South Pasadena Results from the Mt. Sac Invitational at Mt. Sac on 10/19/18

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alekzander Grijalva Sr V 16:27 5:37 2.93 4/142 2/7 2/32 2/25 16:36
(0:09,0.9)
16:36
(0:09,0.9)
16:36
(0:09,0.9)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Alexander Parra Jr JV 18:17 6:14 2.93 5/194 1/10 8/32 4/48
Andrew Parkinson So V 17:59 6:08 2.93 28/142 6/7 6/32 1/15 18:34
(0:35,3.1)
18:34
(0:35,3.1)
18:34
(0:35,3.1)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Austin Borgerding Fr Fr 21:07 7:12 2.93 41/123 6/10 23/32 1/5
Austin Cragin So Fr 21:42 7:24 2.93 60/123 8/10 27/32 1/4 20:32 20:32 20:32
Benicio Perez So V 18:07 6:11 2.93 30/142 7/7 7/32 1/10
Blake Sanchez Fr Fr 20:00 6:50 2.93 26/123 3/10 15/32 3/23
Bryan Rini Sr JV 20:42 7:04 2.93 63/194 6/10 21/32 2/11 20:38 20:38
Daniel Choi Fr Fr 21:39 7:23 2.93 59/123 7/10 26/32 1/5
David Zhang Fr Fr 21:49 7:27 2.93 65/123 9/10 28/32 1/3
Derek Rodriguez So So 20:35 7:02 2.93 25/94 4/5 20/32 3/15 20:37
(0:02,0.2)
20:37
(0:02,0.2)
20:37
(0:02,0.2)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Dillon Tom Sr JV 22:17 7:36 2.93 108/194 8/10 30/32 3/7 20:42 20:42 20:42
Dominic Chamorro Fr Fr 21:50 7:27 2.93 66/123 10/10 29/32 1/2
Dylan Sevilla So So 21:31 7:21 2.93 38/94 5/5 25/32 3/8
Earl Tizon Jr JV 19:25 6:38 2.93 23/194 3/10 11/32 4/31 19:25
(0:00,0.0)
19:25
(0:00,0.0)
19:25
(0:00,0.0)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Jake DeQuatro Fr Fr 20:58 7:09 2.93 40/123 5/10 22/32 1/10
Jeffrey Oh Fr Fr 19:31 6:40 2.93 17/123 1/10 12/32 13/30 You ROCK! (PG)
Joshua Fuller Sr JV 21:17 7:16 2.93 80/194 7/10 24/32 2/9 20:36 20:36 20:36
Kai Dettman Sr V 15:57 5:27 2.93 1/142 1/7 1/32 1/25 16:11
(0:14,1.4)
16:11
(0:14,1.4)
16:11
(0:14,1.4)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Liam de Villa Fr Fr 20:09 6:53 2.93 29/123 4/10 18/32 1/14
Maximillian Mendoza Jr JV 26:00 8:52 2.93 175/194 10/10 32/32 2/2
Michael Ma Jr JV 20:25 6:58 2.93 53/194 5/10 19/32 4/15
Michael Xiong Sr V 17:08 5:51 2.93 13/142 5/7 5/32 1/20 16:26 16:26 16:26
Nick Owens Jr JV 19:23 6:37 2.93 20/194 2/10 10/32 6/42 18:02 18:02 18:02
Nicolo Porcu Sr V 16:48 5:44 2.93 7/142 4/7 4/32 1/23 16:36 16:36 16:36
Philson Ho Fr Fr 19:45 6:44 2.93 21/123 2/10 13/32 5/27
Pieter Wielenga So So 19:14 6:34 2.93 11/94 1/5 9/32 7/24 22:49
(3:35,15.7)
22:49
(3:35,15.7)
22:49
(3:35,15.7)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Riley Williams So So 20:06 6:52 2.93 21/94 3/5 17/32 3/19 19:56 19:56 19:56
Sam Clark Jr V 16:38 5:41 2.93 6/142 3/7 3/32 1/23 15:54 15:54 15:54
Tristan Bragg Jr JV 23:47 8:07 2.93 136/194 9/10 31/32 2/3 20:27 20:27 20:27
Will Griffith So So 20:05 6:51 2.93 19/94 2/5 16/32 5/21
Yidan Xu Sr JV 19:52 6:47 2.93 37/194 4/10 14/32 4/26
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/20 82:58
1:11
2.93 5:40 5:27 5:51 30 5:40 80:41 80:41 79:53 Kai Dettman (1), Alekzander Grijalva (4), Sam Clark (6), Nicolo Porcu (7), Michael Xiong (12)
So 1st 5 3/8 101:31
2:17
2.93 6:56 6:34 7:21 72 6:36 93:20 93:20 93:20 Pieter Wielenga (7), Will Griffith (12), Riley Williams (14), Derek Rodriguez (16), Dylan Sevilla (23)
JV 1st 5 5/15 97:22
2:08
2.93 6:39 6:14 6:58 101 6:28 91:19 91:19 87:28 Alexander Parra (4), Nick Owens (15), Earl Tizon (16), Yidan Xu (28), Michael Ma (38)
JV 2nd 5 2/2 114:03
5:18
2.93 7:47 7:04 8:52 37 6:59 102:09 98:50 Bryan Rini (4), Joshua Fuller (6), Dillon Tom (8), Tristan Bragg (9), Maximillian Mendoza (10)
Fr 1st 5 2/10 100:23
1:27
2.93 6:51 6:40 7:09 89 6:47 99:21 99:21 94:51 Jeffrey Oh (11), Philson Ho (14), Blake Sanchez (18), Liam de Villa (19), Jake DeQuatro (27)
Fr 2nd 5 1/2 108:07
0:43
2.93 7:23 7:12 7:27 15 7:23 112:28
(4:21,3.9)
