Athenian School Results from the BCL CC Challenge at GGP - BCL on 10/15/13

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Addison Thompson Sr V 23:21 7:32 3.1 88/102 5/6 14/16 7/9 30:26
(7:05,23.3)
30:26
(7:05,23.3)
23:45
(0:24,1.7)
Hen hao! (LR, PR, DPR)
Andrew Kocins So F/S 19:47 6:23 3.1 20/85 6/10 6/16 1/8 21:29
(1:42,7.9)
21:29
(1:42,7.9)
19:50
(0:03,0.3)
Hen hao! (LR, PR, DPR)
Cade Niles So F/S 27:57 9:01 3.1 85/85 10/10 16/16 4/4 29:52
(1:55,6.4)
Hen hao! (DPR)
Connor Ottati Fr F/S 19:30 6:17 3.1 9/85 1/10 1/16 6/13 19:49
(0:19,1.6)
Hen hao! (DPR)
Dmitry Degtyarev Jr V 20:34 6:38 3.1 59/102 2/6 8/16 10/13 21:44
(1:10,5.4)
Hen hao! (DPR)
Dylan Ratner Fr F/S 19:42 6:21 3.1 15/85 3/10 3/16 3/11 21:30
(1:48,8.4)
Hen hao! (DPR)
Emmet Brast-McKie So F/S 22:20 7:12 3.1 53/85 7/10 11/16 4/6 22:58
(0:38,2.8)
22:58
(0:38,2.8)
22:58
(0:38,2.8)
Hen hao! (LR, PR, DPR)
Gabriel Saavedra Jr V 21:57 7:05 3.1 72/102 4/6 10/16 7/11 23:45
(1:48,7.6)
23:45
(1:48,7.6)
23:45
(1:48,7.6)
Hen hao! (LR, PR, DPR)
Ira Norton-Westbrook So F/S 19:41 6:21 3.1 13/85 2/10 2/16 3/12 20:24
(0:43,3.5)
Hen hao! (DPR)
Joe Sturla Sr V 25:35 8:15 3.1 94/102 6/6 15/16 7/8 26:47
(1:12,4.5)
Hen hao! (DPR)
Joseph Pollack Fr F/S 19:44 6:22 3.1 17/85 4/10 4/16 2/10 20:36
(0:52,4.2)
Hen hao! (DPR)
Mateo Galguera So F/S 22:59 7:25 3.1 66/85 9/10 13/16 3/4 26:58
(3:59,14.8)
Hen hao! (DPR)
Matthew Chabala So F/S 19:46 6:23 3.1 19/85 5/10 5/16 2/8 20:28
(0:42,3.4)
Hen hao! (DPR)
Ryan Donovan Jr V 21:01 6:47 3.1 63/102 3/6 9/16 9/13
Sam Katz Jr V 20:04 6:28 3.1 51/102 1/6 7/16 11/13 21:25
(1:21,6.3)
Hen hao! (DPR)
Trenton Tan So F/S 22:37 7:18 3.1 61/85 8/10 12/16 4/4 22:06 22:06 22:06 Hen hao! (DSR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 8/9 106:57
3:17
3.1 6:54 6:28 7:32 219 5:36 89:29 89:29 Sam Katz (38), Dmitry Degtyarev (42), Ryan Donovan (43), Gabriel Saavedra (45), Addison Thompson (51)
F/S 1st 5 2/8 98:23
0:16
3.1 6:21 6:17 6:23 68 6:08 103:40
(5:17,5.1)
98:35
(0:12,0.2%)
Owls Rule! (LR, PR) Connor Ottati (8), Ira Norton-Westbrook (12), Dylan Ratner (14), Joseph Pollack (16), Matthew Chabala (18)
F/S 2nd 5 4/4 115:40
8:10
3.1 7:28 6:23 9:01 71 6:43 112:07 112:07 Andrew Kocins (1), Emmet Brast-McKie (11), Trenton Tan (16), Mateo Galguera (19), Cade Niles (24)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Trevor Reinhart Jr MARIN ACADEMY 16:06 5:12
