Southington Results from the Briarwood Invitational at Belmont Plateau on 9/15/18

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Asido, Ryan Jr V 19:41 6:21 3.1 86/106 7/7 9/17 7/11 18:12
Borla, Grayson Fr V 19:08 6:10 3.1 77/106 6/7 7/17 8/15 19:50
(0:42,3.5)
You ROCK! (DPR)
Ditota, Mike So JV 19:43 6:22 3.1 34/134 3/7 10/17 7/23 18:28 You ROCK! (DSR)
Dolan, Aidan So JV 23:26 7:34 3.1 108/156 3/3 17/17 12/16 24:34
(1:08,4.6)
You ROCK! (PG, DPR)
Hoffman, Ben Sr JV 22:25 7:14 3.1 93/134 7/7 14/17 6/8 20:06
Kristopik, Evan So V 19:04 6:09 3.1 76/106 5/7 5/17 10/16 18:54
Landino, Jackson So JV 19:06 6:10 3.1 16/134 1/7 6/17 7/27 19:09
(0:03,0.3)
You ROCK! (DPR)
Le, Kevin So JV 19:26 6:16 3.1 25/134 2/7 8/17 7/27 19:21 You ROCK! (PG, DSR)
Leone, Brendan Fr Fr 11:35 6:14 1.86 44/128 1/2 1/2 16/24 You ROCK! (PG)
maciejewski, matthew Jr JV 20:04 6:28 3.1 48/134 5/7 12/17 6/15 18:45
Maslinski, Sebastian So JV 22:57 7:24 3.1 88/156 1/3 15/17 15/17 23:49
(0:52,3.7)
You ROCK! (PG, DPR)
Miceli, Logan Fr Fr 13:41 7:21 1.86 103/128 2/2 2/2 18/23
Palladino, Ben Sr JV 20:32 6:37 3.1 58/134 6/7 13/17 7/13 17:56
Penna, Matthew Jr V 17:30 5:39 3.1 22/106 1/7 1/17 11/16 17:10 You ROCK! (PG)
Riccio, Lucca Jr V 17:53 5:46 3.1 34/106 2/7 2/17 9/16 18:10
(0:17,1.6)
You ROCK! (PG, DPR)
Rivera, Jared So V 18:59 6:07 3.1 72/106 4/7 4/17 11/16 18:34 You ROCK! (PG)
Schmarr, Evan So JV 23:07 7:27 3.1 94/156 2/3 16/17 13/17 22:38
Slesinski, Ryan Sr V 18:05 5:50 3.1 42/106 3/7 3/17 8/16 20:32
(2:27,11.9)
20:32
(2:27,11.9)
17:19 You ROCK! (LR, PG, PR, DSR)
Strong, Tyler Sr JV 20:01 6:27 3.1 45/134 4/7 11/17 7/21 18:02
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 9/16 91:31
1:34
3.1 5:54 5:39 6:09 246 5:31 90:55 90:55 Matthew Penna (22), Lucca Riccio (34), Ryan Slesinski (42), Jared Rivera (72), Evan Kristopik (76)
JV 1st 5 6/15 98:20
0:58
3.1 6:21 6:10 6:28 160 5:54 99:11
(0:51,0.9)
99:11
(0:51,0.9%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Jackson Landino (16), Kevin Le (25), Mike Ditota (32), Tyler Strong (42), matthew maciejewski (45)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Colin Kane Sr Delsea Regional HS 16:37 5:22
2 Vincent Twomey Jr LaSalle College HS 16:50 5:26
3 Sean Stuck Jr West Springfield 16:53 5:27
4 Ethan Maher Jr LaSalle College HS 16:53 5:27
5 Noah Demis Jr North Penn 16:54 5:27
6 Sam Pritchard Jr West Springfield 16:57 5:28
7 Seth Hoffritz Sr Great Valley 16:58 5:28
8 David Endres Sr Central Bucks East 17:09 5:32
9 Bradden Koors Jr LaSalle College HS 17:09 5:32
10 Chris Weeks Jr West Springfield 17:10 5:32
11 Peter Cembalest Jr Packer Collegiate 17:11 5:33
12 Jack Seiberlich Sr LaSalle College HS 17:12 5:33
13 Rahman Mohammed Sr Great Valley 17:12 5:33
14 Dylan Servis Sr Twin Valley 17:14 5:34
15 Carter Weaver Jr Packer Collegiate 17:17 5:35
16 Hayden Coates Sr Great Valley 17:20 5:35
17 Paul Ghantous Sr LaSalle College HS 17:21 5:36
18 Luke Sisco Jr Neshaminy 17:24 5:37
19 Joshua Lewin Jr West Chester East 17:26 5:37
20 Joseph Mazza Sr West Chester East 17:28 5:38
21 Riley Casey Jr Great Valley 17:29 5:38
22 Matthew Penna Jr Southington 17:30 5:39 1/7 1/17 11/16
23 Domenic Moser Jr West Chester East 17:31 5:39
24 Dan Gervino Jr LaSalle College HS 17:31 5:39
25 Samir Razi Jr North Penn 17:35 5:40
26 Amir Cubbage Jr Abington 17:35 5:40
27 Brendan Duff Jr Plymouth Whitemars 17:35 5:40
28 Griffin Schlegel Jr Twin Valley 17:38 5:41
29 Cade Sands Sr Central Bucks East 17:41 5:42
30 Matthew Foote Sr West Springfield 17:43 5:43
31 Henry Borska Sr Conestoga 17:43 5:43
32 Nick Manidis Jr Twin Valley 17:45 5:44
33 Tyler Daley Sr West Chester East 17:50 5:45
34 Lucca Riccio Jr Southington 17:53 5:46 2/7 2/17 9/16
35 Luke Cimakaski Jr Central Bucks West 17:53 5:46
36 Brian Johnson Sr North Penn 17:53 5:46
37 Ryan Duff Jr Plymouth Whitemars 17:56 5:47
38 Michael Search So Great Valley 17:57 5:47
39 Pat Bierach Jr Council Rock North 18:01 5:49
40 Cole Sands Sr Central Bucks East 18:02 5:49
41 Jack Mcmanus Jr Central Bucks East 18:04 5:50
42 Ryan Slesinski Sr Southington 18:05 5:50 3/7 3/17 8/16 20:32
(2:27)
20:32
(2:27)
You ROCK! (LR, PR)
43 Ryan Small Sr Great Valley 18:07 5:51
44 Noah Deckert Jr Delsea Regional HS 18:10 5:52
45 Luke Hawkins So West Springfield 18:13 5:53
46 Matt O'donnell Sr West Springfield 18:13 5:53
47 Kyle Puchalla Jr West Chester East 18:21 5:55
48 Davis Robertson Jr Packer Collegiate 18:22 5:55
