Laguna Beach Results from the Riverside Invitational at Riverside City XC Course on 10/21/17

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alessi Ayvez Fr JV 26:48 8:56 3 21/29 11/13 18/20 1/1 24:47
Angelina Dyrnaes So V 20:35.7 6:52 3 13/118 5/7 5/20 1/15 20:28
Ashley Flores Jr JV 26:40.3 8:53 3 20/29 10/13 17/20 1/1 24:47
Ashley Nobles Fr JV 23:09.6 7:43 3 6/29 5/13 12/20 1/2 22:30
Audrey Sutton Fr JV 22:12.3 7:24 3 3/29 2/13 9/20 1/5 21:29
Ella Steinbach Sr JV 28:09 9:23 3 23/29 13/13 20/20 1/1 23:32
Grace La Montagne Sr V 20:20 6:47 3 10/118 3/7 3/20 1/20 19:28 19:28 18:49
Hannah Vogel Sr V 21:19.5 7:07 3 25/118 6/7 6/20 1/11 22:22
(1:03,4.7)
22:22
(1:03,4.7)
22:22
(1:03,4.7)
21:01 Cruel Intentions (LY, LR, PR)
Jessie Rose Fr V 19:03.7 6:21 3 3/118 1/7 1/20 3/20 18:33
Kaitlin Ryan So V 20:10.9 6:44 3 6/118 2/7 2/20 1/20 19:35
Katie Rollins Jr JV 22:51.2 7:37 3 5/29 4/13 11/20 1/3 25:04
(2:13,8.8)
25:04
(2:13,8.8)
25:04
(2:13,8.8)
21:40 Cruel Intentions (LY, LR, PR)
Lucky Hauer Fr JV 24:38.5 8:13 3 12/29 9/13 16/20 1/1 22:54
Mara Eftimie Sr JV 22:20.6 7:27 3 4/29 3/13 10/20 1/4 21:30 21:13 21:13 20:40
Morgan Falkowski So JV 23:31.5 7:51 3 7/29 6/13 13/20 1/1 22:04
Rhianon Sealy Fr JV 27:17 9:06 3 22/29 12/13 19/20 1/1 26:12
Sage Miller Fr JV 24:25.3 8:08 3 9/29 7/13 14/20 1/1 23:45
Sarah Jacobs So JV 21:43.9 7:15 3 1/29 1/13 8/20 1/7 22:09
(0:25,1.9)
Cruel Intentions (DPR)
Sierra Read So V 20:27.5 6:49 3 12/118 4/7 4/20 1/18 19:34
Whitney Winefordner Fr V 21:31.2 7:10 3 30/118 7/7 7/20 1/8 20:39
Zoe Carlton Fr JV 24:32.2 8:11 3 11/29 8/13 15/20 1/1 22:41
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/15 100:38
1:32
3 6:43 6:21 6:52 33 6:43 102:16
(1:38,1.6)
97:33 97:33 Cruel Intentions II (LY) Jessie Rose (2), Kaitlin Ryan (5), Grace La Montagne (7), Sierra Read (9), Angelina Dyrnaes (10)
JV 1st 5 1/2 112:18
1:26
3 7:29 7:15 7:43 15 7:29 113:52
(1:34,1.4)
113:52
(1:34,1.4)
113:52
(1:34,1.4%)
Cruel Intentions II (LY, LR, PR) Sarah Jacobs (1), Audrey Sutton (2), Mara Eftimie (3), Katie Rollins (4), Ashley Nobles (5)
JV 2nd 5 1/1 123:48
3:09
3 8:15 7:51 8:53 15 8:15 128:09
(4:22,3.4)
128:09
(4:22,3.4)
128:09
(4:22,3.4%)
Cruel Intentions II (LY, LR, PR) Morgan Falkowski (1), Sage Miller (2), Zoe Carlton (3), Lucky Hauer (4), Ashley Flores (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Mia Barnett Fr Village Chr. 18:25.9 6:09
