Athenian School Results from the BCL East Championships at Joaquin Miller Park on 11/8/16

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Anne Domning So JV 24:14.9 9:20 2.6 17/31 4/4 11/11 2/5 23:26 23:26 23:26
Annemarie Arnold Sr V 21:30.1 8:16 2.6 34/60 7/7 8/11 3/4
Dara Goldfein So V 19:37.5 7:33 2.6 16/60 3/7 3/11 4/9 20:57
(1:19,6.3)
20:57
(1:19,6.3)
20:57
(1:19,6.3)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Emily Arroyo Sr V 20:39.7 7:57 2.6 24/60 5/7 5/11 4/8 20:24 20:24
Ephthalia Michael-Schwarzinger Sr V 19:24.9 7:28 2.6 15/60 2/7 2/11 4/12 19:54
(0:29,2.4)
19:54
(0:29,2.4)
19:29
(0:04,0.4)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Ginger Freeman So V 20:48.7 8:00 2.6 26/60 6/7 6/11 3/7
Jenna Hajny So JV 24:10.3 9:18 2.6 16/31 3/4 10/11 3/5 23:02 23:02 23:02
Jessica McKay Fr V 19:24.8 7:28 2.6 14/60 1/7 1/11 4/12
Kate McGuire Fr JV 20:57.9 8:04 2.6 2/31 1/4 7/11 2/6
Katya Robb Fr JV 22:39.2 8:43 2.6 11/31 2/4 9/11 2/6
Sophie Lewis Fr V 20:39.2 7:57 2.6 23/60 4/7 4/11 4/8
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 4/8 99:46
1:15
2.6 7:40 7:28 7:57 92 6:55 97:24 97:24 91:02 Jessica McKay (14), Ephthalia Michael-Schwarzinger (15), Dara Goldfein (16), Sophie Lewis (23), Emily Arroyo (24)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kiera Marshall Sr SJND 17:13.7 6:38
2 Emily Perez So SJND 17:14 6:38
3 Maya Zimmerman Sr College Prep 17:39.8 6:48
4 Brianna Bourne Sr College Prep 17:45.4 6:50
5 Beatrice Levy Jr SJND 17:48.3 6:51
6 Carly Harris Jr College Prep 17:57.1 6:54
7 Sophia Brakeman Jr Head Royce 17:57.8 6:55
8 Jihae Oh Fr Head Royce 18:03.6 6:57
9 Araceli Zavala So SJND 18:41.2 7:11
10 Maia Charensuphiphat Fr SJND 18:53.9 7:16
11 Julia Katter Jr Head Royce 19:00.4 7:19
12 Grace Berg Sr College Prep 19:08.9 7:22
13 Ally Mccleary Jr College Prep 19:19.4 7:26
14 Jessica McKay Fr Athenian School 19:24.8 7:28 1/7 1/11 4/12
15 Ephthalia Michael-Schwarzinger Sr Athenian School 19:24.9 7:28 2/7 2/11 4/12 19:54
(0:29)
19:54
(0:29)
19:29
(0:04)
Hen hao! (LY, LR, PR)
16 Dara Goldfein So Athenian School 19:37.5 7:33 3/7 3/11 4/9 20:57
(1:19)
20:57
(1:19)
20:57
(1:19)
Hen hao! (LY, LR, PR)
17 Danielle Perez Fr SJND 19:41.3 7:34
18 Sophia Durney Jr College Prep 19:48.1 7:37
19 Isabel Haas Fr Head Royce 20:12.4 7:46
20 Sofiya Lyall Jr Head Royce 20:14 7:47
21 Annalise Kelloff Jr Bentley 20:29.1 7:53
22 Zhane Duckett So SJND 20:37.4 7:56
23 Sophie Lewis Fr Athenian School 20:39.2 7:57 4/7 4/11 4/8
24 Emily Arroyo Sr Athenian School 20:39.7 7:57 5/7 5/11 4/8 20:24 20:24
25 Georgia Vanderlinden Fr Bentley 20:39.8 7:57
26 Ginger Freeman So Athenian School 20:48.7 8:00 6/7 6/11 3/7
27 Clara Schwartz Fr Bentley 20:54.4 8:02
28 Maddie Hahm So Bentley 20:55.9 8:03
29 Kaitlyn Wiens Jr Fremont Christian 21:04.4 8:06
30 Charlotte Peale Sr College Prep 21:08.2 8:08
31 Tyree Yorozu-suttle So Bentley 21:20.1 8:12
32 Noemi Franco Fr Making Waves Acad. 21:25.1 8:14
33 Savannah Goodell Sr Redwood Christian 21:27.5 8:15
34 Annemarie Arnold Sr Athenian School 21:30.1 8:16 7/7 8/11 3/4
35 Nora Galvan-carty So Bentley 21:35.2 8:18
36 Elizabeth Gutierrez So Making Waves Acad. 21:52.7 8:25
37 Alana Bowyer Fr Bentley 22:01.6 8:28
38 Daniela Cruz Jr Making Waves Acad. 22:24.6 8:37
39 Anzarath Chavez So OMI 22:30.1 8:39
40 Hayley Martinez Sr Redwood Christian 22:36.6 8:42
41 Maddie Thayer Sr Head Royce 22:37.9 8:42
42 Bryson Reems Fr LVCP 22:48.3 8:46
43 Ayla Arbil Sr Contra Costa Christian 23:01.7 8:51
44 Tarah Boyer Jr LVCP 23:27.5 9:01
45 Alexandria Porto So Contra Costa Christian 23:34.7 9:04
46 Chantel Hone Sr Fremont Christian 23:42.6 9:07
47 Michelle Roque So OMI 23:57.1 9:13
48 Bryana Gastelum Fr Making Waves Acad. 23:57.9 9:13
49 Jiajie Wang Sr LVCP 24:11.5 9:18
50 Thelma Mendoza So Fremont Christian 24:35.1 9:27
51 Kiara Konishi Sr Holy Names 25:01.1 9:37
52 Ritu Mathews Jr Fremont Christian 25:07.3 9:40
53 Eden Mercado Fr Fremont Christian 26:12.8 10:05
54 Annemarie Nassar Fr Fremont Christian 26:15.9 10:06
55 Nayely Noj So OMI 26:17.2 10:07
56 Daniela Miranda So OMI 26:40.6 10:16
57 Emiko Ancheta So OMI 27:36.1 10:37
58 Itzell Quezada Jr Making Waves Acad. 27:47.8 10:41
59 Stefany Melgar So Holy Names 28:33.1 10:59
60 Valeria Barajas Fr Making Waves Acad. 28:33.2 10:59
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 SJND
1-1-1-1-1
Gap: 1:40
89:51
17:58
6:55
27 Kiera Marshall
Sr
17:14
6:38
1
Emily Perez
So
17:14
6:38
2
Beatrice Levy
Jr
17:48
6:51
5
Araceli Zavala
So
18:41
7:11
9
Maia Charensuphiphat
Fr
18:54
7:16
10
Danielle Perez
Fr
19:41
7:34
17
Zhane Duckett
So
20:37
7:56
22
2 College Prep
2-2-2-2-2
Gap: 1:40
91:51
18:22
7:04
38 Maya Zimmerman
Sr
17:40
6:48
3
Brianna Bourne
Sr
17:45
6:50
4
Carly Harris
Jr
17:57
6:54
6
Grace Berg
Sr
19:09
7:22
12
Ally Mccleary
Jr
19:19
7:26
13
Sophia Durney
Jr
19:48
7:37
18
Charlotte Peale
Sr
21:08
8:08
30
3 Head Royce
3-3-3-3-3
Gap: 2:16
95:28
19:06
7:21
65 Sophia Brakeman
Jr
17:58
6:55
7
Jihae Oh
Fr
18:04
6:57
8
Julia Katter
Jr
19:00
7:19
11
Isabel Haas
Fr
20:12
7:46
19
Sofiya Lyall
Jr
20:14
7:47
20
Maddie Thayer
Sr
22:38
8:42
39




