Athenian School Results from the BCL East Meet #1 at Joaquin Miller Park on 10/2/19

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alexa Weinstein So V 25:31.85 9:49 2.6 67/98 11/13 11/13 3/4 21:50 21:50 21:50 Hen hao! (SBP)
Amanda Cutrer Fr V 22:23.74 8:37 2.6 45/98 8/13 8/13 3/7
Hollis Carey So V 22:22.52 8:36 2.6 44/98 7/13 7/13 4/8 Hen hao! (SBP)
Jennifer O'Byrne So V 20:18.39 7:49 2.6 23/98 4/13 4/13 3/9
Jessica McKay Sr V 18:45.8 7:13 2.6 8/98 1/13 1/13 5/12 19:25
(0:39,3.3)
18:38 18:38 Hen hao! (LY)
Kate McGuire Sr V 21:30.49 8:16 2.6 35/98 6/13 6/13 4/8 22:52
(1:22,5.9)
20:58 Hen hao! (LR, SBP)
Kiana Cristobal Jr V 19:22.68 7:27 2.6 13/98 2/13 2/13 3/12 19:38
(0:16,1.3)
18:46 18:46 Hen hao! (LY)
Kyra McCarrick Fr V 20:17.17 7:48 2.6 22/98 3/13 3/13 3/10
Noelle Woodward Fr V 23:33.88 9:04 2.6 52/98 9/13 9/13 3/7 Hen hao! (SBP)
Sandra Juarez Fr V 26:58.38 10:22 2.6 75/98 13/13 13/13 2/3 Hen hao! (SBP)
Sophie Lewis Sr V 20:55.56 8:03 2.6 30/98 5/13 5/13 3/8 21:31
(0:36,2.8)
21:51
(0:56,4.3)
20:39 Hen hao! (LY, LR, SBP)
Sophie Swida Fr V 25:43.84 9:54 2.6 69/98 12/13 12/13 2/3
Tess Murphy Fr V 24:39.03 9:29 2.6 60/98 10/13 10/13 3/5
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/8 99:40
2:10
2.6 7:40 7:13 8:03 85 7:01 99:55
(0:15,0.3)
95:59 91:02 Owls Rule! (LY) Jessica McKay (8), Kiana Cristobal (13), Kyra McCarrick (19), Jennifer O'Byrne (20), Sophie Lewis (25)
V 2nd 5 3/5 114:30
3:09
2.6 8:48 8:16 9:29 71 7:40 Kate McGuire (8), Hollis Carey (14), Amanda Cutrer (15), Noelle Woodward (16), Tess Murphy (18)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kaya Hano Sr Head-Royce 16:32.55 6:22
2 Reyna Ho Jr Oakland Military Ins 17:18.05 6:39
3 Aila Owens Jr St Joseph Notre Dame 17:24.29 6:42
4 Natalie Perez So St Joseph Notre Dame 17:25.32 6:42
5 Anya Krishnan Jr Head-Royce 17:59.76 6:55
6 Talia Rotman So College Preparatory 18:21.06 7:03
7 Sophie Wayman So Head-Royce 18:39.7 7:11
8 Jessica McKay Sr Athenian School 18:45.8 7:13 1/13 1/13 5/12 19:25
(0:39)
18:38 18:38 Hen hao! (LY)
9 Isabel Haas Sr Head-Royce 18:52.37 7:16
10 Louisa Lynn Fr Head-Royce 19:02.4 7:19
11 Claire Nocon Jr St Joseph Notre Dame 19:05.64 7:21
12 Piper Fleming So Bentley Upper 19:09.68 7:22
13 Kiana Cristobal Jr Athenian School 19:22.68 7:27 2/13 2/13 3/12 19:38
(0:16)
18:46 18:46 Hen hao! (LY)
14 Hannah John Fr Redwood Christian 19:24.7 7:28
15 Daisy Maslan Sr College Preparatory 19:26.22 7:29
16 Claudia Russell Jr Head-Royce 19:32.97 7:31
17 Audrey Andel So Head-Royce 19:34.69 7:32
18 Ona Ortiz-Gudeman So Head-Royce 20:02.73 7:43
19 Jaida Sieu So St Joseph Notre Dame 20:06.15 7:44
20 Clara Schwartz Sr Bentley Upper 20:09.04 7:45
