Athenian School Results from the Mt. Sac Invitational at Mt. Sac on 10/24/14

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Andrew Kocins Jr V 19:17.2 6:35 2.93 46/183 5/7 5/7 3/21
Anthony Ottati Jr V 17:03.1 5:49 2.93 5/183 2/7 2/7 1/26
Dawson Reckers So V 16:29.1 5:38 2.93 2/183 1/7 1/7 2/35
Dylan Ratner So V 20:30.7 7:00 2.93 90/183 7/7 7/7 2/7
Ira Norton-Westbrook Jr V 19:40.9 6:43 2.93 61/183 6/7 6/7 4/15
Jeremy Lahr So V 17:48.9 6:05 2.93 12/183 3/7 3/7 1/24
Nicholas Morales Sr V 19:16.2 6:35 2.93 45/183 4/7 4/7 4/24
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/21 89:55
2:48
2.93 6:08 5:38 6:35 89 6:03 Dawson Reckers (2), Anthony Ottati (4), Jeremy Lahr (10), Nicholas Morales (36), Andrew Kocins (37)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Nick Murillo Sr Orcutt Academy 16:26.1 5:37
2 Dawson Reckers So Athenian School 16:29.1 5:38 1/7 1/7 2/35
3 Zach Connolly Jr Redwood Christian 16:33.4 5:39
4 Cj Dowd So University (sf) 16:56.8 5:47
5 Anthony Ottati Jr The Athenian 17:03.1 5:49
6 James Sever Jr Coastal Christian 17:07.2 5:51
7 Julian Moreno Jr Stuart Hall 17:17 5:54
8 Matt Wright Sr Rock Adademy 17:24.6 5:57
9 Ben Tracy Sr University (sf) 17:26.1 5:57
10 Marcial Nunez Jr Paramount Academy 17:37.2 6:01
11 Ryley Aceret Sr Stuart Hall 17:39 6:01
12 Jeremy Lahr Fr The Athenian 17:48.9 6:05
13 Moises Robles Jr Santa Clarit 17:51.3 6:06
14 Lalo Fisher Sr Providence (bur) 17:52.1 6:06
15 Henry Hongo So University (sf) 17:53.4 6:06
16 Tommy Oddone Fr Avalon (cat) 18:07.4 6:11
17 Spencer Ferguson Dryden Jr University (sf) 18:08.2 6:11
18 Raiden Meyer Jr University (sf) 18:10.3 6:12
19 Bryce Bentley Sr St. Bernard (la) 18:10.3 6:12
20 Jose Alvarado Jr Paramount Academy 18:12 6:13
21 Ramos Anthony So Aquinas 18:12.4 6:13
22 Brad Mason Jr Orcutt Academy 18:14.4 6:14
23 Daniel Ordonez So Orcutt Academy 18:16.6 6:14
24 Spencer Small So University (sf) 18:23.7 6:17
25 Scott Scharlach Fr Mission Prep 18:29.6 6:19
26 Spencer Crouder Sr Christian 18:32.1 6:20
27 Migue Hernandez- Moreno Sr Harbor Teacher Prep 18:43 6:23
28 Daniel Kelly Fr Campbell Hall 18:44 6:24
29 Nick Bacerra Sr Bell-Jeff 18:45.9 6:24
30 Louis De Haan Jr Pacifica Christian 18:46.5 6:24
31 Brance Sharp Jr Orcutt Academy 18:47.2 6:25
32 Patrick Dilworth So Stuart Hall 18:49.6 6:26
33 Joshua Morales Sr Grace Brethren 18:52.3 6:26
34 Jonny Van Der Zweep Sr St. Lawrence 18:55.2 6:27
35 Ryan Valdiviez Jr Village Christian 18:55.4 6:28
36 Thomas Namara Sr Stuart Hall 18:56.3 6:28
37 Max Rodriguez Fr St. John Bosco 18:57.7 6:28
38 Jimmy Hood So The Meadows [nv] 18:58.4 6:29
39 Tobin Shea Jr Mission Prep 19:01.2 6:29
40 Pablo Demare-reynoso Sr St. Monica Catholic 19:01.4 6:30
41 David Oyeyemi Jr Harbor Teacher Prep 19:01.7 6:30
42 Derek Halbrook Fr Aquinas 19:03.3 6:30
43 Robert Spencer So Orcutt Academy 19:08.8 6:32
44 Marcos Cazarez Jr Harbor Teacher Prep 19:09.6 6:32
45 Nicholas Morales Sr Athenian School 19:16.2 6:35 4/7 4/7 4/24
