Southington Results from the Vineyard Invitational at Cornelius State Forest on 9/10/16

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Asido, Ryan Fr Fr 12:01.02 6:28 1.86 20/54 2/2 2/2 5/11
Benham, Nick Sr V 18:43.1 6:02 3.1 57/115 7/7 7/18 3/11 19:40
(0:57,4.8)
You ROCK! (PG, SBP, DPR)
Christensen, Zach So JV 22:25.92 7:14 3.1 74/119 9/11 16/18 4/8 23:17
(0:51,3.7)
You ROCK! (DPR)
Dorsey, Mike Jr JV 21:02.68 6:47 3.1 48/119 6/11 13/18 3/9 20:23
Hoffman, Ben So JV 21:25.68 6:55 3.1 53/119 7/11 14/18 3/8 23:27
(2:01,8.6)
You ROCK! (PG, DPR)
Kelly, Nick Sr JV 21:31.06 6:56 3.1 55/119 8/11 15/18 3/8
Leone, Conner Jr V 17:03.67 5:30 3.1 9/115 1/7 1/18 7/19 17:49
(0:45,4.2)
You ROCK! (DPR)
Leone, Shane Jr V 17:35.46 5:40 3.1 20/115 2/7 2/18 7/18 18:14
(0:39,3.5)
You ROCK! (DPR)
McMeans, Jordan Sr V 18:26.96 5:57 3.1 47/115 5/7 5/18 5/17 18:29
(0:02,0.2)
You ROCK! (DPR)
Mohr, Jacob Jr JV 19:29.69 6:17 3.1 18/119 3/11 10/18 3/13 20:07
(0:37,3.1)
You ROCK! (PG, DPR)
Palladino, Ben So JV 19:07.68 6:10 3.1 11/119 1/11 8/18 5/14 19:44
(0:36,3.1)
You ROCK! (DPR)
Penna, Matthew Fr Fr 11:02.39 5:56 1.86 6/54 1/2 1/2 4/12 You ROCK! (PG)
Sisto, Robert So JV 24:15.26 7:49 3.1 99/119 11/11 18/18 4/6 26:46
(2:31,9.4)
You ROCK! (PG, DPR)
Slesinski, Ryan So V 17:49.62 5:45 3.1 26/115 3/7 3/18 4/18 19:20
(1:31,7.8)
You ROCK! (PG, DPR)
Strong, Tyler So JV 19:28.36 6:17 3.1 17/119 2/11 9/18 6/14 19:46
(0:18,1.5)
You ROCK! (DPR)
Tedeschi, Luke So JV 20:24.7 6:35 3.1 34/119 4/11 11/18 4/12 19:48 You ROCK! (SBP)
Theriault, Adam Sr V 18:39.92 6:01 3.1 54/115 6/7 6/18 3/15 17:51
Tumolo, Matthew So JV 24:15.09 7:49 3.1 98/119 10/11 17/18 5/7 You ROCK! (PG)
Weil, James Jr JV 20:41.16 6:40 3.1 41/119 5/11 12/18 3/10 You ROCK! (SBP)
Young, Sean Jr V 18:09.15 5:51 3.1 35/115 4/7 4/18 4/17
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 4/17 89:05
1:23
3.1 5:45 5:30 5:57 129 5:35 Conner Leone (8), Shane Leone (19), Ryan Slesinski (25), Sean Young (33), Jordan McMeans (44)
JV 1st 5 4/10 99:12
1:33
3.1 6:24 6:10 6:40 110 6:07 Ben Palladino (11), Tyler Strong (16), Jacob Mohr (17), Luke Tedeschi (32), James Weil (34)
JV 2nd 5 3/7 110:40
3:12
3.1 7:08 6:47 7:49 87 6:34 Mike Dorsey (9), Ben Hoffman (11), Nick Kelly (12), Zach Christensen (21), Matthew Tumolo (34)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Nick Mcnamee Jr Plymouth North 16:22.9 5:17
2 Joe Gill Sr Coyle & Cassidy 16:31.44 5:20
3 Quinlan Mcgaugh Jr Belmont Hill School 16:34.21 5:21
4 Peter Horvath Sr Coyle & Cassidy 16:38.05 5:22
5 Dan Roy Sr Shepherd Hill 16:41.51 5:23
6 Bruno Pires Sr New Bedford 16:47.61 5:25
7 Eli Mitnick Sr Barrington 16:55.24 5:27
8 Eliot Laidlaw Jr Barrington 16:58.44 5:29
9 Conner Leone Jr Southington 17:03.67 5:30 1/7 1/18 7/19
10 Liam Nolan Jr Hingham 17:15.45 5:34
11 Evan Goddard Jr Hingham 17:18.71 5:35
12 Andrew Newman Jr Whitman-Hanson 17:19.29 5:35
13 Nick Southworth Sr Coyle & Cassidy 17:22.19 5:36
14 Brian Donahue So Barrington 17:23.69 5:37
15 George Wicker Jr Barrington 17:25.65 5:37
16 Jack Daley Sr Belmont Hill School 17:27.4 5:38
17 Tristan Delaguilla Jr Hingham 17:27.75 5:38
18 Chris Ethier Sr Shepherd Hill 17:29.6 5:39
19 Hunter Clark So Plymouth North 17:34.83 5:40
