Athenian School Results from the BCL East Championships at Crab Cove on 11/7/17

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Anne Domning Jr V 25:01.6 8:21 3 36/61 6/6 7/10 5/7 27:17
(2:15,8.3)
27:17
(2:15,8.3)
24:41 Hen hao! (LR, PR, SBP)
Dara Goldfein Jr V 21:12 7:04 3 12/61 1/6 1/10 5/11 21:57
(0:45,3.4)
21:57
(0:45,3.4)
20:54 Hen hao! (LR, PR)
Ellie Inamine Sr V 22:41.4 7:34 3 24/61 4/6 4/10 4/10 23:02
(0:21,1.5)
23:02
(0:21,1.5)
20:04 Hen hao! (LR, PR)
Ginger Freeman Jr V 22:13 7:24 3 21/61 3/6 3/10 4/10 23:29
(1:16,5.4)
23:29
(1:16,5.4)
21:02 Hen hao! (LR, PR)
Jessica McKay So V 21:25.4 7:08 3 14/61 2/6 2/10 4/10 22:11
(0:46,3.4)
22:11
(0:46,3.4)
20:53 Hen hao! (LR, PR)
Karen Hinh Jr JV 29:38.2 9:53 3 26/35 4/4 10/10 4/5 Hen hao! (SBP)
Kate McGuire So JV 24:02.5 8:01 3 3/35 1/4 5/10 2/8 24:36
(0:34,2.3)
24:36
(0:34,2.3)
24:36
(0:34,2.3)
Hen hao! (LR, PR, SBP, DPR)
Katie Furlong Sr V 24:36.1 8:12 3 35/61 5/6 6/10 5/9
Lucy Sparks Mendez Fr JV 29:14.1 9:45 3 25/35 3/4 9/10 5/6
Madoka Hoshino Sr JV 25:52.5 8:38 3 10/35 2/4 8/10 3/7 Hen hao! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 4/9 112:08
3:24
3 7:29 7:04 8:12 101 6:41 112:02 112:02 Dara Goldfein (11), Jessica McKay (13), Ginger Freeman (20), Ellie Inamine (23), Katie Furlong (34)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Emily Perez Jr SJND 18:14.1 6:05
2 Beatrice Levy Sr SJND 19:31.5 6:31
3 Carly Harris Sr CPS 20:19.9 6:47
4 Ellie Chareonsuphiphat Fr SJND 20:31.6 6:51
5 Sophia Brakeman Sr HR 20:33.1 6:51
6 Maia Chareonsuphiphat So SJND 20:43.2 6:54
7 Maggie Powers Sr CalCP 20:50.9 6:57
8 Sofiya Lyall Sr HR 20:56.4 6:59
9 Kaya Hano So HR 21:05.9 7:02
10 Danielle Perez So SJND 21:07.2 7:02
11 Ally Mccleary Sr CPS 21:11 7:04
12 Dara Goldfein Jr Athenian School 21:12 7:04 1/6 1/10 5/11 21:57
(0:45)
21:57
(0:45)
Hen hao! (LR, PR)
13 Reyna Ho Fr OMI 21:24.6 7:08
14 Jessica McKay So Athenian School 21:25.4 7:08 2/6 2/10 4/10 22:11
(0:46)
22:11
(0:46)
Hen hao! (LR, PR)
15 Claudia Russell Fr HR 21:31.6 7:11
16 Danna Castro-galindo So CPS 21:34.9 7:12
17 Claire Nocon Fr SJND 21:37.7 7:13
18 Sophia Durney Sr CPS 21:44.7 7:15
19 Kaitlyn Wiens Sr Fremont Christian 21:58.9 7:20
20 Ayesha Prashanth Sr CPS 22:08.1 7:23
21 Ginger Freeman Jr Athenian School 22:13 7:24 3/6 3/10 4/10 23:29
(1:16)
23:29
(1:16)
Hen hao! (LR, PR)
22 Araceli Zavala-sheridan Jr SJND 22:33.1 7:31
