Athenian School Results from the BCL East Meet #1 at Athenian HS on 9/16/14

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alexander Gruebele Fr V 27:36 8:54 3.1 54/92 12/23 12/23 2/2
Andrew Kocins Jr V 21:40 6:59 3.1 15/92 6/23 6/23 1/8 21:22 21:22 19:47 Hen hao! (SBP)
Anson Siow Fr V 30:32 9:51 3.1 72/92 19/23 19/23 1/1
Anthony Ottati Jr V 20:27 6:36 3.1 7/92 2/23 2/23 2/10 18:59 18:59 17:36
Cade Niles Jr V 37:54 12:14 3.1 89/92 22/23 22/23 1/1 30:37 30:37 27:57
Connor Ottati So V 21:33 6:57 3.1 14/92 5/23 5/23 2/8 21:06 21:06 19:30 Hen hao! (SBP)
Daniel Young Fr V 27:03 8:44 3.1 50/92 10/23 10/23 2/3
Dawson Reckers So V 18:06 5:50 3.1 1/92 1/23 1/23 1/10 19:15
(1:09,6.0)
19:15
(1:09,6.0)
16:50 Hen hao! (LR, PR)
Dylan Ratner So V 27:20 8:49 3.1 53/92 11/23 11/23 2/2 21:53 21:53 19:42
Emmet Brast-McKie Jr V 27:45 8:57 3.1 55/92 13/23 13/23 2/2 24:44 24:44 22:20 Hen hao! (SBP)
Eric Ota Sr V 31:39 10:13 3.1 75/92 20/23 20/23 1/1 25:20 25:20 24:33
Eric Strand Jr V 30:24 9:48 3.1 70/92 18/23 18/23 1/1 18:43
Gabriel Saavedra Sr V 26:11 8:27 3.1 46/92 9/23 9/23 2/3 25:58 25:58 21:57 Hen hao! (SBP)
Ira Norton-Westbrook Jr V 22:06 7:08 3.1 19/92 7/23 7/23 1/7 21:39 21:39 19:41 Hen hao! (SBP)
Ishaan Thota Fr V 29:55 9:39 3.1 66/92 16/23 16/23 2/2
Jeremy Lahr So V 20:29 6:36 3.1 8/92 3/23 3/23 2/9
Joey Scholhamer Fr V 38:54 12:33 3.1 91/92 23/23 23/23 1/1
Lucas Makdessi Fr V 27:59 9:02 3.1 56/92 14/23 14/23 2/2
Mateo Galguera Jr V 28:31 9:12 3.1 59/92 15/23 15/23 2/2 26:13 26:13 22:59
Matthew Chabala Jr V 30:16 9:46 3.1 69/92 17/23 17/23 2/2 21:56 21:56 19:46
Nicholas Morales Sr V 21:33 6:57 3.1 13/92 4/23 4/23 2/9 20:48 20:48 18:02 Hen hao! (SBP)
Trenton Tan Jr V 36:45 11:51 3.1 87/92 21/23 21/23 1/1 24:51 24:51 22:06
Vishnu Peri Jr V 24:39 7:57 3.1 35/92 8/23 8/23 2/5 21:37
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/8 102:08
3:27
3.1 6:35 5:50 6:57 43 6:29 96:56 96:56 Dawson Reckers (1), Anthony Ottati (7), Jeremy Lahr (8), Nicholas Morales (13), Connor Ottati (14)
V 2nd 5 2/3 121:39
5:23
3.1 7:51 6:59 8:44 45 7:17 104:39 104:39 Andrew Kocins (1), Ira Norton-Westbrook (3), Vishnu Peri (12), Gabriel Saavedra (14), Daniel Young (15)
V 3rd 5 2/2 139:11
1:11
3.1 8:59 8:49 9:12 46 7:53 108:48 108:48 Dylan Ratner (7), Alexander Gruebele (8), Emmet Brast-McKie (9), Lucas Makdessi (10), Mateo Galguera (12)
V 4th 5 1/1 152:46
1:44
3.1 9:51 9:39 10:13 15 9:51 116:03 116:03 Ishaan Thota (1), Matthew Chabala (2), Eric Strand (3), Anson Siow (4), Eric Ota (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Dawson Reckers So Athenian School 18:06 5:50 1/23 1/23 1/10 19:15
(1:09)
19:15
(1:09)
Hen hao! (LR, PR)
2 Alex Glavin Jr CPS 18:36 6:00
3 Zach Connolly Jr REDWOOD CHRISTIAN 18:55 6:06