21 Lara Kammen Jr Head-Royce 20:13.15 7:47
22 Kyra McCarrick Fr Athenian School 20:17.17 7:48 3/13 3/13 3/10
23 Jennifer O'Byrne So Athenian School 20:18.39 7:49 4/13 4/13 3/9
24 Ai-Li Baird Fr Head-Royce 20:18.47 7:49
25 Annatie Miottel So Head-Royce 20:20.31 7:49
26 Rebecca Anderman Fr College Preparatory 20:23.66 7:51
27 Amber Cox Fr St Joseph Notre Dame 20:40.29 7:57
28 Danielle Perez Sr St Joseph Notre Dame 20:43.45 7:58
29 Ariez Pimentel Jr St Joseph Notre Dame 20:44.76 7:59
30 Sophie Lewis Sr Athenian School 20:55.56 8:03 5/13 5/13 3/8 21:31
(0:36)
21:51
(0:56)
20:39 Hen hao! (LY, LR, SBP)
31 Celia Lehmann Duke So College Preparatory 20:58.92 8:04
32 Avi Bhandari So College Preparatory 21:01.19 8:05
33 Nely Serrano Rivas Jr Oakland Military Ins 21:16.96 8:11
34 Lilah Durney Fr College Preparatory 21:28.03 8:15
35 Kate McGuire Sr Athenian School 21:30.49 8:16 6/13 6/13 4/8 22:52
(1:22)
20:58 Hen hao! (LR, SBP)
36 Anika Nagpal Fr Bentley Upper 21:32.32 8:17
37 Bryana Gastelum Sr Making Waves Academy 21:36.3 8:19
38 Sasha Lu Jr Head-Royce 21:38.15 8:19
39 Danna Castro-Galindo Sr College Preparatory 21:54.39 8:26
40 Nalini Salvekar Fr College Preparatory 21:56.44 8:26
41 Hanako Helton Sr College Preparatory 21:56.79 8:26
42 Kathy Maya So Making Waves Academy 22:05.63 8:30
43 Olivia Steele Sr College Preparatory 22:15.06 8:33
44 Hollis Carey So Athenian School 22:22.52 8:36 7/13 7/13 4/8 Hen hao! (SBP)
45 Amanda Cutrer Fr Athenian School 22:23.74 8:37 8/13 8/13 3/7
46 Jasmine Jimenez Jr California School fo 22:55.58 8:49
47 Alex Barnell Fr Head-Royce 22:58.88 8:50
48 Catherine Wallace Jr Holy Names 23:00.73 8:51
49 Florence Pedersen So Fremont Christian 23:23.27 9:00
50 Samantha Salazar So Bentley Upper 23:26.77 9:01
51 Blair Moore Fr Head-Royce 23:31.66 9:03
52 Noelle Woodward Fr Athenian School 23:33.88 9:04 9/13 9/13 3/7 Hen hao! (SBP)
53 Avery Sims Fr Bentley Upper 23:44.79 9:08
54 Amanda Vega Sr California School fo 23:45.9 9:08
55 Rachel Oh So Fremont Christian 23:46.59 9:09
56 Elia Demers Sr Bentley Upper 23:56.46 9:12
57 Gabby Moon Fr Head-Royce 24:22.81 9:23
58 Chloe Allan So St Joseph Notre Dame 24:28.51 9:25
59 Karol Mendoza Luna Fr Making Waves Academy 24:35.55 9:28
60 Tess Murphy Fr Athenian School 24:39.03 9:29 10/13 10/13 3/5
61 Kharma Wilson Fr Bentley Upper 24:40.93 9:30
62 Sonia Singh Jr College Preparatory 24:43.85 9:31
63 Annemarie Nassar Sr Fremont Christian 25:03.85 9:38
64 Cassandra Vogel Jr Bentley Upper 25:21.48 9:45
65 Amal Al-Mutarreb Fr Oakland Military Ins 25:24.19 9:46
66 Anthea Tang So California Crosspoint 25:27.27 9:47
67 Alexa Weinstein So Athenian School 25:31.85 9:49 11/13 11/13 3/4 21:50 21:50 21:50 Hen hao! (SBP)
