Athenian School Results from the BCL East Meet #2 at Point Pinole Park on 10/8/14

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Amalia Gradie So V 30:40 10:13 3 55/60 11/12 11/12 2/2
Delaney Inamine Sr V 19:05 6:22 3 1/60 1/12 1/12 1/10 20:03
(0:58,4.8)
Hen hao! (SBP, DPR)
Ellie Inamine Fr V 20:43 6:54 3 10/60 3/12 3/12 2/8
Emily Arroyo So V 21:57 7:19 3 20/60 4/12 4/12 3/5 21:55 Hen hao! (DSR)
Emily Lennon Fr V 23:11 7:44 3 26/60 7/12 7/12 2/5
Ephthalia Michael-Schwarzinger So V 21:59 7:20 3 22/60 5/12 5/12 3/5 21:59
Jordan Gewing-Mullins So V 27:16 9:05 3 47/60 10/12 10/12 2/2
Kenna Van Steyn So V 22:03 7:21 3 23/60 6/12 6/12 3/5
Kylie Pavlik So V 20:34 6:51 3 7/60 2/12 2/12 2/10 20:28
Priya Canzius Jr V 31:13 10:24 3 56/60 12/12 12/12 2/2
Sandra Pattison Sr V 26:21 8:47 3 41/60 9/12 9/12 2/2
Vidya Ramaswamy Jr V 25:02 8:21 3 33/60 8/12 8/12 2/2 21:54
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/5 104:18
2:54
3 6:57 6:22 7:20 52 6:47 Delaney Inamine (1), Kylie Pavlik (6), Ellie Inamine (9), Emily Arroyo (17), Ephthalia Michael-Schwarzinger (19)
V 2nd 5 2/2 123:53
5:13
3 8:16 7:21 9:05 44 7:13 Kenna Van Steyn (5), Emily Lennon (7), Vidya Ramaswamy (9), Sandra Pattison (11), Jordan Gewing-Mullins (12)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Delaney Inamine Sr Athenian School 19:05 6:22 1/12 1/12 1/10 Hen hao! (SBP)
2 Brianna Bourne So CPS 19:19 6:26
3 Maya Zimmerman So CPS 20:16 6:45
4 Andrea Ludwig Sr LVCP 20:26 6:49
5 Georgia Scherer Jr HEAD ROYCE 20:31 6:50
6 Martha Castro So CPS 20:33 6:51
7 Kylie Pavlik So Athenian School 20:34 6:51 2/12 2/12 2/10
8 Grace Berg So CPS 20:40 6:53
9 Jade Hardy Sr HEAD ROYCE 20:42 6:54
10 Ellie Inamine Fr Athenian School 20:43 6:54 3/12 3/12 2/8
11 Kristina Randrup Jr HEAD ROYCE 20:43 6:54
12 Carly Harris Fr CPS 20:55 6:58
13 Gabi Willingham Jr CPS 21:01 7:00
14 Kaitlyn Wiens Fr FREMONT CHRISTIAN 21:07 7:02
15 Sophia Durney Fr CPS 21:09 7:03
16 Sophia Brakeman Fr HEAD ROYCE 21:14 7:05
17 Charlotte Peale So CPS 21:24 7:08
18 Matisse Mulligan Fr HEAD ROYCE 21:48 7:16
19 Ava Podell So CPS 21:53 7:18
20 Emily Arroyo So Athenian School 21:57 7:19 4/12 4/12 3/5
21 Kayla Schmidlin Jr HEAD ROYCE 21:57 7:19
22 Ephthalia Michael-Schwarzinger So Athenian School 21:59 7:20 5/12 5/12 3/5
23 Kenna Van Steyn So Athenian School 22:03 7:21 6/12 6/12 3/5
24 Mari Kamiya Sr CPS 22:43 7:34
25 Julia Jung Jr BENTLEY 23:07 7:42
26 Emily Lennon Fr Athenian School 23:11 7:44 7/12 7/12 2/5
27 Annalise Kelloff Fr BENTLEY 23:57 7:59
28 Michelle Boutell Jr FREMONT CHRISTIAN 23:59 8:00
29 Ally Mccleary Fr CPS 24:06 8:02
30 Chelsea Martinez Sr REDWOOD CHRISTIAN 24:13 8:04
31 Brianna Baeta Fr FREMONT CHRISTIAN 24:23 8:08
32 Katherine Geronimo Fr REDWOOD CHRISTIAN 24:27 8:09
33 Vidya Ramaswamy Jr Athenian School 25:02 8:21 8/12 8/12 2/2
34 Melody Ding Jr FREMONT CHRISTIAN 25:19 8:26
35 Ameya Futnani Sr CPS 25:27 8:29
36 Sierra Baeta Jr FREMONT CHRISTIAN 25:32 8:31
37 Analisa Pines So CPS 25:33 8:31
38 Lois Hu Sr CHINESE CHRISTIAN 26:02 8:41
39 Rannie Zeng Sr CHINESE CHRISTIAN 26:07 8:42
