James Lick Results from the Artichoke Invitational at Half Moon Bay HS on 10/7/17

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Aliana Santos Sr JV 20:58 9:00 2.33 43/62 1/2 8/17 15/20 22:29
(1:31,6.7)
22:29
(1:31,6.7)
22:29
(1:31,6.7)
Flying like a Comet (LY, LR, PR)
Anahi Santos So F/S 28:57 12:25 2.33 98/98 10/10 17/17 2/2
Analilia Regla Sr V 21:14 9:07 2.33 111/121 5/5 10/17 15/16 19:59 19:59 19:59
Arlet Miranda Jr V 17:40 7:35 2.33 59/121 1/5 1/17 26/29 15:37 15:37 15:37
Ashley Preciado So F/S 19:45 8:29 2.33 55/98 1/10 5/17 22/26 23:46
(4:01,16.9)
23:46
(4:01,16.9)
23:46
(4:01,16.9)
Flying like a Comet (LY, LR, PR)
Belen Sanchez Jr V 18:12 7:49 2.33 71/121 2/5 2/17 16/22 19:10
(0:58,5.0)
19:10
(0:58,5.0)
19:10
(0:58,5.0)
Flying like a Comet (LY, LR, PR)
Denise Marquez So F/S 27:31 11:49 2.33 97/98 9/10 15/17 3/3
Elizabeth Perez Sr JV 27:57 12:00 2.33 62/62 2/2 16/17 15/15 24:01 24:01 23:29
Emely Lopez Fr F/S 21:07 9:04 2.33 73/98 4/10 9/17 5/12
Emma Veronica So F/S 20:55 8:59 2.33 72/98 3/10 7/17 13/17
Estefani Herrera Fr F/S 24:34 10:33 2.33 91/98 7/10 13/17 4/4
Francine Estranero Fr F/S 23:06 9:55 2.33 89/98 6/10 12/17 5/5
Jenny Villagomez So V 19:18 8:17 2.33 95/121 3/5 3/17 16/19
Justine Austria So V 19:24 8:20 2.33 96/121 4/5 4/17 15/18
Maria Sanchez Fr F/S 27:30 11:48 2.33 96/98 8/10 14/17 3/3
Mariana Perez Fr F/S 21:43 9:19 2.33 81/98 5/10 11/17 5/6
Mya Hammond Fr F/S 20:30 8:48 2.33 63/98 2/10 6/17 17/20
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 15/16 95:48
3:34
2.33 8:13 7:35 9:07 357 6:48 90:30 90:30 86:39 Arlet Miranda (46), Belen Sanchez (57), Jenny Villagomez (81), Justine Austria (82), Analilia Regla (91)
F/S 1st 5 6/6 104:00
1:58
2.33 8:56 8:29 9:19 162 7:14 108:06
(4:06,3.8)
97:21 Way to go Comets! (LR) Ashley Preciado (29), Mya Hammond (30), Emma Veronica (33), Emely Lopez (34), Mariana Perez (36)
F/S 2nd 5 2/2 131:38
5:51
2.33 11:18 9:55 12:25 40 8:22 Francine Estranero (6), Estefani Herrera (7), Maria Sanchez (8), Denise Marquez (9), Anahi Santos (10)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Hannah Chau Sr JUSTIN-SIENA 13:55 5:58
2 Kyra Pretre So MENLO SCHOOL 14:27 6:12
3 Kate Bowen So SONOMA ACADEMY 14:34 6:15
4 Gabby Hughes So SOQUEL 14:43 6:19
5 Jessica Kain Jr SCOTTS VALLEY 14:51 6:22
6 Iris Burto Sr TECHNOLOGY HS 14:51 6:22
7 Anna Weirich Fr HARKER SCHOOL 14:53 6:23
8 Charlotte Tomkinson So MENLO SCHOOL 14:53 6:23
9 Sarah Perry So WOODSIDE 15:04 6:28
10 Juliette Nash Sr JUSTIN-SIENA 15:17 6:34
11 Maile Dismuke So VANDEN 15:25 6:37
12 Sarah Teel Sr SAN MARIN 15:26 6:37
13 Micaela Daney Sr PROSPECT 15:30 6:39
14 Tessa Chen Jr MILLS 15:31 6:40
15 Kelly Mcentee Jr SCOTTS VALLEY 15:31 6:40
16 Amy Stanfield Sr SONOMA VALLEY 15:38 6:43
17 Nicole Tria Jr ALHAMBRA 15:56 6:50
18 Kaya Hano So HEAD ROYCE 15:57 6:51
19 Itsel Oseguera Jr MONTEREY 16:01 6:52
20 Grace Bailey Jr SOQUEL 16:04 6:54
21 Katherine Meade Fr WOODSIDE 16:06 6:55
