Polytechnic Results from the Masters Invitational at Central Park Santa Clarita on 9/30/17

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alessia Checcone Fr JV 24:53.7 8:02 3.1 19/45 5/6 10/13 2/4
Alexandra Segal Fr JV 30:01.4 9:41 3.1 41/45 6/6 13/13 3/3
Gilly Denham So V 24:11.7 7:48 3.1 47/75 5/7 6/13 6/11
Isabella Longoria-Valenzuela Sr JV 24:45.7 7:59 3.1 18/45 4/6 9/13 3/4
Laura Chin Jr JV 24:36.5 7:56 3.1 15/45 3/6 8/13 3/6
Lucia Filippone Fr JV 23:48.2 7:41 3.1 9/45 1/6 5/13 3/8 You ROCK! (SBP)
Lucy Liversidge So JV 24:35.9 7:56 3.1 14/45 2/6 7/13 3/7
Luisa Breen So V 25:09.7 8:07 3.1 55/75 6/7 11/13 6/9 22:33
Martha Gluck Jr V 25:16.6 8:09 3.1 56/75 7/7 12/13 5/7 21:43
Olivia Schleifer Fr V 22:26.6 7:14 3.1 30/75 4/7 4/13 4/12
Sophie Phinney So V 20:31.5 6:37 3.1 9/75 1/7 1/13 6/12
Sophie Schleifer Sr V 21:05.9 6:48 3.1 18/75 2/7 2/13 4/12 20:45
Vivian Wheeler Jr V 22:21.7 7:13 3.1 27/75 3/7 3/13 3/12 21:27
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 4/11 110:37
3:40
3.1 7:08 6:37 7:48 125 6:36 Sophie Phinney (9), Sophie Schleifer (17), Vivian Wheeler (26), Olivia Schleifer (29), Gilly Denham (44)
JV 1st 5 3/4 122:40
1:06
3.1 7:55 7:41 8:02 71 7:12 Lucia Filippone (9), Lucy Liversidge (13), Laura Chin (14), Isabella Longoria-Valenzuela (17), Alessia Checcone (18)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Ruiz Olivia Jr San Marino 19:29.9 6:17
2 Kayla Bergin So Granite Hills (Apple Valley) 19:30.4 6:18
3 Kaela Berretta So Saugus 19:48 6:23
4 Victoria Rodriguez Sr Arcadia 19:52.2 6:25
5 Hannah Fredericks Fr Saugus 20:01.2 6:27
6 Brooke Stevenso Jr Granite Hills (Apple Valley) 20:24 6:35
7 Jasmine Becker Sr Montgomery (Santa Rosa) 20:26.1 6:36
8 Caroline Hele Jr Granite Hills (Apple Valley) 20:30.7 6:37
9 Sophie Phinney So Polytechnic 20:31.5 6:37 1/7 1/13 6/12
10 Kylie Rasplicka Jr Saugus 20:42 6:41
11 Alayna Finch So Rosamond 20:50.3 6:43
12 Julia Pearson Fr Saugus 20:51 6:44
13 Mariah Briceno So Montgomery (Santa Rosa) 20:54.2 6:45
14 Maylani Perez Fr Saugus 20:54.2 6:45
15 Carisse Panganiban Sr Saugus 20:55.3 6:45
16 Landon Torres Fr Liberty (Lemon Grove) 21:00 6:46
17 Jessamine Jin Fr West Ranch 21:00.1 6:46
18 Sophie Schleifer Sr Polytechnic 21:05.9 6:48 2/7 2/13 4/12
19 Jalina Lindstrom So Granite Hills (Apple Valley) 21:07.5 6:49
20 Cameron Armendariz Fr West Ranch 21:14.8 6:51
21 Abby Toarmina Sr Granite Hills (Apple Valley) 21:29.9 6:56
22 Kira Graves So Arcadia 21:46.4 7:01
23 Symone Koppel Fr Granite Hills (Apple Valley) 21:51.1 7:03
24 Jasmin Brickett So Granite Hills (Apple Valley) 21:54 7:04
25 Aleesa Stepan Fr Saugus 22:11.9 7:10
26 Brianna Walter Jr Eastside 22:16.4 7:11
27 Vivian Wheeler Jr Polytechnic 22:21.7 7:13 3/7 3/13 3/12
28 Kayla Noda So Arcadia 22:23.6 7:13
29 Cameron Hoon So Arcadia 22:25.1 7:14
30 Olivia Schleifer Fr Polytechnic 22:26.6 7:14 4/7 4/13 4/12
31 Katarina Weisinger Fr Arcadia 22:31.9 7:16
32 Grace Mackey Sr Montgomery (Santa Rosa) 22:34.7 7:17
33 Neha Athavale Fr Arcadia 22:39.5 7:19
34 Hannan Meg Jr San Marino 22:44.9 7:20
35 Emily Baca Jr West Ranch 22:45.2 7:20
36 Kylie De Jong Fr Central Valley Christian 22:52.3 7:23
37 Valerie Valdiva Sr Rosamond 23:03 7:26
38 Evie Daniels Jr Central Valley Christian 23:06 7:27