107:13 Your Team ROCKS! (LR) Austin Borgerding (1), Daniel Choi (2), Austin Cragin (3), David Zhang (4), Dominic Chamorro (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kai Dettman Sr South Pasadena 15:57 5:27 1/7 1/32 1/25 16:11
(0:14)
16:11
(0:14)
16:11
(0:14)
You ROCK! (LY, LR, PR)
2 Montana Montgomery Jr Tahoe-Truckee 15:57 5:27
3 Calin Laine Sr Tahoe-Truckee 16:23 5:35
4 Alekzander Grijalva Sr South Pasadena 16:27 5:37 2/7 2/32 2/25 16:36
(0:09)
16:36
(0:09)
16:36
(0:09)
You ROCK! (LY, LR, PR)
5 Thomas Padilla Sr Palma 16:32 5:39
6 Sam Clark Jr South Pasadena 16:38 5:41 3/7 3/32 1/23 15:54 15:54 15:54
7 Nicolo Porcu Sr South Pasadena 16:48 5:44 4/7 4/32 1/23 16:36 16:36 16:36
8 Aiden Glicker Sr Orange Lutheran 16:50 5:45
9 Raul Burris Fr San Dimas 16:52 5:45
10 Brayden Briggs Jr Littlerock 16:53 5:46
11 Carson Edwards Jr Alhambra 16:57 5:47
12 Thomas Rivera Sr Paraclete 17:03 5:49
13 Michael Xiong Sr South Pasadena 17:08 5:51 5/7 5/32 1/20 16:26 16:26 16:26
14 Joseph Schafstall Jr Serra 17:10 5:52
15 Christian Park Sr Orange Lutheran 17:10 5:52
16 Garret Boezinger Jr Orange Lutheran 17:18 5:54
17 Kaleb Beloy Jr South Anchorage 17:25 5:57
18 Gavin Riley Jr Serra 17:28 5:58
19 Jacob Brown Jr Cabrillo (Lompoc) 17:30 5:58
20 Aaron Dominguez Sr Don Bosco Tech 17:39 6:01
21 Aaron Escobar Sr Palma 17:41 6:02
22 Christopher Amaril So San Dimas 17:42 6:02
23 Daniel Alonzo Sr Artesia 17:43 6:03
24 Seth Chamberlain Sr South Anchorage 17:45 6:03
25 Eddie Trejo Jr Cabrillo (Lompoc) 17:54 6:07
26 Hunter Sturm Jr Bret Harte 17:55 6:07
27 Kai Meyers Sr South Anchorage 17:58 6:08
28 Andrew Parkinson So South Pasadena 17:59 6:08 6/7 6/32 1/15 18:34
(0:35)
18:34
(0:35)
18:34
(0:35)
You ROCK! (LY, LR, PR)
29 Samuel Kellar Jr Fresno 18:06 6:11
30 Benicio Perez So South Pasadena 18:07 6:11 7/7 7/32 1/10
31 Connor Mcferran Jr Classical Academy 18:09 6:12
32 Luis Fernando Perez Sr Serra 18:11 6:12
33 Aiden Muller Sr Serra 18:14 6:13
34 Mauricio Rosales Jr Bishop Montgomery 18:14 6:13
35 Osvaldo Espinoza Jr Cabrillo (Lompoc) 18:16 6:14
36 Edwing Cruz So Palma 18:16 6:14
37 Juan Lopez Jr Escalon 18:17 6:14
38 Kc Larkins Sr Tahoe-Truckee 18:19 6:15
39 Martin Cruz Jr Bishop Union 18:20 6:15
40 Noah Lockwood Fr Orange Lutheran 18:22 6:16
41 Jonathan Garcia Sr Marshall Fundamental 18:24 6:17
42 Noe Canseco Sr Fresno 18:24 6:17
43 Casey Reynolds Jr Don Bosco Tech 18:25 6:17
44 Caleb Stacy Sr Excelsior Education 18:25 6:17
45 Thomas Cancio Sr Paraclete 18:26 6:17
46 Joseph Rivas Jr Don Bosco Tech 18:27 6:18
47 Ben Breuch Jr Tahoe-Truckee 18:28 6:18
48 Ben Fischer So South Anchorage 18:31 6:19
49 Gabe Romero Jr Escalon 18:34 6:20
50 Ids Propstra Sr Tahoe-Truckee 18:35 6:21
51 Tyler Hellwig Sr Yosemite 18:35 6:21
52 Emiliano Ramirez Jr Escalon 18:36 6:21
53 Wyatt Peek So Tahoe-Truckee 18:37 6:21
54 Matthew Craig Sr Bishop Montgomery 18:38 6:22
55 Michael Bates Sr Banning 18:39 6:22
56 Zachary Blain Jr Orange Lutheran 18:44 6:24
57 Grant Goodman So South Anchorage 18:45 6:24
58 Brendan Dishion Jr Bret Harte 18:50 6:26
59 Connor Bevan Jr Bishop Montgomery 18:50 6:26
60 Jonah Cardoza Jr Bret Harte 18:52 6:26
61 Shane Fernando Jr Paraclete 18:54 6:27
62 Alejandro Ayala Sr Serra 18:55 6:27
63 Moises Grajeda Jr Escalon 18:56 6:28
64 Nathan Ortiz Sr Cabrillo (Lompoc) 18:56 6:28
65 Jayson Dasilva So Palma 18:59 6:29
66 Aiden Koch Sr Orange Lutheran 19:02 6:30
67 Gabe Bell So Bishop Union 19:03 6:30
68 Graham Manning Sr Alhambra 19:04 6:30
69 Alex Jimenez Sr Escalon 19:07 6:31
70 Joel Martinez So Artesia 19:08 6:32
71 Oscar Rubio Sr Palma 19:08 6:32
72 Camden Osborn Sr Classical Academy 19:08 6:32
73 Joseph Cisneros Sr Don Bosco Tech 19:11 6:33
74 Caiden Lara Fr Paraclete 19:14 6:34
75 Saul Cervantes Sr Littlerock 19:18 6:35
76 Adam Wilson Jr Cabrillo (Lompoc) 19:22 6:37