23 Anna Mckee Jr CPS 22:36.7 7:32
24 Ellie Inamine Sr Athenian School 22:41.4 7:34 4/6 4/10 4/10 23:02
(0:21)
23:02
(0:21)
Hen hao! (LR, PR)
25 Georgia Van-derlinden So Bentley 23:00.1 7:40
26 Isabel Hass So HR 23:05.5 7:42
27 Tyree Yorozu-suttle Jr Bentley 23:21.6 7:47
28 Annalise Kelloff Sr Bentley 23:34.8 7:52
29 Josie Nelson Fr Bentley 23:38.6 7:53
30 Nora Galvan-carty Jr Bentley 23:46.5 7:56
31 Talia Paulson Jr CPS 23:46.6 7:56
32 Grace Teuscher Fr HR 24:25.8 8:09
33 Elia Demers So Bentley 24:30.4 8:10
34 Aarti Jain Sr Bentley 24:32.3 8:11
35 Katie Furlong Sr Athenian School 24:36.1 8:12 5/6 6/10 5/9
36 Anne Domning Jr Athenian School 25:01.6 8:21 6/6 7/10 5/7 27:17
(2:15)
27:17
(2:15)
Hen hao! (LR, PR, SBP)
37 Mani Chavez Jr OMI 25:06.8 8:22
38 Bryana Gastelum So Making Waves 25:23.1 8:28
39 Jasmine Jimenez Lara CSD 25:42.9 8:34
40 Tammy Nguyen Jr Fremont Christian 25:53.5 8:38
41 Ritu Matthews Sr Fremont Christian 26:00.5 8:40
42 Daniela Cruz Sr Making Waves 26:03.1 8:41
43 Juliana Abraham Jr Fremont Christian 26:06.9 8:42
44 Diana Maya Jr Making Waves 26:21.5 8:47
45 Riya Kumar So OMI 26:24.2 8:48
46 Thelma Mendoza Jr Fremont Christian 26:46 8:55
47 Anne Nassar So Fremont Christian 26:47.7 8:56
48 Alejandra Paz Fr Making Waves 27:02.4 9:01
49 Amanda Vega CSD 27:12.2 9:04
50 Elizabeth Gutierrez Jr Making Waves 27:24.7 9:08
51 Noemi Franco So Making Waves 29:22.5 9:48
52 Lesley Martinez Jr OMI 29:25.3 9:48
53 Itzell Quezada Sr Making Waves 29:25.9 9:49
54 Duana Benitez-hernandez CSD 30:04.6 10:02
55 Gloria Olvera So OMI 32:54.3 10:58
56 Chisom Agwumezie So Holy Names 33:26.6 11:09
57 Trinity Kirkland CSD 35:18.8 11:46
58 Isabel Fine So Holy Names 35:40.1 11:53
59 Amelie Hall Fr Holy Names 35:40.1 11:53
60 Adele Velastegui Sr Holy Names 35:51.8 11:57
61 Kairah Foster Jr Holy Names 36:16 12:05
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 SJND
1-1-1-1-1
Gap: 2:53
100:08
20:02
6:41
22 Emily Perez
Jr
18:14
6:05
1
Beatrice Levy
Sr
19:32
6:31
2
Ellie Chareonsuphiphat
Fr
20:32
6:51
4
Maia Chareonsuphiphat
So
20:43
6:54
6
Danielle Perez
So
21:07
7:02
9
Claire Nocon
Fr
21:38
7:13
16
Araceli Zavala-sheridan
Jr
22:33
7:31
21
2 HR
3-2-2-2-2
Gap: 2:32
107:13
21:27
7:09
59 Sophia Brakeman
Sr
20:33
6:51
5
Sofiya Lyall
Sr
20:56
6:59
7
Kaya Hano
So
21:06
7:02
8
Claudia Russell
Fr
21:32
7:11
14
Isabel Hass
So
23:06
7:42
25
Grace Teuscher
Fr
24:26
8:09
31




