Athenian School Results from the BCL East Meet #2 at Point Pinole Park on 10/8/14

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Andrew Kocins Jr V 17:53 5:58 3 18/91 6/21 6/21 2/7 18:11
(0:18,1.6)
Hen hao! (DPR)
Anson Siow Fr V 22:37 7:32 3 66/91 16/21 16/21 2/2 Hen hao! (SBP)
Anthony Ottati Jr V 16:13 5:24 3 5/91 2/21 2/21 2/10 16:33
(0:20,2.0)
Hen hao! (DPR)
Cade Niles Jr V 26:16 8:45 3 84/91 20/21 20/21 1/1 Hen hao! (SBP)
Connor Ottati So V 17:48 5:56 3 17/91 5/21 5/21 2/8 18:05
(0:17,1.6)
Hen hao! (DPR)
Daniel Young Fr V 19:19 6:26 3 32/91 10/21 10/21 2/3
Dawson Reckers So V 15:32 5:11 3 1/91 1/21 1/21 1/10 15:52
(0:20,2.1)
Hen hao! (DPR)
Dylan Ratner So V 18:36 6:12 3 26/91 8/21 8/21 2/4 Hen hao! (SBP)
Emmet Brast-McKie Jr V 21:47 7:16 3 58/91 14/21 14/21 2/2
Eric Ota Sr V 23:39 7:53 3 72/91 18/21 18/21 1/1 Hen hao! (SBP)
Eric Strand Jr V 23:09 7:43 3 69/91 17/21 17/21 1/2 18:24
Gabriel Saavedra Sr V 20:34 6:51 3 46/91 11/21 11/21 2/3
Ira Norton-Westbrook Jr V 18:19 6:06 3 23/91 7/21 7/21 2/6 18:36
(0:17,1.5)
Hen hao! (DPR)
Ishaan Thota Fr V 21:51 7:17 3 62/91 15/21 15/21 2/2
Jeremy Lahr So V 16:48 5:36 3 8/91 3/21 3/21 2/10
Joey Scholhamer Fr V 29:42 9:54 3 90/91 21/21 21/21 1/1
Lucas Makdessi Fr V 21:03 7:01 3 52/91 12/21 12/21 2/3 Hen hao! (SBP)
Mateo Galguera Jr V 21:23 7:08 3 55/91 13/21 13/21 2/3
Nicholas Morales Sr V 17:46 5:55 3 16/91 4/21 4/21 2/9 17:42 Hen hao! (DSR)
Trenton Tan Jr V 25:30 8:30 3 82/91 19/21 19/21 1/1
Vishnu Peri Jr V 19:19 6:26 3 31/91 9/21 9/21 2/3
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/8 84:07
2:16
3 5:36 5:11 5:56 45 5:29 Dawson Reckers (1), Anthony Ottati (5), Jeremy Lahr (8), Nicholas Morales (15), Connor Ottati (16)
V 2nd 5 2/3 93:26
1:26
3 6:14 5:58 6:26 46 5:56 Andrew Kocins (4), Ira Norton-Westbrook (7), Dylan Ratner (10), Vishnu Peri (12), Daniel Young (13)
V 3rd 5 2/2 106:38
1:17
3 7:07 6:51 7:17 45 6:25 Gabriel Saavedra (7), Lucas Makdessi (8), Mateo Galguera (9), Emmet Brast-McKie (10), Ishaan Thota (11)
V 4th 5 1/1 121:11
3:39
3 8:05 7:32 8:45 15 8:05 Anson Siow (1), Eric Strand (2), Eric Ota (3), Trenton Tan (4), Cade Niles (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Dawson Reckers So Athenian School 15:32 5:11 1/21 1/21 1/10
2 Alex Glavin Jr CPS 15:38 5:13
3 Zach Connolly Jr REDWOOD CHRISTIAN 15:48 5:16
4 Tris Dodge Sr CPS 16:05 5:22
5 Anthony Ottati Jr Athenian School 16:13 5:24 2/21 2/21 2/10
6 Chris Boranian Sr HEAD ROYCE 16:15 5:25
7 Ethan Ashby So CPS 16:26 5:29
8 Jeremy Lahr So Athenian School 16:48 5:36 3/21 3/21 2/10
9 Adam Teuscher Sr HEAD ROYCE 16:54 5:38
10 Trevor Soule So CPS 16:57 5:39
11 Zack Mintz So HEAD ROYCE 17:08 5:43
12 Andrew Vaughn Sr CPS 17:12 5:44
13 Steve Sloan Jr CPS 17:28 5:49
14 Victor Wu Fr CPS 17:28 5:49
15 Adam Zheleznyak Fr CPS 17:37 5:52
16 Nicholas Morales Sr Athenian School 17:46 5:55 4/21 4/21 2/9
17 Connor Ottati So Athenian School 17:48 5:56 5/21 5/21 2/8
18 Andrew Kocins Jr Athenian School 17:53 5:58 6/21 6/21 2/7
19 Justin Rodriguez Fr CPS 18:02 6:01
20 Joshua Huey Jr FREMONT CHRISTIAN 18:08 6:03
21 Isaac Teuscher Fr HEAD ROYCE 18:10 6:03
22 Elie Singer Fr CPS 18:18 6:06
23 Ira Norton-Westbrook Jr Athenian School 18:19 6:06 7/21 7/21 2/6
24 Che Bradley So CPS 18:33 6:11
25 Nicholas Lester So CPS 18:33 6:11
26 Dylan Ratner So Athenian School 18:36 6:12 8/21 8/21 2/4 Hen hao! (SBP)
27 Tyler Pon So FREMONT CHRISTIAN 18:40 6:13
28 Dylan Thiermann Jr HEAD ROYCE 18:50 6:17
29 Casey Lake So HEAD ROYCE 18:58 6:19
30 Sasha Milton Fr CPS 19:07 6:22
31 Vishnu Peri Jr Athenian School 19:19 6:26 9/21 9/21 2/3
32 Daniel Young Fr Athenian School 19:19 6:26 10/21 10/21 2/3
33 Will Pham Fr CPS 19:37 6:32
34 Isaiah Mobley Sr MAKING WAVES 19:40 6:33
35 Tajmal Hussain Sr MAKING WAVES 19:52 6:37
36 Demario Brown Sr MAKING WAVES 19:55 6:38
37 Martin Casas Sr OMI 19:56 6:39