77 Josh Casarez Sr Fresno 19:24 6:37
78 Nathan Wesling Fr Bishop Union 19:25 6:38
79 Zack Hagos Sr San Dimas 19:26 6:38
80 Jason Cabrales Jr Marshall Fundamental 19:28 6:39
81 Gerrance Gumabao Sr Don Bosco Tech 19:30 6:39
82 Sean Garis Jr San Dimas 19:31 6:40
83 Stefan Datwyler Fr San Dimas 19:32 6:40
84 Nathaniel Patton Fr Orange Lutheran 19:32 6:40
85 Michael Lamberson Jr Classical Academy 19:33 6:40
86 Brendan Voges Sr Classical Academy 19:34 6:41
87 Laurencio Lopez Sr Littlerock 19:34 6:41
88 David Hernandez Sr Fresno 19:36 6:41
89 Daniel Villegas So Banning 19:37 6:42
90 Ricky Babb Sr Cabrillo (Lompoc) 19:45 6:44
91 Willem Slingerland Jr Crespi 19:48 6:45
92 Luke Swanson So Classical Academy 19:51 6:46
93 Delano Roderick Jr Alhambra 19:51 6:46
94 Bryan Tran Jr Serra 19:53 6:47
95 Corrin Jure Jr Cabrillo (Lompoc) 19:55 6:48
96 Jared Johnson Sr Paraclete 20:00 6:50
97 Xavier Chavez Sr Escalon 20:02 6:50
98 Jordon Amis Fr Banning 20:03 6:51
99 Mitchell Wahlster Sr Serra 20:03 6:51
100 Aidan Lafferty Jr Palma 20:04 6:51
101 Joseph Serrano Jr Banning 20:09 6:53
102 Christian Galvan So San Dimas 20:12 6:54
103 Sebastian Linan Jr Bishop Montgomery 20:13 6:54
104 Moises Benito Fr Palma 20:16 6:55
105 Vincent Maldonado Sr Don Bosco Tech 20:24 6:58
106 Ethan Conti Sr Yosemite 20:24 6:58
107 Dominic Westervelt Fr Bishop Union 20:29 6:59
108 Diego Honda Fr Bishop Union 20:29 6:59
109 Osvaldo Villalaz Sr Littlerock 20:29 6:59
110 Tyler Crawford Jr Bret Harte 20:36 7:02
111 Rowan Evans-lampa Fr San Dimas 20:47 7:06
112 Alexander Ilusorio So Mater Dei Catholic 20:50 7:07
114 William Dunphy So Mater Dei Catholic 20:59 7:10
115 Claudio Reynoso Jr Marshall Fundamental 21:01 7:10
116 Juan Mendoza Jr Banning 21:09 7:13
117 Ezra Spoonhunter Fr Bishop Union 21:10 7:13
118 Chris Tai Sr Classical Academy 21:23 7:18
119 Adrian Alavez Sr Crespi 21:28 7:20
120 Owen Omondi Sr Bishop Union 21:34 7:22
121 Christopher Gonzalez Sr Marshall Fundamental 21:34 7:22
122 Erick Vargas Jr Marshall Fundamental 21:38 7:23
123 Kamyron Ramirez Sr Yosemite 21:50 7:27
124 Paul Eberhardt Sr Excelsior Education 21:51 7:27
125 Badruddeen Sobhy Jr Alhambra 22:03 7:32
126 Abraham Avendano Jr Fresno 22:14 7:35
127 David Ewart Jr Paraclete 22:31 7:41
128 Julian Elijah Tiong Jr Mater Dei Catholic 22:31 7:41
129 Nathaniel Schaffer Sr Bret Harte 22:38 7:43
130 Jacob Landa So Paraclete 22:59 7:51
131 Adam Soliz Sr Yosemite 23:03 7:52
132 Kevin Gallardo Jr Littlerock 23:04 7:52
133 Alec Small Jr Yosemite 23:04 7:52
134 Anthony Pesce Fr Crespi 23:06 7:53
135 Nathaniel Ratkovich Sr Bret Harte 23:25 8:00
136 Ryan Pfahler Jr Crespi 23:43 8:06
137 Derrick Ivey Jr Yosemite 24:09 8:15
138 Trenton Ford Sr Yosemite 24:12 8:16
139 Victor Duenas Gonz So Mater Dei Catholic 24:31 8:22
140 Marino Banuelos Jr Littlerock 24:33 8:23
141 Francisco Alvarado Sr Littlerock 24:48 8:28
142 Zachary Manolo So Mater Dei Catholic 25:24 8:40
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 South Pasadena
1-1-1-1-1
Gap: 1:11
82:58
16:36
5:40
30 Kai Dettman
Sr
15:57
5:27
1
Alekzand Grijalva
Sr
16:27
5:37
4
Sam Clark
Jr
16:38
5:41
6
Nicolo Porcu
Sr
16:48
5:44
7
Michael Xiong
Sr
17:08
5:51
12
Andrew Parkinso
So
17:59
6:08
26
Benicio Perez
So
18:07
6:11
28
2 Orange Lutheran
4-3-2-2-2
Gap: 1:54
88:24
17:41
6:02
125 Aiden Glicker
Sr
16:50
5:45
8
Christia Park
Sr
17:10
5:52
14
Garret Boezinge
Jr
17:18
5:54
15
Noah Lockwood
Fr
18:22
6:16
37
Zachary Blain
Jr
18:44
6:24
51
Aiden Koch
Sr
19:02
6:30
60
Nathanie Patton
Fr
19:32
6:40
76
3 Tahoe-Truckee
2-1-3-3-3
Gap: 2:38
87:42
17:32
5:59
129 Montana Montgome
Jr
15:57
5:27
2
Calin Laine
Sr
16:23
5:35
3
Kc Larkins
Sr
18:19
6:15
35
Ben Breuch
Jr
18:28
6:18
43
Ids Propstra
Sr
18:35
6:21
46
Wyatt Peek
So
18:37
6:21
49