2 Andi Carnell Jr St. Margaret's 18:54.4 6:18
3 Jessie Rose Fr Laguna Beach 19:03.7 6:21 1/7 1/20 3/20
4 Molly May Fr Xavier Prep 19:34.9 6:32
5 Elizabeth Scott So Viewpoint 19:59.9 6:40
6 Kaitlin Ryan So Laguna Beach 20:10.9 6:44 2/7 2/20 1/20
7 Gabriella Gutenkauf Jr St. Joseph-Lw 20:12.1 6:44
8 Taylor Scamman So Twentynine Palms 20:14.5 6:45
9 Karisa Kopecek Fr St. Joseph-Lw 20:18.8 6:46
10 Grace La Montagne Sr Laguna Beach 20:20 6:47 3/7 3/20 1/20 19:28 19:28
11 Bridget Rosen Sr Viewpoint 20:25.9 6:49
12 Sierra Read So Laguna Beach 20:27.5 6:49 4/7 4/20 1/18
13 Angelina Dyrnaes So Laguna Beach 20:35.7 6:52 5/7 5/20 1/15
14 Stephanie Ramirez Garcia Sr Sacred Heart of Jesu 20:37.6 6:53
15 Madeleine Creasey So Immaculate 20:42.4 6:54
16 Amber Creasey Sr Immaculate 20:50 6:57
17 Daisy Salinas So Immaculate 20:58.7 7:00
18 Violet Marko So Immaculate 20:59.5 7:00
19 Savana May Fr Xavier Prep 20:59.6 7:00
20 Katie Magni Fr St. Joseph-SM 21:04.7 7:02
21 Madeleine Arundale Fr St. Margaret's 21:05.1 7:02
22 Alexis Medina Fr St. Joseph-SM 21:07.4 7:02
23 Orla Hladky Jr Immaculate 21:07.9 7:03
24 Audrey Larson So St. Margaret's 21:16.8 7:06
25 Hannah Vogel Sr Laguna Beach 21:19.5 7:07 6/7 6/20 1/11 22:22
(1:03)
22:22
(1:03)
22:22
(1:03)
Cruel Intentions (LY, LR, PR)
26 Mia Limon So Xavier Prep 21:23.2 7:08
27 Claire Muscat Sr Village Chr. 21:24.9 7:08
28 Gema Buelna Jr Sacred Heart of Jesu 21:28.7 7:10
29 Angelica Alcala Jr St. Bonaventure 21:30.7 7:10
30 Whitney Winefordner Fr Laguna Beach 21:31.2 7:10 7/7 7/20 1/8
31 Caryssa Dammeral Jr Holtville 21:39.8 7:13
32 Anarely Hernandez Jr Sacred Heart of Jesu 21:40.3 7:13
33 Alexa Zaragoza Jr Sacred Heart of Jesu 22:00.3 7:20
34 Sonora Robles Fr Marlborough 22:12.9 7:24
35 Rachel Mattos Sr Yosemite 22:13.8 7:25
36 Libby Atene So Sherman Indian 22:14.5 7:25
37 Maritza Rangel Fr St. Bonaventure 22:15.3 7:25
38 Paulina Buelna So Sacred Heart of Jesu 22:20.4 7:27
39 Raquel Zamora So St. Joseph-Lw 22:23.6 7:28
40 Camila Martinez So Avalon 22:29.4 7:30
41 Amanda Hogan So Viewpoint 22:38.3 7:33
42 Patricia Panlaqui So St. Bonaventure 22:44.1 7:35
43 Season Bosch Sr Twentynine Palms 22:44.5 7:35
44 Katelyn Mattos So Village Chr. 22:44.5 7:35
45 Michaela Mattos So Village Chr. 22:44.7 7:35
46 Emily Anastasi Jr Heritage Christian 22:46.3 7:35
47 Nallely Pedroza Fr Avalon 23:03.8 7:41
