Southington Results from the Frank Kelley Invitational at Wrentham Developmental Center on 9/30/17

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Asido, Ryan So Open 18:14.5 5:53 3.1 32/148 3/14 10/21 5/19 18:12 You ROCK! (PG)
Christensen, Zach Jr Open 21:06.5 6:49 3.1 128/148 14/14 21/21 2/2 21:16
(0:10,0.7)
You ROCK! (DPR)
Ditota, Mike Fr Open 18:28 5:57 3.1 41/148 4/14 11/21 5/18 18:29
(0:01,0.1)
You ROCK! (PG, DPR)
Dorsey, Mike Sr Open 19:17.3 6:13 3.1 67/148 7/14 14/21 4/9 19:25
(0:08,0.7)
You ROCK! (PG, DPR)
Hannigan, Jeffrey Sr V 17:37.7 5:41 3.1 65/135 6/7 6/21 2/17 17:54
(0:16,1.5)
You ROCK! (DPR)
Hoffman, Ben Jr Open 20:05.7 6:29 3.1 106/148 11/14 18/21 2/3 20:19
(0:13,1.1)
You ROCK! (DPR)
Klinzmann, Ryan So Open 19:19.4 6:14 3.1 68/148 8/14 15/21 4/8 25:37
(6:18,24.6)
You ROCK! (SBP, DPR)
Kristopik, Evan Fr Open 20:26.4 6:36 3.1 115/148 12/14 19/21 2/3
Kuhr, Alexander Sr Open 19:33.8 6:19 3.1 79/148 10/14 17/21 1/4 20:19
(0:45,3.7)
You ROCK! (PG, DPR)
LaRoche, Josh Fr Open 21:04.2 6:48 3.1 127/148 13/14 20/21 2/2 21:05
(0:01,0.1)
You ROCK! (DPR)
Le, Kevin Fr Open 19:21.3 6:15 3.1 70/148 9/14 16/21 2/6 19:31
(0:10,0.8)
You ROCK! (PG, DPR)
Leone, Conner Sr V 16:46.4 5:25 3.1 21/135 1/7 1/21 14/27 17:04
(0:17,1.7)
You ROCK! (DPR)
Leone, Shane Sr V 16:58.4 5:29 3.1 27/135 2/7 2/21 10/22 16:39
maciejewski, matthew So Open 18:44.7 6:03 3.1 50/148 6/14 13/21 5/13 19:03
(0:18,1.6)
You ROCK! (PG, DPR)
Mohr, Jacob Sr Open 18:43.9 6:03 3.1 49/148 5/14 12/21 5/15 18:49
(0:05,0.5)
You ROCK! (PG, DPR)
Palladino, Ben Jr V 17:55.6 5:47 3.1 81/135 7/7 8/21 3/12 18:03
(0:07,0.7)
You ROCK! (DPR)
Penna, Matthew So V 17:21.6 5:36 3.1 49/135 3/7 3/21 9/19 17:10 You ROCK! (PG)
Slesinski, Ryan Jr V 17:34.7 5:40 3.1 61/135 4/7 4/21 8/19 17:19
Sperry, Tanner Sr Open 17:55.1 5:47 3.1 25/148 1/14 7/21 10/20 18:17
(0:22,2.0)
You ROCK! (DPR)
Strong, Tyler Jr Open 18:01.5 5:49 3.1 28/148 2/14 9/21 8/19 18:16
(0:15,1.3)
You ROCK! (PG, DPR)
Young, Sean Sr V 17:37.6 5:41 3.1 64/135 5/7 5/21 6/19 17:02
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 9/19 86:19
0:51
3.1 5:34 5:25 5:41 209 5:25 Conner Leone (20), Shane Leone (26), Matthew Penna (46), Ryan Slesinski (57), Sean Young (60)
Open 1st 5 7/15 91:23
0:49
3.1 5:54 5:47 6:03 164 5:31 Tanner Sperry (23), Tyler Strong (26), Ryan Asido (30), Mike Ditota (39), Jacob Mohr (46)
Open 2nd 5 2/4 96:17
0:49
3.1 6:13 6:03 6:19 37 6:12 matthew maciejewski (2), Mike Dorsey (6), Ryan Klinzmann (7), Kevin Le (9), Alexander Kuhr (13)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Tristan Shelgren Sr Saint John's Prep 15:24.6 4:58
2 Andrew Mah Sr Newton North 15:46.4 5:05
3 Nick Mcnamee Sr Plymouth North 16:00.8 5:10
4 Ian Horsbugh So Newton North 16:03.7 5:11
5 Ethan Matthews Sr Ayer Shirley 16:05.8 5:12
6 Claudio Rocha Jr Peabody 16:10.3 5:13
7 Jason Dolan Sr Westford Academy 16:12.1 5:14
8 Zach Conant Jr Westwood 16:14.7 5:14
9 Anshel Isles Jr Woburn 16:15.3 5:15
10 Benjamin Gordon-sniffen Jr Northampton 16:23.6 5:17
11 Bryan Ryder Sr Plymouth North 16:26.2 5:18
12 Matt Greatorex Sr Wakefield 16:28.9 5:19
13 Peter Lopata So Pentucket 16:30.3 5:19
14 Rishabh Prakash Jr Burlington 16:31.2 5:20
15 Nick Murphy Sr Pentucket 16:34.7 5:21
16 Rohan Singhvi Jr Wakefield 16:35.5 5:21
17 Steven O'driscoll Sr Norwell 16:37.9 5:22
18 Marc Alperen Sr Peabody 16:41 5:23
19 Tommy Lucey Sr Wakefield 16:41.9 5:23
20 Sean Doherty Sr Westford Academy 16:44.3 5:24
21 Conner Leone Sr Southington 16:46.4 5:25 1/7 1/21 14/27
22 Jacob St. Onge Sr Methuen 16:47.3 5:25
23 Jack Dwortz Sr Saint John's Prep 16:47.4 5:25
24 Chris Meehan Sr Duxbury 16:48.5 5:25
25 Samuel Cook Sr Methuen 16:50.5 5:26
26 Tim Jaques So Northampton 16:57.3 5:28
27 Shane Leone Sr Southington 16:58.4 5:29 2/7 2/21 10/22
28 Will Bittrich Sr Duxbury 17:00.9 5:29
29 William Aylward Sr Peabody 17:01 5:29
30 Adam Sylvia Jr Old Rochester 17:02 5:30
31 Philip Hempstead Sr Northampton 17:02.5 5:30
32 Joe Silagi Jr Newton North 17:06.4 5:31
33 Carsten Carey Jr Frontier 17:06.6 5:31
34 Eric Salvo Jr Methuen 17:08.1 5:32
35 Patrick Woomer So Plymouth North 17:08.5 5:32
36 Will Coppola Jr Pentucket 17:08.9 5:32
37 Oliver Glass Jr Marblehead 17:09.4 5:32
38 Matt Roberto So Wakefield 17:09.9 5:32
39 Corey Gelb-bicknell Jr Newton North 17:10.9 5:33
40 Casey Brackett Jr Wakefield 17:11.9 5:33
41 David Gangemi So Pentucket 17:12.5 5:33
42 Alan Cook Sr Methuen 17:13.6 5:33
43 Cameron Cabral Sr Durfee 17:14.9 5:34
44 Sam Stys So Pentucket 17:15.1 5:34
45 Alex Sharp Jr Frontier 17:17 5:35
46 Peter Rusinak Sr Duxbury 17:17.4 5:35
47 Bobby Innes-gold Sr Northampton 17:19.2 5:35
48 Jack Bicksler Fr North Andover 17:20.4 5:36
49 Matthew Penna So Southington 17:21.6 5:36 3/7 3/21 9/19
50 Chris Kelly Sr Westwood 17:22.6 5:36
51 Riley Brackett Sr Wakefield 17:24.3 5:37
52 Tom Germann Jr Westford Academy 17:24.9 5:37
53 Johnathan Dean Sr Northampton 17:26.4 5:38
54 Alexander Ellis Sr Methuen 17:27.1 5:38
55 Andrew Ouellette Jr Wellesley 17:28 5:38