49 Matt Mullen Sr Council Rock North 18:23 5:56
50 Trey Hill Sr Twin Valley 18:24 5:56
51 Chaz Saferstein Jr Packer Collegiate 18:26 5:57
52 Nathaniel Jones Sr Plymouth Whitemars 18:26 5:57
53 Nolan Meincke So Twin Valley 18:27 5:57
54 Jake Boyd Sr Council Rock North 18:29 5:58
55 Brandon Pfister Sr Council Rock North 18:31 5:58
56 Bryce Gaskins Sr West Springfield 18:31 5:58
57 Matthew Dietrick So Great Valley 18:32 5:59
58 Gavin Zanck Fr North Penn 18:33 5:59
59 Andrew Conte Jr Central Bucks East 18:35 6:00
60 Joe Delaney Sr West Chester East 18:37 6:00
61 Sean Lahetta Sr Central Bucks East 18:39 6:01
62 Eric Benditt Jr West Chester East 18:44 6:03
63 Griffin Pumilia Jr LaSalle College HS 18:47 6:04
64 Dylan Reid Jr North Penn 18:48 6:04
65 Brian Jonovich Jr Council Rock North 18:49 6:04
66 Asher Pileggi Jr Neshaminy 18:51 6:05
67 Alec Kyritsis Jr Packer Collegiate 18:52 6:05
68 Iain Taylor So Twin Valley 18:52 6:05
69 John Davis Jr Council Rock North 18:55 6:06
70 Miles Whitaker Jr Conestoga 18:57 6:07
71 Benjamin Carr Jr Plymouth Whitemars 18:58 6:07
72 Jared Rivera So Southington 18:59 6:07 4/7 4/17 11/16
73 Shaun Pello Jr Central Bucks East 19:02 6:08
74 Michael Gossow Sr Conestoga 19:02 6:08
75 Christian Crabtree Sr Central Bucks West 19:03 6:09
76 Evan Kristopik So Southington 19:04 6:09 5/7 5/17 10/16
77 Grayson Borla Fr Southington 19:08 6:10 6/7 7/17 8/15
78 Dawson Baptiste So Delsea Regional HS 19:21 6:15
79 Robert Sassaman So Neshaminy 19:23 6:15
80 Noah Taylor So Twin Valley 19:23 6:15
81 Julien Mackenson So Central Bucks West 19:26 6:16
82 Raja Brooks So Delsea Regional HS 19:27 6:16
83 Daniel Gossow So Conestoga 19:33 6:18
84 Jack Shive So North Penn 19:35 6:19
85 Anthony Riley Sr Conestoga 19:41 6:21
86 Ryan Asido Jr Southington 19:41 6:21 7/7 9/17 7/11
87 Steven Foster Jr Plymouth Whitemars 19:42 6:21
88 Paul Nicholas Jr Central Bucks West 19:45 6:22
89 Ethan Nolan Sr Neshaminy 19:48 6:23
90 Aidan Scharnikow So Abington 19:49 6:24
91 Alex Hartin So Central Bucks West 19:51 6:24
92 John Arthy So Conestoga 19:55 6:25
93 Samuel Levine So Packer Collegiate 20:07 6:29
94 Tom Plunkett Sr Neshaminy 20:16 6:32
95 Aidan Moynagh Jr Conestoga 20:16 6:32
96 Francis Okonski Sr Plymouth Whitemars 20:22 6:34
97 Michael Ruggieri Jr Abington 20:22 6:34
98 Alexi Judge Jr Packer Collegiate 20:22 6:34
99 Regent Walden Fr Plymouth Whitemars 20:22 6:34
100 Jonathan Egan Jr Abington 20:23 6:35
101 Michael Castor Jr Abington 20:27 6:36
102 Zachary Worley Jr Delsea Regional HS 20:48 6:43
103 Alexander Martin Jr Abington 20:51 6:44
104 Kevin Dennin Jr Abington 21:01 6:47
105 Michael Tarapchak Sr Neshaminy 21:05 6:48
106 Jason Gilvary Sr Central Bucks West 21:39 6:59
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 LaSalle College HS
2-1-1-1-1
Gap: 0:31
85:25
17:05
5:31
44 Vincent Twomey
Jr
16:50
5:26
2
Ethan Maher
Jr
16:53
5:27
4
Bradden Koors
Jr
17:09
5:32
9
Jack Seiberlich
Sr
17:12
5:33
12
Paul Ghantous
Sr
17:21
5:36
17
Dan Gervino
Jr
17:31
5:39
24
Griffin Pumilia
Jr
18:47
6:04
63
2 West Springfield
3-2-2-2-2
Gap: 1:20
86:56
17:23
5:37
94 Sean Stuck
Jr
16:53
5:27
3
Sam Pritchard
Jr
16:57
5:28
6
Chris Weeks
Jr
17:10
5:32
10
Matthew Foote
Sr
17:43
5:43
30
Luke Hawkins
So
18:13
5:53
45
Matt O'donnell
Sr
18:13
5:53
46
Bryce Gaskins
Sr
18:31
5:58
56
3 Great Valley
5-3-3-3-3
Gap: 0:59
86:56
17:23
5:37
95 Seth Hoffritz
Sr
16:58
5:28
7
Rahman Mohammed
Sr
17:12
5:33
13
Hayden Coates
Sr
17:20
5:35
16
Riley Casey
Jr
17:29
5:38
21
Michael Search
So
17:57
5:47
38
Ryan Small
Sr
18:07
5:51
43
Matthew Dietrick
So
18:32
5:59
57
4 West Chester East
10-7-4-4-4
Gap: 0:55
88:36
17:43
5:43
142 Joshua Lewin
Jr
17:26
5:37
19
Joseph Mazza
Sr
17:28
5:38
20
Domenic Moser
Jr
17:31
5:39
23
Tyler Daley
Sr
17:50
5:45
33
Kyle Puchalla
Jr
18:21
5:55
47
Joe Delaney
Sr
18:37
6:00
60
Eric Benditt
Jr
18:44
6:03
62
5 Central Bucks East
6-6-8-5-5
Gap: 1:26
89:31
17:54
5:47
177 David Endres
Sr
17:09
5:32
8
Cade Sands
Sr
17:41
5:42
29
Cole Sands
Sr
18:02
5:49
40
Jack Mcmanus
Jr
18:04
5:50
41
Andrew Conte
Jr
18:35
6:00
59
Sean Lahetta
Sr
18:39
6:01
61
Shaun Pello
Jr
19:02
6:08
73
5 Twin Valley
8-8-6-6-5
Gap: 1:13
89:28
17:54
5:46
177 Dylan Servis
Sr
17:14
5:34
14
Griffin Schlegel
Jr
17:38
5:41
28
Nick Manidis
Jr
17:45
5:44
32
Trey Hill
Sr
18:24
5:56
50
Nolan Meincke
So
18:27
5:57
53
Iain Taylor
So
18:52
6:05
68
Noah Taylor
So
19:23
6:15
80
7 North Penn
4-5-5-6-7
Gap: 1:54
89:43
17:57
5:47