46 Andrew Kocins Jr The Athenian 19:17.2 6:35
47 Alex Pedroza Sr Avalon (cat) 19:20.1 6:36
48 Jose Sanchez So Orcutt Academy 19:21.2 6:36
49 Gennaro Covelli Sr Stuart Hall 19:22.2 6:37
50 Zille Hudson Fr Bell-Jeff 19:22.4 6:37
51 Luke Keating So Harbor Teacher Prep 19:23 6:37
52 Tristan Hayden So High Tech Hi 19:23.8 6:37
53 Tim Mccartney Sr Pacifica Christian 19:24.4 6:37
54 Pedro Lopez Jr Paramount Academy 19:24.8 6:38
55 Rogelio Valle Fr Paramount Academy 19:30 6:39
56 Hector Bravo Jr Paramount Academy 19:30.2 6:39
57 Amado Nunez Fr Paramount Academy 19:31.5 6:40
58 James Moreland Fr Campbell Hall 19:35 6:41
59 Javier Garcia Fr Paramount Academy 19:35.7 6:41
60 Alejandro Meza Fr Avalon (cat) 19:36.6 6:42
61 Ira Norton-westbrook Jr The Athenian 19:40.9 6:43
62 Aaron Tolentino Sr Stuart Hall 19:42.2 6:43
63 Oscar Bastida Jr Avalon (cat) 19:42.3 6:44
64 Kylan Tyng Jr Laguna Blanca 19:46.3 6:45
65 Aaron Gutierrez Sr Calvary Chap 19:51.7 6:47
66 Francisco Pantoja Jr West Shores 19:53.3 6:47
67 Kevin Valle Fr LA Acad. off 19:54.3 6:48
68 Jake Esprabens So Pacifica Christian 19:55.7 6:48
69 Emanuel Meza So Aquinas 19:56.3 6:48
70 Luke Esprabens Sr Pacifica Christian 19:57.3 6:49
71 Isaac Cazares Fr Harbor Teacher Prep 19:57.3 6:49
72 Henry Widdicombe Jr Aquinas 19:57.5 6:49
73 Frank Boensch So High Tech Hi 19:58.1 6:49
74 Pablo Andrade Sr LA Acad. off 19:58.8 6:49
75 Derian Garcia Sr St. Anthony 20:00 6:50
76 Javier Elenes Jr West Shores 20:00.3 6:50
77 Ryan Chen So The Meadows [nv] 20:00.4 6:50
78 Furukawa Alex Fr Laguna Blanca 20:06 6:52
79 Tanner Leslie Jr Rock Adademy 20:07.9 6:52
80 Julian Garcia Jr Pacific Hills 20:10.1 6:53
81 Luis Ayala Fr Harbor Teacher Prep 20:12.9 6:54
82 Garrett Benning Jr Village Christian 20:13.8 6:54
83 Tommy Vega Sr Avalon (cat) 20:14.9 6:55
84 Alfredo Elenes Sr West Shores 20:15 6:55
85 Nicholas Snyder So Christian 20:16.9 6:55
86 Tucker Hansen Fr The Meadows [nv] 20:17.6 6:56
87 Nathan Sohn Sr Campbell Hall 20:19.5 6:56
88 Jon Gorski Fr St. Anthony 20:26.4 6:59
89 Clayton Guzman Jr Pacific Hills 20:30 7:00
90 Dylan Ratner So The Athenian 20:30.7 7:00
91 Alex Von Dohlen So Mission Prep 20:35.3 7:02
92 Rodgers Clay Fr Laguna Blanca 20:43.3 7:04
93 Reece Freeman Sr High Tech Hi 20:47.7 7:06
94 Brendan Harshberger Jr Windward 20:50.6 7:07
95 Nathan Johnson Sr St. Anthony 20:55.2 7:08
96 Khailil Stiemke So High Tech Hi 20:55.7 7:09
97 Justin Alecock Jr Village Christian 20:56.7 7:09
98 Harrison Pyros Jr Providence (bur) 20:59 7:10
99 Keith Grossman Fr Campbell Hall 21:00.9 7:10
100 Timothy Stevens Sr Calvary Chap 21:03.1 7:11
101 Kyle Thuele Fr Mission Prep 21:09.8 7:13
102 Cooper Farrell Sr Laguna Blanca 21:14.7 7:15
103 Jason Aguilera Jr Pacifica Christian 21:15.1 7:15
104 Jack Boich So Stuart Hall 21:20.3 7:17
105 Nathan Espanol Jr San Jacinto 21:21.8 7:17
106 Alex Herrera Jr Avalon (cat) 21:22.5 7:18
