Southington Results from the Nike Cross New England at Bowdoin Park on 11/26/16

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Borla, Taylor So V 25:34 8:15 3.1 290/346 5/5 5/5 32/37 22:01 You ROCK! (SBP)
Myers, Catherine Sr V 23:16.5 7:30 3.1 168/346 2/5 2/5 33/59 21:46 21:46 21:46 20:52
Perkowski, Amanda So V 24:23.6 7:52 3.1 237/346 4/5 4/5 29/42 22:54
Pizzitola, Laini Jr V 23:39.2 7:38 3.1 198/346 3/5 3/5 27/47 22:49 22:49 22:49 22:00
Scalise, Isabella Jr V 22:18.8 7:12 3.1 99/346 1/5 1/5 48/115 21:42 21:42 21:42 19:56
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 28/37 119:12
3:15
3.1 7:41 7:12 8:15 704 6:48 Isabella Scalise (73), Catherine Myers (118), Laini Pizzitola (141), Amanda Perkowski (170), Taylor Borla (202)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Courtney Kitchen So Dub-C XC Running Club 19:36.1 6:19
2 Bailey Pierce Jr Rush-Henrietta T.C. 19:39.2 6:20
3 Amanda Stone So Monmouth Track Club 19:47.4 6:23
4 Lexi Bernard South Lewis TC 19:52.4 6:25
5 Haley Riorden So Rush-Henrietta T.C. 20:07.4 6:29
6 Hannah Ielfield South Lewis TC 20:10 6:30
7 Wyndom Chace Sr Excellerate North 20:10.4 6:30
8 Rachel Hodge Fr UNA-Hodge 20:18.6 6:33
9 Kate Zitzmann Jr UNA-Zitzmann 20:18.9 6:33
10 Lauren Moore So Danbury XC Club 20:20.5 6:34
11 Emma Sinisgalli Fr Greater Rotterdam Road Runners 20:21 6:34
12 Claire Hanlon Sr UNA-Hanlon 20:26 6:35
13 Hali Ielfield Jr South Lewis TC 20:31.5 6:37
14 Nina Suss So Metuchen Harriers 20:34.1 6:38
15 Lily Nunnery So Excellerate North 20:35.8 6:39
16 Giavanna Tabbachino Sr Washington Township XC Club 20:36.1 6:39
17 Quinn Metcalfe Jr Churchville Running Club 20:36.3 6:39
18 Samantha Vetter Jr Kinetic 20:36.9 6:39
19 Hannah Kennedy Sr UNA-Kennedy 20:36.9 6:39
20 Olivia Skylstad Radar Running 20:41.5 6:40
21 Kaitlyn Mohr Fr UNA-Mohr 20:43.3 6:41
22 Riley Jones Jr UNA-Jones 20:45.5 6:42
23 Madeline Quinn UNA-Quinn 20:50.7 6:43
24 Rachel Wentnick Sr Metuchen Harriers 20:51.5 6:44
25 Maddy Mason Fr Hilton XC Club 20:57.5 6:46
26 Makenna Bleier Sr Hilton XC Club 21:00.5 6:47
27 Nicole Schneider Fr Glen Head Running Club 21:02.9 6:47
28 Julia Herraiz So UNA-Herraiz 21:06.2 6:48
29 Olivia Steed Jr Express Running Club 21:07 6:49
30 Lauren Hernandez Fr Falcon TC 21:08.2 6:49
31 Jamie Hazel Sr Excellerate North 21:08.6 6:49
32 Lauren Magill Jr Rocks XC 21:10.1 6:50
33 Payton Czupil Sr UNA-Czupil 21:10.8 6:50
34 Alison Reigle Fr Hilton XC Club 21:11.6 6:50
35 Grace Mucha Fr Whippets Footracing Team 21:12.6 6:51
36 Lucy Merrill Jr Dub-C XC Running Club 21:12.8 6:51
37 Emily Brown Fr UNA-Brown 21:13 6:51
38 Cassandra Sturdevan Jr Danbury XC Club 21:13 6:51
39 Sydney Wisniewski Jr UNA-Wisniewski 21:13.3 6:51
40 Megan Morin So Kinetic 21:16.8 6:52
41 Reagan Flannery Fr Whippets Footracing Team 21:18 6:52
42 T A Bishop So UNA-Bishop 21:19.7 6:53
43 Valarie Fox Fr Danbury XC Club 21:19.9 6:53
44 Mia Michaelides Sr UNA-Michaelides 21:20 6:53
45 Rosa Luna Sr Flying Dutch 21:20.5 6:53
46 Megan Brockmeier Sr Washington Township XC Club 21:20.8 6:53
47 Morgan Molesworth Sr Goodell's Victor Running Club 21:21.3 6:53
48 Camille Lussier So Metuchen Harriers 21:23.9 6:54
49 Christa Bailey Fr Greater Rotterdam Road Runners 21:24.1 6:54
50 Kristin Daino Sr UNA-Daino 21:25.9 6:55
51 Tiffany-ann Matturr So Peakua Performers Running Club 21:26.3 6:55
52 Mckenzie Clark Fr Tewksbury Track Club 21:29.4 6:56
53 Anastasia Filippone Sr Flying Dutch 21:29.9 6:56
54 Katie Adams Sr Legacy Track Club 21:30.4 6:56
55 Emily Berg BHBL Impalas 21:30.6 6:56
56 Anna Sherman So Greater Rotterdam Road Runners 21:30.9 6:56
57 Emma Johnston Sr UNA-Johnston 21:35.6 6:58
58 Talia Cutrone Sr UNA-Cutrone 21:36.4 6:58
59 Emma Canny Sr Rush-Henrietta T.C. 21:36.8 6:58
60 Aleziah Brooks So Express Running Club 21:38 6:59
61 Julia Martone Jr Excellerate North 21:43.1 7:00
62 Sofia Calvo Sr Tewksbury Track Club 21:43.8 7:01
63 Hannah Relovsky Jr Colts Track Club 21:43.8 7:01
64 Sarah Grodin So UNA-Grodin 21:44.7 7:01
65 Emelia Maslanka Sr UNA-Maslanka 21:47.9 7:02
66 Katy Brayman Jr Excellerate North 21:49 7:02
67 Erin Foley Sr Goodell's Victor Running Club 21:50.2 7:03
68 Keara Fontaine So Excellerate North 21:51.2 7:03
69 Ayla Killion So Rocks XC 21:52.8 7:03
70 Allison Menendez Sr Rush-Henrietta T.C. 21:53.9 7:04
71 Alexa Thompson Jr Flying Dutch 21:54.9 7:04
72 Carolyn Bremer Sr Goodell's Victor Running Club 21:55.4 7:04
73 Tori Sheldon Jr Washington Township XC Club 21:56.2 7:05
74 Lauren Flannery Fr Whippets Footracing Team 21:57.4 7:05
75 Katie Bixler So Dub-C XC Running Club 21:58 7:05
76 Alexis Anagnostopul So Flying Dutch 21:58.5 7:05
77 Kayleigh Hildreth Sr Panther Track Club 22:02.6 7:07
78 Alicia Stratman Jr Dub-C XC Running Club 22:03.1 7:07
79 Alivia Ward Express Running Club 22:03.4 7:07
80 Delany Krogh Lady Tartans Wolf Pack 22:04 7:07
81 Hayden Burt Jr Colts Track Club 22:05.3 7:08
82 Mercedes Planavsky Sr Radar Running 22:06.6 7:08
