James Lick Results from the Crystal Springs Invite at Crystal Springs on 10/11/08

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Andy Giang Fr Fr 19:44 6:41 2.95 52/166 1/1 3/10 21/27
Benny Reeves So So 19:03 6:27 2.95 59/174 2/3 2/10 13/24 20:32
(1:29,7.2)
19:14
(0:11,1.0)
19:14
(0:11,1.0)
Flying like a Comet (LY, LR, PR)
Bernardo Camacho So So 23:09 7:51 2.95 167/174 3/3 8/10 19/19
Christian Hernandez Fr V 20:07 6:49 2.95 193/226 2/3 5/10 40/42
Eric Lopez Jr JV 21:03 7:08 2.95 151/225 1/3 7/10 32/35 21:47
(0:44,3.4)
21:47
(0:44,3.4)
21:47
(0:44,3.4)
Flying like a Comet (LY, LR, PR)
Ivan Luna So So 18:32 6:17 2.95 39/174 1/3 1/10 21/29 22:33
(4:01,17.8)
21:01
(2:29,11.8)
21:01
(2:29,11.8)
Flying like a Comet (LY, LR, PR)
Jeofrey Reyes Jr JV 25:47 8:44 2.95 223/225 3/3 10/10 31/31 26:49
(1:02,3.9)
28:32
(2:45,9.6)
26:49
(1:02,3.9)
Flying like a Comet (LY, LR, PR)
Johnny Fuentes Sr V 19:44 6:41 2.95 181/226 1/3 3/10 41/42 19:33 19:43 19:33
Joseph Silva Sr V 20:43 7:01 2.95 207/226 3/3 6/10 38/40 23:50
(3:07,13.1)
20:16 20:16 Flying like a Comet (LY)
Omar Mercado Jr JV 23:16 7:53 2.95 206/225 2/3 9/10 31/32
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Aria Kiani Jr MONTGOMERY (SANTA ROSA) 15:47 5:21
2 Nathan Strum Jr PIONEER (SAN JOSE) 15:49 5:22
3 Mickey Pappas Sr LEIGH 15:52 5:23
4 Weston Strum Jr PIONEER (SAN JOSE) 15:53 5:23
5 Luca Signore Jr LYNBROOK 15:56 5:24
6 David Kealhofer Sr SAN FRANCISCO UNIVERSIT 16:03 5:26
7 Michael Young Jr ST. FRANCIS (WATSONVILL 16:14 5:30
8 Peter Stephens Jr LEIGH 16:15 5:31
9 Juan Coronado Jr IRVINGTON 16:21 5:33
10 Weishen Mead Sr SAN FRANCISCO UNIVERSIT 16:23 5:33
11 Matt Vera Sr LELAND 16:24 5:34
12 Kirby Rutledge Sr SANTA CLARA 16:25 5:34
13 Cameron Kohles Sr SKYLINE 16:27 5:35
14 Berenger Christy Jr HARBOR 16:29 5:35
15 Alan Rios Jr ANN SOBRATO 16:31 5:36
16 James Goldfield So MONTGOMERY (SANTA ROSA) 16:34 5:37
17 Aron Hsia-Coron So ANZAR 16:36 5:38
18 Ned Tannenbaum So SAN FRANCISCO UNIVERSIT 16:39 5:39
19 Tom Yopes Sr SAN FRANCISCO UNIVERSIT 16:41 5:39
20 Alejandro Garcia Jr CERES 16:42 5:40
21 Matthew Stephens Jr LEIGH 16:43 5:40
22 Miguel Gallegos Jr NORTH MONTEREY COUNTY 16:45 5:41
23 Javier Panzar Sr SKYLINE 16:46 5:41
24 Niko Conner Sr SONOMA VALLEY 16:47 5:41
25 Max Pommier Jr CUPERTINO 16:51 5:43
26 Brezlin Hurley Sr LEIGH 16:53 5:43
27 Anthony Oliva Sr ARCHBISHOP RIORDAN 16:54 5:44
28 Kern Rikhi Sr SANTA CLARA 16:55 5:44
29 Steven Huynh So PIEDMONT HILLS 16:58 5:45
30 Tanmaya Hobbs Sr SANTA CLARA 16:58 5:45
31 Juan Velasquez Jr GILROY 16:59 5:45
32 Copper Kersey Jr HARBOR 17:04 5:47
33 Winsin Van Kuelen So ANN SOBRATO 17:05 5:47
34 Brian Sukkar Sr SKYLINE 17:10 5:49
35 Gene Burinskiy Sr LYNBROOK 17:11 5:49
36 Ryan Linn Sr ARCHBISHOP RIORDAN 17:12 5:50
37 Timothy Williams So GILROY 17:13 5:50
38 Benjamin Beeler So ARCHBISHOP RIORDAN 17:14 5:51
39 David Ruiz Sr CESAR CHAVEZ (STOCKTON) 17:15 5:51
40 Martin Salas Jr ANDREW P. HILL 17:15 5:51
41 Kyle Diesenroth Sr ANN SOBRATO 17:16 5:51
42 Zach Wilhelm Jr NORTH MONTEREY COUNTY 17:16 5:51
43 Aj Flint Sr LYNBROOK 17:17 5:52
44 Raul Quintanar Sr GILROY 17:18 5:52
45 Michael Zamora Jr PIONEER (SAN JOSE) 17:19 5:52
46 Christian Heath Sr ANZAR 17:19 5:52
47 Tyler Browne Fr SAN RAFAEL 17:20 5:53
48 Shawn Adair Sr ANN SOBRATO 17:23 5:54
49 Keith Reinik Sr MONTGOMERY (SANTA ROSA) 17:24 5:54
50 Ahmad Bakhshi Jr CUPERTINO 17:25 5:54
51 Paul Prieto Jr NORTH MONTEREY COUNTY 17:27 5:55
52 John Tran Sr SILVER CREEK 17:28 5:55
53 Adam Spry Jr SONOMA VALLEY 17:29 5:56
54 Alexis Romero Sr NORTH MONTEREY COUNTY 17:29 5:56
55 Mitch Schenkelberg Jr ANN SOBRATO 17:30 5:56
56 Jim Ngo Sr ADRIAN WILCOX 17:31 5:56
57 Adam Blease Sr LEIGH 17:32 5:57
58 Freddy Mazariegos Sr SAN RAFAEL 17:33 5:57
59 Ruben Casas Sr SILVER CREEK 17:33 5:57
60 Michael Zanetti Jr MONTGOMERY (SANTA ROSA) 17:34 5:57
61 Thomas Wilson Sr VANDEN 17:35 5:58
62 Philip Lafreniere Sr VALLEY CHRISTIAN (DUBLI 17:35 5:58
63 Jack Killion So SAN RAFAEL 17:36 5:58
64 Kendrick Chow Sr GALILEO ACADEMY 17:37 5:58
65 Amrit Subramanian Jr LYNBROOK 17:38 5:59
66 Charlie Koch Sr SAN FRANCISCO UNIVERSIT 17:39 5:59
67 Daniel Hsu So CUPERTINO 17:39 5:59
68 Michael Bower Jr OAK GROVE (SAN JOSE) 17:40 5:59
69 Andrew Kuo Fr LYNBROOK 17:41 6:00
70 Isreal Parra Jr ANZAR 17:41 6:00
71 Joel Brown Sr HARBOR 17:44 6:01
72 Cam Hutton Jr SACRED HEART PREP 17:45 6:01
73 Bryce Cronkite-Ratc Sr CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 17:45 6:01
74 Joseph Torres Sr IRVINGTON 17:46 6:01
75 Francisco Moreno Jr NORTH MONTEREY COUNTY 17:50 6:03
76 Kyle Collet Fr GILROY 17:51 6:03
77 Alec Tenne Fr VANDEN 17:52 6:03
78 Ryan Hirahara Sr LELAND 17:53 6:04
79 Tyler Jorgens Jr NEWARK MEMORIAL 17:55 6:04
80 Cody Heiner Jr CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 17:56 6:05
81 Brad Carver Jr MONTGOMERY (SANTA ROSA) 17:56 6:05
82 James Clifford Sr BRANSON SCHOOL 17:57 6:05
83 Kevin Roa Jr NORTH MONTEREY COUNTY 17:58 6:05
84 Warren Meneses Jr CUPERTINO 17:58 6:05
85 Nick McGrath Jr CUPERTINO 17:59 6:06
86 Cameron Davis Sr SONOMA VALLEY 17:59 6:06
87 Juvinel Torres Sr CESAR CHAVEZ (STOCKTON) 18:00 6:06
88 Walter Roppiyakuda Sr NEWARK MEMORIAL 18:01 6:06
89 Nick Serber Jr HARBOR 18:05 6:08
90 Derek Diesenroth So ANN SOBRATO 18:07 6:08
91 Andrew Pierce Sr NORTH MONTEREY COUNTY 18:07 6:08
