Athenian School Results from the BCL East Meet #3 at Crab Cove on 10/31/19

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alison Whiteside Fr V 25:39 8:33 3 44/64 6/7 6/7 5/5
Amanda Cutrer Fr V 23:47 7:56 3 24/64 4/7 4/7 4/7 23:12
Jessica McKay Sr V 19:56 6:39 3 6/64 1/7 1/7 4/12 21:06
(1:10,5.5)
21:06
(1:10,5.5)
21:06
(1:10,5.5)
20:44
(0:48,3.9)
Hen hao! (LY, LR, PR, DPR)
Kiana Cristobal Jr V 21:18 7:06 3 12/64 2/7 2/7 3/9 21:37
(0:19,1.4)
21:37
(0:19,1.4)
21:37
(0:19,1.4)
20:45 Hen hao! (LY, LR, PR, DSR)
Kyra McCarrick Fr V 22:34 7:31 3 18/64 3/7 3/7 3/8 22:13
Noelle Woodward Fr V 26:40 8:53 3 47/64 7/7 7/7 5/5 27:46
(1:06,4.0)
Hen hao! (DPR)
Sophie Lewis Sr V 24:00 8:00 3 29/64 5/7 5/7 4/5 23:48 23:48 23:25 22:18
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/5 111:35
4:04
3 7:26 6:39 8:00 83 6:41 108:55 108:55 108:55 Jessica McKay (5), Kiana Cristobal (11), Kyra McCarrick (17), Amanda Cutrer (23), Sophie Lewis (27)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Aila Owens Jr St Joseph Notre Dame 18:52 6:17
2 Ona Ortiz-Gudeman So Head-Royce 18:53 6:18
3 Reyna Ho Jr Oakland Military Ins 19:00 6:20
4 Kaya Hano Sr Head-Royce 19:06 6:22
5 Natalie Perez So St Joseph Notre Dame 19:15 6:25
6 Jessica McKay Sr Athenian School 19:56 6:39 1/7 1/7 4/12 21:06
(1:10)
21:06
(1:10)
21:06
(1:10)
Hen hao! (LY, LR, PR)
7 Talia Rotman So College Preparatory 20:06 6:42
8 Anya Krishnan Jr Head-Royce 20:35 6:52
9 Sophie Wayman So Head-Royce 20:47 6:56
10 Isabel Haas Sr Head-Royce 20:56 6:59
11 Piper Fleming So Bentley Upper 21:09 7:03
12 Kiana Cristobal Jr Athenian School 21:18 7:06 2/7 2/7 3/9 21:37
(0:19)
21:37
(0:19)
21:37
(0:19)
Hen hao! (LY, LR, PR)
13 Jaida Sieu So St Joseph Notre Dame 21:35 7:12
14 Claire Nocon Jr St Joseph Notre Dame 21:49 7:16
15 Celia Lehmann Duke So College Preparatory 22:09 7:23
16 Amber Cox Fr St Joseph Notre Dame 22:27 7:29
17 Clara Schwartz Sr Bentley Upper 22:32 7:31
18 Kyra McCarrick Fr Athenian School 22:34 7:31 3/7 3/7 3/8
19 Anika Nagpal Fr Bentley Upper 22:36 7:32
20 Ariez Pimentel Jr St Joseph Notre Dame 22:57 7:39
21 Rebecca Anderman Fr College Preparatory 23:00 7:40
22 Danielle Perez Sr St Joseph Notre Dame 23:29 7:50
23 Avi Bhandari So College Preparatory 23:41 7:54
24 Amanda Cutrer Fr Athenian School 23:47 7:56 4/7 4/7 4/7
25 Bryana Gastelum Sr Making Waves Academy 23:50 7:57
26 Hanako Helton Sr College Preparatory 23:52 7:57
27 Burdine Atherton Jr Head-Royce 23:58 7:59
28 Lilah Durney Fr College Preparatory 23:59 8:00
29 Sophie Lewis Sr Athenian School 24:00 8:00 5/7 5/7 4/5 23:48 23:48 23:25
30 Jasmine Jimenez Jr California School fo 24:03 8:01
31 Reese Maeda Jr California Crosspoint 24:06 8:02
32 Sasha Lu Jr Head-Royce 24:13 8:04
33 Alex Barnell Fr Head-Royce 24:42 8:14
34 Avery Sims Fr Bentley Upper 24:42 8:14
35 Florence Pedersen So Fremont Christian 24:44 8:15
36 Samantha Ma Jr California Crosspoint 24:49 8:16