56 Trevor Fields Sr Ayer Shirley 17:30.3 5:39
57 Tanner Jellison So Wakefield 17:31 5:39
58 Joseph Werenski Sr South Hadley 17:31.2 5:39
59 Finn Lundy Jr Plymouth North 17:33.2 5:40
60 Henry Lanza Jr Duxbury 17:34.6 5:40
61 Ryan Slesinski Jr Southington 17:34.7 5:40 4/7 4/21 8/19
62 Colin Mcginn So Westford Academy 17:35.8 5:41
63 Ryan Bowen Sr Westford Academy 17:36.9 5:41
64 Sean Young Sr Southington 17:37.6 5:41 5/7 5/21 6/19
65 Jeffrey Hannigan Sr Southington 17:37.7 5:41 6/7 6/21 2/17
66 Michael Dean Sr Northampton 17:37.8 5:41
67 Anthony Accardi Jr Pentucket 17:41.5 5:42
68 Will Schilp So Ayer Shirley 17:42.3 5:43
69 Jack Carlson Jr Wellesley 17:43.6 5:43
70 John Conrad Sr North Andover 17:44 5:43
71 Xavier Metivier So Methuen 17:44.1 5:43
72 Raj Koorapaty Jr North Andover 17:44.5 5:43
73 Ethan Snook Jr Marblehead 17:45.6 5:44
74 Jacob Farhat So Peabody 17:47.8 5:44
75 Sam Worley Sr Duxbury 17:47.8 5:44
76 Tobias L'esperance So Northampton 17:50 5:45
77 Simon Steudel Jr Newton North 17:51 5:45
78 Patrick Brown Sr Malden Catholic 17:51.2 5:46
79 James Doherty So Plymouth North 17:51.3 5:46
80 Ted Moskal Sr Saint John's Prep 17:55.2 5:47
81 Ben Palladino Jr Southington 17:55.6 5:47 7/7 8/21 3/12
82 Kevin Wong Jr North Andover 17:55.6 5:47
83 Brian Voke Jr North Andover 17:55.8 5:47
84 Peter Carey Fr Frontier 17:56.7 5:47
85 Ben Turner Sr Woburn 17:57.5 5:48
86 Colin Reynolds Sr Plymouth North 17:57.8 5:48
87 Ryan Giogas Jr Burlington 18:01.1 5:49
88 Harry Dibartolo Jr Marblehead 18:01.2 5:49
89 Brian Doherty Sr Woburn 18:01.3 5:49
90 Matt O'brien Jr South Hadley 18:06.7 5:51
91 Keegan Comeau So Pentucket 18:09.3 5:51
92 Ryan Buchanan Jr Peabody 18:09.9 5:52
93 Adam Mullen Sr Westford Academy 18:10.3 5:52
94 Patrick Garratt So Westwood 18:11.9 5:52
95 Jacob Jampel Sr Newton North 18:12.2 5:52
96 Will Poss So Marblehead 18:13.5 5:53
97 Tom Faucher Jr North Andover 18:16.7 5:54
98 Matt Mcbride Sr Woburn 18:23.4 5:56
99 Ben Collins Sr Duxbury 18:26.5 5:57
100 Brian Bobby Jr Newton North 18:29.9 5:58
101 Daniel Vining Jr Woburn 18:33.6 5:59
102 Guilherme Deoliveira So Woburn 18:35.7 6:00
103 Matthew Tortora Jr Westford Academy 18:36.3 6:00
104 Anthony Bettencourt Sr Saint John's Prep 18:37.4 6:00
105 Phil Bligh Jr Westwood 18:41.5 6:02
106 Steven Humphreys Jr Burlington 18:42.9 6:02
107 Matt Anderson Sr Plymouth North 18:43.6 6:02
108 Jack Deehan Jr Westwood 18:43.9 6:03
109 Matt Deangelis So Westwood 18:45.6 6:03
110 James Johnson Fr Burlington 18:47 6:04
111 Christopher Showan Jr Carver 18:48.5 6:04
112 Kevin Wargo Sr Duxbury 18:50.4 6:05
113 Mathias Conrad Jr North Andover 18:52 6:05
114 Adam Hunt Sr Saint John's Prep 18:52.3 6:05
115 Dana Maloney So Ayer Shirley 18:52.4 6:05
116 Haden Wikar Jr Marblehead 18:53.8 6:06
117 Richard Adams So Westwood 19:01.8 6:08
118 Jason Langlais Jr Ayer Shirley 19:12.4 6:12
119 Nick Lauder Jr South Hadley 19:12.6 6:12
120 Matt Ghazi Sr Woburn 19:12.8 6:12
121 Ben Litskoski Sr Frontier 19:13.2 6:12
122 Dylan Moroney Jr Burlington 19:23 6:15
123 Casey Lacombe Sr South Hadley 19:33.7 6:19
124 Tyler Cilluffo Jr Gloucester 19:34.8 6:19
125 Liam Mckinnon Jr Malden Catholic 19:36 6:19
126 Edward Ernst Sr Ayer Shirley 19:37.4 6:20
127 Jacob Poirier Jr South Hadley 19:38.8 6:20
128 Grant Adam Jr Marblehead 19:41.7 6:21
129 Brandyn Robinson Sr Frontier 19:49.2 6:24
130 Isisah Knight Sr Peabody 20:05.8 6:29
131 George Balis Jr Frontier 20:06.9 6:29
132 Jacob Broyles South Hadley 20:51.8 6:44
133 Ben Roberts Jr Frontier 21:08.1 6:49
134 Joshua Kennedy Jr Carver 21:16.5 6:52
135 Cameron Warden Jr Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 21:49.8 7:03
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Wakefield
10-6-2-2-1
Gap: 0:43
84:08
16:50
5:26
120 Matt Greatorex
Sr
16:29
5:19
12
Rohan Singhvi
Jr
16:36
5:21
16
Tommy Lucey
Sr
16:42
5:23
18
Matt Roberto
So
17:10
5:32
36
Casey Brackett
Jr
17:12
5:33
38
Riley Brackett
Sr
17:24
5:37
48
Tanner Jellison
So
17:31
5:39
53
2 Pentucket
11-6-5-3-2
Gap: 0:45
84:42
16:56
5:28
142 Peter Lopata
So
16:30
5:19
13
Nick Murphy
Sr
16:35
5:21
15
Will Coppola
Jr
17:09
5:32
34
David Gangemi
So
17:13
5:33
39
Sam Stys
So
17:15
5:34
41
Anthony Accardi
Jr
17:42
5:42
63
Keegan Comeau
So
18:09
5:51
85
3 Newton North
2-1-1-1-3
Gap: 2:05
83:58
16:48
5:25
145 Andrew Mah
Sr
15:46
5:05
2
Ian Horsbugh
So
16:04
5:11
4
Joe Silagi
Jr
17:06
5:31
30
Corey Gelb-bicknell
Jr
17:11
5:33
37
Simon Steudel
Jr
17:51
5:45
72
Jacob Jampel
Sr
18:12
5:52
89
Brian Bobby
Jr
18:30
5:58
94
4 Northampton
9-8-6-5-4
Gap: 1:03
85:09
17:02
5:30
158 Benjamin Gordon-sniffen
Jr
16:24
5:17
10
Tim Jaques
So
16:57
5:28
25
Philip Hempstead
Sr
17:03
5:30
29
Bobby Innes-gold
Sr
17:19
5:35
44
Johnathan Dean
Sr
17:26
5:38
50
Michael Dean
Sr
17:38
5:41
62
Tobias L'esperance
So
17:50
5:45
71
5 Methuen
14-9-8-6-5
Gap: 0:40
85:27
17:05
5:31
168 Jacob St. Onge
Sr
16:47
5:25
21
Samuel Cook
Sr
16:51
5:26
24
Eric Salvo
Jr
17:08
5:32
32
Alan Cook
Sr
17:14
5:33
40
Alexander Ellis
Sr
17:27
5:38
51
Xavier Metivier
So
17:44
5:43
66




