01
91 Jovani Lopez Sr San Bernardino 24:49.6 8:17
92 Ramos Fabian Sr Central Union 25:08.5 8:23
93 Duarte Anthony Sr Central Union 25:19.6 8:27
94 Ricardo Sanchez Sr Indian Springs 25:59.6 8:40
95 Brandon Ellis Sr El Modena 27:15.1 9:05
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Sr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Laguna Beach
5-3-1-1-1
Gap: 0:51
84:38
16:56
5:39
46 Drake Butler
Sr
16:27
5:29
5
Tim Andrews
Sr
16:55
5:38
8
Luc La Montagne
So
16:59
5:40
9
Ayrton Svenson
Jr
17:01
5:40
10
Jaden Orr
So
17:18
5:46
14
William Kramer
Jr
17:19
5:46
15
Massimo Lucidi
So
17:21
5:47
16
2 Bloomington -ss
2-2-2-3-2
Gap: 3:32
88:53
17:47
5:56
93 Federico Juarez
Sr
15:59
5:20
2
Christian Vera
Sr
16:41
5:34
7
Hipolito Arteaga
Sr
17:25
5:48
17
Ulyses Ortega
Sr
19:18
6:26
32
Mina Botros
Sr
19:31
6:30
35
Adrian Garcia
Sr
21:22
7:07
47




3 Ocean View
1-1-3-2-3
Gap: 4:45
90:05
18:01
6:00
100 Eric Jimenez
Sr
15:45
5:15
1
Luis Montes
Sr
16:41
5:34
6
Jonathan Zoquiapa
Sr
18:15
6:05
22
Axel Vargas
Sr
18:53
6:18
28
Nicholas Romo
Sr
20:31
6:50
43
Kevin Correa
Sr
22:33
7:31
50




4 Rancho Alamitos
4-6-5-5-4
Gap: 3:44
93:52
18:46
6:15
133 Hector Leon
Sr
16:14
5:25
4
Victor Bucio
Sr
18:46
6:15
26
Sergio Jimenez
Jr
19:06
6:22
30
Victor Tran
Sr
19:48
6:36
36
Eric Ordaz
Sr
19:58
6:39
37








4 Oxford Academy
3-4-4-4-4
Gap: 5:15
93:47
18:45
6:15
133 Albert Nguyen
Sr
16:11
5:24
3
Alex Belyea
Sr
17:51
5:57
19
Brian Japari
Sr
18:17
6:06
24
Peter Tang
Sr
20:01
6:40
39
Jordan Cheung
Sr
21:26
7:09
48








6 South Pasadena
8-8-6-6-6
Gap: 2:39
94:11
18:50
6:17
140 Amador Lagunas
Sr
17:36
5:52
18
William Walker
Sr
18:03
6:01
20
Kyle Oda
Sr
18:16
6:05
23
Kyle Shimokochi
Sr
20:00
6:40
38
Kristopher Rollert
Sr
20:15
6:45
41
Jack Parkinson
Sr
23:47
7:56
55




7 Katella
6-7-8-7-7
Gap: 6:12
98:49
19:46
6:35
163 Esteban Pantoja
Sr
17:04
5:41
11
Roberto Ramirez
Sr
18:40
6:13
25
Michael Vazquez
Sr
19:21
6:27
33
Riley Villanueva
Sr
20:29
6:50
42
Miguel Guillen
Sr
23:16
7:45
52








8 Central Union
7-5-7-7-8
Gap: 6:19
98:55
19:47
6:36
164 Garcia Michael
Sr
17:09
5:43
12
Negrete Michael
Sr
17:13
5:44
13
Flores Rafael
Sr
20:11
6:44
40
Bermudez Cesar
Sr
20:55
6:58
46
Makin John
Sr
23:27
7:49
53
Ramos Fabian
Sr
25:09
8:23
57
Duarte Anthony
Sr
25:20
8:27
58
9 Desert Hot Sp
9-9-9-9-9
Gap: 3:46
98:50
19:46
6:35
175 Martin Salmeron
Sr
18:04
6:01
21
Jesus Garcia
Sr
18:50
6:17
27
Gerardo Munoz
Sr
19:30
6:30
34
Dominic Swan
Sr
20:35
6:52
44
Guillermo Lopez
Sr
21:50
7:17
49








10 San Bernardino
10-10-10-10-10
Gap: 4:36
105:34
21:07
7:02
210 Ronaldo Fregoso
Sr
18:59
6:20
29
Jose Garcia
Sr
19:10
6:23
31
Roberto Flores
Sr
20:48
6:56
45
Jose Sosa
Sr
23:00
7:40
51
Pablo Ortiz
Sr
23:36
7:52
54
Jovani Lopez
Sr
24:50
8:17
56




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Sr 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Laguna Beach
1-1-1-1-1
Gap: 5:27
93:42
18:44
6:15
15 William Kramer
Jr
17:19
5:46
1
Massimo Lucidi
So
17:21
5:47
2
Mason Pitz
Sr
17:44
5:55
3
Carter Fraser
Sr
18:32
6:11
4
Cameron Tipton
Sr
22:46
7:35
5
Cale Airey
Sr
23:00
7:40
6