20 Shane Leone Jr Southington 17:35.46 5:40 2/7 2/18 7/18
21 Lukas Moscoso Sr Whitman-Hanson 17:39.26 5:42
22 Max Augustin Jr Barrington 17:43.13 5:43
23 Aivaras Gedvilas Sr Marthas Vineyard 17:44.22 5:43
24 John Snowman Sr Sturgis West Charter 17:44.38 5:43
25 Cole Bolduc So Blackstone-Millville 17:47.21 5:44
26 Ryan Slesinski So Southington 17:49.62 5:45 3/7 3/18 4/18
27 Cameron Cabral Jr Durfee 17:53.69 5:46
28 Lucas Jacques Fr Coyle & Cassidy 17:56.81 5:47
29 Cameron Faszewski Sr Barnstable 18:02.36 5:49
30 Connor Paine Sr Whitinsville Christian 18:04.42 5:50
31 S Oomen-lochtefeld Jr Hingham 18:06.21 5:50
32 James Donahue Belmont Hill School 18:06.54 5:50
33 Jack Ryan Jr Whitman-Hanson 18:07.6 5:51
34 Anthony Pitts Jr Barrington 18:08.66 5:51
35 Sean Young Jr Southington 18:09.15 5:51 4/7 4/18 4/17
36 Scott Myers Sr Hingham 18:09.77 5:52
37 Colin Stoddard Sr Shepherd Hill 18:10.46 5:52
38 Zach Williams Sr Adv. Math and Science Aca 18:13.14 5:53
39 Ethan Weiland Sr Shepherd Hill 18:14.46 5:53
40 Cole Corcoran Jr Braintree 18:14.76 5:53
41 Daniel Loiselle Sr Barnstable 18:15.74 5:53
42 Mike Norton Jr Coyle & Cassidy 18:15.94 5:54
43 Cameron Hall Sr Belmont Hill School 18:18.29 5:54
44 Bryce Pulkinen Sr Whitman-Hanson 18:19.73 5:55
45 Chris Novo Sr Durfee 18:19.82 5:55
46 Charles Donahue So Belmont Hill School 18:21.55 5:55
47 Jordan McMeans Sr Southington 18:26.96 5:57 5/7 5/18 5/17
48 Marcin Kierzenka Sr Adv. Math and Science Aca 18:30.32 5:58
49 Alex Fratantoni Fr Falmouth 18:31.58 5:59
50 Matthew Jenkins So Plymouth North 18:32.89 5:59
51 Dominic Portelli Jr Barrington 18:35.44 6:00
52 Johnathon Williams So Adv. Math and Science Aca 18:35.98 6:00
53 Aidan Leonard Sr Hingham 18:36.66 6:00
54 Adam Theriault Sr Southington 18:39.92 6:01 6/7 6/18 3/15
55 Richard March Sr Shepherd Hill 18:40.2 6:01
56 William Sutton So Hingham 18:42.58 6:02
57 Nick Benham Sr Southington 18:43.1 6:02 7/7 7/18 3/11 You ROCK! (SBP)
58 Otto Osmers Jr Marthas Vineyard 18:47.68 6:04
59 Josh Martin-jaffe Sr Shepherd Hill 18:50.5 6:05
60 Ben Maron Sr Adv. Math and Science Aca 18:50.73 6:05
61 Owen Porterfield So Marthas Vineyard 18:51.86 6:05
62 Noah Slivka Jr Coyle & Cassidy 18:54.05 6:06
63 Nicholas O'toole Jr Barnstable 18:54.57 6:06
64 Charles Nystrom So Barnstable 18:54.72 6:06
65 Charlie Whalen Jr Marthas Vineyard 19:11.12 6:11
66 Matt Little Jr Coyle & Cassidy 19:16.32 6:13
67 Cam Donoghue Sr Barnstable 19:19.88 6:14
68 Carl Rege Jr Braintree 19:20.82 6:14
69 Damien Lahousse Fr Blackstone-Millville 19:21.56 6:15
70 Harrison Dorr Jr Marthas Vineyard 19:21.6 6:15
71 Alex Uva Jr Whitman-Hanson 19:25.98 6:16
72 Finn Lundy So Plymouth North 19:29.23 6:17
73 Brian Judge So Barnstable 19:31.17 6:18
74 Colin Reynolds Jr Plymouth North 19:36.34 6:19
75 Cameron Wilson Jr Whitman-Hanson 19:39.47 6:20
76 Eamon Gavin Sr Braintree 19:54.66 6:25
77 Jonathan Rockness Jr Barnstable 19:57.19 6:26
78 Sam Wu-ochs Jr Adv. Math and Science Aca 20:00.2 6:27
79 Jacob Vander Hart Sr Whitinsville Christian 20:01.59 6:28
80 Greg Melone So Adv. Math and Science Aca 20:08.17 6:30
81 Andrew Kaneb Sr Belmont Hill School 20:08.48 6:30
82 Jacob Schuler Sr Adv. Math and Science Aca 20:08.52 6:30