188 Noah Demis
Jr
16:54
5:27
5
Samir Razi
Jr
17:35
5:40
25
Brian Johnson
Sr
17:53
5:46
36
Gavin Zanck
Fr
18:33
5:59
58
Dylan Reid
Jr
18:48
6:04
64
Jack Shive
So
19:35
6:19
84




8 Packer Collegiate
7-4-6-8-8
Gap: 1:41
90:08
18:02
5:49
192 Peter Cembalest
Jr
17:11
5:33
11
Carter Weaver
Jr
17:17
5:35
15
Davis Robertson
Jr
18:22
5:55
48
Chaz Saferstein
Jr
18:26
5:57
51
Alec Kyritsis
Jr
18:52
6:05
67
Samuel Levine
So
20:07
6:29
93
Alexi Judge
Jr
20:22
6:34
98
9 Southington
11-10-9-9-9
Gap: 1:34
91:31
18:18
5:54
246 Matthew Penna
Jr
17:30
5:39
22
Lucca Riccio
Jr
17:53
5:46
34
Ryan Slesinski
Sr
18:05
5:50
42
Jared Rivera
So
18:59
6:07
72
Evan Kristopik
So
19:04
6:09
76
Grayson Borla
Fr
19:08
6:10
77
Ryan Asido
Jr
19:41
6:21
86
10 Council Rock North
16-13-12-11-10
Gap: 0:48
92:13
18:27
5:57
262 Pat Bierach
Jr
18:01
5:49
39
Matt Mullen
Sr
18:23
5:56
49
Jake Boyd
Sr
18:29
5:58
54
Brandon Pfister
Sr
18:31
5:58
55
Brian Jonovich
Jr
18:49
6:04
65
John Davis
Jr
18:55
6:06
69




11 Plymouth Whitemars
13-11-10-10-11
Gap: 2:07
92:37
18:31
5:59
274 Brendan Duff
Jr
17:35
5:40
27
Ryan Duff
Jr
17:56
5:47
37
Nathaniel Jones
Sr
18:26
5:57
52
Benjamin Carr
Jr
18:58
6:07
71
Steven Foster
Jr
19:42
6:21
87
Francis Okonski
Sr
20:22
6:34
96
Regent Walden
Fr
20:22
6:34
99
12 Delsea Regional HS
1-9-11-12-12
Gap: 4:11
94:23
18:53
6:05
307 Colin Kane
Sr
16:37
5:22
1
Noah Deckert
Jr
18:10
5:52
44
Dawson Baptiste
So
19:21
6:15
78
Raja Brooks
So
19:27
6:16
82
Zachary Worley
Jr
20:48
6:43
102








13 Conestoga
14-14-14-14-13
Gap: 1:58
94:56
18:59
6:07
343 Henry Borska
Sr
17:43
5:43
31
Miles Whitaker
Jr
18:57
6:07
70
Michael Gossow
Sr
19:02
6:08
74
Daniel Gossow
So
19:33
6:18
83
Anthony Riley
Sr
19:41
6:21
85
John Arthy
So
19:55
6:25
92
Aidan Moynagh
Jr
20:16
6:32
95
14 Neshaminy
9-12-13-13-14
Gap: 2:52
95:42
19:08
6:10
346 Luke Sisco
Jr
17:24
5:37
18
Asher Pileggi
Jr
18:51
6:05
66
Robert Sassaman
So
19:23
6:15
79
Ethan Nolan
Sr
19:48
6:23
89
Tom Plunkett
Sr
20:16
6:32
94
Michael Tarapchak
Sr
21:05
6:48
105




15 Central Bucks West
15-15-15-15-15
Gap: 1:58
95:58
19:12
6:11
370 Luke Cimakaski
Jr
17:53
5:46
35
Christian Crabtree
Sr
19:03
6:09
75
Julien Mackenson
So
19:26
6:16
81
Paul Nicholas
Jr
19:45
6:22
88
Alex Hartin
So
19:51
6:24
91
Jason Gilvary
Sr
21:39
6:59
106




16 Abington
12-16-16-16-16
Gap: 2:52
98:36
19:43
6:22
414 Amir Cubbage
Jr
17:35
5:40
26
Aidan Scharnikow
So
19:49
6:24
90
Michael Ruggieri
Jr
20:22
6:34
97
Jonathan Egan
Jr
20:23
6:35
100
Michael Castor
Jr
20:27
6:36
101
Alexander Martin
Jr
20:51
6:44
103
Kevin Dennin
Jr
21:01
6:47
104
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Michael Lombardi So LaSalle College HS 18:46 6:03
2 Owen Norris So LaSalle College HS 19:20 6:14
3 David Carr Jr West Springfield 19:24 6:15
4 Nathan Andres Sr West Springfield 19:34 6:19
5 Brandon Collins So North Penn 19:35 6:19
6 William Hover So West Springfield 19:38 6:20
7 Ethan Evans So Central Bucks East 19:48 6:23
8 Nate Pohlsander Fr West Springfield 19:48 6:23
9 Danny Spillane So Central Bucks East 19:49 6:24
10 Ryan Zimmerman So LaSalle College HS 19:54 6:25
11 Teddy Masterson Sr The Lawrenceville 19:56 6:26
12 Brian Toto Jr North Penn 19:56 6:26
13 Nick Livolsi Sr LaSalle College HS 19:57 6:26
14 Jordan Paris So LaSalle College HS 20:02 6:28
15 Carter Moore Jr Central Bucks East 20:11 6:31
16 Cole Burmaster Jr Central Bucks East 20:17 6:33
17 Greg Johnson Sr West Springfield 20:23 6:35
18 Elijah Carpenter So Central Bucks East 20:24 6:35
19 Jackson Forde So LaSalle College HS 20:27 6:36
20 Rahul Desai Sr North Penn 20:32 6:37
21 Brandon Hampstead Jr LaSalle College HS 20:36 6:39
22 Danny Heinrichs Jr Central Bucks East 20:38 6:39
23 Peter Re So LaSalle College HS 20:41 6:40
24 Conor Quinn So West Chester East 20:44 6:41
25 David Scully Jr West Chester East 20:46 6:42
26 Daniel Munro Fr Plymouth Whitemars 20:46 6:42
27 Aidan Mcclay Sr West Chester East 20:50 6:43
28 Cody Carnes So Great Valley 20:51 6:44
29 Andrew Loonstyn Sr LaSalle College HS 20:51 6:44
30 Peter Worth Jr Packer Collegiate 20:55 6:45
31 Jack Boland Jr Central Bucks West 20:58 6:46
32 Matt Earley Sr LaSalle College HS 20:59 6:46
33 Austin Edmunds Fr West Chester East 21:00 6:46
34 Martin Manion Sr LaSalle College HS 21:01 6:47
35 Timothy Sullivan Jr West Chester East 21:01 6:47
36 Joe Lamorte Sr LaSalle College HS 21:02 6:47
37 Dan Takacs Jr Council Rock North 21:08 6:49
