South Torrance Results from the Nike Portland XC at Blue Lake Park, OR on 9/28/19

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Fujikura, Yusei Sr V 18:21.1 5:55 3.1 144/167 7/7 7/7 6/14
Kano, Alex So V 17:57.5 5:48 3.1 115/167 3/7 3/7 24/26
Martinez, Robert Sr V 17:51.9 5:46 3.1 106/167 2/7 2/7 26/26 16:36
Meyer, Nicholas So V 18:10.1 5:52 3.1 134/167 4/7 4/7 22/25
Nunley, Andrew So V 18:12.2 5:52 3.1 138/167 6/7 6/7 13/24
Peters, Matt Jr V 16:51.8 5:26 3.1 21/167 1/7 1/7 14/27 17:17
(0:25,2.4)
You ROCK! (DPR)
Spencer, Casey Sr V 18:10.2 5:52 3.1 135/167 5/7 5/7 18/25 17:09
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 23/25 89:02
1:18
3.1 5:45 5:26 5:52 497 5:25 Matt Peters (21), Robert Martinez (103), Alex Kano (112), Nicholas Meyer (130), Casey Spencer (131)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Toby Ruston Jr Dallas 16:10.5 5:13
2 Aidan Rowley Sr Columbia River 16:11.7 5:13
3 Tyriq Granillo Sr Cathedral 16:14.2 5:14
4 Jacob Willcox Sr Edmonds-Woodway 16:16.9 5:15
5 Gabriel Galaz Sr Cathedral 16:18.1 5:16
6 Derek Litzsinger Sr Eagle 16:20.3 5:16
7 Fabian Gomez Sr Warren 16:23.2 5:17
8 Josh Haynes Jr Hood River Valley 16:24 5:17
9 Zach Garey Sr Borah 16:27.6 5:19
10 Benjamin Harvey Sr Clackamas 16:31.3 5:20
11 Gavin Grass Sr Dallas 16:32.5 5:20
12 Cai Duran Sr Granada Hills 16:33.9 5:21
13 Jacob Laws Sr South Kitsap 16:34 5:21
14 Donovan DeWhitt Sr Clackamas 16:39.3 5:22
15 Ethan Harper Sr Lincoln 16:40.8 5:23
16 Chandler Emerson Sr Eagle 16:41.3 5:23
17 Tucker Bowerfind So Lincoln 16:41.3 5:23
18 Luke Lund Sr Prairie 16:42.6 5:23
19 Maximilian Girardet So Clackamas 16:50.7 5:26
20 Tyrel Taggart So Eagle 16:51.4 5:26
21 Matt Peters Jr South Torrance 16:51.8 5:26 1/7 1/7 14/27
22 Mason Weisgerber Fr Wilsonville 16:53.5 5:27
23 Omar Quintana Sr Hood River Valley 16:53.7 5:27
24 Matthew Hillyer So Bellarmine Prep 16:54.3 5:27
25 Elisha Hirschfield Sr Lincoln 16:55 5:27
26 Charlie Bailey Sr Barlow 16:55.1 5:27
27 Quincy Ellis Jr Borah 16:55.1 5:27
28 Alex Jenkins Jr Clovis North 16:55.3 5:28
29 Daniel Barna So Columbia River 16:56.1 5:28
30 Cameron Nazal Sr Westview 16:56.3 5:28
31 Jacob Rowden Jr South Kitsap 16:57.1 5:28
32 Michael Nsengiyumva Jr Borah 16:57.8 5:28
33 Jacob Harvey Sr Clackamas 16:58.4 5:29
34 Chase Schermer So Mountain View (OR) 16:58.9 5:29
35 Cian Monaghan So Puyallup 16:59.6 5:29
36 Ben McClelland So Wilsonville 17:00.5 5:29
37 Leonardo Acevedo Sr Warren 17:00.9 5:29
38 Max Lin Sr Westview 17:01.7 5:30
39 Samuel Roach So Tualatin 17:03.3 5:30
40 Aiden Smith So Lincoln 17:03.4 5:30
41 Alec Bledsoe Sr Puyallup 17:03.6 5:30
42 Dylan Manning Jr Tesoro 17:04.4 5:30
43 Fisher Riggs Sr Eagle 17:05.5 5:31
44 Dylan Idleman Jr Tesoro 17:05.8 5:31
45 Grahm Breiter Jr Tesoro 17:06.1 5:31
46 Julian Umana So Cathedral 17:06.1 5:31
47 Bryce Granillo Jr Cathedral 17:07.4 5:31
48 Zackary Childers Jr Granada Hills 17:08.8 5:32
49 Owen Franco Sr Warren 17:09.2 5:32
50 Samuel Zielke Jr Puyallup 17:10.9 5:33
51 Paean Ocampo So Clovis North 17:11 5:33
52 Trevor Nielsen Sr Clackamas 17:11.1 5:33
53 Cade Kooch Sr Barlow 17:13.3 5:33
54 Aidan Moore So Bellarmine Prep 17:14.5 5:34
55 Liam Murray So Boise 17:14.8 5:34
56 Mark McIntyre So Boise 17:14.9 5:34
57 Emanuel Corona So Warren 17:15.4 5:34
