Athenian School Results from the College Prep Invite at Point Pinole Park on 9/10/09

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Cameron Taylor Fr F/S 15:08 7:02 2.15 17/54 4/7 5/10 1/7
Cullen Ross So F/S 14:48 6:53 2.15 10/54 1/7 1/10 7/9
Daniel Mather Sr V 15:23 7:09 2.15 31/38 2/2 7/10 8/10 Hen hao! (SBP)
Ian Truebridge So F/S 15:23 7:09 2.15 20/54 6/7 7/10 1/5 Hen hao! (SBP)
Jonathan White So F/S 14:52 6:55 2.15 13/54 2/7 3/10 4/9
Parker Hamren So F/S 15:30 7:13 2.15 25/54 7/7 9/10 1/5 Hen hao! (SBP)
Ramie Ali-Adeeb Jr V 14:49 6:53 2.15 26/38 1/2 2/10 9/10
Ryan Zlock Fr F/S 15:11 7:04 2.15 19/54 5/7 6/10 1/6
Vuong Victor Nguyen Jr JV 26:15 12:13 2.15 28/28 1/1 10/10 8/8
Wellington Chang Fr F/S 14:57 6:57 2.15 16/54 3/7 4/10 3/8
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
F/S 1st 5 1/6 74:56
0:23
2.15 6:58 6:53 7:04 50 6:58 Cullen Ross (5), Jonathan White (8), Wellington Chang (11), Cameron Taylor (12), Ryan Zlock (14)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 H. Grandin Sr Bay School 12:08 5:39
2 C. Williams Sr Urban 12:09 5:39
3 T. Hunt Sr College Prep 12:12 5:40
4 J. Lee Sr Chinese Christian 12:14 5:41
5 M. Cook Sr Head Royce 12:14 5:41
6 S. Judkins-boeri Jr Urban 12:19 5:44
7 W. Holden Sr Head Royce 12:24 5:46
8 B. Liu Jr Stuart Hall 12:29 5:48
9 B. Bogin Jr Marin Academy 12:41 5:54
10 C. Linehan Sr Stuart Hall 12:58 6:02
11 M. Dhruv Jr Marin Academy 13:03 6:04
12 J. Compagni Portis Jr College Prep 13:04 6:05
13 K. So Sr Chinese Christian 13:04 6:05
14 C. Mcintosh Sr College Prep 13:07 6:06
15 A. Wu So Urban 13:25 6:14
16 T. Barger Sr Marin Academy 13:31 6:17
17 W. Hende Urban 13:41 6:22
18 S. Sangervasi Sr Marin Academy 13:42 6:22
19 S. Wooley Jr Stuart Hall 13:40 6:21
20 D. Voong Sr Chinese Christian 13:46 6:24
21 C. Kristy Jr Marin Academy 13:50 6:26
22 G. Joseph Marin Academy 13:53 6:27
23 E. Cheung Jr Chinese Christian 13:57 6:29
24 A. Peterson Sr College Prep 14:10 6:35
25 B. Boume Sr Bentley 14:24 6:42
26 Ramie Ali-Adeeb Jr Athenian School 14:49 6:53 1/2 2/10 9/10
27 B. Rice Jr Urban 15:08 7:02
28 N. Bergen Jr Bentley 15:11 7:04
29 M. Garcia Jr Stuart Hall 15:17 7:07
30 D. Mcclennan-golon So Bentley 15:17 7:07
31 Daniel Mather Sr Athenian School 15:23 7:09 2/2 7/10 8/10 Hen hao! (SBP)
32 J. Lok Sr Chinese Christian 15:43 7:19
33 R. Dohrmann Sr Bentley 15:51 7:22
34 D. La Sr Chinese Christian 15:58 7:26
35 N. Garcia Jr Fremont Christian 16:19 7:35
36 R. Chan Sr Chinese Christian 16:32 7:41
37 D. Herskowitz-hate Sr Bay School 16:49 7:49
38 A. Zaarour Sr Fremont Christian 20:05 9:20