2 Steve Page Jr Lick-Wilmerding 16:49 5:25
3 Matt Jenkins Jr Lick-Wilmerding 16:50 5:26
4 Ben Tracy Jr UNIVERSITY 17:03 5:30
5 Connor Montgomery So MARIN ACADEMY 17:09 5:32
6 Christopher Boranian HEAD ROYCE 17:16 5:34
7 Henry Fleming So MARIN ACADEMY 17:20 5:35
8 Julian Early HEAD ROYCE 17:21 5:36
9 Corey Robinson Sr Lick-Wilmerding 17:25 5:37
10 Thomas Namara Jr STUART HALL 17:30 5:39
11 Itai Levin Jr INTERNATIONAL 17:34 5:40
12 Tristram Dodge Jr COLLEGE PREP 17:38 5:41
13 Jack Crawford Sr Lick-Wilmerding 17:46 5:44
14 Stephen Sloan So COLLEGE PREP 17:48 5:45
15 Alexander Glavin So COLLEGE PREP 17:49 5:45
16 Jack Tannenbaum Sr UNIVERSITY 17:50 5:45
17 Felix Merk Jr INTERNATIONAL 17:52 5:46
18 James Rich Jr Lick-Wilmerding 17:54 5:46
19 Tony Martinez Sr Lick-Wilmerding 17:55 5:47
20 Nathan Amin Jr UNIVERSITY 17:59 5:48
21 Zac Oji Jr Lick-Wilmerding 18:04 5:50
22 Matthew Romer Sr COLLEGE PREP 18:04 5:50
23 Kyle Lee Sr Lick-Wilmerding 18:05 5:50
24 Logan Pierce Jr Lick-Wilmerding 18:07 5:51
25 Julian Moreno So STUART HALL 18:10 5:52
26 James Powell Sr URBAN 18:18 5:54
27 Jack Williams So MARIN ACADEMY 18:19 5:55
28 Ryley Aceret Jr STUART HALL 18:20 5:55
29 Troy Mock Jr Lick-Wilmerding 18:25 5:56
30 Reid Snyder So MARIN ACADEMY 18:30 5:58
31 Octave Lepinard Jr URBAN 18:35 6:00
32 Kyle Berman Jr URBAN 18:36 6:00
33 Adam Teuscher HEAD ROYCE 18:38 6:01
34 David Sutter Sr MARIN ACADEMY 18:51 6:05
35 Ethan Ashby Fr COLLEGE PREP 18:52 6:05
36 Nathan Wertheimer Jr Lick-Wilmerding 18:53 6:05
37 Wyeth Coulter So UNIVERSITY 18:53 6:05
38 John Quinlan Jr STUART HALL 18:56 6:06
39 James Corse Jr UNIVERSITY 18:57 6:07
40 William Turmon Jr DREW 19:12 6:12
41 Daniel Anderson Sr WALDORF 19:18 6:14
42 Nick Howlett Sr COLLEGE PREP 19:21 6:15
43 Andrew Vaughn Jr COLLEGE PREP 19:29 6:17
44 Alec Neal Sr MARIN ACADEMY 19:34 6:19
45 Steven Povlitz Jr UNIVERSITY 19:40 6:21
46 Cameron Rosen Jr Lick-Wilmerding 19:41 6:21
47 James Levy Sr COLLEGE PREP 19:46 6:23
48 Ivan Barrales Jr Lick-Wilmerding 19:52 6:25
49 Gennaro Covelli Jr STUART HALL 19:58 6:26
50 Graham Gerrity Fr UNIVERSITY 20:03 6:28
51 Sam Katz Jr Athenian School 20:04 6:28 1/6 7/16 11/13
52 James Hernandez Jr STUART HALL 20:05 6:29
53 William Misener Sr INTERNATIONAL 20:05 6:29
54 Luke Davis Jr UNIVERSITY 20:09 6:30