38 Anirudh Nangunoori So Central Bucks West 21:11 6:50
39 Robbie Lloyd So Council Rock North 21:11 6:50
40 Matthew Chmielewski So North Penn 21:12 6:50
41 Gabe Stahl So Great Valley 21:13 6:51
42 Sam Herbst Jr Central Bucks East 21:22 6:54
43 Tommy Scheuer Fr West Chester East 21:23 6:54
44 Jachin Mapily Sr Central Bucks East 21:26 6:55
45 Christopher Pyatt So North Penn 21:26 6:55
46 David Zapata Sr Central Bucks East 21:29 6:56
47 Brendan Fry So LaSalle College HS 21:31 6:56
48 Kevin Mcgovern Sr Central Bucks East 21:36 6:58
49 Jade Ewing So Central Bucks West 21:42 7:00
50 Victor Billard Jr Twin Valley 21:42 7:00
51 Jaiden Slifer Fr West Chester East 21:43 7:00
52 Justin Adler Jr Plymouth Whitemars 21:44 7:01
53 William Stanczak Jr Plymouth Whitemars 21:46 7:01
54 Matt Curry Jr Central Bucks East 21:48 7:02
55 Nick Sidelinker Sr Central Bucks West 21:49 7:02
56 Will Deem Jr Central Bucks West 21:50 7:03
57 Gabriel Derosa So West Chester East 21:56 7:05
58 Kevin Kwok So LaSalle College HS 21:56 7:05
59 James Loftus So LaSalle College HS 21:56 7:05
60 Alden Ritchey So West Chester East 22:02 7:06
61 Robert Kerns Fr West Chester East 22:03 7:07
62 Jefferson Moak Jr West Chester East 22:06 7:08
63 Ryan Small So Plymouth Whitemars 22:08 7:08
64 Luke Mccarron Jr Central Bucks East 22:09 7:09
65 Cooper Guerin So Central Bucks West 22:10 7:09
66 Emil Zasko Sr West Chester East 22:15 7:11
67 Parker Madey Sr Central Bucks East 22:16 7:11
68 Mason Du So The Lawrenceville 22:17 7:11
69 James Kong Sr Central Bucks West 22:19 7:12
70 Connor D'arcy So Central Bucks West 22:20 7:12
71 Connor Brodish So Central Bucks East 22:20 7:12
72 Justin Crump Fr West Chester East 22:28 7:15
73 Joshua Levin Jr Plymouth Whitemars 22:29 7:15
74 Daniel Mark Epstein So Plymouth Whitemars 22:30 7:15
75 Aj Citro So LaSalle College HS 22:33 7:16
76 Brent Sudall Sr Conestoga 22:33 7:16
77 Andrew Loose So Great Valley 22:35 7:17
78 Amari Wharwood So North Penn 22:36 7:17
79 Russell Livolsi Sr LaSalle College HS 22:36 7:17
80 Adil Pathan So Hasbrouck Heights 22:37 7:18
81 Jacob Derosa So West Chester East 22:38 7:18
82 Jon Walter Sr Central Bucks East 22:44 7:20
83 Patrick Lafferty So Central Bucks West 22:44 7:20
84 Daniel Steil Fr West Chester East 22:49 7:22
85 Daniel Lane So Central Bucks East 22:52 7:23
86 Sean Collins Fr West Chester East 22:55 7:24
87 Thomas Harrill So Conestoga 22:56 7:24
88 Sebastian Maslinski So Southington 22:57 7:24 1/3 15/17 15/17
89 Jordan Renville Jr Packer Collegiate 22:58 7:25
90 Aaron Tappers Jr Collingswood HS 22:58 7:25
91 Reuben Trachtenberg So Central Bucks West 22:59 7:25
92 Eric Dinofa Jr Plymouth Whitemars 23:00 7:25
93 Jude Hollister So Council Rock North 23:04 7:26
94 Evan Schmarr So Southington 23:07 7:27 2/3 16/17 13/17
95 Matthew Bergin Fr West Chester East 23:07 7:27
96 Xavier Bardwell So Central Bucks East 23:08 7:28
97 Jan Ramos So North Penn 23:10 7:28
98 Ben Ryan So West Chester East 23:10 7:28
99 Kantapong Kotchum Sr The Lawrenceville 23:11 7:29
100 Jack Fennell So Central Bucks West 23:12 7:29
101 Manish Patel Sr Conestoga 23:12 7:29
102 Gavin Mcdermon Fr West Chester East 23:13 7:29
103 Braeden Dian So North Penn 23:14 7:30
104 Rohit Haridas Sr Great Valley 23:14 7:30
105 Max Rosenfeld Jr Conestoga 23:14 7:30
106 Tommy Faber So Twin Valley 23:18 7:31
107 Alexander Siaton Jr Great Valley 23:21 7:32
108 Aidan Dolan So Southington 23:26 7:34 3/3 17/17 12/16
109 Ethan Buera So North Penn 23:28 7:34
110 Scott Finnegan Sr LaSalle College HS 23:30 7:35
111 Liam Kuhl So Archbishop Curley 23:36 7:37
112 Christopher Madera Jr Central Bucks East 23:38 7:37
113 Jack Mcalinney Sr West Chester East 23:45 7:40
114 Christopher Pandapa So The Lawrenceville 23:47 7:40
115 Aaron Wang Jr Central Bucks East 23:48 7:41
116 Kyle Schafsteller So North Penn 23:54 7:43
117 Carter Skosko So Twin Valley 23:58 7:44
118 Andrew Shea So Central Bucks East 23:59 7:44
119 Srihan Basvapatri Fr West Chester East 24:01 7:45
120 Shane Johnston Jr Great Valley 24:05 7:46
121 Thomas Skrynecki Sr Archbishop Curley 24:06 7:46
122 Thomas Verna So Conestoga 24:17 7:50
123 David Neubig Jr Conestoga 24:20 7:51
124 Ethan Rothschild Jr Packer Collegiate 24:25 7:53
125 Matthew Sedgwick So Twin Valley 24:27 7:53
126 Colin Search So Great Valley 24:33 7:55
127 Kyle Espinas Jr Hasbrouck Heights 24:35 7:56
128 Michael Zhang So The Lawrenceville 24:45 7:59
129 Jack Stapf Jr Great Valley 24:49 8:00