22 Emma Marino Jr INTERNATIONAL 16:08 6:55
23 Elena Curtin Jr SOQUEL 16:09 6:56
24 Eloise Toner So INTERNATIONAL 16:10 6:56
25 Sophia Brakeman Sr HEAD ROYCE 16:12 6:57
26 Isabelle Couch Sr WOODSIDE 16:14 6:58
27 Katie Aufricht So MENLO SCHOOL 16:21 7:01
28 Claudia Russell Fr HEAD ROYCE 16:27 7:04
29 Mia Vlaming Jr JUSTIN-SIENA 16:32 7:06
30 Aliya Blinman Sr SONOMA VALLEY 16:36 7:07
31 Cameron Boom So MENLO SCHOOL 16:39 7:09
32 Malia Cashel Jr SONOMA VALLEY 16:41 7:10
33 Burdine Atherton Fr HEAD ROYCE 16:43 7:10
34 Sophia Segesta So WOODSIDE 16:49 7:13
35 Arianna Lara-chavez Sr HILMAR 16:50 7:13
36 Marlen De La Cruz So KIPP SAN JOSE 16:53 7:15
37 Sofia Erdman Fr BAY SCHOOL SF 16:54 7:15
38 Madison Glenn Sr SONOMA ACADEMY 16:54 7:15
39 Claire Zechiel So SONOMA ACADEMY 16:55 7:16
40 Madeline Holtz Sr INTERNATIONAL 16:57 7:16
41 Amanda Foster So MENLO SCHOOL 16:57 7:16
42 Justine Goeury Jr SCOTTS VALLEY 16:57 7:16
43 Seanna Fess Sr SAN MATEO 17:09 7:22
44 Mackenzie Stewart Fr SONOMA ACADEMY 17:14 7:24
45 Maggie Walter Jr CONVENT & S.H. 17:15 7:24
46 Isabel Cannell Sr PROSPECT 17:17 7:25
47 Sophia Davis Jr SCOTTS VALLEY 17:18 7:25
48 Sophie Yoakum Jr TERRA LINDA 17:18 7:25
49 Jensen Rocha Jr PROSPECT 17:21 7:27
50 Eliza Neeley Sr SONOMA VALLEY 17:21 7:27
51 Elena Martin-vidal Jr JUSTIN-SIENA 17:22 7:27
52 Isabel Haas So HEAD ROYCE 17:22 7:27
53 Liliana Sar Mireles So KIPP SAN JOSE 17:23 7:28
54 Datia Ersgova Jr YUBA CITY 17:25 7:28
55 Lilia Gonzales Jr HARKER SCHOOL 17:27 7:29
56 Lucy Pena So HAYWARD 17:29 7:30
57 Sammy Baron Sr PROSPECT 17:29 7:30
58 Gloria Guo Sr HARKER SCHOOL 17:29 7:30
59 Arlet Miranda Jr James Lick 17:40 7:35 1/5 1/17 26/29 15:37 15:37 15:37
60 Alexah Owens Sr YUBA CITY 17:43 7:36
61 Trinity Mcguinness Sr SONOMA VALLEY 17:43 7:36
62 Lauren Aubert So JUSTIN-SIENA 17:44 7:37
63 Emma Brophy So SONOMA VALLEY 17:47 7:38
64 Clements Evans Jr INTERNATIONAL 17:48 7:38
65 Kai Fernandez Jr TERRA LINDA 17:57 7:42
66 Hannah Owens Sr YUBA CITY 18:02 7:44
67 Emily Breneisen Jr JUSTIN-SIENA 18:03 7:45
68 Charlotte Wimp Sr SCOTTS VALLEY 18:05 7:46
69 Chloe Lai Sr MENLO SCHOOL 18:08 7:47
70 Ellie Warden Fr BAY SCHOOL SF 18:09 7:47
71 Belen Sanchez Jr James Lick 18:12 7:49 2/5 2/17 16/22 19:10
(0:58)
19:10
(0:58)
19:10
(0:58)
Flying like a Comet (LY, LR, PR)
72 Juliette Stubbs Sr BAY SCHOOL SF 18:14 7:50
73 Amanda Schaer Jr PROSPECT 18:19 7:52
74 Monic Gonzalez Sr HILMAR 18:25 7:54
75 Satine Cumming Fr INTERNATIONAL 18:27 7:55
76 Abby Wolfenden Sr MENLO SCHOOL 18:28 7:56
77 Quinn Bertero So BAY SCHOOL SF 18:32 7:57
78 Ariana Aranda Jr EASTSIDE C.P. 18:33 7:58
79 Annika Delfs Sr WOODSIDE 18:39 8:00
80 Jacinta Alves Fr HILMAR 18:40 8:01
81 Alexandra Mcdowall Jr WOODSIDE 18:43 8:02
82 Amanda Marques Sr PROSPECT 18:46 8:03
83 Emma Tucker Fr BAY SCHOOL SF 18:47 8:04
84 Mckenna Sell Sr SONOMA ACADEMY 18:49 8:05
85 Jennifer Ortega Jr KIPP SAN JOSE 18:50 8:05
86 Kalina Luipaton Fr INTERNATIONAL 18:51 8:05
