Athenian School Results from the College Prep Invite at Point Pinole Park on 9/10/13

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Addison Thompson Sr V 15:27 7:11 2.15 46/61 7/8 21/26 2/4 16:55
(1:28,8.7)
16:55
(1:28,8.7)
16:55
(1:28,8.7)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Alexander Ball Sr V 12:39 5:53 2.15 23/61 3/8 6/26 6/10 12:26 12:26 12:26
Andrew Kocins So F/S 13:07 6:06 2.15 15/68 4/12 9/26 3/8 15:10
(2:03,13.5)
15:10
(2:03,13.5)
15:10
(2:03,13.5)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Anthony Ottati So F/S 11:58 5:34 2.15 4/68 2/12 3/26 2/9 13:49
(1:51,13.4)
13:49
(1:51,13.4)
13:49
(1:51,13.4)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Cade Niles So F/S 18:33 8:38 2.15 68/68 12/12 26/26 2/2
Connor Ottati Fr F/S 13:05 6:05 2.15 13/68 3/12 8/26 3/9
David Weinmann Sr V 12:32 5:50 2.15 22/61 2/8 4/26 7/11 13:55
(1:23,9.9)
13:55
(1:23,9.9)
13:55
(1:23,9.9)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Dawson Reckers Fr F/S 11:55 5:33 2.15 3/68 1/12 2/26 2/11
Dmitry Degtyarev Jr JV 13:50 6:26 2.15 11/45 4/6 15/26 1/6
Dylan Ratner Fr F/S 14:24 6:42 2.15 36/68 7/12 18/26 3/4
Emmet Brast-McKie So F/S 15:05 7:01 2.15 44/68 9/12 20/26 1/3 16:05
(1:00,6.2)
16:05
(1:00,6.2)
16:05
(1:00,6.2)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Eric Ota Jr JV 15:48 7:21 2.15 36/45 6/6 23/26 3/3 19:33
(3:45,19.2)
19:33
(3:45,19.2)
19:33
(3:45,19.2)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Gabriel Saavedra Jr JV 13:56 6:29 2.15 13/45 5/6 17/26 1/4 16:16
(2:20,14.3)
16:16
(2:20,14.3)
16:16
(2:20,14.3)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Ira Norton-Westbrook So F/S 13:42 6:22 2.15 25/68 5/12 13/26 3/8
Jacob Glenn Fr F/S 15:01 6:59 2.15 43/68 8/12 19/26 2/4
Joe Sturla Sr V 16:02 7:27 2.15 53/61 8/8 24/26 2/3
Krishan Canzius Sr V 13:54 6:28 2.15 39/61 6/8 16/26 2/5 14:02
(0:08,1.0)
14:02
(0:08,1.0)
14:02
(0:08,1.0)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Mateo Galguera So F/S 16:08 7:30 2.15 60/68 11/12 25/26 2/2 17:27
(1:19,7.5)
17:27
(1:19,7.5)
17:27
(1:19,7.5)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Matthew Caulfield Jr JV 13:27 6:15 2.15 10/45 3/6 12/26 1/6 14:24
(0:57,6.6)
14:24
(0:57,6.6)
14:24
(0:57,6.6)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Matthew Chabala So F/S 13:49 6:26 2.15 29/68 6/12 14/26 3/5 13:47 13:47 13:47
Nicholas Morales Jr JV 12:35 5:51 2.15 2/45 1/6 5/26 2/9 13:56
(1:21,9.7)
13:56
(1:21,9.7)
13:56
(1:21,9.7)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Ryan Donovan Jr JV 13:26 6:15 2.15 7/45 2/6 11/26 1/8 13:41