6 Plymouth North
3-2-3-4-6
Gap: 1:51
85:00
17:00
5:29
175 Nick Mcnamee
Sr
16:01
5:10
3
Bryan Ryder
Sr
16:26
5:18
11
Patrick Woomer
So
17:09
5:32
33
Finn Lundy
Jr
17:33
5:40
55
James Doherty
So
17:51
5:46
73
Colin Reynolds
Sr
17:58
5:48
80
Matt Anderson
Sr
18:44
6:02
101
7 Westford Academy
6-5-7-8-7
Gap: 1:25
85:34
17:07
5:31
192 Jason Dolan
Sr
16:12
5:14
7
Sean Doherty
Sr
16:44
5:24
19
Tom Germann
Jr
17:25
5:37
49
Colin Mcginn
So
17:36
5:41
58
Ryan Bowen
Sr
17:37
5:41
59
Adam Mullen
Sr
18:10
5:52
87
Matthew Tortora
Jr
18:36
6:00
97
8 Peabody
5-3-4-7-8
Gap: 2:00
85:50
17:10
5:32
206 Claudio Rocha
Jr
16:10
5:13
6
Marc Alperen
Sr
16:41
5:23
17
William Aylward
Sr
17:01
5:29
28
Jacob Farhat
So
17:48
5:44
69
Ryan Buchanan
Jr
18:10
5:52
86
Isisah Knight
Sr
20:06
6:29
121




