Athenian School Results from the BCL CC Challenge at GGP - BCL on 10/15/13

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Amalia Gradie Fr F/S 37:20 12:03 3.1 61/61 4/4 8/8 10/10 37:10
Bei Ye Jr V 29:06 9:23 3.1 71/77 3/4 6/8 11/12 32:09
(3:03,9.5)
Hen hao! (DPR)
Hayley Carter Jr V 26:23 8:31 3.1 59/77 2/4 4/8 12/13 26:25
(0:02,0.1)
26:25
(0:02,0.1)
26:25
(0:02,0.1)
Hen hao! (LR, PR, DPR)
Jordan Gewing-Mullins Fr F/S 25:52 8:21 3.1 39/61 2/4 3/8 8/11 28:58
(3:06,10.7)
Hen hao! (DPR)
Margaret Osha Fr F/S 24:43 7:58 3.1 28/61 1/4 2/8 10/12 25:04
(0:21,1.4)
Hen hao! (DPR)
Priya Canzius So F/S 28:38 9:14 3.1 51/61 3/4 5/8 9/10 31:03
(2:25,7.8)
Hen hao! (DPR)
Sandra Pattison Jr V 24:23 7:52 3.1 50/77 1/4 1/8 13/14 28:22
(3:59,14.0)
Hen hao! (DPR)
Siye Cen Jr V 30:56 9:59 3.1 75/77 4/4 7/8 10/10 35:14
(4:18,12.2)
Hen hao! (DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Bevin Mccullough Jr MARIN ACADEMY 19:23 6:15
2 Andie Von Eschen Sr Lick-Wilmerding 19:24 6:15
3 Molly Dicke Sr Lick-Wilmerding 19:53 6:25
4 Caroline Coulter Sr CONVENT OF THE SACRED HEART 20:28 6:36
5 Jessica Talbot Sr GATEWAY 20:31 6:37
6 Mae Singer So CONVENT OF THE SACRED HEART 20:45 6:42
7 Maya Zimmerman Fr COLLEGE PREP 20:48 6:43
8 Sarah Selzer Jr CONVENT OF THE SACRED HEART 20:50 6:43
9 Sydney Locksley Sr UNIVERSITY 20:52 6:44
10 Julia Thompson Jr Lick-Wilmerding 20:57 6:45
11 Julia Lu Jr UNIVERSITY 21:23 6:54
12 Grace Euphratweston Jr UNIVERSITY 21:29 6:56
13 Camilla Bykhovsky Jr CONVENT OF THE SACRED HEART 21:36 6:58
14 Jessie Colin Sr MARIN ACADEMY 21:42 7:00
15 Boo Kirkwood Sr Lick-Wilmerding 21:46 7:01
16 Mara Pleasure Jr URBAN 21:49 7:02
17 Mikaela Esquivel Sr CONVENT OF THE SACRED HEART 21:50 7:03
18 Emma Sklarin Sr MARIN ACADEMY 21:50 7:03
19 Ava Podell Fr COLLEGE PREP 21:58 7:05
20 Madeleine Strait Sr COLLEGE PREP 22:02 7:06
21 Izzy Simon Sr UNIVERSITY 22:03 7:07
22 Katie Kelley Jr UNIVERSITY 22:04 7:07
23 Madeleine Eggers Sr COLLEGE PREP 22:04 7:07
24 Emily Miller Jr URBAN 22:10 7:09
25 Cassidy Elkins Jr URBAN 22:11 7:09
26 Hannah Berk Jr URBAN 22:12 7:10
27 Gabi Willingham So COLLEGE PREP 22:18 7:12
28 Sarah Koch Sr Lick-Wilmerding 22:19 7:12
29 Mariko Kamiya Jr COLLEGE PREP 22:30 7:15
30 Jade Hardy HEAD ROYCE 22:30 7:15
31 Emma Wexler Sr Lick-Wilmerding 22:33 7:16
32 Rose Bialer So WALDORF 22:52 7:23
33 Julia Jung So BENTLEY 22:54 7:23
34 Chiara Arellano So MARIN ACADEMY 22:56 7:24