(0:15,1.8)
13:41
(0:15,1.8)
13:41
(0:15,1.8)
Hen hao! (LY, LR, PR, SBP)
Tanner Shaw Sr V 10:59 5:07 2.15 3/61 1/8 1/26 2/11 11:16
(0:17,2.5)
11:16
(0:17,2.5)
11:16
(0:17,2.5)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Trenton Tan So F/S 15:44 7:19 2.15 56/68 10/12 22/26 2/2 15:35 15:35 15:35
Tzofi Klinghoffer Sr V 12:42 5:54 2.15 24/61 4/8 7/26 3/10 12:50
(0:08,1.0)
12:50
(0:08,1.0)
12:50
(0:08,1.0)
Hen hao! (LY, LR, PR)
William Brown Sr V 13:14 6:09 2.15 31/61 5/8 10/26 3/6 13:57
(0:43,5.1)
13:57
(0:43,5.1)
13:57
(0:43,5.1)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/6 62:06
2:15
2.15 5:47 5:07 6:09 67 5:37 58:52 58:52 58:52 Tanner Shaw (1), David Weinmann (14), Alexander Ball (15), Tzofi Klinghoffer (16), William Brown (21)
JV 1st 5 1/4 67:14
1:21
2.15 6:15 5:51 6:29 31 6:15 68:40
(1:26,2.1)
68:40
(1:26,2.1)
68:40
(1:26,2.1%)
Owls Rule! (LY, LR, PR) Nicholas Morales (1), Ryan Donovan (5), Matthew Caulfield (7), Dmitry Degtyarev (8), Gabriel Saavedra (10)
F/S 1st 5 2/8 63:47
1:47
2.15 5:56 5:33 6:22 57 5:40 67:14
(3:27,5.1)
67:14
(3:27,5.1)
67:14
(3:27,5.1%)
Owls Rule! (LY, LR, PR) Dawson Reckers (3), Anthony Ottati (4), Connor Ottati (12), Andrew Kocins (14), Ira Norton-Westbrook (24)
F/S 2nd 5 1/2 74:03
1:55
2.15 6:53 6:26 7:19 22 6:53 71:44 71:44 71:44 Matthew Chabala (1), Dylan Ratner (2), Jacob Glenn (4), Emmet Brast-McKie (5), Trenton Tan (10)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Trevor Reinhart Jr MARIN ACADEMY 10:31 4:53
2 James Kinney Sr MARIN ACADEMY 10:33 4:54
3 Tanner Shaw Sr Athenian School 10:59 5:07 1/8 1/26 2/11 11:16
(0:17)
11:16
(0:17)
11:16
(0:17)
Hen hao! (LY, LR, PR)
4 Zach Connolly So REDWOOD CHRSTIAN 11:08 5:11
5 Christopher Boranian HEAD ROYCE 11:28 5:20
6 Thomas Namara Jr STUART HALL 11:37 5:24
7 Julian Early HEAD ROYCE 11:39 5:25
8 Stephen Sloan So COLLEGE PREP 11:40 5:26
9 Tristram Dodge Jr COLLEGE PREP 11:48 5:29
10 Itai Levin Jr INTERNATIONAL 11:52 5:31
11 Alexander Glavin So COLLEGE PREP 11:54 5:32
12 James Powell Sr URBAN 12:02 5:36
13 Adam Teuscher HEAD ROYCE 12:05 5:37
14 Dunham Mcbride Jr STUART HALL 12:09 5:39
15 David Sutter Sr MARIN ACADEMY 12:10 5:40
16 Shane Bannon Sr URBAN 12:10 5:40
17 Octave Lepinard Jr URBAN 12:12 5:40
18 Ryley Aceret Jr STUART HALL 12:13 5:41
19 Matthew Romer Sr COLLEGE PREP 12:22 5:45
20 Stuart Suplick HEAD ROYCE 12:27 5:47
21 Felix Merk Jr INTERNATIONAL 12:29 5:48
22 David Weinmann Sr Athenian School 12:32 5:50 2/8 4/26 7/11 13:55
(1:23)
13:55
(1:23)
13:55
(1:23)
Hen hao! (LY, LR, PR)
23 Alexander Ball Sr Athenian School 12:39 5:53 3/8 6/26 6/10 12:26 12:26 12:26