92 Jose Plaza Sr KING CITY 18:10 6:09
93 Daniel Breazeale Sr MONTGOMERY (SANTA ROSA) 18:11 6:10
94 Jacob Wilkenson Jr ANZAR 18:11 6:10
95 Sam Lubin Sr SKYLINE 18:12 6:10
96 Mark Olson Sr LOWELL 18:13 6:11
97 Kyle Lopez Jr CUPERTINO 18:13 6:11
98 Andrew O'Connor So ARCHBISHOP RIORDAN 18:15 6:11
99 Andrew Lum Sr LYNBROOK 18:16 6:12
100 William Rosemond So ANGELO RODRIGUEZ 18:16 6:12
101 Andrew Amaya Sr SILVER CREEK 18:18 6:12
102 Sam Mallonee Jr LOWELL 18:18 6:12
103 Aaron Thompson Sr ARCHBISHOP RIORDAN 18:18 6:12
104 Raymond Cheng So PIEDMONT HILLS 18:19 6:13
105 Connor O'Brien Sr OAK GROVE (SAN JOSE) 18:19 6:13
106 Howard Luis Jr ANDREW P. HILL 18:20 6:13
107 Tommy Wong Sr URBAN SCHOOL OF SAN FRA 18:21 6:13
108 Rey Blume Jr PIONEER (SAN JOSE) 18:25 6:15
109 Preston Way Jr SAN RAFAEL 18:26 6:15
110 Jose Chavez Jr SILVER CREEK 18:26 6:15
111 Excel Love Sr SKYLINE 18:28 6:16
112 Erik Schiller Jr CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 18:28 6:16
113 Will Gray Jr CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 18:28 6:16
114 Kyle Dembski Sr HARBOR 18:29 6:16
115 Dominik Rogers Sr ANDREW P. HILL 18:30 6:16
116 Leland Au Sr ADRIAN WILCOX 18:31 6:17
117 Mike Morales Jr SAN RAFAEL 18:31 6:17
118 Armando Zepeda Jr ANZAR 18:32 6:17
119 Jonathan Trinh Jr SKYLINE 18:32 6:17
120 Tj McCormick Jr HARBOR 18:32 6:17
121 Gabino Ramirez So GILROY 18:33 6:17
122 Frank Gao Sr LELAND 18:33 6:17
123 Johnathan On Fr ARCHBISHOP RIORDAN 18:36 6:18
124 Jr. Ramirez So GILROY 18:37 6:19
125 Eric Ronne So CUPERTINO 18:38 6:19
126 Matt Montez Sr ANN SOBRATO 18:39 6:19
127 Eric Brooks Jr ANGELO RODRIGUEZ 18:39 6:19
128 Andre Malicdem Sr ANZAR 18:40 6:20
129 Evan Coombs So MONTGOMERY (SANTA ROSA) 18:41 6:20
130 Daniel Friedman Jr CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 18:42 6:20
131 Hilton Kam Sr SKYLINE 18:47 6:22
132 Alex Dombrowski Jr VANDEN 18:49 6:23
133 Sonny Le Sr SILVER CREEK 18:49 6:23
134 Johnnie Nguyen Jr ANDREW P. HILL 18:50 6:23
135 Felix Bonilla Jr KING CITY 18:51 6:23
136 Alex Verdoia So URBAN SCHOOL OF SAN FRA 18:51 6:23
137 Jack Duane Jr SACRED HEART PREP 18:52 6:24
138 Marbud Phanwar Sr LEIGH 18:54 6:24
139 Vicente Patino Sr ARCHBISHOP RIORDAN 18:56 6:25
140 Alex Albertson Sr ANZAR 18:56 6:25
141 Eric Yepez Sr PAJARO VALLEY 18:57 6:25
142 Riley Way Jr SAN RAFAEL 19:00 6:26
143 Chris Esposito Jr SANTA CRUZ 19:02 6:27
144 Henry Salazar Jr NEWARK MEMORIAL 19:02 6:27
145 Zach Kaplan Fr SACRED HEART PREP 19:03 6:27
146 Davis Ngo Jr PIONEER (SAN JOSE) 19:03 6:27
147 Miles Horton Sr SAN FRANCISCO UNIVERSIT 19:04 6:28
148 Ian Russell Sr HARBOR 19:04 6:28
149 Michael Eiskamp ST. FRANCIS (WATSONVILL 19:05 6:28
150 Jonathan Para Jr CESAR CHAVEZ (STOCKTON) 19:06 6:28
151 Kevin McGovern Jr BRANSON SCHOOL 19:09 6:29
152 Brian Ta Jr SILVER CREEK 19:11 6:30
153 Jonathan Beacher Jr LELAND 19:11 6:30
154 Sean O'Malley Jr LELAND 19:11 6:30
155 Juan Salinas Jr SANTA CRUZ 19:12 6:31
156 Shuzo Yamamoto Sr IRVINGTON 19:13 6:31
157 Peter Thai So PIEDMONT HILLS 19:15 6:32
158 Gabriel Sanchez So CERES 19:15 6:32
159 John Ryan Jr ST. FRANCIS (WATSONVILL 19:16 6:32
160 Kevin Chiang Sr ANDREW P. HILL 19:18 6:33
161 Trent Ueunten Sr WESTMONT 19:18 6:33
162 Ross Merrill Sr SACRED HEART PREP 19:20 6:33
163 Tim Evans Sr PIEDMONT HILLS 19:21 6:34
164 Alan Barner So LEIGH 19:22 6:34
165 Anthony Gotti Sr ST. FRANCIS (WATSONVILL 19:24 6:35
166 Dan Yepez Jr PAJARO VALLEY 19:25 6:35
167 Tim Hanneman Sr KING CITY 19:26 6:35
168 Khoi Truong So WESTMONT 19:27 6:36
169 Nick Spector Jr SONOMA VALLEY 19:29 6:36
170 John Ceremsak Sr SACRED HEART PREP 19:30 6:37
171 Kevin Nguyen So OAK GROVE (SAN JOSE) 19:31 6:37
172 Matthew Mey So CERES 19:33 6:38
173 Colin Boyle Jr SANTA CRUZ 19:36 6:39
174 Reilly Clewes Jr LOWELL 19:37 6:39
175 Andy Tran Sr ANDREW P. HILL 19:38 6:39
176 Marcel Leath Jr ANDREW P. HILL 19:38 6:39
177 James Brandon Jr PIONEER (SAN JOSE) 19:39 6:40
178 Patrick Xu Jr LOWELL 19:39 6:40
179 Doug Jepson Jr PIEDMONT HILLS 19:41 6:40
180 Jose Oseguera Sr KING CITY 19:42 6:41
181 Johnny Fuentes Sr James Lick 19:44 6:41 1/3 3/10 41/42 19:33 19:43 19:33
182 Enrique Rios Sr PAJARO VALLEY 19:46 6:42
183 Ravinder Singh Sr NEWARK MEMORIAL 19:46 6:42
184 Gus Bohlen So SONOMA VALLEY 19:49 6:43
185 Daniel Stone Jr SONOMA VALLEY 19:52 6:44
186 Kevin Chen Jr SILVER CREEK 19:54 6:45
187 Jan Schulze Sr SANTA CRUZ 19:55 6:45
188 Tommy Nguyen Jr OAK GROVE (SAN JOSE) 19:56 6:45
189 Daniel Huynh Jr ADRIAN WILCOX 19:57 6:46
190 Sang Nguyen Sr CESAR CHAVEZ (STOCKTON) 20:04 6:48
191 Jimmy Zhen Jr GALILEO ACADEMY 20:06 6:49
192 Edal Manucci Sr PIEDMONT HILLS 20:06 6:49
193 Christian Hernandez Fr James Lick 20:07 6:49 2/3 5/10 40/42
194 David Castro Jr NEWARK MEMORIAL 20:08 6:49
195 Keegan Overbey Jr CERES 20:09 6:50
196 Alex Morales So CERES 20:09 6:50
197 Steven Nguyen So WESTMONT 20:10 6:50
198 James Saunders Jr VANDEN 20:12 6:51
199 Junji Ogawa Jr LOWELL 20:31 6:57
200 Justin Fontaine Jr DEL MAR 20:32 6:58
201 Eric Tarsikes Sr ANGELO RODRIGUEZ 20:32 6:58
202 Sang Han So WESTMONT 20:35 6:59
203 Derek Macario Jr LOWELL 20:39 7:00
204 Scott Cooper Sr DEL MAR 20:39 7:00
205 Jefferson Lai Jr PIEDMONT HILLS 20:41 7:01
206 Omar Guitierrez Fr DEL MAR 20:42 7:01
207 Joseph Silva Sr James Lick 20:43 7:01 3/3 6/10 38/40 23:50
(3:07)
20:16 20:16 Flying like a Comet (LY)