4 Athenian School
4-4-4-4-4
Gap: 1:15
99:46
19:57
7:40
92 Jessica McKay
Fr
19:25
7:28
14
Ephthalia Michael-Schwarzinger
Sr
19:25
7:28
15
Dara Goldfein
So
19:38
7:33
16
Sophie Lewis
Fr
20:39
7:57
23
Emily Arroyo
Sr
20:40
7:57
24
Ginger Freeman
So
20:49
8:00
26
Annemarie Arnold
Sr
21:30
8:16
33
5 Bentley
5-5-5-5-5
Gap: 0:51
104:19
20:52
8:01
132 Annalise Kelloff
Jr
20:29
7:53
21
Georgia Vanderlinden
Fr
20:40
7:57
25
Clara Schwartz
Fr
20:54
8:02
27
Maddie Hahm
So
20:56
8:03
28
Tyree Yorozu-suttle
So
21:20
8:12
31
Nora Galvan-carty
So
21:35
8:18
34
Alana Bowyer
Fr
22:02
8:28
36
6 Making Waves Acad.
7-6-6-6-6
Gap: 6:23
117:28
23:30
9:02
196 Noemi Franco
Fr
21:25
8:14
32
Elizabeth Gutierrez
So
21:53
8:25
35
Daniela Cruz
Jr
22:25
8:37
37
Bryana Gastelum
Fr
23:58
9:13
42
Itzell Quezada
Jr
27:48
10:41
50
Valeria Barajas
Fr
28:33
10:59
51