68 Riley Sims So Bentley Upper 25:36.41 9:51
69 Sophie Swida Fr Athenian School 25:43.84 9:54 12/13 12/13 2/3
70 Marijose Lara So Holy Names 26:05.32 10:02
71 Alejandra Paz Jr Making Waves Academy 26:15.08 10:06
72 Maryam Yasin Fr Holy Names 26:52.35 10:20
73 Katelyn Gee Fr Redwood Christian 26:54.26 10:21
74 Kezia Sharnoff Fr Bentley Upper 26:55.59 10:21
75 Sandra Juarez Fr Athenian School 26:58.38 10:22 13/13 13/13 2/3 Hen hao! (SBP)
76 Andrea Liu Fr Bentley Upper 27:02.28 10:24
77 Isabella Alessio Fr Holy Names 27:46.39 10:41
78 Martina Pablo Jr Holy Names 27:54.7 10:44
79 Sylvia Ansley Fr Holy Names 28:00.17 10:46
80 Sophia Araujo Fr Redwood Christian 28:04.93 10:48
81 Annia Yastremski Fr Bentley Upper 28:06.13 10:49
82 Rebecca Lee Fr Holy Names 28:07.3 10:49
83 Vicki Cao Fr Oakland Military Ins 28:26.84 10:56
84 Jackie Trujillo So Making Waves Academy 28:54.6 11:07
85 Tiffany Agwumezie Sr Holy Names 29:06.74 11:12
86 Sarai Combs So Holy Names 29:13.74 11:15
87 River Tuason So Oakland Military Ins 29:24.88 11:19
88 Gracie Siaw Fr Oakland Military Ins 29:27.08 11:20
89 Mia Lorenzo Fr Holy Names 29:35.21 11:23
90 Maren Eschen Fr Bentley Upper 29:57.45 11:31
91 Karla Urquilla So Making Waves Academy 30:03.51 11:34
92 Lizbeth Ibarra So Making Waves Academy 30:36.76 11:46
93 Julianna Loux Fr Redwood Christian 30:42.42 11:49
94 Gloria Olvera Sr Oakland Military Ins 30:43.96 11:49
95 Jaquelin Zepeda Fr Making Waves Academy 30:44.39 11:49
96 Estrella Cabrera Fr Making Waves Academy 30:50.02 11:52
97 Elaine Troung So St Joseph Notre Dame 31:18.79 12:03
98 Hailey Lau So California Crosspoint 34:26.85 13:15
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Head-Royce
1-1-1-1-1
Gap: 2:30
91:07
18:13
7:01
32 Kaya Hano
Sr
16:33
6:22
1
Anya Krishnan
Jr
18:00
6:55
5
Sophie Wayman
So
18:40
7:11
7
Isabel Haas
Sr
18:52
7:16
9
Louisa Lynn
Fr
19:02
7:19
10
Claudia Russell
Jr
19:33
7:31
15
Audrey Andel
So
19:35
7:32
16
2 St Joseph Notre Dame
3-2-2-2-2
Gap: 3:16
94:42
18:56
7:17
57 Aila Owens
Jr
17:24
6:42
3
Natalie Perez
So
17:25
6:42
4
Claire Nocon
Jr
19:06
7:21
11
Jaida Sieu
So
20:06
7:44
17
Amber Cox
Fr
20:40
7:57
22
Danielle Perez
Sr
20:43
7:58
23
Ariez Pimentel
Jr
20:45
7:59
24
3 Athenian School
5-4-3-3-3
Gap: 2:10
99:40
19:56
7:40
85 Jessica McKay
Sr
18:46
7:13
8
Kiana Cristobal
Jr
19:23
7:27
13
Kyra McCarrick
Fr
20:17
7:48
19
Jennifer O'Byrne
So
20:18
7:49
20
Sophie Lewis
Sr
20:56
8:03
25
Kate McGuire
Sr
21:30
8:16
30
Hollis Carey
So
22:23
8:36
35
Owls Rule! (LY)
4 College Preparatory
4-3-4-4-4
Gap: 2:40
100:11
20:02
7:42
94 Talia Rotman
So
18:21
7:03
6
Daisy Maslan
Sr
19:26
7:29
14
Rebecca Anderman
Fr
20:24
7:51
21
Celia Lehmann Duke
So
20:59
8:04