9 Southington
13-10-9-9-9
Gap: 0:51
86:19
17:16
5:34
209 Conner Leone
Sr
16:46
5:25
20
Shane Leone
Sr
16:58
5:29
26
Matthew Penna
So
17:22
5:36
46
Ryan Slesinski
Jr
17:35
5:40
57
Sean Young
Sr
17:38
5:41
60
Jeffrey Hannigan
Sr
17:38
5:41
61
Ben Palladino
Jr
17:56
5:47
75
10 Duxbury
15-11-10-9-10
Gap: 0:59
86:29
17:18
5:35
219 Chris Meehan
Sr
16:49
5:25
23
Will Bittrich
Sr
17:01
5:29
27
Peter Rusinak
Sr
17:17
5:35
43
Henry Lanza
Jr
17:35
5:40
56
Sam Worley
Sr
17:48
5:44
70
Ben Collins
Sr
18:27
5:57
93
Kevin Wargo
Sr
18:50
6:05
105
11 Saint John's Prep
1-3-11-11-11
Gap: 3:28
87:37
17:31
5:39
302 Tristan Shelgren
Sr
15:25
4:58
1
Jack Dwortz
Sr
16:47
5:25
22
Ted Moskal
Sr
17:55
5:47
74
Anthony Bettencourt
Sr
18:37
6:00
98
Adam Hunt
Sr
18:52
6:05
107








12 North Andover
18-18-16-14-12
Gap: 0:35
88:40
17:44
5:43
330 Jack Bicksler
Fr
17:20
5:36
45
John Conrad
Sr
17:44
5:43
65
Raj Koorapaty
Jr
17:45
5:43
67
Kevin Wong
Jr
17:56
5:47
76
Brian Voke
Jr
17:56
5:47
77
Tom Faucher
Jr
18:17
5:54
91
Mathias Conrad
Jr
18:52
6:05
106
13 Ayer Shirley
4-13-12-12-13
Gap: 3:07
89:23
17:53
5:46
340 Ethan Matthews
Sr
16:06
5:12
5
Trevor Fields
Sr
17:30
5:39
52
Will Schilp
So
17:42
5:43
64
Dana Maloney
So
18:52
6:05
108
Jason Langlais
Jr
19:12
6:12
111
Edward Ernst
Sr
19:37
6:20
117




14 Westwood
7-12-13-13-14
Gap: 2:29
89:15
17:51
5:45
344 Zach Conant
Jr
16:15
5:14
8
Chris Kelly
Sr
17:23
5:36
47
Patrick Garratt
So
18:12
5:52
88
Phil Bligh
Jr
18:42
6:02
99
Jack Deehan
Jr
18:44
6:03
102
Matt Deangelis
So
18:46
6:03
103
Richard Adams
So
19:02
6:08
110
15 Woburn
8-15-15-15-15
Gap: 2:18
89:11
17:50
5:45
358 Anshel Isles
Jr
16:15
5:15
9
Ben Turner
Sr
17:58
5:48
79
Brian Doherty
Sr
18:01
5:49
83
Matt Mcbride
Sr
18:23
5:56
92
Daniel Vining
Jr
18:34
5:59
95
Guilherme Deoliveira
So
18:36
6:00
96
Matt Ghazi
Sr
19:13
6:12
113
16 Marblehead
17-17-17-17-16
Gap: 1:44
90:04
18:01
5:49
384 Oliver Glass
Jr
17:09
5:32
35
Ethan Snook
Jr
17:46
5:44
68
Harry Dibartolo
Jr
18:01
5:49
82
Will Poss
So
18:14
5:53
90
Haden Wikar
Jr
18:54
6:06
109
Grant Adam
Jr
19:42
6:21
119




