James Lick Results from the Serra Invitational at Crystal Springs on 10/14/00

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Auxillo Hidalgo Sr V 17:48 6:02 2.95 56/77 6/6 6/8 4/8 17:09 17:30 17:09 Flying like a Comet (SBP)
Brent Nichols So V 17:06 5:48 2.95 38/77 3/6 3/8 7/12 17:46
(0:40,3.8)
17:37
(0:31,2.9)
17:18
(0:12,1.2)
Flying like a Comet (LY, LR, PR)
Ivan Navarro Jr V 16:09 5:28 2.95 17/77 1/6 1/8 11/16 17:13
(1:04,6.2)
16:38
(0:29,2.9)
16:38
(0:29,2.9)
Flying like a Comet (LY, LR, PR)
Nelson Frinston Jr V 17:10 5:49 2.95 40/77 4/6 4/8 5/11 Flying like a Comet (SBP)
Omar Navarro Sr V 17:33 5:57 2.95 53/77 5/6 5/8 6/11 18:20
(0:47,4.3)
17:56
(0:23,2.1)
17:53
(0:20,1.9)
Flying like a Comet (LY, LR, PR)
Ramon Santos Fr JV 21:34 7:19 2.95 102/137 2/2 8/8 20/23 Flying like a Comet (SBP)
Raymond Kimmel Sr JV 21:06 7:09 2.95 92/137 1/2 7/8 24/28 19:32 18:32
Roger Mendez So V 17:05 5:47 2.95 37/77 2/6 2/8 9/13 19:14
(2:09,11.2)
19:14
(2:09,11.2)
19:14
(2:09,11.2)
Flying like a Comet (LY, LR, PR, SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 7/11 85:03
1:24
2.95 5:46 5:28 5:57 160 5:24 85:31
(0:28,0.5)
80:47 Way to go Comets! (LR) Ivan Navarro (13), Roger Mendez (32), Brent Nichols (33), Nelson Frinston (35), Omar Navarro (47)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Eric Chaves Sr ST. FRANCIS 15:01 5:05
2 Neil Davis Sr BELLARMINE 15:06 5:07
3 Giliat Ghebray Jr JAMES LOGAN 15:13 5:09
4 Ricky Cuevas Sr EAST UNION 15:34 5:17
5 Casey Burchill Jr BUCHANAN 15:37 5:18
6 Wayne Hopp Jr BELLARMINE 15:38 5:18
7 Ryan Anderson Sr BUCHANAN 15:42 5:19
8 Kyle Cirrincione Sr BUCHANAN 15:43 5:20
9 Jin Daikoku Sr LOWELL 15:45 5:20
10 Matt Redmilovic Jr WILCOX 15:52 5:23
11 Frankie Benteria Sr SAN BENITO 15:56 5:24
12 Barry Carmody Sr JESUIT 16:00 5:25
13 Samen Narang Sr BELLARMINE 16:05 5:27
14 Alex Dunn Fr SAN LORENZO VALLEY 16:07 5:28
15 Brent Warnken Sr JESUIT 16:08 5:28
16 Patrick Hernandez Jr SAN BENITO 16:09 5:28
17 Ivan Navarro Jr James Lick 16:09 5:28 1/6 1/8 11/16 17:13
(1:04)
16:38
(0:29)
16:38
(0:29)
Flying like a Comet (LY, LR, PR)
18 Stephen Vargas So JESUIT 16:10 5:29
19 Riley Gerbrandt Sr SAN LORENZO VALLEY 16:12 5:29
20 Ivan Rodriguez Sr WATSONVILLE 16:15 5:31
21 Freddie Funston Jr BUCHANAN 16:17 5:31