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 M. Perlstein Sr Marin Academy 14:00 6:31
2 M. Rosenthal Jr College Prep 14:13 6:37
3 P. Gladkevich So Head Royce 14:34 6:47
4 B. Levy Jr College Prep 14:52 6:55
5 J. Salant Jr Marin Academy 14:55 6:56
6 C. Van Gessel Sr Marin Academy 15:16 7:06
7 J. Miller Jr Urban 15:31 7:13
8 J. Chia Sr College Prep 15:36 7:15
9 G. Listek Jr Fremont Christian 15:42 7:18
10 M. Stayman So Head Royce 15:43 7:19
11 N. Gallagher Sr College Prep 15:44 7:19
12 P. Rosanelli Jr Stuart Hall 15:59 7:26
13 E. Ben Izzy Sr College Prep 16:00 7:27
14 N. Saarman Jr Marin Academy 16:00 7:27
15 T. Peters Sr College Prep 16:52 7:51
16 L. Uncangco Sr Cal School of Deaf 17:08 7:58
17 A. London Sr Stuart Hall 17:16 8:02
18 N. Wactor Fr Head Royce 17:28 8:07
19 B. Weber Jr Cal School of Deaf 17:31 8:09
20 C. Nguyen Jr Fremont Christian 17:47 8:16
21 C. Scott Sr Urban 17:52 8:19
22 M. Schweitzer So Head Royce 18:08 8:26
23 N. Wong So Head Royce 18:33 8:38
24 S. Naeem Jr Fremont Christian 18:46 8:44
25 J. Mora Jr. So Cal School of Deaf 18:47 8:44
26 P. Garcia So Fremont Christian 18:53 8:47
27 A. Hu Jr Stuart Hall 21:27 9:59
28 Vuong Victor Nguyen Jr Athenian School 26:15 12:13 1/1 10/10 8/8
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 M. Chan So Chinese Christian 13:11 6:08
2 E. Garcia So Marin Academy 13:24 6:14
3 M. Bavoso So College Prep 13:38 6:20
4 W. Willett Fr Urban 13:49 6:26
5 J. Hidula So Stuart Hall 14:03 6:32
6 J. Nathan Fr College Prep 14:10 6:35
7 J. Moody So Branson 14:29 6:44
8 E. Yang Fr Chinese Christian 14:43 6:51
9 E. Chang So Chinese Christian 14:43 6:51
10 Cullen Ross So Athenian School 14:48 6:53 1/7 1/10 7/9
11 D. Harvey Fr Stuart Hall 14:51 6:54
12 H. Gale So Bay School 14:52 6:55
13 Jonathan White So Athenian School 14:52 6:55 2/7 3/10 4/9
14 N. O'bryan So Bay School 14:54 6:56
15 A. Balsker Fr Bay School 14:55 6:56
16 Wellington Chang Fr Athenian School 14:57 6:57 3/7 4/10 3/8
17 Cameron Taylor Fr Athenian School 15:08 7:02 4/7 5/10 1/7
18 J. Ferguson Fr Marin Academy 15:11 7:04
19 Ryan Zlock Fr Athenian School 15:11 7:04 5/7 6/10 1/6
20 Ian Truebridge So Athenian School 15:23 7:09 6/7 7/10 1/5 Hen hao! (SBP)
21 J. Slavitz Fr Branson 15:23 7:09
22 O. Meister So College Prep 15:26 7:11
23 J. We Fr Urban 15:27 7:11
24 L. Lynch Fr Stuart Hall 15:28 7:12
25 Parker Hamren So Athenian School 15:30 7:13 7/7 9/10 1/5 Hen hao! (SBP)
26 Q. Orts Fr Urban 15:47 7:20
27 J. Smith Fr Marin Academy 15:50 7:22
28 W. Zesiger Fr Marin Academy 15:51 7:22