83 Olivia Ferraro Jr Peakua Performers Running Club 22:07.4 7:08
84 Chloe Messore Sr Hilton XC Club 22:09.6 7:09
85 Jasmine Roberts Sr Flying Dutch 22:09.9 7:09
86 Nina Gallagher So Whippets Footracing Team 22:11.9 7:10
87 Lauren Cleary Jr Princeton Cranbury TC 22:12.1 7:10
88 Kristin Mcalonen Jr BHBL Impalas 22:13.8 7:10
89 Nicole Parello Sr Falcon TC 22:14.3 7:10
90 Julie Carney Jr Danbury XC Club 22:14.4 7:10
91 Emma Capron So Metuchen Harriers 22:14.6 7:11
92 Caylie Privitere Sr MKA Running Club 22:14.9 7:11
93 Abbie Thibodeau Sr Rocks XC 22:15.8 7:11
94 Katelyn Haberle Fr Excellerate North 22:16.3 7:11
95 Elizabeth Lawson Sr Metuchen Harriers 22:16.4 7:11
96 Alex Ventresca Rush-Henrietta T.C. 22:16.7 7:11
97 Erin Fader Jr Peakua Performers Running Club 22:17.4 7:11
98 Shaylee Puleo Sr Tewksbury Track Club 22:17.9 7:12
99 Isabella Scalise Jr Southington 22:18.8 7:12 1/5 1/5 48/115 21:42 21:42 21:42
100 Caitlin Caltagirone Jr UNA-Caltagirone 22:20.1 7:12
101 Sarah Mullen Jr Rocks XC 22:20.6 7:12
102 Jacqueline Dirr Sr UNA-Dirr 22:20.6 7:12
103 Laura Meade Jr Lady Tartans Wolf Pack 22:20.8 7:13
104 Tara Mandel Sr UNA-Mandel 22:21.4 7:13
105 Sophia Prouty Jr Hampshire XC Club 22:22.1 7:13
106 Grace Dwyer So Milton TC 22:23.8 7:13
107 Jenny Bartholomay Jr Rush-Henrietta T.C. 22:24.8 7:14
108 Victoria Morrongiel So Falcon TC 22:25.1 7:14
109 Maddie Ayers Sr BHBL Impalas 22:26.1 7:14
110 Paige Lind Fr Goodell's Victor Running Club 22:28.6 7:15
111 Elizabeth Parkinson Fr Rocks XC 22:28.8 7:15
112 Morgan Juric Fr UNA-Juric 22:30.6 7:16
113 Marielle Scott So BHBL Impalas 22:31 7:16
114 Isabella Strajaneko So Glen Head Running Club 22:33.1 7:16
115 Danielle Keane Jr Peakua Performers Running Club 22:34.4 7:17
116 Caitlyn Stair Jr Churchville Running Club 22:35.3 7:17
117 Grace Miske So UNA-Miske 22:35.8 7:17
118 Veronica Dunphy Jr UNA-Dunphy 22:36.4 7:18
119 Ellen Marshall So Attleboro A Team 22:36.5 7:18
120 Jessica Carter Fr Panther Track Club 22:37.1 7:18
121 Angelina Tarabokija So Colts Track Club 22:37.4 7:18
122 Karina Crowley Sr Tewksbury Track Club 22:37.4 7:18
123 Lusi Godoi So UNA-Godoi 22:38.9 7:18
124 Grace Van Vessem So UNA-Van Vessem 22:39.5 7:19
125 Anna Devlin So Express Running Club 22:40.1 7:19
126 Camryn Iftiger Sr UNA-Iftiger 22:40.5 7:19
127 Anna Schaller So MKA Running Club 22:41.2 7:19
128 Hannah Bradford Fr Glen Head Running Club 22:44 7:20
129 Catherine Zamroz Sr Long Island Alliance 22:44 7:20
130 Olivia Lucey Fr Warriors Track and Field Club 22:46 7:21
131 Maddie Katz So H-W XC Club 22:46.5 7:21
132 Charlotte Reynolds Jr Hampshire XC Club 22:46.5 7:21
133 Grace Nothnagle Fr Rush-Henrietta T.C. 22:48.1 7:21
134 Sarah Tingley Sr Minoa Track Club 22:52.2 7:23
135 Haley Marek Sr Hampshire XC Club 22:54.6 7:23
136 Carissa Robistow Jr Malone Track Club 22:54.8 7:23
137 Isabella Crist So Red Devil Running Coalition 22:55.3 7:24
138 Natalie Dextradeur So Rocks XC 22:55.6 7:24
139 Sarah Johnson Fr Danbury XC Club 22:55.7 7:24
140 Courtney Schoepflin Jr UNA-Schoepflin 22:55.9 7:24
141 Morgan Feisthamel So South Lewis TC 22:56.2 7:24
142 Jazmin Bender Jr Washington Township XC Club 22:56.3 7:24
143 Courtney Iftiger Sr UNA-Iftiger 22:56.9 7:24
144 Lauren Stankiewicz Sr Greyhound Express 22:58.6 7:25
145 Morgan Ashton Jr UNA-Ashton 22:59 7:25
146 Cayla Mandel Sr Colts Track Club 22:59.8 7:25
147 Alexis Cleary Sr Cardinal O'Hara XC Club 23:00.8 7:25
148 Melissa Pauly Fr Hilton XC Club 23:01 7:25
149 Lauren Perlish So Whippets Footracing Team 23:01.1 7:26
150 Dena Ciampa Jr Rocks XC 23:01.6 7:26
151 Bridget Bastien Sr Rocks XC (B) 23:02.4 7:26
152 Madeline Fogarty Jr Washington Township XC Club 23:02.5 7:26
153 Charlotte Vogel Sr Rocks XC (B) 23:03.1 7:26
154 Madeline Holden Jr Excellerate North (B) 23:03.6 7:26
155 Abigail Touchet Sr Hampshire XC Club 23:04.5 7:27
156 Abby Baerwaldt Sr Rush-Henrietta T.C. (B) 23:07.8 7:28
157 Shea Jamiesom Fr Attleboro A Team 23:09.2 7:28
158 Luce Brandt Jr H-W XC Club 23:09.5 7:28
159 Kileigh Kane So UNA-Kane 23:09.8 7:28
160 Madison Enright So Rocks XC (B) 23:11.3 7:29
161 Bennett Nostrand Fr H-W XC Club 23:12.8 7:29
162 Abby Pineda Jr UNA-Pineda 23:13 7:29
163 Natalie Graham So Princeton Cranbury TC 23:14 7:30
164 Killian Doyle Jr Glen Head Running Club 23:15.6 7:30
165 Laura Hecker So Dub-C XC Running Club 23:15.7 7:30
166 Christiana Caprio So Colts Track Club 23:16.1 7:30
167 Lola Scarpone Fr Glen Head Running Club 23:16.5 7:30
168 Catherine Myers Sr Southington 23:16.5 7:30 2/5 2/5 33/59 21:46 21:46 21:46
169 Kristen Wimmer Sr RunningBucs 23:17 7:31
170 Adriana Smith Sr Pioneers 23:17.6 7:31
171 Daria Veselov Jr Flying Dutch 23:18 7:31
172 Brigit Kelly Sr UNA-Kelly 23:19.1 7:31
173 Kennedy Waterson Fr Kingsway 23:19.2 7:31
174 Jody Ng Sr Falcon TC 23:19.9 7:32
175 Kaylee Gladu So Rocks XC (B) 23:20 7:32
176 Madison Bini Sr Flying Dutch 23:20.5 7:32
177 Elizabeth Darling Sr Lady Tartans Wolf Pack 23:20.7 7:32