22 Dustin Bauer Sr BUCHANAN 16:23 5:33
23 Israel Benitez Sr WATSONVILLE 16:24 5:34
24 Ruben Rodriguez Jr SAN BENITO 16:24 5:34
25 Manvel Moore Jr SAN LORENZO VALLEY 16:26 5:34
26 Javier Sosa Jr SAN BENITO 16:27 5:35
27 Rami Dahud Sr JUNIPERO SERRA 16:29 5:35
28 Dan Futrell Sr BELLARMINE 16:35 5:37
29 Joey Cervantez Jr WATSONVILLE 16:39 5:39
30 Cliff Irrebaria Jr SAN BENITO 16:41 5:39
31 Wes Eckerman Sr HARBOR 16:48 5:42
32 Jeff Whitsett Jr LYNBROOK 16:49 5:42
33 Ryan Moreland Jr BELLARMINE 16:53 5:43
34 Zeb Bradley Sr SAN LORENZO VALLEY 16:55 5:44
35 David Lin Sr LOWELL 16:59 5:45
36 Ron Exley So JUNIPERO SERRA 17:02 5:46
37 Roger Mendez So James Lick 17:05 5:47 2/6 2/8 9/13 19:14
(2:09)
19:14
(2:09)
19:14
(2:09)
Flying like a Comet (LY, LR, PR, SBP)
38 Brent Nichols So James Lick 17:06 5:48 3/6 3/8 7/12 17:46
(0:40)
17:37
(0:31)
17:18
(0:12)
Flying like a Comet (LY, LR, PR)
39 Nick Cirigliano Jr JUNIPERO SERRA 17:06 5:48
40 Nelson Frinston Jr James Lick 17:10 5:49 4/6 4/8 5/11 Flying like a Comet (SBP)
41 Pat Green Jr JESUIT 17:13 5:50
42 Frank Medina Jr JESUIT 17:25 5:54
43 Hector Figueroa Jr SAN BENITO 17:26 5:55
44 Jon Dwyer Sr SAN LORENZO VALLEY 17:27 5:55
45 Mike Varela Jr WILCOX 17:27 5:55
46 Omar Tostado Jr WATSONVILLE 17:30 5:56
47 Aaron Olson Jr JUNIPERO SERRA 17:30 5:56
48 Kyle Smith Jr JESUIT 17:30 5:56
49 Mark Trigg Sr SAN LORENZO VALLEY 17:31 5:56
50 German Flores So JESUIT 17:31 5:56
51 Logan Przytyle Sr NEWARK MEMORIAL 17:31 5:56
52 Henry Luong Jr LOWELL 17:32 5:57
53 Omar Navarro Sr James Lick 17:33 5:57 5/6 5/8 6/11 18:20
(0:47)
17:56
(0:23)
17:53
(0:20)
Flying like a Comet (LY, LR, PR)
54 Scott Drexel Jr JUNIPERO SERRA 17:35 5:58
55 Edgar Estracla Sr SAN BENITO 17:44 6:01
56 Auxillo Hidalgo Sr James Lick 17:48 6:02 6/6 6/8 4/8 17:09 17:30 17:09 Flying like a Comet (SBP)
57 Dominick Gundera Jr JESUIT 17:48 6:02
58 Aaron Goldstein So BUCHANAN 17:49 6:02
59 Brian Quan Sr LOWELL 17:54 6:04
60 Dario Amodei Sr LOWELL 17:55 6:04
61 Darren Mattison Fr HARBOR 17:58 6:05
62 Eugene Berson Fr LYNBROOK 18:00 6:06
63 Christopher Varano Jr SAN LORENZO VALLEY 18:03 6:07
64 Tom Darcy Jr JUNIPERO SERRA 18:10 6:09
65 Mike Dean Jr LOWELL 18:14 6:11
66 Oscar Bautista So WATSONVILLE 18:21 6:13
67 Filip Nowak Fr NEWARK MEMORIAL 18:34 6:18