39 Aliceann De Jong Jr Central Valley Christian 23:06.6 7:27
40 Lee Karen Fr San Marino 23:23.4 7:33
41 Crystal Powers Jr Rosamond 23:23.7 7:33
42 Judge Juliana Jr San Marino 23:30.4 7:35
43 Tong Lily Fr San Marino 23:31.5 7:35
44 Kailey Avalos Jr West Ranch 23:42 7:39
45 Maggie Hight Fr West Ranch 23:45.6 7:40
46 Savannah Goshgarian Jr Montgomery (Santa Rosa) 23:47.7 7:41
47 Gilly Denham So Polytechnic 24:11.7 7:48 5/7 6/13 6/11
48 Veronica Oropeza So Eastside 24:20 7:51
49 Wong Katie So San Marino 24:20.1 7:51
50 Wendy Gonzalez Sr Eastside 24:24.9 7:53
51 Yumei Lin Sr Arcadia 24:26.3 7:53
52 Danielle Linde Sr Eastside 24:27.1 7:53
53 Olivia Bates Fr West Ranch 24:29 7:54
54 Monserrat Moreno Fr West Ranch 24:37.1 7:56
55 Luisa Breen So Polytechnic 25:09.7 8:07 6/7 11/13 6/9
56 Martha Gluck Jr Polytechnic 25:16.6 8:09 7/7 12/13 5/7
57 Ashley Keyte Jr Montgomery (Santa Rosa) 25:18.5 8:10
58 Maia Fingerlos Sr Montgomery (Santa Rosa) 25:26.9 8:13
59 Bridget Braden Jr Liberty (Lemon Grove) 25:30.6 8:14
60 Sarine Menzilcian Holy Martyrs 25:38 8:16
61 Kaja Lueck Sr Liberty (Lemon Grove) 25:40.3 8:17
62 Abigail Yapp Jr Eastside 25:54.6 8:21
63 Kathleen Jury Jr Central Valley Christian 26:11.8 8:27
64 Carla Valdivia Jr Rosamond 26:13.7 8:28
65 Vana Terterian Holy Martyrs 26:21.5 8:30
66 Vana Derderian Fr Holy Martyrs 26:50.7 8:40
67 Isela Guevara Sr Eastside 27:14.2 8:47
68 Christine Samuelian Holy Martyrs 27:17.6 8:48
69 Natasha Kelly Jr Liberty (Lemon Grove) 27:18.5 8:49
70 Palig Kechichian Fr Holy Martyrs 27:29 8:52
71 Lusine Nalbandian Fr Holy Martyrs 27:52.5 9:00
72 Julie Delgado Fr Eastside 29:33 9:32
73 Isabelle Coppersmith Jr Liberty (Lemon Grove) 29:39.3 9:34
74 Osig Avetisyan Jr Holy Martyrs 30:07 9:43
75 Samantha Kirksey Fr Central Valley Christian 32:57.5 10:38
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Saugus
3-1-2-1-1
Gap: 1:06
102:16
20:27
6:36
42 Kaela Berretta
So
19:48
6:23
3
Hannah Fredericks
Fr
20:01
6:27
5
Kylie Rasplicka
Jr
20:42
6:41
10
Julia Pearson
Fr
20:51
6:44
11
Maylani Perez
Fr
20:54
6:45
13
Carisse Panganiban
Sr
20:55
6:45
14
Aleesa Stepan
Fr
22:12
7:10
24
2 Granite Hills (Apple Valley)
2-1-1-2-2
Gap: 2:00
103:03
20:37
6:39
54 Kayla Bergin
So
19:30
6:18
2
Brooke Stevenso
Jr
20:24
6:35
6
Caroline Hele
Jr
20:31
6:37
8
Jalina Lindstrom
So
21:08
6:49
18
Abby Toarmina
Sr
21:30
6:56
20
Symone Koppel
Fr
21:51
7:03
22
Jasmin Brickett
So
21:54
7:04
23
3 Arcadia
4-4-4-3-3
Gap: 2:40
108:59
21:48
7:02
110 Victoria Rodriguez
Sr
19:52
6:25
4
Kira Graves
So
21:46
7:01
21
Kayla Noda
So
22:24
7:13
27
Cameron Hoon
So
22:25
7:14
28
Katarina Weisinger
Fr
22:32
7:16
30
Neha Athavale
Fr
22:40
7:19
32
Yumei Lin
Sr
24:26
7:53
48
4 Polytechnic
6-5-4-4-4
Gap: 3:40
110:37
22:07
7:08
125 Sophie Phinney
So
20:32
6:37
9
Sophie Schleifer
Sr
21:06
6:48
17
Vivian Wheeler
Jr
22:22
7:13
26
Olivia Schleifer
Fr
22:27
7:14
29
Gilly Denham
So
24:12
7:48
44
Luisa Breen
So
25:10
8:07
52
Martha Gluck
Jr
25:17
8:09
53
5 Montgomery (Santa Rosa)
5-3-3-5-5
Gap: 4:52
113:01
22:36
7:17
147 Jasmine Becker
Sr
20:26
6:36
7
Mariah Briceno
So
20:54
6:45
12
Grace Mackey
Sr
22:35
7:17
31
Savannah Goshgarian
Jr
23:48
7:41
43
Ashley Keyte
Jr
25:19
8:10
54
Maia Fingerlos
Sr
25:27
8:13
55