38 Justin Bulanadi Jr FREMONT CHRISTIAN 20:12 6:44
39 Greg Lin Sr REDWOOD CHRISTIAN 20:14 6:45
40 Alex Chen So FREMONT CHRISTIAN 20:21 6:47
41 Diego Zamalloa-chionn Fr CPS 20:21 6:47
42 Chase Newman Jr HEAD ROYCE 20:22 6:47
43 Oliver Riskin-kutz Fr CPS 20:23 6:48
44 Joshua Cadaing Jr FREMONT CHRISTIAN 20:27 6:49
45 Ivan Ledezma So OMI 20:28 6:49
46 Gabriel Saavedra Sr Athenian School 20:34 6:51 11/21 11/21 2/3
47 Patrick Toppin Sr HEAD ROYCE 20:37 6:52
48 Campbell Unruh Jr BENTLEY 20:46 6:55
49 Henderson Tran Sr OMI 20:47 6:56
50 Isaiah Perez So LVCP 20:47 6:56
51 Anthony Tam Sr OMI 20:52 6:57
52 Lucas Makdessi Fr Athenian School 21:03 7:01 12/21 12/21 2/3 Hen hao! (SBP)
53 Evan Wheat Sr FREMONT CHRISTIAN 21:08 7:03
54 Kyle Gong Fr OMI 21:18 7:06
55 Mateo Galguera Jr Athenian School 21:23 7:08 13/21 13/21 2/3
56 Jacky Chan Sr REDWOOD CHRISTIAN 21:34 7:11
57 James Camper So CHINESE CHRISTIAN 21:44 7:15
58 Emmet Brast-McKie Jr Athenian School 21:47 7:16 14/21 14/21 2/2
59 Elijah Perry Fr BENTLEY 21:48 7:16
60 Solomon Chan Fr FREMONT CHRISTIAN 21:49 7:16
61 Gordon Huang Jr MAKING WAVES 21:49 7:16
62 Ishaan Thota Fr Athenian School 21:51 7:17 15/21 15/21 2/2
63 Samuel Lee So REDWOOD CHRISTIAN 21:53 7:18
64 Chris Leung Jr REDWOOD CHRISTIAN 21:55 7:18
65 Calvin Achorn Jr HEAD ROYCE 22:36 7:32
66 Anson Siow Fr Athenian School 22:37 7:32 16/21 16/21 2/2 Hen hao! (SBP)
67 Alex Zinoman Sr HEAD ROYCE 22:42 7:34
68 Sol Zitter Jr HEAD ROYCE 22:48 7:36
69 Eric Strand Jr Athenian School 23:09 7:43 17/21 17/21 1/2
70 John Yau Sr OMI 23:18 7:46
71 Aj Kinstlick Fr CPS 23:37 7:52
72 Eric Ota Sr Athenian School 23:39 7:53 18/21 18/21 1/1 Hen hao! (SBP)
73 Dimitry Boyd Jr LVCP 23:44 7:55
74 Peter Mcilroy Sr LVCP 23:45 7:55
75 Anthony Wu Fr CHINESE CHRISTIAN 23:54 7:58
76 Jason Zang Jr CHINESE CHRISTIAN 23:54 7:58
77 Christian Helgeson So BENTLEY 24:19 8:06
78 Diego Martell So HEAD ROYCE 24:33 8:11
79 Samit Lamba Jr HEAD ROYCE 24:40 8:13
80 Ian Ransom Sr LVCP 25:19 8:26
81 Michael Garcia Sr OMI 25:25 8:28
82 Trenton Tan Jr Athenian School 25:30 8:30 19/21 19/21 1/1
83 Jeffrey Yee Sr BENTLEY 26:03 8:41
84 Cade Niles Jr Athenian School 26:16 8:45 20/21 20/21 1/1 Hen hao! (SBP)
85 Aaron Seng Sr OMI 26:24 8:48
86 Alex Alba Jr MAKING WAVES 26:36 8:52
87 Mark Santacruz Jr MAKING WAVES 26:51 8:57
88 Lawton Young Fr REDWOOD CHRISTIAN 26:56 8:59
89 Zane Weissman Sr BENTLEY 29:29 9:50
90 Joey Scholhamer Fr Athenian School 29:42 9:54 21/21 21/21 1/1
91 Daniel Cruz Jr MAKING WAVES 40:28 13:29
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 CPS
2-1-1-1-1
Gap: 1:34
82:18
16:28
5:29
35 Alex Glavin
Jr
15:38
5:13
2
Tris Dodge
Sr
16:05
5:22
4
Ethan Ashby
So
16:26
5:29
7
Trevor Soule
So
16:57
5:39
10
Andrew Vaughn
Sr
17:12
5:44
12
Steve Sloan
Jr
17:28
5:49
13
Victor Wu
Fr
17:28
5:49
14
2 Athenian School
1-1-2-2-2
Gap: 2:16
84:07
16:49
5:36
45 Dawson Reckers
So
15:32
5:11
1
Anthony Ottati
Jr
16:13
5:24
5
Jeremy Lahr
So
16:48
5:36
8
Nicholas Morales
Sr
17:46
5:55
15
Connor Ottati
So
17:48
5:56
16
Andrew Kocins
Jr
17:53
5:58
17
Ira Norton-W
Jr
18:19
6:06
20
3 HEAD ROYCE
4-3-3-3-3
Gap: 2:35
87:17
17:27
5:49
67 Chris Boranian
Sr
16:15
5:25
6
Adam Teuscher
Sr
16:54
5:38
9
Zack Mintz
So
17:08
5:43
11
Isaac Teuscher
Fr
18:10
6:03
19
Dylan Thierman
Jr
18:50
6:17
22
Casey Lake
So
18:58
6:19
23
Chase Newman
Jr
20:22
6:47
31
4 FREMONT CHRISTIAN
5-5-4-4-4
Gap: 2:19
97:48
19:34
6:31
129 Joshua Huey
Jr
18:08
6:03
18
Tyler Pon
So
18:40
6:13
21
Justin Bulanadi
Jr
20:12
6:44
28
Alex Chen
So
20:21
6:47
30
Joshua Cadaing
Jr
20:27
6:49
32
Evan Wheat
Sr
21:08
7:03
37
Solomon Chan
Fr
21:49
7:16
41
5 REDWOOD CHRISTIAN
3-4-5-5-5
Gap: 6:07
101:24
20:17
6:46
158 Zach Connolly
Jr
15:48
5:16
3
Greg Lin
Sr
20:14
6:45
29
Jacky Chan
Sr
21:34
7:11
39
Samuel Lee
So
21:53
7:18
43
Chris Leung
Jr
21:55
7:18
44
Lawton Young
Fr
26:56
8:59
51