68 Randy Salle Sr BUCHANAN 18:46 6:22
69 Jason Biser Jr NEWARK MEMORIAL 18:47 6:22
70 Jesus Medina Sr NEWARK MEMORIAL 18:53 6:24
71 Tony Martinelli Sr JUNIPERO SERRA 18:56 6:25
72 Oscar Deleid Sr NEWARK MEMORIAL 19:00 6:26
73 Arpinder Singh Jr NEWARK MEMORIAL 19:07 6:29
74 Don Hopper So HARBOR 19:19 6:33
75 Travis Garside Jr HARBOR 19:35 6:38
76 Jason Whitsett Fr LYNBROOK 19:41 6:40
77 Quin Mulhern Jr HARBOR 19:44 6:41
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BUCHANAN
2-2-1-1-1
Gap: 0:46
79:42
15:56
5:24
46 Casey Burchill
Jr
15:37
5:18
2
Ryan Anderson
Sr
15:42
5:19
4
Kyle Cirrinci
Sr
15:43
5:20
5
Freddie Funston
Jr
16:17
5:31
17
Dustin Bauer
Sr
16:23
5:33
18
Aaron Goldstei
So
17:49
6:02
51
Randy Salle
Sr
18:46
6:22
60
2 BELLARMINE
1-1-2-2-2
Gap: 1:47
80:17
16:03
5:27
65 Neil Davis
Sr
15:06
5:07
1
Wayne Hopp
Jr
15:38
5:18
3
Samen Narang
Sr
16:05
5:27
9
Dan Futrell
Sr
16:35
5:37
24
Ryan Moreland
Jr
16:53
5:43
28








3 SAN BENITO
4-3-4-3-3
Gap: 0:45
81:37
16:19
5:32
87 Frankie Benteria
Sr
15:56
5:24
7
Patrick Hernande
Jr
16:09
5:28
12
Ruben Rodrigue
Jr
16:24
5:34
20
Javier Sosa
Jr
16:27
5:35
22
Cliff Irrebari
Jr
16:41
5:39
26
Hector Figueroa
Jr
17:26
5:55
38
Edgar Estracla
Sr
17:44
6:01
49
4 JESUIT
5-3-3-4-4
Gap: 1:25
82:56
16:35
5:37
106 Barry Carmody
Sr
16:00
5:25
8
Brent Warnken
Sr
16:08
5:28
11
Stephen Vargas
So
16:10
5:29
14
Pat Green
Jr
17:13
5:50
36
Frank Medina
Jr
17:25
5:54
37
Kyle Smith
Jr
17:30
5:56
42
German Flores
So
17:31
5:56
44
5 SAN LORENZO VALLEY
6-5-5-5-5
Gap: 1:20
83:07
16:37
5:38
114 Alex Dunn
Fr
16:07
5:28
10
Riley Gerbrand
Sr
16:12
5:29
15
Manvel Moore
Jr
16:26
5:34
21
Zeb Bradley
Sr
16:55
5:44
29
Jon Dwyer
Sr
17:27
5:55
39
Mark Trigg
Sr
17:31
5:56
43
Christop Varano
Jr
18:03
6:07
55
6 WATSONVILLE
8-6-6-6-6
Gap: 2:06
85:09
17:02
5:46
158 Ivan Rodrigue
Sr
16:15
5:31
16
Israel Benitez
Sr
16:24
5:34
19
Joey Cervante
Jr
16:39
5:39
25
Omar Tostado
Jr
17:30
5:56
40
Oscar Bautista
So
18:21
6:13
58








7 James Lick
7-8-7-7-7
Gap: 1:24
85:03
17:01
5:46
160 Ivan Navarro
Jr
16:09
5:28
13
Roger Mendez
So
17:05
5:47
32
Brent Nichols
So
17:06
5:48
33
Nelson Frinston
Jr
17:10
5:49
35
Omar Navarro
Sr
17:33
5:57
47
Auxillo Hidalgo
Sr
17:48
6:02
50




Way to go Comets! (LR)
8 JUNIPERO SERRA
9-9-9-8-8
Gap: 1:06