7 Fremont Christian
6-7-7-7-7
Gap: 5:08
120:42
24:08
9:17
201 Kaitlyn Wiens
Jr
21:04
8:06
29
Chantel Hone
Sr
23:43
9:07
40
Thelma Mendoza
So
24:35
9:27
43
Ritu Mathews
Jr
25:07
9:40
44
Eden Mercado
Fr
26:13
10:05
45
Annemarie Nassar
Fr
26:16
10:06
46




8 OMI
8-8-8-8-8
Gap: 5:06
127:01
25:24
9:46
223 Anzarath Chavez
So
22:30
8:39
38
Michelle Roque
So
23:57
9:13
41
Nayely Noj
So
26:17
10:07
47
Daniela Miranda
So
26:41
10:16
48
Emiko Ancheta
So
27:36
10:37
49








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Martha Castro Sr College Prep 20:22.5 7:50
2 Kate McGuire Fr Athenian School 20:57.9 8:04 1/4 7/11 2/6
3 Anna Mckee So College Prep 20:58.5 8:04
4 Ayesha Prashanth Jr College Prep 21:02 8:05
5 Danna Castro Galindo Fr College Prep 21:07.6 8:08
6 Hanako Helton Fr College Prep 21:11.1 8:09
7 Mikey Struble Jr College Prep 21:15.4 8:11
8 Olivia Steele Fr College Prep 21:42.7 8:21
9 Talia Paulson So College Prep 21:47.6 8:23
10 Lauren Wallace Jr SJND 22:30.7 8:40
11 Katya Robb Fr Athenian School 22:39.2 8:43 2/4 9/11 2/6
12 Juliana Holmes Fr SJND 23:12.8 8:56
13 Elia Demers Fr Bentley 23:23.2 9:00
14 Isabella Wong Fr Bentley 23:47.8 9:09
15 Aili Piggott Jr SJND 23:56.4 9:12
16 Jenna Hajny So Athenian School 24:10.3 9:18 3/4 10/11 3/5 23:02 23:02 23:02
17 Anne Domning So Athenian School 24:14.9 9:20 4/4 11/11 2/5 23:26 23:26 23:26
18 Aarti Jain Fr Bentley 24:30.7 9:26
19 Taegen Waterloo So SJND 24:39.1 9:29
20 Evelyn Lewis Fr Bentley 25:57.1 9:59
21 Tayler Ervin Fr Bentley 26:31 10:12
22 Charlotte Lewis Sr College Prep 26:37.3 10:14
23 Tania Norzagaray Fr Making Waves Acad. 26:46.5 10:18
24 Ingri Castillo Jr OMI 26:52.5 10:20
25 Sonia Bot So College Prep 27:27.8 10:34
26 Pia Dovichi So College Prep 27:52.6 10:43
27 Marlin Salmeron Jr OMI 29:36.7 11:23
28 Shreya Kumar Fr College Prep 31:14.9 12:01
29 Natalie Alberto Fr Making Waves Acad. 35:04.4 13:29
30 Carolina Rocha So Making Waves Acad. 35:04.7 13:30
31 Iliana Norzagaray Jr Making Waves Acad. 41:30 15:58
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.