James Lick Results from the Earlybird Invitational at North Monterey County HS on 9/6/03

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Chris Crable Sr Sr 24:20 8:05 3.01 152/162 5/5 10/11 13/13
Chris Wiltron Jr Jr 20:02 6:39 3.01 102/170 4/5 8/11 10/18 23:08
(3:06,13.4)
23:08
(3:06,13.4)
23:08
(3:06,13.4)
21:52
(1:50,8.4)
Flying like a Comet (LY, LR, PR, DPR)
Efrain Estrada Sr Sr 17:58 5:58 3.01 49/162 3/5 4/11 9/25 17:50 17:50 17:50 17:27
Jose Dominguez Sr Sr 18:47 6:14 3.01 69/162 4/5 5/11 7/16 18:32 18:32 18:32 18:32
Jose Gutierrez Sr Sr 16:36 5:31 3.01 12/162 1/5 1/11 8/36 16:42
(0:06,0.6)
16:42
(0:06,0.6)
16:42
(0:06,0.6)
16:33 Flying like a Comet (LY, LR, PR)
Juan Montiel Jr Jr 18:53 6:16 3.01 62/170 2/5 6/11 15/35 18:57
(0:04,0.4)
18:57
(0:04,0.4)
18:57
(0:04,0.4)
18:00 Flying like a Comet (LY, LR, PR)
Marcos Mexicano So So 25:22 8:26 3.01 175/186 1/1 11/11 37/37 21:42
Nanny Renato Jr Jr 19:32 6:29 3.01 82/170 3/5 7/11 12/26 20:56
(1:24,6.7)
20:56
(1:24,6.7)
20:56
(1:24,6.7)
19:49
(0:17,1.4)
Flying like a Comet (LY, LR, PR, DPR)
Rogelio Gonzalez Jr Jr 20:16 6:44 3.01 109/170 5/5 9/11 9/13
Tam Huynh So Sr 17:38 5:51 3.01 43/162 2/5 2/11 14/33 23:30
(5:52,25.0)
Flying like a Comet (SBP, DPR)
Victor Rendon Jr Jr 17:49 5:55 3.01 32/170 1/5 3/11 19/38 21:57
(4:08,18.8)
21:57
(4:08,18.8)
17:45 Flying like a Comet (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
Sr 1st 5 8/13 95:19
7:44
3.01 6:20 5:31 8:05 189 5:40 Jose Gutierrez (7), Tam Huynh (25), Efrain Estrada (29), Jose Dominguez (43), Chris Crable (85)
Jr 1st 5 10/13 96:32
2:27
3.01 6:25 5:55 6:44 242 5:30 99:45
(3:13,3.2)
99:45
(3:13,3.2%)
Way to go Comets! (LR, PR) Victor Rendon (21), Juan Montiel (41), Nanny Renato (52), Chris Wiltron (63), Rogelio Gonzalez (65)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Alex Dunn S.L.V. 15:18 5:05
2 Kyle Shackleton CARLMONT 15:55 5:17
3 Drew Schackleton CARLMONT 16:00 5:19
4 Darren Mattinson HARBOR 16:03 5:20
5 Dominic Vogl SERRA 16:14 5:24
6 Michael Hannon MILLS 16:17 5:25
7 Daniel Jensen SILVER CREEK 16:20 5:26
8 Esco Long LOS BANOS 16:22 5:26
9 Mike Delaurenti SERRA 16:23 5:27
10 Russell Bush S.L.V. 16:26 5:28
11 Ed Baltierrez SILVER CREEK 16:36 5:31
12 Jose Gutierrez Sr James Lick 16:36 5:31 1/5 1/11 8/36 16:42
(0:06)
16:42
(0:06)
16:42
(0:06)
Flying like a Comet (LY, LR, PR)
13 Jonathan Rivera SAN BENITO 16:37 5:31
14 Pedro Perez MADERA 16:38 5:32
15 Samuel Martinez KING CITY 16:41 5:33
16 Wes Davison SOQUEL 16:42 5:33
17 Jeff Gill SOQUEL 16:44 5:34
18 Auggie Hernandez MADERA 16:46 5:34
19 Will Holleran ST. IGNATIUS 16:48 5:35
20 Jorge Oliveros KING CITY 16:53 5:37
21 Ruben Avelar GOLDEN VALLEY 16:54 5:37
22 David McKay HUGHSON 16:55 5:37
23 Kevin Kelley S.L.V. 16:57 5:38
24 Rafael Ramirez KING CITY 16:58 5:38
25 Sam Berrin ST. IGNATIUS 16:59 5:39
26 David Darling ST. IGNATIUS 17:00 5:39
27 Danny Tapia N.M.C. 17:02 5:40
28 Jacob Evans APTOS 17:14 5:44
29 Chris Turley CLOVIS WEST 17:15 5:44
30 Michael Peroutka ST. IGNATIUS 17:16 5:44
31 Mike Lucio N.M.C. 17:18 5:45
32 Jose A Garcia N.M.C. 17:20 5:46
33 Eric Encalade GOLDEN VALLEY 17:20 5:46
34 Martin Ramos HUGHSON 17:21 5:46
35 Eric Padilla N.M.C. 17:22 5:46
36 Mitch Ratanasen CLOVIS WEST 17:22 5:46
37 Sean Lopes PIONEER 17:24 5:47
38 Will Wallace GOLDEN VALLEY 17:26 5:48
39 Peter Lee MILLS 17:27 5:48
40 Herb Catania CLOVIS WEST 17:28 5:48
41 Roberto Lopez MONTEREY 17:34 5:50
42 Nathan Young LOS GATOS 17:35 5:50
43 Tam Huynh So James Lick 17:38 5:51 2/5 2/11 14/33 Flying like a Comet (SBP)
44 Andrew Ruiz MADERA 17:39 5:52
45 Luis Corvera NORTH SALINAS 17:39 5:52
46 Matt Eckert VALLEY CHR. 17:40 5:52
47 Chris Furnari SERRA 17:45 5:54
48 Ian Wintrop BELLARMINE 17:46 5:54
49 Efrain Estrada Sr James Lick 17:58 5:58 3/5 4/11 9/25 17:50 17:50 17:50
50 Kyle Fowles SAN BENITO 18:00 5:59
51 Neil Steiner SANTA TERESA 18:03 6:00
52 Dustin Hooten CLOVIS WEST 18:04 6:00
53 Steven Surrette SARATOGA 18:05 6:00
54 Stephen Keller S.L.V. 18:06 6:01
55 Alex Guney BELLARMINE 18:07 6:01
56 Matt Bordoni BELLARMINE 18:13 6:03
57 Michael Schimaneck ST. IGNATIUS 18:15 6:04
58 John Wise SERRA 18:23 6:06
59 Steve Sweeney SERRA 18:25 6:07
60 Ryan McNamara S.L.V. 18:29 6:08