130 Steven Leung So The Lawrenceville 24:52 8:01
131 Simon Bodek Sr Conestoga 24:56 8:03
132 Sam Parnis So West Chester East 25:02 8:05
133 Neel Mehta Sr Central Bucks East 25:02 8:05
134 Connor O'ree Jr Archbishop Curley 25:09 8:07
135 Diego Forest Jr Central Bucks East 25:10 8:07
136 Logan Kovach Jr West Chester East 25:11 8:07
137 Alex Yahaghi Sr Central Bucks East 25:14 8:08
138 Nate Ruth Fr West Chester East 25:16 8:09
139 Colin Kennedy So Conestoga 25:24 8:12
140 Anthony Harter Sr Collingswood HS 25:32 8:14
141 Phillip Chao So The Lawrenceville 25:34 8:15
142 Jerry Cruz Sr Collingswood HS 25:36 8:15
143 Oobynew Udomritthir So The Lawrenceville 25:40 8:17
144 Cameron Prochaska Jr Archbishop Curley 25:42 8:17
145 Jack Derfler Jr Plymouth Whitemars 25:45 8:18
146 Kyle Siverd So Council Rock North 25:46 8:19
147 Steven Armstrong So Twin Valley 25:46 8:19
148 Sebastian Rivera Jr Collingswood HS 25:55 8:22
149 Zach Nelson Jr Archbishop Curley 25:58 8:23
150 Mark Heath Jr North Penn 26:07 8:25
151 Graham Cuthbertson Sr Conestoga 26:23 8:31
152 Zach Arroyo Jr Packer Collegiate 27:22 8:50
153 Tyler Kolecki So Collingswood HS 27:49 8:58
154 Zachery Harrelson Jr Central Bucks East 28:38 9:14
155 Joseph Plianthos Jr Collingswood HS 30:09 9:44
156 Ryan Zhang So The Lawrenceville 42:06 13:35
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Matthew Zilligen Sr LaSalle College HS 17:25 5:37
2 Sean Brennan Sr West Chester East 18:16 5:54
3 Patrick Coyle So LaSalle College HS 18:17 5:54
4 Jack Harrington Jr LaSalle College HS 18:21 5:55
5 Jj Comley So West Springfield 18:24 5:56
6 Max Manganiello So LaSalle College HS 18:27 5:57
7 Jonathan Sadanaga Jr Great Valley 18:41 6:02
8 Adam Kaplan Sr West Chester East 18:46 6:03
9 Chris Lozano Jr West Springfield 18:48 6:04
10 Isaac Brown Jr West Springfield 18:48 6:04
11 Matthew Long Jr North Penn 18:48 6:04
12 Kellen Reiche Sr LaSalle College HS 18:51 6:05
13 Matthew Miller Sr Central Bucks East 18:53 6:05
14 Jake Adams Jr West Springfield 18:57 6:07
15 Ben Mcgrath Jr LaSalle College HS 19:05 6:09
16 Jackson Landino So Southington 19:06 6:10 1/7 6/17 7/27
17 Cole Sonzogni So Hasbrouck Heights 19:09 6:11
18 Ian Kelly So North Penn 19:09 6:11
19 Max Miller So Great Valley 19:11 6:11
20 Pierce Nolan So Great Valley 19:11 6:11
21 Tyler Pachuda So West Chester East 19:14 6:12
22 Aj Frank So LaSalle College HS 19:15 6:13
23 Ryan Roscia Sr Central Bucks East 19:22 6:15
24 Holden Emery So Central Bucks East 19:24 6:15
25 Kevin Le So Southington 19:26 6:16 2/7 8/17 7/27
26 Charlie Michael Fr Packer Collegiate 19:28 6:17
27 Will Marston Jr Central Bucks East 19:32 6:18
28 Joshua Cuozzo So West Chester East 19:34 6:19
29 Logan Macosko Sr North Penn 19:34 6:19
30 Matthew Peters Sr Twin Valley 19:36 6:19
31 Kieran Hefferan So West Chester East 19:38 6:20
32 Butchy Peralta Sr Central Bucks West 19:39 6:20
33 Sean Fisher So North Penn 19:40 6:21
34 Mike Ditota So Southington 19:43 6:22 3/7 10/17 7/23
35 Trevor Schoenemann Jr Neshaminy 19:45 6:22
36 Nicholas Isaac So Central Bucks West 19:49 6:24
37 Will Jack So Central Bucks West 19:49 6:24
38 Stephen Mazza Fr West Chester East 19:50 6:24
39 Tyler Weeks Fr West Springfield 19:50 6:24
40 Luke Wevley Sr West Springfield 19:51 6:24
41 Aldan Lovejoy So Twin Valley 19:53 6:25
42 Jason Miller Jr Central Bucks West 19:55 6:25
43 Ryan Apple So North Penn 19:56 6:26
44 Josh Tobias So Council Rock North 19:57 6:26
45 Tyler Strong Sr Southington 20:01 6:27 4/7 11/17 7/21
46 Carson Wiley So Central Bucks East 20:01 6:27
47 Rishi Patel Sr Neshaminy 20:04 6:28
48 matthew maciejewski Jr Southington 20:04 6:28 5/7 12/17 6/15
49 Logan Mchenry So North Penn 20:05 6:29
50 Andrew Oettinger So Hasbrouck Heights 20:14 6:32
51 Jack Brodish Sr Central Bucks East 20:20 6:34
52 Cj Haas Sr Council Rock North 20:22 6:34
53 Matt Monahan Sr Central Bucks West 20:22 6:34
54 Vicent Gill So The Lawrenceville 20:25 6:35
55 James Chupalio Sr North Penn 20:27 6:36
56 Bret Hatzinger Jr Central Bucks West 20:27 6:36
57 Nick Cali Sr Hasbrouck Heights 20:29 6:36
58 Ben Palladino Sr Southington 20:32 6:37 6/7 13/17 7/13
59 Gavin Pettigrew Jr Central Bucks East 20:32 6:37
60 Gabe Macarron So Great Valley 20:33 6:38
61 Nikhil Ajjarpu Jr The Lawrenceville 20:34 6:38
62 Liam Mcnally Sr Cheltenham 20:47 6:42
63 Sam Bley Sr Neshaminy 20:50 6:43
64 Mitchell Tung So The Lawrenceville 20:51 6:44
