Athenian School Results from the BCL East Championships at Joaquin Miller Park on 11/12/13

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Amalia Gradie Fr JV 29:31 11:21 2.6 24/28 11/11 18/18 1/1
Bei Ye Jr JV 25:19 9:44 2.6 17/28 8/11 15/18 1/2 Hen hao! (SBP)
Delaney Inamine Jr V 17:41 6:48 2.6 2/53 2/7 2/18 1/10 17:44
(0:03,0.3)
17:44
(0:03,0.3)
17:44
(0:03,0.3)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Emily Arroyo Fr V 20:53 8:02 2.6 20/53 7/7 7/18 2/5
Emily Golding Sr JV 24:56 9:35 2.6 16/28 7/11 14/18 2/2 22:18 22:18 22:18
Ephthalia Michael-Schwarzinger Fr V 20:23 7:50 2.6 17/53 6/7 6/18 2/7
Grace Brown Fr V 17:28 6:43 2.6 1/53 1/7 1/18 1/10
Hayden Craig Jr JV 24:44 9:31 2.6 15/28 6/11 13/18 2/2 25:44
(1:00,3.9)
25:44
(1:00,3.9)
23:51 Hen hao! (LY, LR)
Hayley Carter Jr JV 23:55 9:12 2.6 11/28 4/11 11/18 2/3 22:16 22:16 22:16
Jordan Gewing-Mullins Fr JV 21:14 8:10 2.6 6/28 2/11 9/18 2/5
Margaret Osha Fr JV 21:14 8:10 2.6 5/28 1/11 8/18 2/5
Melise Knowles Sr V 18:09 6:59 2.6 4/53 4/7 4/18 1/7 20:13
(2:04,10.2)
20:13
(2:04,10.2)
20:13
(2:04,10.2)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Priya Canzius So JV 24:33 9:27 2.6 14/28 5/11 12/18 2/2
Rebecca Elliott So V 17:49 6:51 2.6 3/53 3/7 3/18 1/7 18:36
(0:47,4.2)
18:36
(0:47,4.2)
18:36
(0:47,4.2)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Reneilwe Komape So JV 25:46 9:55 2.6 18/28 9/11 16/18 1/2 Hen hao! (SBP)
Sandra Pattison Jr JV 22:37 8:42 2.6 8/28 3/11 10/18 2/3 Hen hao! (SBP)
Siye Cen Jr JV 28:17 10:53 2.6 22/28 10/11 17/18 1/1 Hen hao! (SBP)
Vidya Ramaswamy So V 19:55 7:40 2.6 12/53 5/7 5/18 2/7
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/7 91:02
2:27
2.6 7:00 6:43 7:40 21 7:00 97:04
(6:02,6.2)
97:04
(6:02,6.2)
97:04
(6:02,6.2%)
Owls Rule! (LY, LR, PR) Grace Brown (1), Delaney Inamine (2), Rebecca Elliott (3), Melise Knowles (4), Vidya Ramaswamy (11)
JV 1st 5 2/2 113:33
3:19
2.6 8:44 8:10 9:27 41 7:58 128:22
(14:49,11.5)
128:22
(14:49,11.5)
128:22
(14:49,11.5%)
Owls Rule! (LY, LR, PR) Margaret Osha (5), Jordan Gewing-Mullins (6), Sandra Pattison (8), Hayley Carter (10), Priya Canzius (12)
JV 2nd 5 1/1 129:02
3:33
2.6 9:56 9:31 10:53 15 9:56 Hayden Craig (1), Emily Golding (2), Bei Ye (3), Reneilwe Komape (4), Siye Cen (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Grace Brown Fr Athenian School 17:28 6:43 1/7 1/18 1/10