61 Serfio Vasquez SEASIDE 18:31 6:09
62 Mike Simonetti SERRA 18:31 6:09
63 Vince Harrington ST. IGNATIUS 18:34 6:10
64 Michael Lando ST. IGNATIUS 18:37 6:11
65 Kevin Vera SAN BENITO 18:37 6:11
66 Ali Amerine MADERA 18:42 6:13
67 Jeff Schaffer MONTE VISTA CHR 18:42 6:13
68 Luz Ramirez ATWATER 18:43 6:13
69 Jose Dominguez Sr James Lick 18:47 6:14 4/5 5/11 7/16 18:32 18:32 18:32
70 Enrique Martinez CLOVIS WEST 18:48 6:15
71 Tyler Desantis LOS GATOS 18:50 6:15
72 Arturo Alfaro N.M.C. 18:51 6:16
73 David Truxton ALISAL 18:52 6:16
74 Miguel Garcia ALISAL 18:56 6:17
75 Dennis Cosgrove PALMA 19:03 6:20
76 Feliciano Leon ESCALON 19:04 6:20
77 Ernie Lostaneau SAN BENITO 19:10 6:22
78 Chris Mertens BELLARMINE 19:13 6:23
79 James Tingco N.M.C. 19:15 6:24
80 Zach Brown ST. IGNATIUS 19:17 6:24
81 Noel Castro ST. IGNATIUS 19:18 6:25
82 Ross Larkin PALMA 19:23 6:26
83 David Krauth VALLEY CHR. 19:27 6:28
84 Matt Moran BELLARMINE 19:29 6:28
85 Warren Ford CLOVIS WEST 19:31 6:29
86 Matt Trinidad SILVER CREEK 19:34 6:30
87 Jerry Tseng MILLS 19:38 6:31
88 Isaac Borowiec S.L.V. 19:41 6:32
89 Carlos Agundez GREENFIELD 19:52 6:36
90 Tom Ashton BELLARMINE 19:53 6:36
91 Celso Ramirez MADERA 19:53 6:36
92 Sergio Zenteno ALVAREZ 19:55 6:37
93 Josh Bellinger PALMA 19:58 6:38
94 Alvin Chyan SARATOGA 19:58 6:38
95 Tim Rawlings PALMA 20:01 6:39
96 Andrew Pacumio WESTMOOR 20:02 6:39
97 Trevor Reader BELLARMINE 20:04 6:40
98 Hector Victoria KING CITY 20:09 6:42
99 Emmanuel Diaz KING CITY 20:10 6:42
100 Darwin Fernandez NORTH SALINAS 20:12 6:43
101 Ruben Mendoza KING CITY 20:12 6:43
102 Marlon Alvarenga SEASIDE 20:18 6:45
103 Daniel Thai SILVER CREEK 20:19 6:45
104 Damian Iniguez MADERA 20:23 6:46
105 Peter Johnson ST. IGNATIUS 20:24 6:47
106 Vynce Bacay ESCALON 20:26 6:47
107 Justin Lee MONTA VISTA 20:33 6:50
108 William Li WESTMOOR 20:34 6:50
109 Matthew Geary ESCALON 20:35 6:50
110 Tom Wong SANTA TERESA 20:37 6:51
111 Craig Hansson ST. IGNATIUS 20:44 6:53
112 Jason Martin BELLARMINE 20:45 6:54
113 Brian Nguyen SILVER CREEK 20:45 6:54
114 Ramy El-Diwany SARATOGA 20:47 6:54
115 Hadi Kho MONTA VISTA 20:48 6:55
116 Evan Jones MONTEREY 20:52 6:56
117 Luis Ramirez KING CITY 20:54 6:57
118 Seth Kugler MONTA VISTA 20:56 6:57
119 Ricky Messeman PIONEER 21:04 7:00
120 Jimmy Alvarez N.M.C. 21:05 7:00
121 Kevin Courtoy SARATOGA 21:16 7:04
122 Brandon Fischer PALMA 21:31 7:09
123 Spencer Benett MONTEREY 21:36 7:11
124 Alan Ai BELLARMINE 21:37 7:11
125 Danny Daniels MADERA 21:41 7:12
126 Brian Aganad BELLARMINE 21:45 7:14
127 J'Anthony Aboytes ALVAREZ 21:47 7:14
128 Kyle Leliart PALMA 21:51 7:16
129 Alfredo Cervantez ALISAL 21:55 7:17
130 Brian Cash ESCALON 21:57 7:18
131 Nick Nguyen MONTA VISTA 21:59 7:18
132 John Martin ATWATER 21:59 7:18
133 Danny Florek BELLARMINE 22:07 7:21
134 John Cantalupi BELLARMINE 22:09 7:22
135 Demitri Morgan APTOS 22:13 7:23
136 David Moore BELLARMINE 22:19 7:25
137 Henley Shae SILVER CREEK 22:20 7:25
138 Miguel Madarang SEASIDE 22:22 7:26
139 Lars Jacobson ESCALON 22:24 7:27
140 Dave Forster BELLARMINE 22:33 7:30
141 Nick Martinez ALVAREZ 22:44 7:33
142 David List ESCALON 22:55 7:37
143 Brian Jang PALMA 22:58 7:38
144 Tyler Johnson PALMA 22:58 7:38
145 Jeremy White SANTA TERESA 23:03 7:39
146 Ismael Cortez NORTH SALINAS 23:05 7:40
147 Dustin Baker S.L.V. 23:33 7:49
148 Kent Bool SARATOGA 23:57 7:57
149 Robinson Nguyen SEASIDE 24:11 8:02
150 Brian Failia CLOVIS WEST 24:13 8:03
151 Tain Tren SILVER CREEK 24:18 8:04
152 Chris Crable Sr James Lick 24:20 8:05 5/5 10/11 13/13
153 Andrew Mendez ATWATER 24:25 8:07
154 Hakon Patchin ESCALON 24:26 8:07
155 Jonathan Matsusmura N.M.C. 24:31 8:09
156 Richard Lai SILVER CREEK 24:39 8:11
157 John Yater ESCALON 25:13 8:23
158 Anthony Dinh SILVER CREEK 25:23 8:26
159 Jonnathan Rogge LOS BANOS 25:31 8:29
160 Chris Castledine ESCALON 26:24 8:46
161 Jonathan Ribeiro WESTMOOR 26:55 8:57
162 Ryan Le SILVER CREEK 28:26 9:27
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Sr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 S.L.V.
1-1-1-1-1
Gap: 3:11
85:16
17:03
5:40
89 Alex Dunn
-
15:18
5:05
1
Russell Bush
-
16:26
5:28
5
Kevin Kelley
-
16:57
5:38
13
Stephen Keller
-
18:06
6:01
32
Ryan McNamara
-
18:29
6:08
38