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Nathan Garcia So Southwest (Ec) 17:02.5 5:41
2 David Seo So South Pasadena 17:17 5:46
3 Andrew Duberek So High Tech Hi 17:20.9 5:47
4 Joe Castillo So Bloomington -ss 17:21.3 5:47
5 Sam Lasley So Coconino Hig 17:26.4 5:49
6 David Brito So Ocean View 17:26.9 5:49
7 Ruben Gonzalez So Southwest (Ec) 17:38.1 5:53
8 Moleka Miramontes So San Bernardino 17:44.7 5:55
9 Jose Bernal So San Gorgonio 17:52.5 5:58
10 Jay Ebata So South Pasadena 17:54.1 5:58
11 Enrique Moreno So Bloomington -ss 17:54.8 5:58
12 Jose Verdin So Katella 18:05.9 6:02
13 Jorge Vargas So San Bernardino 18:07.9 6:03
14 Francisco Martinez Fr Indian Springs 18:08 6:03
15 Isaiah Munoz So Whittier Christian 18:12 6:04
16 Timothy Laughlin So Laguna Beach 18:13.6 6:05 1/8 11/37 12/25
17 Nicolas Sambold So Country Day 18:14 6:05
18 Andrei Vasilie So Xavier Prep 18:14.8 6:05
19 Gabriel Barajas So San Gorgonio 18:15.7 6:05
20 Samuel Espinoza So San Gorgonio 18:16.9 6:06
21 Luc Colburn So Laguna Beach 18:23.5 6:08 2/8 12/37 6/22
22 Jacob Wielenga So South Pasadena 18:24.6 6:08
23 Isaiah Zamorano So San Gorgonio 18:27.9 6:09
24 Jesus Orbe So Artesia 18:30 6:10
25 David Mora So Indian Springs 18:35.2 6:12
26 Paul Barrera So Whittier Christian 18:41.4 6:14
27 Chris Delgadillo So Indian Springs 18:45.6 6:15
28 Michael Estrada So Oxford Academy 18:49 6:16
29 Nathaniel Martinez So South Pasadena 18:52.3 6:17
30 Armando Sibrian So South Pasadena 18:52.7 6:18
31 Mcneal Begay So Coconino Hig 18:52.9 6:18
32 Gabe Montane So Xavier Prep 18:53.7 6:18
33 Chase Vigue So Xavier Prep 18:55.1 6:18
34 Abraham Martinez So San Gorgonio 18:57.6 6:19
35 Nicolas Guzman So Katella 18:59.5 6:20
36 Alex Hill So Country Day 19:00.4 6:20
37 Steven Lam So Katella 19:06.1 6:22
38 Joaquin Alonzo So Artesia 19:07.9 6:23
39 Alejandro Arias So Xavier Prep 19:11.8 6:24
40 Alan Vo So Oxford Academy 19:12.8 6:24
41 Lukas Finn So El Modena 19:13.6 6:25
42 Joseph Martinez So Rubidoux 19:15.1 6:25
43 Michael Castro So El Modena 19:18.1 6:26
44 Richard Solaris So Bloomington -ss 19:21.5 6:27
45 Long Nguyen So Oxford Academy 19:26.1 6:29
46 Alex Bonnin So Laguna Beach 19:26.2 6:29 3/8 18/37 8/15
47 Angel Salvador So Desert Hot Sp 19:26.5 6:29
48 Isaac Beecher So Guajome Park Acad 19:26.6 6:29
49 Seyong Choi So Southwest (Ec) 19:28 6:29
50 Adam Angel So Rancho Alamitos 19:28.5 6:30
51 Ruben Sanchez So Oxford Academy 19:36.2 6:32
52 William Yang So Oxford Academy 19:43.4 6:34
53 Robbie Ackels So High Tech Hi 19:43.6 6:35
54 Anthony Kontaratos So El Modena 19:44.4 6:35
55 Kenneth Wang So South Pasadena 19:49.1 6:36
56 Alvin Nguyen So Ocean View 19:50.5 6:37
57 Maxx Song So Country Day 19:52.6 6:38
58 Preston Wun-young So South Pasadena 19:59.9 6:40
59 Rubio Hector So Central Union 20:04.8 6:42
60 Mark Moreno So Whittier Christian 20:05.6 6:42
61 Isaiah Jackson So Indian Springs 20:06.2 6:42
62 Miguel Santiago So Ocean View 20:06.4 6:42
63 Justin Gray So Maranatha Christian 20:11.4 6:44
64 Daniel Trainor So St. Michaels Prep 20:18.6 6:46
65 Caesar Vallejo So Xavier Prep 20:19.6 6:47
66 Oscar De La Cruz So Indian Springs 20:22.2 6:47
67 Evan Nava So El Modena 20:23.9 6:48
68 Angel Gutierrez So Desert Hot Sp 20:36.7 6:52
69 Diego Madrid So El Modena 20:38.9 6:53
70 Ryan Ackels So High Tech Hi 20:39.7 6:53
71 Gabriel Hernandez So Desert Hot Sp 20:51.1 6:57
72 Elias Babaalian Mo So Ocean View 20:52.5 6:58
73 Louis Skaist So Laguna Beach 20:54.2 6:58 4/8 25/37 8/12
74 Connor Farley So Laguna Beach 20:57.7 6:59 5/8 26/37 7/9
75 Darian Robles So High Tech Hi 21:08 7:03
76 Alex Jara So Bloomington -ss 21:09.1 7:03
77 Antonio Gutierrez So San Gorgonio 21:09.9 7:03
78 Arturo Ortiz So Oxford Academy 21:21.5 7:07
79 Oliver Russel So Laguna Beach 21:24.9 7:08 6/8 27/37 4/9
80 Nathaniel Navarro So Calvary Ch (Sa) 21:30.5 7:10
81 Francisco Avila So Indian Springs 21:34.4 7:11
82 Abraham Reiter So High Tech Hi 21:37.1 7:12
83 Javier Morales So El Modena 21:52.3 7:17
84 David Salomon So Guajome Park Acad 21:54 7:18
85 Humberto Millan So San Gorgonio 21:54.9 7:18
85 Reed Probst Sr Xavier Prep 21:54.9 7:18
87 Spencer Krikfalusi So High Tech Hi 21:59.9 7:20
88 Zachery Matticola So High Tech Hi 22:00.9 7:20
89 Aaric Borst So Indian Springs 22:01.6 7:21
90 Xander Armas So Desert Hot Sp 22:03.7 7:21
91 Yeoung Song So South Pasadena 22:11.1 7:24
92 Tom Zhao So Country Day 22:24.6 7:28
93 Jacob Gonsales So Calvary Ch (Sa) 22:46.1 7:35
94 Huy Ngo So San Gorgonio 22:51.8 7:37
95 Ricky Wang So South Pasadena 22:54.2 7:38
96 Thomas Houlihan So El Modena 22:54.4 7:38
97 Renan Da Silva So Desert Hot Sp 23:13.1 7:44
98 Martin Mosqueda So Indian Springs 23:35.7 7:52
99 Nicholas Tucker So El Modena 23:55.4 7:58
100 Rohith Elginda So High Tech Hi 24:06 8:02
101 Max Blanchard So Laguna Beach 24:06.8 8:02 7/8 31/37 6/6
102 Matt Ghere So Laguna Beach 24:13.6 8:05 8/8 32/37 6/6
103 Jason Reyna So San Gorgonio 24:13.9 8:05
104 Luis Garcia So San Gorgonio 25:22.4 8:27
105 Nathan Parr So High Tech Hi 25:27.8 8:29
106 Corona Carlos So Central Union 25:40.2 8:33
107 Mark Guiao Fr Indian Springs 26:00.1 8:40
108 Marcos Vargas So Indian Springs 26:11.9 8:44
109 Alexander Galdamez So Desert Hot Sp 26:37.7 8:53
110 Justin Garmer So Maranatha Christian 27:00.4 9:00
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 South Pasadena
1-1-1-1-1
Gap: 1:36
91:21
18:16
6:05
49 David Seo
So
17:17
5:46
1
Jay Ebata
So
17:54
5:58
4
Jacob Wielenga
So
18:25
6:08
11
Nathaniel Martinez
So
18:52
6:17
16
Armando Sibrian
So
18:53
6:18
17
Kenneth Wang
So
19:49
6:36
32
Preston Wun-young
So
20:00
6:40
33
2 San Gorgonio
3-2-2-1-2
Gap: 1:05
91:51
18:22
6:07
52 Jose Bernal
So
17:53
5:58
3
Gabriel Barajas
So
18:16
6:05
8
Samuel Espinoza
So
18:17
6:06
9
Isaiah Zamorano
So
18:28
6:09
12
Abraham Martinez
So
18:58
6:19
20
Antonio Gutierrez
So
21:10
7:03
45
Humberto Millan
So
21:55
7:18
51
3 Xavier Prep
6-5-5-3-3
Gap: 2:05
95:35
19:07
6:22
100 Andrei Vasilie
So
18:15
6:05
7
Gabe Montane
So
18:54
6:18
18
Chase Vigue
So
18:55
6:18
19
Alejandro Arias
So
19:12
6:24
21
Caesar Vallejo
So
20:20
6:47
35
Reed Probst
Sr
21:55
7:18
51