17 Frontier
16-14-14-16-17
Gap: 2:43
91:23
18:17
5:54
385 Carsten Carey
Jr
17:07
5:31
31
Alex Sharp
Jr
17:17
5:35
42
Peter Carey
Fr
17:57
5:47
78
Ben Litskoski
Sr
19:13
6:12
114
Brandyn Robinson
Sr
19:49
6:24
120
George Balis
Jr
20:07
6:29
122
Ben Roberts
Jr
21:08
6:49
124
18 Burlington
12-16-18-18-18
Gap: 2:52
91:25
18:17
5:54
414 Rishabh Prakash
Jr
16:31
5:20
14
Ryan Giogas
Jr
18:01
5:49
81
Steven Humphreys
Jr
18:43
6:02
100
James Johnson
Fr
18:47
6:04
104
Dylan Moroney
Jr
19:23
6:15
115








19 South Hadley
19-19-19-19-19
Gap: 2:08
94:03
18:49
6:04
484 Joseph Werenski
Sr
17:31
5:39
54
Matt O'brien
Jr
18:07
5:51
84
Nick Lauder
Jr
19:13
6:12
112
Casey Lacombe
Sr
19:34
6:19
116
Jacob Poirier
Jr
19:39
6:20
118
Jacob Broyles
-
20:52
6:44
123