2 ST. IGNATIUS
7-6-4-2-2
Gap: 1:27
86:18
17:16
5:44
96 Will Holleran
-
16:48
5:35
11
Sam Berrin
-
16:59
5:39
15
David Darling
-
17:00
5:39
16
Michael Peroutka
-
17:16
5:44
19
Michael Schimane
-
18:15
6:04
35








3 SERRA
2-1-2-3-3
Gap: 2:11
87:10
17:26
5:48
106 Dominic Vogl
-
16:14
5:24
2
Mike Delauren
-
16:23
5:27
4
Chris Furnari
-
17:45
5:54
27
John Wise
-
18:23
6:06
36
Steve Sweeney
-
18:25
6:07
37








4 N.M.C.
8-8-6-4-4
Gap: 1:49
87:53
17:35
5:50
125 Danny Tapia
-
17:02
5:40
17
Mike Lucio
-
17:18
5:45
20
Jose A Garcia
-
17:20
5:46
21
Eric Padilla
-
17:22
5:46
22
Arturo Alfaro
-
18:51
6:16
45








5 CLOVIS WEST
9-9-9-6-5
Gap: 1:33
88:57
17:47
5:55
139 Chris Turley
-
17:15
5:44
18
Mitch Ratanase
-
17:22
5:46
23
Herb Catania
-
17:28
5:48
24
Dustin Hooten
-
18:04
6:00
30
Enrique Martinez
-
18:48
6:15
44








6 MADERA
5-4-5-5-6
Gap: 3:15
89:38
17:56
5:57
142 Pedro Perez
-
16:38
5:32
8
Auggie Hernande
-
16:46
5:34
10
Andrew Ruiz
-
17:39
5:52
26
Ali Amerine
-
18:42
6:13
42
Celso Ramirez
-
19:53
6:36
56








7 KING CITY
6-5-3-7-7
Gap: 3:29
90:51
18:10
6:02
158 Samuel Martinez
-
16:41
5:33
9
Jorge Oliveros
-
16:53
5:37
12
Rafael Ramirez
-
16:58
5:38
14
Hector Victoria
-
20:09
6:42
61
Emmanuel Diaz
-
20:10
6:42
62








8 James Lick
4-7-7-8-8
Gap: 7:44
95:19
19:04
6:20
189 Jose Gutierre
Sr
16:36
5:31
7
Tam Huynh
So
17:38
5:51
25
Efrain Estrada
Sr
17:58
5:58
29
Jose Domingue
Sr
18:47
6:14
43
Chris Crable
Sr
24:20
8:05
85








9 BELLARMINE
10-10-10-10-9
Gap: 1:43
92:48
18:34
6:10
194 Ian Wintrop
-
17:46
5:54
28
Alex Guney
-
18:07
6:01
33
Matt Bordoni
-
18:13
6:03
34
Chris Mertens
-
19:13
6:23
48
Matt Moran
-
19:29
6:28
51








9 SILVER CREEK
3-3-8-9-9
Gap: 4:25
93:34
18:43
6:13
194 Daniel Jensen
-
16:20
5:26
3
Ed Baltierr
-
16:36
5:31
6
Matt Trinidad
-
19:34
6:30
53
Daniel Thai
-
20:19
6:45
64
Brian Nguyen
-
20:45
6:54
68








11 PALMA
12-12-11-11-11
Gap: 2:28
99:56
19:59
6:38
285 Dennis Cosgrove
-
19:03
6:20
46
Ross Larkin
-
19:23
6:26
50
Josh Bellinge
-
19:58
6:38
57
Tim Rawlings
-
20:01
6:39
59
Brandon Fischer
-
21:31
7:09
73