55 Tucker Coad Jr BAY 20:12 6:31
56 Ethan Stier Jr DREW 20:18 6:33
57 Thomas Egan Sr STUART HALL 20:20 6:34
58 Louis Bulivant Jr STUART HALL 20:28 6:36
59 Dmitry Degtyarev Jr Athenian School 20:34 6:38 2/6 8/16 10/13
60 Ayinde Chism Sr WALDORF 20:38 6:39
61 Bakari Smith Jr INTERNATIONAL 20:53 6:44
62 Steaven Baldoza Sr STUART HALL 20:56 6:45
63 Ryan Donovan Jr Athenian School 21:01 6:47 3/6 9/16 9/13
64 Aaron Tolentino Jr STUART HALL 21:02 6:47
65 Jules Christeson Sr WALDORF 21:07 6:49
66 Frankie Lewis Jr Lick-Wilmerding 21:19 6:53
67 Mars Pasache Sr STUART HALL 21:32 6:57
68 Jeremy Huynh Jr STUART HALL 21:41 7:00
69 Brandon Leong Sr STUART HALL 21:43 7:00
70 Patrick Wong Sr STUART HALL 21:45 7:01
71 Warsame Mohamed Sr BENTLEY 21:47 7:02
72 Gabriel Saavedra Jr Athenian School 21:57 7:05 4/6 10/16 7/11 23:45
(1:48)
23:45
(1:48)
Hen hao! (LR, PR)
73 Austin Woo Jr STUART HALL 21:59 7:05
74 Charlie O'connell Jr STUART HALL 22:03 7:07
75 Silvanus Salem Jr DREW 22:05 7:07
76 Shawn Bolker Jr BAY 22:06 7:08
77 Jonathan Bolinao Jr DREW 22:15 7:11
78 Jeremy Sullivan Fr DREW 22:17 7:11
79 Elijah Tolentino Sr STUART HALL 22:22 7:13
80 Brandon Joa Sr STUART HALL 22:24 7:14
81 Benjamin Osterweil-artson Jr DREW 22:45 7:20
82 Nicholas Scheele Jr Lick-Wilmerding 22:50 7:22
83 Addison Kuth Jr BAY 22:51 7:22
84 Jian-long Mou Jr DREW 22:57 7:24
85 Kiran Sridhar Jr Lick-Wilmerding 23:05 7:27
86 Ethan Tom Jr STUART HALL 23:06 7:27
87 Carter Evans Jr STUART HALL 23:06 7:27
88 Addison Thompson Sr Athenian School 23:21 7:32 5/6 14/16 7/9 30:26
(7:05)
30:26
(7:05)
Hen hao! (LR, PR)
89 Zachary Harvill Sr DREW 23:30 7:35
90 Patrick Toppin HEAD ROYCE 23:46 7:40
91 Milo Narushchen So BENTLEY 23:50 7:41
92 Luis Reyes-umana Sr DREW 24:14 7:49
93 Harry Bendekgey Sr URBAN 25:16 8:09
94 Joe Sturla Sr Athenian School 25:35 8:15 6/6 15/16 7/8
95 Jeffrey Yee Jr BENTLEY 25:39 8:16
96 Joseph Bessette-denwood HEAD ROYCE 25:44 8:18
97 Thomas Fong Jr DREW 25:44 8:18
98 Jordan Johal Sr BENTLEY 27:31 8:53
99 Alex Turnage Jr BENTLEY 28:17 9:07
100 Nickolas Cooper Sr DREW 29:12 9:25
101 Nick Millham Fr BENTLEY 31:35 10:11
102 Zane Weissman Jr BENTLEY 34:00 10:58
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Lick-Wilmerding
2-1-2-1-1
Gap: 1:05
86:44
17:21
5:36
42 Steve Page
Jr
16:49
5:25
2
Matt Jenkins
Jr
16:50
5:26
3