58 Jon Morton Jr Aloha 17:15.9 5:34
59 Cole Shockey So Mountain View (OR) 17:16.3 5:34
60 Brody Tomlinson So Eagle 17:16.5 5:34
61 Leo Torres Jr Aloha 17:16.9 5:34
62 Jacob McClelland So Wilsonville 17:18.4 5:35
63 Luke Ammirati Jr Boise 17:18.4 5:35
64 Jackson Cook Jr Eagle 17:18.6 5:35
65 Juan Sanchez Jr Cathedral 17:18.7 5:35
66 Sebastian Pinger Jr Wilsonville 17:20.7 5:36
67 Ryder Morgan So Tesoro 17:23.3 5:37
68 Roman Thomas Fr Bellarmine Prep 17:25.9 5:37
69 Baird Reynolds Sr Eagle 17:26.6 5:38
70 Caleb Lakeman So Tualatin 17:26.6 5:38
71 Matthew Eitzen So Bellarmine Prep 17:27.7 5:38
72 Dean Horton So Tualatin 17:28.6 5:38
73 Gabe Tinelle Jr Lincoln 17:28.9 5:38
74 Elliot Hawley Fr Hood River Valley 17:29.9 5:39
75 Aaron P Garcia Sr Warren 17:32.2 5:39
76 Logan Bury Jr Edmonds-Woodway 17:32.3 5:39
77 Rocky Rowedder Sr Borah 17:32.3 5:39
78 Ty Stewart Jr Borah 17:32.9 5:40
79 Sam Janasik Sr Hood River Valley 17:38.1 5:41
80 Rafae Tariq Sr Granada Hills 17:38.2 5:41
81 Shiva Rajbhandari Fr Boise 17:38.8 5:42
82 Brinton Call Jr Westview 17:40 5:42
83 Josh Aguilar Jr Wilsonville 17:40.5 5:42
84 Ethan Daugherty Jr Aloha 17:40.8 5:42
85 Sam Smith Sr Tualatin 17:41.2 5:42
86 Nate Herrick So Puyallup 17:41.9 5:43
87 Carson Nitta Jr Lincoln 17:42.4 5:43
88 Jackson Henstrom So Westview 17:42.6 5:43
89 Parker Waugh So Barlow 17:43 5:43
90 Mathew Oaks So Clovis North 17:43.1 5:43
91 Jack McIntyre So Boise 17:43.5 5:43
92 Jude Helmes So Columbia River 17:43.6 5:43
93 Kaleb Bustamante Sr Forest Grove 17:44 5:43
94 Alejandro Perez Jr Aloha 17:44.5 5:43
95 Braeden Blakeney Sr Hood River Valley 17:46.9 5:44
96 Joshua Rodli So Dallas 17:47.6 5:44
97 Luis Silva Sr Granada Hills 17:47.9 5:44
98 Andrew Douglas Jr Columbia River 17:48.3 5:45
99 Aiden Patel Jr Bellarmine Prep 17:49.4 5:45
100 Landon Gunter Jr Prairie 17:49.4 5:45
101 Osker Almeda Sr Forest Grove 17:50 5:45
102 Connor Bryan Jr Edmonds-Woodway 17:50 5:45
103 Nathan Wilde Fr Wilsonville 17:50.1 5:45
104 Jack Creech So Mountain View (OR) 17:51 5:45
105 Nathan Gassaway Jr Columbia River 17:51.6 5:46
106 Robert Martinez Sr South Torrance 17:51.9 5:46 2/7 2/7 26/26
107 Braydon Lee Fr Barlow 17:52.4 5:46
108 Jonathan Wallace Sr Forest Grove 17:53.3 5:46
109 Sean Marshall Sr Aloha 17:53.5 5:46
110 Aidan Putnam Jr Tualatin 17:53.6 5:46
111 Miles Hoene-Langdon Jr Borah 17:54.7 5:47
112 Joshua Humann Jr Hood River Valley 17:55.3 5:47
113 Brandon Donis Sr Tesoro 17:56.1 5:47
114 Antonio Barrientos Sr Dallas 17:57 5:47
115 Alex Kano So South Torrance 17:57.5 5:48 3/7 3/7 24/26
116 Elijah Espinola So Edmonds-Woodway 17:57.8 5:48
117 Ryan Clough Sr South Kitsap 17:58.1 5:48
118 Liam Emerick Jr Bellarmine Prep 17:58.4 5:48
119 Eddy Olson So Edmonds-Woodway 17:58.6 5:48
120 Caleb VanderGiessen Sr Faith Bible Christian 17:58.8 5:48
121 Evan Fornander Fr Boise 17:59.5 5:48
122 Samuel Snyder Jr Prairie 17:59.7 5:48
123 John Wang Jr Westview 18:00.4 5:49
124 Zachary McClellan So Columbia River 18:00.7 5:49
125 Owen Kerr Jr Columbia River 18:00.7 5:49
126 Andre Canon Sr Cathedral 18:01.8 5:49
127 Luke Anderson Jr Westview 18:01.9 5:49
128 Jackson Meier So Lincoln 18:02.5 5:49
129 Zach Blanford So Puyallup 18:04.4 5:50
130 Michael Estrada Jr Warren 18:06.2 5:50
131 Brandon Donat Sr Borah 18:06.7 5:51