12 SARATOGA
11-11-12-12-12
Gap: 5:52
104:03
20:49
6:55
312 Steven Surrette
-
18:05
6:00
31
Alvin Chyan
-
19:58
6:38
58
Ramy El-Diwan
-
20:47
6:54
69
Kevin Courtoy
-
21:16
7:04
72
Kent Bool
-
23:57
7:57
82








13 ESCALON
13-13-13-13-13
Gap: 3:20
104:26
20:53
6:56
334 Felician Leon
-
19:04
6:20
47
Vynce Bacay
-
20:26
6:47
66
Matthew Geary
-
20:35
6:50
67
Brian Cash
-
21:57
7:18
76
Lars Jacobson
-
22:24
7:27
78








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Daniel Rocha MADERA 16:50 5:36
2 Steven Thompson SEASIDE 16:55 5:37
3 Scott Russell MONTA VISTA 17:00 5:39
4 Nicholas Alvarado ST. IGNATIUS 17:05 5:41
5 Daniel Morthole ST. IGNATIUS 17:07 5:41
6 Julio Moreno MADERA 17:16 5:44
7 Robert Alvarado ST. IGNATIUS 17:20 5:46
8 Juan Gutierrez YERBA BUENA 17:20 5:46
9 Enrique Lopez ALISAL 17:23 5:47
10 Jose Sanchez GREENFIELD 17:28 5:48
11 Jeffrey Sanchez SILVER CREEK 17:30 5:49
12 Russell Pfaff CLOVIS EAST 17:36 5:51
13 Nick Smielak S.L.V. 17:38 5:51
14 Jeff Spencer SAN BENITO 17:40 5:52
15 Kyle Wulff BELLARMINE 17:43 5:53
16 Kevin Aguirre ST. IGNATIUS 17:45 5:54
17 Ivan Alfaro N.M.C. 17:48 5:55
18 Enrique Sotelo LOS BANOS 17:48 5:55
19 Ken Douglas SARATOGA 17:49 5:55
20 Chris Lao-Scott ST. JOSEPH 17:50 5:55
21 Kevin Boockholdt SANTA TERESA 17:52 5:56
22 Don Gaspar LOS GATOS 18:00 5:59
23 Mike Palmtag N.M.C. 18:01 5:59
24 Mark Palmtag N.M.C. 18:04 6:00
25 Kevin Collins S.L.V. 18:06 6:01
26 J.r. Gonzalez WESTMOOR 18:08 6:01
27 Luke Pulaski ST. IGNATIUS 18:09 6:02
28 Josh Hernandez EVERGREEN VLY. 18:18 6:05
29 Cody Reed MONTEREY 18:19 6:05
30 Joe Viglienzoni SOQUEL 18:23 6:06
31 Fernando Esparza N.M.C. 18:24 6:07
32 Omar Orozco LOS BANOS 18:24 6:07
33 Juan Malagon GREENFIELD 18:25 6:07
34 Alex Skinner ST. JOSEPH 18:26 6:07
35 Abram Pringle ST. JOSEPH 18:30 6:09
36 Colby Moore BELLARMINE 18:31 6:09
37 Robbie Paolini SARATOGA 18:31 6:09
38 Daniel Harrington ST. IGNATIUS 18:32 6:09
39 Jimmy Robillard CLOVIS WEST 18:33 6:10
40 Bryant Waite CLOVIS WEST 18:34 6:10
41 Henry Barmeier SARATOGA 18:38 6:11
42 Jeremy Schrock N.M.C. 18:40 6:12
43 Steven Koo SILVER CREEK 18:43 6:13
44 Andrew Harada BELLARMINE 18:44 6:13
45 Paul Zmuda ST. IGNATIUS 18:45 6:14
46 Jose Hernandez GREENFIELD 18:46 6:14
47 Bennett Jackson HARBOR 18:54 6:17
48 Pedro Solano LOS BANOS 18:59 6:18
49 Arturo Ceja SAN BENITO 19:02 6:19
50 Ryan Roseman HARBOR 19:02 6:19
51 Kyle Ferguson SAN BENITO 19:03 6:20
52 Jonathan Gragert EVERGREEN VLY. 19:04 6:20
53 Steven Kontz SOQUEL 19:05 6:20
54 Randy Fung WESTMOOR 19:07 6:21
55 Kyle Bambrick SAN BENITO 19:08 6:21
56 Ben Lee WESTMOOR 19:09 6:22
57 Carlos Jimenez WESTMOOR 19:09 6:22
58 Scott Surrette SARATOGA 19:10 6:22
59 Bobby Lange ST. IGNATIUS 19:13 6:23
60 Skylar Martin MONTEREY 19:14 6:23
61 Chris Chun N.M.C. 19:15 6:24
62 Tim Candia KINGS ACADEMY 19:16 6:24
63 Miguel Esquivel ALISAL 19:16 6:24
64 Julian Maher PALMA 19:19 6:25
65 Tim Mayo SEASIDE 19:24 6:27
66 Colby Gibson SCOTTS VALLEY 19:29 6:28
67 Sean Nowak S.L.V. 19:29 6:28
68 Roberto Romero N.M.C. 19:30 6:29
69 Chris Hoffman ST. IGNATIUS 19:31 6:29
70 Andrew Lim BELLARMINE 19:34 6:30
71 Tom Shanahan ST. IGNATIUS 19:34 6:30
72 Jeremy Imas SANTA TERESA 19:36 6:31
73 Scott Hansen MONTA VISTA 19:37 6:31
74 Ryan Howard ST. FRANCIS 19:40 6:32
75 Chad Phillips WESTMOOR 19:40 6:32
76 Gerard Chapot ST. JOSEPH 19:41 6:32
77 Richard Fillman SCOTTS VALLEY 19:41 6:32
78 Justin Bahng MONTA VISTA 19:42 6:33
79 Craig Kawashima MONTA VISTA 19:43 6:33
80 Matt Bejar BELLARMINE 19:43 6:33
81 Joe Dickerson BELLARMINE 19:45 6:34
82 Chris Davis BELLARMINE 19:47 6:34
83 Tyler Herst SCOTTS VALLEY 19:49 6:35
84 Adam Cohen SOQUEL 19:51 6:36
85 Ignacio Alvarez N.M.C. 19:51 6:36
86 Frank Monack S.L.V. 19:56 6:37