Corey Robinson
Sr
17:25
5:37
9
Jack Crawford
Sr
17:46
5:44
12
James Rich
Jr
17:54
5:46
16
Tony Martinez
Sr
17:55
5:47
17
Zac Oji
Jr
18:04
5:50
19
2 MARIN ACADEMY
1-2-1-2-2
Gap: 2:24
87:24
17:29
5:38
59 Trevor Reinhart
Jr
16:06
5:12
1
Connor Montgome
So
17:09
5:32
5
Henry Fleming
So
17:20
5:35
7
Jack Williams
So
18:19
5:55
22
Reid Snyder
So
18:30
5:58
24
David Sutter
Sr
18:51
6:05
26
Alec Neal
Sr
19:34
6:19
34
3 COLLEGE PREP
6-5-4-3-3
Gap: 1:14
90:11
18:02
5:49
85 Tristram Dodge
Jr
17:38
5:41
11
Stephen Sloan
So
17:48
5:45
13
Alexande Glavin
So
17:49
5:45
14
Matthew Romer
Sr
18:04
5:50
20
Ethan Ashby
Fr
18:52
6:05
27
Nick Howlett
Sr
19:21
6:15
32
Andrew Vaughn
Jr
19:29
6:17
33
4 UNIVERSITY
3-4-3-4-4
Gap: 1:54
90:42
18:08
5:51
95 Ben Tracy
Jr
17:03
5:30
4
Jack Tannenba
Sr
17:50
5:45
15
Nathan Amin
Jr
17:59
5:48
18
Wyeth Coulter
So
18:53
6:05
28
James Corse
Jr
18:57
6:07
30
Steven Povlitz
Jr
19:40
6:21
35
Graham Gerrity
Fr
20:03
6:28
37
5 STUART HALL
5-6-6-5-5
Gap: 2:28
92:54
18:35
6:00
119 Thomas Namara
Jr
17:30
5:39
10
Julian Moreno
So
18:10
5:52
21
Ryley Aceret
Jr
18:20
5:55
23
John Quinlan
Jr
18:56
6:06
29
Gennaro Covelli
Jr
19:58
6:26
36
James Hernande
Jr
20:05
6:29
39
Thomas Egan
Sr
20:20
6:34
41
6 HEAD ROYCE
4-3-5-6-6
Gap: 8:28
102:45
20:33
6:38
147 Christop Boranian
-
17:16
5:34
6
Julian Early
-
17:21
5:36
8
Adam Teuscher
-
18:38
6:01
25
Patrick Toppin
-
23:46
7:40
52
Joseph Bessette
-
25:44
8:18
56








7 DREW
7-7-7-7-7
Gap: 3:05
106:07
21:13
6:51
212 William Turmon
Jr
19:12
6:12
31
Ethan Stier
Jr
20:18
6:33
40
Silvanus Salem
Jr
22:05
7:07
46
Jonathan Bolinao
Jr
22:15
7:11
47
Jeremy Sullivan
Fr
22:17
7:11
48
Benjamin Osterwei
Jr
22:45
7:20
49
Jian-lon Mou
Jr
22:57
7:24
50
8 Athenian School
8-8-8-8-8
Gap: 3:17
106:57
21:23
6:54
219 Sam Katz
Jr
20:04
6:28
38
Dmitry Degtyare
Jr
20:34
6:38
42
Ryan Donovan
Jr
21:01
6:47
43
Gabriel Saavedra
Jr
21:57
7:05
45
Addison Thompson
Sr
23:21
7:32
51
Joe Sturla
Sr
25:35
8:15
54




9 BENTLEY
9-9-9-9-9
Gap: 6:30
127:04
25:25
8:12
267 Warsame Mohamed
Sr
21:47
7:02
44
Milo Narushch
So
23:50
7:41
53
Jeffrey Yee
Jr
25:39
8:16
55
Jordan Johal
Sr
27:31
8:53
57
Alex Turnage
Jr
28:17
9:07
58
Nick Millham
Fr
31:35
10:11
59
Zane Weissman
Jr
34:00
10:58
60
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brian Ebisuzaki So Lick-Wilmerding 18:03 5:49