48 Samantha Santana Sr St. Joseph-SM 23:06.1 7:42
49 Stegge Gabi Sr Yosemite 23:07.9 7:43
50 Isabella Garfias Fr St. Bonaventure 23:16.9 7:46
51 Amelie Strahm So Holtville 23:18.3 7:46
52 Alejandra Hernandez So Sacred Heart of Jesu 23:20.5 7:47
53 Katelyn Salas So Xavier Prep 23:21.9 7:47
54 Margauex Bauerlein So Viewpoint 23:22.3 7:47
55 Jenna Wellenkamp Jr St. Joseph-SM 23:29.1 7:50
56 Lilly Kuykendall Sr Yosemite 23:31.6 7:51
57 Natalie Guynn Sr Yosemite 23:32.9 7:51
58 Addi Mccully Jr Yosemite 23:36.5 7:52
59 Lilah Sitkevich Fr Immaculate 23:40.8 7:54
60 Clare Wheeler Sr St. Joseph-SM 23:51.6 7:57
61 Maddie Reardon So Xavier Prep 23:55.4 7:58
62 Priscila Segovia Jr St. Bonaventure 23:57.2 7:59
63 Grace Hobbs Jr Avalon 24:02.2 8:01
64 Sarah Bazua Jr St. Joseph-Lw 24:05.9 8:02
65 Marisela Martinez Sr Xavier Prep 24:15.8 8:05
66 Alexa Strahm Jr Holtville 24:16 8:05
67 Ava Lepe So Heritage Christian 24:19.1 8:06
68 Olivia Mattos Sr Yosemite 24:19.5 8:06
69 Tanya Chavoya So Avalon 24:19.9 8:07
70 Kelsy Fogerty So Viewpoint 24:20.2 8:07
71 Becca Danise Jr Viewpoint 24:21.3 8:07
72 Cynthia Antuche Sr Samueli Academy 24:29.7 8:10
73 Lola Salinas Jr Immaculate 24:47.6 8:16
74 Jeanette Hernandez Jr Sacred Heart of Jesu 24:49.9 8:17
75 Summer Reid Fr St. Mary's Academy 24:55.3 8:18
76 Contreras Alyssa Jr Yosemite 24:59.6 8:20
77 Stevette Perez Jr Heritage Christian 25:04.6 8:22
78 Itzel Diaz Sr Samueli Academy 25:14 8:25
79 Claire Villa Sr Xavier Prep 25:19.3 8:26
80 Emme Mattos Jr Village Chr. 25:26.1 8:29
81 Hayden Hill So Marlborough 25:28.1 8:29
82 Aileen Corrales Fr Samueli Academy 25:30.3 8:30
83 Julianna Deras Fr Immaculate 25:34 8:31
84 Keli Wang Sr Heritage Christian 25:37 8:32
85 Kaylee Vasquez So Twentynine Palms 25:41.7 8:34
86 Kathleen Wang Fr Heritage Christian 25:45.2 8:35
87 Daniella Mota Jr Samueli Academy 25:47.4 8:36
88 Caitlin Felipe Fr Sherman Indian 25:54.8 8:38
89 Austin Pender Jr Vasquez 26:01.9 8:41
90 Taryn Benton So St. Mary's Academy 26:02.9 8:41
91 Brianah Picart So St. Mary's Academy 26:04.1 8:41
92 Alyssa Romero Fr Sherman Indian 26:05.9 8:42
93 Emma Howes Fr Village Chr. 26:07.2 8:42
94 Jade Escobar Jr Immaculate 26:09 8:43
95 Mckenzie Fairbanks Sr Vasquez 26:11.4 8:44
96 Cassidy Bayron Fr Samueli Academy 26:15.9 8:45
97 Jalen Fein Fr Marlborough 26:21.2 8:47
98 Claire Weigel Jr Yosemite 26:24.3 8:48
99 Charlotte Barzi Fr Immaculate 26:32.3 8:51
