Athenian School Results from the BCL East Championships at Joaquin Miller Park on 11/7/19

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alexa Weinstein So JV 24:51.06 9:33 2.6 22/37 6/8 13/15 2/3 25:32
(0:41,2.7)
21:50 Hen hao! (LR)
Alison Whiteside Fr JV 22:30.77 8:40 2.6 11/37 2/8 9/15 3/7 Hen hao! (SBP)
Amanda Cutrer Fr V 21:12.2 8:09 2.6 32/52 6/7 6/15 3/6 22:24
(1:12,5.3)
22:24
(1:12,5.3)
Hen hao! (LR, PR)
Hollis Carey So JV 24:29.27 9:25 2.6 18/37 3/8 10/15 2/4 22:23 22:23
Jennifer O'Byrne So V 20:34.14 7:55 2.6 28/52 5/7 5/15 3/7 20:18 20:18
Jessica McKay Sr V 18:04.2 6:57 2.6 7/52 1/7 1/15 4/10 18:38
(0:34,3.0)
18:46
(0:42,3.7)
18:38
(0:34,3.0)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Kate McGuire Sr V 21:47.26 8:23 2.6 37/52 7/7 7/15 3/6 22:52
(1:05,4.7)
21:30 20:58 Hen hao! (LY)
Khanh Nguyen So JV 22:20.43 8:36 2.6 10/37 1/8 8/15 3/8
Kiana Cristobal Jr V 18:40.98 7:11 2.6 11/52 2/7 2/15 3/8 18:46
(0:05,0.5)
19:23
(0:42,3.6)
18:46
(0:05,0.5)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Kyra McCarrick Fr V 19:04.92 7:20 2.6 13/52 3/7 3/15 2/8 20:17
(1:12,5.9)
20:17
(1:12,5.9)
Hen hao! (LR, PR, SBP)
Noelle Woodward Fr JV 24:52.25 9:34 2.6 23/37 7/8 14/15 2/3 23:34 23:34
Sandra Juarez Fr JV 26:52.58 10:20 2.6 31/37 8/8 15/15 2/2 26:58
(0:06,0.4)
26:58
(0:06,0.4)
Hen hao! (LR, PR)
Sophie Lewis Sr V 20:28.13 7:52 2.6 26/52 4/7 4/15 4/7 21:51
(1:23,6.3)
20:56
(0:27,2.2)
20:39
(0:11,0.9)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Sophie Swida Fr JV 24:30.62 9:26 2.6 19/37 4/8 11/15 2/4 25:44
(1:13,4.7)
25:44
(1:13,4.7)
Hen hao! (LR, PR)
Tess Murphy Fr JV 24:47.5 9:32 2.6 21/37 5/8 12/15 2/4 24:39 24:39
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/7 96:52
2:30
2.6 7:27 6:57 7:55 81 6:45 95:59 99:40
(2:47,2.8)
91:02 Owls Rule! (LR) Jessica McKay (7), Kiana Cristobal (11), Kyra McCarrick (13), Sophie Lewis (24), Jennifer O'Byrne (26)
JV 1st 5 2/4 118:39
2:27
2.6 9:08 8:36 9:32 60 7:46 113:33 113:33 Khanh Nguyen (8), Alison Whiteside (9), Hollis Carey (13), Sophie Swida (14), Tess Murphy (16)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kaya Hano Sr Head-Royce 16:16.91 6:16
2 Ona Ortiz-Gudeman So Head-Royce 16:48.94 6:28
3 Aila Owens Jr St Joseph Notre Dame 16:51.86 6:29
4 Reyna Ho Jr Oakland Military Ins 16:54.17 6:30
5 Natalie Perez So St Joseph Notre Dame 17:09.35 6:36
6 Anya Krishnan Jr Head-Royce 17:52.91 6:53
7 Jessica McKay Sr Athenian School 18:04.2 6:57 1/7 1/15 4/10 18:38
(0:34)
18:46
(0:42)
18:38
(0:34)
Hen hao! (LY, LR, PR)
8 Sophie Wayman So Head-Royce 18:12.05 7:00
9 Talia Rotman So College Preparatory 18:33.17 7:08