83 Noah Laren Fr Blackstone-Millville 20:12.3 6:31
84 Kyle Belmonte Jr Shepherd Hill 20:12.77 6:31
85 Patrick Murphy Sr Plymouth North 20:16.1 6:32
86 Hearn Sam So Whitinsville Christian 20:19.77 6:33
87 Matt Anderson Jr Plymouth North 20:23.01 6:35
88 Patrick Hodgson Jr Falmouth 20:24.26 6:35
89 Owen Norton Jr Durfee 20:26.35 6:36
90 Edrick Kam Jr Braintree 20:39.86 6:40
91 Peter Casey Sr Whitinsville Christian 20:53.47 6:44
92 Joseph Coletti Jr Whitman-Hanson 21:23.97 6:54
93 Kevin Coyne Sr Braintree 21:37.88 6:59
94 Aiden White Jr Sturgis West Charter 21:46.86 7:02
95 Wren Colin Jr Whitinsville Christian 22:07.98 7:08
96 Mason Drummey Jr Falmouth 22:21.06 7:13
97 Matthew Derby Jr Rising Tide 22:22.28 7:13
98 Artie Robichard Sr Falmouth 22:22.38 7:13
99 Liam O'toole Jr Braintree 22:29.06 7:15
100 Zane Otter Jr Falmouth 22:33.77 7:17
101 Theodore Zisserson Rising Tide 22:38.3 7:18
102 Sean Barry So Braintree 22:42.46 7:20
103 Brett Sullivan Sr Sturgis West Charter 22:47.17 7:21
104 Andrew Dunlap So Whitinsville Christian 23:18.71 7:31
105 Troy Otter Jr Falmouth 23:45.79 7:40
106 Kyle Durand Fr Blackstone-Millville 24:06.05 7:46
107 Ben Piers Jr Sturgis West Charter 24:15.32 7:49
108 Bryce Krause Sr Rising Tide 24:33.02 7:55
109 Maximus Papsadore So Sturgis West Charter 24:59.3 8:04
110 Ryan Freed Jr Rising Tide 25:06.33 8:06
111 Noah Zeyl Sr Whitinsville Christian 25:34.98 8:15
112 M Quintal-barriere Jr Rising Tide 25:48.97 8:20
113 Ashton Lewis Rising Tide 26:56.57 8:41
114 Kai Herbst Sr Sturgis West Charter 27:08.27 8:45
115 Jacob Chaplin Fr Blackstone-Millville 28:44.33 9:16
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Barrington
5-2-2-1-1
Gap: 0:48
86:26
17:17
5:35
61 Eli Mitnick
Sr
16:55
5:27
6
Eliot Laidlaw
Jr
16:58
5:29
7
Brian Donahue
So
17:24
5:37
13
George Wicker
Jr
17:26
5:37
14
Max Augustin
Jr
17:43
5:43
21
Anthony Pitts
Jr
18:09
5:51
32
Dominic Portelli
Jr
18:35
6:00
48
2 Coyle & Cassidy
2-1-1-2-2
Gap: 1:45
86:44
17:21
5:36
84 Joe Gill
Sr
16:31
5:20
2
Peter Horvath
Sr
16:38
5:22
4
Nick Southworth
Sr
17:22
5:36
12
Lucas Jacques
Fr
17:57
5:47
26
Mike Norton
Jr
18:16
5:54
40
Noah Slivka
Jr
18:54
6:06
59
Matt Little
Jr
19:16
6:13
63
3 Hingham
7-4-3-3-3
Gap: 0:54
88:18
17:40
5:42
98 Liam Nolan
Jr
17:15
5:34
9
Evan Goddard
Jr
17:19
5:35
10
Tristan Delaguilla
Jr
17:28
5:38
16
S Oomen-lochtefeld
Jr
18:06
5:50
29
Scott Myers
Sr
18:10
5:52
34
Aidan Leonard
Sr
18:37
6:00
50
William Sutton
So
18:43
6:02
53
4 Southington
6-7-5-4-4
Gap: 1:23
89:05
17:49
5:45
129 Conner Leone
Jr
17:04
5:30
8
Shane Leone
Jr
17:35
5:40
19
Ryan Slesinski
So
17:50
5:45
25
Sean Young
Jr
18:09
5:51
33
Jordan McMeans
Sr
18:27
5:57
44
Adam Theriault
Sr
18:40
6:01
51
Nick Benham
Sr
18:43
6:02
54
5 Belmont Hill School
3-3-4-5-5
Gap: 1:47
88:48
17:46
5:44
132 Quinlan Mcgaugh
Jr
16:34
5:21
3
Jack Daley
Sr
17:27
5:38
15
James Donahue
-
18:07
5:50
30
Cameron Hall
Sr
18:18
5:54
41
Charles Donahue
So
18:22
5:55
43
Andrew Kaneb
Sr
20:08
6:30
78




6 Shepherd Hill
4-6-6-6-6
Gap: 1:59
89:16
17:51
5:46
146 Dan Roy
Sr
16:42
5:23
5
Chris Ethier
Sr
17:30
5:39
17
Colin Stoddard
Sr
18:10
5:52
35
Ethan Weiland
Sr
18:14
5:53
37
Richard March
Sr
18:40
6:01
52
Josh Martin-jaffe