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Shane Grant So Walpole 16:40.5 5:23
2 Jeffrey Chen Sr Cambridge Rindge & Latin 16:43.8 5:24
3 Jose Leclerc Sr Chelsea 16:51.7 5:26
4 Nathnael Aschale Sr Cambridge Rindge & Latin 16:55.7 5:28
5 Antonio Escallon Sr Cambridge Rindge & Latin 17:05.5 5:31
6 Billy Stevens Jr Wakefield 17:14.2 5:34
7 Jon Benoit Sr Walpole 17:17.3 5:35
8 Lucas Chen Sr Cambridge Rindge & Latin 17:22.8 5:36
9 Ryan Goldman Jr Franklin 17:24.7 5:37
10 Vincent Chen Sr Cambridge Rindge & Latin 17:28.1 5:38
11 Imanuel Fernandez Jr Brockton 17:28.7 5:38
12 Jordan Porter Sr Brockton 17:29.7 5:39
13 Simon Leclair So Northampton 17:30.3 5:39
14 Daniel Barrow Jr Franklin 17:31.8 5:39
15 Peter White Sr Northampton 17:32.2 5:39
16 Tyler Sullivan So Walpole 17:33.5 5:40
17 Nathan Shnaider So Walpole 17:37.4 5:41
18 Avery Harpe Jr Greater New Bedford RVT 17:38.2 5:41
19 Anthony Borelli So Walpole 17:41.7 5:42
20 Ryan Smith Sr Wakefield 17:45.1 5:44
21 Ronan Fitzgerald So Somerville 17:46.8 5:44
22 Derryn Langlois Jr Wakefield 17:47.2 5:44
23 Ryan Stockwell So Walpole 17:47.4 5:44
24 Danny Forester So Walpole 17:48 5:45
25 Tanner Sperry Sr Southington 17:55.1 5:47 1/14 7/21 10/20
26 Phillips Magre Sr Somerville 18:00.3 5:48
27 Abubakar Ghelle Jr Brockton 18:01.2 5:49
28 Tyler Strong Jr Southington 18:01.5 5:49 2/14 9/21 8/19
29 Xolotl Alfon Cruz-de Jesu Sr Cambridge Rindge & Latin 18:09 5:51
30 Tj Jayasinghe Jr Andover 18:10.1 5:52
31 Pedro Rey Jr Woburn 18:13.5 5:53
32 Ryan Asido So Southington 18:14.5 5:53 3/14 10/21 5/19
33 James Crump So Wakefield 18:15.5 5:53
34 Derrick Scheeler Jr Wakefield 18:16.4 5:54
35 David Root So Wakefield 18:16.5 5:54
36 Nick Long Sr North Andover 18:17.1 5:54
37 Ahmed Aden Sr Brockton 18:17.1 5:54
38 Javier Doneghan Jr Brockton 18:25.1 5:56
39 Ricky Healey So Burlington 18:25.8 5:57
40 Ben Raivel Jr Northampton 18:26.6 5:57
41 Mike Ditota Fr Southington 18:28 5:57 4/14 11/21 5/18
42 Benjamin Howe So Northampton 18:28.9 5:58
43 Matthew Cappucci Jr Westford Academy 18:30.8 5:58
44 Demario Brown Sr Brockton 18:34.5 6:00
45 George Lord Jr North Andover 18:37.4 6:00
46 Cooper Ross Jr Franklin 18:37.6 6:01
47 Owen Mckenna Sr Franklin 18:40.4 6:01
48 Jack Easter Jr Plymouth North 18:40.5 6:01
49 Jacob Mohr Sr Southington 18:43.9 6:03 5/14 12/21 5/15
50 matthew maciejewski So Southington 18:44.7 6:03 6/14 13/21 5/13
51 Kobe Russell Sr Burlington 18:45.8 6:03
52 Alex Ho Sr Walpole 18:46.2 6:03
53 Lance Campbell Sr Walpole 18:50.8 6:05
54 Scott Fraser Jr Burlington 18:52.8 6:05
55 Jack Payton Sr Plymouth North 18:55 6:06
56 Robert Shaw Sr Wakefield 19:02.1 6:08
57 Zachary Siders Sr Franklin 19:05.4 6:09
58 Clayton Mclaren So Brockton 19:06.8 6:10
59 Jason Denoncourt Jr Andover 19:07.1 6:10
60 Demitrius Martinez So Chelsea 19:10.7 6:11
61 Bobby Bourque Jr Woburn 19:12.7 6:12
62 Emile Bensidrine So Northampton 19:13.8 6:12
63 Dominick Dennis Sr Wakefield 19:13.8 6:12
64 William Jacobs Sr Franklin 19:15.1 6:13
65 Samuel Hendrigan Sr Brockton 19:16.6 6:13
66 Patrick Connell Sr Andover 19:17.1 6:13
67 Mike Dorsey Sr Southington 19:17.3 6:13 7/14 14/21 4/9
68 Ryan Klinzmann So Southington 19:19.4 6:14 8/14 15/21 4/8 You ROCK! (SBP)
69 Nicholas Zaffino Jr Franklin 19:19.7 6:14
70 Kevin Le Fr Southington 19:21.3 6:15 9/14 16/21 2/6
71 Nicholas Quinn Fr Franklin 19:22.2 6:15
72 Nicholas Lynch So Brockton 19:23.6 6:15
73 Henry Ferrari So Northampton 19:23.8 6:15
74 Doug Bibbo So Burlington 19:23.9 6:15
75 Othniel Cotta- Nascimento Jr Somerville 19:26.3 6:16
76 Richard Vittum So Burlington 19:26.6 6:16
77 Matthew Shumway Jr Franklin 19:28.9 6:17
78 Tracey Kalungi Sr Woburn 19:32.7 6:18
79 Alexander Kuhr Sr Southington 19:33.8 6:19 10/14 17/21 1/4
80 Ken Cooper Jr Woburn 19:34.3 6:19
81 Alex Pedrero Sr Chelsea 19:35.3 6:19
82 Andrew Flynn Jr Woburn 19:37.1 6:20
83 Carl Marcelin Sr Brockton 19:37.5 6:20
84 Matthew Bugos Jr Westford Academy 19:37.6 6:20
85 Chris Brady So North Andover 19:37.7 6:20
86 Matt Prescott Jr Weymouth 19:45.6 6:22
87 Thomas Gendron So Burlington 19:46.8 6:23
88 Joshua Mcquinn Sr Westford Academy 19:47.2 6:23
89 Andrew Costa Jr Plymouth North 19:47.4 6:23
90 Anthony Lynch Sr Brockton 19:52.1 6:25
91 Patrick Raftery Jr Somerville 19:52.8 6:25
92 Nicholas Duarte So Brockton 19:53.4 6:25
93 John Matthew Brock Jr Brockton 19:54 6:25
94 Alex Martin Jr Northampton 19:54.1 6:25
95 Jack Dever Sr Woburn 19:54.3 6:25
96 Virginio Monteiro Jr Brockton 19:55.8 6:26
97 Chazz Rossmanchnioui Jr Andover 19:56.4 6:26
98 Derek Blanchard Sr Malden Catholic 19:56.9 6:26
99 Matt Macgregor Jr Andover 19:57.5 6:26
100 Bryce Parkman Sr Franklin 19:58.1 6:26
101 Lisandro Velazquez So Brockton 19:58.1 6:26
102 Dylan Gaffey Jr Burlington 19:58.3 6:27
103 Kyle O'connell Jr Westford Academy 19:59.2 6:27
104 Jonathan Wolinski Fr Burlington 19:59.2 6:27
105 Keith Herlihy So Burlington 20:01.3 6:28
106 Ben Hoffman Jr Southington 20:05.7 6:29 11/14 18/21 2/3
107 Brett Cushing Sr Woburn 20:06.4 6:29
108 Sebastian Harder Sr Andover 20:08.8 6:30
109 Derek Jensen Jr Weymouth 20:09.7 6:30
110 Ryan Lefebvre Jr Westford Academy 20:11.3 6:31
111 Ian Brito Jr Malden Catholic 20:11.9 6:31
112 Jack Raithel Jr Woburn 20:14.8 6:32
113 Tyler Spangler Jr Greater New Bedford RVT 20:17.1 6:33
114 Jarrod Wardwell Jr Malden Catholic 20:21 6:34
115 Evan Kristopik Fr Southington 20:26.4 6:36 12/14 19/21 2/3
116 Noah Olsen Sr North Andover 20:28.4 6:36
117 Kyle Pieroni Sr Plymouth North 20:31.8 6:37
118 Jack Soule Jr Weymouth 20:35.5 6:39
119 Brady Polvere So Brockton 20:40.4 6:40
120 Sam Simpson Jr Wakefield 20:40.4 6:40
121 Jeffery Zou Sr Somerville 20:40.5 6:40
122 Ronny Lopez Sr Chelsea 20:41 6:40
123 Joseph Armstrong Sr Malden Catholic 20:50.6 6:43
124 Noah Carlson Sr Malden Catholic 20:52.2 6:44
125 Nicholas Richert Sr Franklin 20:56.5 6:45
126 Vivek Bhagat Jr Westford Academy 21:04 6:48
127 Josh LaRoche Fr Southington 21:04.2 6:48 13/14 20/21 2/2
128 Zach Christensen Jr Southington 21:06.5 6:49 14/14 21/21 2/2
129 Ian Flynn Sr Franklin 21:06.8 6:49
130 Bennet Mccreary Sr Northampton 21:16 6:52
131 Ben Mccoy Jr Brockton 21:22.6 6:54
132 Robert Mccarthy Jr Somerville 21:26.5 6:55
133 Joseph Morrissey Jr Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 21:27.1 6:55
134 Pat Fuss Jr Weymouth 21:31.7 6:57
135 Steven Days-merrill Sr Greater New Bedford RVT 21:33.7 6:57
136 Maguire O'donnell Jr Malden Catholic 21:35.5 6:58
137 Jack Bringarden Fr Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 21:37.9 6:59
138 Jordan Hendricks So Brockton 21:40.2 6:59
139 Johnston Pierre So Brockton 21:41.6 7:00
140 Richard Cromwell Fr Burlington 21:44.7 7:01
141 Ryan Sullivan Jr Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 21:48.8 7:02
142 Joe Lucas So Brockton 21:56.5 7:05
143 Mario Jardel Centeio Jr Brockton 22:04.4 7:07
144 Tyler Dillon Sr Westford Academy 22:11.3 7:09
145 Aiden Simmons So Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 22:23.6 7:13
146 Caleb Litster So North Andover 22:40.9 7:19
147 Jack Donaghue Sr East Longmeadow 23:12.3 7:29
148 Trevor Fisher Jr Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 23:22.6 7:32
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Open 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Cambridge Rindge & Latin
2-1-1-1-1
Gap: 0:44
85:36
17:07
5:31
25 Jeffrey Chen
Sr
16:44
5:24
2
Nathnael Aschale
Sr
16:56
5:28
3
Antonio Escallon
Sr
17:06
5:31
4
Lucas Chen
Sr
17:23
5:36
7
Vincent Chen
Sr
17:28
5:38
9
Xolotl Alfon Cruz-de Jesu
Sr
18:09
5:51
27