2 Dustin Decker Fr MARIN ACADEMY 18:05 5:50
3 Trevor Soule Fr COLLEGE PREP 18:19 5:55
4 Zachary Mintz HEAD ROYCE 18:35 6:00
5 Antonio Cunha So UNIVERSITY 18:37 6:00
6 Raiden Meyer So UNIVERSITY 18:46 6:03
7 Henry Morrissey Fr Lick-Wilmerding 18:49 6:04
8 Jackson Vachal Fr Lick-Wilmerding 18:57 6:07
9 Connor Ottati Fr Athenian School 19:30 6:17 1/10 1/16 6/13
10 Cole Crawford So Lick-Wilmerding 19:30 6:17
11 Jesse Valdez So URBAN 19:35 6:19
12 David Deffarges Fr UNIVERSITY 19:39 6:20
13 Ira Norton-Westbrook So Athenian School 19:41 6:21 2/10 2/16 3/12
14 George Dicke Fr Lick-Wilmerding 19:42 6:21
15 Dylan Ratner Fr Athenian School 19:42 6:21 3/10 3/16 3/11
16 Colin Heath Fr URBAN 19:43 6:22
17 Joseph Pollack Fr Athenian School 19:44 6:22 4/10 4/16 2/10
18 Ethan Janssen So URBAN 19:46 6:23
19 Matthew Chabala So Athenian School 19:46 6:23 5/10 5/16 2/8
20 Andrew Kocins So Athenian School 19:47 6:23 6/10 6/16 1/8 21:29
(1:42)
21:29
(1:42)
Hen hao! (LR, PR)
21 Sasha Lifsitz Fr STUART HALL 19:49 6:24
22 Lars Archer So URBAN 19:50 6:24
23 Jack Rutherford Fr STUART HALL 20:02 6:28
24 Patrick Dilworth Fr STUART HALL 20:14 6:32
25 Jack Lukowitsch So MARIN ACADEMY 20:14 6:32
26 Sean Clark So MARIN ACADEMY 20:18 6:33
27 Lucas Lepinard Fr URBAN 20:19 6:33
28 Noah Maric Fr BAY 20:23 6:35
29 Sam Lesser Fr UNIVERSITY 20:25 6:35
30 Aidan Sweeny Fr MARIN ACADEMY 20:26 6:35
31 Ian Browne Fr UNIVERSITY 20:29 6:36
32 Lindsey Bach Jv Fr Lick-Wilmerding 20:30 6:37
33 Sam Harty Fr STUART HALL 20:36 6:39
34 Justin Morgan So Lick-Wilmerding 20:37 6:39
35 David Ludeke Fr Lick-Wilmerding 20:39 6:40
36 Ryan Kearns Fr Lick-Wilmerding 20:43 6:41
37 Kai Hill Fr UNIVERSITY 20:43 6:41
38 Malcolm Roediger So BAY 20:47 6:42
39 Parker Snipes Fr UNIVERSITY 20:55 6:45
40 Emmet Pfau So BAY 21:02 6:47
41 George Clare Kennedy Fr COLLEGE PREP 21:07 6:49
42 Henry Wisniewski Fr UNIVERSITY 21:13 6:51
43 Jonathan Sutter So MARIN ACADEMY 21:18 6:52
44 Stephan Ciulla Fr URBAN 21:26 6:55
45 Casey Lake HEAD ROYCE 21:27 6:55
46 Nicholas Lester Fr COLLEGE PREP 21:28 6:55
47 John Craig Fr Lick-Wilmerding 21:32 6:57
48 Jackson Cortes Fr URBAN 21:33 6:57
49 Oliver Ruston So BAY 21:39 6:59
50 Chris Horsley So STUART HALL 21:57 7:05
51 Robbie Vanderlaan So STUART HALL 22:00 7:06
52 Baylor Adams Fr MARIN ACADEMY 22:17 7:11