4 Serra
8-5-5-4-4
Gap: 1:45
89:58
18:00
6:08
147 Joseph Schafsta
Jr
17:10
5:52
13
Gavin Riley
Jr
17:28
5:58
17
Luis Fernando Perez
Sr
18:11
6:12
30
Aiden Muller
Sr
18:14
6:13
31
Alejandr Ayala
Sr
18:55
6:27
56
Bryan Tran
Jr
19:53
6:47
84
Mitchell Wahlster
Sr
20:03
6:51
89
5 South Anchorage
9-7-6-5-5
Gap: 1:20
90:24
18:05
6:10
159 Kaleb Beloy
Jr
17:25
5:57
16
Seth Chamberl
Sr
17:45
6:03
22
Kai Meyers
Sr
17:58
6:08
25
Ben Fischer
So
18:31
6:19
44
Grant Goodman
So
18:45
6:24
52








6 Palma
3-4-4-6-6
Gap: 2:36
90:36
18:07
6:11
180 Thomas Padilla
Sr
16:32
5:39
5
Aaron Escobar
Sr
17:41
6:02
20
Edwing Cruz
So
18:16
6:14
33
Jayson Dasilva
So
18:59
6:29
59
Oscar Rubio
Sr
19:08
6:32
63
Aidan Lafferty
Jr
20:04
6:51
90
Moises Benito
Fr
20:16
6:55
93
7 Cabrillo (Lompoc)
10-8-7-7-7
Gap: 1:52
91:58
18:24
6:17
199 Jacob Brown
Jr
17:30
5:58
18
Eddie Trejo
Jr
17:54
6:07
23
Osvaldo Espinoza
Jr
18:16
6:14
32
Nathan Ortiz
Sr
18:56
6:28
58
Adam Wilson
Jr
19:22
6:37
68
Ricky Babb
Sr
19:45
6:44
82
Corrin Jure
Jr
19:55
6:48
85
8 Don Bosco Tech
11-10-8-8-8
Gap: 1:51
93:12
18:38
6:22
239 Aaron Domingue
Sr
17:39
6:01
19
Casey Reynolds
Jr
18:25
6:17
40
Joseph Rivas
Jr
18:27
6:18
42
Joseph Cisneros
Sr
19:11
6:33
65
Gerrance Gumabao
Sr
19:30
6:39
73
Vincent Maldonad
Sr
20:24
6:58
94