6 San Marino
1-6-7-7-6
Gap: 4:02
112:40
22:32
7:16
151 Ruiz Olivia
Jr
19:30
6:17
1
Hannan Meg
Jr
22:45
7:20
33
Lee Karen
Fr
23:23
7:33
38
Judge Juliana
Jr
23:30
7:35
39
Tong Lily
Fr
23:32
7:35
40
Wong Katie
So
24:20
7:51
46




7 West Ranch
8-7-6-6-7
Gap: 2:46
112:28
22:30
7:15
152 Jessamine Jin
Fr
21:00
6:46
16
Cameron Armendariz
Fr
21:15
6:51
19
Emily Baca
Jr
22:45
7:20
34
Kailey Avalos
Jr
23:42
7:39
41
Maggie Hight
Fr
23:46
7:40
42
Olivia Bates
Fr
24:29
7:54
50
Monserrat Moreno
Fr
24:37
7:56
51
8 Eastside
9-8-9-8-8
Gap: 3:38
121:23
24:17
7:50
225 Brianna Walter
Jr
22:16
7:11
25
Veronica Oropeza
So
24:20
7:51
45
Wendy Gonzalez
Sr
24:25
7:53
47
Danielle Linde
Sr
24:27
7:53
49
Abigail Yapp
Jr
25:55
8:21
59
Isela Guevara
Sr
27:14
8:47
63
Julie Delgado
Fr
29:33
9:32
68
9 Central Valley Christian
10-9-8-9-9
Gap: 10:05
128:14
25:39
8:16
239 Kylie De Jong
Fr
22:52
7:23
35
Evie Daniels
Jr
23:06
7:27
36
Aliceann De Jong
Jr
23:07
7:27
37
Kathleen Jury
Jr
26:12
8:27
60
Samantha Kirksey
Fr
32:58
10:38
71








10 Liberty (Lemon Grove)
7-9-10-10-10
Gap: 8:39
129:09
25:50
8:20
263 Landon Torres
Fr
21:00
6:46
15
Bridget Braden
Jr
25:31
8:14
56
Kaja Lueck
Sr
25:40
8:17
58
Natasha Kelly
Jr
27:19
8:49
65
Isabelle Coppersmith
Jr
29:39
9:34
69