208 Heriberto Perez Sr KING CITY 20:45 7:02
209 Cameron Boesch So PIONEER (SAN JOSE) 20:49 7:03
210 Nick Baptista Sr ANGELO RODRIGUEZ 21:04 7:08
211 George Lee Jr LOWELL 21:13 7:12
212 Ben Rice So URBAN SCHOOL OF SAN FRA 21:13 7:12
213 Courty Gates So BRANSON SCHOOL 21:19 7:14
214 Efrin Navarro Sr CESAR CHAVEZ (STOCKTON) 21:27 7:16
215 Cole Larsen Fr URBAN SCHOOL OF SAN FRA 21:37 7:20
216 Kevin Carranza Jr CESAR CHAVEZ (STOCKTON) 21:46 7:23
217 Jonathan Butruce Jr WESTMONT 21:50 7:24
218 Eduardo Arreola Sr KING CITY 21:59 7:27
219 Dana Burdick Sr SANTA CRUZ 22:12 7:32
220 Allen Garcia Jr CESAR CHAVEZ (STOCKTON) 22:25 7:36
221 Kyle Stratton So WESTMONT 22:39 7:41
222 Angus Henderson Jr ST. FRANCIS (WATSONVILL 22:55 7:46
223 Antonio Ortiz Jr ANGELO RODRIGUEZ 23:32 7:59
224 Aksel Dregelid Fr SANTA CRUZ 23:33 7:59
225 Joey Brajkovich So WESTMONT 23:37 8:00
226 Kenneth Shin Sr VALLEY CHRISTIAN (DUBLI 25:59 8:48
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Adrian Duran So ST. FRANCIS (WATSONVILL 16:29 5:35
2 Tony Ferrari So BELLARMINE COLLEGE PREP 16:34 5:37
3 Kyle Rae So BELLARMINE COLLEGE PREP 16:43 5:40
4 Haico Kaashoek So LELAND 16:57 5:45
5 Russel Medonca So NEWARK MEMORIAL 17:08 5:48
6 Donald Heatheringto So CARLMONT 17:11 5:49
7 Daniel Colom So JUNIPERO SERRA 17:12 5:50
8 Cameron Trinh So SKYLINE 17:18 5:52
9 Aviv Weinstein Fr HOMESTEAD 17:20 5:53
10 Samuel Dahlin So CARLMONT 17:20 5:53
11 Mark Fedronic So CARLMONT 17:22 5:53
12 Carsten Stann Fr JUNIPERO SERRA 17:26 5:55
13 Andrew Davis So HOMESTEAD 17:40 5:59
14 Prerak Juthani Fr HOMESTEAD 17:48 6:02
15 Reed Thornburg So BELLARMINE COLLEGE PREP 17:49 6:02
16 Jonathan Javier So DOUGHERTY VALLEY 17:54 6:04
17 Alex Chapman So BELLARMINE COLLEGE PREP 17:58 6:05
18 Ford Milligan So JUNIPERO SERRA 18:04 6:07
19 Christian Picketty So MANTECA 18:04 6:07
20 Anselmo Sandoval So BELLARMINE COLLEGE PREP 18:05 6:08
21 Eric Gasmin So ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 18:06 6:08
22 Juan Rojo So KING CITY 18:06 6:08
23 Gerardo Rubio So KING CITY 18:08 6:09
24 Andy Martinez So CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 18:09 6:09
25 Sanmay Jain So BELLARMINE COLLEGE PREP 18:14 6:11
26 Sergio Quinones So ANDREW P. HILL 18:15 6:11
27 Pierce McKenzie So CARLMONT 18:17 6:12
28 Colyn Dickson So CARLMONT 18:17 6:12
29 Isaac Long So SANTA CLARA 18:18 6:12
30 Gabe Delcastillo So DOUGHERTY VALLEY 18:19 6:13
31 Harjinder Singh So SILVER CREEK 18:21 6:13
32 Michael Li So HOMESTEAD 18:23 6:14
33 Diego Vallejo So ADRIAN WILCOX 18:28 6:16
34 Philip Colonna So DEL MAR 18:28 6:16
35 Timothy Baker Fr MANTECA 18:29 6:16
36 Connor Munger So APTOS 18:29 6:16
37 Jesse Zipersky So DOUGHERTY VALLEY 18:30 6:16
38 Stephen Hart So NORTH MONTEREY COUNTY 18:31 6:17
39 Ivan Luna So James Lick 18:32 6:17 1/3 1/10 21/29 22:33
(4:01)
21:01
(2:29)
21:01
(2:29)
Flying like a Comet (LY, LR, PR)
40 Will Reed So HOMESTEAD 18:33 6:17
41 Erik Cedarblade So APTOS 18:34 6:18
42 David Bowen So SKYLINE 18:35 6:18
43 Brandon Council So JUNIPERO SERRA 18:36 6:18
44 Adam Zuffi So JUNIPERO SERRA 18:36 6:18
45 Alex McCann So DOUGHERTY VALLEY 18:36 6:18
46 Jordan Colbeth Fr HOMESTEAD 18:37 6:19
47 Alex Romero So KING CITY 18:37 6:19
48 Aj Killornan So BELLARMINE COLLEGE PREP 18:42 6:20
49 Christopher Martine So ANDREW P. HILL 18:46 6:22
50 Richard Mendelsohn So WOODSIDE 18:52 6:24
51 Andrew Menzel So JUNIPERO SERRA 18:53 6:24
52 Monoram Chim So SILVER CREEK 18:54 6:24
53 Alex Beernink So CARLMONT 18:55 6:25
54 Jd Torres So BELLARMINE COLLEGE PREP 18:57 6:25
55 Stephan Sester So JUNIPERO SERRA 18:59 6:26
56 Darryn Wong So CARLMONT 19:00 6:26
57 Nathaniel Elia So CARLMONT 19:02 6:27
58 Akihiro Obuchi So LELAND 19:03 6:27
59 Benny Reeves So James Lick 19:03 6:27 2/3 2/10 13/24 20:32
(1:29)
19:14
(0:11)
19:14
(0:11)
Flying like a Comet (LY, LR, PR)
60 Alex Mendoza So PINER 19:04 6:28
61 Scott Tang So SILVER CREEK 19:05 6:28
62 Hilario Vasquez Jr KING CITY 19:07 6:29
63 Danny Patino So ARCHBISHOP RIORDAN 19:10 6:30
64 Jordan Pine So BELLARMINE COLLEGE PREP 19:13 6:31
65 Cj Toy So BELLARMINE COLLEGE PREP 19:14 6:31
66 Hemanth Ande So DOUGHERTY VALLEY 19:14 6:31
67 Juan Garcia So WOODSIDE 19:19 6:33
68 Greg Snyder So ST. IGNATIUS COLLEGE PR 19:21 6:34
69 Zach Rice So DOUGHERTY VALLEY 19:22 6:34
70 Adrian Aguayo So NORTH MONTEREY COUNTY 19:23 6:34
71 Gurtek Singh So SILVER CREEK 19:24 6:35
72 Kenji Collins Jr SKYLINE 19:26 6:35
73 Christian Mara So ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 19:27 6:36
74 Ajay Jassal So SILVER CREEK 19:28 6:36
75 Casey Sheehan So ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 19:29 6:36
76 Sebastian Lim So BELLARMINE COLLEGE PREP 19:31 6:37
77 Anthony Perkins So SANTA CLARA 19:31 6:37
78 Kyle Cotchett So ST. IGNATIUS COLLEGE PR 19:34 6:38
79 John Gibbons So ST. IGNATIUS COLLEGE PR 19:35 6:38
80 Cameron Hiserman So ST. FRANCIS (WATSONVILL 19:36 6:39
81 Zald Zauddin So DOUGHERTY VALLEY 19:36 6:39
82 Anthony Nguyen So MANTECA 19:37 6:39
83 Isidro Lizardi So KING CITY 19:39 6:40
84 Joey Scannel So JUNIPERO SERRA 19:42 6:41
85 Desmond Leung So BELLARMINE COLLEGE PREP 19:43 6:41
86 Brian Lau So DOUGHERTY VALLEY 19:45 6:42
87 Taronish Daruwalla So HOMESTEAD 19:53 6:44
88 Cole Skaggs So LOWELL 19:53 6:44
89 Joe Peifer So BELLARMINE COLLEGE PREP 19:55 6:45