24 Tzofi Klinghoffer Sr Athenian School 12:42 5:54 4/8 7/26 3/10 12:50
(0:08)
12:50
(0:08)
12:50
(0:08)
Hen hao! (LY, LR, PR)
25 Kyle Berman Jr URBAN 12:46 5:56
26 Brian Call HEAD ROYCE 12:48 5:57
27 James Levy Sr COLLEGE PREP 12:51 5:59
28 Andrew Vaughn Sr COLLEGE PREP 12:51 5:59
29 Nick Howlett Sr COLLEGE PREP 12:54 6:00
30 Alec Neal Sr MARIN ACADEMY 12:56 6:01
31 William Brown Sr Athenian School 13:14 6:09 5/8 10/26 3/6 13:57
(0:43)
13:57
(0:43)
13:57
(0:43)
Hen hao! (LY, LR, PR)
32 Connor King-roberts Jr STUART HALL 13:18 6:11
33 Bakari Smith Jr INTERNATIONAL 13:19 6:12
34 Jesse Stephens Jr REDWOOD CHRSTIAN 13:27 6:15
35 Caleb Olivarez Jr REDWOOD CHRSTIAN 13:32 6:18
36 William Misener Sr INTERNATIONAL 13:34 6:19
37 Gennaro Covelli Jr STUART HALL 13:41 6:22
38 Late Entry V38 BENTLEY 13:53 6:27
39 Krishan Canzius Sr Athenian School 13:54 6:28 6/8 16/26 2/5 14:02
(0:08)
14:02
(0:08)
14:02
(0:08)
Hen hao! (LY, LR, PR)
40 Tanios Boudames Sr FCS 13:59 6:30
41 Thomas Cella HEAD ROYCE 14:03 6:32
42 Late Entry V42 BENTLEY 14:22 6:41
43 Greg Lin Jr REDWOOD CHRSTIAN 14:25 6:42
44 Key Piyanuluk CONTRA COSTA CHRISTI 14:53 6:55
45 Matt Robledo CONTRA COSTA CHRISTI 14:54 6:56
46 Addison Thompson Sr Athenian School 15:27 7:11 7/8 21/26 2/4 16:55
(1:28)
16:55
(1:28)
16:55
(1:28)
Hen hao! (LY, LR, PR)
47 Chris Leung So REDWOOD CHRSTIAN 15:32 7:13
48 Late Entry V48 BENTLEY 15:45 7:20
49 Samuel Lee Fr REDWOOD CHRSTIAN 15:48 7:21
50 Kris Lin Sr REDWOOD CHRSTIAN 15:49 7:21
51 Frank Fu CONTRA COSTA CHRISTI 15:56 7:25
52 Joseph Wang Sr REDWOOD CHRSTIAN 16:00 7:27
53 Joe Sturla Sr Athenian School 16:02 7:27 8/8 24/26 2/3
54 Peter Cavallaro Sr FCS 16:14 7:33
55 Isaac Abuyen So REDWOOD CHRSTIAN 16:24 7:38
56 Stephen Liu CONTRA COSTA CHRISTI 16:35 7:43
57 Late Entry V57 BENTLEY 16:45 7:47
58 Late Entry V58 BENTLEY 17:41 8:13
59 Late Entry V59 BENTLEY 18:44 8:43
60 Late Entry V60 BENTLEY 18:46 8:44
61 Late Entry V61 BENTLEY 24:07 11:13
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 HEAD ROYCE
3-1-1-1-1
Gap: 1:20
60:27
12:05
5:37
47 Christop Boranian
-
11:28
5:20
3
Julian Early
-
11:39
5:25
5
Adam Teuscher
-
12:05
5:37
9
Stuart Suplick
-
12:27
5:47
13
Brian Call
-
12:48
5:57
17
Thomas Cella
-
14:03
6:32
28




2 COLLEGE PREP
5-2-2-2-2
Gap: 1:11
60:35
12:07
5:38
51 Stephen Sloan
So
11:40
5:26
6
Tristram Dodge
Jr
11:48
5:29
7
Alexande Glavin
So
11:54
5:32
8
Matthew Romer
Sr
12:22
5:45
12
James Levy
Sr
12:51
5:59
18
Andrew Vaughn
Sr
12:51
5:59
19
Nick Howlett
Sr
12:54
6:00
20
3 Athenian School
1-4-4-3-3
Gap: 2:15
62:06
12:25
5:47
