Athenian School Results from the BCL East Championships at Joaquin Miller Park on 11/4/11

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Aaron Weinmann Fr JV 20:29 7:53 2.6 30/42 13/18 20/25 1/1
Addison Thompson So JV 20:36 7:55 2.6 31/42 14/18 21/25 1/1 24:35
(3:59,16.2)
24:35
(3:59,16.2)
24:35
(3:59,16.2)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Alexander Ackerman Fr JV 20:55 8:03 2.6 33/42 15/18 22/25 1/1
Alexander Ball So JV 18:28 7:06 2.6 17/42 7/18 14/25 2/2 17:52 17:52 17:52
Alexander Chang So JV 21:15 8:10 2.6 36/42 16/18 23/25 1/1 22:08
(0:53,4.0)
22:08
(0:53,4.0)
22:08
(0:53,4.0)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Cameron Taylor Jr V 15:24 5:55 2.6 7/50 4/7 4/25 1/7 18:24
(3:00,16.3)
18:24
(3:00,16.3)
17:12
(1:48,10.5)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Charles Ankenman Jr JV 19:34 7:32 2.6 24/42 10/18 17/25 2/2
Charles Thimesch Jr V 15:24 5:55 2.6 6/50 3/7 3/25 1/8 16:22
(0:58,5.9)
16:22
(0:58,5.9)
16:22
(0:58,5.9)
Hen hao! (LY, LR, PR, SBP)
Cullen Ross Sr V 16:17 6:16 2.6 13/50 5/7 5/25 1/7 16:26
(0:09,0.9)
16:26
(0:09,0.9)
16:20
(0:03,0.3)
Hen hao! (LY, LR, PR, SBP)
David Weinmann So JV 17:29 6:43 2.6 6/42 1/18 8/25 3/5
Gabriel Elliott So V 15:05 5:48 2.6 2/50 2/7 2/25 1/8
Gabriel Saavedra Fr JV 20:10 7:45 2.6 27/42 12/18 19/25 1/1
Gordon Brown Jr JV 19:53 7:39 2.6 26/42 11/18 18/25 1/2
Henry Dang So JV 21:50 8:24 2.6 37/42 17/18 24/25 1/1 23:28
(1:38,7.0)
23:28
(1:38,7.0)
23:28
(1:38,7.0)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Jonathan White Sr V 17:06 6:35 2.6 22/50 7/7 7/25 2/6 17:08
(0:02,0.2)
17:08
(0:02,0.2)
17:08
(0:02,0.2)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Krishna Peri So JV 18:09 6:59 2.6 13/42 5/18 12/25 2/4
Lakin Moser So JV 17:31 6:44 2.6 7/42 2/18 9/25 2/5
Matthew Caulfield Fr JV 18:00 6:55 2.6 11/42 4/18 11/25 2/4
Nicholas Morales Fr JV 19:11 7:23 2.6 19/42 8/18 15/25 2/2
Sho Okayama Jr JV 17:59 6:55 2.6 10/42 3/18 10/25 2/4
Tai Nguyen Fr JV 24:11 9:18 2.6 40/42 18/18 25/25 1/1
Tanner Shaw So V 15:00 5:46 2.6 1/50 1/7 1/25 1/8 Hen hao! (SBP)
Tzofi Klinghoffer So JV 19:13 7:23 2.6 20/42 9/18 16/25 2/2
Wellington Chang Jr V 16:23 6:18 2.6 15/50 6/7 6/25 1/6 16:36
(0:13,1.3)
16:36
(0:13,1.3)
16:36
(0:13,1.3)
Hen hao! (LY, LR, PR)
William Brown So JV 18:16 7:02 2.6 16/42 6/18 13/25 2/3
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/7 77:10
1:17
2.6 5:56 5:46 6:16 29 5:56 83:05
(5:55,7.1)
83:05
(5:55,7.1)
83:05
(5:55,7.1%)