6 MAKING WAVES
6-6-6-6-6
Gap: 6:56
107:52
21:34
7:11
166 Isaiah Mobley
Sr
19:40
6:33
24
Tajmal Hussain
Sr
19:52
6:37
25
Demario Brown
Sr
19:55
6:38
26
Gordon Huang
Jr
21:49
7:16
42
Alex Alba
Jr
26:36
8:52
49
Mark Santacru
Jr
26:51
8:57
50
Daniel Cruz
Jr
40:28
13:29
53
7 OMI
7-7-7-7-7
Gap: 1:22
103:21
20:40
6:53
169 Martin Casas
Sr
19:56
6:39
27
Ivan Ledezma
So
20:28
6:49
33
Henderso Tran
Sr
20:47
6:56
35
Anthony Tam
Sr
20:52
6:57
36
Kyle Gong
Fr
21:18
7:06
38
John Yau
Sr
23:18
7:46
45
Michael Garcia
Sr
25:25
8:28
47
8 BENTLEY
8-8-8-8-8
Gap: 8:43
122:25
24:29
8:10
220 Campbell Unruh
Jr
20:46
6:55
34
Elijah Perry
Fr
21:48
7:16
40
Christia Helgeson
So
24:19
8:06
46
Jeffrey Yee
Sr
26:03
8:41
48
Zane Weissman
Sr
29:29
9:50
52