178 Maura Coakley Sr UNA-Coakley 23:21 7:32
179 Brooke Filippini Sr Colts Track Club 23:22.8 7:33
180 Marina Lopez So Minoa Track Club 23:23.8 7:33
181 Amy Glover Sr Tewksbury Track Club 23:23.8 7:33
182 Sarah Schechter Sr Danbury XC Club 23:24.4 7:33
183 Willow Martin Jr RunningBucs 23:26.9 7:34
184 Jourdyn Nicholson Jr Greater Rotterdam Road Runners 23:28.9 7:34
185 Hana Young Jr Rocks XC (B) 23:29.6 7:35
186 Emilia Lanahan Jr Hillsborough XC Club 23:30.7 7:35
187 Anna Lares Jr Express Running Club 23:31.1 7:35
188 Jenn Gattus So UNA-Gattus 23:31.8 7:35
189 Emily Racana So Greater Rotterdam Road Runners 23:32.1 7:36
190 Elizabeth Cameron So Rocks XC (B) 23:33.7 7:36
191 Cassandra Lucci Sr Warriors Track and Field Club 23:33.8 7:36
192 Myah Chappell Fr Nittany Track & Field 23:35.8 7:37
193 Jenna Pulis Jr Peakua Performers Running Club 23:36.5 7:37
194 Amanda Westlake So Warriors Track and Field Club 23:37.3 7:37
195 Taylor Cuozzo Sr RunningBucs 23:38 7:37
196 Ashley Thermidor-pa Jr Milton TC 23:38 7:37
197 Maddy Smith BHBL Impalas 23:38.7 7:38
198 Laini Pizzitola Jr Southington 23:39.2 7:38 3/5 3/5 27/47 22:49 22:49 22:49
199 Alyssa Mendenhall Fr RC Rams 23:40.2 7:38
200 Emily Bermudez Sr Washington Township XC Club 23:40.8 7:38
201 Mycarthy Newton So Excellerate North (B) 23:41.8 7:39
202 Jennifer Zambuto So Churchville Running Club 23:44.5 7:40
203 Luisa Oliva Jr Attleboro A Team 23:45.2 7:40
204 Erica Hensler So Peakua Performers Running Club 23:46.7 7:40
205 Victoria Fanshawe Flying Dutch (B) 23:49.2 7:41
206 Olivia Wheeler Fr Lady Tartans Wolf Pack 23:51.5 7:42
207 Laurel Hannigan So Kingsway 23:52.9 7:42
208 Mackenzie Wildrick So Attleboro A Team 23:54.2 7:43
209 Sydney Sunderland Jr Rocks XC (B) 23:54.4 7:43
210 Abbie Mccarthy Sr Rocks XC (C) 23:54.4 7:43
211 Rachael Boardman Fr MKA Running Club 23:54.7 7:43
212 Kelsey Bischoff Sr Rocks XC (C) 23:54.9 7:43
213 Maryrose O'connell So UNA-O'Connell 23:55 7:43
214 Heather Minue Sr Monmouth Track Club 23:55.4 7:43
215 Patricia Corey So Falcon TC 23:55.5 7:43
216 Kyilee Quayle Jr Churchville Running Club 23:56.6 7:43
217 Shirley Kruskall Jr Hillsborough XC Club 23:56.8 7:43
218 Meg Scognamiglio Sr Lady Tartans Wolf Pack 23:57.9 7:44
219 Christina Yip Sr Falcon TC 23:58.8 7:44
220 Myla Wailoo Fr Princeton Cranbury TC 24:00.6 7:45
221 Brittney Smith Jr Peakua Performers Running Club 24:02.9 7:45
222 Madeline Jenkins Hampshire XC Club 24:03.9 7:46
223 Emma Sullivan Sr Red Devil Running Coalition 24:04.5 7:46
224 Nathalie Verlinde Fr Princeton Cranbury TC 24:07.2 7:47
225 Carly Clark So Red Devil Running Coalition 24:09.3 7:48
226 Emilia Porter Jr Hillsborough XC Club 24:11 7:48
227 Hana Bahlawan Jr Hillsborough XC Club 24:13.1 7:49
228 Maegen Brink Jr Hillsborough XC Club 24:14.2 7:49
229 Jamyang Lhandon Jr Attleboro A Team 24:14.9 7:49
230 Zoe Lucyshyn Fr Churchville Running Club 24:17.7 7:50
231 Elizabeth Wisniewsk So UNA-Wisniewski 24:19.3 7:51
232 Robyn Wright Sr UNA-Wright 24:20.3 7:51
233 Delaney Marek Hampshire XC Club 24:21.4 7:51
234 Sage Cowit So Radar Running 24:22.1 7:52
235 Abigail O'neill So Whippets Footracing Team 24:23.5 7:52
236 Madison Ciccione Sr RunningBucs 24:23.6 7:52
237 Amanda Perkowski So Southington 24:23.6 7:52 4/5 4/5 29/42
238 Jemma Shea Fr H-W XC Club 24:24 7:52
239 Caitlin Erb So Mansfield Cougars Running Club 24:25.3 7:53
240 Riley Folger Fr H-W XC Club 24:25.8 7:53
241 Cara Duffy Fr Long Island Alliance 24:26.7 7:53
242 Whitney Wright Jr Radar Running 24:28.3 7:54
243 Nicole Huff Jr Demon Running Club 24:30.8 7:54
244 Briana Pereira Sr UNA-Pereira 24:33.4 7:55
245 Hannah Evans Sr Cardinal O'Hara XC Club 24:34.5 7:56
246 Eleanor Devereux Jr Mansfield Cougars Running Club 24:35.2 7:56
247 Shannon Flood Jr UNA-Flood 24:35.4 7:56
248 Phoebe Drummond So RunningBucs 24:36.3 7:56
249 Erin Weppner Sr Aurora Runners 24:36.7 7:56
250 Lydia Todd So Churchville Running Club 24:38.2 7:57
251 Madi Whited BHBL Impalas 24:38.4 7:57
252 Cassie Robinson Sr Goodell's Victor Running Club 24:39 7:57
253 Anna Tenebruso So Churchville Running Club 24:40.6 7:58
254 Christina Wichmann So RunningBucs 24:41.8 7:58
255 Erin Corcoran Sr Excellerate North (B) 24:43.8 7:59
256 Emma Kilroy Jr Dub-C XC Running Club 24:45.3 7:59
257 Emily Rodak Jr Radar Running 24:45.5 7:59
258 Alexa Deyo Sr Radar Running 24:46.9 8:00
259 Maeve Conway Sr Warriors Track and Field Club 24:47.4 8:00
260 Abby Eskenas Jr Tewksbury Track Club 24:47.9 8:00
261 Allison Beard Sr Attleboro A Team 24:51.4 8:01
262 Kathleen Gembczynsk Sr Mansfield Cougars Running Club 24:51.9 8:01
263 Yvonne Lucas Jr Warriors Track and Field Club 24:53.6 8:02
264 Gabrielle Cardillo Jr Long Island Alliance 24:54.7 8:02
265 Kathleen Fujimori So UNA-Fujimori 24:56.2 8:03
266 Hope Porrazzo Sr Churchville Running Club (B) 24:57.6 8:03
267 Claire Mcevoy Sr RunningBucs 24:58.1 8:03
268 Skyler Spanbauer Jr Flying Dutch (B) 25:00.1 8:04