90 Jason Lam So SILVER CREEK 19:56 6:45
91 Jesus Arreola So KING CITY 19:56 6:45
92 Filippo D'Asaro So ST. IGNATIUS COLLEGE PR 20:01 6:47
93 Matthew Jorgens So NEWARK MEMORIAL 20:05 6:48
94 Dino Manalang So ARCHBISHOP RIORDAN 20:05 6:48
95 Lowell Welburn Fr KING CITY 20:07 6:49
96 Ryan Richardson So BELLARMINE COLLEGE PREP 20:07 6:49
97 Matthew Johnson Fr HOMESTEAD 20:08 6:49
98 Alec Hooper So WOODSIDE 20:10 6:50
99 Alijandro Sanchez So ARCHBISHOP RIORDAN 20:11 6:51
100 Omar Munoz So ANDREW P. HILL 20:12 6:51
101 Tri Huynh Fr ANDREW P. HILL 20:14 6:52
102 David L'Heureux So SANTA CLARA 20:15 6:52
103 Erik Munoz So ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 20:16 6:52
104 Cameron Erskine So WOODSIDE 20:17 6:53
105 Ben Sheridan So BELLARMINE COLLEGE PREP 20:20 6:54
106 Evan Bambico So BELLARMINE COLLEGE PREP 20:20 6:54
107 Zac Comstock So ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 20:21 6:54
108 Kevin Li So GALILEO ACADEMY 20:22 6:54
109 Paul Lyons So MANTECA 20:28 6:56
110 Brian Saelee So SKYLINE 20:29 6:57
111 Arun Durvasula So ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 20:36 6:59
112 Junior Aredo So JUNIPERO SERRA 20:39 7:00
113 Liem Ly So SILVER CREEK 20:42 7:01
114 Zachary Grove So ARCHBISHOP RIORDAN 20:47 7:03
115 Steven Lee So PINER 20:48 7:03
116 Joseph Chandler So OAK GROVE (SAN JOSE) 20:50 7:04
117 Austin Pryor So HOMESTEAD 20:50 7:04
118 Victor Medrano Fr KING CITY 21:02 7:08
119 Peter Lynch So ST. IGNATIUS COLLEGE PR 21:04 7:08
120 Darren Saepharah So SKYLINE 21:06 7:09
121 Justin Lui So CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 21:07 7:09
122 Carlin Cheng So SILVER CREEK 21:10 7:11
123 Gerardo Castellanos So NORTH MONTEREY COUNTY 21:18 7:13
124 George Symons So JUNIPERO SERRA 21:18 7:13
125 Nick Ben So BELLARMINE COLLEGE PREP 21:19 7:14
126 Jeff Thomson So ST. IGNATIUS COLLEGE PR 21:20 7:14
127 Zachary Iscoff So MANTECA 21:23 7:15
128 Tj San Diego So JUNIPERO SERRA 21:29 7:17
129 Tyler McGrath So BELLARMINE COLLEGE PREP 21:30 7:17
130 Russell Banzon So BELLARMINE COLLEGE PREP 21:31 7:18
131 Steven Bustamante Fr ANDREW P. HILL 21:33 7:18
132 Dan Tran So BELLARMINE COLLEGE PREP 21:34 7:19
133 Ian Mace So BELLARMINE COLLEGE PREP 21:37 7:20
134 Cameron Chiechi So BELLARMINE COLLEGE PREP 21:39 7:20
135 Andrew Whitney So BELLARMINE COLLEGE PREP 21:40 7:21
136 Matt Ganan So BELLARMINE COLLEGE PREP 21:41 7:21
137 Davonte Brown So BELLARMINE COLLEGE PREP 21:42 7:21
138 Jonathan Ibarra So DEL MAR 21:45 7:22
139 Doug Safreno So ST. IGNATIUS COLLEGE PR 21:49 7:24
140 Andrew Sides So BELLARMINE COLLEGE PREP 21:52 7:25
141 Bryan Sveum So CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 22:08 7:30
142 Cory Smith So BELLARMINE COLLEGE PREP 22:10 7:31
143 Ben Wong So LELAND 22:11 7:31
144 Arsenio Christo So ST. IGNATIUS COLLEGE PR 22:11 7:31
145 Dalen Angelo So BELLARMINE COLLEGE PREP 22:18 7:34
146 Peter Kiamanesh So BELLARMINE COLLEGE PREP 22:25 7:36
147 Varun Dupuguntla Fr HOMESTEAD 22:27 7:37
148 Louie Lurati So ARCHBISHOP RIORDAN 22:31 7:38
149 Joseph Park So ST. IGNATIUS COLLEGE PR 22:31 7:38
150 Cesar Guerra So NORTH MONTEREY COUNTY 22:32 7:38
151 Darren Ngo So SILVER CREEK 22:32 7:38
152 Anthony Renteria So NORTH MONTEREY COUNTY 22:33 7:39
153 Cameron Mau So ARCHBISHOP RIORDAN 22:39 7:41
154 David Pham Sr ANDREW P. HILL 22:41 7:41
155 Ben Yuan So CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 22:43 7:42
156 Hoang Nguyen So LELAND 22:49 7:44
157 Zamir Zamora Fr KING CITY 22:50 7:44
158 James Spicer So HOMESTEAD 22:51 7:45
159 Long Phan So ANDREW P. HILL 22:53 7:45
160 Viet Tran So SILVER CREEK 22:53 7:45
161 Nick Watson So HOMESTEAD 22:56 7:46
162 Jeff Lee So BELLARMINE COLLEGE PREP 22:57 7:47
163 Jake Silvas So ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 23:01 7:48
164 Andrew Valencia So BELLARMINE COLLEGE PREP 23:03 7:49
165 Jesse Ramirez Fr KING CITY 23:05 7:49
166 Scott Conway So WOODSIDE 23:06 7:50
167 Bernardo Camacho So James Lick 23:09 7:51 3/3 8/10 19/19
168 Wade Bozeman So VANDEN 23:15 7:53
169 Benjamin Lam So HOMESTEAD 23:43 8:02
170 Edward Kim So BELLARMINE COLLEGE PREP 24:03 8:09
171 Justin Pak So ARCHBISHOP RIORDAN 24:05 8:10
172 Albert Ngugi So MANTECA 24:14 8:13
173 Noah Watkins Jr SKYLINE 24:23 8:16
174 Aditya Deshmukh So LELAND 24:55 8:27
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Matt Abely Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 16:40 5:39
2 Nathan Lee Jr CARLMONT 17:00 5:46
3 Konnor Delang So IRVINGTON 17:13 5:50
4 Brandon Siko Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 17:19 5:52
5 Robbie Cotton Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 17:21 5:53
6 David Motamed Sr JUNIPERO SERRA 17:23 5:54
7 Matt Richards Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 17:23 5:54
8 Kevin Sullivan Jr JUNIPERO SERRA 17:27 5:55
9 James Murphy Sr JUNIPERO SERRA 17:34 5:57
10 Nick Lazarakis Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 17:36 5:58
11 Alex Hanakahi Jr NORTH MONTEREY COUNTY 17:38 5:59
12 Casey Schwenk Jr JUNIPERO SERRA 17:39 5:59
13 David Estko Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 17:48 6:02
14 Jonathan Durstenfel Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 17:49 6:02
15 Jamie Eldredge Sr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 17:53 6:04