10 Isabel Haas Sr Head-Royce 18:38.21 7:10
11 Kiana Cristobal Jr Athenian School 18:40.98 7:11 2/7 2/15 3/8 18:46
(0:05)
19:23
(0:42)
18:46
(0:05)
Hen hao! (LY, LR, PR)
12 Louisa Lynn Fr Head-Royce 18:45.36 7:13
13 Kyra McCarrick Fr Athenian School 19:04.92 7:20 3/7 3/15 2/8 20:17
(1:12)
20:17
(1:12)
Hen hao! (LR, PR, SBP)
14 Daisy Maslan Sr College Preparatory 19:12.42 7:23
15 Claire Nocon Jr St Joseph Notre Dame 19:16.5 7:25
16 Jaida Sieu So St Joseph Notre Dame 19:26.94 7:29
17 Rebecca Anderman Fr College Preparatory 19:30.87 7:30
18 Piper Fleming So Bentley Upper 19:42.77 7:35
19 Hannah John Fr Redwood Christian 19:53.56 7:39
20 Celia Lehmann Duke So College Preparatory 19:58.56 7:41
21 Lara Kammen Jr Head-Royce 20:00.01 7:42
22 Amber Cox Fr St Joseph Notre Dame 20:00.04 7:42
23 Ariez Pimentel Jr St Joseph Notre Dame 20:08.89 7:45
24 Jasmine Jimenez Jr California School fo 20:20.91 7:50
25 Clara Schwartz Sr Bentley Upper 20:23.63 7:51
26 Sophie Lewis Sr Athenian School 20:28.13 7:52 4/7 4/15 4/7 21:51
(1:23)
20:56
(0:27)
20:39
(0:11)
Hen hao! (LY, LR, PR)
27 Anika Nagpal Fr Bentley Upper 20:31.48 7:54
28 Jennifer O'Byrne So Athenian School 20:34.14 7:55 5/7 5/15 3/7 20:18 20:18
29 Avi Bhandari So College Preparatory 20:34.88 7:55
30 Bryana Gastelum Sr Making Waves Academy 20:47.46 8:00
31 Danielle Perez Sr St Joseph Notre Dame 20:49.81 8:01
32 Amanda Cutrer Fr Athenian School 21:12.2 8:09 6/7 6/15 3/6 22:24
(1:12)
22:24
(1:12)
Hen hao! (LR, PR)
33 Gigi Kennedy Fr Bentley Upper 21:32.77 8:17
34 Danna Castro-Galindo Sr College Preparatory 21:34.87 8:18
35 Rachel Oh So Fremont Christian 21:35.91 8:18
36 Kathy Maya So Making Waves Academy 21:44.98 8:22
37 Kate McGuire Sr Athenian School 21:47.26 8:23 7/7 7/15 3/6 22:52
(1:05)
21:30 20:58 Hen hao! (LY)
38 Hanako Helton Sr College Preparatory 21:49.06 8:23
39 Florence Pedersen So Fremont Christian 22:25.66 8:38
40 Samantha Salazar So Bentley Upper 22:38.28 8:42
41 Avery Sims Fr Bentley Upper 23:01.91 8:52
42 Kharma Wilson Fr Bentley Upper 23:27.37 9:01
43 Annemarie Nassar Sr Fremont Christian 23:27.44 9:01
44 Nely Serrano Rivas Jr Oakland Military Ins 23:36.76 9:05
45 River Tuason So Oakland Military Ins 24:46.21 9:32
46 Gracie Siaw Fr Oakland Military Ins 25:07.35 9:40
47 Amal Al-Mutarreb Fr Oakland Military Ins 25:11.14 9:41
48 Vicki Cao Fr Oakland Military Ins 25:16.03 9:43
49 Iran Vallardes-Fue Jr Making Waves Academy 25:34.69 9:50
50 Alejandra Paz Jr Making Waves Academy 26:32.85 10:13
51 Jackie Trujillo So Making Waves Academy 28:50.39 11:06
52 Gloria Olvera Sr Oakland Military Ins 29:09.97 11:13