132 Andrew Cantu Sr Cathedral 18:07 5:51
133 Brennan Koontz So South Kitsap 18:08.6 5:51
134 Nicholas Meyer So South Torrance 18:10.1 5:52 4/7 4/7 22/25
135 Casey Spencer Sr South Torrance 18:10.2 5:52 5/7 5/7 18/25
136 Cody Santaguida Jr Mountain View (OR) 18:11.3 5:52
137 Timothy Bounmy Jr Aloha 18:11.7 5:52
138 Andrew Nunley So South Torrance 18:12.2 5:52 6/7 6/7 13/24
139 Cole Noretto So Tualatin 18:15.7 5:53
140 Dylan Huson Jr Puyallup 18:15.9 5:54
141 Keltin Oppenlander Sr Forest Grove 18:17.6 5:54
142 Quincy Parsons Sr South Kitsap 18:20.1 5:55
143 Aaron Ruth Sr Clackamas 18:20.6 5:55
144 Yusei Fujikura Sr South Torrance 18:21.1 5:55 7/7 7/7 6/14
145 Dillon Sackett Jr Edmonds-Woodway 18:21.2 5:55
146 Sebastian Olson Sr Edmonds-Woodway 18:24 5:56
147 Nathaniel Joosten So Puyallup 18:25 5:56
148 Caden Hoyt Jr Prairie 18:25.4 5:57
149 Pablo Abrego So Granada Hills 18:25.6 5:57
150 Spencer Desmond So Aloha 18:27.5 5:57
151 Isaiah Torres Fr South Kitsap 18:28.7 5:58
152 Ryan Jones Sr Dallas 18:29.3 5:58
153 Jordan McCready Jr Prairie 18:30.7 5:58
154 Daniel Floyd Jr Dallas 18:34.5 6:00
155 Max Lehr Sr Mountain View (OR) 18:36 6:00
156 Andrew Carlos Sr South Kitsap 18:42.3 6:02
157 Dylan Pedersen Jr Prairie 18:44.5 6:03
158 Ben Schnorr Jr Forest Grove 18:45.2 6:03
159 Elia Leto Jr Forest Grove 18:47.9 6:04
160 Cory Hatchel Jr Tesoro 18:52.2 6:05
161 Brady Hayes So Clackamas 18:56 6:06
162 Logan Pound Jr Barlow 19:07.2 6:10
163 Elliot Fleck Jr Granada Hills 19:11.8 6:12
164 RJ Wardell Jr Forest Grove 19:13.1 6:12
165 Ty Kneeshaw Jr Prairie 19:31.6 6:18
166 Colin Bethurum Jr Barlow 19:39.2 6:20
167 AJ Shafer Sr Dallas 19:59 6:27
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Clackamas
9-4-2-1-1
Gap: 0:40
84:11
16:50
5:26
125 Benjamin Harvey
Sr
16:31
5:20
10
Donovan DeWhitt
Sr
16:39
5:22
14
Maximili Girardet
So
16:51
5:26
19
Jacob Harvey
Sr
16:58
5:29
32
Trevor Nielsen
Sr
17:11
5:33
50
Aaron Ruth
Sr
18:21
5:55
139
Brady Hayes
So
18:56
6:06
157
2 Eagle
5-3-1-2-2
Gap: 0:56
84:15
16:51
5:26
142 Derek Litzsing
Sr
16:20
5:16
6
Chandler Emerson
Sr
16:41
5:23
16
Tyrel Taggart
So
16:51
5:26
20
Fisher Riggs
Sr
17:06
5:31
42
Brody Tomlinso
So
17:17
5:34
58
Jackson Cook
Jr
17:19
5:35
62
Baird Reynolds
Sr
17:27
5:38
67
3 Cathedral
3-1-3-4-3
Gap: 1:05
84:05
16:49
5:25
162 Tyriq Granillo
Sr
16:14
5:14
3
Gabriel Galaz
Sr
16:18
5:16
5
Julian Umana
So
17:06
5:31
45
Bryce Granillo
Jr
17:07
5:31
46
Juan Sanchez
Jr
17:19
5:35
63
Andre Canon
Sr
18:02
5:49
122
Andrew Cantu
Sr
18:07
5:51
128
4 Lincoln
12-7-4-3-4
Gap: 0:48
84:49
16:58
5:28
167 Ethan Harper
Sr
16:41
5:23
15
Tucker Bowerfin
So
16:41
5:23
17
Elisha Hirschfi
Sr
16:55
5:27
25
Aiden Smith
So
17:03
5:30
39
Gabe Tinelle
Jr
17:29
5:38
71
Carson Nitta
Jr
17:42
5:43
85
Jackson Meier
So
18:03
5:49
124
5 Borah
8-8-5-5-5
Gap: 1:05
85:26
17:05
5:31
218 Zach Garey
Sr
16:28
5:19
9
Quincy Ellis
Jr
16:55
5:27
27
Michael Nsengiyu
Jr
16:58
5:28
31
Rocky Rowedder
Sr
17:32
5:39
75
Ty Stewart
Jr
17:33
5:40
76
Miles Hoene-La
Jr
17:55
5:47
108
Brandon Donat
Sr
18:07
5:51
127
6 Warren
6-9-6-6-6
Gap: 1:09
85:21
17:04
5:30
219 Fabian Gomez
Sr
16:23
5:17
7
Leonardo Acevedo
Sr
17:01
5:29
36
Owen Franco
Sr
17:09
5:32
48
Emanuel Corona
So
17:15
5:34
55
Aaron P Garcia
Sr
17:32
5:39
73
Michael Estrada
Jr
18:06
5:50
126