53 Emmet Brast-McKie So Athenian School 22:20 7:12 7/10 11/16 4/6 22:58
(0:38)
22:58
(0:38)
Hen hao! (LR, PR)
54 Rafa Quinteiro So Lick-Wilmerding 22:20 7:12
55 Liam Mcspadden Fr INTERNATIONAL 22:21 7:13
56 Ahab Chopra Fr COLLEGE PREP 22:31 7:16
57 Milo Vella Fr WALDORF 22:32 7:16
58 Jack Merrigan Fr STUART HALL 22:35 7:17
59 Elliot Hayne So STUART HALL 22:36 7:17
60 Dylan Kelly Fr STUART HALL 22:36 7:17
61 Trenton Tan So Athenian School 22:37 7:18 8/10 12/16 4/4 22:06 22:06
62 Caleb Rosen HEAD ROYCE 22:44 7:20
63 Harry Egan So STUART HALL 22:51 7:22
64 Aurelio Jimenez So STUART HALL 22:53 7:23
65 Matt Geffen Fr MARIN ACADEMY 22:56 7:24
66 Mateo Galguera So Athenian School 22:59 7:25 9/10 13/16 3/4
67 Emmet Cohen Fr DREW 23:09 7:28
68 Oscar Schrag So DREW 23:10 7:28
69 Jeremy Engels Fr WALDORF 24:02 7:45
70 Kris Au-yeung Fr STUART HALL 24:05 7:46
71 Octavio Duckwald Fr DREW 24:07 7:47
72 Dylan Coe So STUART HALL 24:17 7:50
73 Samit Lamba HEAD ROYCE 24:21 7:51
74 Alex Wong Fr INTERNATIONAL 24:22 7:52
75 Nabil Saad Fr UNIVERSITY 24:39 7:57
76 Matt Harband Fr BAY 24:44 7:59
77 Jose Mcdevitt-hickey So INTERNATIONAL 25:18 8:10
78 Daniel Parish So DREW 25:18 8:10
79 Benjamin Langer HEAD ROYCE 25:37 8:16
80 Adam Barr-neuwirth Fr Lick-Wilmerding 25:38 8:16
81 James Welsh Fr GATEWAY 26:06 8:25
82 Diego Martell HEAD ROYCE 26:26 8:32
83 Lucus Lee Fr BAY 26:32 8:34
84 Morgan Clemens Fr UNIVERSITY 26:53 8:40
85 Cade Niles So Athenian School 27:57 9:01 10/10 16/16 4/4
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Lick-Wilmerding
1-1-1-1-1
Gap: 1:39
95:01
19:00
6:08
36 Brian Ebisuzak
So
18:03
5:49
1
Henry Morrisse
Fr
18:49
6:04
6
Jackson Vachal
Fr
18:57
6:07
7
Cole Crawford
So
19:30
6:17
9
George Dicke
Fr
19:42
6:21
13
Lindsey Bach Jv
Fr
20:30
6:37
31
Justin Morgan
So
20:37
6:39
33
2 Athenian School
5-3-3-3-2
Gap: 0:16
98:23
19:41
6:21
68 Connor Ottati
Fr
19:30
6:17
8
Ira Norton-W
So
19:41
6:21
12
Dylan Ratner
Fr
19:42
6:21
14
Joseph Pollack
Fr
19:44
6:22
16
Matthew Chabala
So
19:46
6:23
18
Andrew Kocins
So
19:47
6:23
19
Emmet Brast-Mc
So
22:20
7:12
46
Owls Rule! (LR, PR)
3 UNIVERSITY
4-2-2-2-3
Gap: 1:52
97:56
19:35
6:19
78 Antonio Cunha
So
18:37
6:00
4
Raiden Meyer
So
18:46
6:03
5
David Deffarge
Fr
19:39
6:20
11
Sam Lesser
Fr
20:25
6:35
28
Ian Browne
Fr
20:29
6:36
30
Kai Hill
Fr
20:43
6:41
34
Parker Snipes
Fr
20:55
6:45
36
4 URBAN