107 Ollin Santa Cruz Sr St. Anthony 21:26.7 7:19
108 Peter Rodriguez Jr LA Acad. off 21:35.2 7:22
109 Maurice Colquitt Sr Harbor Teacher Prep 21:41.8 7:24
110 Kyle Van Housen Sr Mission Prep 21:44.5 7:25
111 Matt Perea Jr St. Lawrence 21:44.5 7:25
112 Robbie Ackels Fr High Tech Hi 21:46.8 7:26
113 Jacob Provencio So St. Anthony 21:49.1 7:27
114 Warren Conner Sr Laguna Blanca 22:06.1 7:33
115 Aaron Vito Sr St. Anthony 22:07.2 7:33
116 Jack Sullivan Fr Christian 22:07.3 7:33
117 Allen Eguia Sr Providence (bur) 22:13.8 7:35
118 Ryan Donnelly Fr Providence (bur) 22:13.8 7:35
119 Michael Mitchell So Pacifica Christian 22:14.2 7:35
120 Jose Moran So LA Acad. off 22:15.2 7:36
121 Jason Quijano Sr Village Christian 22:26.3 7:39
122 Juan Espinoza So LA Acad. off 22:34 7:42
123 Ryan Ackels Fr High Tech Hi 22:34.4 7:42
124 Abdus Najmi So The Meadows [nv] 22:40.9 7:44
125 Chris Rusch Sr Calvary Chap 22:51 7:48
126 Jeffrey Bugay Sr Village Christian 22:51.2 7:48
127 Jarron Rogers Jr Calvary Chap 22:52.7 7:48
128 Adrian Oceguera Sr West Shores 22:54.1 7:49
129 Jose Hernandez So West Shores 22:55.6 7:49
130 Matthew Reichel Fr High Tech Hi 23:00.8 7:51
131 Tyler Fisher Sr St. Anthony 23:01.6 7:52
132 Jack Yeiser So Christian 23:12.3 7:55
133 Gavin Mcgroarty Fr Providence (bur) 23:20.1 7:58
134 Max Higgins Fr Rock Adademy 23:34.7 8:03
135 Paul Guevara Sr Providence (bur) 23:37.2 8:04
136 Glenn Alfaro Jr Aquinas 23:41.1 8:05
137 Shawn Liu Sr Mission Prep 23:43.5 8:06
138 Cole Biofore Fr The Meadows [nv] 23:54.7 8:10
139 Tamao Cmiral Sr Campbell Hall 24:03.1 8:13
140 Andrew Wilding Sr Campbell Hall 24:05 8:13
141 Hughes Dallin So Pacific Hills 24:08.3 8:14
142 David Shaw So Pacific Hills 24:08.7 8:14
143 Bryan Bringham Sr Rock Adademy 24:14.1 8:16
144 Eric Gill So St. Monica Catholic 24:16.4 8:17
145 Alexander Paen So St. Monica Catholic 24:21.6 8:19
146 Aidan Bercheck So Rock Adademy 24:23.2 8:19
147 Kevin Alban Sr Aquinas 24:26.1 8:20
148 Daniel Tosti So Village Christian 24:28 8:21
149 Noah Hurst Jr Providence (bur) 24:31.7 8:22
150 Quinn Seavey Sr San Jacinto 24:32.7 8:23
151 Israel Sandoval So St. Monica Catholic 24:32.7 8:23
152 Joshua Browne So Christian 24:37.9 8:24
153 Bradley Baba Sr Windward 25:16.5 8:38
154 Sean Mayor Fr Bell-Jeff 25:53.9 8:50
155 Jake Eshel So Pacific Hills 25:59.1 8:52
156 Elias Osti So St. Monica Catholic 26:00.8 8:53
157 Antonio Bokun Jr Santa Clarit 26:08.4 8:55
158 Kwane Welcher Jr Rock Adademy 26:08.4 8:55
159 Christian Robledo Sr Santa Clarit 26:16.9 8:58
160 Cesar Martinez Fr Avalon (cat) 26:28.1 9:02
161 Andrew Aguilar So San Jacinto 26:43.3 9:07
162 Connor Goilmore Jr Sierra Canyon 27:30.1 9:23
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 University (sf)
3-2-2-1-1
Gap: 1:14
88:35
17:43
6:03
51 Cj Dowd
So
16:57
5:47
3
Ben Tracy
Sr
17:26
5:57
7
Henry Hongo
So
17:53
6:06
12
Spencer Ferguson Dryden
Jr
18:08
6:11
14
Raiden Meyer
Jr
18:10
6:12
15
Spencer Small
So
18:24
6:17
20