100 Perla Sitzes Sr Avalon 26:32.9 8:51
101 Natalie Lawrence Jr Yosemite 26:34.2 8:51
102 Kiana Telford So Twentynine Palms 26:43.7 8:55
103 Jenna Lee Fr Heritage Christian 27:58.7 9:20
104 Seaenna Neville Fr Avalon 28:08.5 9:23
105 Joya Turk Fr St. Mary's Academy 28:37.6 9:33
106 Sloane Clifton Sr Avalon 28:42 9:34
107 Sofia Simon-trench Fr Marlborough 28:44.9 9:35
108 Dakota Redman Jr Sherman Indian 28:45.9 9:35
109 Maritza Garcia So Samueli Academy 28:46.5 9:36
110 Cynthia Ramirez Fr Samueli Academy 28:51.7 9:37
111 Elizabeth Ortiz Jr Vasquez 29:10.1 9:43
112 Nathalie Franco Sr Vasquez 29:38.8 9:53
113 Maritza Ibbara Fr Samueli Academy 29:51 9:57
114 Maria Campos Sr St. Mary's Academy 29:58.3 9:59
115 Tessa Liu Jr Village Chr. 32:26.4 10:49
116 Allison Carrillomatias Fr Twentynine Palms 32:37.8 10:53
117 Corby Burress Jr St. Joseph-SM 32:54.3 10:58
118 Krista Wasson Jr Sherman Indian 33:30.6 11:10
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Laguna Beach
2-1-1-1-1
Gap: 1:32
100:38
20:08
6:43
33 Jessie Rose
Fr
19:04
6:21
2
Kaitlin Ryan
So
20:11
6:44
5
Grace La Montagne
Sr
20:20
6:47
7
Sierra Read
So
20:28
6:49
9
Angelina Dyrnaes
So
20:36
6:52
10
Hannah Vogel
Sr
21:20
7:07
20
Whitney Winefordner
Fr
21:31
7:10
25
Cruel Intentions II (LY)
2 Immaculate
7-5-2-2-2
Gap: 0:26
104:39
20:56
6:59
73 Madeleine Creasey
So
20:42
6:54
12
Amber Creasey
Sr
20:50
6:57
13
Daisy Salinas
So
20:59
7:00
14
Violet Marko
So
21:00
7:00
15
Orla Hladky
Jr
21:08
7:03
19
Lilah Sitkevich
Fr
23:41
7:54
50
Lola Salinas
Jr
24:48
8:16
62
3 Sacred Heart of Jesu
6-6-6-4-3
Gap: 1:43
108:07
21:37
7:12
118 Stephanie Ramirez Garcia
Sr
20:38
6:53
11
Gema Buelna
Jr
21:29
7:10
23
Anarely Hernandez
Jr
21:40
7:13
26
Alexa Zaragoza
Jr
22:00
7:20
27
Paulina Buelna
So
22:20
7:27
31
Alejandra Hernandez
So
23:21
7:47
43
Jeanette Hernandez
Jr
24:50
8:17
63
4 Xavier Prep
3-3-3-3-4
Gap: 4:21
109:15
21:51
7:17
136 Molly May
Fr
19:35
6:32
3
Savana May
Fr
21:00
7:00
16
Mia Limon
So
21:23
7:08
21
Katelyn Salas
So
23:22
7:47
44
Maddie Reardon
So
23:55
7:58
52
Marisela Martinez
Sr
24:16
8:05
55
Claire Villa
Sr
25:19
8:26
68
5 Viewpoint
4-2-4-5-5
Gap: 4:20
110:47
22:09
7:23
149 Elizabeth Scott
So
20:00
6:40
4
Bridget Rosen
Sr
20:26
6:49
8
Amanda Hogan
So
22:38
7:33
33
Margauex Bauerlein
So
23:22
7:47
45
Kelsy Fogerty
So
24:20
8:07
59
Becca Danise
Jr
24:21
8:07
60