87 Sara Fast Fr BAY SCHOOL SF 18:51 8:05
88 Grace Koonmen Sr HARKER SCHOOL 18:52 8:06
89 Lexie Avalos Jr HILMAR 18:55 8:07
90 Kylie Wada Jr YUBA CITY 18:58 8:08
91 Genesis Celaya Fr JUSTIN-SIENA 19:03 8:11
92 Jordan Deemer Fr WOODSIDE 19:04 8:11
93 Viviana Moreno Fr KIPP SAN JOSE 19:08 8:13
94 Andrea Yanez So HILMAR 19:14 8:15
95 Jenny Villagomez So James Lick 19:18 8:17 3/5 3/17 16/19
96 Justine Austria So James Lick 19:24 8:20 4/5 4/17 15/18
97 Reyanna Ruiz So EASTSIDE C.P. 19:26 8:20
98 Jennifer Granados Jr KIPP SAN JOSE 19:40 8:26
99 Delaney Logue So HARKER SCHOOL 19:45 8:29
100 Akshaya Vemuri Sr HARKER SCHOOL 19:45 8:29
101 Karina Maldonado Jr EASTSIDE C.P. 19:46 8:29
102 Hazel Son So ALMA HEIGHTS 19:52 8:32
103 Xochilth Aguila So EASTSIDE C.P. 19:59 8:35
104 Erandi Rodriguez Jr HAYWARD 20:11 8:40
105 Mariah Myers Jr YUBA CITY 20:17 8:42
106 Lisa Lewis So HAYWARD 20:27 8:47
107 Joanna Canales Jr KIPP SAN JOSE 20:36 8:50
108 Mia Smith Fr SUMMIT DENALI 20:49 8:56
109 Elan Riley Sr HAYWARD 20:51 8:57
110 Claire Kosewic Sr CONVENT & S.H. 21:10 9:05
111 Analilia Regla Sr James Lick 21:14 9:07 5/5 10/17 15/16 19:59 19:59 19:59
112 Karla Salinas Fr KIPP SAN JOSE 21:47 9:21
113 Audrey Kiernan So SUMMIT DENALI 22:05 9:29
114 Isabel Patterson So HILMAR 22:06 9:29
115 Giselle Garcia Jr EASTSIDE C.P. 22:12 9:32
116 Allison Dasilva So HILMAR 22:18 9:34
117 Damarisse Valladere Jr ALMA HEIGHTS 24:04 10:20
118 Morgan Megelkamp So HEAD ROYCE 24:14 10:24
119 Jihae Oh So HEAD ROYCE 25:47 11:04
120 Beatrice Herrera So ALMA HEIGHTS 27:00 11:35
121 Jessie Li Jr ALMA HEIGHTS 30:33 13:07
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 MENLO SCHOOL
2-1-1-1-1
Gap: 2:30
79:17
15:51
6:48
80 Kyra Pretre
So
14:27
6:12
2
Charlotte Tomkinson
So
14:53
6:23
6
Katie Aufricht
So
16:21
7:01
18
Cameron Boom
So
16:39
7:09
22
Amanda Foster
So
16:57
7:16
32
Chloe Lai
Sr
18:08
7:47
55
Abby Wolfenden
Sr
18:28
7:56
62
2 HEAD ROYCE
9-5-4-4-2
Gap: 1:25
82:41
16:32
7:06
111 Kaya Hano
So
15:57
6:51
12
Sophia Brakeman
Sr
16:12
6:57
16
Claudia Russell
Fr
16:27
7:04
19
Burdine Atherton
Fr
16:43
7:10
24
Isabel Haas
So
17:22
7:27
40
Morgan Megelkamp
So
24:14
10:24
96
Jihae Oh
So
25:47
11:04
97
3 JUSTIN-SIENA
1-2-2-3-3
Gap: 3:49
80:50
16:10
6:56
117 Hannah Chau
Sr
13:55
5:58
1
Juliette Nash
Sr
15:17
6:34
8
Mia Vlaming
Jr
16:32
7:06
20
Elena Martin-vidal
Jr
17:22
7:27
39
Lauren Aubert
So
17:44
7:37
49
Emily Breneisen
Jr
18:03
7:45
53
Genesis Celaya
Fr
19:03
8:11
77
4 WOODSIDE
6-4-3-2-4
Gap: 3:35
82:52
16:34
7:07
127 Sarah Perry
So
15:04
6:28
7
Katherine Meade
Fr
16:06
6:55
13
Isabelle Couch
Sr
16:14
6:58
17
Sophia Segesta
So
16:49
7:13
25
Annika Delfs
Sr
18:39
8:00
65
Alexandra Mcdowall
Jr
18:43
8:02
67
Jordan Deemer
Fr
19:04
8:11
78
5 SCOTTS VALLEY
4-3-4-5-5
Gap: 3:14
82:42
16:32
7:06
137 Jessica Kain
Jr
14:51
6:22
4
Kelly Mcentee
Jr
15:31
6:40
10
Justine Goeury
Jr
16:57
7:16
33
Sophia Davis
Jr
17:18
7:25
36
Charlotte Wimp
Sr
18:05
7:46
54








