James Lick Results from the Central Coast Section Finals at Crystal Springs on 11/18/97

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alfredo Rubalacava Sr V 18:31 6:17 2.95 52/69 5/7 5/7 7/9 Flying like a Comet (SBP)
Dan Moran Sr V 19:47 6:42 2.95 63/69 7/7 7/7 7/9 Flying like a Comet (SBP)
Daniel Rendon Sr V 16:45 5:41 2.95 9/69 2/7 2/7 2/9 Flying like a Comet (SBP)
Ralph Melendez Sr V 18:03 6:07 2.95 42/69 3/7 3/7 7/9 Flying like a Comet (SBP)
Raymond Kimmel Fr V 18:39 6:19 2.95 55/69 6/7 6/7 6/9 Flying like a Comet (SBP)
Sham Parmar Sr V 16:41 5:39 2.95 6/69 1/7 1/7 4/15 Flying like a Comet (SBP)
Will Crane Jr V 18:20 6:13 2.95 48/69 4/7 4/7 7/9 Flying like a Comet (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 5/9 88:20
1:50
2.95 5:59 5:39 6:17 141 5:36 82:32 80:47 Sham Parmar (5), Daniel Rendon (8), Ralph Melendez (38), Will Crane (43), Alfredo Rubalacava (47)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Louie White Sr HALF MOON BAY 16:08 5:28
2 Matthew Benda Jr HALF MOON BAY 16:18 5:32
3 Andy Chain Sr HALF MOON BAY 16:20 5:32
4 Pedro Maldonado Sr SEASIDE 16:25 5:34
5 Leif Bright Sr MONTE VISTA CHRIST. 16:27 5:35
6 Sham Parmar Sr James Lick 16:41 5:39 1/7 1/7 4/15 Flying like a Comet (SBP)
7 Kevin Leathers Sr GUNDERSON 16:43 5:40
8 Chip Powers So CARMEL 16:44 5:40
9 Daniel Rendon Sr James Lick 16:45 5:41 2/7 2/7 2/9 Flying like a Comet (SBP)
10 Matt Wilkinson Sr HALF MOON BAY 16:46 5:41
11 Drew Copeland Sr SARATOGA 16:49 5:42
12 John Narciso Jr GUNDERSON 16:51 5:43
13 Alex Shoor Jr SARATOGA 16:54 5:44
14 Dan Woodruff Sr PACIFIC GROVE 16:55 5:44
15 Mario Trujillo Sr GONZALES 16:57 5:45
16 Michael John macia Sr GUNDERSON 16:57 5:45
17 Ryan Stroup Sr GUNDERSON 16:59 5:45
18 Skip Powers So CARMEL 17:01 5:46
19 Brett Pahler Sr SARATOGA 17:01 5:46
20 Tony Dines Jr HALF MOON BAY 17:08 5:48
21 Johny Johssen So CARMEL 17:16 5:51
22 Antonio Kirson Jr HALF MOON BAY 17:19 5:52
23 Alex Daniels Jr SARATOGA 17:23 5:54
24 Tyson Curtis Jr R. L. STEVENSON 17:25 5:54
25 Dong Wong Sr SACRED HEART CATH. 17:26 5:55
26 Jeff Beyers So SARATOGA 17:26 5:55
27 Jake Walsh Jr SAN LORENZO VALLEY 17:27 5:55
28 Gabe Pfeiffer Jr PACIFIC GROVE 17:29 5:56
29 Nobuaki Tomine So SARATOGA 17:35 5:58
30 Mike Boukne Jr SACRED HEART CATH. 17:35 5:58
31 Jimmy Zapeda Jr GUNDERSON 17:41 6:00
32 Chris Blancarte Fr GUNDERSON 17:41 6:00
33 Ty Walsh Jr SAN LORENZO VALLEY 17:41 6:00
34 David Poulson Fr HALF MOON BAY 17:45 6:01
35 Joey Shelveson Jr CARMEL 17:51 6:03
36 Zubin Egglestor Jr CARMEL 17:51 6:03
37 Dan Weslow Sr SACRED HEART CATH. 17:57 6:05
38 Francisco Chavez Jr PACIFIC GROVE 17:58 6:05
39 Jeff Moniz So PALMA 18:01 6:06
40 Pat Moley So SACRED HEART CATH. 18:03 6:07
41 Peyton Mcelyea Fr PACIFIC GROVE 18:03 6:07
42 Ralph Melendez Sr James Lick 18:03 6:07 3/7 3/7 7/9 Flying like a Comet (SBP)
43 Colin Mcateer So SACRED HEART CATH. 18:05 6:08
44 Andy Pew Jr GUNDERSON 18:08 6:09
45 Deryck Santos So VALLEY CHRISTIAN SJ 18:10 6:09
46 William Squire Sr SACRED HEART CATH. 18:19 6:13
47 Andrew Sun Sr SARATOGA 18:19 6:13
48 Will Crane Jr James Lick 18:20 6:13 4/7 4/7 7/9 Flying like a Comet (SBP)
49 Benjie Grant Jr PACIFIC GROVE 18:21 6:13
50 Tim Pfeiffer Jr CARMEL 18:26 6:15
51 Vito Azzolino Jr SACRED HEART CATH. 18:30 6:16
52 Alfredo Rubalacava Sr James Lick 18:31 6:17 5/7 5/7 7/9 Flying like a Comet (SBP)