67 Tanner Shaw
Sr
10:59
5:07
1
David Weinmann
Sr
12:32
5:50
14
Alexande Ball
Sr
12:39
5:53
15
Tzofi Klinghof
Sr
12:42
5:54
16
William Brown
Sr
13:14
6:09
21
Krishan Canzius
Sr
13:54
6:28
27
Addison Thompson
Sr
15:27
7:11
31
4 STUART HALL
4-3-3-4-4
Gap: 2:04
62:58
12:36
5:51
72 Thomas Namara
Jr
11:37
5:24
4
Dunham Mcbride
Jr
12:09
5:39
10
Ryley Aceret
Jr
12:13
5:41
11
Connor King-rob
Jr
13:18
6:11
22
Gennaro Covelli
Jr
13:41
6:22
25








5 REDWOOD CHRSTIAN
2-5-5-5-5
Gap: 4:24
68:04
13:37
6:20
111 Zach Connolly
So
11:08
5:11
2
Jesse Stephens
Jr
13:27
6:15
23
Caleb Olivarez
Jr
13:32
6:18
24
Greg Lin
Jr
14:25
6:42
30
Chris Leung
So
15:32
7:13
32
Samuel Lee
Fr
15:48
7:21
34
Kris Lin
Sr
15:49
7:21
35
6 BENTLEY
6-6-6-6-6
Gap: 3:48
78:26
15:41
7:18
161 Late Entry V38
-
13:53
6:27
26
Late Entry V42
-
14:22
6:41
29
Late Entry V48
-
15:45
7:20
33
Late Entry V57
-
16:45
7:47
36
Late Entry V58
-
17:41
8:13
37
Late Entry V59
-
18:44
8:43
38
Late Entry V60
-
18:46
8:44
39
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 George Condit Sr CHINESE CHRISTIAN 12:33 5:50
2 Nicholas Morales Jr Athenian School 12:35 5:51 1/6 5/26 2/9 13:56
(1:21)
13:56
(1:21)
13:56
(1:21)
Hen hao! (LY, LR, PR)
3 William Turmon Jr DREW 12:53 6:00
4 Jack Lukowitsch So MARIN ACADEMY 13:00 6:03
5 James Hernandez Jr STUART HALL 13:14 6:09
6 Nick Couvson Jr MWA 13:22 6:13
7 Ryan Donovan Jr Athenian School 13:26 6:15 2/6 11/26 1/8 13:41
(0:15)
13:41
(0:15)
13:41
(0:15)
Hen hao! (LY, LR, PR, SBP)
8 Isaiah Mobley Jr MWA 13:27 6:15
9 Evan Neal Sr MARIN ACADEMY 13:27 6:15
10 Matthew Caulfield Jr Athenian School 13:27 6:15 3/6 12/26 1/6 14:24
(0:57)
14:24
(0:57)
14:24
(0:57)
Hen hao! (LY, LR, PR)
11 Dmitry Degtyarev Jr Athenian School 13:50 6:26 4/6 15/26 1/6
12 Thomas Fong Jr DREW 13:53 6:27
13 Gabriel Saavedra Jr Athenian School 13:56 6:29 5/6 17/26 1/4 16:16
(2:20)
16:16
(2:20)
16:16
(2:20)
Hen hao! (LY, LR, PR)
14 Demario Brown Jr MWA 13:57 6:29
15 Byron Morales Jr MWA 13:58 6:30
16 Peter Lord Jr COLLEGE PREP 14:13 6:37
17 Louis Bulivant Jr STUART HALL 14:19 6:40
18 Benjamin Osterweilartson Jr DREW 14:20 6:40
19 Brandon Leong Sr STUART HALL 14:23 6:41
20 Charlie O'connell Jr STUART HALL 14:32 6:46
21 Jonathan Sutter So MARIN ACADEMY 14:38 6:48
22 Elijah Tolentino Sr STUART HALL 14:40 6:49
23 James Camper Fr CHINESE CHRISTIAN 14:45 6:52
24 Ethan Tom Jr STUART HALL 14:51 6:54
25 Brandon Joa Sr STUART HALL 14:53 6:55
26 Patrick Wong Sr STUART HALL 14:57 6:57
27 Jian Longmouyy Jr DREW 15:01 6:59
28 Dwain Jenkins Jr MWA 15:02 7:00
29 Patrick Toppin HEAD ROYCE 15:03 7:00