4 Indian Springs
4-4-3-4-4
Gap: 2:14
95:57
19:11
6:24
102 Francisco Martinez
Fr
18:08
6:03
5
David Mora
So
18:35
6:12
13
Chris Delgadillo
So
18:46
6:15
14
Isaiah Jackson
So
20:06
6:42
34
Oscar De La Cruz
So
20:22
6:47
36
Francisco Avila
So
21:34
7:11
48
Aaric Borst
So
22:02
7:21
55
5 Oxford Academy
7-7-6-6-5
Gap: 0:54
96:48
19:22
6:27
119 Michael Estrada
So
18:49
6:16
15
Alan Vo
So
19:13
6:24
22
Long Nguyen
So
19:26
6:29
25
Ruben Sanchez
So
19:36
6:32
28
William Yang
So
19:43
6:34
29
Arturo Ortiz
So
21:22
7:07
46




6 Laguna Beach
5-3-4-5-6
Gap: 2:44
97:55
19:35
6:32
127 Timothy Laughlin
So
18:14
6:05
6
Luc Colburn
So
18:24
6:08
10
Alex Bonnin
So
19:26
6:29
26
Louis Skaist
So
20:54
6:58
42
Connor Farley
So
20:58
6:59
43
Oliver Russel
So
21:25
7:08
47
Max Blanchard
So
24:07
8:02
59
7 El Modena
8-8-8-7-7
Gap: 1:25
99:19
19:52
6:37
154 Lukas Finn
So
19:14
6:25
23
Michael Castro
So
19:18
6:26
24
Anthony Kontaratos
So
19:44
6:35
31
Evan Nava
So
20:24
6:48
37
Diego Madrid
So
20:39
6:53
39
Javier Morales
So
21:52
7:17
50
Thomas Houlihan
So
22:54
7:38
57
8 High Tech Hi
2-6-7-8-8
Gap: 4:16
100:29
20:06
6:42
165 Andrew Duberek
So
17:21
5:47
2
Robbie Ackels
So
19:44
6:35
30
Ryan Ackels
So
20:40
6:53
40
Darian Robles
So
21:08
7:03
44
Abraham Reiter
So
21:37
7:12
49
Spencer Krikfalusi
So
22:00
7:20
53
Zachery Matticola
So
22:01
7:20
54
9 Desert Hot Sp
9-9-9-9-9
Gap: 3:47
106:11
21:14
7:05
220 Angel Salvador
So
19:27
6:29
27
Angel Gutierrez
So
20:37
6:52
38
Gabriel Hernandez
So
20:51
6:57
41
Xander Armas
So
22:04
7:21
56
Renan Da Silva
So
23:13
7:44
58
Alexander Galdamez
So
26:38
8:53
60