53 Julian Ramirez Jr SEASIDE 18:35 6:18
54 Milton Bonilla Fr SEASIDE 18:38 6:19
55 Raymond Kimmel Fr James Lick 18:39 6:19 6/7 6/7 6/9 Flying like a Comet (SBP)
56 Danny Nilsen Sr SEASIDE 18:40 6:20
57 Marvin Sorto Fr SEASIDE 18:41 6:20
58 Corey Jamieson Sr SAN LORENZO VALLEY 18:42 6:20
59 Anthony Santiago Jr PACIFIC GROVE 18:53 6:24
60 Jeremy Peacher So CARMEL 18:54 6:24
61 Andy Lewis So SAN LORENZO VALLEY 19:02 6:27
62 Tylor Hansen Jr PACIFIC GROVE 19:20 6:33
63 Dan Moran Sr James Lick 19:47 6:42 7/7 7/7 7/9 Flying like a Comet (SBP)
64 Torrey Smith Sr SANTA CRUZ 19:52 6:44
65 Eric Lemon Jr SAN LORENZO VALLEY 20:18 6:53
66 Zeb Bradley Fr SAN LORENZO VALLEY 20:19 6:53
67 Raphael Sosa Sr SEASIDE 20:22 6:54
68 Gerald Kaiser Jr SEASIDE 20:39 7:00
69 Ben Moser Sr SAN LORENZO VALLEY 21:19 7:14
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 HALF MOON BAY
1-1-1-1-1
Gap: 1:00
82:40
16:32
5:36
33 Louie White
Sr
16:08
5:28
1
Matthew Benda
Jr
16:18
5:32
2
Andy Chain
Sr
16:20
5:32
3
Matt Wilkinson
Sr
16:46
5:41
9
Tony Dines
Jr
17:08
5:48
18
Antonio Kirson
Jr
17:19
5:52
20
David Poulson
Fr
17:45
6:01
31
2 GUNDERSON
4-3-2-2-2
Gap: 0:58
85:11
17:02
5:47
74 Kevin Leathers
Sr
16:43
5:40
6
John Narciso
Jr
16:51
5:43
11
Michael John macia
Sr
16:57
5:45
14
Ryan Stroup
Sr
16:59
5:45
15
Jimmy Zapeda
Jr
17:41
6:00
28
Chris Blancarte
Fr
17:41
6:00
29
Andy Pew
Jr
18:08
6:09
40
3 SARATOGA
6-4-3-3-3
Gap: 0:37
85:33
17:07
5:48
83 Drew Copeland
Sr
16:49
5:42
10
Alex Shoor
Jr
16:54
5:44
12
Brett Pahler
Sr
17:01
5:46
17
Alex Daniels
Jr
17:23
5:54
21
Jeff Beyers
So
17:26
5:55
23
Nobuaki Tomine
So
17:35
5:58
26
Andrew Sun
Sr
18:19
6:13
42
4 CARMEL
5-5-4-4-4
Gap: 1:07
86:43
17:21
5:53
107 Chip Powers
So
16:44
5:40
7
Skip Powers
So
17:01
5:46
16
Johny Johssen
So
17:16
5:51
19
Joey Shelveson
Jr
17:51
6:03
32
Zubin Egglestor
Jr
17:51
6:03
33
Tim Pfeiffer
Jr
18:26
6:15
45
Jeremy Peacher
So
18:54
6:24
55
5 James Lick
3-2-5-5-5
Gap: 1:50
88:20
17:40
5:59
141 Sham Parmar
Sr
16:41
5:39
5
Daniel Rendon
Sr
16:45
5:41
8
Ralph Melendez
Sr
18:03
6:07
38
Will Crane
Jr
18:20
6:13
43
Alfredo Rubalacava
Sr
18:31
6:17
47
Raymond Kimmel
Fr
18:39
6:19
50
Dan Moran
Sr
19:47
6:42
58
6 PACIFIC GROVE
7-6-6-6-6
Gap: 1:26
88:46
17:45
6:01
154 Dan Woodruff
Sr
16:55
5:44
13
Gabe Pfeiffer
Jr
17:29
5:56
25
Francisco Chavez
Jr
17:58
6:05
35
Peyton Mcelyea
Fr
18:03
6:07
37
Benjie Grant
Jr
18:21
6:13
44
Anthony Santiago
Jr
18:53
6:24
54
Tylor Hansen
Jr
19:20
6:33
57
7 SACRED HEART CATH.
8-7-7-7-7
Gap: 0:39
89:06
17:49
6:02
158 Dong Wong
Sr
17:26
5:55
22
Mike Boukne
Jr
17:35
5:58
27
Dan Weslow
Sr
17:57
6:05
34
Pat Moley
So
18:03
6:07
36
Colin Mcateer
So
18:05
6:08
39
William Squire
Sr
18:19
6:13
41
Vito Azzolino
Jr
18:30
6:16
46
8 SEASIDE
2-8-8-8-8
Gap: 2:16
90:59
18:12
6:10
204 Pedro Maldonado
Sr
16:25
5:34
4
Julian Ramirez
Jr
18:35
6:18
48
Milton Bonilla
Fr
18:38
6:19
49
Danny Nilsen
Sr
18:40
6:20
51
Marvin Sorto
Fr
18:41
6:20
52
Raphael Sosa
Sr
20:22
6:54
61
Gerald Kaiser
Jr
20:39
7:00
62
9 SAN LORENZO VALLEY
9-9-9-9-9
Gap: 2:51
93:10
18:38
6:19
222 Jake Walsh
Jr
17:27
5:55
24
Ty Walsh
Jr
17:41
6:00
30
Corey Jamieson
Sr
18:42
6:20
53
Andy Lewis
So
19:02
6:27
56
Eric Lemon
Jr
20:18
6:53
59
Zeb Bradley
Fr
20:19
6:53
60
Ben Moser
Sr
21:19
7:14
63
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.