6 SONOMA VALLEY
8-7-6-6-6
Gap: 2:05
83:59
16:48
7:13
141 Amy Stanfield
Sr
15:38
6:43
11
Aliya Blinman
Sr
16:36
7:07
21
Malia Cashel
Jr
16:41
7:10
23
Eliza Neeley
Sr
17:21
7:27
38
Trinity Mcguinness
Sr
17:43
7:36
48
Emma Brophy
So
17:47
7:38
50




7 SONOMA ACADEMY
3-7-8-7-7
Gap: 4:15
84:26
16:53
7:15
166 Kate Bowen
So
14:34
6:15
3
Madison Glenn
Sr
16:54
7:15
29
Claire Zechiel
So
16:55
7:16
30
Mackenzie Stewart
Fr
17:14
7:24
34
Mckenna Sell
Sr
18:49
8:05
70








8 INTERNATIONAL
10-6-7-8-8
Gap: 2:19
85:30
17:06
7:20
172 Emma Marino
Jr
16:08
6:55
14
Eloise Toner
So
16:10
6:56
15
Madeline Holtz
Sr
16:57
7:16
31
Clements Evans
Jr
17:48
7:38
51
Satine Cumming
Fr
18:27
7:55
61
Kalina Luipaton
Fr
18:51
8:05
72




9 PROSPECT
7-9-9-9-9
Gap: 2:49
85:56
17:11
7:23
184 Micaela Daney
Sr
15:30
6:39
9
Isabel Cannell
Sr
17:17
7:25
35
Jensen Rocha
Jr
17:21
7:27
37
Sammy Baron
Sr
17:29
7:30
44
Amanda Schaer
Jr
18:19
7:52
59
Amanda Marques
Sr
18:46
8:03
68




10 HARKER SCHOOL
5-10-10-10-10
Gap: 4:52
88:26
17:41
7:35
252 Anna Weirich
Fr
14:53
6:23
5
Lilia Gonzales
Jr
17:27
7:29
43
Gloria Guo
Sr
17:29
7:30
45
Grace Koonmen
Sr
18:52
8:06
74
Delaney Logue
So
19:45
8:29
85
Akshaya Vemuri
Sr
19:45
8:29
86




11 BAY SCHOOL SF
13-12-13-11-11
Gap: 1:53
90:36
18:07
7:47
274 Sofia Erdman
Fr
16:54
7:15
28
Ellie Warden
Fr
18:09
7:47
56
Juliette Stubbs
Sr
18:14
7:50
58
Quinn Bertero
So
18:32
7:57
63
Emma Tucker
Fr
18:47
8:04
69
Sara Fast
Fr
18:51
8:05
73