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Gerardo Vazquez Jr Bloomington -ss 15:45.5 5:15
2 Humberto Guzman Jr Rubidoux 15:49.7 5:17
3 Alejandro Mariscal Jr Bloomington -ss 15:51.8 5:17
4 German Valdez Jr San Gorgonio 15:54.1 5:18
5 Tyler Flores Jr Rubidoux 15:59.7 5:20
6 Erik Gonzalez Jr Rubidoux 16:13.4 5:24
7 Ryan St. Pierre Jr Ocean View 16:27.6 5:29
8 Miguel Parga Jr Bloomington -ss 16:29.8 5:30
9 Ricardo Luna Jr San Bernardino 16:32.9 5:31
10 Reid Hatch Jr Coconino Hig 16:41.7 5:34
11 Nate Anderson Jr Coconino Hig 16:44.3 5:35
11 Alex Diaz Jr Bloomington -ss 16:44.3 5:35
13 Jeremy Linder Jr El Modena 16:44.7 5:35
14 Jesus Fuentes Jr Ocean View 16:45.6 5:35
15 Gabriel Reiser Jr Brethren Christian 16:58.7 5:40
16 Adam Carles Jr Ocean View 17:02.3 5:41
17 Fernando Vidrio Jr Bloomington -ss 17:02.8 5:41
18 Ben White Jr Whittier Christian 17:03 5:41
19 Ryan Whitlock Jr Laguna Beach 17:04.4 5:41 1/4 5/37 10/22 19:12
(2:08)
19:12
(2:08)
Cruel Intentions (LR, PR)
20 Lizandro Hernandez Jr El Modena 17:04.7 5:42
21 Eric Truong Jr Ocean View 17:07.5 5:43
22 George Ramirez Jr San Gorgonio 17:12.8 5:44
23 Hector Arteaga Jr Ocean View 17:16.6 5:46
24 Ramirez Braulio Jr Xavier Prep 17:17.7 5:46
25 Pablo Quinonez Jr Ocean View 17:19.7 5:47
26 Wayne Monical So South Pasadena 17:20.5 5:47
27 Wilbert Lara Jr San Gorgonio 17:47.1 5:56
28 Michael Young Jr San Gorgonio 17:47.4 5:56
29 Damian Cling Jr Coconino Hig 17:50.2 5:57
30 Geraldo Avila Jr Rubidoux 17:55.6 5:59
31 Alexis Cacique Jr Rubidoux 17:56.1 5:59
32 Alex Manygoats Jr Coconino Hig 18:01.1 6:00
33 Angel Alvarez Jr Southwest (Ec) 18:01.8 6:01
34 Villasenor Henry Jr Central Union 18:07 6:02
35 Jason Munguia Jr San Bernardino 18:08.9 6:03
36 Tristan Hayden Jr High Tech Hi 18:09.8 6:03
37 Alejandro Tepayotl Jr Ocean View 18:17.1 6:06
38 Daniel Guerrero Jr Ocean View 18:29.1 6:10
39 Brandon Vargas Jr Ocean View 18:31.1 6:10
40 Miguel Angel Garcia Jr Ocean View 18:31.8 6:11
41 Joseph Lim Jr Oxford Academy 18:32 6:11
42 Felix Delgado So San Gorgonio 18:38.1 6:13
43 Henry Garcia Jr Rubidoux 18:38.4 6:13
44 Jacob Moreno Jr Southwest (Ec) 18:41 6:14
45 Matthew Reichel So High Tech Hi 18:44.6 6:15
46 Canon Bleeker Jr Coconino Hig 18:55.5 6:19
47 Joseph Lovison Jr Ocean View 19:02.7 6:21
48 Randy Zhou Jr South Pasadena 19:05.6 6:22
49 Jarod Venegas So El Modena 19:05.9 6:22
50 Kristian Carter Jr Guajome Park Acad 19:06.6 6:22
51 Schuyler Montgomery Jr Brethren Christian 19:07 6:22
52 Brett Doig Jr Maranatha Christian 19:07.5 6:23
53 Cade Bullock Jr Brethren Christian 19:07.9 6:23
54 Gabe Sivettes Jr Laguna Beach 19:08.2 6:23 2/4 17/37 12/16
55 Khailil Stiemke Jr High Tech Hi 19:08.4 6:23
56 Griffin Yamada Jr South Pasadena 19:08.8 6:23
57 John Heath Jr South Pasadena 19:16.7 6:26
58 Victor Tran Jr Oxford Academy 19:18.7 6:26
59 Troy Miller Jr Guajome Park Acad 19:20.9 6:27
60 Edward Mendoza Jr Bloomington -ss 19:27.3 6:29
61 Wyatt Shipp So Laguna Beach 19:31.1 6:30 3/4 19/37 10/14
62 Ivan Jose Mendez Jr Southwest (Ec) 19:34.4 6:31
62 Jairo Ventura Jr San Bernardino 19:34.4 6:31
64 Sanchez Ruis Jr Central Union 19:39.2 6:33
65 Colson Timblin Jr Brethren Christian 19:47.5 6:36
66 Miguel Munoz Jr Bloomington -ss 19:54.2 6:38
67 Frank Boensch Jr High Tech Hi 19:58.4 6:39
68 Liam Chambers Jr High Tech Hi 20:04 6:41
69 Colin Schwantner Jr South Pasadena 20:04.3 6:41
70 Argandona Brandon Jr Central Union 20:06.2 6:42
71 Omar Islas Jr San Gorgonio 20:23.2 6:48
72 Sebastian Roca Jr San Gorgonio 20:23.4 6:48
73 Jean Shorts Jr Laguna Beach 20:23.8 6:48 4/4 23/37 9/10