9 Escalon
15-14-11-11-9
Gap: 0:50
93:30
18:42
6:23
246 Juan Lopez
Jr
18:17
6:14
34
Gabe Romero
Jr
18:34
6:20
45
Emiliano Ramirez
Jr
18:36
6:21
48
Moises Grajeda
Jr
18:56
6:28
57
Alex Jimenez
Sr
19:07
6:31
62
Xavier Chavez
Sr
20:02
6:50
87




10 San Dimas
5-5-8-10-10
Gap: 2:40
93:03
18:37
6:21
250 Raul Burris
Fr
16:52
5:45
9
Christop Amaril
So
17:42
6:02
21
Zack Hagos
Sr
19:26
6:38
71
Sean Garis
Jr
19:31
6:40
74
Stefan Datwyler
Fr
19:32
6:40
75
Christia Galvan
So
20:12
6:54
92
Rowan Evans-la
Fr
20:47
7:06
100
11 Paraclete
7-9-10-9-11
Gap: 2:57
93:37
18:43
6:23
259 Thomas Rivera
Sr
17:03
5:49
11
Thomas Cancio
Sr
18:26
6:17
41
Shane Fernando
Jr
18:54
6:27
55
Caiden Lara
Fr
19:14
6:34
66
Jared Johnson
Sr
20:00
6:50
86
David Ewart
Jr
22:31
7:41
112
Jacob Landa
So
22:59
7:51
115
12 Fresno
13-11-13-12-12
Gap: 4:08
97:44
19:33
6:40
326 Samuel Kellar
Jr
18:06
6:11
27
Noe Canseco
Sr
18:24
6:17
39
Josh Casarez
Sr
19:24
6:37
69
David Hernande
Sr
19:36
6:41
80
Abraham Avendano
Jr
22:14
7:35
111








13 Classical Academy
14-15-16-14-13
Gap: 1:42
96:15
19:15
6:34
331 Connor Mcferran
Jr
18:09
6:12
29
Camden Osborn
Sr
19:08
6:32
64
Michael Lamberso
Jr
19:33
6:40
77
Brendan Voges
Sr
19:34
6:41
78
Luke Swanson
So
19:51
6:46
83
Chris Tai
Sr
21:23
7:18
106




14 Bret Harte
12-12-12-13-14
Gap: 4:43
98:51
19:46
6:45
344 Hunter Sturm
Jr
17:55
6:07
24
Brendan Dishion
Jr
18:50
6:26
53
Jonah Cardoza
Jr
18:52
6:26
54
Tyler Crawford
Jr
20:36
7:02
99
Nathanie Schaffer
Sr
22:38
7:43
114
Nathanie Ratkovic
Sr
23:25
8:00
119




15 Bishop Union
16-16-15-16-15
Gap: 2:09
97:46
19:33
6:40
360 Martin Cruz
Jr
18:20
6:15
36
Gabe Bell
So
19:03
6:30
61
Nathan Wesling
Fr
19:25
6:38
70
Dominic Westerve
Fr
20:29
6:59
96
Diego Honda
Fr
20:29
6:59
97
Ezra Spoonhun
Fr
21:10
7:13
105
Owen Omondi
Sr
21:34
7:22
107
16 Littlerock
6-12-14-15-16
Gap: 6:11
99:18
19:52
6:47
371 Brayden Briggs
Jr
16:53
5:46
10
Saul Cervante
Sr
19:18
6:35
67
Laurenci Lopez
Sr
19:34
6:41
79
Osvaldo Villalaz
Sr
20:29
6:59
98
Kevin Gallardo
Jr
23:04
7:52
117
Marino Banuelos
Jr
24:33
8:23
123
Francisc Alvarado
Sr
24:48
8:28
124
17 Banning
19-18-18-17-17
Gap: 2:30
99:37
19:55
6:48
414 Michael Bates
Sr
18:39
6:22
50
Daniel Villegas
So
19:37
6:42
81
Jordon Amis
Fr
20:03
6:51
88
Joseph Serrano
Jr
20:09
6:53
91
Juan Mendoza
Jr
21:09
7:13
104