Sr
18:51
6:05
56
Kyle Belmonte
Jr
20:13
6:31
81
7 Whitman-Hanson
8-8-7-7-7
Gap: 2:07
90:52
18:10
5:52
172 Andrew Newman
Jr
17:19
5:35
11
Lukas Moscoso
Sr
17:39
5:42
20
Jack Ryan
Jr
18:08
5:51
31
Bryce Pulkinen
Sr
18:20
5:55
42
Alex Uva
Jr
19:26
6:16
68
Cameron Wilson
Jr
19:39
6:20
72
Joseph Coletti
Jr
21:24
6:54
88
8 Plymouth North
1-4-8-8-8
Gap: 3:13
91:36
18:19
5:55
206 Nick Mcnamee
Jr
16:23
5:17
1
Hunter Clark
So
17:35
5:40
18
Matthew Jenkins
So
18:33
5:59
47
Finn Lundy
So
19:29
6:17
69
Colin Reynolds
Jr
19:36
6:19
71
Patrick Murphy
Sr
20:16
6:32
82
Matt Anderson
Jr
20:23
6:35
84
9 Barnstable
12-9-9-9-9
Gap: 1:18
93:27
18:41
6:02
251 Cameron Faszewski
Sr
18:02
5:49
27
Daniel Loiselle
Sr
18:16
5:53
39
Nicholas O'toole
Jr
18:55
6:06
60
Charles Nystrom
So
18:55
6:06
61
Cam Donoghue
Sr
19:20
6:14
64
Brian Judge
So
19:31
6:18
70
Jonathan Rockness
Jr
19:57
6:26
74
10 Adv. Math and Science Aca
14-11-10-9-10
Gap: 1:47
94:10
18:50
6:05
262 Zach Williams
Sr
18:13
5:53
36
Marcin Kierzenka
Sr
18:30
5:58
45
Johnathon Williams
So
18:36
6:00
49
Ben Maron
Sr
18:51
6:05
57
Sam Wu-ochs
Jr
20:00
6:27
75
Greg Melone
So
20:08
6:30
77
Jacob Schuler
Sr
20:09
6:30
79
11 Marthas Vineyard
9-10-11-11-11
Gap: 1:37
93:56
18:47
6:04
264 Aivaras Gedvilas
Sr
17:44
5:43
22
Otto Osmers
Jr
18:48
6:04
55
Owen Porterfield
So
18:52
6:05
58
Charlie Whalen
Jr
19:11
6:11
62
Harrison Dorr
Jr
19:22
6:15
67








12 Braintree
15-13-13-12-12
Gap: 3:23
99:48
19:58
6:26
351 Cole Corcoran
Jr
18:15
5:53
38
Carl Rege
Jr
19:21
6:14
65
Eamon Gavin
Sr
19:55
6:25
73
Edrick Kam
Jr
20:40
6:40
86
Kevin Coyne
Sr
21:38
6:59
89
Liam O'toole
Jr
22:29
7:15
95
Sean Barry
So
22:42
7:20
98
13 Whitinsville Christian
13-14-14-14-13
Gap: 4:04
101:27
20:17
6:33
365 Connor Paine
Sr
18:04
5:50
28
Jacob Vander Hart
Sr
20:02
6:28
76
Hearn Sam
So
20:20
6:33
83
Peter Casey
Sr
20:53
6:44
87
Wren Colin
Jr
22:08
7:08
91
Andrew Dunlap
So
23:19
7:31
100
Noah Zeyl
Sr
25:35
8:15
107
14 Blackstone-Millville
11-12-12-13-14
Gap: 10:57
110:11
22:02
7:07
383 Cole Bolduc
So
17:47
5:44
24
Damien Lahousse
Fr
19:22
6:15
66
Noah Laren
Fr
20:12
6:31
80
Kyle Durand
Fr
24:06
7:46
102
Jacob Chaplin
Fr
28:44
9:16
111








15 Falmouth
16-16-16-16-15
Gap: 4:02
106:13
21:15
6:51
413 Alex Fratantoni
Fr
18:32
5:59
46
Patrick Hodgson
Jr
20:24
6:35
85
Mason Drummey
Jr
22:21
7:13
92
Artie Robichard
Sr
22:22
7:13
94
Zane Otter
Jr
22:34
7:17
96
Troy Otter
Jr
23:46
7:40
101




16 Sturgis West Charter
10-15-15-15-16
Gap: 7:15
111:33
22:19
7:12
420 John Snowman
Sr
17:44
5:43
23
Aiden White
Jr
21:47
7:02
90
Brett Sullivan
Sr
22:47
7:21
99
Ben Piers
Jr
24:15
7:49
103
Maximus Papsadore
So
24:59
8:04
105
Kai Herbst
Sr
27:08
8:45
110




17 Rising Tide
17-17-17-17-17
Gap: 3:27
120:29
24:06
7:46
508 Matthew Derby
Jr
22:22
7:13
93
Theodore Zisserson
-
22:38
7:18
97
Bryce Krause
Sr
24:33
7:55
104
Ryan Freed
Jr
25:06
8:06
106
M Quintal-barriere
Jr
25:49
8:20
108
Ashton Lewis
-
26:57
8:41
109




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 James Gunness So Barrington 17:58.01 5:48
2 Brian Belmonte So Shepherd Hill 18:40.81 6:02
3 Jovan Talavera Jr City Wide Cross Country 18:48.64 6:04
4 Evan Lamlein Fr Hingham 18:52.88 6:05
5 Zach Passios Jr Hingham 18:53.32 6:06