74 John Burnham Jr St. Michaels Prep 20:30.7 6:50
75 Eriberto Henriquez Jr Desert Hot Sp 20:43.7 6:55
76 Huy Le Jr Oxford Academy 20:47.9 6:56
77 Tajinder Singh Jr Bloomington -ss 21:01.8 7:01
78 Nolan Arotcharen Jr Ocean View 21:02.5 7:01
79 Rogelio Marquez So Indian Springs 21:04 7:01
80 Justin Bain Jr Brethren Christian 21:34.9 7:12
81 Joseph Gutierrez Jr Rubidoux 21:54.7 7:18
82 Owen Sweeney Jr Brethren Christian 22:47.3 7:36
83 Alex Chen Jr Artesia 22:54.5 7:38
84 Luke Tran Jr Oxford Academy 23:41.8 7:54
85 Marwung Zecena Jr San Gorgonio 23:44.9 7:55
86 Matthew Rada Jr High Tech Hi 23:52 7:57
87 Gerardo Orbe Jr Artesia 25:32.2 8:31
88 Jonathan Carr Jr Brethren Christian 27:38 9:13
89 Paul Foster Jr Brethren Christian 29:09.7 9:43
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kevin Ramos Fr Rubidoux 15:22.6 5:08
2 Edwin Montes Fr Ocean View 17:17 5:46
3 Jesus Morataya Fr Rubidoux 17:24.1 5:48
4 Taylor Taliman Fr Coconino Hig 17:49.5 5:57
5 Alex Peterson Fr Coconino Hig 17:55.8 5:59
6 Miguel Vargas Fr Southwest (Ec) 17:56.8 5:59
7 Sebastian Fisher Fr Laguna Beach 17:59.9 6:00 1/14 10/37 5/22
8 Ben Parrish Fr High Tech Hi 18:01.5 6:01
9 Mattias Roachell So High Tech Hi 18:03.4 6:01
10 Miguel Hernandez Fr Ocean View 18:10.5 6:04
11 Nicolo Porcu Fr South Pasadena 18:18.9 6:06
12 Bernardo Apolinar Fr Southwest (Ec) 18:26.6 6:09
13 Andrey Vo Fr Oxford Academy 18:30 6:10
14 Leo Pesquera Fr Laguna Beach 18:36.8 6:12 2/14 14/37 6/21
15 Jack Montesano Fr High Tech Hi 18:39.8 6:13
16 Zachary Falkowski Fr Laguna Beach 18:50.3 6:17 3/14 15/37 2/15
17 Kai Dettman Fr South Pasadena 18:50.4 6:17
18 Nicolas Barrera Fr Country Day 19:00.4 6:20
19 Jesus Arzapalo Fr Xavier Prep 19:02.3 6:21
20 Nikolas Kovtun Fr Country Day 19:04.2 6:21
21 Colin Johnson Fr Laguna Beach 19:05 6:22 4/14 16/37 1/13
22 Abraham Szilagyi Jr South Pasadena 19:08.1 6:23
23 Saul Madariaga-martinez Fr San Gorgonio 19:19.3 6:26
24 Kevin Smith Fr Laguna Beach 19:32.2 6:31 5/14 20/37 1/12
25 Fernando Rojas Fr Indian Springs 19:34.9 6:32
26 Bryan Nguyen Fr Rancho Alamitos 19:41.6 6:34
27 Gabriel Dommes Fr El Modena 19:44.8 6:35
28 Matthew Rivera Fr Xavier Prep 19:48.2 6:36
29 Issac Lopez Fr Ocean View 19:49.1 6:36
30 Phillip Nguyen Fr El Modena 19:51 6:37
31 Eduardo Perez Fr San Gorgonio 19:53.7 6:38
32 Elijah Salmon Fr Xavier Prep 19:54 6:38
33 Caleb Ali Fr San Gorgonio 19:54.6 6:38
34 Benito Fregoso Fr San Bernardino 19:55.1 6:38
35 Luis Madariaga Fr San Gorgonio 19:56.6 6:39
36 Caleb Hardy Fr Laguna Beach 20:09.8 6:43 6/14 21/37 1/9
37 Caelen Frashcetti Fr Xavier Prep 20:10.6 6:44
38 Joe Cabelus Fr Calvary Ch (Sa) 20:13.9 6:45
39 Ian Lacy Fr Ocean View 20:17.7 6:46
40 Jaemhyung Choi Fr South Pasadena 20:18.6 6:46
41 Carter Sokolovic Fr Laguna Beach 20:21.9 6:47 7/14 22/37 1/7
42 Joshua Cheung Fr Oxford Academy 20:25 6:48
43 Aldo Ramirez Fr San Bernardino 20:28.9 6:50
44 Andrew Doudna Fr Laguna Beach 20:29.1 6:50 8/14 24/37 1/2
45 Marquez Steven Fr Central Union 20:35.1 6:52
46 Bryan Castillo Fr South Pasadena 20:36.8 6:52
47 Kevin Xu Fr South Pasadena 20:42.9 6:54
48 Daniel Alonzo Fr Artesia 20:50.1 6:57
49 Jordan Stewart Fr Indian Springs 20:55.2 6:58
50 Leony Concepion Fr Whittier Christian 20:55.9 6:59
51 Robert Steele Jr South Pasadena 20:57.3 6:59
52 Sergio Pacheco Fr Ocean View 21:01.7 7:01
53 Omar Ortega Fr San Gorgonio 21:03.8 7:01
54 Nicholas Abarca Fr Oxford Academy 21:10.2 7:03
55 Pedro Diaz Fr San Bernardino 21:18.3 7:06
56 Isaiah Gonzalez Fr Artesia 21:22.1 7:07
57 Christopher Felix Fr Bloomington -ss 21:26 7:09