18 Marshall Fundamental
17-17-17-18-18
Gap: 3:14
102:05
20:25
6:58
430 Jonathan Garcia
Sr
18:24
6:17
38
Jason Cabrales
Jr
19:28
6:39
72
Claudio Reynoso
Jr
21:01
7:10
103
Christop Gonzalez
Sr
21:34
7:22
108
Erick Vargas
Jr
21:38
7:23
109








19 Yosemite
18-19-19-19-19
Gap: 4:29
106:56
21:23
7:18
486 Tyler Hellwig
Sr
18:35
6:21
47
Ethan Conti
Sr
20:24
6:58
95
Kamyron Ramirez
Sr
21:50
7:27
110
Adam Soliz
Sr
23:03
7:52
116
Alec Small
Jr
23:04
7:52
118
Derrick Ivey
Jr
24:09
8:15
120
Trenton Ford
Sr
24:12
8:16
121
20 Mater Dei Catholic
20-20-20-20-20
Gap: 4:34
114:15
22:51
7:48
563 Alexande Ilusorio
So
20:50
7:07
101
William Dunphy
So
20:59
7:10
102
Julian Elijah Tiong
Jr
22:31
7:41
113
Victor Duenas Gonz
So
24:31
8:22
122
Zachary Manolo
So
25:24
8:40
125