16 Dominick Triola Sr MARIA CARRILLO 17:55 6:04
17 Peter Bormeth Jr MARIA CARRILLO 17:55 6:04
18 Derek Pincus Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 17:59 6:06
19 Mike Trimberger Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 18:02 6:07
20 Aaron Vaughn Jr NORTH MONTEREY COUNTY 18:09 6:09
21 Mike Maietta Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 18:10 6:09
22 Federico Gutierrez Jr JUNIPERO SERRA 18:13 6:11
23 Grant Gustafson Jr LYNBROOK 18:18 6:12
24 Matthew Layten Sr CARLMONT 18:18 6:12
25 Ryo Kubozono Jr CUPERTINO 18:19 6:13
26 Daniel Schade So CARLMONT 18:20 6:13
27 David Stallman Sr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 18:21 6:13
28 Matt Rich Jr MARIA CARRILLO 18:22 6:14
29 Joey Madigan Sr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 18:24 6:14
30 Cole Roberts Jr CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 18:26 6:15
31 Andrew Perez Sr NORTH MONTEREY COUNTY 18:28 6:16
32 Brendan Welch Sr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 18:30 6:16
33 Kyle Zampiglione Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 18:31 6:17
34 Matt Arcoleo Jr MARIA CARRILLO 18:34 6:18
35 Rowan Newcomb Jr ANN SOBRATO 18:35 6:18
36 Sam Levy Sr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 18:37 6:19
37 Michael Titone Jr MARIA CARRILLO 18:38 6:19
38 Adolfo Huerta Sr NORTH MONTEREY COUNTY 18:40 6:20
39 Greg Derenzis Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 18:41 6:20
40 Ryan Moore Sr HOMESTEAD 18:41 6:20
41 Sean Foote Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 18:43 6:21
42 Jesse Zarate Sr MONTGOMERY (SANTA ROSA) 18:44 6:21
43 Bryan Barker Jr MARIA CARRILLO 18:45 6:21
44 Derek Zhou Jr CUPERTINO 18:45 6:21
45 Michael Condon Jr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 18:47 6:22
46 Robert Tolleth Sr JUNIPERO SERRA 18:48 6:22
47 Russell Rodriguez Jr PINER 18:48 6:22
48 Sean Robbins Sr CARLMONT 18:50 6:23
49 Merrick Dang So CARLMONT 18:51 6:23
50 Casey Wagner Jr WOODSIDE 18:52 6:24
51 Shant Stephanian Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 18:54 6:24
52 Kevin Liantono Jr HOMESTEAD 18:54 6:24
53 Ben Huttlinger Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 18:54 6:24
54 Bruce Pham Jr ANN SOBRATO 18:55 6:25
55 Kyle Graycar Jr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 18:55 6:25
56 Jared Wong So LYNBROOK 18:56 6:25
57 Stephan Cabebe Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 18:57 6:25
58 Ryan Dennison Sr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 18:58 6:26
59 Tyler Thornburg Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 18:59 6:26
60 Dennis Cao So CUPERTINO 19:00 6:26
61 Chris Doan Fr ADRIAN WILCOX 19:04 6:28
62 Josh Montoya Sr JUNIPERO SERRA 19:05 6:28
63 Steve Ojeda Jr ADRIAN WILCOX 19:06 6:28
64 Andrew Yang Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 19:08 6:29
65 Danny Barri Sr JUNIPERO SERRA 19:09 6:29
66 Anthony Delaurenti Sr JUNIPERO SERRA 19:10 6:30
67 Chris Lee Sr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 19:11 6:30
68 Mitchell Takata Jr HOMESTEAD 19:13 6:31
69 Dennis Rong Jr CUPERTINO 19:14 6:31
70 Conor Sullivan Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 19:15 6:32
71 Mike Shymanski Sr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 19:15 6:32
72 Carlo Juarez Sr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 19:15 6:32
73 Daniel Bowman Sr MONTGOMERY (SANTA ROSA) 19:16 6:32
74 Kirk Akimoto Jr LYNBROOK 19:16 6:32
75 Jeffrey Young So LYNBROOK 19:17 6:32
76 Andy Vanderbilt Jr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 19:18 6:33
77 Andrew Soriano So CARLMONT 19:20 6:33
78 Jose Mendoza Fr MONTGOMERY (SANTA ROSA) 19:22 6:34
79 Tyler Gottwald Jr CARLMONT 19:25 6:35
80 Efrain Martinez Sr NORTH MONTEREY COUNTY 19:25 6:35
81 Jack Matteucci Jr WOODSIDE 19:26 6:35
82 Patric Brown Jr ARCHBISHOP RIORDAN 19:29 6:36
83 Eric Serrano Sr SANTA CLARA 19:31 6:37
84 Samuel Lum Sr HOMESTEAD 19:33 6:38
85 Aaron Spanner Fr ADRIAN WILCOX 19:33 6:38
86 Aaron Wong Jr JUNIPERO SERRA 19:35 6:38
87 Paul Garnica Sr ANDREW P. HILL 19:35 6:38
88 Jordan Williams Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 19:37 6:39
89 Brett Clarke So MONTGOMERY (SANTA ROSA) 19:41 6:40
90 Daniel Beckerman So SAN RAFAEL 19:44 6:41
91 Luis Morales Sr NORTH MONTEREY COUNTY 19:45 6:42
92 Dustin Sjoerdsma So CARLMONT 19:46 6:42
93 Robert Avila Sr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 19:48 6:43
94 Connor Geraghty Sr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 19:49 6:43
95 Samual Aiken So LELAND 19:51 6:44
96 David Garza So ADRIAN WILCOX 19:52 6:44
97 Bobby Goodley-Espin Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 19:56 6:45
98 Ingar Wang Sr LELAND 19:56 6:45
99 Michael Herman Jr ARCHBISHOP RIORDAN 19:57 6:46
100 Chris Maldonado Sr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 19:58 6:46
101 Jacob Wilhelm Jr NORTH MONTEREY COUNTY 20:00 6:47
102 Michael Yuen Jr LYNBROOK 20:01 6:47
103 Tyler Jackson So SACRED HEART PREP 20:05 6:48
104 John Vivio Sr MONTGOMERY (SANTA ROSA) 20:08 6:49
105 Jordan Yamat Sr SILVER CREEK 20:09 6:50
106 Travis Saenz Fr ANN SOBRATO 20:11 6:51
107 Daine Danielson Jr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 20:12 6:51
108 Kevin Knox Fr SACRED HEART PREP 20:13 6:51