65 Dylan Souders Jr Neshaminy 20:53 6:44
66 Martin Gusick Sr West Chester East 20:57 6:45
67 Harrison Wang So The Lawrenceville 20:57 6:45
68 Adam Surovcik So Great Valley 20:59 6:46
69 Mizan Modak So Hasbrouck Heights 21:02 6:47
70 Darwin Urgiles So Hasbrouck Heights 21:02 6:47
71 Bharavi Misra So Great Valley 21:03 6:47
72 Patrick O'mara Jr Conestoga 21:03 6:47
73 Kade Olsen So Twin Valley 21:05 6:48
74 Alex Meall So Conestoga 21:10 6:50
75 Bode Wildegrube So Council Rock North 21:11 6:50
76 Matt Matarazzo So Council Rock North 21:17 6:52
77 Tristen Mccleery So Delsea Regional HS 21:21 6:53
78 Daniel Goddard So Conestoga 21:22 6:54
79 Liam Price So Central Bucks West 21:25 6:55
80 Jack Kilbourne So The Lawrenceville 21:33 6:57
81 Lucas Villamil So Packer Collegiate 21:34 6:57
82 Tucker Smith Sr Council Rock North 21:37 6:58
83 Sean Kelly Jr Neshaminy 21:41 7:00
84 James Stanton So Hasbrouck Heights 21:42 7:00
85 Gabe Wilson So Council Rock North 21:43 7:00
86 Lucas Benedetto So Archbishop Curley 21:44 7:01
87 John Gill So Archbishop Curley 21:56 7:05
88 Sean Milligan Sr Bonner & Prenderga 22:02 7:06
89 Samuel Gatti Sr Audubon HS 22:03 7:07
90 Chris Luk Jr Cheltenham 22:08 7:08
91 Branden Veale Jr Conestoga 22:10 7:09
92 Chase Glenn Jr Archbishop Curley 22:11 7:09
93 Ben Hoffman Sr Southington 22:25 7:14 7/7 14/17 6/8
94 Michael Bai Jr Episcopal Academy 22:33 7:16
95 Hayden Sudall Jr Conestoga 22:36 7:17
96 Zach Cluney So Archbishop Curley 22:37 7:18
97 Tyler Wells Fr Audubon HS 22:42 7:19
98 Adam Kaplan Sr Packer Collegiate 22:46 7:21
99 Zamien Allard Sr Packer Collegiate 22:46 7:21
100 Scott Price Fr Cumberland Regiona 23:00 7:25
101 Edward Miller Sr The Lawrenceville 23:02 7:26
102 Patrick Magauran Jr Abington 23:02 7:26
103 Kenny Buttery Jr Twin Valley 23:04 7:26
104 Myles Timmons Jr Cumberland Regiona 23:07 7:27
105 Rishin Patel So The Lawrenceville 23:08 7:28
106 Nicholas Ridenour Jr South Western 23:10 7:28
107 Bryce Esposito So Archbishop Curley 23:14 7:30
108 Joseph Monteferrant So Audubon HS 23:15 7:30
109 Cooper Rebert Sr South Western 23:19 7:31
110 Kelton Conaboy So South Western 23:37 7:37
111 Ifenna Amaefuna Jr Cheltenham 23:42 7:39
112 Ellington Thrbak Jr Cumberland Regiona 23:44 7:39
113 Colby Ngo Sr Archbishop Ryan 23:55 7:43
114 Mike Sansosti Sr Archbishop Curley 23:55 7:43
115 Ray Pizzo Jr Hasbrouck Heights 23:56 7:43
116 Avery Clark So Delsea Regional HS 24:08 7:47
117 Aaron Stetter So South Western 24:15 7:49
118 Daniel Ghaderi Jr Episcopal Academy 24:25 7:53
119 Sebastian Monroe Jr Cheltenham 24:41 7:58
120 Conor Murcar Sr Abington 24:44 7:59
121 Josh Guzzetti So West Deptford HS 24:48 8:00
122 Dennis Vespe Fr Audubon HS 25:09 8:07
123 Nick Knott Jr Bonner & Prenderga 25:14 8:08
124 Frank Schoepfer Sr Neshaminy 25:29 8:13
125 Evan Robinson So A P Schalick HS 25:29 8:13
126 Kai Knipe Fr Cumberland Regiona 26:32 8:34
127 Sean Boyer So Bonner & Prenderga 26:45 8:38
128 Anthony Pallante So Archbishop Ryan 26:47 8:38
129 Edgar Maddox Jr Cheltenham 27:17 8:48
130 Tyler Novak Jr West Deptford HS 28:35 9:13
131 Nicholas Smith So A P Schalick HS 28:57 9:20
132 Brady Hoppe So A P Schalick HS 29:42 9:35
133 Zaviel Mestres Jr West Deptford HS 30:42 9:54
134 Jason Kenny So A P Schalick HS 31:47 10:15
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 LaSalle College HS
1-1-1-1-1
Gap: 1:26
91:21
18:16
5:54
26 Matthew Zilligen
Sr
17:25
5:37
1
Patrick Coyle
So
18:17
5:54
3
Jack Harrington
Jr
18:21
5:55
4
Max Manganiello
So
18:27
5:57
6
Kellen Reiche
Sr
18:51
6:05
12
Ben Mcgrath
Jr
19:05
6:09
15
Aj Frank
So
19:15
6:13
22
2 West Springfield
3-3-2-2-2
Gap: 1:26
94:47
18:57
6:07
75 Jj Comley
So
18:24
5:56
5
Chris Lozano
Jr
18:48
6:04
9
Isaac Brown
Jr
18:48
6:04
10
Jake Adams
Jr
18:57
6:07
14
Tyler Weeks
Fr
19:50
6:24
37
Luke Wevley
Sr
19:51
6:24
38




3 West Chester East
2-2-3-3-3
Gap: 1:22
95:28
19:06
6:10
87 Sean Brennan
Sr
18:16
5:54
2
Adam Kaplan
Sr
18:46
6:03
8
Tyler Pachuda
So
19:14
6:12
21
Joshua Cuozzo
So
19:34
6:19
27
Kieran Hefferan
So
19:38
6:20
29
Stephen Mazza
Fr
19:50
6:24
36
Martin Gusick
Sr
20:57
6:45
63
4 North Penn
5-5-5-5-4
Gap: 1:08
97:07
19:25
6:16
128 Matthew Long
Jr
18:48
6:04
11
Ian Kelly
So
19:09
6:11
18
Logan Macosko
Sr
19:34
6:19
28
Sean Fisher
So
19:40
6:21
31
Ryan Apple
So
19:56
6:26
40
Logan Mchenry
So
20:05
6:29
46
James Chupalio
Sr
20:27
6:36
52
5 Central Bucks East
6-6-6-4-5
Gap: 1:08
97:12
19:26
6:16
129 Matthew Miller