4 Tris Dodge Sr CPS 19:41 6:21
5 Ethan Ashby So CPS 19:47 6:23
6 Chris Boranian Sr HEAD-ROYCE 20:15 6:32
7 Anthony Ottati Jr Athenian School 20:27 6:36 2/23 2/23 2/10 18:59 18:59
8 Jeremy Lahr So Athenian School 20:29 6:36 3/23 3/23 2/9
9 Zack Mintz So HEAD-ROYCE 20:53 6:44
10 Adam Teuscher Sr HEAD-ROYCE 20:59 6:46
11 Trevor Soule So CPS 21:03 6:47
12 Victor Wu Fr CPS 21:24 6:54
13 Nicholas Morales Sr Athenian School 21:33 6:57 4/23 4/23 2/9 20:48 20:48 Hen hao! (SBP)
14 Connor Ottati So Athenian School 21:33 6:57 5/23 5/23 2/8 21:06 21:06 Hen hao! (SBP)
15 Andrew Kocins Jr Athenian School 21:40 6:59 6/23 6/23 1/8 21:22 21:22 Hen hao! (SBP)
16 Steve Sloan Jr CPS 21:41 7:00
17 Jesse Stephens Sr REDWOOD CHRISTIAN 21:51 7:03
18 Joshua Huey Jr FREMONT CHRISTIAN 22:03 7:07
19 Ira Norton-Westbrook Jr Athenian School 22:06 7:08 7/23 7/23 1/7 21:39 21:39 Hen hao! (SBP)
20 Adam Zheleznyak Fr CPS 22:25 7:14
21 Justin Rodriguez Fr CPS 22:27 7:15
22 Dylan Thiermann Jr HEAD-ROYCE 22:30 7:15
23 Tyler Pon So FREMONT CHRISTIAN 22:33 7:16
24 Isaac Teuscher Fr HEAD-ROYCE 22:47 7:21
25 Casey Lake So HEAD-ROYCE 22:51 7:22
26 Caleb Rosen Jr HEAD-ROYCE 23:07 7:27
27 Elie Singer Fr CPS 23:08 7:28
28 Jack Lamb So CPS 23:18 7:31
29 Che Bradley So CPS 23:34 7:36
30 Khalil Laltoo Fr CPS 24:03 7:45
31 Will Pham Fr CPS 24:05 7:46
32 Justin Bulanadi Jr FREMONT CHRISTIAN 24:29 7:54
33 Caleb Olivarez Sr REDWOOD CHRISTIAN 24:32 7:55
34 Greg Lin Sr REDWOOD CHRISTIAN 24:38 7:57
35 Vishnu Peri Jr Athenian School 24:39 7:57 8/23 8/23 2/5
36 Nicholas Lester So CPS 25:12 8:08
37 Sasha Milton Fr CPS 25:17 8:09
38 Isaiah Berkoff So LVCP 25:22 8:11
39 Demario Brown Sr MAKING WAVES 25:22 8:11
40 Joshua Cadaing Jr FREMONT CHRISTIAN 25:35 8:15
41 Evan Wheat Sr FREMONT CHRISTIAN 25:44 8:18
42 Isaiah Mobley Sr MAKING WAVES 25:58 8:23
43 Chris Hall So REDWOOD CHRISTIAN 26:02 8:24
44 Campbell Unruh Jr BENTLEY 26:09 8:26
45 Chase Newman Jr HEAD-ROYCE 26:10 8:26
46 Gabriel Saavedra Sr Athenian School 26:11 8:27 9/23 9/23 2/3 25:58 25:58 Hen hao! (SBP)
47 Tajmal Hussain Sr MAKING WAVES 26:42 8:37
48 Martin Casas Sr OMI 26:53 8:40
49 Henderson Tran Jr OMI 27:00 8:43
50 Daniel Young Fr Athenian School 27:03 8:44 10/23 10/23 2/3
51 James Camper So CHINESE CHRISTIAN 27:15 8:47
52 Oliver Riskin-kutz Fr CPS 27:15 8:47
53 Dylan Ratner So Athenian School 27:20 8:49 11/23 11/23 2/2 21:53 21:53
54 Alexander Gruebele Fr Athenian School 27:36 8:54 12/23 12/23 2/2
55 Emmet Brast-McKie Jr Athenian School 27:45 8:57 13/23 13/23 2/2 24:44 24:44 Hen hao! (SBP)
56 Lucas Makdessi Fr Athenian School 27:59 9:02 14/23 14/23 2/2
57 Alex Chen So FREMONT CHRISTIAN 28:08 9:05
58 Diego Zamalloa-chionn Fr CPS 28:10 9:05
59 Mateo Galguera Jr Athenian School 28:31 9:12 15/23 15/23 2/2 26:13 26:13