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Alexander Lehr So Bishop Montgomery 17:22 5:56
2 Ethan Crouch So Foothill Technology 17:31 5:59
3 Bruchs Davey So Bret Harte 18:11 6:12
4 Soren Jensvold So Bret Harte 18:32 6:20
5 Matthew Munoz So Fillmore 18:34 6:20
6 Zen Li So Foothill Technology 18:49 6:25
7 Jesse Del La Cruz So Fillmore 18:50 6:26
8 Nathan Knepple So Serra 19:03 6:30
9 Noah Riddick So Bishop Montgomery 19:07 6:31
10 Daniel Hunt So Littlerock 19:07 6:31
11 Pieter Wielenga So South Pasadena 19:14 6:34 1/5 9/32 7/24 22:49
(3:35)
22:49
(3:35)
22:49
(3:35)
You ROCK! (LY, LR, PR)
12 Julius Gomez So Foothill Technology 19:38 6:42
13 Juan Velasquez So Bret Harte 19:40 6:43
14 Luis Vidales So Bret Harte 19:41 6:43
15 Aidan Smith So Foothill Technology 19:48 6:45
16 Blake Stewart So Yucca Valley 19:48 6:45
17 Seamus Duffy So Bishop Alemany 20:01 6:50
18 Ryan Gianatasio So San Dimas 20:03 6:51
19 Will Griffith So South Pasadena 20:05 6:51 2/5 16/32 5/21
20 Antoine Moats So Marshall Fundamental 20:06 6:52
21 Riley Williams So South Pasadena 20:06 6:52 3/5 17/32 3/19 19:56 19:56 19:56
22 Lucas Bucci So Orange Lutheran 20:27 6:59
23 Aaron Almeida So Orange Lutheran 20:27 6:59
24 Cole Quirarte So Bishop Montgomery 20:30 7:00
25 Derek Rodriguez So South Pasadena 20:35 7:02 4/5 20/32 3/15 20:37
(0:02)
20:37
(0:02)
20:37
(0:02)
You ROCK! (LY, LR, PR)
26 Chris Roberson Fr Bret Harte 20:38 7:03
27 Synodis Jordan So Cobalt Institute of 20:42 7:04
28 Kenri Grisham So Classical Academy 20:44 7:05
29 Hayden Henry So Cabrillo (Lompoc) 20:59 7:10
30 Sash Fuentes So Foothill Technology 21:08 7:13
31 Matthew Maeshiro So Orange Lutheran 21:14 7:15
32 Joshua Bayt So Yosemite 21:17 7:16
33 Christopher Omuse So Marshall Fundamental 21:21 7:17
34 Zack Ferry So St. Francis (La Cana 21:27 7:19
35 Antonio Sanchez So Don Bosco Tech 21:28 7:20
36 Aaron Montero So Don Bosco Tech 21:28 7:20
37 Gabe Kozair So Classical Academy 21:30 7:20
38 Dylan Sevilla So South Pasadena 21:31 7:21 5/5 25/32 3/8
39 Austin Turner So Cabrillo (Lompoc) 21:36 7:22
40 Colson Kishimoto So Marshall Fundamental 21:36 7:22
41 Jack Robinson So St. Francis (La Cana 21:38 7:23
42 David Keirns So Bret Harte 21:47 7:26
43 Jordan Smith Fr Bret Harte 21:48 7:26
44 Andrew Ring So Don Bosco Tech 21:50 7:27
45 Ian Kenneally So Bishop Montgomery 21:53 7:28
46 Aaron Alcantar So Nordhoff 21:55 7:29
47 David Guerrero So Cobalt Institute of 22:01 7:31
48 Jaycub Gaitan (lic So San Dimas 22:04 7:32
49 Andres Gonzalez So Fillmore 22:08 7:33
50 James Daus So Orange Lutheran 22:20 7:37
51 Yahir Murillo So Cabrillo (Lompoc) 22:21 7:38
52 Guadalupe Ortiz So Nordhoff 22:21 7:38
53 Jesus Lopez So Bishop Alemany 22:24 7:39
54 Luis Garcia So Rim of the World 22:25 7:39
55 Angel Almaraz-meza So Don Bosco Tech 22:27 7:40
56 Sergio Hinojos So Don Bosco Tech 22:39 7:44
57 James Kennard So Paraclete 22:42 7:45
58 Sebastian Padgette So St. Francis (La Cana 22:52 7:48
59 Elijah Arrington So San Dimas 22:58 7:50
60 Tyler Kennedy So Marshall Fundamental 23:00 7:51
61 Jacob Mora So Littlerock 23:03 7:52
62 Max Severa So Marshall Fundamental 23:10 7:54
63 Aylan Cruz So Nordhoff 23:15 7:56
64 Johnny Weldon So Bishop Montgomery 23:20 7:58
65 Sebastian Munvong So Yosemite 23:41 8:05
66 Gutierrez Ian So Cobalt Institute of 23:43 8:06
67 Cesar Puente So Cobalt Institute of 23:46 8:07
68 Alex Chavez So Rim of the World 24:03 8:12
69 Jacob Ibarra So Marshall Fundamental 24:05 8:13
70 Anthony Angell So Oaks Christian 24:19 8:18
71 Diego Rubio So Blair 24:25 8:20
72 Kai Repella So Marshall Fundamental 24:27 8:21
73 Adrien Badakhsh So Oaks Christian 24:28 8:21
74 Kellen Mcneil So Excelsior Education 24:30 8:22
75 Brayan Del Rio So Littlerock 24:36 8:24
76 Josh Dubrin So Nordhoff 24:37 8:24
77 Devashish Arora So Marshall Fundamental 24:41 8:25
78 Samuel Toxqui So Littlerock 24:54 8:30
79 Michael Sarao Jr Bishop Alemany 25:16 8:37
80 Gabriel Ponce So Rim of the World 25:24 8:40
81 Hyomin Kim So Blair 25:28 8:42
82 Will Oakes So Classical Academy 25:35 8:44
83 Brandon Harman So Yucca Valley 25:39 8:45
84 Eduard Fernandez So Blair 25:41 8:46
85 Franklin Carrillo So Blair 26:15 8:58
86 Kyle Matsuno So St. Francis (La Cana 26:22 9:00
87 Jayden Goh So Classical Academy 26:35 9:04
88 Anthony Estrella Fr Fillmore 26:41 9:06
89 Skylar Brasher So Yosemite 26:55 9:11
90 Ernesto Gaspar So Blair 27:18 9:19
91 Bruce Mcglynn So Blair 27:26 9:22
92 Jesus Aldana So Rim of the World 27:33 9:24
93 Stevenson Jaylin So Cobalt Institute of 27:45 9:28
94 Adrian Lopez So Don Bosco Tech 27:45 9:28
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bret Harte
3-2-2-1-1
Gap: 2:27
96:42
19:20
6:36
43 Bruchs Davey
So
18:11
6:12
3
Soren Jensvold
So
18:32
6:20
4
Juan Velasque
So
19:40
6:43
9
Luis Vidales
So
19:41
6:43
10
Chris Roberson
Fr
20:38
7:03
17
David Keirns
So
21:47
7:26
25
Jordan Smith
Fr
21:48
7:26
26
2 Foothill Technology
2-2-1-1-2
Gap: 3:37
96:54
19:23
6:37
45 Ethan Crouch
So
17:31
5:59
2
Zen Li
So
18:49
6:25
5
Julius Gomez
So
19:38
6:42
8
Aidan Smith
So
19:48
6:45
11
Sash Fuentes
So
21:08
7:13
19








3 South Pasadena
4-4-4-3-3
Gap: 2:17
101:31
20:18
6:56
72 Pieter Wielenga
So
19:14
6:34
7
Will Griffith
So
20:05
6:51
12
Riley Williams
So
20:06
6:52
14
Derek Rodrigue
So
20:35
7:02
16
Dylan Sevilla
So
21:31
7:21
23








4 Bishop Montgomery
1-2-3-4-4
Gap: 5:58
102:12
20:26
6:59
84 Alexande Lehr
So
17:22
5:56
1
Noah Riddick
So
19:07
6:31
6
Cole Quirarte
So
20:30
7:00
15
Ian Kenneall
So
21:53
7:28
28
Johnny Weldon
So
23:20
7:58
34