269 Emma Tedisco Greater Rotterdam Road Runners 25:00.4 8:04
270 Katie Pearl So Rocks XC (C) 25:02.8 8:05
271 Emily Cavallaro Fr UNA-Cavallaro 25:03.3 8:05
272 Julia Jones Sr Whippets Footracing Team 25:03.4 8:05
273 Kate Ferretti Jr Falcon TC 25:05.8 8:06
274 Marissa Murphy Jr Long Island Alliance 25:08 8:06
275 Kira Hellard Jr Rocks XC (C) 25:08.6 8:07
276 Shannon Blair Jr Whippets Footracing Team (B) 25:13.1 8:08
277 Isabel O'neill Jr Peakua Performers Running Club 25:15.7 8:09
278 Francesca Stahl Fr Hillsborough XC Club 25:15.9 8:09
279 Lucy Barnish Jr Kingsway 25:17.4 8:09
280 Elizabeth Hare Fr Princeton Cranbury TC 25:19.1 8:10
281 Megan Malueg Jr RC Rams 25:20.6 8:11
282 Sarah Kiehle Sr UNA-Kiehle 25:25.8 8:12
283 Maryagnes Tabernero So Hillsborough XC Club 25:27.4 8:13
284 Anna Bradley Fr MKA Running Club 25:28.3 8:13
285 Leelah Klauber Jr MKA Running Club 25:28.4 8:13
286 Sydney Hitchcock Jr Aurora Runners 25:30.4 8:14
287 Lindsay Holland Fr Fireside RC 25:32.6 8:14
288 Taylor Small Sr Fireside RC 25:32.6 8:14
289 Nadia Cathcart So Fireside RC 25:32.7 8:14
290 Taylor Borla So Southington 25:34 8:15 5/5 5/5 32/37 You ROCK! (SBP)
291 Kaitlin Mcwilliams Jr Peakua Performers Running Club 25:34.3 8:15
292 Brittany Jenkofsky Sr Long Island Alliance 25:35.3 8:15
293 Tara Donahue Jr Long Island Alliance 25:35.5 8:15
294 Kate Su Jr UNA-Su 25:36.1 8:16
295 Shannon Crowley Fr Tewksbury Track Club 25:43 8:18
296 Tiziana Hernandez Fr Attleboro A Team 25:44.6 8:18
297 Abby Emison Sr Princeton Cranbury TC 25:46.6 8:19
298 Lauren Morrison So Kingsway 25:48.4 8:19
299 Grace Higgins So Tewksbury Track Club (B) 25:49.4 8:20
300 Nicole Cofer So Tewksbury Track Club (B) 25:50.7 8:20
301 Nidhi Kunigal So Hillsborough XC Club (B) 25:51.6 8:21
302 Olivia Collavo Sr UNA-Collavo 25:53.8 8:21
303 Katie Craig So Keith Murtha 25:54.5 8:21
304 Nicole Montague Sr Chargers X C 25:54.9 8:22
305 Joanna Brown Jr RC Rams 25:55.3 8:22
306 Amelia Lopez So Attleboro A Team (B) 25:57 8:22
307 Chloe Swartzendrube Jr Flying Dutch (B) 25:59.6 8:23
308 Sarai Sharkey Jr RC Rams 26:04.6 8:25
309 Victoria Pike Sr Attleboro A Team (B) 26:07.5 8:26
310 Nicole Devone Jr Kingsway 26:18.4 8:29
311 Jessica Pszeniczny Sr Monmouth Track Club 26:19.3 8:29
312 Makenna Beyer Jr Kingsway 26:24.8 8:31
313 Ella Sabatino Jr Flying Dutch (B) 26:27.2 8:32
314 Kaylie Flagg Sr Whippets Footracing Team (B) 26:28.5 8:32
315 Greta Gottman So Radar Running 26:34 8:34
316 Julia Driscoll Sr Whippets Footracing Team (B) 26:35 8:35
317 Olivia Smelas Jr RunningBucs (B) 26:37.1 8:35
318 Caitlin Conneely So Tewksbury Track Club (B) 26:40.6 8:36
319 Colleen Kelly Fr RunningBucs (B) 26:48.3 8:39
320 Briana Lennon Jr Greyhound Express 26:56.3 8:41
321 Brisa Sanchez Jr Kingsway 26:58.7 8:42
322 Julia Carroll Fr Glen Head Running Club 27:05.3 8:44
323 Abigail Bazar So Princeton Cranbury TC 27:14.1 8:47
324 Katelyn Anthony Sr Whippets Footracing Team (B) 27:28.7 8:52
325 Sofia Fernandes So RunningBucs (B) 27:33.9 8:54
326 Erin Byrnes So UNA-Byrnes 27:37.8 8:55
327 Lisa Knigge Sr Princeton Cranbury TC (B) 27:55.8 9:01
328 Veronica Saenz UNA-Saenz 27:56.5 9:01
329 Kristen Hanley Jr UNA-Hanley 27:57 9:01
330 Emily Slobodin Fr Fireside RC 28:23.2 9:09
331 Kerri Goldfuss Sr UNA-Goldfuss 28:31.7 9:12
332 Eliza Reynolds Hampshire XC Club 28:35.2 9:13
333 Araya Brezinski Fr RC Rams 28:44.5 9:16
334 Meagan Power Sr Chargers X C 29:04.6 9:23
335 Rachel Tucci So Baby Got Track 29:13.5 9:26
336 Carissa Kahn Sr Baby Got Track 29:13.7 9:26
337 Nicolette Matarazzo Sr Hillsborough XC Club (B) 29:17.8 9:27
338 Rachel Figucia Jr Tewksbury Track Club (B) 29:20.1 9:28
339 Madeline Leamy Sr Whippets Footracing Team (B) 29:20.9 9:28
340 Andrea Hellmig So Dub-C XC Running Club 29:33.4 9:32
341 Jennifer Waltz Sr Dub-C XC Running Club (B) 30:15.2 9:46
342 Shana Mcpartland So Baby Got Track 34:49.6 11:14
343 Kyla Saade So Baby Got Track 34:49.7 11:14
344 Emma Connolly Jr Baby Got Track 34:54.2 11:16
345 Gina Connors Jr Baby Got Track 34:54.2 11:16
346 Allyson Becker Sr UNA-Becker 35:18 11:23
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Excellerate North
3-2-1-1-1
Gap: 1:39
105:27
21:05
6:48
109 Wyndom Chace
Sr
20:10
6:30
4
Lily Nunnery
So
20:36
6:39
8
Jamie Hazel
Sr
21:09
6:49
18
Julia Martone
Jr
21:43
7:00
38
Katy Brayman
Jr
21:49
7:02
41
Keara Fontaine
So
21:51
7:03
43
Katelyn Haberle
Fr
22:16
7:11
68
2 Rush-Henrietta T.C.
2-1-2-2-2
Gap: 2:38
105:34
21:07
6:49
156 Bailey Pierce
Jr
19:39
6:20
2
Haley Riorden
So
20:07
6:29
3
Emma Canny
Sr
21:37
6:58
36
Allison Menendez
Sr
21:54
7:04
45
Alex Ventresca
-
22:17
7:11
70
Jenny Bartholomay
Jr
22:25
7:14
77
Grace Nothnagle
Fr
22:48
7:21
96
3 Metuchen Harriers
6-3-4-4-3
Gap: 1:42
107:21
21:28
6:56
182 Nina Suss
So
20:34
6:38
7
Rachel Wentnick
Sr
20:52
6:44
12
Camille Lussier
So
21:24
6:54
29
Emma Capron
So
22:15
7:11
65
Elizabeth Lawson
Sr
22:16
7:11
69