35 Brianna Bourne Fr COLLEGE PREP 23:00 7:25
36 Mia O'reilly Sr COLLEGE PREP 23:00 7:25
37 Shane Ortiz Jr URBAN 23:06 7:27
38 Kelowna Ostwald Jr Lick-Wilmerding 23:13 7:29
39 Claire Kirkpatrick Jr MARIN ACADEMY 23:17 7:31
40 Cami Carrera Sr MARIN ACADEMY 23:29 7:35
41 Claire Carges So WALDORF 23:51 7:42
42 Yeymi Rivas Jr UNIVERSITY 23:52 7:42
43 Emma Greenberg-bell Jr Lick-Wilmerding 23:56 7:43
44 Sophia Richards So DREW 24:05 7:46
45 Emmie Le Roy Sr Lick-Wilmerding 24:09 7:47
46 Julia Nemy Sr CONVENT OF THE SACRED HEART 24:13 7:49
47 Ashley Macarchuk Sr BENTLEY 24:15 7:49
48 Ninon Scotto Di Uccio Jr INTERNATIONAL 24:20 7:51
49 Olivia Fisher-smith So MARIN ACADEMY 24:22 7:52
50 Sandra Pattison Jr Athenian School 24:23 7:52 1/4 1/8 13/14
51 Jasmine Hardy HEAD ROYCE 24:45 7:59
52 Sidney Johnson Jr BAY 24:55 8:02
53 Camden Mcmillan Jr BAY 25:04 8:05
54 Livia Chesley Sr MARIN ACADEMY 25:11 8:07
55 Rachel Fung Jr CONVENT OF THE SACRED HEART 25:39 8:16
56 Tallulah Axinn Sr INTERNATIONAL 25:48 8:19
57 Taylor Schendorf Jr CONVENT OF THE SACRED HEART 25:52 8:21
58 Katie Vestal Jr Lick-Wilmerding 26:05 8:25
59 Hayley Carter Jr Athenian School 26:23 8:31 2/4 4/8 12/13 26:25
(0:02)
26:25
(0:02)
Hen hao! (LR, PR)
60 Avery Yu Sr DREW 26:37 8:35
61 Ameya Futnani Jr COLLEGE PREP 26:56 8:41
62 Sophie Go Jr BAY 26:59 8:42
63 Monica Lee Jr BAY 27:08 8:45
64 Sofia Karliner Sr Lick-Wilmerding 27:09 8:45
65 Jessica Xu Jr HEAD ROYCE 27:12 8:46
66 Iriana Olguin Sr DREW 27:22 8:50
67 Ruby Holman Jr DREW 27:41 8:56
68 Madeline Schieber Sr CONVENT OF THE SACRED HEART 28:31 9:12
69 Alexa Joshua Jr INTERNATIONAL 28:35 9:13
70 Alex Ahrens Jr BAY 28:41 9:15
71 Bei Ye Jr Athenian School 29:06 9:23 3/4 6/8 11/12
72 Hannah Rogers Sr BENTLEY 29:09 9:24
73 Sydney Adams So BENTLEY 29:23 9:29
74 Sarah Starks Fr DREW 30:30 9:50
75 Siye Cen Jr Athenian School 30:56 9:59 4/4 7/8 10/10
76 Lida Halilovic Fr BENTLEY 35:42 11:31
77 Lucy Holt Fr BENTLEY 35:47 11:33
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Lindsey Bach Fr Lick-Wilmerding 20:26 6:35
2 Jill Reilly Fr Lick-Wilmerding 20:33 6:38
3 Maddy Nakada So Lick-Wilmerding 20:35 6:38
4 Eva Laxo So Lick-Wilmerding 21:14 6:51
5 Nicole Bissy Fr SAN DOMENICO 21:21 6:53
6 Daniela Sweet-coll So URBAN 22:02 7:06
7 Simone Jacob Fr UNIVERSITY 22:11 7:09
8 Katie Newbold Fr CONVENT OF THE SACRED HEART 22:26 7:14
9 Sonia Fillipow So URBAN 22:26 7:14
10 Gracie Berg Fr COLLEGE PREP 22:31 7:16