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 CPS
1-1-1-1-1
Gap: 0:50
88:53
17:47
5:56
17 Steve Sloan
Jr
17:28
5:49
1
Victor Wu
Fr
17:28
5:49
2
Adam Zhelezny
Fr
17:37
5:52
3
Justin Rodrigue
Fr
18:02
6:01
5
Elie Singer
Fr
18:18
6:06
6
Che Bradley
So
18:33
6:11
8
Nicholas Lester
So
18:33
6:11
9
2 Athenian School
2-2-2-2-2
Gap: 1:26
93:26
18:41
6:14
46 Andrew Kocins
Jr
17:53
5:58
4
Ira Norton-W
Jr
18:19
6:06
7
Dylan Ratner
So
18:36
6:12
10
Vishnu Peri
Jr
19:19
6:26
12
Daniel Young
Fr
19:19
6:26
13
Gabriel Saavedra
Sr
20:34
6:51
15
Lucas Makdessi
Fr
21:03
7:01
17
3 HEAD ROYCE
3-3-3-3-3
Gap: 3:44
105:15
21:03
7:01
78 Casey Lake
So
18:58
6:19
11
Chase Newman
Jr
20:22
6:47
14
Patrick Toppin
Sr
20:37
6:52
16
Calvin Achorn
Jr
22:36
7:32
18
Alex Zinoman
Sr
22:42
7:34
19
Sol Zitter
Jr
22:48
7:36
20
Diego Martell
So
24:33
8:11
21
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 CPS
1-1-1-1-1
Gap: 1:48
96:11
19:14
6:25
15 Che Bradley
So
18:33
6:11
1
Nicholas Lester
So
18:33
6:11
2
Sasha Milton
Fr
19:07
6:22
3
Will Pham
Fr
19:37
6:32
4
Diego Zamalloa
Fr
20:21
6:47
5
Oliver Riskin-k
Fr
20:23
6:48
6
Aj Kinstlic
Fr
23:37
7:52
14
2 Athenian School
2-2-2-2-2
Gap: 1:17
106:38
21:20
7:07
45 Gabriel Saavedra
Sr
20:34
6:51
7
Lucas Makdessi
Fr
21:03
7:01
8
Mateo Galguera
Jr
21:23
7:08
9
Emmet Brast-Mc
Jr
21:47
7:16
10
Ishaan Thota
Fr
21:51
7:17
11
Anson Siow
Fr
22:37
7:32
12
Eric Strand
Jr
23:09
7:43
13
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Athenian School
1-1-1-1-1
Gap: 3:39
121:11
24:14
8:05
15 Anson Siow
Fr
22:37
7:32
1
Eric Strand
Jr
23:09
7:43
2
Eric Ota
Sr
23:39
7:53
3
Trenton Tan
Jr
25:30
8:30
4
Cade Niles
Jr
26:16
8:45
5
Joey Scholham
Fr
29:42
9:54
6




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

1 races + combined.


All Girls Races

1 races + combined.