6 Andersson Perry So Hingham 18:53.82 6:06
7 Shaye Anis Sr Barrington 18:54.12 6:06
8 Andrew Cooke Jr Barrington 18:57.39 6:07
9 Keegan Casey So Shepherd Hill 18:59.1 6:07
10 Calvin Hennessey So Barrington 19:04.23 6:09
11 Ben Palladino So Southington 19:07.68 6:10 1/11 8/18 5/14
12 Gustavo Novelle-ruddy Jr City Wide Cross Country 19:11.02 6:11
13 Eric Whitehead Jr Belmont Hill School 19:15.51 6:13
14 Cameron Curney Fr Abington 19:20.91 6:14
15 Brice Tolan So Abington 19:26.81 6:16
16 Shady Hassanine Jr New Bedford 19:27.1 6:16
17 Tyler Strong So Southington 19:28.36 6:17 2/11 9/18 6/14
18 Jacob Mohr Jr Southington 19:29.69 6:17 3/11 10/18 3/13
19 Henry Thomas Jr Belmont Hill School 19:31.78 6:18
20 Michael Hill Jr Hingham 19:39.69 6:21
21 Anthony Rosado So City Wide Cross Country 19:41.98 6:21
22 Tim Dwyer Jr Hingham 19:45.85 6:23
23 Michael Barry Sr Abington 19:49.75 6:24
24 Bobby Dubel So Barrington 19:50.6 6:24
25 Dennis Wei Sr Barrington 19:51.13 6:24
26 Matt Young Fr Adv. Math and Science Aca 19:51.63 6:24
27 Mike Armstrong Sr Belmont Hill School 20:01.48 6:28
28 Joseph Hernberg Jr Hingham 20:03.54 6:28
29 John Mancini Sr Shepherd Hill 20:12.08 6:31
30 Jack Payton Jr Plymouth North 20:13.26 6:31
31 Khalil Al-nakhala So Hingham 20:17.88 6:33
32 Peter Burgess So Barrington 20:23.06 6:35
33 John Markis Jr Belmont Hill School 20:23.09 6:35
34 Luke Tedeschi So Southington 20:24.7 6:35 4/11 11/18 4/12 You ROCK! (SBP)
35 Harry Hull So Hingham 20:26.88 6:36
36 Joseph Thumann Whitinsville Christian 20:28.03 6:36
37 Jack Myers So Hingham 20:30.33 6:37
38 Zach Lytle Sr Hingham 20:34.27 6:38
39 Flavor Green Jr City Wide Cross Country 20:36.9 6:39
40 Jackson Obel-omia Jr Barrington 20:38.99 6:40
41 James Weil Jr Southington 20:41.16 6:40 5/11 12/18 3/10 You ROCK! (SBP)
42 Tommy Dziechiarz Jr Shepherd Hill 20:49.06 6:43
43 Sean Dykens Jr City Wide Cross Country 20:49.77 6:43
44 Filip Puljiz Jr Belmont Hill School 20:56.89 6:45
45 Dev Patel Sr Shepherd Hill 20:58.82 6:46
46 Mitch Langfield Sr Barnstable 21:00.42 6:47
47 Andrew Costa So Plymouth North 21:01.34 6:47
48 Mike Dorsey Jr Southington 21:02.68 6:47 6/11 13/18 3/9
49 Jack Easter So Plymouth North 21:03.83 6:48
50 Jeremy Taylor Jr Plymouth North 21:03.88 6:48
51 Patrick Mcdonough Jr Braintree 21:05.79 6:48
52 Jake Simpson So Hingham 21:09.17 6:49
53 Ben Hoffman So Southington 21:25.68 6:55 7/11 14/18 3/8
54 Douglas Alvarado So City Wide Cross Country 21:27.7 6:55
55 Nick Kelly Sr Southington 21:31.06 6:56 8/11 15/18 3/8
56 Nick Sullivan So Hingham 21:33.25 6:57
57 Thad Lentz Sr Barrington 21:36.1 6:58
58 Kyle Mclaughlin Jr Braintree 21:37.11 6:58
59 Sam Winalski So Shepherd Hill 21:41.08 7:00
60 Troy Hogan So Shepherd Hill 21:41.45 7:00
61 James Winikoff So Hingham 21:45.92 7:01
62 Patrick Dutton So Marthas Vineyard 21:47.14 7:02
63 Nas Rivera Jr City Wide Cross Country 21:58.94 7:05
64 Ahnaf Eram Jr City Wide Cross Country 22:02.04 7:06
65 Matthew Burke Jr Braintree 22:04.18 7:07
66 Jason Davey So Marthas Vineyard 22:08.58 7:09
67 Louis Neville Sr Marthas Vineyard 22:10.01 7:09
68 Lucas Roberts Jr Shepherd Hill 22:14.21 7:10
69 Evan Stabach So Barrington 22:14.63 7:11