11 Lucy Daro Fr UNIVERSITY 22:33 7:16
12 Mika Takamori So UNIVERSITY 22:38 7:18
13 Martha Castro Fr COLLEGE PREP 22:45 7:20
14 Marissa Fong So Lick-Wilmerding 22:49 7:22
15 Lizzy Wu So Lick-Wilmerding 23:09 7:28
16 Linda Huang Fr UNIVERSITY 23:16 7:30
17 Georgia Scherer HEAD ROYCE 23:28 7:34
18 Ana Telfer Fr UNIVERSITY 23:33 7:36
19 Genna Corlett Fr INTERNATIONAL 23:40 7:38
20 Keelin Davis Fr INTERNATIONAL 24:01 7:45
21 Chloe Carothers-liske So Lick-Wilmerding 24:03 7:45
22 Olivia Hoekendijk Fr CONVENT OF THE SACRED HEART 24:16 7:50
23 Alexis Bullock So Lick-Wilmerding 24:18 7:50
24 Mara Kaufman-puchall Fr BAY 24:24 7:52
25 Charley Burlock So URBAN 24:26 7:53
26 Jamila Wilson Fr Lick-Wilmerding 24:34 7:55
27 Ellena Parry Fr UNIVERSITY 24:42 7:58
28 Margaret Osha Fr Athenian School 24:43 7:58 1/4 2/8 10/12
29 Camryn Hollarsmith So Lick-Wilmerding 24:44 7:59
30 Maeve Calanog Fr URBAN 24:45 7:59
31 Eli Perr So UNIVERSITY 24:48 8:00
32 Solenn Grainger-monsen Fr Lick-Wilmerding 24:58 8:03
33 Katie Joyce Fr MARIN ACADEMY 25:08 8:06
34 Maya Rich Fr Lick-Wilmerding 25:11 8:07
35 Maxine Hanley So CONVENT OF THE SACRED HEART 25:16 8:09
36 Kayla Schmidlin HEAD ROYCE 25:27 8:13
37 Charlotte Peale Fr COLLEGE PREP 25:33 8:15
38 Elliette Chanezon So INTERNATIONAL 25:41 8:17
39 Jordan Gewing-Mullins Fr Athenian School 25:52 8:21 2/4 3/8 8/11
40 Kaitlyn Hong So COLLEGE PREP 26:15 8:28
41 Tiffany Poon So BAY 26:21 8:30
42 Clara Daikh Fr BAY 26:31 8:33
43 Leeza Lu HEAD ROYCE 27:15 8:47
44 Jolie Cole So GATEWAY 27:20 8:49
45 Fiona George Fr COLLEGE PREP 27:27 8:51
46 Juliet Emerson-colvin Fr MARIN ACADEMY 27:33 8:53
47 Ciara Keegan So Lick-Wilmerding 28:10 9:05
48 Miranda Christ So COLLEGE PREP 28:29 9:11
49 Katharine Greenthal Fr INTERNATIONAL 28:32 9:12
50 Savanna Lee Fr SAN DOMENICO 28:35 9:13
51 Priya Canzius So Athenian School 28:38 9:14 3/4 5/8 9/10
52 Julia Roehl So BAY 28:59 9:21
53 Jazz Boisy Fr INTERNATIONAL 29:14 9:26
54 Maya Shanmugam So UNIVERSITY 29:22 9:28
55 Annika Salmi Fr Lick-Wilmerding 29:32 9:32
56 Sarah Lloyd Fr MARIN ACADEMY 30:31 9:51
57 Anapaula Louiegrover Fr CONVENT OF THE SACRED HEART 31:55 10:18
58 Zoe Harris So Lick-Wilmerding 32:09 10:22
59 Francesca Dezza Parada Fr MARIN ACADEMY 33:49 10:55
60 Rohaana Sarkar HEAD ROYCE 36:18 11:43
61 Amalia Gradie Fr Athenian School 37:20 12:03 4/4 8/8 10/10
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.