85:42
17:08
5:49
177 Rami Dahud
Sr
16:29
5:35
23
Ron Exley
So
17:02
5:46
31
Nick Ciriglia
Jr
17:06
5:48
34
Aaron Olson
Jr
17:30
5:56
41
Scott Drexel
Jr
17:35
5:58
48
Tom Darcy
Jr
18:10
6:09
56
Tony Martinel
Sr
18:56
6:25
63
9 LOWELL
3-7-8-9-9
Gap: 2:10
86:05
17:13
5:50
187 Jin Daikoku
Sr
15:45
5:20
6
David Lin
Sr
16:59
5:45
30
Henry Luong
Jr
17:32
5:57
46
Brian Quan
Sr
17:54
6:04
52
Dario Amodei
Sr
17:55
6:04
53
Mike Dean
Jr
18:14
6:11
57




10 HARBOR
10-10-10-10-10
Gap: 2:56
93:24
18:41
6:20
282 Wes Eckerman
Sr
16:48
5:42
27
Darren Mattison
Fr
17:58
6:05
54
Don Hopper
So
19:19
6:33
66
Travis Garside
Jr
19:35
6:38
67
Quin Mulhern
Jr
19:44
6:41
68








11 NEWARK MEMORIAL
11-11-11-11-11
Gap: 1:29
92:45
18:33
6:17
291 Logan Przytyle
Sr
17:31
5:56
45
Filip Nowak
Fr
18:34
6:18
59
Jason Biser
Jr
18:47
6:22
61
Jesus Medina
Sr
18:53
6:24
62
Oscar Deleid
Sr
19:00
6:26
64
Arpinder Singh
Jr
19:07
6:29
65




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Grant Cornia Jr BELLARMINE 16:47 5:41
2 Todd Rabkingolden Jr LICK-WILMERDINS 17:00 5:46
3 Scott Siegfried Sr BELLARMINE 17:04 5:47
4 Jon Ashton Jr BELLARMINE 17:24 5:54
5 Jim Hernandez Jr SAN BENITO 17:25 5:54
6 Joe Naegele Sr BELLARMINE 17:27 5:55
7 Gregg Monehead So JAMES LOGAN 17:29 5:56
8 David Fishen Jr BELLARMINE 17:33 5:57
9 Adrian Avila So LINCOLN 17:35 5:58
10 Jose Carmona Jr SAN BENITO 17:36 5:58
11 Carlos Beltran Jr SAN BENITO 17:41 6:00
12 Miguel Rocha Jr NM COUNTY 17:42 6:00
13 Ty Picanco Jr JESUIT 17:45 6:01
14 Mike Bordoni Jr BELLARMINE 17:48 6:02
15 Jeff Benford Sr BELLARMINE 17:49 6:02
16 Tim Schrotenboer Jr ST. FRANCIS 17:52 6:03
17 Robert Reynozo Jr SAN BENITO 17:53 6:04
18 Kyle Kentner Sr BUCHANAN 18:07 6:08
19 Robert Zabala Jr NM COUNTY 18:09 6:09
20 Brent Parsons Sr BELLARMINE 18:12 6:10
21 Jonathan Rivera Fr SAN BENITO 18:13 6:11
22 Julian Gallegos Jr ST. FRANCIS 18:14 6:11
23 Tony Aguilar Fr HALF MOON BAY 18:17 6:12
24 Gumaro Miranda Jr SAN JOSE 18:19 6:13
25 Andrew Martin Sr HALF MOON BAY 18:29 6:16
26 Mike Bass Jr HALF MOON BAY 18:30 6:16
27 Aaron Camacho Fr SAN BENITO 18:33 6:17
28 Ian Scott Jr ST. IGNATIUS 18:36 6:18
29 Ryan Baldwin Jr BELLARMINE 18:37 6:19
30 Pradeep Dejjamredd Jr ST. FRANCIS 18:44 6:21
31 Cesar Molina Jr MOUTAIN VIEW 18:45 6:21