4 Hilton XC Club
10-5-3-3-4
Gap: 2:04
108:20
21:40
6:59
207 Maddy Mason
Fr
20:58
6:46
13
Makenna Bleier
Sr
21:01
6:47
14
Alison Reigle
Fr
21:12
6:50
20
Chloe Messore
Sr
22:10
7:09
58
Melissa Pauly
Fr
23:01
7:25
102








5 Flying Dutch
16-11-10-8-5
Gap: 0:49
108:54
21:47
7:02
215 Rosa Luna
Sr
21:21
6:53
26
Anastasia Filippone
Sr
21:30
6:56
33
Alexa Thompson
Jr
21:55
7:04
46
Alexis Anagnostopul
So
21:59
7:05
51
Jasmine Roberts
Sr
22:10
7:09
59
Daria Veselov
Jr
23:18
7:31
120
Madison Bini
Sr
23:21
7:32
124
6 Danbury XC Club
4-6-5-5-6
Gap: 2:35
108:04
21:37
6:58
216 Lauren Moore
So
20:21
6:34
5
Cassandra Sturdevan
Jr
21:13
6:51
23
Valarie Fox
Fr
21:20
6:53
25
Julie Carney
Jr
22:14
7:10
64
Sarah Johnson
Fr
22:56
7:24
99
Sarah Schechter
Sr
23:24
7:33
128