87 Andrew Willis BELLARMINE 19:58 6:38
88 Obed Barrera MADERA 20:03 6:40
89 Daniel Malagon GREENFIELD 20:03 6:40
90 Brandon Miller ST. JOSEPH 20:07 6:41
91 Antonio Madrigal GUSTINE 20:10 6:42
92 Silvestre Montejano N.M.C. 20:23 6:46
93 Michael Tan SILVER CREEK 20:25 6:47
94 James Daly ST. IGNATIUS 20:28 6:48
95 Oscar Roque ST. IGNATIUS 20:29 6:48
96 Wazzi Aguirre KING CITY 20:30 6:49
97 Theodore Lin MONTA VISTA 20:31 6:49
98 Ryan Maruyama APTOS 20:31 6:49
99 Brian Phegley MONTEREY 20:32 6:49
100 Kevin Taylor SANTA TERESA 20:34 6:50
101 Gabriel Santillan GREENFIELD 20:40 6:52
102 Jim Kolling ST. IGNATIUS 20:41 6:52
103 Nayson Fernandes MONTA VISTA 20:45 6:54
104 Arash Safari APTOS 20:47 6:54
105 Andrew Suciu SARATOGA 20:51 6:56
106 Karl Wilson SCOTTS VALLEY 20:52 6:56
107 Eduardo Bravo KING CITY 20:53 6:56
108 Daniel Martinez GOLDEN VALLEY 20:53 6:56
109 Issac Rangel KING CITY 20:54 6:57
110 Edward Yound MONTA VISTA 20:59 6:58
111 Mike Lim BELLARMINE 21:00 6:59
112 Connor Smith ST. IGNATIUS 21:00 6:59
113 Evan Walker SOQUEL 21:01 6:59
114 Matt Grimes BELLARMINE 21:01 6:59
115 Robert Kelly ST. IGNATIUS 21:02 6:59
116 Erik Loos ST. IGNATIUS 21:07 7:01
117 Tushar Khadloya BELLARMINE 21:09 7:02
118 Matt Paquet MONTA VISTA 21:10 7:02
119 Bobby Kanady ST. JOSEPH 21:12 7:03
120 Dominic Gallello ST. IGNATIUS 21:13 7:03
121 David Palacios BELLARMINE 21:17 7:04
122 Brett Lando ST. IGNATIUS 21:19 7:05
123 Miguel Sanchez ATWATER 21:23 7:06
124 Eric Alexander EVERGREEN VLY. 21:25 7:07
125 Marshall Hutchings MADERA 21:27 7:08
126 Veselin Kolev MONTA VISTA 21:27 7:08
127 Mike Barrios WESTMOOR 21:28 7:08
128 Derek Macklin SARATOGA 21:29 7:08
129 Tayson Bui SANTA TERESA 21:30 7:09
130 Albert Garibay SAN BENITO 21:32 7:09
131 Carlos Bermudez BELLARMINE 21:33 7:10
132 Robbie Brooks SAN BENITO 21:33 7:10
133 Riley Scott PIONEER 21:38 7:11
134 Juan Barriga MADERA 21:48 7:15
135 Sharat Raju BELLARMINE 21:48 7:15
136 Bobby Hornung BELLARMINE 21:49 7:15
137 Chris Castillo PALMA 21:50 7:15
138 Demetrius Mikell SEASIDE 21:53 7:16
139 John Liu SANTA TERESA 21:59 7:18
140 Peter Cooper S.L.V. 22:01 7:19
141 Isaac Orme ST. IGNATIUS 22:09 7:22
142 Austin Chu SARATOGA 22:12 7:23
143 Derek Woodmansee ESCALON 22:14 7:23
144 Colin Gerber SCOTTS VALLEY 22:21 7:26
145 Anthony Chang MONTA VISTA 22:22 7:26
146 Neel Rao BELLARMINE 22:25 7:27
147 Barry Lockwood BELLARMINE 22:28 7:28
148 Jeff Lee SARATOGA 22:28 7:28
149 Clayton Miller ESCALON 22:32 7:29
150 Stephen Huynh EVERGREEN VLY. 22:39 7:31
151 Ricki Moreno ATWATER 22:41 7:32
152 Joel Bliden SOQUEL 22:49 7:35
153 Cody Eddington KING CITY 22:51 7:35
154 Chun-Yi Ip MONTA VISTA 22:55 7:37
155 Justin Santos GUSTINE 22:59 7:38
156 Jake Kelly SANTA TERESA 23:08 7:41
157 Enrique Martinez GOLDEN VALLEY 23:11 7:42
158 Kevin Gutierrez APTOS 23:11 7:42
159 Andrew Zbin BELLARMINE 23:12 7:42
160 Daniel Burgos KING CITY 23:15 7:43
161 Cleveland Bledsoe PALMA 23:16 7:44
162 Joey Bertran SCOTTS VALLEY 23:20 7:45
163 Kevin Trando EVERGREEN VLY. 23:38 7:51
164 Pwin Tuntasood BELLARMINE 23:44 7:53
165 Christian Ortiz WESTMOOR 23:50 7:55
166 Alex Kikuchi HARBOR 23:51 7:55
167 Jonathan Nguyen NORTH SALINAS 24:08 8:01
168 Wyatt Eddington KING CITY 24:11 8:02
169 David Haas BELLARMINE 24:15 8:03
170 Pierce Stanley BELLARMINE 24:18 8:04
171 Charles Perez GOLDEN VALLEY 24:26 8:07
172 Jakob Skogheim PALMA 24:55 8:17
173 Ryan Tang SARATOGA 25:19 8:25
174 Cameron Lee CLOVIS EAST 25:21 8:25
175 Marcos Mexicano So James Lick 25:22 8:26 1/1 11/11 37/37
176 Anthony Ramirez N.M.C. 25:39 8:31
177 Roberto Cuellar N.M.C. 25:58 8:38
178 Chris Madarang SEASIDE 25:59 8:38
179 Michael Harrison KING CITY 26:04 8:40
180 William Aung WESTMOOR 26:11 8:42
