Athenian School Results from the BCL East Championships at Joaquin Miller Park on 11/12/14

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Delaney Inamine Sr V 17:26 6:42 2.6 1/55 1/7 1/7 1/11 17:41
(0:15,1.4)
17:41
(0:15,1.4)
17:41
(0:15,1.4)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Ellie Inamine Fr V 18:16 7:02 2.6 6/55 3/7 3/7 1/9
Emily Arroyo So V 20:24 7:51 2.6 21/55 7/7 7/7 2/3 20:53
(0:29,2.3)
20:53
(0:29,2.3)
20:53
(0:29,2.3)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Ephthalia Michael-Schwarzinger So V 19:29 7:30 2.6 15/55 5/7 5/7 2/8 20:23
(0:54,4.4)
20:23
(0:54,4.4)
20:23
(0:54,4.4)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Grace Brown So V 18:07 6:58 2.6 3/55 2/7 2/7 1/11 17:28 17:28 17:28
Kylie Pavlik So V 18:22 7:04 2.6 8/55 4/7 4/7 1/8
Rebecca Elliott Jr V 20:01 7:42 2.6 18/55 6/7 6/7 2/5 17:49 17:49 17:49 Hen hao! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/8 91:40
2:03
2.6 7:03 6:42 7:30 29 7:03 91:02 91:02 91:02 Delaney Inamine (1), Grace Brown (2), Ellie Inamine (5), Kylie Pavlik (7), Ephthalia Michael-Schwarzinger (14)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Delaney Inamine Sr Athenian School 17:26 6:42 1/7 1/7 1/11 17:41
(0:15)
17:41
(0:15)
17:41
(0:15)
Hen hao! (LY, LR, PR)
2 Andrea Ludwig Sr LVCP 18:00 6:55
3 Grace Brown So Athenian School 18:07 6:58 2/7 2/7 1/11 17:28 17:28 17:28
4 Maya Zimmerman So CPS 18:10 6:59
5 Brianna Bourne So CPS 18:15 7:01
6 Ellie Inamine Fr Athenian School 18:16 7:02 3/7 3/7 1/9
7 Grace Berg So CPS 18:16 7:02
8 Kylie Pavlik So Athenian School 18:22 7:04 4/7 4/7 1/8
9 Martha Castro So CPS 18:41 7:11
10 Georgia Scherer Jr HEAD ROYCE 18:44 7:12
11 Kristina Randrup Jr HEAD ROYCE 18:52 7:15
12 Jade Hardy Sr HEAD ROYCE 19:03 7:20
13 Gabi Willingham Jr CPS 19:04 7:20
14 Sophia Brakeman Fr HEAD ROYCE 19:04 7:20
15 Ephthalia Michael-Schwarzinger So Athenian School 19:29 7:30 5/7 5/7 2/8 20:23
(0:54)
20:23
(0:54)
20:23
(0:54)
Hen hao! (LY, LR, PR)
16 Mari Kamiya Sr CPS 19:41 7:34
17 Charlotte Peale So CPS 19:59 7:41
18 Rebecca Elliott Jr Athenian School 20:01 7:42 6/7 6/7 2/5 17:49 17:49 17:49 Hen hao! (SBP)
19 Kayla Schmidlin Jr HEAD ROYCE 20:02 7:42
20 Kaitlyn Wiens Fr FREMONT CHRISTIAN 20:10 7:45
21 Emily Arroyo So Athenian School 20:24 7:51 7/7 7/7 2/3 20:53
(0:29)
20:53
(0:29)
20:53
(0:29)
Hen hao! (LY, LR, PR)
22 Brianna Baeta Fr FREMONT CHRISTIAN 20:35 7:55
23 Matisse Mulligan Fr HEAD ROYCE 20:52 8:02
24 Bridget Croke Sr HOLY NAMES 21:08 8:08
25 Chelsea Martinez Sr REDWOOD CHRISTIAN 21:30 8:16
26 Julia Jung Jr BENTLEY 21:38 8:19
27 Annalise Kelloff Fr BENTLEY 21:59 8:27
28 Hayley Martinez So REDWOOD CHRISTIAN 22:32 8:40
29 Melody Ding Jr FREMONT CHRISTIAN 22:44 8:45
30 Rannie Zeng Sr CHINESE CHRISTIAN 23:00 8:51
31 Katherine Geronimo Fr REDWOOD CHRISTIAN 23:25 9:00
32 Lois Hu Sr CHINESE CHRISTIAN 23:28 9:02
33 Sierra Baeta Jr FREMONT CHRISTIAN 23:36 9:05
34 Dora Greenwall Fr BENTLEY 23:45 9:08
35 Adele Velastegui Fr HOLY NAMES 23:51 9:10
36 Jaz Chok Jr LVCP 24:05 9:16
37 Lilli Kay Jr BENTLEY 24:17 9:20
38 Savannah Goodell So REDWOOD CHRISTIAN 24:32 9:26
39 Cynthia Ruiz Jr MAKING WAVES 24:42 9:30
40 Chyna Kane-ross Sr EMERY 24:53 9:34
41 Mabel Chen Jr BENTLEY 25:01 9:37
42 Jowhari Hill Jr EMERY 25:02 9:38
43 Gwendolyn Chu So FREMONT CHRISTIAN 25:45 9:54
44 Aarti Jain Fr BENTLEY 25:57 9:59
45 Kenna Camper So CHINESE CHRISTIAN 26:11 10:04
46 Antonia Breitenfellner So HOLY NAMES 27:45 10:40
47 Monica Arce-macias So REDWOOD CHRISTIAN 27:50 10:42
48 Grace Brown Fr HOLY NAMES 28:09 10:50
49 Jasmine Solano Sr MAKING WAVES 30:44 11:49
50 Elena Anya Sr MAKING WAVES 30:44 11:49
51 Lena Costello Jr HOLY NAMES 31:59 12:18
52 Carina Silvestre Jr MAKING WAVES 34:28 13:15
53 Elizabeth Sanchez Jr MAKING WAVES 35:19 13:35
54 Bianca Delgado Jr MAKING WAVES 35:20 13:35
55 Kimberly Orellana Jr MAKING WAVES 38:20 14:45
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Athenian School
1-1-1-1-1
Gap: 2:03
91:40
18:20
7:03
29 Delaney Inamine
Sr
17:26
6:42
1
Grace Brown
So
18:07
6:58
2
Ellie Inamine
Fr
18:16
7:02
5
Kylie Pavlik
So
18:22
7:04
7
Ephthalia Michael-Schwarzinger
So
19:29
7:30
14
Rebecca Elliott
Jr
20:01
7:42
17
Emily Arroyo
So
20:24
7:51
20
2 CPS
2-2-2-2-2
Gap: 0:54
92:26
18:29
7:07
33 Maya Zimmerman
So
18:10
6:59
3
Brianna Bourne
So
18:15
7:01
4
Grace Berg
So
18:16
7:02
6
Martha Castro
So
18:41
7:11
8
Gabi Willingham
Jr
19:04
7:20
12
Mari Kamiya
Sr
19:41
7:34
15
Charlotte Peale
So
19:59
7:41
16
3 HEAD ROYCE
3-3-3-3-3
Gap: 1:18
95:45
19:09
7:22
61 Georgia Scherer
Jr
18:44
7:12
9
Kristina Randrup
Jr
18:52
7:15
10
Jade Hardy
Sr
19:03
7:20
11
Sophia Brakeman
Fr
19:04
7:20
13
Kayla Schmidlin
Jr
20:02
7:42
18
Matisse Mulligan
Fr
20:52
8:02
22