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Head-Royce
1-1-1-1-1
Gap: 2:21
87:49
17:34
6:45
27 Kaya Hano
Sr
16:17
6:16
1
Ona Ortiz-Gudeman
So
16:49
6:28
2
Anya Krishnan
Jr
17:53
6:53
6
Sophie Wayman
So
18:12
7:00
8
Isabel Haas
Sr
18:38
7:10
10
Louisa Lynn
Fr
18:45
7:13
12
Lara Kammen
Jr
20:00
7:42
20
2 St Joseph Notre Dame
2-2-2-2-2
Gap: 3:08
92:45
18:33
7:08
60 Aila Owens
Jr
16:52
6:29
3
Natalie Perez
So
17:09
6:36
5
Claire Nocon
Jr
19:17
7:25
15
Jaida Sieu
So
19:27
7:29
16
Amber Cox
Fr
20:00
7:42
21
Ariez Pimentel
Jr
20:09
7:45
22
Danielle Perez
Sr
20:50
8:01
29
3 Athenian School
4-3-3-3-3
Gap: 2:30
96:52
19:22
7:27
81 Jessica McKay
Sr
18:04
6:57
7
Kiana Cristobal
Jr
18:41
7:11
11
Kyra McCarrick
Fr
19:05
7:20
13
Sophie Lewis
Sr
20:28
7:52
24
Jennifer O'Byrne
So
20:34
7:55
26
Amanda Cutrer
Fr
21:12
8:09
30
Kate McGuire
Sr
21:47
8:23
34
Owls Rule! (LR)
4 College Preparatory
5-4-4-4-4
Gap: 2:02
97:50
19:34
7:32
86 Talia Rotman
So
18:33
7:08
9
Daisy Maslan
Sr
19:12
7:23
14
Rebecca Anderman
Fr
19:31
7:30
17
Celia Lehmann Duke
So
19:59
7:41
19
Avi Bhandari
So
20:35
7:55
27
Danna Castro-Galindo
Sr
21:35
8:18
32
Hanako Helton
Sr
21:49
8:23
35
5 Bentley Upper
6-5-5-5-5
Gap: 2:56
104:49
20:58
8:04
133 Piper Fleming
So
19:43
7:35
18
Clara Schwartz
Sr
20:24
7:51
23
Anika Nagpal
Fr
20:31
7:54
25
Gigi Kennedy
Fr
21:33
8:17
31
Samantha Salazar
So
22:38
8:42
36
Avery Sims
Fr
23:02
8:52
37
Kharma Wilson
Fr
23:27
9:01
38
6 Oakland Military Ins
3-6-6-6-6
Gap: 8:17
115:36
23:07
8:54
166 Reyna Ho
Jr
16:54
6:30
4
Nely Serrano Rivas
Jr
23:37
9:05
39
River Tuason
So
24:46
9:32
40
Gracie Siaw
Fr
25:07
9:40
41
Amal Al-Mutarreb
Fr
25:11
9:41
42
Vicki Cao
Fr
25:16
9:43
43
Gloria Olvera
Sr
29:10
11:13
47
7 Making Waves Academy
7-7-7-7-7
Gap: 8:03
123:30
24:42
9:30
196 Bryana Gastelum
Sr
20:47
8:00
28
Kathy Maya
So
21:45
8:22
33
Iran Vallardes-Fue
Jr
25:35
9:50
44
Alejandra Paz
Jr
26:33
10:13
45
Jackie Trujillo
So
28:50
11:06
46








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Audrey Andel So Head-Royce 18:54.52 7:16
2 Claudia Russell Jr Head-Royce 19:20.25 7:26
3 Ai-Li Baird Fr Head-Royce 20:36.14 7:55
4 Burdine Atherton Jr Head-Royce 20:48.91 8:00
5 Sasha Lu Jr Head-Royce 21:22.33 8:13
6 Annatie Miottel So Head-Royce 21:39.97 8:20
7 Lilah Durney Fr College Preparatory 21:40.61 8:20
8 Nalini Salvekar Fr College Preparatory 22:00.68 8:28
9 Blair Moore Fr Head-Royce 22:17.08 8:34
10 Khanh Nguyen So Athenian School 22:20.43 8:36 1/8 8/15 3/8
11 Alison Whiteside Fr Athenian School 22:30.77 8:40 2/8 9/15 3/7 Hen hao! (SBP)
12 Reese Maeda Jr California Crosspoint 22:32.76 8:40