181 Daniel Chen WESTMOOR 26:17 8:44
182 Nicolas Chien SARATOGA 26:25 8:47
183 Viet Ho BELLARMINE 27:04 9:00
184 Brian Tsai SARATOGA 27:07 9:01
185 Carl Stuckey MADERA 27:16 9:04
186 Chris Bentley ESCALON 27:58 9:17
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Nathan Huerta N.M.C. 15:51 5:16
2 Benny Madrigal MADERA 15:56 5:18
3 Anthony Pulido MADERA 16:12 5:23
4 Claudio Moreno MADERA 16:22 5:26
5 Keli Parker N.M.C. 16:33 5:30
6 Jason Yow MONTA VISTA 16:35 5:31
7 Cesar Rodriguez CLOVIS WEST 16:36 5:31
8 Han Subramaniam SARATOGA 16:38 5:32
9 Chad Millard CLOVIS EAST 16:39 5:32
10 Steven Giron LOS BANOS 16:44 5:34
11 Jose E Garcia N.M.C. 16:50 5:36
12 Jesse Perez MADERA 16:56 5:38
13 Matt Peck ST. IGNATIUS 17:03 5:40
14 Steven Delay PIONEER 17:07 5:41
15 Josh Vasquez SAN BENITO 17:10 5:42
16 Robert Maher PALMA 17:13 5:43
17 Giovaani Ojera SEASIDE 17:18 5:45
18 Adalberto Corres SEASIDE 17:19 5:45
19 Jeff Higashi PIONEER 17:20 5:46
20 Kenny Pfaff CLOVIS EAST 17:20 5:46
21 Scott Campbell CARLMONT 17:21 5:46
22 Nathan Devault MADERA 17:26 5:48
23 Enoch Trujillo N.M.C. 17:28 5:48
24 Sammy List N.M.C. 17:33 5:50
25 Tyler Hill SCOTTS VALLEY 17:33 5:50
26 Mark Backovich ESCALON 17:37 5:51
27 Michael Walters SEASIDE 17:43 5:53
28 John Raquinio SANTA TERESA 17:44 5:53
29 Derrick Barcliff SEASIDE 17:45 5:54
30 Francis Kitrick BELLARMINE 17:48 5:55
31 Andrew Moore MILLS 17:48 5:55
32 Victor Rendon Jr James Lick 17:49 5:55 1/5 3/11 19/38 21:57
(4:08)
21:57
(4:08)
Flying like a Comet (LR, PR)
33 Chris McGuire ST. IGNATIUS 17:50 5:55
34 Brice Goldbech WESTMOOR 17:50 5:55
35 Will Fennie ST. IGNATIUS 17:50 5:55
36 Antonio Manzano NORTH SALINAS 17:51 5:56
37 Anthony Solis MADERA 17:51 5:56
38 Aaron Feldman HARBOR 17:52 5:56
39 Chance Carothers MONTE VISTA CHR 17:53 5:56
40 Brian Lee ST. JOSEPH 17:56 5:57
41 Danny Smith BELLARMINE 17:57 5:58
42 Fraqncisco Cortez YERBA BUENA 18:01 5:59
43 Christopher Toler ALVAREZ 18:03 6:00
44 Alberto Sandoval SAN BENITO 18:10 6:02
45 Brett Donnelly BELLARMINE 18:11 6:02
46 Justin Cates VALLEY CHR. 18:22 6:06
47 Ken Rose PIONEER 18:22 6:06
48 Angel Tapia GREENFIELD 18:23 6:06
49 Hugo Martinez YERBA BUENA 18:24 6:07
50 Charles Ng SCOTTS VALLEY 18:25 6:07
51 Patrick Constantino MILLS 18:26 6:07
52 Scott Edwards PALMA 18:29 6:08
53 Tyler Clayton BELLARMINE 18:31 6:09
54 Andrew Hambre WESTMOOR 18:32 6:09
55 Edgar Miranda SILVER CREEK 18:33 6:10
56 Eliot Jones MONTA VISTA 18:35 6:10
57 Ricardo Velarde MADERA 18:38 6:11
58 Pj Lombardino N.M.C. 18:39 6:12
59 Glen Ganaden SEASIDE 18:43 6:13
60 Ross Ostarello PALMA 18:49 6:15
61 John Uribe YERBA BUENA 18:53 6:16
62 Juan Montiel Jr James Lick 18:53 6:16 2/5 6/11 15/35 18:57
(0:04)
18:57
(0:04)
18:57
(0:04)
Flying like a Comet (LY, LR, PR)
63 Harjinder Singh LOS BANOS 18:54 6:17
64 Bobby Kuhn CLOVIS EAST 18:56 6:17
65 Ranjodh Bajwa YERBA BUENA 18:59 6:18
66 Mauricio Smith ST. JOSEPH 19:01 6:19
67 Ira Wigley APTOS 19:02 6:19
68 Michael Snyder ST. IGNATIUS 19:05 6:20
69 Max Shchemelinin MONTA VISTA 19:06 6:21
70 Raul Pantoja GREENFIELD 19:06 6:21
71 Jordan Taunton CLOVIS WEST 19:09 6:22
72 Tyler Locey HARBOR 19:11 6:22
73 Daniel Smith MONTEREY 19:15 6:24
74 Matt Duprel BELLARMINE 19:17 6:24
75 Scott Bogdanoff BELLARMINE 19:20 6:25
76 Larry Lom PALMA 19:21 6:26
77 Chris Dunnicliff CLOVIS EAST 19:21 6:26
78 Gurpreet Kong SILVER CREEK 19:22 6:26
79 Justin Vanschuyver ALVAREZ 19:23 6:26
80 Kevin Song MILLS 19:29 6:28
81 Alex Dillon ST. IGNATIUS 19:32 6:29
82 Nanny Renato Jr James Lick 19:32 6:29 3/5 7/11 12/26 20:56
(1:24)
20:56
(1:24)
20:56
(1:24)
Flying like a Comet (LY, LR, PR)
83 Cliff Dean MONTEREY 19:33 6:30
84 Nick Barisone ST. IGNATIUS 19:37 6:31
85 David Abarca ST. IGNATIUS 19:39 6:32