11 Holy Martyrs
11-11-11-11-11
Gap: 1:51
133:37
26:43
8:37
310 Sarine Menzilcian
-
25:38
8:16
57
Vana Terterian
-
26:22
8:30
61
Vana Derderian
Fr
26:51
8:40
62
Christine Samuelian
-
27:18
8:48
64
Palig Kechichian
Fr
27:29
8:52
66
Lusine Nalbandian
Fr
27:53
9:00
67
Osig Avetisyan
Jr
30:07
9:43
70
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Gabby Reel Sr Saugus 21:27.8 6:55
2 Joslyn Combs Fr Saugus 22:13.5 7:10
3 Nikki Warner So Saugus 22:27.5 7:15
4 Dani Salcedo Fr Saugus 22:38.5 7:18
5 Janel Jauregui Sr Saugus 22:53.7 7:23
6 Bianca Gonzalez Jr Saugus 22:54.8 7:23
7 Jessie Blichkan So Saugus 23:06.4 7:27
8 Mackenna Lee So Arcadia 23:10.9 7:29
9 Lucia Filippone Fr Polytechnic 23:48.2 7:41 1/6 5/13 3/8 You ROCK! (SBP)
10 Jenna Murakami So Arcadia 23:52.4 7:42
11 Karr Clancy Fr San Marino 24:09 7:47
12 Jiayi Jiang Sr Arcadia 24:12.2 7:48
13 Jackie Roche So West Ranch 24:28.7 7:54
14 Lucy Liversidge So Polytechnic 24:35.9 7:56 2/6 7/13 3/7
15 Laura Chin Jr Polytechnic 24:36.5 7:56 3/6 8/13 3/6
16 Anica Maninang Fr Arcadia 24:37.7 7:57
17 Chen Nicole So San Marino 24:41.9 7:58
18 Isabella Longoria-Valenzuela Sr Polytechnic 24:45.7 7:59 4/6 9/13 3/4
19 Alessia Checcone Fr Polytechnic 24:53.7 8:02 5/6 10/13 2/4
20 Isabella Montano Fr West Ranch 25:19.7 8:10
21 Sonya Nalapraya So Arcadia 25:25.3 8:12
22 Ariana Parizadeh Fr Arcadia 25:32.3 8:14
23 Geena Limfat Fr Arcadia 25:35.1 8:15
24 Talt Peyton Fr San Marino 26:08.7 8:26
25 Escobar Bella Fr San Marino 26:10.6 8:27
26 Allyson Tong Sr Arcadia 26:11.9 8:27
27 Lan Megan So San Marino 26:15.1 8:28
28 Paige Howard Fr Immanuel 26:24.3 8:31
29 Perla Ayon Jr Eastside 26:24.7 8:31
30 Amelia Nesheim So West Ranch 26:30.1 8:33
31 Kelsey Escoffie Fr Arcadia 26:46.8 8:38
32 Doris Chang Fr Arcadia 26:55.5 8:41
33 Christina Homer So Arcadia 27:42.1 8:56
34 Katelyn La Fr Arcadia 28:40.4 9:15
35 Madison Mok So Oaks Christian 29:09.2 9:24
36 Olina Chang So Arcadia 29:12.5 9:25
37 Sunny Sun Fr Arcadia 29:29.1 9:31
38 Britney Chieng Fr Arcadia 29:40.8 9:34
39 Alex Dayka Jr Immanuel 29:56 9:39
40 Emily Chen So Arcadia 29:59.8 9:41
41 Alexandra Segal Fr Polytechnic 30:01.4 9:41 6/6 13/13 3/3
42 Leilani Abe Jr Arcadia 30:02.9 9:42
43 Jaycee Laemmlen Fr Immanuel 30:46.9 9:56
44 Lily Wood Sr Arcadia 31:15.2 10:05
45 Yvette Flores Jr Eastside 31:45.5 10:15
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Saugus
1-1-1-1-1
Gap: 1:26
111:41
22:20
7:12
15 Gabby Reel
Sr
21:28
6:55
1
Joslyn Combs
Fr
22:14
7:10
2
Nikki Warner
So
22:28
7:15
3
Dani Salcedo
Fr
22:39
7:18
4
Janel Jauregui
Sr
22:54
7:23
5
Bianca Gonzalez
Jr
22:55
7:23
6
Jessie Blichkan
So
23:06
7:27
7
2 Arcadia
2-2-2-2-2
Gap: 2:14
121:19
24:16
7:50
64 Mackenna Lee
So
23:11
7:29
8
Jenna Murakami
So
23:52
7:42
10
Jiayi Jiang
Sr
24:12
7:48
12
Anica Maninang
Fr
24:38
7:57
15
Sonya Nalapraya
So
25:25
8:12
19
Ariana Parizadeh
Fr
25:32
8:14
20
Geena Limfat
Fr
25:35
8:15
21
3 Polytechnic
3-3-3-3-3
Gap: 1:06
122:40
24:32
7:55
71 Lucia Filippone
Fr
23:48
7:41
9
Lucy Liversidge
So
24:36
7:56
13
Laura Chin
Jr
24:37
7:56
14
Isabella Longoria-Valenzuela
Sr
24:46
7:59
17
Alessia Checcone
Fr
24:54
8:02
18
Alexandra Segal
Fr
30:01
9:41
25




4 San Marino
4-4-4-4-4
Gap: 2:06
127:25
25:29
8:13
96 Karr Clancy
Fr
24:09
7:47
11
Chen Nicole
So
24:42
7:58
16
Talt Peyton
Fr
26:09
8:26
22
Escobar Bella
Fr
26:11
8:27
23
Lan Megan
So
26:15
8:28
24








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.