2 Delaney Inamine Jr Athenian School 17:41 6:48 2/7 2/18 1/10 17:44
(0:03)
17:44
(0:03)
17:44
(0:03)
Hen hao! (LY, LR, PR)
3 Rebecca Elliott So Athenian School 17:49 6:51 3/7 3/18 1/7 18:36
(0:47)
18:36
(0:47)
18:36
(0:47)
Hen hao! (LY, LR, PR)
4 Melise Knowles Sr Athenian School 18:09 6:59 4/7 4/18 1/7 20:13
(2:04)
20:13
(2:04)
20:13
(2:04)
Hen hao! (LY, LR, PR)
5 Maya Zimmerman Fr COLLEGE PREP 18:25 7:05
6 Madeleine Strait Sr COLLEGE PREP 18:44 7:12
7 Andrea Ludwig Jr LVCP 18:53 7:16
8 Aida Julien Sr HEAD ROYCE 19:03 7:20
9 Emme Sloan Sr COLLEGE PREP 19:08 7:22
10 Gabi Willingham So COLLEGE PREP 19:17 7:25
11 Ava Podell Fr COLLEGE PREP 19:28 7:29
12 Vidya Ramaswamy So Athenian School 19:55 7:40 5/7 5/18 2/7
13 Madeleine Eggers Sr COLLEGE PREP 19:59 7:41
14 Mariko Kamiya Jr COLLEGE PREP 20:13 7:47
15 Jade Hardy Jr HEAD ROYCE 20:15 7:47
16 Ashley Macarchuk Sr BENTLEY 20:18 7:48
17 Ephthalia Michael-Schwarzinger Fr Athenian School 20:23 7:50 6/7 6/18 2/7
18 Georgia Scherer So HEAD ROYCE 20:25 7:51
19 Chelsea Martinez Jr REDWOOD CHRISTIAN 20:50 8:01
20 Emily Arroyo Fr Athenian School 20:53 8:02 7/7 7/18 2/5
21 Gwendolyn Chu Fr FCS 21:07 8:07
22 Jasmine Hardy Jr HEAD ROYCE 21:14 8:10
23 Kayla Schmidlin So HEAD ROYCE 21:34 8:18
24 Ekaterina Uher Fr HOLY NAMES 21:47 8:23
25 Julia Jung So BENTLEY 21:51 8:24
26 Bridget Croke Jr HOLY NAMES 21:54 8:25
27 Erin Choy Sr REDWOOD CHRISTIAN 22:12 8:32
28 Catherine Zhang Jr FCS 22:35 8:41
29 Sherry Lin So FCS 22:38 8:42
30 Kenna Camper Fr CHINESE CHRISTIAN 22:40 8:43
31 Tiana Japp So LVCP 22:58 8:50
32 Hayley Martinez Fr REDWOOD CHRISTIAN 23:06 8:53
33 Katie Nelson Jr REDWOOD CHRISTIAN 23:12 8:55
34 Jessica Xu Jr HEAD ROYCE 23:19 8:58
35 Michelle Boutell So FCS 23:25 9:00
36 Rannie Zeng Jr CHINESE CHRISTIAN 23:52 9:11
37 Sierra Baeta So FCS 24:17 9:20
38 Yolanda Medrano Jr HOLY NAMES 24:17 9:20
39 Savannah Goodell Fr REDWOOD CHRISTIAN 24:36 9:28
40 Jasmine Solano Jr MAKING WAVES 24:36 9:28
41 Joanna Scolton Sr REDWOOD CHRISTIAN 24:36 9:28
42 Elena Anaya Jr MAKING WAVES 24:45 9:31
43 Rachel Tam Jr FCS 25:14 9:42
44 Raeka Attari Fr HEAD ROYCE 26:02 10:01
45 Clare Dunnegan Sr REDWOOD CHRISTIAN 26:23 10:09
46 Victoria Bravo So HOLY NAMES 26:52 10:20
47 Sydney Adams So BENTLEY 27:11 10:27
48 Hannah Rogers Sr BENTLEY 27:50 10:42