60 Christian Helgeson So BENTLEY 28:31 9:12
61 Samuel Lee So REDWOOD CHRISTIAN 28:36 9:14
62 Gordon Huang Jr MAKING WAVES 28:54 9:19
63 Chris Leung Jr REDWOOD CHRISTIAN 28:58 9:21
64 Peter Mcilroy Sr LVCP 29:07 9:24
65 Sol Zitter Jr HEAD-ROYCE 29:45 9:36
66 Ishaan Thota Fr Athenian School 29:55 9:39 16/23 16/23 2/2
67 Dwain Jenkins Sr MAKING WAVES 30:01 9:41
68 Solomon Chan Fr FREMONT CHRISTIAN 30:09 9:44
69 Matthew Chabala Jr Athenian School 30:16 9:46 17/23 17/23 2/2 21:56 21:56
70 Eric Strand Jr Athenian School 30:24 9:48 18/23 18/23 1/1
71 Ben Raya Jr MAKING WAVES 30:25 9:49
72 Anson Siow Fr Athenian School 30:32 9:51 19/23 19/23 1/1
73 Abraham Vazquez Jr MAKING WAVES 30:45 9:55
74 Jeffrey Yee Sr BENTLEY 31:36 10:12
75 Eric Ota Sr Athenian School 31:39 10:13 20/23 20/23 1/1 25:20 25:20
76 Anthony Wu Fr CHINESE CHRISTIAN 31:46 10:15
77 John Yau Sr OMI 32:13 10:24
78 Michael Garcia Sr OMI 32:18 10:25
79 Ivan Ledezma So OMI 32:21 10:26
80 Dimitry Boyd Jr LVCP 32:27 10:28
81 Rohan Swaroop Sr HEAD-ROYCE 32:46 10:34
82 Ian Ransom Sr LVCP 33:25 10:47
83 Alex Alba Jr MAKING WAVES 35:13 11:22
84 Aaron Seng Sr OMI 35:15 11:22
85 Nick Sobrepena Jr LVCP 35:29 11:27
86 Zane Weissman Sr BENTLEY 35:39 11:30
87 Trenton Tan Jr Athenian School 36:45 11:51 21/23 21/23 1/1 24:51 24:51
88 Liam Stephenson Jr OMI 37:53 12:13
89 Cade Niles Jr Athenian School 37:54 12:14 22/23 22/23 1/1 30:37 30:37
90 Andre Dermikaelian Jr LVCP 38:29 12:25
91 Joey Scholhamer Fr Athenian School 38:54 12:33 23/23 23/23 1/1
92 Lawton Young Fr REDWOOD CHRISTIAN 50:46 16:23
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 CPS
2-1-1-1-1
Gap: 2:48
100:31
20:06
6:29
34 Alex Glavin
Jr
18:36
6:00
2
Tris Dodge
Sr
19:41
6:21
4
Ethan Ashby
So
19:47
6:23
5
Trevor Soule
So
21:03
6:47
11
Victor Wu
Fr
21:24
6:54
12
Steve Sloan
Jr
21:41
7:00
16
Adam Zhelezny
Fr
22:25
7:14
20
2 Athenian School
1-2-2-2-2
Gap: 3:27
102:08
20:26
6:35
43 Dawson Reckers
So
18:06
5:50
1
Anthony Ottati
Jr
20:27
6:36
7
Jeremy Lahr
So
20:29
6:36
8
Nicholas Morales
Sr
21:33
6:57
13
Connor Ottati
So
21:33
6:57
14
Andrew Kocins
Jr
21:40
6:59
15
Ira Norton-W
Jr
22:06
7:08
19
3 HEAD-ROYCE
4-3-3-3-3
Gap: 2:32
107:24
21:29
6:56
69 Chris Boranian
Sr
20:15
6:32
6
Zack Mintz
So
20:53
6:44
9
Adam Teuscher
Sr
20:59
6:46
10
Dylan Thierman
Jr
22:30
7:15
21
Isaac Teuscher
Fr
22:47
7:21
23
Casey Lake
So
22:51
7:22
24
Caleb Rosen
Jr
23:07
7:27
25
4 REDWOOD CHRISTIAN
3-4-4-4-4
Gap: 7:07
115:58
23:12
7:29
109 Zach Connolly
Jr
18:55
6:06
3
Jesse Stephens
Sr
21:51
7:03
17
Caleb Olivarez
Sr
24:32
7:55
27
Greg Lin
Sr
24:38
7:57
28
Chris Hall
So
26:02
8:24
34
Samuel Lee
So
28:36
9:14
39
Chris Leung
Jr
28:58
9:21
41
5 FREMONT CHRISTIAN
5-5-5-5-5
Gap: 3:41
120:24
24:05
7:46
129 Joshua Huey
Jr
22:03