2 Walpole
1-2-2-2-2
Gap: 1:01
86:50
17:22
5:36
55 Shane Grant
So
16:41
5:23
1
Jon Benoit
Sr
17:17
5:35
6
Tyler Sullivan
So
17:34
5:40
15
Nathan Shnaider
So
17:37
5:41
16
Anthony Borelli
So
17:42
5:42
17
Ryan Stockwell
So
17:47
5:44
21
Danny Forester
So
17:48
5:45
22
3 Wakefield
3-5-3-3-3
Gap: 1:02
89:18
17:52
5:46
106 Billy Stevens
Jr
17:14
5:34
5
Ryan Smith
Sr
17:45
5:44
18
Derryn Langlois
Jr
17:47
5:44
20
James Crump
So
18:16
5:53
31
Derrick Scheeler
Jr
18:16
5:54
32
David Root
So
18:17
5:54
33
Robert Shaw
Sr
19:02
6:08
50
4 Brockton
5-3-4-4-4
Gap: 0:56
89:42
17:56
5:47
117 Imanuel Fernandez
Jr
17:29
5:38
10
Jordan Porter
Sr
17:30
5:39
11
Abubakar Ghelle
Jr
18:01
5:49
25
Ahmed Aden
Sr
18:17
5:54
35
Javier Doneghan
Jr
18:25
5:56
36
Demario Brown
Sr
18:35
6:00
42
Clayton Mclaren
So
19:07
6:10
52
5 Northampton
6-6-5-5-5
Gap: 1:44
91:12
18:14
5:53
159 Simon Leclair
So
17:30
5:39
12
Peter White
Sr
17:32
5:39
14
Ben Raivel
Jr
18:27
5:57
38
Benjamin Howe
So
18:29
5:58
40
Emile Bensidrine
So
19:14
6:12
55
Henry Ferrari
So
19:24
6:15
60
Alex Martin
Jr
19:54
6:25
72
6 Franklin
4-3-6-6-6
Gap: 1:41
91:20
18:16
5:54
161 Ryan Goldman
Jr
17:25
5:37
8
Daniel Barrow
Jr
17:32
5:39
13
Cooper Ross
Jr
18:38
6:01
44
Owen Mckenna
Sr
18:40
6:01
45
Zachary Siders
Sr
19:05
6:09
51
William Jacobs
Sr
19:15
6:13
56
Nicholas Zaffino
Jr
19:20
6:14
59
7 Southington
8-8-7-7-7
Gap: 0:49
91:23
18:17
5:54
164 Tanner Sperry
Sr
17:55
5:47
23
Tyler Strong
Jr
18:02
5:49
26
Ryan Asido
So
18:15
5:53
30
Mike Ditota
Fr
18:28
5:57
39
Jacob Mohr
Sr
18:44
6:03
46
matthew maciejewski
So
18:45
6:03
47
Mike Dorsey
Sr
19:17
6:13
58
8 Burlington
12-12-9-9-8
Gap: 1:01
94:55
18:59
6:07
258 Ricky Healey
So
18:26
5:57
37
Kobe Russell
Sr
18:46
6:03
48
Scott Fraser
Jr
18:53
6:05
49
Doug Bibbo
So
19:24
6:15
61
Richard Vittum
So
19:27
6:16
63
Thomas Gendron
So
19:47
6:23
69
Dylan Gaffey
Jr
19:58
6:27
77
9 Somerville
7-7-8-8-9
Gap: 2:54
95:47
19:09
6:11
261 Ronan Fitzgerald
So
17:47
5:44
19
Phillips Magre
Sr
18:00
5:48
24
Othniel Cotta- Nascimento
Jr
19:26
6:16
62
Patrick Raftery
Jr
19:53
6:25
71
Jeffery Zou
Sr
20:41
6:40
85
Robert Mccarthy
Jr
21:27
6:55
89