7 Wilsonville
15-11-9-8-7
Gap: 0:47
86:14
17:15
5:34
262 Mason Weisgerb
Fr
16:54
5:27
22
Ben McClella
So
17:01
5:29
35
Jacob McClella
So
17:18
5:35
60
Sebastia Pinger
Jr
17:21
5:36
64
Josh Aguilar
Jr
17:41
5:42
81
Nathan Wilde
Fr
17:50
5:45
100




8 Hood River Valley
7-6-7-7-8
Gap: 1:23
86:13
17:15
5:34
272 Josh Haynes
Jr
16:24
5:17
8
Omar Quintana
Sr
16:54
5:27
23
Elliot Hawley
Fr
17:30
5:39
72
Sam Janasik
Sr
17:38
5:41
77
Braeden Blakeney
Sr
17:47
5:44
92
Joshua Humann
Jr
17:55
5:47
109




9 Tesoro
22-18-12-9-9
Gap: 0:52
86:36
17:19
5:35
303 Dylan Manning
Jr
17:04
5:30
41
Dylan Idleman
Jr
17:06
5:31
43
Grahm Breiter
Jr
17:06
5:31
44
Ryder Morgan
So
17:23
5:37
65
Brandon Donis
Sr
17:56
5:47
110
Cory Hatchel
Jr
18:52
6:05
156