37 Danna Castro-Galindo Sr College Preparatory 24:51 8:17
38 Samantha Salazar So Bentley Upper 25:00 8:20
39 Nely Serrano Rivas Jr Oakland Military Ins 25:08 8:23
40 Kharma Wilson Fr Bentley Upper 25:13 8:24
41 Gigi Kennedy Fr Bentley Upper 25:19 8:26
42 Nalini Salvekar Fr College Preparatory 25:21 8:27
43 Blair Moore Fr Head-Royce 25:23 8:28
44 Alison Whiteside Fr Athenian School 25:39 8:33 6/7 6/7 5/5
45 Elia Demers Sr Bentley Upper 25:47 8:36
46 Chloe Allan So St Joseph Notre Dame 26:39 8:53
47 Noelle Woodward Fr Athenian School 26:40 8:53 7/7 7/7 5/5
48 Maryam Yasin Fr Holy Names 27:09 9:03
49 Martina Pablo Jr Holy Names 27:38 9:13
50 Anthea Tang So California Crosspoint 27:44 9:15
51 Gabby Moon Fr Head-Royce 27:57 9:19
52 Katelyn Gee Fr Redwood Christian 28:01 9:20
53 Zaara Amin Fr Head-Royce 28:03 9:21
54 Kezia Sharnoff Fr Bentley Upper 28:04 9:21
55 Cassandra Vogel Jr Bentley Upper 28:06 9:22
56 Riley Sims So Bentley Upper 28:06 9:22
57 River Tuason So Oakland Military Ins 28:47 9:36
58 Vicki Cao Fr Oakland Military Ins 28:55 9:38
59 Mia Lorenzo Fr Holy Names 29:59 10:00
60 Sophia Araujo Fr Redwood Christian 29:59 10:00
61 Andrea Liu Fr Bentley Upper 30:12 10:04
62 Annia Yastremski Fr Bentley Upper 30:27 10:09
63 Sarai Combs So Holy Names 32:32 10:51
64 Maren Eschen Fr Bentley Upper 34:22 11:27
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Head-Royce
2-1-1-1-1
Gap: 2:03
100:17
20:03
6:41
29 Ona Ortiz-Gudeman
So
18:53
6:18
2
Kaya Hano
Sr
19:06
6:22
3
Anya Krishnan
Jr
20:35
6:52
7
Sophie Wayman
So
20:47
6:56
8
Isabel Haas
Sr
20:56
6:59
9
Burdine Atherton
Jr
23:58
7:59
25
Sasha Lu
Jr
24:13
8:04
28
2 St Joseph Notre Dame
1-1-2-2-2
Gap: 3:35
103:58
20:48
6:56
45 Aila Owens
Jr
18:52
6:17
1
Natalie Perez
So
19:15
6:25
4
Jaida Sieu
So
21:35
7:12
12
Claire Nocon
Jr
21:49
7:16
13
Amber Cox
Fr
22:27
7:29
15
Ariez Pimentel
Jr
22:57
7:39
19
Danielle Perez
Sr
23:29
7:50
21
3 Athenian School
3-3-3-3-3
Gap: 4:04
111:35
22:19
7:26
83 Jessica McKay
Sr
19:56
6:39
5
Kiana Cristobal
Jr
21:18
7:06
11
Kyra McCarrick
Fr
22:34
7:31
17
Amanda Cutrer
Fr
23:47
7:56
23
Sophie Lewis
Sr
24:00
8:00
27
Alison Whiteside
Fr
25:39
8:33
34
Noelle Woodward
Fr
26:40
8:53
35
4 College Preparatory
4-4-4-4-4
Gap: 3:46
112:48
22:34
7:31
86 Talia Rotman
So
20:06
6:42
6
Celia Lehmann Duke
So
22:09
7:23
14
Rebecca Anderman
Fr
23:00
7:40
20
Avi Bhandari
So
23:41
7:54
22
Hanako Helton
Sr
23:52
7:57
24
Lilah Durney
Fr
23:59
8:00
26
Danna Castro-Galindo
Sr
24:51
8:17
30
5 Bentley Upper
5-5-5-5-5
Gap: 3:51
115:59
23:12
7:44
104 Piper Fleming
So
21:09
7:03
10
Clara Schwartz
Sr
22:32
7:31
16
Anika Nagpal
Fr
22:36
7:32
18
Avery Sims
Fr
24:42
8:14
29
Samantha Salazar
So
25:00
8:20
31
Kharma Wilson
Fr
25:13
8:24
32
Gigi Kennedy
Fr
25:19
8:26
33
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

1 races + combined.


All Boys Races

1 races + combined.