Owls Rule! (LY, LR, PR) Tanner Shaw (1), Gabriel Elliott (2), Charles Thimesch (6), Cameron Taylor (7), Cullen Ross (13)
JV 1st 5 2/4 89:08
0:40
2.6 6:51 6:43 6:59 47 6:27 97:43
(8:35,8.8)
97:43
(8:35,8.8)
97:43
(8:35,8.8%)
Owls Rule! (LY, LR, PR) David Weinmann (6), Lakin Moser (7), Sho Okayama (10), Matthew Caulfield (11), Krishna Peri (13)
JV 2nd 5 2/2 94:42
1:18
2.6 7:17 7:02 7:32 34 7:04 William Brown (4), Alexander Ball (5), Nicholas Morales (7), Tzofi Klinghoffer (8), Charles Ankenman (10)
JV 3rd 5 1/1 102:03
1:02
2.6 7:51 7:39 8:03 15 7:51 Gordon Brown (1), Gabriel Saavedra (2), Aaron Weinmann (3), Addison Thompson (4), Alexander Ackerman (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Tanner Shaw So Athenian School 15:00 5:46 1/7 1/25 1/8 Hen hao! (SBP)
2 Gabriel Elliott So Athenian School 15:05 5:48 2/7 2/25 1/8
3 Max Stayman Sr Head Royce School 15:07 5:49
4 Nathan Gill Sr College Preparatory School 15:10 5:50
5 Bent Holmlund So Redwood Christian 15:21 5:54
6 Charles Thimesch Jr Athenian School 15:24 5:55 3/7 3/25 1/8 16:22
(0:58)
16:22
(0:58)
16:22
(0:58)
Hen hao! (LY, LR, PR, SBP)
7 Cameron Taylor Jr Athenian School 15:24 5:55 4/7 4/25 1/7 18:24
(3:00)
18:24
(3:00)
17:12
(1:48)
Hen hao! (LY, LR, PR)
8 Mark Bavoso Sr College Preparatory School 15:42 6:02
9 Julian Early So Head Royce School 15:43 6:03
10 Darren Fletcher Jr College Preparatory School 15:59 6:09
11 Ollie Meister Sr College Preparatory School 16:04 6:11
12 Shawn Lee Sr Bentley 16:04 6:11
13 Cullen Ross Sr Athenian School 16:17 6:16 5/7 5/25 1/7 16:26
(0:09)
16:26
(0:09)
16:20
(0:03)
Hen hao! (LY, LR, PR, SBP)
14 James Levy So College Preparatory School 16:21 6:17
15 Wellington Chang Jr Athenian School 16:23 6:18 6/7 6/25 1/6 16:36
(0:13)
16:36
(0:13)
16:36
(0:13)
Hen hao! (LY, LR, PR)
16 Patrick Garcia Sr Fremont Christian 16:31 6:21
17 Justin Nathan Jr College Preparatory School 16:36 6:23
18 Peter Stefek So College Preparatory School 16:41 6:25
19 Sammy Greenwall So Head Royce School 16:42 6:25
20 Jens Malmquist Sr Head Royce School 16:45 6:27
21 Levon Potoukian So Fremont Christian 17:01 6:33
22 Jonathan White Sr Athenian School 17:06 6:35 7/7 7/25 2/6 17:08
(0:02)
17:08
(0:02)
17:08
(0:02)
Hen hao! (LY, LR, PR)
23 Alex Browne So Head Royce School 17:07 6:35
24 Varun Prasad Jr Bentley 17:08 6:35
25 Chris Boranian Fr Head Royce School 17:13 6:37
26 Tanios Boudames So Fremont Christian 17:20 6:40
27 Anthony Cardenas Fr Fremont Christian 17:23 6:41
28 Aaron Broadbent Jr Contra Costa Christian 17:23 6:41
29 Nick Wactor Jr Head Royce School 17:24 6:42