86 Steven Carroll CLOVIS EAST 19:42 6:33
87 Nick Cheshire ST. JOSEPH 19:43 6:33
88 Samuel Lom PALMA 19:44 6:33
89 Matt Lee MONTA VISTA 19:48 6:35
90 Sefio Lostaneau SAN BENITO 19:50 6:35
91 Cameron Ketcham MONTA VISTA 19:51 6:36
92 Robert Lopez CLOVIS EAST 19:52 6:36
93 Micah Schindelheim KING CITY 19:53 6:36
94 James Cabalo WESTMOOR 19:55 6:37
95 Matthew Klimas SEASIDE 19:56 6:37
96 Brett Pyne APTOS 19:57 6:38
97 Kenny Padilla N.M.C. 19:58 6:38
98 Anthony Raygoza GOLDEN VALLEY 20:00 6:39
99 Matt Baker SANTA TERESA 20:01 6:39
100 Steve Coleman ATWATER 20:01 6:39
101 Kyle Thornburg SANTA TERESA 20:01 6:39
102 Chris Wiltron Jr James Lick 20:02 6:39 4/5 8/11 10/18 23:08
(3:06)
23:08
(3:06)
23:08
(3:06)
Flying like a Comet (LY, LR, PR)
103 Will Southard CARLMONT 20:02 6:39
104 Carlos Lopez N.M.C. 20:06 6:41
105 Carlos Garcia N.M.C. 20:08 6:41
106 Matt Camack CLOVIS EAST 20:09 6:42
107 Bruce Rowe CLOVIS EAST 20:09 6:42
108 Roberto Mandujano KING CITY 20:11 6:42
109 Rogelio Gonzalez Jr James Lick 20:16 6:44 5/5 9/11 9/13
110 Ray Chou WESTMOOR 20:18 6:45
111 Uriel Rivera YERBA BUENA 20:18 6:45
112 Karl Carrillo ST. IGNATIUS 20:19 6:45
113 Travis Geske N.M.C. 20:21 6:46
114 Garrett Dewitt PALMA 20:23 6:46
115 Justin Panitchpakdi HARBOR 20:23 6:46
116 Charlie Zhong MONTA VISTA 20:25 6:47
117 Lindel Winoka CLOVIS EAST 20:26 6:47
118 Leonard Prado EVERGREEN VLY. 20:26 6:47
119 Shane Sotos ST. IGNATIUS 20:27 6:48
120 Matt Lynch BELLARMINE 20:30 6:49
121 Russell Quayle MILLS 20:33 6:50
122 Sergio Tavira N.M.C. 20:34 6:50
123 Tyler Reis GUSTINE 20:36 6:51
124 Josh Twisselman PALMA 20:39 6:52
125 Martin Henry PALMA 20:48 6:55
126 Juan Hernandez GREENFIELD 20:51 6:56
127 Julian Dominguez SILVER CREEK 20:54 6:57
128 John Spagnola APTOS 20:56 6:57
129 Jon Olivares N.M.C. 21:02 6:59
130 Moises Sanchez MADERA 21:03 7:00
131 Eric Pena EVERGREEN VLY. 21:05 7:00
132 Richard Axton N.M.C. 21:11 7:02
133 Alex Chartz ST. IGNATIUS 21:17 7:04
134 Joshua Christian N.M.C. 21:21 7:06
135 Lamson Bui SANTA TERESA 21:22 7:06
136 Garrett Morimoto BELLARMINE 21:26 7:07
137 Francisco Paredes NORTH SALINAS 21:28 7:08
138 Lamont Chambers MONTEREY 21:30 7:09
139 Kris Sanchez APTOS 21:31 7:09
140 Gerardo Zenteno ALVAREZ 21:32 7:09
141 Jermain Barrera ATWATER 21:32 7:09
142 Jose Ruiz MADERA 21:39 7:12
143 Ricardo Sarabia VALLEY CHR. 21:39 7:12
144 Bryan Cody SCOTTS VALLEY 21:41 7:12
145 Kenny Guertin VALLEY CHR. 21:45 7:14
146 Chris Giboney N.M.C. 21:46 7:14
147 Alex Chen MONTA VISTA 21:54 7:17
148 Robert Coleman PALMA 22:02 7:19
149 Ben Garland HARBOR 22:13 7:23
150 Dan Feldman HARBOR 22:14 7:23
151 Eric Brown CLOVIS WEST 22:22 7:26
152 Evan Hirakawa LOS GATOS 22:23 7:26
153 John Roman ST. IGNATIUS 22:34 7:30
154 Jesse Witmer MONTE VISTA CHR 22:37 7:31
155 Justin Klein VALLEY CHR. 22:39 7:31
156 Allan Woo WESTMOOR 22:52 7:36
157 Ben Tseitlin MONTA VISTA 23:06 7:40
158 Jimmy Almeida PALMA 23:20 7:45
159 Edison Park VALLEY CHR. 23:21 7:45
160 Mark Ramirez LOS BANOS 23:22 7:46
161 Shane Brookshire ESCALON 23:36 7:50
162 Roger Chavez LOS BANOS 24:04 8:00
163 James Litwin WESTMOOR 24:09 8:01
164 Chris Kramer ST. IGNATIUS 24:09 8:01
165 Jason Hancock KINGS ACADEMY 24:23 8:06
166 Mason Dungy SAN BENITO 25:07 8:21
167 Emmanuel Soloman WESTMOOR 26:11 8:42
168 Christian Castro GOLDEN VALLEY 26:44 8:53
169 Chris Cabatu PALMA 27:01 8:59
170 John Calderon SARATOGA 30:42 10:12
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Jr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 MADERA
2-1-1-1-1
Gap: 1:30
82:52
16:34
5:30
33 Benny Madrigal
-
15:56
5:18
2
Anthony Pulido
-
16:12
5:23
3
Claudio Moreno
-
16:22
5:26
4
Jesse Perez
-
16:56
5:38
9
Nathan Devault
-
17:26
5:48
15