12 KIPP SAN JOSE
12-11-11-13-12
Gap: 2:47
91:54
18:23
7:53
302 Marlen De La Cruz
So
16:53
7:15
27
Liliana Sar Mireles
So
17:23
7:28
41
Jennifer Ortega
Jr
18:50
8:05
71
Viviana Moreno
Fr
19:08
8:13
79
Jennifer Granados
Jr
19:40
8:26
84
Joanna Canales
Jr
20:36
8:50
90
Karla Salinas
Fr
21:47
9:21
92
13 YUBA CITY
14-14-12-12-13
Gap: 2:52
92:25
18:29
7:56
306 Datia Ersgova
Jr
17:25
7:28
42
Alexah Owens
Sr
17:43
7:36
47
Hannah Owens
Sr
18:02
7:44
52
Kylie Wada
Jr
18:58
8:08
76
Mariah Myers
Jr
20:17
8:42
89








14 HILMAR
11-13-14-14-14
Gap: 2:24
92:04
18:25
7:54
307 Arianna Lara-chavez
Sr
16:50
7:13
26
Monic Gonzalez
Sr
18:25
7:54
60
Jacinta Alves
Fr
18:40
8:01
66
Lexie Avalos
Jr
18:55
8:07
75
Andrea Yanez
So
19:14
8:15
80
Isabel Patterson
So
22:06
9:29
93
Allison Dasilva
So
22:18
9:34
95
15 James Lick
15-15-15-15-15
Gap: 3:34
95:48
19:10
8:13
357 Arlet Miranda
Jr
17:40
7:35
46
Belen Sanchez
Jr
18:12
7:49
57
Jenny Villagomez
So
19:18
8:17
81
Justine Austria
So
19:24
8:20
82
Analilia Regla
Sr
21:14
9:07
91








16 EASTSIDE C.P.
16-16-16-16-16
Gap: 3:39
99:56
19:59
8:35
416 Ariana Aranda
Jr
18:33
7:58
64
Reyanna Ruiz
So
19:26
8:20
83
Karina Maldonado
Jr
19:46
8:29
87
Xochilth Aguila
So
19:59
8:35
88
Giselle Garcia
Jr
22:12
9:32
94