2 Athenian School
2-1-1-2-2
Gap: 2:48
89:55
17:59
6:08
91 Dawson Reckers
So
16:29
5:38
2
Anthony Ottati
Jr
17:03
5:49
4
Jeremy Lahr
So
17:49
6:05
10
Nicholas Morales
Sr
19:16
6:35
37
Andrew Kocins
Jr
19:17
6:35
38
Ira Norton-Westbrook
Jr
19:41
6:43
52
Dylan Ratner
So
20:31
7:00
80
3 Orcutt Academy
1-4-3-3-3
Gap: 2:43
90:53
18:11
6:12
99 Nick Murillo
Sr
16:26
5:37
1
Brad Mason
Jr
18:14
6:14
18
Daniel Ordonez
So
18:17
6:14
19
Brance Sharp
Jr
18:47
6:25
26
Robert Spencer
So
19:09
6:32
35
Jose Sanchez
So
19:21
6:36
40




4 Stuart Hall
4-3-4-4-4
Gap: 2:05
92:04
18:25
6:17
111 Julian Moreno
Jr
17:17
5:54
5
Ryley Aceret
Sr
17:39
6:01
9
Patrick Dilworth
So
18:50
6:26
27
Thomas Namara
Sr
18:56
6:28
29
Gennaro Covelli
Sr
19:22
6:37
41
Aaron Tolentino
Sr
19:42
6:43
53
Jack Boich
So
21:20
7:17
92
5 Paramount Academy
6-5-5-5-5
Gap: 1:53
94:14
18:51
6:26
162 Marcial Nunez
Jr
17:37
6:01
8
Jose Alvarado
Jr
18:12
6:13
16
Pedro Lopez
Jr
19:25
6:38
45
Rogelio Valle
Fr
19:30
6:39
46
Hector Bravo
Jr
19:30
6:39
47
Amado Nunez
Fr
19:32
6:40
48
Javier Garcia
Fr
19:36
6:41
50
6 Harbor Teacher Prep
12-9-6-6-6
Gap: 1:14
96:15
19:15
6:34
195 Migue Hernandez- Moreno
Sr
18:43
6:23
23
David Oyeyemi
Jr
19:02
6:30
33
Marcos Cazarez
Jr
19:10
6:32
36
Luke Keating
So
19:23
6:37
42
Isaac Cazares
Fr
19:57
6:49
61
Luis Ayala
Fr
20:13
6:54
71
Maurice Colquitt
Sr
21:42
7:24
96
7 Avalon (cat)
8-7-7-7-7
Gap: 2:08
97:01
19:24
6:37
230 Tommy Oddone
Fr
18:07
6:11
13
Alex Pedroza
Sr
19:20
6:36
39
Alejandro Meza
Fr
19:37
6:42
51
Oscar Bastida
Jr
19:42
6:44
54
Tommy Vega
Sr
20:15
6:55
73
Alex Herrera
Jr
21:23
7:18
93
Cesar Martinez
Fr
26:28
9:02
139
8 Pacifica Christian
14-10-9-9-8
Gap: 2:29
99:19
19:52
6:47
278 Louis De Haan
Jr
18:47
6:24
25
Tim Mccartney
Sr
19:24
6:37
44
Jake Esprabens
So
19:56
6:48
58
Luke Esprabens
Sr
19:57
6:49
60
Jason Aguilera
Jr
21:15
7:15
91
Michael Mitchell
So
22:14
7:35
105