109 Connor O'Dowd Jr CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 20:14 6:52
110 Richard Crinigan Fr IRVINGTON 20:15 6:52
111 Dan Coats Sr PIONEER (SAN JOSE) 20:15 6:52
112 Ralph Bourey Sr ADRIAN WILCOX 20:16 6:52
113 Oscar Maciel Jr SILVER CREEK 20:17 6:53
114 Jerssey Deng Jr HOMESTEAD 20:18 6:53
115 Archit Sheth-Shah Sr LYNBROOK 20:19 6:53
116 Hansen Tsai Fr IRVINGTON 20:23 6:55
117 Casey Ball Fr ADRIAN WILCOX 20:23 6:55
118 Ben Thiele Sr MONTGOMERY (SANTA ROSA) 20:24 6:55
119 Tyler Barzato Jr NEWARK MEMORIAL 20:24 6:55
120 Matt Ravizza Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 20:24 6:55
121 Devin Kelly Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 20:25 6:55
122 Bart Carrade Jr SAN RAFAEL 20:28 6:56
123 Peter Chew Sr CUPERTINO 20:31 6:57
124 Brendan Soon So GALILEO ACADEMY 20:31 6:57
125 Don Le Jr ANDREW P. HILL 20:32 6:58
126 Rudy Martinez Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 20:34 6:58
127 Kurt Martin Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 20:35 6:59
128 Lupe Sanchez Sr ANDREW P. HILL 20:35 6:59
129 Wes Curtis Fr SAN RAFAEL 20:36 6:59
130 Greg Mavor Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 20:37 6:59
131 David Power Sr CESAR CHAVEZ (STOCKTON) 20:37 6:59
132 Allen Zhu So GALILEO ACADEMY 20:38 7:00
133 Darren Yang Jr CUPERTINO 20:41 7:01
134 Salman Qasim Sr IRVINGTON 20:42 7:01
135 Charlie Ballinger Jr WOODSIDE 20:48 7:03
136 Jacob Burke So ADRIAN WILCOX 20:51 7:04
137 Ziyi Fan Jr LOWELL 20:52 7:04
138 Alan Nguyen So CUPERTINO 20:58 7:06
139 Urbano Guerrero Jr ANDREW P. HILL 20:58 7:06
140 Brendan De Lara Sr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 20:59 7:07
141 Daniel Xu Jr GALILEO ACADEMY 21:00 7:07
142 Bobby Allen Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 21:00 7:07
143 Justin Phan Jr NEWARK MEMORIAL 21:01 7:07
144 Sheldon Kwok Sr SAN FRANCISCO UNIVERSIT 21:01 7:07
145 Sean Hamilton So SACRED HEART PREP 21:01 7:07
146 Cristian Perez Fr ADRIAN WILCOX 21:02 7:08
147 Ryan Coen Jr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 21:02 7:08
148 Sage Parker Fr APTOS 21:02 7:08
149 Jason Meistrell Jr NEWARK MEMORIAL 21:02 7:08
150 Yuzo Ishikawa Jr JUNIPERO SERRA 21:02 7:08
151 Eric Lopez Jr James Lick 21:03 7:08 1/3 7/10 32/35 21:47
(0:44)
21:47
(0:44)
21:47
(0:44)
Flying like a Comet (LY, LR, PR)
152 Wison Clasara Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 21:03 7:08
153 Zach Greene So SAN RAFAEL 21:03 7:08
154 Daniel Jimenez Jr NORTH MONTEREY COUNTY 21:06 7:09
155 Satjit Bola Jr ANDREW P. HILL 21:08 7:10
156 Brandon Cruickshank Sr WESTMONT 21:09 7:10
157 Ashton Webb Jr ANDREW P. HILL 21:10 7:11
158 Daniel Quach Fr PIONEER (SAN JOSE) 21:11 7:11
159 Robert Macias Fr PIONEER (SAN JOSE) 21:14 7:12
160 Quoc Ma So ANGELO RODRIGUEZ 21:15 7:12
161 Aidan Bane So SAN RAFAEL 21:18 7:13
162 James Nicklas So MARIA CARRILLO 21:21 7:14
163 Stephen Gyugyi Sr ADRIAN WILCOX 21:23 7:15
164 Steven Chew So CUPERTINO 21:25 7:16
165 Adeeb Chowdhury Jr SANTA CLARA 21:27 7:16
166 Alvin Wang Sr HOMESTEAD 21:28 7:17
167 Kevin Wong So SILVER CREEK 21:28 7:17
168 Michael Thai Sr ADRIAN WILCOX 21:32 7:18
169 Mikey McFarlane Jr LEIGH 21:33 7:18
170 Jonas Bleisch So LEIGH 21:33 7:18
171 Michael Yu Sr SILVER CREEK 21:34 7:19
172 Asha Anoosheh Fr LEIGH 21:35 7:19
173 Duncan Smikle Jr SAN FRANCISCO UNIVERSIT 21:35 7:19
174 Russell Lim Jr LEIGH 21:39 7:20
175 Matt Susk Jr CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 21:41 7:21
176 Chris Choi Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 21:42 7:21
177 Adrian Ragsac Jr ANDREW P. HILL 21:44 7:22
178 Igor Akimenko Jr LYNBROOK 21:45 7:22
179 Alex Amoroso Jr PIONEER (SAN JOSE) 21:45 7:22
180 Otisf Felder So ANGELO RODRIGUEZ 21:46 7:23
181 Jason Collins So NORTH MONTEREY COUNTY 21:46 7:23
182 Kevin Diep Fr ADRIAN WILCOX 21:47 7:23
183 Spencer Graham-Thil So SAN FRANCISCO UNIVERSIT 21:48 7:23
184 Ireneo Calip Jr ANDREW P. HILL 21:49 7:24
185 Mason Thach Jr SILVER CREEK 21:56 7:26
186 Matt Malmlund Jr NORTH MONTEREY COUNTY 21:56 7:26
187 Sean Cadigan Jr ARCHBISHOP RIORDAN 22:00 7:27
188 William Vezinaw Jr PIONEER (SAN JOSE) 22:01 7:28
189 Kevin Tran Sr SILVER CREEK 22:02 7:28
190 Edward Miller Jr HOMESTEAD 22:03 7:28
191 Andrew Yu Jr LEIGH 22:09 7:31
192 Brandon Huang Jr GALILEO ACADEMY 22:12 7:32
193 Abraham Munoz Jr NORTH MONTEREY COUNTY 22:21 7:35
194 Omar Rocha Jr NORTH MONTEREY COUNTY 22:23 7:35
195 Allen Mars-Holt Jr HOMESTEAD 22:24 7:36
196 Kevin Nguyen Sr SILVER CREEK 22:28 7:37
197 Scott Wu So CUPERTINO 22:29 7:37
198 Tim Melad So ANGELO RODRIGUEZ 22:32 7:38
199 Joseph Nguyen Jr ANDREW P. HILL 22:33 7:39
200 David Rogers Sr PINER 22:36 7:40
201 Perry Sem Jr ANDREW P. HILL 22:38 7:40
202 Awet Russom Sr SILVER CREEK 22:40 7:41
203 Brent Harris Jr HOMESTEAD 22:43 7:42
204 Oliver Zaru So WOODSIDE 22:53 7:45
205 Eudes Lopes Sr LELAND 23:11 7:52
206 Omar Mercado Jr James Lick 23:16 7:53 2/3 9/10 31/32
207 Av Sahota Sr SILVER CREEK 23:27 7:57
208 Ezra Stoller So SAN FRANCISCO UNIVERSIT 23:36 8:00
209 Thomas Rogers Jr PINER 23:39 8:01
210 Roger Wang So PIONEER (SAN JOSE) 23:42 8:02
211 Carlos Gonzalez Jr SANTA CLARA 23:43 8:02
212 Austen Breninger Fr MONTGOMERY (SANTA ROSA) 23:44 8:03
213 Cory Demar Jr SANTA CLARA 23:49 8:04
214 Kevin Yum Jr PIONEER (SAN JOSE) 23:57 8:07