4 FREMONT CHRISTIAN
4-4-4-4-4
Gap: 5:35
112:50
22:34
8:41
135 Kaitlyn Wiens
Fr
20:10
7:45
19
Brianna Baeta
Fr
20:35
7:55
21
Melody Ding
Jr
22:44
8:45
28
Sierra Baeta
Jr
23:36
9:05
30
Gwendolyn Chu
So
25:45
9:54
37








5 BENTLEY
7-5-6-6-5
Gap: 3:23
116:40
23:20
8:58
151 Julia Jung
Jr
21:38
8:19
25
Annalise Kelloff
Fr
21:59
8:27
26
Dora Greenwall
Fr
23:45
9:08
31
Lilli Kay
Jr
24:17
9:20
33
Mabel Chen
Jr
25:01
9:37
36
Aarti Jain
Fr
25:57
9:59
38




6 REDWOOD CHRISTIAN
6-5-5-5-6
Gap: 6:20
119:49
23:58
9:13
154 Chelsea Martinez
Sr
21:30
8:16
24
Hayley Martinez
So
22:32
8:40
27
Katherine Geronimo
Fr
23:25
9:00
29
Savannah Goodell
So
24:32
9:26
34
Monica Arce-macias
So
27:50
10:42
40








7 HOLY NAMES
5-7-7-7-7
Gap: 10:51
132:52
26:34
10:13
179 Bridget Croke
Sr
21:08
8:08
23
Adele Velastegui
Fr
23:51
9:10
32
Antonia Breitenfellner
So
27:45
10:40
39
Grace Brown
Fr
28:09
10:50
41
Lena Costello
Jr
31:59
12:18
44








8 MAKING WAVES
8-8-8-8-8
Gap: 10:37
155:57
31:11
12:00
211 Cynthia Ruiz
Jr
24:42
9:30
35
Jasmine Solano
Sr
30:44
11:49
42
Elena Anya
Sr
30:44
11:49
43
Carina Silvestre
Jr
34:28
13:15
45
Elizabeth Sanchez
Jr
35:19
13:35
46
Bianca Delgado
Jr
35:20
13:35
47
Kimberly Orellana
Jr
38:20
14:45
48
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

1 races + combined.


All Boys Races

1 races + combined.