9 Aquinas
9-6-8-8-9
Gap: 5:29
100:51
20:10
6:53
292 Ramos Anthony
So
18:12
6:13
17
Derek Halbrook
Fr
19:03
6:30
34
Emanuel Meza
So
19:56
6:48
59
Henry Widdicombe
Jr
19:58
6:49
62
Glenn Alfaro
Jr
23:41
8:05
120
Kevin Alban
Sr
24:26
8:20
131




10 Mission Prep
10-7-10-10-10
Gap: 3:15
101:00
20:12
6:54
319 Scott Scharlach
Fr
18:30
6:19
21
Tobin Shea
Jr
19:01
6:29
31
Alex Von Dohlen
So
20:35
7:02
81
Kyle Thuele
Fr
21:10
7:13
89
Kyle Van Housen
Sr
21:45
7:25
97
Shawn Liu
Sr
23:44
8:06
121




11 Campbell Hall
13-11-11-11-11
Gap: 5:19
103:43
20:45
7:05
361 Daniel Kelly
Fr
18:44
6:24
24
James Moreland
Fr
19:35
6:41
49
Nathan Sohn
Sr
20:20
6:56
77
Keith Grossman
Fr
21:01
7:10
88
Tamao Cmiral
Sr
24:03
8:13
123
Andrew Wilding
Sr
24:05
8:13
124




12 High Tech Hi
18-17-14-12-12
Gap: 2:23
102:52
20:34
7:01
372 Tristan Hayden
So
19:24
6:37
43
Frank Boensch
So
19:58
6:49
63
Reece Freeman
Sr
20:48
7:06
83
Khailil Stiemke
So
20:56
7:09
85
Robbie Ackels
Fr
21:47
7:26
98
Ryan Ackels
Fr
22:34
7:42
109
Matthew Reichel
Fr
23:01
7:51
114
13 Laguna Blanca
19-20-19-15-13
Gap: 2:20
103:56
20:47
7:06
395 Kylan Tyng
Jr
19:46
6:45
55
Furukawa Alex
Fr
20:06
6:52
68
Rodgers Clay
Fr
20:43
7:04
82
Cooper Farrell
Sr
21:15
7:15
90
Warren Conner
Sr
22:06
7:33
100








14 Village Christian
15-16-13-14-14
Gap: 3:56
105:23
21:05
7:12
404 Ryan Valdiviez
Jr
18:55
6:28
28
Garrett Benning
Jr
20:14
6:54
72
Justin Alecock
Jr
20:57
7:09
86
Jason Quijano
Sr
22:26
7:39
107
Jeffrey Bugay
Sr
22:51
7:48
111
Daniel Tosti
So
24:28
8:21
132




15 The Meadows [nv]
16-13-12-13-15
Gap: 4:56
105:52
21:10
7:14
405 Jimmy Hood
So
18:58
6:29
30
Ryan Chen
So
20:00
6:50
67
Tucker Hansen
Fr
20:18
6:56
76
Abdus Najmi
So
22:41
7:44
110
Cole Biofore
Fr
23:55
8:10
122








16 St. Anthony
22-21-21-20-16
Gap: 1:49
104:37
20:55
7:08
420 Derian Garcia
Sr
20:00
6:50
65
Jon Gorski
Fr
20:26
6:59
78
Nathan Johnson
Sr
20:55
7:08
84
Ollin Santa Cruz
Sr
21:27
7:19
94
Jacob Provencio
So
21:49
7:27
99
Aaron Vito
Sr
22:07
7:33
101
Tyler Fisher
Sr
23:02
7:52
115
17 West Shores
20-19-16-17-17
Gap: 3:02
105:58
21:12
7:14
421 Francisco Pantoja
Jr
19:53
6:47
56
Javier Elenes
Jr
20:00
6:50
66
Alfredo Elenes
Sr
20:15
6:55
74
Adrian Oceguera
Sr
22:54
7:49
112
Jose Hernandez
So
22:56
7:49
113