7:07
18
Tyler Pon
So
22:33
7:16
22
Justin Bulanadi
Jr
24:29
7:54
26
Joshua Cadaing
Jr
25:35
8:15
31
Evan Wheat
Sr
25:44
8:18
32
Alex Chen
So
28:08
9:05
38
Solomon Chan
Fr
30:09
9:44
44
6 MAKING WAVES
7-6-6-6-6
Gap: 4:39
136:57
27:23
8:50
181 Demario Brown
Sr
25:22
8:11
30
Isaiah Mobley
Sr
25:58
8:23
33
Tajmal Hussain
Sr
26:42
8:37
35
Gordon Huang
Jr
28:54
9:19
40
Dwain Jenkins
Sr
30:01
9:41
43
Ben Raya
Jr
30:25
9:49
45
Abraham Vazquez
Jr
30:45
9:55
46
7 OMI
8-8-7-7-7
Gap: 5:28
150:45
30:09
9:44
217 Martin Casas
Sr
26:53
8:40
36
Henderso Tran
Jr
27:00
8:43
37
John Yau
Sr
32:13
10:24
47
Michael Garcia
Sr
32:18
10:25
48
Ivan Ledezma
So
32:21
10:26
49
Aaron Seng
Sr
35:15
11:22
52
Liam Stephens
Jr
37:53
12:13
54
8 LVCP
6-7-8-8-8
Gap: 10:07
155:50
31:10
10:03
225 Isaiah Berkoff
So
25:22
8:11
29
Peter Mcilroy
Sr
29:07
9:24
42
Dimitry Boyd
Jr
32:27
10:28
50
Ian Ransom
Sr
33:25
10:47
51
Nick Sobrepen
Jr
35:29
11:27
53
Andre Dermikae
Jr
38:29
12:25
55




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 CPS
2-2-1-1-1
Gap: 1:37
112:59
22:36
7:17
28 Steve Sloan
Jr
21:41
7:00
2
Adam Zhelezny
Fr
22:25
7:14
4
Justin Rodrigue
Fr
22:27
7:15
5
Elie Singer
Fr
23:08
7:28
8
Jack Lamb
So
23:18
7:31
9
Che Bradley
So
23:34
7:36
10
Khalil Laltoo
Fr
24:03
7:45
11
2 Athenian School
1-1-2-2-2
Gap: 5:23
121:39
24:20
7:51
45 Andrew Kocins
Jr
21:40
6:59
1
Ira Norton-W
Jr
22:06
7:08
3
Vishnu Peri
Jr
24:39
7:57
12
Gabriel Saavedra
Sr
26:11
8:27
14
Daniel Young
Fr
27:03
8:44
15
Dylan Ratner
So
27:20
8:49
16
Alexande Gruebele
Fr
27:36
8:54
17
3 HEAD-ROYCE
3-3-3-3-3
Gap: 9:55
134:39
26:56
8:41
63 Casey Lake
So
22:51
7:22
6
Caleb Rosen
Jr
23:07
7:27
7
Chase Newman
Jr
26:10
8:26
13
Sol Zitter
Jr
29:45
9:36
18
Rohan Swaroop
Sr
32:46
10:34
19








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 CPS
1-1-1-1-1
Gap: 1:43
122:11
24:26
7:53
15 Che Bradley
So
23:34
7:36
1
Khalil Laltoo
Fr
24:03
7:45
2
Will Pham
Fr
24:05
7:46
3
Nicholas Lester
So
25:12
8:08
4
Sasha Milton
Fr
25:17
8:09
5
Oliver Riskin-k
Fr
27:15
8:47
6
Diego Zamalloa
Fr
28:10
9:05
11
2 Athenian School
2-2-2-2-2
Gap: 1:11
139:11
27:50
8:59
46 Dylan Ratner
So
27:20
8:49
7
Alexande Gruebele
Fr
27:36
8:54
8
Emmet Brast-Mc
Jr
27:45
8:57
9
Lucas Makdessi
Fr
27:59
9:02
10
Mateo Galguera
Jr
28:31
9:12
12
Ishaan Thota
Fr
29:55
9:39
13
Matthew Chabala
Jr
30:16
9:46
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Athenian School
1-1-1-1-1
Gap: 1:44
152:46
30:33
9:51
15 Ishaan Thota
Fr
29:55
9:39
1
Matthew Chabala
Jr
30:16
9:46
2
Eric Strand
Jr
30:24
9:48
3
Anson Siow
Fr
30:32
9:51
4
Eric Ota
Sr
31:39
10:13
5
Trenton Tan
Jr
36:45
11:51
6
Cade Niles
Jr
37:54
12:14
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

1 races + combined.


All Girls Races

1 races + combined.