58 Kody Vu Fr El Modena 21:27 7:09
59 Ryan Bolton Fr El Modena 21:27.9 7:09
60 William Bonitz Newman Fr Country Day 21:33.2 7:11
61 Blake Hanson Fr El Modena 21:46.7 7:16
62 Patrick Phan Fr Rancho Alamitos 21:53 7:18
63 Justin Stout Fr Maranatha Christian 21:54.7 7:18
64 Nathan Panella Fr Calvary Ch (Sa) 21:57.2 7:19
65 Miles Stanton Fr High Tech Hi 21:58.2 7:19
66 Sebastian Saldivar Fr Ocean View 22:09 7:23
67 Alex Badillo Fr Oxford Academy 22:19 7:26
68 Will Davis Fr Maranatha Christian 22:21.4 7:27
69 Luke Montgomery Fr Brethren Christian 22:23.1 7:28
70 Ryan Harper Fr Brethren Christian 22:26.6 7:29
71 Gustavo Lemus Fr Ocean View 22:26.9 7:29
72 Hernandez Jesus Fr Indian Springs 22:28.6 7:30
73 Connor Gioffredi Fr Laguna Beach 22:33.4 7:31 9/14 28/37 1/1
74 Anthony Garcia So Indian Springs 22:44.3 7:35
75 Andrew Lopez Fr Rancho Alamitos 22:46.2 7:35
76 Dominick Flores Fr High Tech Hi 22:51.5 7:37
77 John Peters Fr South Pasadena 23:08.3 7:43
78 Clements Jack Fr Calvary Ch (Sa) 23:08.8 7:43
79 Connor Scherer Fr Calvary Ch (Sa) 23:09.7 7:43
80 David De Rosas Fr Rancho Alamitos 23:41.8 7:54
81 Kyle Lenell Fr Brethren Christian 23:42.4 7:54
82 Ethan Montgomery Fr Brethren Christian 23:43.1 7:54
83 John George Fr El Modena 23:44.3 7:55
84 Logan Lovy Fr Calvary Ch (Sa) 23:57.3 7:59
85 Arya Joshi Fr Oxford Academy 23:58.1 7:59
86 Hunt Michael Fr Central Union 24:04.2 8:01
87 Patrick Trubee Fr Xavier Prep 24:06.2 8:02
88 Marco Campos Fr Artesia 24:07.8 8:03
89 David Pham Fr Indian Springs 24:28.7 8:10
90 Ryan Chung Fr San Gorgonio 24:36.1 8:12
91 Andrew Eusebi Fr Brethren Christian 24:41.5 8:14
92 Kevin Tan Fr El Modena 24:53.1 8:18
93 Marco Montane Fr Xavier Prep 24:54.7 8:18
94 Zach Bonnin Fr Laguna Beach 25:02.7 8:21 10/14 33/37 1/1
95 Ben Vogel Fr Laguna Beach 25:17.3 8:26 11/14 34/37 1/1
96 Alex Kvitsinski Fr Laguna Beach 25:36.3 8:32 12/14 35/37 1/1
97 Jake Mangus Jr Laguna Beach 25:39.8 8:33 13/14 36/37 1/1
98 Evan Bohnet Fr Xavier Prep 25:53.2 8:38
99 Noel Jimenez Fr Bloomington -ss 26:29.9 8:50
100 Edson Delapaz Fr Indian Springs 27:20.5 9:07
101 Marcus Toyen Fr High Tech Hi 28:01.6 9:21
102 Thanh Lam Fr San Gorgonio 28:37.3 9:32
103 Luke Pacheco Fr Laguna Beach 28:50.7 9:37 14/14 37/37 1/1
104 Matthew Passage Fr Brethren Christian 28:56.4 9:39
105 Drew Bender Fr San Bernardino 29:35.2 9:52
106 Hugo Torres Fr San Bernardino 30:22.5 10:08
107 Sergio Memes Fr Indian Springs 32:12 10:44
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Laguna Beach
2-3-2-1-1
Gap: 1:32
94:04
18:49
6:16
49 Sebastian Fisher
Fr
18:00
6:00
2
Leo Pesquera
Fr
18:37
6:12
8
Zachary Falkowski
Fr
18:50
6:17
10
Colin Johnson
Fr
19:05
6:22
13
Kevin Smith
Fr
19:32
6:31
16
Caleb Hardy
Fr
20:10
6:43
27
Carter Sokolovic
Fr
20:22
6:47
32
Cruel Intentions II (LR)
2 Ocean View
1-1-3-2-2
Gap: 3:45
96:36
19:19
6:26
95 Edwin Montes
Fr
17:17
5:46
1
Miguel Hernandez
Fr
18:11
6:04
5
Issac Lopez
Fr
19:49
6:36
20
Ian Lacy
Fr
20:18
6:46
30
Sergio Pacheco
Fr
21:02
7:01
39
Sebastian Saldivar
Fr
22:09
7:23
48
Gustavo Lemus
Fr
22:27
7:29
52
3 South Pasadena
4-4-4-3-3
Gap: 2:18
97:13
19:27
6:29
97 Nicolo Porcu
Fr
18:19
6:06
6
Kai Dettman
Fr
18:50
6:17
11
Abraham Szilagyi
Jr
19:08
6:23
14
Jaemhyung Choi
Fr
20:19
6:46
31
Bryan Castillo
Fr
20:37
6:52
35
Kevin Xu
Fr
20:43
6:54
36
Robert Steele
Jr
20:57
6:59
38
4 High Tech Hi
3-2-1-4-4
Gap: 4:50
99:34
19:55
6:38
118 Ben Parrish
Fr
18:02
6:01
3
Mattias Roachell
So
18:03
6:01
4
Jack Montesano
Fr
18:40
6:13
9
Miles Stanton
Fr
21:58
7:19
47
Dominick Flores
Fr
22:52
7:37
55
Marcus Toyen
Fr
28:02
9:21
71