10 Bellarmine Prep
16-15-14-11-10
Gap: 0:55
86:52
17:22
5:36
307 Matthew Hillyer
So
16:54
5:27
24
Aidan Moore
So
17:15
5:34
52
Roman Thomas
Fr
17:26
5:37
66
Matthew Eitzen
So
17:28
5:38
69
Aiden Patel
Jr
17:49
5:45
96
Liam Emerick
Jr
17:58
5:48
115




11 Columbia River
2-5-10-12-11
Gap: 1:40
86:31
17:18
5:35
316 Aidan Rowley
Sr
16:12
5:13
2
Daniel Barna
So
16:56
5:28
28
Jude Helmes
So
17:44
5:43
89
Andrew Douglas
Jr
17:48
5:45
95
Nathan Gassaway
Jr
17:52
5:46
102
Zachary McClella
So
18:01
5:49
120
Owen Kerr
Jr
18:01
5:49
121
12 Puyallup
20-14-11-10-12
Gap: 1:05
87:00
17:24
5:37
332 Cian Monaghan
So
17:00
5:29
34
Alec Bledsoe
Sr
17:04
5:30
40
Samuel Zielke
Jr
17:11
5:33
49
Nate Herrick
So
17:42
5:43
84
Zach Blanford
So
18:04
5:50
125
Dylan Huson
Jr
18:16
5:54
136
Nathanie Joosten
So
18:25
5:56
143
13 Boise
23-21-18-16-13
Gap: 0:29
87:10
17:26
5:37
335 Liam Murray
So
17:15
5:34
53
Mark McIntyre
So
17:15
5:34
54
Luke Ammirati
Jr
17:18
5:35
61
Shiva Rajbhand
Fr
17:39
5:42
79
Jack McIntyre
So
17:44
5:43
88
Evan Fornande
Fr
18:00
5:48
117




14 Westview
18-13-15-15-14
Gap: 1:04
87:21
17:28
5:38
351 Cameron Nazal
Sr
16:56
5:28
29
Max Lin
Sr
17:02
5:30
37
Brinton Call
Jr
17:40
5:42
80
Jackson Henstrom
So
17:43
5:43
86
John Wang
Jr
18:00
5:49
119
Luke Anderson
Jr
18:02
5:49
123




15 Dallas
1-2-8-13-15
Gap: 2:19
86:57
17:23
5:37
364 Toby Ruston
Jr
16:11
5:13
1
Gavin Grass
Sr
16:33
5:20
11
Joshua Rodli
So
17:48
5:44
93
Antonio Barrient
Sr
17:57
5:47
111
Ryan Jones
Sr
18:29
5:58
148
Daniel Floyd
Jr
18:35
6:00
150
AJ Shafer
Sr
19:59
6:27
163
16 Tualatin
21-20-19-17-16
Gap: 0:50
87:33
17:31
5:39
366 Samuel Roach
So
17:03
5:30
38
Caleb Lakeman
So
17:27
5:38
68
Dean Horton
So
17:29
5:38
70
Sam Smith
Sr
17:41
5:42
83
Aidan Putnam
Jr
17:54
5:46
107
Cole Noretto
So
18:16
5:53
135




17 Granada Hills
10-12-13-14-17
Gap: 1:52
87:34
17:31
5:39
376 Cai Duran
Sr
16:34
5:21
12
Zackary Childers
Jr
17:09
5:32
47
Rafae Tariq
Sr
17:38
5:41
78
Luis Silva
Sr
17:48
5:44
94
Pablo Abrego
So
18:26
5:57
145
Elliot Fleck
Jr
19:12
6:12
159