70 Nicholas Diana Sr Braintree 22:16.17 7:11
71 Kyle Pieroni Jr Plymouth North 22:19.04 7:12
72 Zack Cogswell Jr Shepherd Hill 22:19.35 7:12
73 Cameron Foley So Plymouth North 22:25.64 7:14
74 Zach Christensen So Southington 22:25.92 7:14 9/11 16/18 4/8
75 Yosther Rosales So City Wide Cross Country 22:27.02 7:15
76 Michael Lotrionte Jr Plymouth North 22:28.78 7:15
77 Sam Evans So Shepherd Hill 22:36.07 7:17
78 Kevin Doherty Jr Braintree 22:38.66 7:18
79 Brian Gagnon Jr Barnstable 22:39.63 7:19
80 Alex Kerr Whitinsville Christian 22:42.09 7:19
81 Nick Marinos Sr Plymouth North 22:46.94 7:21
82 Holden Nilsen So Abington 22:47.21 7:21
83 Stephen Seslar Jr Plymouth North 22:48.37 7:21
84 Tyler Nguyen So Plymouth North 22:52.78 7:23
85 William Botelho Sr Barnstable 22:56.3 7:24
86 Paulie Donohoe Jr Braintree 23:02.23 7:26
87 Cam St. Croix Sr Plymouth North 23:03.07 7:26
88 Braddock Childs So Barnstable 23:04.21 7:27
89 Griffin Palefsky Jr Adv. Math and Science Aca 23:12.51 7:29
90 Jack Hearn Whitinsville Christian 23:15.56 7:30
91 Stephen Myers Sr Shepherd Hill 23:17.94 7:31
92 Jonathan Zhou Jr Braintree 23:19.34 7:31
93 Greg Schranze Jr Plymouth North 23:19.44 7:31
94 Alex Yu Sr Braintree 24:00.89 7:45
95 Thomas Menzie Sr Adv. Math and Science Aca 24:04.58 7:46
96 John Coyne So Braintree 24:06.09 7:46
97 Jonathan Aiello Fr Abington 24:07.7 7:47
98 Matthew Tumolo So Southington 24:15.09 7:49 10/11 17/18 5/7
99 Robert Sisto So Southington 24:15.26 7:49 11/11 18/18 4/6
100 Eben Peak So Marthas Vineyard 24:17.42 7:50
101 Mike Johnson Jr Shepherd Hill 24:21.87 7:52
102 Nathan Collier Sr Braintree 24:24.98 7:53
103 Devin Doherty Sr Braintree 24:32.38 7:55
104 Lukas Janulaitis So Barnstable 24:33.06 7:55
105 Brian Kelly Jr Braintree 24:35.67 7:56
106 Ian Wojtowicz So Barnstable 24:38.95 7:57
107 Riley Losordo So Plymouth North 24:47.81 8:00
108 Henry Johnson Jr Abington 24:48.23 8:00
109 Jesse Ramos Jr Barrington 24:57.91 8:03
110 Jason Hill So Barnstable 24:59.96 8:04
111 Alexander Novacon Jr Barnstable 25:01.19 8:04
112 Lucas Lanzo Sr Barnstable 25:24.33 8:12
113 Michael Vassalli So Braintree 25:25.34 8:12
114 Liam Sives So Barnstable 25:41.49 8:17
115 Connor Brown Jr Braintree 25:57.55 8:22
116 Elliott Hunt Jr Shepherd Hill 26:14.39 8:28
117 Michael Hensley So New Bedford 26:44.73 8:38
118 Youjin Chen Whitinsville Christian 26:56.22 8:41
119 David Meyer Jr Plymouth North 28:09.77 9:05
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Barrington
1-1-2-1-1
Gap: 1:53
94:44
18:57
6:07
49 James Gunness
So
17:58
5:48
1
Shaye Anis
Sr
18:54
6:06
7
Andrew Cooke
Jr
18:57
6:07
8
Calvin Hennessey
So
19:04
6:09
10
Bobby Dubel
So
19:51
6:24
23
Dennis Wei
Sr
19:51
6:24
24
Peter Burgess
So
20:23
6:35
30
2 Hingham
4-2-1-2-2
Gap: 0:53
96:06
19:13
6:12
55 Evan Lamlein
Fr
18:53
6:05
4
Zach Passios
Jr
18:53
6:06
5
Andersson Perry
So
18:54
6:06
6
Michael Hill
Jr
19:40
6:21
19
Tim Dwyer
Jr
19:46
6:23
21
Joseph Hernberg
Jr
20:04
6:28
26
Khalil Al-nakhala
So
20:18
6:33
29
3 City Wide Cross Country
3-4-3-3-3
Gap: 2:01
99:08
19:50
6:24
104 Jovan Talavera
Jr
18:49
6:04
3
Gustavo Novelle-ruddy
Jr
19:11
6:11
12
Anthony Rosado
So
19:42
6:21
20
Flavor Green
Jr
20:37
6:39
33
Sean Dykens
Jr
20:50