5 San Gorgonio
7-6-6-6-5
Gap: 1:45
100:08
20:02
6:41
127 Saul Madariaga-martinez
Fr
19:19
6:26
15
Eduardo Perez
Fr
19:54
6:38
22
Caleb Ali
Fr
19:55
6:38
24
Luis Madariaga
Fr
19:57
6:39
26
Omar Ortega
Fr
21:04
7:01
40
Ryan Chung
Fr
24:36
8:12
65
Thanh Lam
Fr
28:37
9:32
72
6 Xavier Prep
6-5-5-5-6
Gap: 5:04
103:01
20:36
6:52
145 Jesus Arzapalo
Fr
19:02
6:21
12
Matthew Rivera
Fr
19:48
6:36
19
Elijah Salmon
Fr
19:54
6:38
23
Caelen Frashcetti
Fr
20:11
6:44
28
Patrick Trubee
Fr
24:06
8:02
63
Marco Montane
Fr
24:55
8:18
68
Evan Bohnet
Fr
25:53
8:38
69
7 El Modena
9-7-8-7-7
Gap: 2:02
104:17
20:51
6:57
171 Gabriel Dommes
Fr
19:45
6:35
18
Phillip Nguyen
Fr
19:51
6:37
21
Kody Vu
Fr
21:27
7:09
43
Ryan Bolton
Fr
21:28
7:09
44
Blake Hanson
Fr
21:47
7:16
45
John George
Fr
23:44
7:55
60
Kevin Tan
Fr
24:53
8:18
67
8 Oxford Academy
5-8-7-8-8
Gap: 5:28
106:22
21:16
7:05
192 Andrey Vo
Fr
18:30
6:10
7
Joshua Cheung
Fr
20:25
6:48
33
Nicholas Abarca
Fr
21:10
7:03
41
Alex Badillo
Fr
22:19
7:26
49
Arya Joshi
Fr
23:58
7:59
62