18 Providence (bur)
7-15-18-16-18
Gap: 5:28
106:39
21:20
7:17
422 Lalo Fisher
Sr
17:52
6:06
11
Harrison Pyros
Jr
20:59
7:10
87
Allen Eguia
Sr
22:14
7:35
103
Ryan Donnelly
Fr
22:14
7:35
104
Gavin Mcgroarty
Fr
23:20
7:58
117
Paul Guevara
Sr
23:37
8:04
119
Noah Hurst
Jr
24:32
8:22
133
19 LA Acad. off
21-18-20-21-19
Gap: 2:40
106:18
21:16
7:15
430 Kevin Valle
Fr
19:54
6:48
57
Pablo Andrade
Sr
19:59
6:49
64
Peter Rodriguez
Jr
21:35
7:22
95
Jose Moran
So
22:15
7:36
106
Juan Espinoza
So
22:34
7:42
108








20 Rock Adademy
5-12-15-19-20
Gap: 6:59
109:45
21:57
7:29
450 Matt Wright
Sr
17:25
5:57
6
Tanner Leslie
Jr
20:08
6:52
69
Max Higgins
Fr
23:35
8:03
118
Bryan Bringham
Sr
24:14
8:16
127
Aidan Bercheck
So
24:23
8:19
130
Kwane Welcher
Jr
26:08
8:55
138




20 Christian
11-13-17-18-20
Gap: 6:06
108:47
21:45
7:25
450 Spencer Crouder
Sr
18:32
6:20
22
Nicholas Snyder
So
20:17
6:55
75
Jack Sullivan
Fr
22:07
7:33
102
Jack Yeiser
So
23:12
7:55
116
Joshua Browne
So
24:38
8:24
135








22 Pacific Hills
23-22-22-22-22
Gap: 5:49
114:56
22:59
7:51
536 Julian Garcia
Jr
20:10
6:53
70
Clayton Guzman
Jr
20:30
7:00
79
Hughes Dallin
So
24:08
8:14
125
David Shaw
So
24:09
8:14
126
Jake Eshel
So
25:59
8:52
136








23 St. Monica Catholic
17-23-23-23-23
Gap: 6:59
118:13
23:39
8:04
560 Pablo Demare-reynoso
Sr
19:01
6:30
32
Eric Gill
So
24:16
8:17
128
Alexander Paen
So
24:22
8:19
129
Israel Sandoval
So
24:33
8:23
134
Elias Osti
So
26:01
8:53
137








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

26 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 2.93 mi
All at 2.93 mi
Fr Ev005-D3 Anthony Benitez, Fr, 16:45.3, Serra (sd) Santa Ana Valley, 95:05, 68
Fr Ev007-D3 Ian Irish, Fr, 17:30.4, Palos Verdes Palos Verdes, 91:45.4, 56
Fr Ev021-D45 Johnathan Martinez, Fr, 17:46.8, La Salle La Canada, 94:28.1, 44
Fr Ev022-D45 Ryan Bova, Fr, 18:40.4, Foothill Technology Foothill Technology, 98:43.3, 44
Fr Ev037-D3FrSw Johnathan Layfield, Fr, 18:01, St. John Bosco Yorba Linda, 101:00.9, 75
JV Ev001-D3 Michael Cazarez, Jr, 17:46.6, Servite Whitney (roc), 93:32.8, 48
JV Ev003-D3 Dan Franz, Jr, 17:25.8, Brea Olinda Brea Olinda, 90:30.8, 20
JV Ev027-D45 Michael Vega, Jr, 18:09.1, St. Francis (lc) University (sf), 95:53.7, 67
JV Ev039-D3JVCh John Dempsey, Fr, 17:02.9, Brea Olinda Brea Olinda, 87:25.1, 17
JV Ev041-D45 David Perez, Sr, 17:03.6, McFarland McFarland, 88:46.2, 28
So Ev009-D3 Nakashoma Noa, So, 17:23.7, Alhambra (mar) Esperanza, 90:22.9, 43
So Ev011-D3 Manuel Ramirez, So, 16:32.6, Sultana Sultana, 86:41.4, 30
So Ev024-D45 Johnny Martinez, So, 18:18.2, Fillmore El Segundo, 94:33.2, 30
So Ev025-D45 Jerald Taylor, So, 16:45.3, Ambassador Foothill Technology, 94:13.8, 39
So Ev038-D3SoSw Justin Castro, So, 18:10.6, St. John Bosco Paso Robles, 93:14.3, 30
V Ev013-D3 Cesar Bermudez, Jr, 16:17.5, Sierra Vista Bonita, 86:24.6, 84
V Ev015-D3 Pedro Cruz Penaloza, Jr, 16:21.8, Arvin Indio, 88:13.5, 89
V Ev017-D3 Nick Lofgren, Sr, 15:52.4, South Torrance El Capitan, 84:59, 46
V Ev019-D3 Julian Sandoval, Sr, 16:01.7, El Monte Laguna Hills, 84:11.8, 63
V Ev029-D4 Anthony Tyler, Sr, 16:24.6, Cabrillo (lom) Sage Creek, 86:51.6, 92
V Ev031-D4 Christian Schultz, Jr, 16:19, Burroughs (rid) Lutheran (ora), 86:35, 84
V Ev033-D5 Jack Richardson, Sr, 16:23.4, Thacher Thacher, 85:29.1, 37
V Ev035-D5 Nick Murillo, Sr, 16:26.1, Orcutt Academy University (sf), 88:34.8, 51
V Ev043-D4Sw William Ernst, Sr, 15:07.9, San Luis Obispo McFarland, 82:14.8, 82
V Ev045-D5Sw Jack Van Scoter, Jr, 15:20.7, Flintridge Prep Flintridge Prep, 80:38, 59
V Ev047-D3 Austin Shellito, Sr, 15:13.1, Brea Olinda Brea Olinda, 78:45.6, 76