6:43
36
Douglas Alvarado
So
21:28
6:55
46
Nas Rivera
Jr
21:59
7:05
50
4 Southington
5-5-5-5-4
Gap: 1:33
99:12
19:50
6:24
110 Ben Palladino
So
19:08
6:10
11
Tyler Strong
So
19:28
6:17
16
Jacob Mohr
Jr
19:30
6:17
17
Luke Tedeschi
So
20:25
6:35
32
James Weil
Jr
20:41
6:40
34
Mike Dorsey
Jr
21:03
6:47
41
Ben Hoffman
So
21:26
6:55
45
5 Shepherd Hill
2-3-4-4-5
Gap: 2:18
99:40
19:56
6:26
111 Brian Belmonte
So
18:41
6:02
2
Keegan Casey
So
18:59
6:07
9
John Mancini
Sr
20:12
6:31
27
Tommy Dziechiarz
Jr
20:49
6:43
35
Dev Patel
Sr
20:59
6:46
38
Sam Winalski
So
21:41
7:00
48
Troy Hogan
So
21:41
7:00
49
6 Belmont Hill School
6-7-7-6-6
Gap: 1:41
100:09
20:02
6:28
124 Eric Whitehead
Jr
19:16
6:13
13
Henry Thomas
Jr
19:32
6:18
18
Mike Armstrong
Sr
20:01
6:28
25
John Markis
Jr
20:23
6:35
31
Filip Puljiz
Jr
20:57
6:45
37








7 Abington
7-6-6-7-7
Gap: 4:47
105:32
21:06
6:49
172 Cameron Curney
Fr
19:21
6:14
14
Brice Tolan
So
19:27
6:16
15
Michael Barry
Sr
19:50
6:24
22
Holden Nilsen
So
22:47
7:21
58
Jonathan Aiello
Fr
24:08
7:47
63
Henry Johnson
Jr
24:48
8:00
66




8 Plymouth North
8-8-8-8-8
Gap: 2:06
105:41
21:08
6:49
206 Jack Payton
Jr
20:13
6:31
28
Andrew Costa
So
21:01
6:47
40
Jack Easter
So
21:04
6:48
42
Jeremy Taylor
Jr
21:04
6:48
43
Kyle Pieroni
Jr
22:19
7:12
53
Cameron Foley
So
22:26
7:14
54
Michael Lotrionte
Jr
22:29
7:15
55
9 Braintree
10-9-9-9-9
Gap: 1:33
109:42
21:56
7:05
250 Patrick Mcdonough
Jr
21:06
6:48
44
Kyle Mclaughlin
Jr
21:37
6:58
47
Matthew Burke
Jr
22:04
7:07
51
Nicholas Diana
Sr
22:16
7:11
52
Kevin Doherty
Jr
22:39
7:18
56
Paulie Donohoe
Jr
23:02
7:26
60
Jonathan Zhou
Jr
23:19
7:31
62
10 Barnstable
9-10-10-10-10
Gap: 3:33
114:14
22:51
7:22
280 Mitch Langfield
Sr
21:00
6:47
39
Brian Gagnon
Jr
22:40
7:19
57
William Botelho
Sr
22:56
7:24
59
Braddock Childs
So
23:04
7:27
61
Lukas Janulaitis
So
24:33
7:55
64
Ian Wojtowicz
So
24:39
7:57
65
Jason Hill
So
25:00
8:04
67
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Hingham
2-1-1-1-1
Gap: 0:31
101:53
20:23
6:34
23 Joseph Hernberg
Jr
20:04
6:28
2
Khalil Al-nakhala
So
20:18
6:33
3
Harry Hull
So
20:27
6:36
5
Jack Myers
So
20:30
6:37
6
Zach Lytle
Sr
20:34
6:38
7
Jake Simpson
So
21:09
6:49
10
Nick Sullivan
So
21:33
6:57
13
2 Barrington
1-1-2-2-2
Gap: 2:24
104:44
20:57
6:45
45 Dennis Wei
Sr
19:51
6:24
1
Peter Burgess
So
20:23
6:35
4
Jackson Obel-omia
Jr
20:39
6:40
8
Thad Lentz
Sr
21:36
6:58
14
Evan Stabach
So
22:15
7:11
18
Jesse Ramos
Jr
24:58
8:03
41




3 Southington
3-3-3-3-3
Gap: 3:12
110:40
22:08
7:08
87 Mike Dorsey
Jr
21:03
6:47
9
Ben Hoffman
So
21:26
6:55
11
Nick Kelly
Sr
21:31
6:56
12
Zach Christensen
So
22:26
7:14
21
Matthew Tumolo
So
24:15
7:49
34
Robert Sisto
So
24:15
7:49
35




4 Shepherd Hill
4-4-4-4-4
Gap: 0:55
110:32
22:06
7:08
90 Sam Winalski
So
21:41
7:00
15
Troy Hogan
So
21:41
7:00
16
Lucas Roberts
Jr
22:14
7:10
17
Zack Cogswell
Jr
22:19
7:12
19
Sam Evans
So
22:36
7:17
23
Stephen Myers
Sr
23:18
7:31
29
Mike Johnson
Jr
24:22
7:52
36
5 Plymouth North
5-5-5-5-5
Gap: 0:27
113:23
22:41
7:19
117 Cameron Foley
So
22:26
7:14
20
Michael Lotrionte
Jr
22:29
7:15
22
Nick Marinos
Sr
22:47
7:21
24
Stephen Seslar
Jr
22:48
7:21
25
Tyler Nguyen
So
22:53
7:23
26
Cam St. Croix
Sr
23:03
7:26
28