13 Alex Barnell Fr Head-Royce 23:00.43 8:51
14 Elia Demers Sr Bentley Upper 23:17.66 8:58
15 Maryam Yasin Fr Holy Names 23:56.27 9:12
16 Anthea Tang So California Crosspoint 24:21.24 9:22
17 Riley Sims So Bentley Upper 24:24.44 9:23
18 Hollis Carey So Athenian School 24:29.27 9:25 3/8 10/15 2/4 22:23 22:23
19 Sophie Swida Fr Athenian School 24:30.62 9:26 4/8 11/15 2/4 25:44
(1:13)
25:44
(1:13)
Hen hao! (LR, PR)
20 Marijose Lara So Holy Names 24:40.22 9:29
21 Tess Murphy Fr Athenian School 24:47.5 9:32 5/8 12/15 2/4 24:39 24:39
22 Alexa Weinstein So Athenian School 24:51.06 9:33 6/8 13/15 2/3 25:32
(0:41)
21:50 Hen hao! (LR)
23 Noelle Woodward Fr Athenian School 24:52.25 9:34 7/8 14/15 2/3 23:34 23:34
24 Gabby Moon Fr Head-Royce 25:22.78 9:46
25 Cassandra Vogel Jr Bentley Upper 25:27.58 9:48
26 Kezia Sharnoff Fr Bentley Upper 25:28.55 9:48
27 Annia Yastremski Fr Bentley Upper 25:29.73 9:48
28 Zaara Amin Fr Head-Royce 25:33.9 9:50
29 Andrea Liu Fr Bentley Upper 25:54.98 9:58
30 Katelyn Gee Fr Redwood Christian 26:00.67 10:00
31 Sandra Juarez Fr Athenian School 26:52.58 10:20 8/8 15/15 2/2 26:58
(0:06)
26:58
(0:06)
Hen hao! (LR, PR)
32 Mia Lorenzo Fr Holy Names 27:17.11 10:30
33 Sarai Combs So Holy Names 27:41.2 10:39
34 Maren Eschen Fr Bentley Upper 27:53.29 10:44
35 Ariana Bernardi Fr Holy Names 29:33.5 11:22
36 Lizbeth Ibarra So Making Waves Academy 31:14.82 12:01
37 Karla Urquilla So Making Waves Academy 33:07.94 12:45
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Head-Royce
1-1-1-1-1
Gap: 2:28
101:02
20:12
7:46
15 Audrey Andel
So
18:55
7:16
1
Claudia Russell
Jr
19:20
7:26
2
Ai-Li Baird
Fr
20:36
7:55
3
Burdine Atherton
Jr
20:49
8:00
4
Sasha Lu
Jr
21:22
8:13
5
Annatie Miottel
So
21:40
8:20
6
Blair Moore
Fr
22:17
8:34
7
2 Athenian School
2-2-2-2-2
Gap: 2:27
118:39
23:44
9:08
60 Khanh Nguyen
So
22:20
8:36
8
Alison Whiteside
Fr
22:31
8:40
9
Hollis Carey
So
24:29
9:25
13
Sophie Swida
Fr
24:31
9:26
14
Tess Murphy
Fr
24:48
9:32
16
Alexa Weinstein
So
24:51
9:33
17
Noelle Woodward
Fr
24:52
9:34
18
3 Bentley Upper
3-3-3-3-3
Gap: 2:12
124:08
24:50
9:33
82 Elia Demers
Sr
23:18
8:58
10
Riley Sims
So
24:24
9:23
12
Cassandra Vogel
Jr
25:28
9:48
19
Kezia Sharnoff
Fr
25:29
9:48
20
Annia Yastremski
Fr
25:30
9:48
21
Andrea Liu
Fr
25:55
9:58
22
Maren Eschen
Fr
27:53
10:44
25
4 Holy Names
4-4-4-4-4
Gap: 5:37
133:08
26:38
10:14
99 Maryam Yasin
Fr
23:56
9:12
11
Marijose Lara
So
24:40
9:29
15
Mia Lorenzo
Fr
27:17
10:30
23
Sarai Combs
So
27:41
10:39
24
Ariana Bernardi
Fr
29:34
11:22
26








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.