6 Village Chr.
1-4-5-6-6
Gap: 7:00
110:46
22:09
7:23
165 Mia Barnett
Fr
18:26
6:09
1
Claire Muscat
Sr
21:25
7:08
22
Katelyn Mattos
So
22:45
7:35
36
Michaela Mattos
So
22:45
7:35
37
Emme Mattos
Jr
25:26
8:29
69
Emma Howes
Fr
26:07
8:42
79
Tessa Liu
Jr
32:26
10:49
91
7 St. Joseph-SM
8-7-7-7-7
Gap: 2:47
112:39
22:32
7:31
172 Katie Magni
Fr
21:05
7:02
17
Alexis Medina
Fr
21:07
7:02
18
Samantha Santana
Sr
23:06
7:42
40
Jenna Wellenkamp
Jr
23:29
7:50
46
Clare Wheeler
Sr
23:52
7:57
51
Corby Burress
Jr
32:54
10:58
93




8 St. Bonaventure
9-9-8-8-8
Gap: 2:27
113:44
22:45
7:35
183 Angelica Alcala
Jr
21:31
7:10
24
Maritza Rangel
Fr
22:15
7:25
30
Patricia Panlaqui
So
22:44
7:35
34
Isabella Garfias
Fr
23:17
7:46
42
Priscila Segovia
Jr
23:57
7:59
53








9 Yosemite
10-10-10-9-9
Gap: 1:23
116:03
23:13
7:44
213 Rachel Mattos
Sr
22:14
7:25
28
Stegge Gabi
Sr
23:08
7:43
41
Lilly Kuykendall
Sr
23:32
7:51
47
Natalie Guynn
Sr
23:33
7:51
48
Addi Mccully
Jr
23:37
7:52
49
Olivia Mattos
Sr
24:20
8:06
57
Contreras Alyssa
Jr
25:00
8:20
65
10 Avalon
12-11-11-10-10
Gap: 4:04
120:28
24:06
8:02
264 Camila Martinez
So
22:29
7:30
32
Nallely Pedroza
Fr
23:04
7:41
39
Grace Hobbs
Jr
24:02
8:01
54
Tanya Chavoya
So
24:20
8:07
58
Perla Sitzes
Sr
26:33
8:51
81
Seaenna Neville
Fr
28:09
9:23
84
Sloane Clifton
Sr
28:42
9:34
86
11 Twentynine Palms
5-8-9-11-11
Gap: 12:23
128:02
25:36
8:32
287 Taylor Scamman
So
20:15
6:45
6
Season Bosch
Sr
22:45
7:35
35
Kaylee Vasquez
So
25:42
8:34
72
Kiana Telford
So
26:44
8:55
82
Allison Carrillomatias
Fr
32:38
10:53
92








12 Heritage Christian
13-12-12-12-12
Gap: 2:59
123:32
24:42
8:14
304 Emily Anastasi
Jr
22:46
7:35
38
Ava Lepe
So
24:19
8:06
56
Stevette Perez
Jr
25:05
8:22
66
Keli Wang
Sr
25:37
8:32
71
Kathleen Wang
Fr
25:45
8:35
73
Jenna Lee
Fr
27:59
9:20
83




13 Samueli Academy
14-14-14-14-13
Gap: 1:46
127:17
25:27
8:29
352 Cynthia Antuche
Sr
24:30
8:10
61
Itzel Diaz
Sr
25:14
8:25
67
Aileen Corrales
Fr
25:30
8:30
70
Daniella Mota
Jr
25:47
8:36
74
Cassidy Bayron
Fr
26:16
8:45
80
Maritza Garcia
So
28:47
9:36
88
Cynthia Ramirez
Fr
28:52
9:37
89
14 Sherman Indian
11-13-13-13-14
Gap: 11:16
136:32
27:18
9:06
363 Libby Atene
So
22:15
7:25
29
Caitlin Felipe
Fr
25:55
8:38
75
Alyssa Romero
Fr
26:06
8:42
78
Dakota Redman
Jr
28:46
9:35
87
Krista Wasson
Jr
33:31
11:10
94








15 St. Mary's Academy
15-15-15-15-15
Gap: 5:03
135:38