30 Greg Lin Fr Redwood Christian 17:27 6:43
31 Jack Birnie Bentley 17:31 6:44
32 Jacob Ellis Jr Redwood Christian 17:34 6:45
33 Caleb Olivarez Fr Redwood Christian 17:48 6:51
34 Scott Bandy Jr Redwood Christian 17:56 6:54
35 Joshua Nederhood Jr Contra Costa Christian 18:08 6:58
36 Frank Fu So Contra Costa Christian 18:09 6:59
37 Andrew Fellows Jr Redwood Christian 18:12 7:00
38 Alex Yee Jr Bentley 18:21 7:03
39 Tyler Ho Fr Chinese Christian School 18:33 7:08
40 Ethan Pak Fr Chinese Christian School 18:50 7:15
41 Jason Elebiary Sr Redwood Christian 19:01 7:19
42 Sam Lombardi Fr Bentley 19:20 7:26
43 Sam Liedtka Fr Bentley 19:23 7:27
44 Key Piyanuluk So Contra Costa Christian 19:44 7:35
45 Mike Lim Jr Fremont Christian 20:11 7:46
46 Matt Robledo So Contra Costa Christian 20:15 7:47
47 Sam Xia Jr Contra Costa Christian 20:32 7:54
48 Brandon Louie Jr Chinese Christian School 20:39 7:57
49 Jeffrey Yee Fr Bentley 21:15 8:10
50 Kain Piyanuluk Jr Contra Costa Christian 22:13 8:33
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Athenian School
1-1-1-1-1
Gap: 1:17
77:10
15:26
5:56
29 Tanner Shaw
So
15:00
5:46
1
Gabriel Elliott
So
15:05
5:48
2
Charles Thimesch
Jr
15:24
5:55
6
Cameron Taylor
Jr
15:24
5:55
7
Cullen Ross
Sr
16:17
6:16
13
Wellingt Chang
Jr
16:23
6:18
15
Jonathan White
Sr
17:06
6:35
22
Owls Rule! (LY, LR, PR)
2 College Preparatory School
3-2-2-2-2
Gap: 1:11
79:16
15:51
6:06
47 Nathan Gill
Sr
15:10
5:50
4
Mark Bavoso
Sr
15:42
6:02
8
Darren Fletcher
Jr
15:59
6:09
10
Ollie Meister
Sr
16:04
6:11
11
James Levy
So
16:21
6:17
14
Justin Nathan
Jr
16:36
6:23
17
Peter Stefek
So
16:41
6:25
18
3 Head Royce School
2-2-3-3-3
Gap: 2:00
81:24
16:17
6:16
74 Max Stayman
Sr
15:07
5:49
3
Julian Early
So
15:43
6:03
9
Sammy Greenwal
So
16:42
6:25
19
Jens Malmquis
Sr
16:45
6:27
20
Alex Browne
So
17:07
6:35
23
Chris Boranian
Fr
17:13
6:37
25
Nick Wactor
Jr
17:24
6:42
29
4 Fremont Christian
6-6-4-4-4
Gap: 3:40
88:26
17:41
6:48
133 Patrick Garcia
Sr
16:31
6:21
16
Levon Potoukia
So
17:01
6:33
21
Tanios Boudames
So
17:20
6:40
26
Anthony Cardenas
Fr
17:23
6:41
27
Mike Lim
Jr
20:11
7:46
43








5 Redwood Christian
4-4-5-5-5
Gap: 2:35
86:06
17:13
6:37
134 Bent Holmlund
So
15:21
5:54
5
Greg Lin
Fr
17:27
6:43
30
Jacob Ellis
Jr
17:34
6:45
32
Caleb Olivarez
Fr
17:48
6:51
33
Scott Bandy
Jr
17:56
6:54
34
Andrew Fellows
Jr
18:12
7:00
37
Jason Elebiary
Sr
19:01
7:19
39
6 Bentley
5-5-5-6-6
Gap: 3:16
88:24
17:41
6:48
145 Shawn Lee
Sr
16:04
6:11
12
Varun Prasad
Jr
17:08
6:35
24
Jack Birnie
-
17:31
6:44