215 Kendrick Du Jr ANDREW P. HILL 23:59 8:08
216 Sean Dickson So LELAND 24:00 8:08
217 Michael Estay So CESAR CHAVEZ (STOCKTON) 24:00 8:08
218 Richard Xiang Jr SACRED HEART PREP 24:10 8:12
219 Paul Tran Fr ADRIAN WILCOX 24:11 8:12
220 Jack Hills So PIONEER (SAN JOSE) 24:30 8:18
221 Justine Guasque So WOODSIDE 25:12 8:33
222 Sean Frost So PIONEER (SAN JOSE) 25:36 8:41
223 Jeofrey Reyes Jr James Lick 25:47 8:44 3/3 10/10 31/31 26:49
(1:02)
28:32
(2:45)
26:49
(1:02)
Flying like a Comet (LY, LR, PR)
224 Albert Jo Sr ADRIAN WILCOX 26:10 8:52
225 Dung Yum Nguyen Sr ANDREW P. HILL 31:10 10:34
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Luis Luna Fr PINER 15:58 5:25
2 Peter Anthony Fr CUPERTINO 16:47 5:41
3 Zekaryas Mebrahtu Fr PINER 17:05 5:47
4 Jack Bordoni Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 17:10 5:49
5 Epifanio Nunez Fr PINER 17:23 5:54
6 Colin Gibson Fr MARIA CARRILLO 17:37 5:58
7 Jeffrey Stalun Fr CARLMONT 17:41 6:00
8 Thomas Anthony Fr CUPERTINO 17:47 6:02
9 Jose Sandoval Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 17:55 6:04
10 Steven Hwu Fr CUPERTINO 17:56 6:05
11 Jason Saler Fr PINER 17:57 6:05
12 Daniel Toy Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 18:05 6:08
13 Anthony Lafrance Fr SANTA CRUZ 18:06 6:08
14 Austin Rivas Fr MARIA CARRILLO 18:07 6:08
15 Mats Allen Fr SANTA CRUZ 18:08 6:09
16 Steve Purugganan Fr MARIA CARRILLO 18:12 6:10
17 Joe McIntyre Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 18:26 6:15
18 Beau Armstrong Fr CARLMONT 18:29 6:16
19 William Chen Fr LOWELL 18:31 6:17
20 Matthew Chan Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 18:32 6:17
21 Nicholas Mantovani Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 18:35 6:18
22 Michael Andersen Fr SANTA CLARA 18:38 6:19
23 Benjamin D'Costa Fr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 18:41 6:20
24 Avery Turzanski Fr JUNIPERO SERRA 18:41 6:20
25 Adrian Hinojosa Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 18:42 6:20
26 Eryk Harp Fr VANDEN 18:47 6:22
27 Colby Meyer Fr APTOS 18:47 6:22
28 Emilio Horner Fr MARIA CARRILLO 18:48 6:22
29 Liam Powers Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 18:49 6:23
30 Keenan Donath Fr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 18:49 6:23
31 Timothy Tjung Fr ARCHBISHOP RIORDAN 18:50 6:23
32 Michael Chu Fr CUPERTINO 18:52 6:24
33 Alan Rodriguez Fr PAJARO VALLEY 18:54 6:24
34 Sean Flaherty Fr LELAND 18:58 6:26
35 Bryce Cheng-Campbel Fr CUPERTINO 19:02 6:27
36 Patrick Hagman Fr JUNIPERO SERRA 19:04 6:28
37 Erik Christensen Fr MARIA CARRILLO 19:04 6:28
38 Chris Paradis Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 19:06 6:28
39 Daniel La Fr SANTA CLARA 19:09 6:29
40 Nam Ho Fr OAK GROVE (SAN JOSE) 19:20 6:33
41 Alec Sanchez Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 19:28 6:36
42 Joseph Schumacher Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 19:28 6:36
43 Carson Dicicco Fr APTOS 19:29 6:36
44 Jackson Barnes Fr ARCHBISHOP RIORDAN 19:34 6:38
45 Alex Hillan Fr LOWELL 19:34 6:38
46 Darren Hollak Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 19:35 6:38
47 Emerson Hofer Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 19:36 6:39
48 Noah Faulk Fr NEWARK MEMORIAL 19:39 6:40
49 Andrew McCarty Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 19:40 6:40
50 Victor Torres Fr NORTH MONTEREY COUNTY 19:42 6:41
51 Duncan Hosie Fr SAN FRANCISCO UNIVERSIT 19:43 6:41
52 Andy Giang Fr James Lick 19:44 6:41 1/1 3/10 21/27
53 John Bigelow Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 19:46 6:42
54 Michael Holt Fr SANTA CLARA 19:50 6:43
55 John Ornelus Sr DEL MAR 19:52 6:44
56 Ryan Thomas Fr JUNIPERO SERRA 19:53 6:44
57 Jack Smerdal Fr JUNIPERO SERRA 19:53 6:44
58 Tony Ruvalcaba Fr NORTH MONTEREY COUNTY 19:54 6:45
59 Aidan Goyette Fr JUNIPERO SERRA 19:56 6:45
60 Connor Cannon Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 19:57 6:46
61 Brandon Crocker Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 19:57 6:46
62 Chris Reilly Fr ARCHBISHOP RIORDAN 20:05 6:48
63 Sopheareth Sao Fr ANDREW P. HILL 20:06 6:49
64 John Colford Fr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 20:06 6:49
65 Will Danforth Fr SAN FRANCISCO UNIVERSIT 20:08 6:49
66 Simon Coffin Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 20:10 6:50
67 Zachery Howe Fr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 20:10 6:50
68 Timo Bitterli Fr LELAND 20:12 6:51
69 Patrick Curley Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 20:13 6:51
70 John Napoli Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 20:29 6:57
71 Emilio Wiley Fr LOWELL 20:31 6:57
72 Carter Tinsley Fr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 20:42 7:01
73 Alex Sinclair Fr ARCHBISHOP RIORDAN 20:44 7:02
74 Paul Hwang Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 20:48 7:03
75 Jeffrey Wong Fr LOWELL 20:49 7:03
76 Pablo Robles Fr PAJARO VALLEY 20:51 7:04
77 Michael Allen Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 20:54 7:05
78 Jose Torres Fr OAK GROVE (SAN JOSE) 20:55 7:05
79 Adam Granath Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 20:56 7:06
80 Leonard Rose Fr LELAND 20:58 7:06
81 Harry Goodwill Fr JUNIPERO SERRA 21:02 7:08
82 Wentao Xu Fr LOWELL 21:03 7:08
83 Milan Amin Fr SAN FRANCISCO UNIVERSIT 21:12 7:11