27:08
9:03
392 Summer Reid
Fr
24:55
8:18
64
Taryn Benton
So
26:03
8:41
76
Brianah Picart
So
26:04
8:41
77
Joya Turk
Fr
28:38
9:33
85
Maria Campos
Sr
29:58
9:59
90








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Sarah Jacobs So Laguna Beach 21:43.9 7:15 1/13 8/20 1/7
2 Julia Martin Jr St. Margaret's 21:51 7:17
3 Audrey Sutton Fr Laguna Beach 22:12.3 7:24 2/13 9/20 1/5
4 Mara Eftimie Sr Laguna Beach 22:20.6 7:27 3/13 10/20 1/4 21:30 21:13 21:13
5 Katie Rollins Jr Laguna Beach 22:51.2 7:37 4/13 11/20 1/3 25:04
(2:13)
25:04
(2:13)
25:04
(2:13)
Cruel Intentions (LY, LR, PR)
6 Ashley Nobles Fr Laguna Beach 23:09.6 7:43 5/13 12/20 1/2
7 Morgan Falkowski So Laguna Beach 23:31.5 7:51 6/13 13/20 1/1
8 Nathalie Vasquez Jr Sacred Heart of Jesu 23:54.6 7:58
9 Sage Miller Fr Laguna Beach 24:25.3 8:08 7/13 14/20 1/1
10 Sara Hurley Sr Pacifica (G.G.) 24:29.4 8:10
11 Zoe Carlton Fr Laguna Beach 24:32.2 8:11 8/13 15/20 1/1
12 Lucky Hauer Fr Laguna Beach 24:38.5 8:13 9/13 16/20 1/1
13 Juliana Hwang Jr Pacifica (G.G.) 24:51.8 8:17
14 Karen Rendon Sr Sacred Heart of Jesu 25:00.1 8:20
15 Melanie Olivas Sr Sacred Heart of Jesu 25:19.6 8:27
16 Allie Binder Jr St. Margaret's 25:41.1 8:34
17 Josephine Dragoo Jr St. Bonaventure 25:50.9 8:37
18 Lucie Dragoo Jr St. Bonaventure 25:54.4 8:38
19 Griselda Hernandez Jr Sacred Heart of Jesu 26:00.4 8:40
20 Ashley Flores Jr Laguna Beach 26:40.3 8:53 10/13 17/20 1/1
21 Alessi Ayvez Fr Laguna Beach 26:48 8:56 11/13 18/20 1/1
22 Rhianon Sealy Fr Laguna Beach 27:17 9:06 12/13 19/20 1/1
23 Ella Steinbach Sr Laguna Beach 28:09 9:23 13/13 20/20 1/1
24 Emily Marin Jr Sacred Heart of Jesu 28:22.5 9:28
25 Brenda Aquino Sr Desert Mirage 28:58.2 9:39
26 Caroline Xu Jr Heritage Christian 29:45.6 9:55
27 Sophia Choe Sr Pacifica (G.G.) 31:00.1 10:20
28 Van Nguyen Sr Pacifica (G.G.) 31:04.2 10:21
29 Jailina Reyes Jr St. Bonaventure 31:54.7 10:38
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Laguna Beach
1-1-1-1-1
Gap: 1:26
112:18
22:28
7:29
15 Sarah Jacobs
So
21:44
7:15
1
Audrey Sutton
Fr
22:12
7:24
2
Mara Eftimie
Sr
22:21
7:27
3
Katie Rollins
Jr
22:51
7:37
4
Ashley Nobles
Fr
23:10
7:43
5
Morgan Falkowski
So
23:32
7:51
6
Sage Miller
Fr
24:25
8:08
8
Cruel Intentions II (LY, LR, PR)
2 Sacred Heart of Jesu
2-2-2-2-2
Gap: 4:28
128:37
25:43
8:34
49 Nathalie Vasquez
Jr
23:55
7:58
7
Karen Rendon
Sr
25:00