All Girls Races

21 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 2.93 mi
All at 2.93 mi
Fr Ev004-D3 Kendra Dayton, Fr, 21:24.7, San Marcos (sb) Cathedral Catholic, 115:56.1, 35
Fr Ev006-D3 Megan Neumann, Fr, 20:27.5, Torrance Torrance, 106:00.4, 21
Fr Ev020-D45 Mackenzie Wisneski, Fr, 20:03.1, Nipomo Foothill Technology, 117:37.5, 45
JV Ev002-D3 Nicole Heinz, Jr, 21:11.3, Rio Americano Royal, 114:59.4, 54
JV Ev026-D45 Ashley Aquino, Jr, 22:00, Eastlake Eastlake, 113:36.3, 28
JV Ev040-D345 Elizabeth Hinton, Jr, 20:50.6, Yorba Linda Yorba Linda, 107:20.7, 34
So Ev008-D3 Erica Schroeder, So, 19:19.7, San Marcos (sb) San Marcos (sb), 111:24.1, 52
So Ev010-D3 Mary Waddell, So, 21:56.5, Palos Verdes Santa Margarita, 117:46.9, 24
So Ev023-D45 Janice Deguerio, So, 20:04, Santana Atascadero, 121:17.9, 81
V Ev012-D3 Alize Hartke, Fr, 19:16.4, Oakmont Granite Hills (av), 104:13.7, 51
V Ev014-D3 Carissa Diaz, Sr, 19:05.4, Vista Grande [az] Vista Grande [az], 103:23.8, 52
V Ev016-D3 Lucina Vincent, Fr, 18:39.1, El Dorado (pla) Whitney (roc), 108:10.1, 73
V Ev018-D3 Brianna Bartello, Sr, 17:38.3, Laguna Hills Laguna Hills, 98:26, 81
V Ev028-D4 Sienna Santiago, So, 19:14.8, High Tech Hi Page [az], 103:14, 52
V Ev030-D4 Katelyn Breitschwerdt, Sr, 19:31.1, St. Lucy's St. Lucy's, 104:17.1, 72
V Ev032-D5 Kiera Marshall, So, 19:59.3, St. Joseph (ala) St. Joseph (ala), 110:27.9, 71
V Ev034-D5 Brooke Trossen, So, 19:13.3, Parker Parker, 104:42.7, 44
V Ev036-D3FSSW Cassidy Klein, Fr, 21:23.1, Esperanza Corona Del Mar, 112:38.9, 37
V Ev042-D4 Caroline Pietrzyk, Sr, 17:26.3, Malibu Jserra, 97:46.3, 69
V Ev044-D5Sw Gabby Satterlee, Jr, 18:36.1, Central Vall Central Vall, 98:09.8, 55
V Ev046-D3Sw Kimberly Coscia, Sr, 17:35.4, South Torrance Esperanza, 96:03, 94