40 Leeza Lu So HEAD ROYCE 26:09 8:43
41 Sandra Pattison Sr Athenian School 26:21 8:47 9/12 9/12 2/2
42 Elena Anya Sr MAKING WAVES 26:30 8:50
43 Katie Stamm-kirk So BENTLEY 26:34 8:51
44 Lilli Kay Jr BENTLEY 26:38 8:53
45 Kenna Camper So CHINESE CHRISTIAN 27:05 9:02
46 Maya Ramsey Sr CPS 27:08 9:03
47 Jordan Gewing-Mullins So Athenian School 27:16 9:05 10/12 10/12 2/2
48 Dora Greenwall Fr BENTLEY 27:35 9:12
49 Adele Velastegui Fr HOLY NAMES 27:39 9:13
50 Aarti Jain Fr BENTLEY 27:51 9:17
51 Mabel Chen Jr BENTLEY 28:08 9:23
52 Jaz Chok Jr LVCP 28:39 9:33
53 Jasmine Solano Sr MAKING WAVES 29:16 9:45
54 Lena Costello Jr HOLY NAMES 30:15 10:05
55 Amalia Gradie So Athenian School 30:40 10:13 11/12 11/12 2/2
56 Priya Canzius Jr Athenian School 31:13 10:24 12/12 12/12 2/2
57 Sharma Neha Fr FREMONT CHRISTIAN 31:37 10:32
58 Sophia Brewer-thompson Jr HOLY NAMES 31:45 10:35
59 Matthews Ritu Fr FREMONT CHRISTIAN 33:06 11:02
60 Monica Arce-macias So REDWOOD CHRISTIAN 35:52 11:57
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 CPS
2-1-1-1-1
Gap: 1:36
101:43
20:21
6:47
28 Brianna Bourne
So
19:19
6:26
2
Maya Zimmerman
So
20:16
6:45
3
Martha Castro
So
20:33
6:51
5
Grace Berg
So
20:40
6:53
7
Carly Harris
Fr
20:55
6:58
11
Gabi Willingham
Jr
21:01
7:00
12
Sophia Durney
Fr
21:09
7:03
14
2 Athenian School
1-2-2-2-2
Gap: 2:54
104:18
20:52
6:57
52 Delaney Inamine
Sr
19:05
6:22
1
Kylie Pavlik
So
20:34
6:51
6
Ellie Inamine
Fr
20:43
6:54
9
Emily Arroyo
So
21:57
7:19
17
Ephthalia Michael-Schwarzinger
So
21:59
7:20
19
Kenna Van Steyn
So
22:03
7:21
20
Emily Lennon
Fr
23:11
7:44
22
3 HEAD ROYCE
3-3-3-3-3
Gap: 1:17
104:58
21:00
7:00
53 Georgia Scherer
Jr
20:31
6:50
4
Jade Hardy
Sr
20:42
6:54
8
Kristina Randrup
Jr
20:43
6:54
10
Sophia Brakeman
Fr
21:14
7:05
15
Matisse Mulligan
Fr
21:48
7:16
16
Kayla Schmidlin
Jr
21:57
7:19
18
Leeza Lu
So
26:09
8:43
28
4 FREMONT CHRISTIAN
4-4-4-4-4
Gap: 4:25
120:20
24:04
8:01
115 Kaitlyn Wiens
Fr
21:07
7:02
13
Michelle Boutell
Jr
23:59
8:00
24
Brianna Baeta
Fr
24:23
8:08
25
Melody Ding
Jr
25:19
8:26
26
Sierra Baeta
Jr
25:32
8:31
27
Sharma Neha
Fr
31:37
10:32
34
Matthews Ritu
Fr
33:06
11:02
35
5 BENTLEY
5-5-5-5-5
Gap: 4:28
127:51
25:34
8:31
134 Julia Jung
Jr
23:07
7:42
21
Annalise Kelloff
Fr
23:57
7:59
23
Katie Stamm-kirk
So
26:34
8:51
29
Lilli Kay
Jr
26:38
8:53
30
Dora Greenwall
Fr
27:35
9:12
31
Aarti Jain
Fr
27:51
9:17
32
Mabel Chen
Jr
28:08
9:23
33
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 CPS
1-1-1-1-1
Gap: 1:42
108:10
21:38
7:13
16 Gabi Willingham
Jr
21:01
7:00
1
Sophia Durney
Fr
21:09
7:03
2
Charlotte Peale
So
21:24
7:08
3
Ava Podell
So
21:53
7:18
4
Mari Kamiya
Sr
22:43
7:34
6
Ally Mccleary
Fr
24:06
8:02
8
Ameya Futnani
Sr
25:27
8:29
10
2 Athenian School
2-2-2-2-2
Gap: 5:13
123:53
24:47
8:16
44 Kenna Van Steyn
So
22:03
7:21
5
Emily Lennon
Fr
23:11
7:44
7
Vidya Ramaswamy
Jr
25:02
8:21
9
Sandra Pattison
Sr
26:21
8:47
11
Jordan Gewing-Mullins
So
27:16
9:05
12
Amalia Gradie
So
30:40
10:13
13
Priya Canzius
Jr
31:13
10:24
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

1 races + combined.


All Boys Races

1 races + combined.