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Mallorie Jenne Jr SAN MATEO 15:18 6:34
2 Evelyn Contreras Jr SAN MATEO 16:18 7:00
3 Olivia Ross Sr SCOTTS VALLEY 16:40 7:09
4 Aakanksha Ajithkuma Sr MOREAU CATHOLIC 17:04 7:19
5 Talia Lowere Sr MOREAU CATHOLIC 17:10 7:22
6 Emma Schaefer-whitt Jr SCOTTS VALLEY 17:30 7:31
7 Kayla Moraida So MOREAU CATHOLIC 17:31 7:31
8 Allison Hastings Jr MOREAU CATHOLIC 17:43 7:36
9 Sophia Famalett So MOREAU CATHOLIC 17:47 7:38
10 Grace Garcia Sr HALF MOON BAY 17:54 7:41
11 Daniela Corona Jr HALF MOON BAY 18:06 7:46
12 Yvone Su So OCEANA 18:10 7:48
13 Makenna Colucci Sr HALF MOON BAY 18:16 7:50
14 Calista Ayala Jr VANDEN 18:31 7:57
15 Florence Chang Jr OCEANA 18:39 8:00
16 Katherine Booska Jr JUSTIN-SIENA 18:40 8:01
17 Ronary Castor Jr OCEANA 18:51 8:05
18 Ariel Ratsep Fr SF WALDORF 18:56 8:08
19 Kristina Popyack Sr HALF MOON BAY 18:58 8:08
20 Eleanor Levinson-mu Jr SF WALDORF 18:59 8:09
21 Josephine Lee Jr SUMMIT SHASTA 19:04 8:11
22 Juliangel Deguzman Jr JEFFERSON 19:06 8:12
23 Sravya Balasa Sr MOREAU CATHOLIC 19:16 8:16
24 Alexa Dean Jr SCOTTS VALLEY 19:19 8:17
25 Madelyn Delaney Sr SAN MATEO 19:19 8:17
26 Shaleen Sandhu Jr MOREAU CATHOLIC 19:21 8:18
27 Arielle Asino So MOREAU CATHOLIC 19:25 8:20
28 Victoria Melton Jr VANDEN 19:26 8:20
29 Hannah Moscovici So BAY SCHOOL SF 19:35 8:24
30 Anya Blumenfield Jr BAY SCHOOL SF 19:40 8:26
31 Julianna Brown Sr HALF MOON BAY 19:49 8:30
32 Jemarie Dumaldal Sr JEFFERSON 19:57 8:34
33 Fairuz Sadoun Fr SF WALDORF 20:13 8:41
34 Kristina Canonizado Fr MOREAU CATHOLIC 20:18 8:43
35 Judy B. Fr MOREAU CATHOLIC 20:21 8:44
36 Hannah Eckert Jr HARKER SCHOOL 20:25 8:46
37 Molly Tucker Fr BAY SCHOOL SF 20:28 8:47
38 Jessica Zhao Fr OCEANA 20:31 8:48
39 Asha Mcgee Jr BAY SCHOOL SF 20:37 8:51
40 Jade Peeples Sr SOQUEL 20:42 8:53
41 Hannah Chan So OCEANA 20:46 8:55
42 Shannon Perry Sr WOODSIDE 20:56 8:59
43 Aliana Santos Sr James Lick 20:58 9:00 1/2 8/17 15/20 22:29
(1:31)
22:29
(1:31)
22:29
(1:31)
Flying like a Comet (LY, LR, PR)
44 Jasmine Ramos So OCEANA 21:06 9:03
45 Bennie Assloari Jr JUSTIN-SIENA 21:20 9:09
46 Lara Fleischhauer Jr SAN MARIN 22:19 9:35
47 Eva Brandis Jr SAN MARIN 22:21 9:36
48 Alison Luo Fr OCEANA 22:53 9:49
49 Abby Wong Fr SUMMIT SHASTA 22:56 9:51
50 Stefanie Gonzalez Jr SUMMIT SHASTA 23:21 10:01
51 Pauline Castillo Jr MOREAU CATHOLIC 23:46 10:12
52 Kris Vicencio Jr JEFFERSON 24:17 10:25
53 Karina Garcia Sr HALF MOON BAY 24:20 10:27
54 Claudia Valencia So CRISTO REY 24:25 10:29
55 Aya Alazzeh Jr MILLS 24:29 10:30
56 Bryceida Valencia So CRISTO REY 24:35 10:33
57 Trinity Kirkland Jr CA SCH FOR DEAF 25:02 10:45
58 Laysha Alvarado Fr KIPP SAN JOSE 25:04 10:45
59 Kayla Miranda Fr MOREAU CATHOLIC 25:20 10:52
60 Ashley Melgar Jr KIPP SAN JOSE 27:25 11:46
61 Vanessa Correia Fr CRISTO REY 27:34 11:50
62 Elizabeth Perez Sr James Lick 27:57 12:00 2/2 16/17 15/15 24:01 24:01 23:29
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Audrey Kim So MILLS 15:26 6:37
2 Amy Holmes So AMADOR 15:50 6:48
3 Hanna Zarrinnegar So NUEVA SCHOOL 16:04 6:54
4 Marisa Castagna Fr MENLO SCHOOL 16:09 6:56
5 Lucy Thomas Fr SOQUEL 16:15 6:58
6 Ryann Minnis So CONVENT & S.H. 16:22 7:01
7 Olivia Goeury So SCOTTS VALLEY 16:24 7:02
8 Claire Yerby So HALF MOON BAY 16:31 7:05
9 Annette Bonilla Fr MONTEREY 16:33 7:06
10 Gabby Kogler Fr MENLO SCHOOL 16:38 7:08
11 Mila Opalenik So AMADOR 16:40 7:09
12 Maddie Sanders Fr MENLO SCHOOL 16:43 7:10
13 Madison Wong Fr MILLS 16:53 7:15
14 Aliyah Crawford So SCOTTS VALLEY 17:05 7:20
15 Madison Smith Fr TERRA LINDA 17:08 7:21
16 Chloe Xu Fr MILLS 17:08 7:21
17 Virginia Morford Fr CONVENT & S.H. 17:09 7:22
18 Rachel Wilson Fr AMADOR 17:16 7:25
19 Layne Faust Fr HALF MOON BAY 17:19 7:26
20 Siena Gavin Fr MENLO SCHOOL 17:23 7:28
21 Sidney Pena So MENLO SCHOOL 17:25 7:28
22 Adele Bonomi So CONVENT & S.H. 17:28 7:30
23 Isabelle Thiara So CONVENT & S.H. 17:29 7:30
24 Gladys Valadez So SAN LORENZO 17:32 7:32
25 Dagny Wallace Fr CONVENT & S.H. 17:33 7:32
26 Maddie Park So NUEVA SCHOOL 17:41 7:35
27 Ariana Santillan-le So SOQUEL 17:50 7:39
28 Lilyana Ontiveros Fr TECHNOLOGY HS 17:52 7:40
29 Jessica Lam Fr JEFFERSON 17:52 7:40
30 Elle Gedney Fr AMADOR 17:55 7:41