Sr
18:53
6:05
13
Ryan Roscia
Sr
19:22
6:15
23
Holden Emery
So
19:24
6:15
24
Will Marston
Jr
19:32
6:18
26
Carson Wiley
So
20:01
6:27
43
Jack Brodish
Sr
20:20
6:34
48
Gavin Pettigrew
Jr
20:32
6:37
56
6 Southington
7-7-7-7-6
Gap: 0:58
98:20
19:40
6:21
160 Jackson Landino
So
19:06
6:10
16
Kevin Le
So
19:26
6:16
25
Mike Ditota
So
19:43
6:22
32
Tyler Strong
Sr
20:01
6:27
42
matthew maciejewski
Jr
20:04
6:28
45
Ben Palladino
Sr
20:32
6:37
55
Ben Hoffman
Sr
22:25
7:14
85
Your Team ROCKS! (LR, PR)
7 Great Valley
4-4-4-6-7
Gap: 2:18
98:35
19:43
6:22
168 Jonathan Sadanaga
Jr
18:41
6:02
7
Max Miller
So
19:11
6:11
19
Pierce Nolan
So
19:11
6:11
20
Gabe Macarron
So
20:33
6:38
57
Adam Surovcik
So
20:59
6:46
65
Bharavi Misra
So
21:03
6:47
68




8 Central Bucks West
9-8-8-8-8
Gap: 0:43
99:34
19:55
6:25
188 Butchy Peralta
Sr
19:39
6:20
30
Nicholas Isaac
So
19:49
6:24
34
Will Jack
So
19:49
6:24
35
Jason Miller
Jr
19:55
6:25
39
Matt Monahan
Sr
20:22
6:34
50
Bret Hatzinger
Jr
20:27
6:36
53
Liam Price
So
21:25
6:55
74
9 Hasbrouck Heights
8-8-9-9-9
Gap: 1:53
101:56
20:23
6:35
251 Cole Sonzogni
So
19:09
6:11
17
Andrew Oettinger
So
20:14
6:32
47
Nick Cali
Sr
20:29
6:36
54
Mizan Modak
So
21:02
6:47
66
Darwin Urgiles
So
21:02
6:47
67
James Stanton
So
21:42
7:00
78
Ray Pizzo
Jr
23:56
7:43
93
10 Neshaminy
10-10-10-10-10
Gap: 1:56
103:13
20:39
6:40
276 Trevor Schoenemann
Jr
19:45
6:22
33
Rishi Patel
Sr
20:04
6:28
44
Sam Bley
Sr
20:50
6:43
60
Dylan Souders
Jr
20:53
6:44
62
Sean Kelly
Jr
21:41
7:00
77
Frank Schoepfer
Sr
25:29
8:13
95




11 Council Rock North
11-11-11-11-11
Gap: 1:40
104:24
20:53
6:44
309 Josh Tobias
So
19:57
6:26
41
Cj Haas
Sr
20:22
6:34
49
Bode Wildegrube
So
21:11
6:50
71
Matt Matarazzo
So
21:17
6:52
72
Tucker Smith
Sr
21:37
6:58
76
Gabe Wilson
So
21:43
7:00
79




11 The Lawrenceville
12-12-12-12-11
Gap: 1:08
104:20
20:52
6:44
309 Vicent Gill
So
20:25
6:35
51
Nikhil Ajjarpu
Jr
20:34
6:38
58
Mitchell Tung
So
20:51
6:44
61
Harrison Wang
So
20:57
6:45
64
Jack Kilbourne
So
21:33
6:57
75
Edward Miller
Sr
23:02
7:26
88
Rishin Patel
So
23:08
7:28
89
13 Conestoga
14-13-13-13-13
Gap: 1:33
108:21
21:40
6:59
381 Patrick O'mara
Jr
21:03
6:47
69
Alex Meall
So
21:10
6:50
70
Daniel Goddard
So
21:22
6:54
73
Branden Veale
Jr
22:10
7:09
83
Hayden Sudall
Jr
22:36
7:17
86








14 Archbishop Curley
15-15-15-15-14
Gap: 1:30
111:42
22:20
7:12
422 Lucas Benedetto
So
21:44
7:01
80
John Gill
So
21:56
7:05
81
Chase Glenn
Jr
22:11
7:09
84
Zach Cluney
So
22:37
7:18
87
Bryce Esposito
So
23:14
7:30
90
Mike Sansosti
Sr
23:55
7:43
92




14 Cheltenham
13-14-14-14-14
Gap: 6:30
118:35
23:43
7:39
422 Liam Mcnally
Sr
20:47
6:42
59
Chris Luk
Jr
22:08
7:08
82
Ifenna Amaefuna
Jr
23:42
7:39
91
Sebastian Monroe
Jr
24:41
7:58
94
Edgar Maddox
Jr
27:17
8:48
96








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Matt Dyer Fr LaSalle College HS 9:57 5:21
2 Raymond Welgosh Fr Conestoga 10:03 5:24
3 Evan Morrow Fr Hasbrouck Heights 10:16 5:31
4 Jacob Cobb Fr West Deptford HS 10:20 5:33
5 Andrew Littlehales Fr Delsea Regional HS 10:23 5:35
6 Will Rau Fr LaSalle College HS 10:27 5:37
7 Matthew Paolella Fr Great Valley 10:40 5:44
8 Eric Mass Fr Central Bucks West 10:41 5:45
9 Ryan Tarapchak Fr Neshaminy 10:41 5:45
10 Bryan Fann Fr The Lawrenceville 10:43 5:46
11 Jimmy Johnston Fr LaSalle College HS 10:45 5:47
12 Nicholas Nastasi Fr Conestoga 10:48 5:48
13 Charles Sita Fr Great Valley 10:48 5:48
14 Jenrry Millan-flore Fr Twin Valley 10:50 5:49
15 Jason Lang Fr Central Bucks West 10:52 5:51
16 Evan Freil Fr South Western 10:54 5:52
17 Thomas Blair Fr The Lawrenceville 10:55 5:52
18 Tim Brandt Fr LaSalle College HS 10:56 5:53
19 Carter Fitzgerald Fr Central Bucks West 10:58 5:54
20 Brennan Wellock Fr Central Bucks West 10:59 5:54
21 Evan Hastings Fr Neshaminy 11:04 5:57
22 Ben Bouselli Fr South Western 11:05 5:58
23 Nikolaus Mangeot Fr Central Bucks West 11:05 5:58
24 Emerson Sites-byers Fr South Western 11:06 5:58
25 Nico Torres Fr The Lawrenceville 11:06 5:58
26 James Austin Fr Episcopal Academy 11:10 6:00
27 Joshua Hellman Fr North Penn 11:13 6:02
28 Peter Reilly Fr LaSalle College HS 11:14 6:02
29 Patrick Hanlon Fr Great Valley 11:17 6:04
30 Daniel Abdmessih Fr West Deptford HS 11:19 6:05
31 Liam Mclafferty Fr Penn Charter 11:24 6:08
32 Cole Gnutti Fr Central Bucks West 11:27 6:09
33 Patrick Kleemeier Fr Central Bucks East 11:27 6:09
34 Luke Sita Fr Great Valley 11:27 6:09