10 Woburn
10-11-12-10-10
Gap: 1:24
96:10
19:14
6:12
278 Pedro Rey
Jr
18:14
5:53
29
Bobby Bourque
Jr
19:13
6:12
54
Tracey Kalungi
Sr
19:33
6:18
64
Ken Cooper
Jr
19:34
6:19
65
Andrew Flynn
Jr
19:37
6:20
66
Jack Dever
Sr
19:54
6:25
73
Brett Cushing
Sr
20:06
6:29
79
11 Andover
9-10-10-10-11
Gap: 1:47
96:28
19:18
6:13
288 Tj Jayasinghe
Jr
18:10
5:52
28
Jason Denoncourt
Jr
19:07
6:10
53
Patrick Connell
Sr
19:17
6:13
57
Chazz Rossmanchnioui
Jr
19:56
6:26
74
Matt Macgregor
Jr
19:58
6:26
76
Sebastian Harder
Sr
20:09
6:30
80




12 North Andover
11-9-11-12-12
Gap: 4:24
99:42
19:56
6:26
325 Nick Long
Sr
18:17
5:54
34
George Lord
Jr
18:37
6:00
43
Chris Brady
So
19:38
6:20
68
Noah Olsen
Sr
20:28
6:36
84
Caleb Litster
So
22:41
7:19
96








13 Westford Academy
13-13-13-13-13
Gap: 1:41
98:06
19:37
6:20
337 Matthew Cappucci
Jr
18:31
5:58
41
Matthew Bugos
Jr
19:38
6:20
67
Joshua Mcquinn
Sr
19:47
6:23
70
Kyle O'connell
Jr
19:59
6:27
78
Ryan Lefebvre
Jr
20:11
6:31
81
Vivek Bhagat
Jr
21:04
6:48
88
Tyler Dillon
Sr
22:11
7:09
94
14 Malden Catholic
14-14-14-14-14
Gap: 0:55
102:13
20:27
6:36
413 Derek Blanchard
Sr
19:57
6:26
75
Ian Brito
Jr
20:12
6:31
82
Jarrod Wardwell
Jr
20:21
6:34
83
Joseph Armstrong
Sr
20:51
6:43
86
Noah Carlson
Sr
20:52
6:44
87
Maguire O'donnell
Jr
21:36
6:58
91




15 Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech
15-15-15-15-15
Gap: 1:56
110:40
22:08
7:08
467 Joseph Morrissey
Jr
21:27
6:55
90
Jack Bringarden
Fr
21:38
6:59
92
Ryan Sullivan
Jr
21:49
7:02
93
Aiden Simmons
So
22:24
7:13
95
Trevor Fisher
Jr
23:23
7:32
97








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Open 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Brockton
1-1-1-1-1
Gap: 1:03
95:59
19:12
6:12
34 Demario Brown
Sr
18:35
6:00
1
Clayton Mclaren
So
19:07
6:10
3
Samuel Hendrigan
Sr
19:17
6:13
5
Nicholas Lynch
So
19:24
6:15
11
Carl Marcelin
Sr
19:38
6:20
14
Anthony Lynch
Sr
19:52
6:25
16
Nicholas Duarte
So
19:53
6:25
17
2 Southington
2-2-2-2-2
Gap: 0:49
96:17
19:15
6:13
37 matthew maciejewski
So
18:45
6:03
2
Mike Dorsey
Sr
19:17
6:13
6
Ryan Klinzmann
So
19:19
6:14
7
Kevin Le
Fr
19:21
6:15
9
Alexander Kuhr
Sr
19:34
6:19
13
Ben Hoffman
Jr
20:06
6:29
22
Evan Kristopik
Fr
20:26
6:36
23
3 Franklin
3-3-3-3-3
Gap: 0:43
97:24
19:29
6:17
52 William Jacobs
Sr
19:15
6:13
4
Nicholas Zaffino
Jr
19:20
6:14
8
Nicholas Quinn
Fr
19:22
6:15
10
Matthew Shumway
Jr
19:29
6:17
12
Bryce Parkman
Sr
19:58
6:26
18
Nicholas Richert
Sr
20:57
6:45
24
Ian Flynn
Sr
21:07
6:49
25
4 Burlington
4-4-4-4-4
Gap: 1:58
101:30
20:18
6:33
101 Thomas Gendron
So
19:47
6:23
15
Dylan Gaffey
Jr
19:58
6:27
19
Jonathan Wolinski
Fr
19:59
6:27
20
Keith Herlihy
So
20:01
6:28
21
Richard Cromwell
Fr
21:45
7:01
26








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.