30 Jonathan Bolinao Jr DREW 15:04 7:00
31 Carter Evans Jr STUART HALL 15:11 7:04
32 Jeremy Huynh Jr STUART HALL 15:15 7:06
33 Aaron Tolentino Jr STUART HALL 15:15 7:06
34 Steaven Baldoza Sr STUART HALL 15:18 7:07
35 Stephen Salem Jr DREW 15:22 7:09
36 Eric Ota Jr Athenian School 15:48 7:21 6/6 23/26 3/3 19:33
(3:45)
19:33
(3:45)
19:33
(3:45)
Hen hao! (LY, LR, PR)
37 Srikanth Venkataraman So MARIN ACADEMY 15:56 7:25
38 Ryan Kim HEAD ROYCE 16:03 7:28
39 Jerry Yang Jr PUC PREP 16:05 7:29
40 Luis Reyesumana Sr DREW 16:10 7:31
41 Joseph Bessette-denwood HEAD ROYCE 16:54 7:52
42 Nickolas Cooper Sr DREW 17:02 7:55
43 Zhuopeng Lao Jr DREW 17:10 7:59
44 Rohan Swaroop HEAD ROYCE 17:10 7:59
45 Ricky Montanez Fr PUC PREP 18:21 8:32
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Athenian School
1-1-1-1-1
Gap: 1:21
67:14
13:27
6:15
31 Nicholas Morales
Jr
12:35
5:51
1
Ryan Donovan
Jr
13:26
6:15
5
Matthew Caulfiel
Jr
13:27
6:15
7
Dmitry Degtyare
Jr
13:50
6:26
8
Gabriel Saavedra
Jr
13:56
6:29
10
Eric Ota
Jr
15:48
7:21
24




Owls Rule! (LY, LR, PR)
2 MWA
4-2-2-2-2
Gap: 1:40
69:46
13:57
6:29
54 Nick Couvson
Jr
13:22
6:13
4
Isaiah Mobley
Jr
13:27
6:15
6
Demario Brown
Jr
13:57
6:29
11
Byron Morales
Jr
13:58
6:30
12
Dwain Jenkins
Jr
15:02
7:00
21








3 STUART HALL
3-4-4-4-3
Gap: 1:26
71:08
14:14
6:37
64 James Hernande
Jr
13:14
6:09
3
Louis Bulivant
Jr
14:19
6:40
13
Brandon Leong
Sr
14:23
6:41
15
Charlie O'connel
Jr
14:32
6:46
16
Elijah Tolentin
Sr
14:40
6:49
17
Ethan Tom
Jr
14:51
6:54
18
Brandon Joa
Sr
14:53
6:55
19
4 DREW
2-3-3-3-4
Gap: 2:11
71:11
14:14
6:37
67 William Turmon
Jr
12:53
6:00
2
Thomas Fong
Jr
13:53
6:27
9
Benjamin Osterwei
Jr
14:20
6:40
14
Jian Longmouy
Jr
15:01
6:59
20
Jonathan Bolinao
Jr
15:04
7:00
22
Stephen Salem
Jr
15:22
7:09
23
Luis Reyesuma
Sr
16:10
7:31
25
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Connor Montgomery So MARIN ACADEMY 11:50 5:30
2 Henry Fleming So MARIN ACADEMY 11:54 5:32
3 Dawson Reckers Fr Athenian School 11:55 5:33 1/12 2/26 2/11
4 Anthony Ottati So Athenian School 11:58 5:34 2/12 3/26 2/9 13:49
(1:51)
13:49
(1:51)
13:49
(1:51)
Hen hao! (LY, LR, PR)
5 Julian Moreno So STUART HALL 12:16 5:42
6 Reid Snyder So MARIN ACADEMY 12:18 5:43
7 Jack Williams So MARIN ACADEMY 12:21 5:45
8 Dustin Decker Fr MARIN ACADEMY 12:34 5:51
9 Jack Armstrong So URBAN 12:52 5:59
10 Jesse Valdez So URBAN 12:53 6:00
11 Colin Heath Fr URBAN 13:01 6:03
12 Max Shain Fr INTERNATIONAL 13:01 6:03
13 Connor Ottati Fr Athenian School 13:05 6:05 3/12 8/26 3/9
14 Lucas Lepinard Fr URBAN 13:05 6:05
15 Andrew Kocins So Athenian School 13:07 6:06 4/12 9/26 3/8 15:10