31
Alex Yee
Jr
18:21
7:03
38
Sam Lombardi
Fr
19:20
7:26
40
Sam Liedtka
Fr
19:23
7:27
41
Jeffrey Yee
Fr
21:15
8:10
46
7 Contra Costa Christian
7-7-7-7-7
Gap: 2:52
93:39
18:44
7:12
185 Aaron Broadben
Jr
17:23
6:41
28
Joshua Nederhoo
Jr
18:08
6:58
35
Frank Fu
So
18:09
6:59
36
Key Piyanulu
So
19:44
7:35
42
Matt Robledo
So
20:15
7:47
44
Sam Xia
Jr
20:32
7:54
45
Kain Piyanulu
Jr
22:13
8:33
47
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Vishaal Agartha Fr College Preparatory School 16:20 6:17
2 Tris Dodge Fr College Preparatory School 16:30 6:21
3 Nick Howlett So College Preparatory School 16:42 6:25
4 Matt Romer So College Preparatory School 16:46 6:27
5 Adam Teuscher Fr Head Royce School 17:21 6:40
6 David Weinmann So Athenian School 17:29 6:43 1/18 8/25 3/5
7 Lakin Moser So Athenian School 17:31 6:44 2/18 9/25 2/5
8 Ian Pittman Fr College Preparatory School 17:39 6:47
9 Alex Strauch So College Preparatory School 17:51 6:52
10 Sho Okayama Jr Athenian School 17:59 6:55 3/18 10/25 2/4
11 Matthew Caulfield Fr Athenian School 18:00 6:55 4/18 11/25 2/4
12 Daniel Peterson Jr College Preparatory School 18:00 6:55
13 Krishna Peri So Athenian School 18:09 6:59 5/18 12/25 2/4
14 Nick Wong Sr Head Royce School 18:14 7:01
15 Winston Eng Sr College Preparatory School 18:15 7:01
16 William Brown So Athenian School 18:16 7:02 6/18 13/25 2/3
17 Alexander Ball So Athenian School 18:28 7:06 7/18 14/25 2/2 17:52 17:52 17:52
18 Dustin Ping Fr College Preparatory School 18:36 7:09
19 Nicholas Morales Fr Athenian School 19:11 7:23 8/18 15/25 2/2
20 Tzofi Klinghoffer So Athenian School 19:13 7:23 9/18 16/25 2/2
21 Andrew Vaughn Fr College Preparatory School 19:14 7:24
22 Kris Lin So Redwood Christian 19:17 7:25
23 Daniel Stadler Sr Head Royce School 19:17 7:25
24 Charles Ankenman Jr Athenian School 19:34 7:32 10/18 17/25 2/2
25 Joseph Wang So Redwood Christian 19:47 7:37
26 Gordon Brown Jr Athenian School 19:53 7:39 11/18 18/25 1/2
27 Gabriel Saavedra Fr Athenian School 20:10 7:45 12/18 19/25 1/1
28 Eric Laber Fr College Preparatory School 20:14 7:47
29 Walter Stuart So Head Royce School 20:18 7:48
30 Aaron Weinmann Fr Athenian School 20:29 7:53 13/18 20/25 1/1
31 Addison Thompson So Athenian School 20:36 7:55 14/18 21/25 1/1 24:35
(3:59)
24:35
(3:59)
24:35
(3:59)
Hen hao! (LY, LR, PR)
32 Matthew Geronimo Fr Redwood Christian 20:46 7:59
33 Alexander Ackerman Fr Athenian School 20:55 8:03 15/18 22/25 1/1
34 Matt Schweitzer Sr Head Royce School 20:56 8:03
35 Guy Tada Sr Head Royce School 20:58 8:04