6-4-4-4-4
Gap: 0:44
99:13
19:51
6:24
89 Jesse Valdez
So
19:35
6:19
10
Colin Heath
Fr
19:43
6:22
15
Ethan Janssen
So
19:46
6:23
17
Lars Archer
So
19:50
6:24
21
Lucas Lepinard
Fr
20:19
6:33
26
Stephan Ciulla
Fr
21:26
6:55
39
Jackson Cortes
Fr
21:33
6:57
41
5 MARIN ACADEMY
2-5-5-5-5
Gap: 3:13
100:21
20:04
6:28
118 Dustin Decker
Fr
18:05
5:50
2
Jack Lukowits
So
20:14
6:32
24
Sean Clark
So
20:18
6:33
25
Aidan Sweeny
Fr
20:26
6:35
29
Jonathan Sutter
So
21:18
6:52
38
Baylor Adams
Fr
22:17
7:11
45
Matt Geffen
Fr
22:56
7:24
49
6 STUART HALL
7-6-6-6-6
Gap: 2:08
102:38
20:32
6:37
140 Sasha Lifsitz
Fr
19:49
6:24
20
Jack Rutherfo
Fr
20:02
6:28
22
Patrick Dilworth
Fr
20:14
6:32
23
Sam Harty
Fr
20:36
6:39
32
Chris Horsley
So
21:57
7:05
43
Robbie Vanderla
So
22:00
7:06
44
Jack Merrigan
Fr
22:35
7:17
47
7 BAY
8-8-8-7-7
Gap: 4:21
108:35
21:43
7:00
192 Noah Maric
Fr
20:23
6:35
27
Malcolm Roediger
So
20:47
6:42
35
Emmet Pfau
So
21:02
6:47
37
Oliver Ruston
So
21:39
6:59
42
Matt Harband
Fr
24:44
7:59
51
Lucus Lee
Fr
26:32
8:34
54




8 HEAD ROYCE
3-7-7-7-8
Gap: 7:02
112:44
22:33
7:16
193 Zachary Mintz
-
18:35
6:00
3
Casey Lake
-
21:27
6:55
40
Caleb Rosen
-
22:44
7:20
48
Samit Lamba
-
24:21
7:51
50
Benjamin Langer
-
25:37
8:16
52
Diego Martell
-
26:26
8:32
53




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Lick-Wilmerding
2-1-1-1-1
Gap: 1:02
104:01
20:48
6:43
23 Lindsey Bach Jv
Fr
20:30
6:37
2
Justin Morgan
So
20:37
6:39
3
David Ludeke
Fr
20:39
6:40
4
Ryan Kearns
Fr
20:43
6:41
5
John Craig
Fr
21:32
6:57
9
Rafa Quinteir
So
22:20
7:12
12
Adam Barr-neu
Fr
25:38
8:16
22
2 UNIVERSITY
3-3-2-2-2
Gap: 6:10
114:23
22:53
7:23
65 Kai Hill
Fr
20:43
6:41
6
Parker Snipes
Fr
20:55
6:45
7
Henry Wisniews
Fr
21:13
6:51
8
Nabil Saad
Fr
24:39
7:57
21
Morgan Clemens
Fr
26:53
8:40
23








3 STUART HALL
4-4-4-4-3
Gap: 0:51
112:38
22:32
7:16
69 Robbie Vanderla
So
22:00
7:06
10
Jack Merrigan
Fr
22:35
7:17
13
Elliot Hayne
So
22:36
7:17
14
Dylan Kelly
Fr
22:36
7:17
15
Harry Egan
So
22:51
7:22
17
Aurelio Jimenez
So
22:53
7:23
18
Kris Au-yeung
Fr
24:05
7:46
20
4 Athenian School
1-2-3-3-4
Gap: 8:10
115:40
23:08
7:28
71 Andrew Kocins
So
19:47
6:23
1
Emmet Brast-Mc
So
22:20
7:12
11
Trenton Tan
So
22:37
7:18
16
Mateo Galguera
So
22:59
7:25
19
Cade Niles
So
27:57
9:01
24








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.