(2:03)
15:10
(2:03)
15:10
(2:03)
Hen hao! (LY, LR, PR)
16 Trevor Soule Fr COLLEGE PREP 13:07 6:06
17 Ethan Janssen So URBAN 13:19 6:12
18 Jack Lamb Fr COLLEGE PREP 13:20 6:12
19 Patrick Dilworth Fr STUART HALL 13:20 6:12
20 Jack Rutherford Fr STUART HALL 13:21 6:13
21 Sasha Lifsitz Fr STUART HALL 13:31 6:17
22 Lars Archer So URBAN 13:32 6:18
23 Aidan Sweeny Fr MARIN ACADEMY 13:32 6:18
24 Joshua Huey So FCS 13:41 6:22
25 Ira Norton-Westbrook So Athenian School 13:42 6:22 5/12 13/26 3/8
26 Caleb Rosen HEAD ROYCE 13:44 6:23
27 Justin Bulanadi So FCS 13:46 6:24
28 Dylan Thiermann HEAD ROYCE 13:48 6:25
29 Matthew Chabala So Athenian School 13:49 6:26 6/12 14/26 3/5 13:47 13:47 13:47
30 Casey Lake HEAD ROYCE 13:56 6:29
31 Steven Ciulla Fr URBAN 13:56 6:29
32 Tyler Pon Fr FCS 14:01 6:31
33 Baylor Adams Fr MARIN ACADEMY 14:14 6:37
34 Nicholas Lester Fr COLLEGE PREP 14:18 6:39
35 Robbie Vanderlaan So STUART HALL 14:24 6:42
36 Dylan Ratner Fr Athenian School 14:24 6:42 7/12 18/26 3/4
37 Jeremy Sullivan Fr DREW 14:25 6:42
38 Liam Mcspadden Fr INTERNATIONAL 14:25 6:42
39 George Clare Kennedy Fr COLLEGE PREP 14:32 6:46
40 Sam Harty Fr STUART HALL 14:39 6:49
41 Zach Bloemker HEAD ROYCE 14:54 6:56
42 Jackson Cortes Fr URBAN 14:54 6:56
43 Jacob Glenn Fr Athenian School 15:01 6:59 8/12 19/26 2/4
44 Emmet Brast-McKie So Athenian School 15:05 7:01 9/12 20/26 1/3 16:05
(1:00)
16:05
(1:00)
16:05
(1:00)
Hen hao! (LY, LR, PR)
45 Jack Merrigan Fr STUART HALL 15:07 7:02
46 Dylan Kelly Fr STUART HALL 15:11 7:04
47 Chris Horsley So STUART HALL 15:18 7:07
48 Aurelio Jimenez So STUART HALL 15:20 7:08
49 Joshusa Cadaing So FCS 15:24 7:10
50 Ray Corona So EMERY 15:29 7:12
51 Oscar Schrag So DREW 15:32 7:13
52 Jay Oh So FCS 15:35 7:15
53 Troy Williams HEAD ROYCE 15:37 7:16
54 Matt Geffen Fr MARIN ACADEMY 15:39 7:17
55 Emmet Cohen Fr DREW 15:42 7:18
56 Trenton Tan So Athenian School 15:44 7:19 10/12 22/26 2/2 15:35 15:35 15:35
57 Ahab Chopra Fr COLLEGE PREP 15:44 7:19
58 Christine Nip CONTRA COSTA CHRISTI 15:52 7:23
59 Harry Egan So STUART HALL 16:03 7:28
60 Mateo Galguera So Athenian School 16:08 7:30 11/12 25/26 2/2 17:27
(1:19)
17:27
(1:19)
17:27
(1:19)
Hen hao! (LY, LR, PR)
61 Dylan Coe So STUART HALL 16:20 7:36
62 Daniel Parish So DREW 16:27 7:39
63 Alex Wong Fr INTERNATIONAL 16:32 7:41
64 Noah Fox Fr URBAN 16:34 7:42
65 Kris Au-yeung Fr STUART HALL 16:42 7:46
66 Octavio Duckwald Fr DREW 17:18 8:03
67 Benjamin Langer HEAD ROYCE 17:35 8:11
68 Cade Niles So Athenian School 18:33 8:38 12/12 26/26 2/2
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 MARIN ACADEMY