7 Dub-C XC Running Club
1-4-7-6-7
Gap: 3:40
108:06
21:37
6:58
240 Courtney Kitchen
So
19:36
6:19
1
Lucy Merrill
Jr
21:13
6:51
22
Katie Bixler
So
21:58
7:05
50
Alicia Stratman
Jr
22:03
7:07
52
Laura Hecker
So
23:16
7:30
115
Emma Kilroy
Jr
24:45
7:59
181
Andrea Hellmig
So
29:33
9:32
225
8 Whippets Footracing Team
15-9-9-7-8
Gap: 1:49
109:41
21:56
7:05
257 Grace Mucha
Fr
21:13
6:51
21
Reagan Flannery
Fr
21:18
6:52
24
Lauren Flannery
Fr
21:57
7:05
49
Nina Gallagher
So
22:12
7:10
60
Lauren Perlish
So
23:01
7:26
103
Abigail O'neill
So
24:24
7:52
168
Julia Jones
Sr
25:03
8:05
191
9 Rocks XC
14-12-13-13-9
Gap: 1:19
110:08
22:02
7:06
285 Lauren Magill
Jr
21:10
6:50
19
Ayla Killion
So
21:53
7:03
44
Abbie Thibodeau
Sr
22:16
7:11
67
Sarah Mullen
Jr
22:21
7:12
74
Elizabeth Parkinson
Fr
22:29
7:15
81
Natalie Dextradeur
So
22:56
7:24
98
Dena Ciampa
Jr
23:02
7:26
104
10 Washington Township XC Club
7-7-8-9-10
Gap: 2:26
109:52
21:58
7:05
290 Giavanna Tabbachino
Sr
20:36
6:39
9
Megan Brockmeier
Sr
21:21
6:53
27
Tori Sheldon
Jr
21:56
7:05
48
Jazmin Bender
Jr
22:56
7:24
100
Madeline Fogarty
Jr
23:03
7:26
106
Emily Bermudez
Sr
23:41
7:38
143




11 Express Running Club
12-10-11-10-11
Gap: 2:24
111:00
22:12
7:10
328 Olivia Steed
Jr
21:07
6:49
16
Aleziah Brooks
So
21:38
6:59
37
Alivia Ward
-
22:03
7:07
53
Anna Devlin
So
22:40
7:19
89
Anna Lares
Jr
23:31
7:35
133








12 Greater Rotterdam Road Runners
5-7-6-12-12
Gap: 3:11
110:17
22:03
7:07
335 Emma Sinisgalli
Fr
20:21
6:34
6
Christa Bailey
Fr
21:24
6:54
30
Anna Sherman
So
21:31
6:56
35
Jourdyn Nicholson
Jr
23:29
7:34
130
Emily Racana
So
23:32
7:36
134
Emma Tedisco
-
25:00
8:04
190