3 CPS
2-3-3-3-3
Gap: 1:48
106:59
21:24
7:08
64 Carly Harris
Sr
20:20
6:47
3
Ally Mccleary
Sr
21:11
7:04
10
Danna Castro-galindo
So
21:35
7:12
15
Sophia Durney
Sr
21:45
7:15
17
Ayesha Prashanth
Sr
22:08
7:23
19
Anna Mckee
Jr
22:37
7:32
22
Talia Paulson
Jr
23:47
7:56
30
4 Athenian School
4-4-4-4-4
Gap: 3:24
112:08
22:26
7:29
101 Dara Goldfein
Jr
21:12
7:04
11
Jessica McKay
So
21:25
7:08
13
Ginger Freeman
Jr
22:13
7:24
20
Ellie Inamine
Sr
22:41
7:34
23
Katie Furlong
Sr
24:36
8:12
34
Anne Domning
Jr
25:02
8:21
35




5 Bentley
7-6-5-5-5
Gap: 0:46
117:22
23:28
7:49
134 Georgia Van-derlinden
So
23:00
7:40
24
Tyree Yorozu-suttle
Jr
23:22
7:47
26
Annalise Kelloff
Sr
23:35
7:52
27
Josie Nelson
Fr
23:39
7:53
28
Nora Galvan-carty
Jr
23:47
7:56
29
Elia Demers
So
24:30
8:10
32
Aarti Jain
Sr
24:32
8:11
33
6 Fremont Christian
6-7-7-6-6
Gap: 4:47
126:46
25:21
8:27
180 Kaitlyn Wiens
Sr
21:59
7:20
18
Tammy Nguyen
Jr
25:54
8:38
38
Ritu Matthews
Sr
26:01
8:40
39
Juliana Abraham
Jr
26:07
8:42
41
Thelma Mendoza
Jr
26:46
8:55
44
Anne Nassar
So
26:48
8:56
45




7 OMI
5-5-6-7-7
Gap: 11:30
135:15
27:03
9:01
191 Reyna Ho
Fr
21:25
7:08
12
Mani Chavez
Jr
25:07
8:22
36
Riya Kumar
So
26:24
8:48
43
Lesley Martinez
Jr
29:25
9:48
49
Gloria Olvera
So
32:54
10:58
51








8 Making Waves
8-8-8-8-8
Gap: 2:02
132:15
26:27
8:49
212 Bryana Gastelum
So
25:23
8:28
37
Daniela Cruz
Sr
26:03
8:41
40
Diana Maya
Jr
26:22
8:47
42
Alejandra Paz
Fr
27:02
9:01
46
Elizabeth Gutierrez
Jr
27:25
9:08
47
Noemi Franco
So
29:23
9:48
48
Itzell Quezada
Sr
29:26
9:49
50
9 Holy Names
9-9-9-9-9
Gap: 2:49
176:55
35:23
11:48
270 Chisom Agwumezie
So
33:27
11:09
52
Isabel Fine
So
35:40
11:53
53
Amelie Hall
Fr
35:40
11:53
54
Adele Velastegui
Sr
35:52
11:57
55
Kairah Foster
Jr
36:16
12:05
56








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Daisy Maslan So CPS 22:36.7 7:32
2 Mikey Struble Sr CPS 23:34.7 7:52
3 Kate McGuire So Athenian School 24:02.5 8:01 1/4 5/10 2/8 24:36
(0:34)
24:36
(0:34)
Hen hao! (LR, PR, SBP)
4 Lara Kammen Fr HR 24:47.4 8:16
5 Kariss Lay Fr CPS 25:05.3 8:22
6 Sophia Stuart Jr CPS 25:15.1 8:25
7 Hanako Helton So CPS 25:16.9 8:26
8 Madeleine Wilson Fr Bentley 25:32.9 8:31
9 Jessica Furstein Fr HR 25:33.8 8:31
10 Madoka Hoshino Sr Athenian School 25:52.5 8:38 2/4 8/10 3/7 Hen hao! (SBP)
11 Maddie Hahm Sr Bentley 25:55.3 8:38
12 Olivia Steele So CPS 25:58.9 8:40
13 Tania Martinez So Emery 26:05 8:42
14 Lauren Wallace Jr SJND 26:15 8:45
15 Sophia Levin Fr HR 26:19.1 8:46
16 Juliana Holmes So SJND 26:40.5 8:54
17 Taylor Viera So SJND 26:48.3 8:56
18 Sonia Singh Fr CPS 27:04.2 9:01
19 Alana Bowyer So Bentley 27:10.8 9:04
20 Aarushi Ratna Jr CPS 27:11.7 9:04
21 Addie Behrens Fr HR 27:44.4 9:15
22 Maya Kinnaman Fr Bentley 27:59.1 9:20
23 Isabella Wong So Bentley 28:32.5 9:31
24 Trisha Badjatia Fr CPS 29:12.6 9:44
25 Lucy Sparks Mendez Fr Athenian School 29:14.1 9:45 3/4 9/10 5/6
26 Karen Hinh Jr Athenian School 29:38.2 9:53 4/4 10/10 4/5 Hen hao! (SBP)
27 Sonia Bot Jr CPS 31:14.7 10:25
28 Pia Dovichi Jr CPS 31:21.2 10:27
29 Dayrin Paredes Fr OMI 31:23.3 10:28
30 Ashley Quezada Jr Making Waves 31:38.4 10:33
31 Dana Dang Jr OMI 32:38.1 10:53
32 Shreya Kumar So CPS 33:10.1 11:03
33 Mannat Jaggi Jr OMI 34:26.5 11:29
34 Joana Hernandez Jr OMI 34:32.2 11:31
35 Ana Ramirez Fr Making Waves 34:56.7 11:39
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.