49 Katie Stamm-kirk Fr BENTLEY 28:35 11:00
50 Lida Halilovic Fr BENTLEY 29:34 11:22
51 Lucy Holt Fr BENTLEY 30:51 11:52
52 Sierra Pilling Sr HOLY NAMES 31:16 12:02
53 Lena Costello So HOLY NAMES 32:40 12:34
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Athenian School
1-1-1-1-1
Gap: 2:27
91:02
18:12
7:00
21 Grace Brown
Fr
17:28
6:43
1
Delaney Inamine
Jr
17:41
6:48
2
Rebecca Elliott
So
17:49
6:51
3
Melise Knowles
Sr
18:09
6:59
4
Vidya Ramaswamy
So
19:55
7:40
11
Ephthalia Michael-Schwarzinger
Fr
20:23
7:50
16
Emily Arroyo
Fr
20:53
8:02
19
Owls Rule! (LY, LR, PR)
2 COLLEGE PREP
2-2-2-2-2
Gap: 1:03
95:02
19:00
7:19
38 Maya Zimmerman
Fr
18:25
7:05
5
Madeleine Strait
Sr
18:44
7:12
6
Emme Sloan
Sr
19:08
7:22
8
Gabi Willingham
So
19:17
7:25
9
Ava Podell
Fr
19:28
7:29
10
Madeleine Eggers
Sr
19:59
7:41
12
Mariko Kamiya
Jr
20:13
7:47
13
3 HEAD ROYCE
3-3-3-3-3
Gap: 2:31
102:31
20:30
7:53
81 Aida Julien
Sr
19:03
7:20
7
Jade Hardy
Jr
20:15
7:47
14
Georgia Scherer
So
20:25
7:51
17
Jasmine Hardy
Jr
21:14
8:10
21
Kayla Schmidlin
So
21:34
8:18
22
Jessica Xu
Jr
23:19
8:58
31
Raeka Attari
Fr
26:02
10:01
38
4 REDWOOD CHRISTIAN
5-5-4-4-4
Gap: 3:46
113:56
22:47
8:46
138 Chelsea Martinez
Jr
20:50
8:01
18
Erin Choy
Sr
22:12
8:32
26
Hayley Martinez
Fr
23:06
8:53
29
Katie Nelson
Jr
23:12
8:55
30
Savannah Goodell
Fr
24:36
9:28
35
Joanna Scolton
Sr
24:36
9:28
36
Clare Dunnegan
Sr
26:23
10:09
39
5 FCS
6-6-5-5-5
Gap: 3:10
114:02
22:48
8:46
140 Gwendolyn Chu
Fr
21:07
8:07
20
Catherine Zhang
Jr
22:35
8:41
27
Sherry Lin
So
22:38
8:42
28
Michelle Boutell
So
23:25
9:00
32
Sierra Baeta
So
24:17
9:20
33
Rachel Tam
Jr
25:14
9:42
37




6 BENTLEY
4-4-6-6-6
Gap: 8:17
125:45
25:09
9:40
165 Ashley Macarchuk
Sr
20:18
7:48
15
Julia Jung
So
21:51
8:24
24
Sydney Adams
So
27:11
10:27
41
Hannah Rogers
Sr
27:50
10:42
42
Katie Stamm-kirk
Fr
28:35
11:00
43
Lida Halilovic
Fr
29:34
11:22
44
Lucy Holt
Fr
30:51
11:52
45
7 HOLY NAMES
7-7-7-6-7
Gap: 9:29
126:06
25:13
9:42
168 Ekaterina Uher
Fr
21:47
8:23
23
Bridget Croke
Jr
21:54
8:25
25
Yolanda Medrano
Jr
24:17
9:20
34
Victoria Bravo
So
26:52
10:20
40
Sierra Pilling
Sr
31:16
12:02
46
Lena Costello
So
32:40
12:34
47




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Gracie Berg Fr COLLEGE PREP 19:33 7:31
2 Brianna Bourne Fr COLLEGE PREP 20:37 7:56
3 Martha Castro Fr COLLEGE PREP 20:40 7:57