8:20
9
Melanie Olivas
Sr
25:20
8:27
10
Griselda Hernandez
Jr
26:00
8:40
11
Emily Marin
Jr
28:23
9:28
12








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Laguna Beach
1-1-1-1-1
Gap: 3:09
123:48
24:46
8:15
15 Morgan Falkowski
So
23:32
7:51
1
Sage Miller
Fr
24:25
8:08
2
Zoe Carlton
Fr
24:32
8:11
3
Lucky Hauer
Fr
24:39
8:13
4
Ashley Flores
Jr
26:40
8:53
5
Alessi Ayvez
Fr
26:48
8:56
6
Rhianon Sealy
Fr
27:17
9:06
7
Cruel Intentions II (LY, LR, PR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 3 mi
F/S D1 Sol Fernandez, So, 18:19.4, Burbank Santiago (Cor), 98:27.2, 41
F/S LS Marikay Scwab, Fr, 19:13.9, Marina Poly (Riv), 104:12.4, 54
F/S MS Clarissa Hong, Fr, 20:34.1, Temple City La Sierra, 116:46.3, 66
F/S SS Jimena Ordaz, So, 21:02.8, Desert Mirage St. Margaret's, 115:25.4, 30
JV D1 Riley Corcoran, So, 19:36.1, Santiago (Cor) Santiago (Cor), 101:34.3, 44
JV LS Sara Saib, Sr, 19:54.5, Dos Pueblos Oak Park, 104:48.2, 34
JV MS Rosemary Bugayong, Jr, 20:57.4, Laguna Hills Laguna Hills, 120:32.2, 15
JV SS Sarah Jacobs, So, 21:43.9, Laguna Beach Laguna Beach, 112:17.6, 15
V D1 Jacqueline Duarte, Fr, 17:03.1, Chino Hills Mission Viejo, 91:43, 86
V LS Makayla Browne, Fr, 17:34.3, JW North Murrieta Valley, 94:52.5, 98
V MS Olivia Paez, Jr, 18:16.6, Bishop Amat Bishop Amat, 97:36.5, 68
V SS Mia Barnett, Fr, 18:25.9, Village Chr. Laguna Beach, 100:37.8, 33

All Boys Races

13 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 3 mi
F/S LS Victor Ceja, Fr, 16:21.7, Corona Woodbridge, 87:37.9, 94
F/S MS Nicolas Castillo Davidson, So, 17:28.4, Edgewood La Sierra, 92:14.4, 40
F/S SS Blake Kilgore, So, 17:30.2, Pacifica (G.G.) Desert Mirage, 91:55.4, 25
Fr D1 Andres Leon, Fr, 15:56, Burbank Santiago (Cor), 85:06.8, 53
JV D1 Brandon Sanchez, Sr, 15:56.4, Dana Hills Dana Hills, 81:09, 25
JV LS Israel Echeverria, Jr, 16:41, Corona Rancho Verde, 85:30.4, 31
JV MS Bryan Prieto, Fr, 18:43.8, Northview Torrance, 99:14.3, 29
JV SS Christopher Chan, Jr, 17:47.8, St. Margaret's Desert Mirage, 97:00.5, 38
So D1 Victor Goli, So, 16:03.1, Burbank Burbank, 83:09, 44
V D1 Jack Landgraf, Sr, 14:47.5, Dana Hills Dana Hills, 75:26.9, 37
V LS Colby Corcoran, Sr, 15:07.6, St. John Bosco Sunny Hills, 78:42.4, 68
V MS Osvaldo Cervantes, Jr, 15:24, Nogales Covina, 83:06, 76
V SS Joseph Domingues, Jr, 16:04.1, St. Joseph-SM Xavier Prep, 87:54.9, 72