31 Katy Brooks So VANDEN 17:57 7:42
32 Sofia Telfer So CONVENT & S.H. 17:58 7:43
33 Sofia Houts Fr CONVENT & S.H. 17:59 7:43
34 Kyra Torres Fr CONVENT & S.H. 17:59 7:43
35 Alexandria Hicks Fr VANDEN 17:59 7:43
36 Jasmine Jimenez Fr CA SCH FOR DEAF 18:05 7:46
37 Irene Madejski So NUEVA SCHOOL 18:28 7:56
38 Natalie Nessi So WOODSIDE 18:34 7:58
39 Fiona Ben-ora So TERRA LINDA 18:35 7:59
40 Grace Teuscher Fr HEAD ROYCE 18:43 8:02
41 Jacqueline Santiago Fr MONTEREY 18:48 8:04
42 Estafania Reed So OAK GROVE 18:55 8:07
43 Danyanira Leon Fr LATINO C.P. 18:57 8:08
44 Karine Chan Fr MILLS 18:58 8:08
45 Erika Marquez Fr LATINO C.P. 19:04 8:11
46 Alia Tu So WOODSIDE 19:05 8:11
47 Grace Silverman Fr MENLO SCHOOL 19:07 8:12
48 Winnifred Regan Fr BASIS INDEP. 19:09 8:13
49 Eileen Li So HARKER SCHOOL 19:17 8:17
50 Adrianna Kristoffer Fr AMADOR 19:18 8:17
51 Ezra Chan So MILLS 19:22 8:19
52 Michelle Choy So MILLS 19:29 8:22
53 Bella Guel So MENLO SCHOOL 19:29 8:22
54 Ava Allaback So SOQUEL 19:36 8:25
55 Ashley Preciado So James Lick 19:45 8:29 1/10 5/17 22/26 23:46
(4:01)
23:46
(4:01)
23:46
(4:01)
Flying like a Comet (LY, LR, PR)
56 Allison John Fr HARKER SCHOOL 19:50 8:31
57 Andrea Gonzalez Fr OAK GROVE 19:52 8:32
58 Stephanie Sun So BASIS INDEP. 19:55 8:33
59 Cindy Arinaga Fr EASTSIDE C.P. 20:02 8:36
60 Megan Hooper So TERRA LINDA 20:09 8:39
61 Bella Deruvo Fr SAN MARIN 20:10 8:39
62 Isabel Rubiano Fr MONTEREY 20:20 8:44
63 Mya Hammond Fr James Lick 20:30 8:48 2/10 6/17 17/20
64 Raphaelle Laluyaux Fr CONVENT & S.H. 20:32 8:49
65 Laura Schuster So WOODSIDE 20:36 8:50
66 Anika Regan Fr BASIS INDEP. 20:36 8:50
67 Sierra Vasquez Fr AMADOR 20:41 8:53
68 Mallory Seyboldt Fr AMADOR 20:42 8:53
69 Annabelle Ju So HARKER SCHOOL 20:50 8:56
70 Amanda Vega So CA SCH FOR DEAF 20:52 8:57
71 Diana Pastrana So OAK GROVE 20:53 8:58
72 Emma Veronica So James Lick 20:55 8:59 3/10 7/17 13/17
73 Emely Lopez Fr James Lick 21:07 9:04 4/10 9/17 5/12
74 Camilla San Juan Fr IMPACT ACADEMY 21:09 9:05
75 Gissel Rodriguez Fr LATINO C.P. 21:15 9:07
76 Grace Rawlinson So NUEVA SCHOOL 21:17 9:08
77 Sophia Morales Fr SOQUEL 21:20 9:09
78 Ella Greenshields Fr MONTEREY 21:20 9:09
79 Yesenia Verduzco So EASTSIDE C.P. 21:42 9:19
80 Alejandra Duran So IMPACT ACADEMY 21:42 9:19
81 Mariana Perez Fr James Lick 21:43 9:19 5/10 11/17 5/6
82 Chloe Delaney Fr AMADOR 21:44 9:20
83 Samantha Velazquez Fr EASTSIDE C.P. 22:01 9:27
84 Chloe Postlewaite So WOODSIDE 22:13 9:32
85 Daniela Gocobachi So TERRA LINDA 22:37 9:42
86 Stephanie Hernandez Fr EASTSIDE C.P. 22:49 9:48
87 Jenny Rocha Fr SOQUEL 22:56 9:51
88 Katrina De Mesa Fr CONVENT & S.H. 23:06 9:55
89 Francine Estranero Fr James Lick 23:06 9:55 6/10 12/17 5/5
90 Mia Bailey Fr SCOTTS VALLEY 23:49 10:13
91 Estefani Herrera Fr James Lick 24:34 10:33 7/10 13/17 4/4
92 Cali Martin So YUBA CITY 26:03 11:11
93 Anabel Amado Fr CA SCH FOR DEAF 26:20 11:18
94 Paige Dixon Fr AMADOR 26:31 11:23
95 Kenasia Brown So CA SCH FOR DEAF 27:21 11:44
96 Maria Sanchez Fr James Lick 27:30 11:48 8/10 14/17 3/3
97 Denise Marquez So James Lick 27:31 11:49 9/10 15/17 3/3
98 Anahi Santos So James Lick 28:57 12:25 10/10 17/17 2/2
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 MENLO SCHOOL
3-1-1-1-1
Gap: 1:16
84:18
16:52
7:14
44 Marisa Castagna
Fr
16:09
6:56
3
Gabby Kogler
Fr
16:38
7:08
6
Maddie Sanders
Fr
16:43
7:10
8
Siena Gavin
Fr
17:23
7:28
13
Sidney Pena
So
17:25
7:28
14
Grace Silverman
Fr
19:07
8:12
23
Bella Guel
So
19:29
8:22
27
2 CONVENT & S.H.
5-4-4-4-2
Gap: 1:11
86:01
17:12
7:23
64 Ryann Minnis
So
16:22
7:01
5
Virginia Morford
Fr
17:09
7:22
11
Adele Bonomi
So
17:28
7:30
15
Isabelle Thiara
So
17:29
7:30
16
Dagny Wallace
Fr
17:33
7:32
17
Sofia Telfer
So
17:58
7:43
20
Sofia Houts
Fr
17:59
7:43
21
2 AMADOR
2-1-3-2-2
Gap: 3:28
86:59
17:24
7:28
64 Amy Holmes
So
15:50
6:48
2
Mila Opalenik
So
16:40
7:09
7
Rachel Wilson
Fr
17:16
7:25
12
Elle Gedney
Fr
17:55
7:41
19
Adrianna Kristoffer
Fr
19:18
8:17
24
Sierra Vasquez
Fr
20:41
8:53
31
Mallory Seyboldt
Fr
20:42
8:53
32
4 MILLS
1-3-2-3-4
Gap: 3:56
87:47
17:33
7:32
67 Audrey Kim
So
15:26
6:37
1
Madison Wong
Fr
16:53
7:15
9
Chloe Xu
Fr
17:08
7:21
10
Karine Chan
Fr
18:58
8:08
22
Ezra Chan
So
19:22
8:19
25
Michelle Choy
So
19:29
8:22
26