35 Vicente Pena Fr Conestoga 11:28 6:10
36 Rihil Patel Fr The Lawrenceville 11:28 6:10
37 Bryce Hudson Fr Central Bucks East 11:29 6:10
38 Andrew Thomson Fr LaSalle College HS 11:29 6:10
39 William Sargent Fr Episcopal Academy 11:30 6:11
40 Bradden Hynes Fr LaSalle College HS 11:31 6:12
41 Nick Schreder Fr Episcopal Academy 11:32 6:12
42 Henry Ross Fr Penn Charter 11:33 6:13
43 Francis Dougherty Fr LaSalle College HS 11:35 6:14
44 Brendan Leone Fr Southington 11:35 6:14 1/2 1/2 16/24
45 Hunter Ewaskey Fr Central Bucks West 11:37 6:15
46 Christian Emick Fr Delsea Regional HS 11:40 6:16
47 Josiah Ketchum Fr Episcopal Academy 11:41 6:17
48 Colin Joy Fr Great Valley 11:42 6:17
49 Joe Solana Fr LaSalle College HS 11:43 6:18
50 Carter Lee Fr Great Valley 11:43 6:18
51 Justin Bolt Fr Twin Valley 11:44 6:18
52 Richard Plesic Fr South Western 11:45 6:19
53 Liam Addison Fr LaSalle College HS 11:45 6:19
54 Josh Smoot Fr Archbishop Curley 11:48 6:21
55 Brett Cronk Fr Delsea Regional HS 11:50 6:22
56 Bryce Bardsley Fr Great Valley 11:51 6:22
57 Branden Widamen Fr Penn Charter 11:51 6:22
58 Nate Luzi Fr Penn Charter 11:59 6:27
59 Brady Sciobona So Council Rock North 12:04 6:29
60 Henry Higgins Fr Council Rock North 12:04 6:29
61 Jonas Walton Fr Conestoga 12:04 6:29
62 Cole Good Fr Delsea Regional HS 12:05 6:30
63 Austin George Fr Twin Valley 12:06 6:30
64 Thomas Atkinson Fr The Lawrenceville 12:07 6:31
65 Lucas Sadoulet Fr Great Valley 12:07 6:31
66 John Boone Sr Abington 12:12 6:34
67 Leo Russo Fr Conestoga 12:14 6:35
68 Ryan Gregg Fr LaSalle College HS 12:23 6:39
69 John Bloch Fr Packer Collegiate 12:24 6:40
70 Niki Lavu Fr Episcopal Academy 12:25 6:41
71 Aidan Berkoff Fr Penn Charter 12:25 6:41
72 Patrick Smith Fr LaSalle College HS 12:26 6:41
73 Scott Spositi Fr West Deptford HS 12:27 6:42
74 Scott Hubbard Fr A P Schalick HS 12:34 6:45
75 Jarrett Lundfelt Fr West Deptford HS 12:39 6:48
76 Jack Steitz Fr Central Bucks East 12:40 6:49
77 John Gottschalk Fr Neshaminy 12:45 6:51
78 Dustin Rubincan Fr Twin Valley 12:45 6:51
79 Samson Leaf Fr Central Bucks West 12:50 6:54
80 Ahmad Newton Fr Cheltenham 12:52 6:55
81 Ethan Harris Fr Episcopal Academy 12:53 6:56
82 Ben Martinez Fr Cheltenham 12:54 6:56
83 Tristan Eversmeyer Fr Twin Valley 13:01 7:00
84 Kyle Hock-smith Fr Neshaminy 13:06 7:03
85 Hugo Yu Fr The Lawrenceville 13:08 7:04
86 Zach Cali Fr Hasbrouck Heights 13:09 7:04
87 Josh Huang Fr Episcopal Academy 13:09 7:04
88 Sam Ruch Fr Central Bucks East 13:09 7:04
89 Charlie Weiss Fr Penn Charter 13:13 7:06
90 Ned Meisel Fr Episcopal Academy 13:13 7:06
91 Evan Clark Fr Central Bucks East 13:14 7:07
92 William Riggs Fr Conestoga 13:15 7:07
93 Jordan Patton Jr Penn Charter 13:15 7:07
94 Anuj Sanvatsarkar Fr Hasbrouck Heights 13:18 7:09
95 Caleb Anagnos Fr Penn Charter 13:22 7:11
96 Owen Mclaughlin Fr Cheltenham 13:25 7:13
97 William Morgan Fr Conestoga 13:27 7:14
98 Joey Sulewski So Council Rock North 13:28 7:14
99 Jack Harverson Fr West Deptford HS 13:29 7:15
100 Garrett Chonko Fr North Penn 13:35 7:18
101 Hudson Denno Fr Conestoga 13:38 7:20
102 Ryan Schiele Fr Central Bucks West 13:41 7:21
103 Logan Miceli Fr Southington 13:41 7:21 2/2 2/2 18/23
104 David Connolly Fr Penn Charter 13:56 7:29
105 Enrique Camacho So Abington 13:56 7:29
106 Luke Contino Fr Archbishop Ryan 13:57 7:30
107 Christopher Grimald Fr Collingswood HS 14:10 7:37
108 Ben Heller Fr Penn Charter 14:21 7:43
109 Charlie Michael2 So Packer Collegiate 14:27 7:46
110 Davi Brottow Sr Abington 14:39 7:53
111 Daniel Dunleavy Fr Central Bucks West 14:51 7:59
112 Ross Sherrod Fr Central Bucks West 14:53 8:00
113 Jeo Daniel So Episcopal Academy 14:53 8:00
114 Nick Hatt Fr West Deptford HS 14:55 8:01
115 Arnav Aggarwal Fr The Lawrenceville 14:59 8:03
116 Alex Economakis Fr Packer Collegiate 15:01 8:04
117 Marc Castellucci Fr Great Valley 15:02 8:05
118 Samuel Tang Fr The Lawrenceville 15:02 8:05
119 William Carrier Fr The Lawrenceville 15:04 8:06
120 Bobby Ahern Fr Neshaminy 15:05 8:07
121 Alex Benedict Fr Conestoga 15:11 8:10
122 Patrick Mclaughlin Fr Archbishop Ryan 15:11 8:10
123 Giovanni Brown Fr Cheltenham 15:21 8:15
124 Michael Spera Fr Twin Valley 15:23 8:16
125 Hunter Volosin Fr Collingswood HS 15:59 8:36
126 Jimmy Plunkett Fr Neshaminy 16:52 9:04
127 Sahaj Patel Fr Archbishop Curley 18:00 9:41
128 Antonio Mota Fr Packer Collegiate 18:30 9:57
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.