29 H. Cole Urban 15:57 7:25
30 B. Liu Fs So Stuart Hall 15:59 7:26
31 D. Otero-caldwell So Stuart Hall 16:10 7:31
32 C. Stevens So Bay School 16:24 7:38
33 A. Yee Fr Bentley 16:29 7:40
34 B. Norman So Marin Academy 16:34 7:42
35 J. Lee So College Prep 16:35 7:43
36 A. Larmer Difilippo Fr Marin Academy 17:24 8:06
37 X. Nethercott So Bay School 17:32 8:09
38 A. Claman Fr Marin Academy 17:48 8:17
39 E. Tom Fr Stuart Hall 17:52 8:19
40 E. Fitzgerald Fr Bentley 18:02 8:23
41 W. Livingston So Marin Academy 18:17 8:30
42 K. Eskicioglu Fr Stuart Hall 18:19 8:31
43 S. Lee So Bentley 18:21 8:32
44 J. Birnie So Bentley 18:48 8:45
45 C. Simpson So College Prep 19:36 9:07
46 C. Patterson So Bay School 19:40 9:09
47 A. Chan So Stuart Hall 19:41 9:09
48 A. Chung So Stuart Hall 19:49 9:13
49 M. Titus So College Prep 20:23 9:29
50 D. Wurtele Fr College Prep 20:26 9:30
51 K. Wong Stuart Hall 20:37 9:35
52 S. Frank Fr Bay School 21:22 9:56
53 R. Lu So Bentley 22:08 10:18
54 M. Salazar So College Prep 23:00 10:42
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Athenian School
4-3-2-1-1
Gap: 0:23
74:56
14:59
6:58
50 Cullen Ross
So
14:48
6:53
5
Jonathan White
So
14:52
6:55
8
Wellington Chang
Fr
14:57
6:57
11
Cameron Taylor
Fr
15:08
7:02
12
Ryan Zlock
Fr
15:11
7:04
14
Ian Truebridge
So
15:23
7:09
15
Parker Hamren
So
15:30
7:13
18
2 Stuart Hall
3-2-3-2-2
Gap: 2:07
76:31
15:18
7:07
69 J. Hidula
So
14:03
6:32
3
D. Harvey
Fr
14:51
6:54
6
L. Lynch
Fr
15:28
7:12
17
B. Liu Fs
So
15:59
7:26
21
D. Otero-caldwell
So
16:10
7:31
22
E. Tom
Fr
17:52
8:19
30
K. Eskicioglu
Fr
18:19
8:31
32
3 Bay School
5-5-3-4-3
Gap: 2:40
78:37
15:43
7:19
77 H. Gale
So
14:52
6:55
7
N. O'bryan
So
14:54
6:56
9
A. Balsker
Fr
14:55
6:56
10
C. Stevens
So
16:24
7:38
23
X. Nethercott
So
17:32
8:09
28
C. Patterson
So
19:40
9:09
36
S. Frank
Fr
21:22
9:56
39
4 Marin Academy
1-4-5-5-4
Gap: 3:10
76:50
15:22
7:09
78 E. Garcia
So
13:24
6:14
1
J. Ferguson
Fr
15:11
7:04
13
J. Smith
Fr
15:50
7:22
19
W. Zesiger
Fr
15:51
7:22
20
B. Norman
So
16:34
7:42
25
A. Larmer Difilippo
Fr
17:24
8:06
27
A. Claman
Fr
17:48
8:17
29
5 College Prep
2-1-1-3-5
Gap: 5:58
79:25
15:53
7:23
83 M. Bavoso
So
13:38
6:20
2
J. Nathan
Fr
14:10
6:35
4
O. Meister
So
15:26
7:11
16
J. Lee
So
16:35
7:43
26
C. Simpson
So
19:36
9:07
35
M. Titus
So
20:23
9:29
37
D. Wurtele
Fr
20:26
9:30
38
6 Bentley
6-6-6-6-6
Gap: 5:39
93:48
18:46
8:44
162 A. Yee
Fr
16:29
7:40
24
E. Fitzgerald
Fr
18:02
8:23
31
S. Lee
So
18:21
8:32
33
J. Birnie
So
18:48
8:45
34
R. Lu
So
22:08
10:18
40








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.