5 SOQUEL
4-5-5-5-5
Gap: 6:41
97:57
19:35
8:24
122 Lucy Thomas
Fr
16:15
6:58
4
Ariana Santillan-le
So
17:50
7:39
18
Ava Allaback
So
19:36
8:25
28
Sophia Morales
Fr
21:20
9:09
35
Jenny Rocha
Fr
22:56
9:51
37








6 James Lick
6-6-6-6-6
Gap: 1:58
104:00
20:48
8:56
162 Ashley Preciado
So
19:45
8:29
29
Mya Hammond
Fr
20:30
8:48
30
Emma Veronica
So
20:55
8:59
33
Emely Lopez
Fr
21:07
9:04
34
Mariana Perez
Fr
21:43
9:19
36
Francine Estranero
Fr
23:06
9:55
38
Estefani Herrera
Fr
24:34
10:33
39
Way to go Comets! (LR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 CONVENT & S.H.
1-1-1-1-1
Gap: 5:08
97:34
19:31
8:22
15 Sofia Telfer
So
17:58
7:43
1
Sofia Houts
Fr
17:59
7:43
2
Kyra Torres
Fr
17:59
7:43
3
Raphaelle Laluyaux
Fr
20:32
8:49
4
Katrina De Mesa
Fr
23:06
9:55
5








2 James Lick
2-2-2-2-2
Gap: 5:51
131:38
26:20
11:18
40 Francine Estranero
Fr
23:06
9:55
6
Estefani Herrera
Fr
24:34
10:33
7
Maria Sanchez
Fr
27:30
11:48
8
Denise Marquez
So
27:31
11:49
9
Anahi Santos
So
28:57
12:25
10








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.