18 Aloha
24-22-22-20-18
Gap: 0:38
87:52
17:34
5:40
394 Jon Morton
Jr
17:16
5:34
56
Leo Torres
Jr
17:17
5:34
59
Ethan Daughert
Jr
17:41
5:42
82
Alejandr Perez
Jr
17:45
5:43
91
Sean Marshall
Sr
17:54
5:46
106
Timothy Bounmy
Jr
18:12
5:52
133
Spencer Desmond
So
18:28
5:57
146
19 Edmonds-Woodway
4-17-20-21-19
Gap: 1:42
87:36
17:31
5:39
406 Jacob Willcox
Sr
16:17
5:15
4
Logan Bury
Jr
17:32
5:39
74
Connor Bryan
Jr
17:50
5:45
99
Elijah Espinola
So
17:58
5:48
113
Eddy Olson
So
17:59
5:48
116
Dillon Sackett
Jr
18:21
5:55
141
Sebastia Olson
Sr
18:24
5:56
142
20 South Kitsap
11-9-16-19-20
Gap: 1:46
87:58
17:36
5:41
424 Jacob Laws
Sr
16:34
5:21
13
Jacob Rowden
Jr
16:57
5:28
30
Ryan Clough
Sr
17:58
5:48
114
Brennan Koontz
So
18:09
5:51
129
Quincy Parsons
Sr
18:20
5:55
138
Isaiah Torres
Fr
18:29
5:58
147
Andrew Carlos
Sr
18:42
6:02
152
21 Barlow
17-16-17-18-21
Gap: 2:12
88:51
17:46
5:44
426 Charlie Bailey
Sr
16:55
5:27
26
Cade Kooch
Sr
17:13
5:33
51
Parker Waugh
So
17:43
5:43
87
Braydon Lee
Fr
17:52
5:46
104
Logan Pound
Jr
19:07
6:10
158
Colin Bethurum
Jr
19:39
6:20
162




22 Mountain View (OR)
19-19-21-22-22
Gap: 1:37
88:54
17:47
5:44
474 Chase Schermer
So
16:59
5:29
33
Cole Shockey
So
17:16
5:34
57
Jack Creech
So
17:51
5:45
101
Cody Santagui
Jr
18:11
5:52
132
Max Lehr
Sr
18:36
6:00
151








23 South Torrance
14-24-24-23-23
Gap: 1:18
89:02
17:48
5:45
497 Matt Peters
Jr
16:52
5:26
21
Robert Martinez
Sr
17:52
5:46
103
Alex Kano
So
17:58
5:48
112
Nicholas Meyer
So
18:10
5:52
130
Casey Spencer
Sr
18:10
5:52
131
Andrew Nunley
So
18:12
5:52
134
Yusei Fujikura
Sr
18:21
5:55
140
24 Prairie
13-22-23-24-24
Gap: 1:48
89:28
17:54
5:46
526 Luke Lund
Sr
16:43
5:23
18
Landon Gunter
Jr
17:49
5:45
97
Samuel Snyder
Jr
18:00
5:48
118
Caden Hoyt
Jr
18:25
5:57
144
Jordan McCready
Jr
18:31
5:58
149
Dylan Pedersen
Jr
18:45
6:03
153
Ty Kneeshaw
Jr
19:32
6:18
161
25 Forest Grove
25-25-25-25-25
Gap: 1:01
90:30
18:06
5:50
584 Kaleb Bustaman
Sr
17:44
5:43
90
Osker Almeda
Sr
17:50
5:45
98
Jonathan Wallace
Sr
17:53
5:46
105
Keltin Oppenlan
Sr
18:18
5:54
137
Ben Schnorr
Jr
18:45
6:03
154
Elia Leto
Jr
18:48
6:04
155
RJ Wardell
Jr
19:13
6:12
160
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

11 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.1 mi
All at 1.86 mi
All at 3.1 mi
All at 1.86 mi
Fr Santiago Orozco, Fr, 17:05.1, Cathedral Timberline (Boise), 93:11.4, 79
Jr/Sr Dominic Debettenco, Sr, 17:23.9, Jesuit Eagle, 88:49, 15
JV Champ Robert J Gorman, Sr, 16:59.8, Summit Edmonds-Woodway, 88:31.8, 103
JV D3 Aki Fairbanks, Sr, 17:59.7, Northwest Northwest, 92:50, 23
Nov Joshua Iascau, Jr, 11:20.8, Mountainside Westview, 61:50.5, 46
So Barrett Davis, So, 17:33.3, Eagle Jesuit, 91:24.8, 50
V D1 Toby Ruston, Jr, 16:10.5, Dallas Clackamas, 84:10.8, 125
V D2 Jeret Gillingham, Sr, 16:05.9, Sandy El Segundo, 86:02.4, 197
V D3 Michael Camilo Tor, So, 16:32.4, Fillmore Medical Lake, 84:50.7, 39
V Danner Isaiah Galindo, Sr, 15:19.5, Clovis North Tahoma, 80:42.3, 116
V Small Kelton Gagnon, So, 16:41.3, Klahowya Klahowya, 86:45.9, 35

All Girls Races

10 races + combined.