36 Alexander Chang So Athenian School 21:15 8:10 16/18 23/25 1/1 22:08
(0:53)
22:08
(0:53)
22:08
(0:53)
Hen hao! (LY, LR, PR)
37 Henry Dang So Athenian School 21:50 8:24 17/18 24/25 1/1 23:28
(1:38)
23:28
(1:38)
23:28
(1:38)
Hen hao! (LY, LR, PR)
38 Sam Dubensky Fr Bentley 22:12 8:32
39 Leonard Scott Sr Redwood Christian 22:23 8:37
40 Tai Nguyen Fr Athenian School 24:11 9:18 18/18 25/25 1/1
41 Mark Ramos Sr Redwood Christian 24:20 9:22
42 Zane Weissman Fr Bentley 26:18 10:07
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 College Preparatory School
1-1-1-1-1
Gap: 1:19
83:57
16:47
6:27
18 Vishaal Agartha
Fr
16:20
6:17
1
Tris Dodge
Fr
16:30
6:21
2
Nick Howlett
So
16:42
6:25
3
Matt Romer
So
16:46
6:27
4
Ian Pittman
Fr
17:39
6:47
8
Alex Strauch
So
17:51
6:52
9
Daniel Peterson
Jr
18:00
6:55
12
2 Athenian School
3-2-2-2-2
Gap: 0:40
89:08
17:50
6:51
47 David Weinmann
So
17:29
6:43
6
Lakin Moser
So
17:31
6:44
7
Sho Okayama
Jr
17:59
6:55
10
Matthew Caulfiel
Fr
18:00
6:55
11
Krishna Peri
So
18:09
6:59
13
William Brown
So
18:16
7:02
15
Alexande Ball
So
18:28
7:06
16
Owls Rule! (LY, LR, PR)
3 Head Royce School
2-3-3-3-3
Gap: 3:35
96:06
19:13
7:24
79 Adam Teuscher
Fr
17:21
6:40
5
Nick Wong
Sr
18:14
7:01
14
Daniel Stadler
Sr
19:17
7:25
18
Walter Stuart
So
20:18
7:48
20
Matt Schweitz
Sr
20:56
8:03
22
Guy Tada
Sr
20:58
8:04
23




4 Redwood Christian
4-4-4-4-4
Gap: 5:03
106:33
21:19
8:12
106 Kris Lin
So
19:17
7:25
17
Joseph Wang
So
19:47
7:37
19
Matthew Geronimo
Fr
20:46
7:59
21
Leonard Scott
Sr
22:23
8:37
24
Mark Ramos
Sr
24:20
9:22
25








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 College Preparatory School
1-1-1-1-1
Gap: 1:23
91:56
18:23
7:04
21 Alex Strauch
So
17:51
6:52
1
Daniel Peterson
Jr
18:00
6:55
2
Winston Eng
Sr
18:15
7:01
3
Dustin Ping
Fr
18:36
7:09
6
Andrew Vaughn
Fr
19:14
7:24
9
Eric Laber
Fr
20:14
7:47
13




2 Athenian School
2-2-2-2-2
Gap: 1:18
94:42
18:56
7:17
34 William Brown
So
18:16
7:02
4
Alexande Ball
So
18:28
7:06
5
Nicholas Morales
Fr
19:11
7:23
7
Tzofi Klinghof
So
19:13
7:23
8
Charles Ankenman
Jr
19:34
7:32
10
Gordon Brown
Jr
19:53
7:39
11
Gabriel Saavedra
Fr
20:10
7:45
12
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Athenian School
1-1-1-1-1
Gap: 1:02
102:03
20:25
7:51
15 Gordon Brown
Jr
19:53
7:39
1
Gabriel Saavedra
Fr
20:10
7:45
2
Aaron Weinmann
Fr
20:29
7:53
3
Addison Thompson
So
20:36
7:55
4
Alexande Ackerman
Fr
20:55
8:03
5
Alexande Chang
So
21:15
8:10
6
Henry Dang
So
21:50
8:24
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.