32 Benny Yee Jr LOWELL 18:46 6:22
33 Sean Shirishi So WATSONVILLE 18:55 6:25
34 Mike Wagstaff Jr BELLARMINE 18:55 6:25
35 Michael Quach So LOWELL 18:56 6:25
36 Raphael Meneghetti Sr SAN BENITO 18:58 6:26
37 John Reina Sr NM COUNTY 18:59 6:26
38 Steve Mireles Jr ALISAL 19:00 6:26
39 David Rodriguez Sr JUNIPERO SERRA 19:05 6:28
40 Edward Boenig Jr JUNIPERO SERRA 19:06 6:28
41 Kellen Brown Jr BELLARMINE 19:09 6:29
42 Marcus Nicosia Sr JAMES LOGAN 19:10 6:30
43 Armand Sarvarian Jr JUNIPERO SERRA 19:11 6:30
44 Tim Jacobsen Jr JAMES LOGAN 19:11 6:30
45 Raf Delasoujeole Sr BELLARMINE 19:11 6:30
46 Constante Limcolio Jr JAMES LOGAN 19:12 6:31
47 Francisco Maranill Jr SAN BENITO 19:14 6:31
48 David Tseng Jr MITTY 19:16 6:32
49 Nick Fountain Jr HALF MOON BAY 19:17 6:32
50 Christopher Fong Jr INDEPENDENCE 19:19 6:33
51 Ryan Groshong Jr JUNIPERO SERRA 19:20 6:33
52 Austin Yuen Jr LOWELL 19:21 6:34
53 Jesse Marquardt Jr MOUTAIN VIEW 19:22 6:34
54 Andrew Bradley Sr JESUIT 19:22 6:34
55 Jesse Biroscak Sr ST. IGNATIUS 19:23 6:34
56 Chris Taylor Jr SANTA CLARA 19:24 6:35
57 Erich Barth Jr JESUIT 19:27 6:36
58 Alex Nichols Sr JESUIT 19:28 6:36
59 Daniel Smith Jr RANCHO COTATE 19:33 6:38
60 Chris Gutierrez Fr SAN BENITO 19:33 6:38
61 Bobby Mccarthy Sr ST. IGNATIUS 19:34 6:38
62 Edmund Tran Sr LOWELL 19:34 6:38
63 Andy Miller Sr JESUIT 19:41 6:40
64 Jugo Martinez Sr ALISAL 19:42 6:41
65 Michael Ng Jr LICK-WILMERDINS 19:42 6:41
66 Joe Waldherr Jr SAN BENITO 19:43 6:41
67 Erwin Nava Jr NEWARK MEMORIAL 19:45 6:42
68 Jesse Rocha Jr NM COUNTY 19:50 6:43
69 Jason Guy Jr RANCHO COTATE 19:50 6:43
70 Mike Burke Jr JAMES LOGAN 19:57 6:46
71 Kenny Woo Jr LOWELL 19:58 6:46
72 Jesus Delgado Jr SAN BENITO 19:59 6:46
73 Alex Bonilla Jr NEWARK MEMORIAL 20:03 6:48
74 Norberto Escobar So ALISAL 20:04 6:48
75 Carlos Saldana So ALISAL 20:05 6:48
76 Juan Antonio Corne Jr NM COUNTY 20:11 6:51
77 Ivan Maroevich Jr ST. IGNATIUS 20:13 6:51
78 Andrew Dekalaita Jr JUNIPERO SERRA 20:15 6:52
79 Matt Arata Jr JUNIPERO SERRA 20:19 6:53
80 Daniel Judnick Jr BELLARMINE 20:21 6:54
81 Mike Nguyen Jr MITTY 20:23 6:55
82 Edgar Nunez So JAMES LOGAN 20:30 6:57
83 Sean Mcaleer Sr JESUIT 20:32 6:58
84 Kevin Cronin Sr ST. IGNATIUS 20:33 6:58
85 Jarrod Compton Fr RANCHO COTATE 20:53 7:05