Greg Schranze
Jr
23:19
7:31
31
6 Braintree
6-6-6-6-6
Gap: 1:23
118:54
23:47
7:40
159 Paulie Donohoe
Jr
23:02
7:26
27
Jonathan Zhou
Jr
23:19
7:31
30
Alex Yu
Sr
24:01
7:45
32
John Coyne
So
24:06
7:46
33
Nathan Collier
Sr
24:25
7:53
37
Devin Doherty
Sr
24:32
7:55
38
Brian Kelly
Jr
24:36
7:56
39
7 Barnstable
7-7-7-7-7
Gap: 1:03
125:46
25:09
8:07
214 Ian Wojtowicz
So
24:39
7:57
40
Jason Hill
So
25:00
8:04
42
Alexander Novacon
Jr
25:01
8:04
43
Lucas Lanzo
Sr
25:24
8:12
44
Liam Sives
So
25:41
8:17
45








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Patrick Woomer Fr Plymouth North 10:29.34 5:38
2 Ethan Weiner Fr Barnstable 10:50.86 5:50
3 Ben O'toole Fr Barnstable 10:55.88 5:53
4 Daniel Macdermid Barnstable 11:00.58 5:55
5 Matt Peecher Fr Barrington 11:01.11 5:55
6 Matthew Penna Fr Southington 11:02.39 5:56 1/2 1/2 4/12
7 Peter Burke Fr Marthas Vineyard 11:03.24 5:57
8 Charlie Ewald Barnstable 11:03.57 5:57
9 C.j. Hilty Fr Barrington 11:07.27 5:59
10 Kieran Karabees Fr Marthas Vineyard 11:12.77 6:02
11 Austin Mcnamara Fr Adv. Math and Science Aca 11:25.66 6:09
12 Andrew Stefanik Fr Shepherd Hill 11:27.2 6:09
13 Josh Chase Fr Adv. Math and Science Aca 11:35.37 6:14
14 Connor Brewster Barnstable 11:41.62 6:17
15 Sean Cole Barnstable 11:51.35 6:22
16 Matt Black Fr Adv. Math and Science Aca 11:51.81 6:23
17 David Callaghan Fr Falmouth 11:54.15 6:24
18 John Mclean Fr Braintree 11:57.85 6:26
19 Colby Barnes Fr Sturgis West Charter 11:58.42 6:26
20 Ryan Asido Fr Southington 12:01.02 6:28 2/2 2/2 5/11
21 Darius Luster Fr Barnstable 12:06.39 6:31
22 Owen Fournier Fr Barnstable 12:15.96 6:36
23 Solon Oliver Fr Marthas Vineyard 12:16.18 6:36
24 Rhylan Hopkins Fr Shepherd Hill 12:30.89 6:44
25 Matt Martinelli Blackstone-Millville 12:35.84 6:46
26 David Poirier Blackstone-Millville 12:37.28 6:47
27 Drew Andre Fr Sturgis West Charter 12:47.45 6:53
28 Spencer Snowman Fr Sturgis West Charter 12:48.63 6:53
29 Aaron Roy Fr Shepherd Hill 13:08.63 7:04
30 Heiser Cacho New Bedford 13:11.46 7:06
31 Michael Garvey Fr Adv. Math and Science Aca 13:14.88 7:07
32 Noah Colson Fr Barnstable 13:26.84 7:14
33 Sam Clinton Fr Shepherd Hill 13:45.5 7:24
34 Daniel Hochman So Adv. Math and Science Aca 13:51.37 7:27
35 Derek Arribada Fr New Bedford 13:57.06 7:30
36 Colin Anderson Fr Braintree 13:58.95 7:31
37 Tom Sykes Fr Marthas Vineyard 14:33.64 7:50
38 Dylan Duffy Fr Plymouth North 14:55.03 8:01
39 Joseph Cappadona Fr Braintree 14:57.21 8:02
40 Shaun Covell Fr Plymouth North 15:17.59 8:13
41 David Leighton Fr Braintree 15:20.55 8:15
42 Eamon Naughton Fr Adv. Math and Science Aca 15:40.1 8:25
43 Ivaylo Mihalev Fr Braintree 15:44.07 8:28
44 Ian Harvey Fr Adv. Math and Science Aca 15:45.98 8:29
45 Kaden Rogers Fr Sturgis West Charter 15:59.97 8:36
46 Owen Zimmerman Barnstable 16:01.41 8:37
47 Kennyel Cotto New Bedford 16:06.82 8:40
48 John Burke Fr Braintree 16:07.59 8:40
49 Colin Doherty Fr Braintree 16:32.93 8:54
50 Andrew Alessi Fr Braintree 17:01.41 9:09
51 Arthur Probst New Bedford 17:31.95 9:26
52 John Marques New Bedford 17:42.34 9:31
53 Blake Germani Fr Barnstable 18:24.4 9:54
54 Matthew Judge Fr Barnstable 18:31.43 9:58
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.