1-1-1-1-1
Gap: 0:44
60:57
12:11
5:40
24 Connor Montgome
So
11:50
5:30
1
Henry Fleming
So
11:54
5:32
2
Reid Snyder
So
12:18
5:43
6
Jack Williams
So
12:21
5:45
7
Dustin Decker
Fr
12:34
5:51
8
Aidan Sweeny
Fr
13:32
6:18
22
Baylor Adams
Fr
14:14
6:37
32
2 Athenian School
2-2-2-2-2
Gap: 1:47
63:47
12:45
5:56
57 Dawson Reckers
Fr
11:55
5:33
3
Anthony Ottati
So
11:58
5:34
4
Connor Ottati
Fr
13:05
6:05
12
Andrew Kocins
So
13:07
6:06
14
Ira Norton-W
So
13:42
6:22
24
Matthew Chabala
So
13:49
6:26
28
Dylan Ratner
Fr
14:24
6:42
35
Owls Rule! (LY, LR, PR)
3 URBAN
4-3-3-3-3
Gap: 0:27
65:10
13:02
6:04
59 Jack Armstron
So
12:52
5:59
9
Jesse Valdez
So
12:53
6:00
10
Colin Heath
Fr
13:01
6:03
11
Lucas Lepinard
Fr
13:05
6:05
13
Ethan Janssen
So
13:19
6:12
16
Lars Archer
So
13:32
6:18
21
Steven Ciulla
Fr
13:56
6:29
30
4 STUART HALL
3-4-4-4-4
Gap: 2:08
66:52
13:22
6:13
96 Julian Moreno
So
12:16
5:42
5
Patrick Dilworth
Fr
13:20
6:12
18
Jack Rutherfo
Fr
13:21
6:13
19
Sasha Lifsitz
Fr
13:31
6:17
20
Robbie Vanderla
So
14:24
6:42
34
Sam Harty
Fr
14:39
6:49
38
Jack Merrigan
Fr
15:07
7:02
40
5 COLLEGE PREP
5-5-5-5-5
Gap: 2:37
71:01
14:12
6:36
148 Trevor Soule
Fr
13:07
6:06
15
Jack Lamb
Fr
13:20
6:12
17
Nicholas Lester
Fr
14:18
6:39
33
George Clare Kennedy
Fr
14:32
6:46
37
Ahab Chopra
Fr
15:44
7:19
46








6 HEAD ROYCE
7-7-7-6-6
Gap: 1:53
71:59
14:24
6:42
164 Caleb Rosen
-
13:44
6:23
25
Dylan Thierman
-
13:48
6:25
27
Casey Lake
-
13:56
6:29
29
Zach Bloemker
-
14:54
6:56
39
Troy Williams
-
15:37
7:16
44
Benjamin Langer
-
17:35
8:11
49




6 FCS
6-6-6-7-6
Gap: 1:54
72:27
14:29
6:44
164 Joshua Huey
So
13:41
6:22
23
Justin Bulanadi
So
13:46
6:24
26
Tyler Pon
Fr
14:01
6:31
31
Joshusa Cadaing
So
15:24
7:10
41
Jay Oh
So
15:35
7:15
43








8 DREW
8-8-8-8-8
Gap: 2:53
79:24
15:53
7:23
218 Jeremy Sullivan
Fr
14:25
6:42
36
Oscar Schrag
So
15:32
7:13
42
Emmet Cohen
Fr
15:42
7:18
45
Daniel Parish
So
16:27
7:39
47
Octavio Duckwald
Fr
17:18
8:03
48








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Athenian School
1-1-1-1-1
Gap: 1:55
74:03
14:49
6:53
22 Matthew Chabala
So
13:49
6:26
1
Dylan Ratner
Fr
14:24
6:42
2
Jacob Glenn
Fr
15:01
6:59
4
Emmet Brast-Mc
So
15:05
7:01
5
Trenton Tan
So
15:44
7:19
10
Mateo Galguera
So
16:08
7:30
12
Cade Niles
So
18:33
8:38
14
2 STUART HALL
2-2-2-2-2
Gap: 0:41
75:35
15:07
7:02
33 Sam Harty
Fr
14:39
6:49
3
Jack Merrigan
Fr
15:07
7:02
6
Dylan Kelly
Fr
15:11
7:04
7
Chris Horsley
So
15:18
7:07
8
Aurelio Jimenez
So
15:20
7:08
9
Harry Egan
So
16:03
7:28
11
Dylan Coe
So
16:20
7:36
13
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.