13 Tewksbury Track Club
19-15-14-14-13
Gap: 1:54
111:32
22:18
7:12
358 Mckenzie Clark
Fr
21:29
6:56
32
Sofia Calvo
Sr
21:44
7:01
39
Shaylee Puleo
Sr
22:18
7:12
72
Karina Crowley
Sr
22:37
7:18
88
Amy Glover
Sr
23:24
7:33
127
Abby Eskenas
Jr
24:48
8:00
185
Shannon Crowley
Fr
25:43
8:18
205
14 Goodell's Victor Running Club
17-14-12-11-14
Gap: 3:18
112:15
22:27
7:14
375 Morgan Molesworth
Sr
21:21
6:53
28
Erin Foley
Sr
21:50
7:03
42
Carolyn Bremer
Sr
21:55
7:04
47
Paige Lind
Fr
22:29
7:15
80
Cassie Robinson
Sr
24:39
7:57
178








15 Peakua Performers Running Club
18-17-16-15-15
Gap: 2:10
112:02
22:24
7:14
380 Tiffany-ann Matturr
So
21:26
6:55
31
Olivia Ferraro
Jr
22:07
7:08
57
Erin Fader
Jr
22:17
7:11
71
Danielle Keane
Jr
22:34
7:17
84
Jenna Pulis
Jr
23:37
7:37
137
Erica Hensler
So
23:47
7:40
146
Brittney Smith
Jr
24:03
7:45
158
16 BHBL Impalas
20-20-17-16-16
Gap: 2:08
112:20
22:28
7:15
397 Emily Berg
-
21:31
6:56
34
Kristin Mcalonen
Jr
22:14
7:10
62
Maddie Ayers
Sr
22:26
7:14
79
Marielle Scott
So
22:31
7:16
82
Maddy Smith
-
23:39
7:38
140
Madi Whited
-
24:38
7:57
177




17 Colts Track Club
21-18-18-18-17
Gap: 1:32
112:42
22:32
7:16
399 Hannah Relovsky
Jr
21:44
7:01
40
Hayden Burt
Jr
22:05
7:08
55
Angelina Tarabokija
So
22:37
7:18
87
Cayla Mandel
Sr
23:00
7:25
101
Christiana Caprio
So
23:16
7:30
116
Brooke Filippini
Sr
23:23
7:33
126




18 Glen Head Running Club
11-21-19-19-18
Gap: 2:14
112:52
22:34
7:17
420 Nicole Schneider
Fr
21:03
6:47
15
Isabella Strajaneko
So
22:33
7:16
83
Hannah Bradford
Fr
22:44
7:20
91
Killian Doyle
Jr
23:16
7:30
114
Lola Scarpone
Fr
23:17
7:30
117
Julia Carroll
Fr
27:05
8:44
217




19 Falcon TC
13-16-15-17-19
Gap: 2:47
113:03
22:37
7:18
432 Lauren Hernandez
Fr
21:08
6:49
17
Nicole Parello
Sr
22:14
7:10
63
Victoria Morrongiel
So
22:25
7:14
78
Jody Ng
Sr
23:20
7:32
122
Patricia Corey
So
23:56
7:43
152
Christina Yip
Sr
23:59
7:44
156
Kate Ferretti
Jr
25:06
8:06
192
20 Hampshire XC Club
26-24-23-20-20
Gap: 1:42
115:12
23:02
7:26
535 Sophia Prouty
Jr
22:22
7:13
76
Charlotte Reynolds
Jr
22:47
7:21
95
Haley Marek
Sr
22:55
7:23
97
Abigail Touchet
Sr
23:05
7:27
108
Madeline Jenkins
-
24:04
7:46
159
Delaney Marek
-
24:21
7:51
166
Eliza Reynolds
-
28:35
9:13
220
21 Lady Tartans Wolf Pack
22-22-22-22-21
Gap: 1:54
115:35
23:07
7:27
556 Delany Krogh
-
22:04
7:07
54
Laura Meade
Jr
22:21
7:13
75
Elizabeth Darling
Sr
23:21
7:32
125
Olivia Wheeler
Fr
23:52
7:42
147
Meg Scognamiglio
Sr
23:58
7:44
155








22 Churchville Running Club
8-18-21-21-22
Gap: 3:41
115:10
23:02
7:26
557 Quinn Metcalfe
Jr
20:36
6:39
10
Caitlyn Stair
Jr
22:35
7:17
85
Jennifer Zambuto
So
23:45
7:40
144
Kyilee Quayle
Jr
23:57
7:43
153
Zoe Lucyshyn
Fr
24:18
7:50
165
Lydia Todd
So
24:38
7:57
176
Anna Tenebruso
So
24:41
7:58
179
23 Rocks XC (B)
31-29-26-24-23
Gap: 0:27
116:06
23:13
7:29
577 Bridget Bastien
Sr
23:02
7:26
105
Charlotte Vogel
Sr
23:03
7:26
107
Madison Enright
So
23:11
7:29
111
Kaylee Gladu
So
23:20
7:32
123
Hana Young
Jr
23:30
7:35
131
Elizabeth Cameron
So
23:34
7:36
135
Sydney Sunderland
Jr
23:54
7:43
150
24 Radar Running
9-13-20-23-24
Gap: 4:04
116:24
23:17
7:31
590 Olivia Skylstad
-
20:42
6:40
11
Mercedes Planavsky
Sr
22:07
7:08
56
Sage Cowit
So
24:22
7:52
167
Whitney Wright
Jr
24:28
7:54
174
Emily Rodak
Jr
24:46
7:59
182
Alexa Deyo
Sr
24:47
8:00
183
Greta Gottman
So
26:34
8:34
214
25 Attleboro A Team
27-27-29-26-25
Gap: 1:38
117:40
23:32
7:35
653 Ellen Marshall
So
22:37
7:18
86
Shea Jamiesom
Fr
23:09
7:28
109
Luisa Oliva
Jr
23:45
7:40
145
Mackenzie Wildrick
So
23:54
7:43
149
Jamyang Lhandon
Jr
24:15
7:49
164
Allison Beard
Sr
24:51
8:01
186
Tiziana Hernandez
Fr
25:45
8:18
206
26 H-W XC Club
30-28-25-25-26
Gap: 1:39
117:59
23:36
7:37
659 Maddie Katz
So
22:47
7:21
94
Luce Brandt
Jr
23:10
7:28
110
Bennett Nostrand
Fr
23:13
7:29
112
Jemma Shea
Fr
24:24
7:52
171
Riley Folger
Fr
24:26
7:53
172