84 Tony Aguilar Fr ARCHBISHOP RIORDAN 21:12 7:11
85 Bryan Nguyen Fr ANDREW P. HILL 21:18 7:13
86 Alan Tse Fr GALILEO ACADEMY 21:22 7:15
87 Sam Wang Fr LOWELL 21:22 7:15
88 Keegan Anazlone Fr LELAND 21:28 7:17
89 Tim Tang Fr LOWELL 21:28 7:17
90 Dylan Hunter Fr LELAND 21:33 7:18
91 Brandon Geiger Fr LELAND 21:33 7:18
92 Miguel Guerrero Fr ARCHBISHOP RIORDAN 21:35 7:19
93 Rajan Kasiraj Fr LELAND 21:38 7:20
94 Matthew Wallace Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 21:38 7:20
95 Kevin Christensen Fr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 21:39 7:20
96 Karl Valdez Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 21:48 7:23
97 Pierre Ng Fr GALILEO ACADEMY 21:49 7:24
98 Eric Thorne Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 21:50 7:24
99 Joseph Fiorello Fr LOWELL 21:53 7:25
100 Luis Ramirez Fr NEWARK MEMORIAL 21:53 7:25
101 Jason Melo Fr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 21:57 7:26
102 Ryan Ruiz Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 21:59 7:27
103 Akash Lohia Fr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 22:02 7:28
104 Matt Caracciolo Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 22:08 7:30
105 Nicholas Abad Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 22:10 7:31
106 Nathaniel Willy Fr APTOS 22:10 7:31
107 Zachary Barnard Fr ST. FRANCIS (WATSONVILL 22:17 7:33
108 Ryan Yu Fr OAK GROVE (SAN JOSE) 22:19 7:34
109 Ismael Sasinos Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 22:22 7:35
110 Leo Costa Fr CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 22:22 7:35
111 Joel Graycar Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 22:23 7:35
112 Matthew Schacher Fr ANDREW P. HILL 22:24 7:36
113 Imran Mahmoud Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 22:31 7:38
114 Sean Reilly Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 22:33 7:39
115 Arjun Viswanathan Fr CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 22:35 7:39
116 Mani Ghiasi Fr SAN FRANCISCO UNIVERSIT 22:38 7:40
117 Raymond Le Fr SILVER CREEK 22:52 7:45
118 Justin Campbell Fr SANTA CLARA 22:55 7:46
119 Sean Donavan Fr ARCHBISHOP RIORDAN 22:58 7:47
120 Kyle Cheng Fr CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 23:00 7:48
121 Joe Singer Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 23:05 7:49
122 Jesus Uraga Fr PINER 23:14 7:53
123 Joe Burson-Ryan Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 23:16 7:53
124 Evan Franceschini Fr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 23:16 7:53
125 Nathan Chow Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 23:17 7:54
126 Griffin Cook Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 23:19 7:54
127 Shane Hansel Fr JUNIPERO SERRA 23:31 7:58
128 Alex Fong Fr SAN FRANCISCO UNIVERSIT 23:36 8:00
129 Ryan Cho Fr LELAND 23:36 8:00
130 Rich Bassin Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 23:48 8:04
131 Ravi Lonberg Fr CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 23:59 8:08
132 Nick Brunner Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 24:04 8:09
133 James Milligan Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 24:06 8:10
134 Alexander Tan Fr CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 24:09 8:11
135 Marc Diaz Fr ARCHBISHOP RIORDAN 24:14 8:13
136 Sergio Flores Fr NORTH MONTEREY COUNTY 24:16 8:14
137 Charlie Wiebe Fr SAN FRANCISCO UNIVERSIT 24:16 8:14
138 Jacob Nacario Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 24:17 8:14
139 Ben Pham Fr OAK GROVE (SAN JOSE) 24:24 8:16
140 Joey Jimenez Fr VANDEN 24:28 8:18
141 Michael Madding So CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 24:34 8:20
142 Liam Fitzpatrick Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 24:37 8:21
143 Sean O'Donnell Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 24:38 8:21
144 Chad Morris Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 24:53 8:26
145 Matthew Pittman Fr LELAND 24:56 8:27
146 Harry Gutchinov Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 25:07 8:31
147 Segio Martins Fr ARCHBISHOP RIORDAN 25:12 8:33
148 Nicholas Tomasello Fr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 25:13 8:33
149 Timothy So Fr CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 25:15 8:34
150 Adam Munoz Fr NORTH MONTEREY COUNTY 25:22 8:36
151 Conrad Sain Fr CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 25:35 8:40
152 Michael Huynh Fr ANDREW P. HILL 25:40 8:42
153 Randy Tran Fr NEWARK MEMORIAL 25:49 8:45
154 Kurtis Allen Fr PINER 25:51 8:46
155 Nicholas Vavuris Fr CARLMONT 25:53 8:46
156 Joey Guerra Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 25:57 8:48
157 Samir Kumar Fr CARLMONT 25:59 8:48
158 Tyler Boland Fr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 26:31 8:59
159 Brandon Jew Fr ARCHBISHOP RIORDAN 27:00 9:09
160 Alex Ruiz Fr ARCHBISHOP RIORDAN 27:06 9:11
161 Bradley Galliani Fr ARCHBISHOP RIORDAN 27:06 9:11
162 Eddie Bamsey Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 27:16 9:15
163 Micheal Impola Fr ARCHBISHOP RIORDAN 27:39 9:22
164 Shane Holtzer Fr ARCHBISHOP RIORDAN 27:39 9:22
165 Justin Thai Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 29:19 9:56
166 James Dibona Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 31:15 10:36
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.