4 Charlotte Peale Fr COLLEGE PREP 21:13 8:10
5 Margaret Osha Fr Athenian School 21:14 8:10 1/11 8/18 2/5
6 Jordan Gewing-Mullins Fr Athenian School 21:14 8:10 2/11 9/18 2/5
7 Ameya Futnani Jr COLLEGE PREP 21:30 8:16
8 Sandra Pattison Jr Athenian School 22:37 8:42 3/11 10/18 2/3 Hen hao! (SBP)
9 Kaitlynn Hong So COLLEGE PREP 23:00 8:51
10 Chyna Kane-ross Jr EMERY 23:39 9:06
11 Hayley Carter Jr Athenian School 23:55 9:12 4/11 11/18 2/3 22:16 22:16 22:16
12 Miranda Christ So COLLEGE PREP 24:07 9:17
13 Leeza Lu Fr HEAD ROYCE 24:14 9:19
14 Priya Canzius So Athenian School 24:33 9:27 5/11 12/18 2/2
15 Hayden Craig Jr Athenian School 24:44 9:31 6/11 13/18 2/2 25:44
(1:00)
25:44
(1:00)
23:51 Hen hao! (LY, LR)
16 Emily Golding Sr Athenian School 24:56 9:35 7/11 14/18 2/2 22:18 22:18 22:18
17 Bei Ye Jr Athenian School 25:19 9:44 8/11 15/18 1/2 Hen hao! (SBP)
18 Reneilwe Komape So Athenian School 25:46 9:55 9/11 16/18 1/2 Hen hao! (SBP)
19 Victory Oneykwere So EMERY 26:16 10:06
20 Isis Brown Sr COLLEGE PREP 26:42 10:16
21 Katherine Chen Fr COLLEGE PREP 26:42 10:16
22 Siye Cen Jr Athenian School 28:17 10:53 10/11 17/18 1/1 Hen hao! (SBP)
23 Chloe Boudames So FCS 29:24 11:18
24 Amalia Gradie Fr Athenian School 29:31 11:21 11/11 18/18 1/1
25 Angela Tan Fr FCS 29:44 11:26
26 Rohaana Sarkar So HEAD ROYCE 30:47 11:50
27 Unknown EMERY 34:26 13:15
28 Deja Leroy Jr EMERY 34:29 13:16
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 COLLEGE PREP
1-1-1-1-1
Gap: 1:57
103:33
20:43
7:58
17 Gracie Berg
Fr
19:33
7:31
1
Brianna Bourne
Fr
20:37
7:56
2
Martha Castro
Fr
20:40
7:57
3
Charlotte Peale
Fr
21:13
8:10
4
Ameya Futnani
Jr
21:30
8:16
7
Kaitlynn Hong
So
23:00
8:51
9
Miranda Christ
So
24:07
9:17
11
2 Athenian School
2-2-2-2-2
Gap: 3:19
113:33
22:43
8:44
41 Margaret Osha
Fr
21:14
8:10
5
Jordan Gewing-Mullins
Fr
21:14
8:10
6
Sandra Pattison
Jr
22:37
8:42
8
Hayley Carter
Jr
23:55
9:12
10
Priya Canzius
So
24:33
9:27
12
Hayden Craig
Jr
24:44
9:31
13
Emily Golding
Sr
24:56
9:35
14
Owls Rule! (LY, LR, PR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Athenian School
1-1-1-1-1
Gap: 3:33
129:02
25:48
9:56
15 Hayden Craig
Jr
24:44
9:31
1
Emily Golding
Sr
24:56
9:35
2
Bei Ye
Jr
25:19
9:44
3
Reneilwe Komape
So
25:46
9:55
4
Siye Cen
Jr
28:17
10:53
5
Amalia Gradie
Fr
29:31
11:21
6




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.