2 N.M.C.
1-2-2-2-2
Gap: 1:42
84:15
16:51
5:36
47 Nathan Huerta
-
15:51
5:16
1
Keli Parker
-
16:33
5:30
5
Jose E Garcia
-
16:50
5:36
8
Enoch Trujillo
-
17:28
5:48
16
Sammy List
-
17:33
5:50
17








3 SEASIDE
7-4-3-3-3
Gap: 1:25
88:48
17:46
5:54
100 Giovaani Ojera
-
17:18
5:45
12
Adalbert Corres
-
17:19
5:45
13
Michael Walters
-
17:43
5:53
18
Derrick Barcliff
-
17:45
5:54
19
Glen Ganaden
-
18:43
6:13
38








4 ST. IGNATIUS
5-5-4-4-4
Gap: 2:29
91:20
18:16
6:04
151 Matt Peck
-
17:03
5:40
10
Chris McGuire
-
17:50
5:55
22
Will Fennie
-
17:50
5:55
24
Michael Snyder
-
19:05
6:20
44
Alex Dillon
-
19:32
6:29
51








5 BELLARMINE
8-8-6-5-5
Gap: 1:29
91:44
18:21
6:06
156 Francis Kitrick
-
17:48
5:55
20
Danny Smith
-
17:57
5:58
27
Brett Donnelly
-
18:11
6:02
29
Tyler Clayton
-
18:31
6:09
33
Matt Duprel
-
19:17
6:24
47








6 CLOVIS EAST
4-3-5-6-6
Gap: 3:03
91:58
18:24
6:07
168 Chad Millard
-
16:39
5:32
7
Kenny Pfaff
-
17:20
5:46
14
Bobby Kuhn
-
18:56
6:17
42
Chris Dunnicli
-
19:21
6:26
50
Steven Carroll
-
19:42
6:33
55








7 PALMA
6-7-7-7-7
Gap: 2:31
93:36
18:43
6:13
187 Robert Maher
-
17:13
5:43
11
Scott Edwards
-
18:29
6:08
32
Ross Ostarell
-
18:49
6:15
39
Larry Lom
-
19:21
6:26
49
Samuel Lom
-
19:44
6:33
56








8 MONTA VISTA
3-6-8-9-8
Gap: 3:16
93:55
18:47
6:14
201 Jason Yow
-
16:35
5:31
6
Eliot Jones
-
18:35
6:10
35
Max Shchemel
-
19:06
6:21
45
Matt Lee
-
19:48
6:35
57
Cameron Ketcham
-
19:51
6:36
58








9 YERBA BUENA
12-10-9-8-9
Gap: 2:17
94:35
18:55
6:17
209 Fraqncis Cortez
-
18:01
5:59
28
Hugo Martinez
-
18:24
6:07
31
John Uribe
-
18:53
6:16
40
Ranjodh Bajwa
-
18:59
6:18
43
Uriel Rivera
-
20:18
6:45
67








10 James Lick
9-11-10-10-10
Gap: 2:27
96:32
19:18
6:25
242 Victor Rendon
Jr
17:49
5:55
21
Juan Montiel
Jr
18:53
6:16
41
Nanny Renato
Jr
19:32
6:29
52
Chris Wiltron
Jr
20:02
6:39
63
Rogelio Gonzalez
Jr
20:16
6:44
65








Way to go Comets! (LR, PR)
11 WESTMOOR
10-9-11-11-11
Gap: 5:02
99:27
19:53
6:36
262 Brice Goldbech
-
17:50
5:55
23
Andrew Hambre
-
18:32
6:09
34
James Cabalo
-
19:55
6:37
60
Ray Chou
-
20:18
6:45
66
Allan Woo
-
22:52
7:36
79








12 HARBOR
11-12-12-12-12
Gap: 4:22
101:53
20:23
6:46
294 Aaron Feldman
-
17:52
5:56
26
Tyler Locey
-
19:11
6:22
46
Justin Panitchp
-
20:23
6:46
69
Ben Garland
-
22:13
7:23
76
Dan Feldman
-
22:14
7:23
77








13 VALLEY CHR.
13-13-13-13-13
Gap: 4:59
107:46
21:33
7:10
335 Justin Cates
-
18:22
6:06
30
Ricardo Sarabia
-
21:39
7:12
73
Kenny Guertin
-
21:45
7:14
74
Justin Klein
-
22:39
7:31
78
Edison Park
-
23:21
7:45
80








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.