26
Avi Bhandari
So
21:01
8:05
27
Lilah Durney
Fr
21:28
8:15
29
Danna Castro-Galindo
Sr
21:54
8:26
33
5 Bentley Upper
6-5-5-5-5
Gap: 4:35
108:03
21:37
8:19
136 Piper Fleming
So
19:10
7:22
12
Clara Schwartz
Sr
20:09
7:45
18
Anika Nagpal
Fr
21:32
8:17
31
Samantha Salazar
So
23:27
9:01
37
Avery Sims
Fr
23:45
9:08
38
Elia Demers
Sr
23:56
9:12
39
Kharma Wilson
Fr
24:41
9:30
41
6 Oakland Military Ins
2-5-6-6-6
Gap: 12:07
121:51
24:22
9:22
174 Reyna Ho
Jr
17:18
6:39
2
Nely Serrano Rivas
Jr
21:17
8:11
28
Amal Al-Mutarreb
Fr
25:24
9:46
42
Vicki Cao
Fr
28:27
10:56
50
River Tuason
So
29:25
11:19
52
Gracie Siaw
Fr
29:27
11:20
53
Gloria Olvera
Sr
30:44
11:49
56
7 Making Waves Academy
7-7-7-7-7
Gap: 7:18
123:27
24:41
9:30
201 Bryana Gastelum
Sr
21:36
8:19
32
Kathy Maya
So
22:06
8:30
34
Karol Mendoza Luna
Fr
24:36
9:28
40
Alejandra Paz
Jr
26:15
10:06
44
Jackie Trujillo
So
28:55
11:07
51
Karla Urquilla
So
30:04
11:34
54
Lizbeth Ibarra
So
30:37
11:46
55
8 Holy Names
8-8-8-8-8
Gap: 4:54
131:39
26:20
10:08
217 Catherine Wallace
Jr
23:01
8:51
36
Marijose Lara
So
26:05
10:02
43
Maryam Yasin
Fr
26:52
10:20
45
Isabella Alessio
Fr
27:46
10:41
46
Martina Pablo
Jr
27:55
10:44
47
Sylvia Ansley
Fr
28:00
10:46
48
Rebecca Lee
Fr
28:07
10:49
49
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Head-Royce
1-1-1-1-1
Gap: 0:46
99:42
19:56
7:40
15 Claudia Russell
Jr
19:33
7:31
1
Audrey Andel
So
19:35
7:32
2
Ona Ortiz-Gudeman
So
20:03
7:43
3
Lara Kammen
Jr
20:13
7:47
4
Ai-Li Baird
Fr
20:18
7:49
5
Annatie Miottel
So
20:20
7:49
6
Sasha Lu
Jr
21:38
8:19
9
2 College Preparatory
2-2-2-2-2
Gap: 0:47
109:31
21:54
8:25
53 Lilah Durney
Fr
21:28
8:15
7
Danna Castro-Galindo
Sr
21:54
8:26
10
Nalini Salvekar
Fr
21:56
8:26
11
Hanako Helton
Sr
21:57
8:26
12
Olivia Steele
Sr
22:15
8:33
13
Sonia Singh
Jr
24:44
9:31
20




3 Athenian School
3-3-3-3-3
Gap: 3:09
114:30
22:54
8:48
71 Kate McGuire
Sr
21:30
8:16
8
Hollis Carey
So
22:23
8:36
14
Amanda Cutrer
Fr
22:24
8:37
15
Noelle Woodward
Fr
23:34
9:04
16
Tess Murphy
Fr
24:39
9:29
18
Alexa Weinstein
So
25:32
9:49
22
Sophie Swida
Fr
25:44
9:54
24
4 Bentley Upper
4-4-4-4-4
Gap: 2:59
126:31
25:18
9:44
105 Elia Demers
Sr
23:56
9:12
17
Kharma Wilson
Fr
24:41
9:30
19
Cassandra Vogel
Jr
25:21
9:45
21
Riley Sims
So
25:36
9:51
23
Kezia Sharnoff
Fr
26:56
10:21
25
Andrea Liu
Fr
27:02
10:24
26
Annia Yastremski
Fr
28:06
10:49
28
5 Holy Names
5-5-5-5-5
Gap: 1:35
144:03
28:49
11:05
149 Sylvia Ansley
Fr
28:00
10:46
27
Rebecca Lee
Fr
28:07
10:49
29
Tiffany Agwumezie
Sr
29:07
11:12
30
Sarai Combs
So
29:14
11:15
31
Mia Lorenzo
Fr
29:35
11:23
32








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

1 races + combined.


All Boys Races

1 races + combined.