27 Princeton Cranbury TC
23-25-27-27-27
Gap: 3:07
118:53
23:47
7:40
688 Lauren Cleary
Jr
22:12
7:10
61
Natalie Graham
So
23:14
7:30
113
Myla Wailoo
Fr
24:01
7:45
157
Nathalie Verlinde
Fr
24:07
7:47
160
Elizabeth Hare
Fr
25:19
8:10
197
Abby Emison
Sr
25:47
8:19
207
Abigail Bazar
So
27:14
8:47
218
28 Southington
25-26-28-28-28
Gap: 3:15
119:12
23:50
7:41
704 Isabella Scalise
Jr
22:19
7:12
73
Catherine Myers
Sr
23:17
7:30
118
Laini Pizzitola
Jr
23:39
7:38
141
Amanda Perkowski
So
24:24
7:52
170
Taylor Borla
So
25:34
8:15
202








29 MKA Running Club
24-23-24-29-29
Gap: 3:14
119:48
23:58
7:44
708 Caylie Privitere
Sr
22:15
7:11
66
Anna Schaller
So
22:41
7:19
90
Rachael Boardman
Fr
23:55
7:43
151
Anna Bradley
Fr
25:28
8:13
200
Leelah Klauber
Jr
25:28
8:13
201








30 RunningBucs
32-31-31-31-30
Gap: 1:19
119:22
23:52
7:42
731 Kristen Wimmer
Sr
23:17
7:31
119
Willow Martin
Jr
23:27
7:34
129
Taylor Cuozzo
Sr
23:38
7:37
139
Madison Ciccione
Sr
24:24
7:52
169
Phoebe Drummond
So
24:36
7:56
175
Christina Wichmann
So
24:42
7:58
180
Claire Mcevoy
Sr
24:58
8:03
189
31 Warriors Track and Field Club
29-30-30-30-31
Gap: 2:08
119:38
23:56
7:43
738 Olivia Lucey
Fr
22:46
7:21
93
Cassandra Lucci
Sr
23:34
7:36
136
Amanda Westlake
So
23:37
7:37
138
Maeve Conway
Sr
24:47
8:00
184
Yvonne Lucas
Jr
24:54
8:02
187








32 Hillsborough XC Club
34-34-32-32-32
Gap: 0:44
120:06
24:01
7:45
772 Emilia Lanahan
Jr
23:31
7:35
132
Shirley Kruskall
Jr
23:57
7:43
154
Emilia Porter
Jr
24:11
7:48
161
Hana Bahlawan
Jr
24:13
7:49
162
Maegen Brink
Jr
24:14
7:49
163
Francesca Stahl
Fr
25:16
8:09
195
Maryagnes Tabernero
So
25:27
8:13
199
33 Long Island Alliance
28-32-33-33-33
Gap: 2:51
122:49
24:34
7:55
849 Catherine Zamroz
Sr
22:44
7:20
92
Cara Duffy
Fr
24:27
7:53
173
Gabrielle Cardillo
Jr
24:55
8:02
188
Marissa Murphy
Jr
25:08
8:06
193
Brittany Jenkofsky
Sr
25:35
8:15
203
Tara Donahue
Jr
25:36
8:15
204




34 Kingsway
33-33-34-34-34
Gap: 2:59
124:36
24:55
8:02
884 Kennedy Waterson
Fr
23:19
7:31
121
Laurel Hannigan
So
23:53
7:42
148
Lucy Barnish
Jr
25:17
8:09
196
Lauren Morrison
So
25:48
8:19
208
Nicole Devone
Jr
26:18
8:29
211
Makenna Beyer
Jr
26:25
8:31
212
Brisa Sanchez
Jr
26:59
8:42
216
35 RC Rams
35-35-35-35-35
Gap: 5:04
129:45
25:57
8:22
980 Alyssa Mendenhall
Fr
23:40
7:38
142
Megan Malueg
Jr
25:21
8:11
198
Joanna Brown
Jr
25:55
8:22
209
Sarai Sharkey
Jr
26:05
8:25
210
Araya Brezinski
Fr
28:45
9:16
221








36 Whippets Footracing Team (B)
36-36-36-36-36
Gap: 4:08
135:06
27:01
8:43
1065 Shannon Blair
Jr
25:13
8:08
194
Kaylie Flagg
Sr
26:29
8:32
213
Julia Driscoll
Sr
26:35
8:35
215
Katelyn Anthony
Sr
27:29
8:52
219
Madeline Leamy
Sr
29:21
9:28
224








37 Baby Got Track
37-37-37-37-37
Gap: 5:41
163:01
32:36
10:31
1126 Rachel Tucci
So
29:14
9:26
222
Carissa Kahn
Sr
29:14
9:26
223
Shana Mcpartland
So
34:50
11:14
226
Kyla Saade
So
34:50
11:14
227
Emma Connolly
Jr
34:54
11:16
228
Gina Connors
Jr
34:54
11:16
229




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.