86 Steven Ragan Sr MOUTAIN VIEW 20:57 7:06
87 Ken Fung Jr GUNN 20:58 7:06
88 Mitch Thomas So LINCOLN 21:00 7:07
89 David Medina Jr ALISAL 21:03 7:08
90 Joseph Porter Jr JUNIPERO SERRA 21:04 7:08
91 Robbie Aitken Jr MITTY 21:06 7:09
92 Raymond Kimmel Sr James Lick 21:06 7:09 1/2 7/8 24/28 19:32 18:32
93 Alex Warren Jr GUNN 21:07 7:09
94 Eddie Sanatana So ALISAL 21:09 7:10
95 Andrew Street So GUNDERSON 21:11 7:11
96 John Peterson Jr BELLARMINE 21:14 7:12
97 Mike Lee Jr JESUIT 21:17 7:13
98 Derek Wille-graf Sr JUNIPERO SERRA 21:24 7:15
99 Javier Deleon Sr INDEPENDENCE 21:28 7:17
100 Kayhen Mashouf Jr ST. LAWRENCE 21:33 7:18
101 Rick Scott Jr ST. IGNATIUS 21:34 7:19
102 Ramon Santos Fr James Lick 21:34 7:19 2/2 8/8 20/23 Flying like a Comet (SBP)
103 Camilo Shaden Hugh Jr WATSONVILLE 21:39 7:20
104 Ash Smith Sr NM COUNTY 21:41 7:21
105 Mitch Stradford Jr JESUIT 21:44 7:22
106 Maxwell Raynard So LOWELL 21:45 7:22
107 Daniel Coon Jr BELLARMINE 21:47 7:23
108 Stephen Cash Jr LINCOLN 21:47 7:23
109 Jason Bistline Jr JESUIT 21:51 7:24
110 Joe Wagstoff Sr BELLARMINE 21:55 7:26
111 Alvaro Aguayo Jr WATSONVILLE 21:56 7:26
112 Daniel Velasco Fr LINCOLN 22:01 7:28
113 Uy Luong Sr INDEPENDENCE 22:07 7:30
114 Bobby Treder Jr SANTA CLARA 22:10 7:31
115 Anthony Moffett Sr NM COUNTY 22:14 7:32
116 Vicente Maese So LINCOLN 22:16 7:33
117 Josich Holland So WATSONVILLE 22:18 7:34
118 Steve Murphey Jr HALF MOON BAY 22:21 7:35
119 Peter Hamiliton Jr JUNIPERO SERRA 22:27 7:37
120 Roy Lira Fr LINCOLN 22:29 7:37
121 Wilson Tsaw Jr INDEPENDENCE 22:35 7:39
122 Jim Verducci Jr ST. IGNATIUS 22:39 7:41
123 Mark Hartford Jr GUNN 22:56 7:46
124 Chris Wood Jr JUNIPERO SERRA 23:08 7:51
125 Thomas Rebecchi Fr SAN BENITO 23:22 7:55
126 Greg Baumbach Sr JAMES LOGAN 23:32 7:59
127 Jason Benjamin Sr WILLOW GLEN 23:39 8:01
128 Brandon Walker Jr NM COUNTY 23:44 8:03
129 Felipe Espinoza Fr WATSONVILLE 23:49 8:04
130 Scott Peltz Jr WILLOW GLEN 24:01 8:08
131 Dana Shawdavies Sr INDEPENDENCE 24:46 8:24
132 John Leyson Jr I.S.A. 25:35 8:40
133 Tim Peng Jr INDEPENDENCE 25:44 8:43
134 Anhhuy Nguyen So LINCOLN 25:56 8:47
135 David Tyuxton Fr ALISAL 26:15 8:54
136 Charan Dychioco Jr JUNIPERO SERRA 26:23 8:57
137 Anthony Lewis So LINCOLN 27:28 9:19
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.