9 Indian Springs
8-9-10-9-9
Gap: 4:54
110:12
22:02
7:21
225 Fernando Rojas
Fr
19:35
6:32
17
Jordan Stewart
Fr
20:55
6:58
37
Hernandez Jesus
Fr
22:29
7:30
53
Anthony Garcia
So
22:44
7:35
54
David Pham
Fr
24:29
8:10
64
Edson Delapaz
Fr
27:21
9:07
70
Sergio Memes
Fr
32:12
10:44
76
10 Calvary Ch (Sa)
11-11-11-11-10
Gap: 3:43
112:27
22:29
7:30
249 Joe Cabelus
Fr
20:14
6:45
29
Nathan Panella
Fr
21:57
7:19
46
Clements Jack
Fr
23:09
7:43
56
Connor Scherer
Fr
23:10
7:43
57
Logan Lovy
Fr
23:57
7:59
61








11 San Bernardino
10-10-9-10-11
Gap: 10:27
121:40
24:20
8:07
250 Benito Fregoso
Fr
19:55
6:38
25
Aldo Ramirez
Fr
20:29
6:50
34
Pedro Diaz
Fr
21:18
7:06
42
Drew Bender
Fr
29:35
9:52
74
Hugo Torres
Fr
30:23
10:08
75








12 Brethren Christian
12-12-12-12-12
Gap: 2:18
116:57
23:23
7:48
284 Luke Montgomery
Fr
22:23
7:28
50
Ryan Harper
Fr
22:27
7:29
51
Kyle Lenell
Fr
23:42
7:54
58
Ethan Montgomery
Fr
23:43
7:54
59
Andrew Eusebi
Fr
24:42
8:14
66
Matthew Passage
Fr
28:56
9:39
73




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Fr 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Laguna Beach
1-1-1-1-1
Gap: 4:53
108:37
21:43
7:14
15 Caleb Hardy
Fr
20:10
6:43
1
Carter Sokolovic
Fr
20:22
6:47
2
Andrew Doudna
Fr
20:29
6:50
3
Connor Gioffredi
Fr
22:33
7:31
4
Zach Bonnin
Fr
25:03
8:21
5
Ben Vogel
Fr
25:17
8:26
6
Alex Kvitsinski
Fr
25:36
8:32
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 3 mi
Fr D1 Lars Mitchel, Fr, 16:06.6, Huntington Beach Great Oak, 81:40.6, 22
Fr D2 Daniel White, Fr, 15:28.3, San Juan Hills San Marcos -sd, 89:55.4, 115
Fr D3 Kevin Ramos, Fr, 15:22.6, Rubidoux Laguna Beach, 94:04.2, 49
Jr D1 Simeon Paul, Jr, 15:08.9, Mt. Carmel Great Oak, 81:32.7, 64
Jr D2 Alex Barr, Jr, 15:13.1, Scripps Ranch Sultana, 82:31.7, 109
Jr D3 Gerardo Vazquez, Jr, 15:45.5, Bloomington -ss Bloomington -ss, 81:54.2, 37
So D1 Sam Boone, So, 14:55.5, Mt. Carmel Dana Hills, 82:43.2, 81
So D2 Stefen Rasmuson, So, 15:48.3, Mira Mesa San Juan Hills, 83:56.1, 73
So D3 Nathan Garcia, So, 17:02.5, Southwest (Ec) South Pasadena, 91:20.7, 49
Sr D1 Jack Landgraf, So, 14:28.4, Dana Hills Dana Hills, 74:14.4, 29
Sr D2 Cameron Tomlinson, Sr, 15:25.3, Del Norte (Sd) Segerstrom, 82:49, 63
Sr D3 Eric Jimenez, Sr, 15:45.3, Ocean View Laguna Beach, 84:38.4, 46

All Girls Races

10 races + combined.