5 Marshall Fundamental
5-5-5-5-5
Gap: 3:04
109:13
21:51
7:27
122 Antoine Moats
So
20:06
6:52
13
Christop Omuse
So
21:21
7:17
20
Colson Kishimot
So
21:36
7:22
24
Tyler Kennedy
So
23:00
7:51
32
Max Severa
So
23:10
7:54
33
Jacob Ibarra
So
24:05
8:13
37
Kai Repella
So
24:27
8:21
39
6 Don Bosco Tech
7-6-6-6-6
Gap: 1:11
109:52
21:58
7:30
131 Antonio Sanchez
So
21:28
7:20
21
Aaron Montero
So
21:28
7:20
22
Andrew Ring
So
21:50
7:27
27
Angel Almaraz-
So
22:27
7:40
30
Sergio Hinojos
So
22:39
7:44
31
Adrian Lopez
So
27:45
9:28
46




7 Cobalt Institute of
6-7-7-7-7
Gap: 7:03
117:57
23:35
8:03
163 Synodis Jordan
So
20:42
7:04
18
David Guerrero
So
22:01
7:31
29
Gutierre Ian
So
23:43
8:06
35
Cesar Puente
So
23:46
8:07
36
Stevenso Jaylin
So
27:45
9:28
45








8 Blair
8-8-8-8-8
Gap: 2:53
129:07
25:49
8:49
204 Diego Rubio
So
24:25
8:20
38
Hyomin Kim
So
25:28
8:42
40
Eduard Fernande
So
25:41
8:46
41
Franklin Carrillo
So
26:15
8:58
42
Ernesto Gaspar
So
27:18
9:19
43
Bruce Mcglynn
So
27:26
9:22
44




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Juan Carlos Laureano Jr Fillmore 17:52 6:06
2 Anderson Newman Sr Malibu 18:01 6:09
3 Aiden Momtaz Fr St. Margaret?s 18:12 6:13
4 Alexander Recancoj So Fillmore 18:13 6:13
5 Alexander Parra Jr South Pasadena 18:17 6:14 1/10 8/32 4/48
6 Mason Harline Sr St. Margaret?s 18:24 6:17
7 Odin Bercu Jr Malibu 18:35 6:21
8 Jesus Cadena Sr Fillmore 18:46 6:24
9 Phillip Doyle So St. Margaret?s 18:48 6:25
10 Kazuki Okamoto So Mammoth 18:49 6:25
11 Chan Lim Sr Hopi 18:59 6:29
12 Ayub Haji Sr Crawford 19:10 6:32
13 Alembe Mloko Jr Crawford 19:14 6:34
14 Devan Tenedora So Mammoth 19:15 6:34
15 Nicolas Ciranna Sr St. Francis (La Cana 19:15 6:34
16 Maung Lay Jr Crawford 19:16 6:35
17 Jorge Acevedo Sr Fillmore 19:16 6:35
18 Chris Parra Fr Bishop Alemany 19:18 6:35
19 Terence Leung Sr Convent and Stuart H 19:22 6:37
20 Nick Owens Jr South Pasadena 19:23 6:37 2/10 10/32 6/42 18:02 18:02 18:02
21 Jed Downing Sr Tahoe-Truckee 19:24 6:37
22 Roy Guan Jr Foothill Technology 19:25 6:38
23 Earl Tizon Jr South Pasadena 19:25 6:38 3/10 11/32 4/31 19:25
(0:00)
19:25
(0:00)
19:25
(0:00)
You ROCK! (LY, LR, PR)
24 Kyo Torres Jr Convent and Stuart H 19:28 6:39
25 Matthew Confer So San Dimas 19:31 6:40
26 Harris Rutherford Sr Convent and Stuart H 19:38 6:42
27 Marcus Williamson Jr Convent and Stuart H 19:39 6:42
28 Kevin Fierros Sr Crawford 19:41 6:43
29 Matthew Osorio Sr Orange Lutheran 19:41 6:43
30 Tom Chiu Jr Convent and Stuart H 19:41 6:43
31 Zachary Blum So Tahoe-Truckee 19:44 6:44
32 Rainier Dela Cruz Jr Convent and Stuart H 19:44 6:44
33 Junior Solis Jr Azusa 19:47 6:45
34 David Alonso Fr Bishop Alemany 19:50 6:46
35 David Rodriguez Jr Bishop Alemany 19:50 6:46
36 Chase Montgomery Jr Tahoe-Truckee 19:51 6:46
37 Yidan Xu Sr South Pasadena 19:52 6:47 4/10 14/32 4/26
38 Jackson Daecher Sr Convent and Stuart H 19:53 6:47
39 Jacob Badillo Jr Pioneer 19:58 6:49
40 Brandon De La Rosa Sr Hawthorne Math & Sci 20:00 6:50
41 Ezekiel Diaz Sr Azusa 20:03 6:51
42 Robbie Maxim Jr Tahoe-Truckee 20:04 6:51
43 Andres Beltran Jr Crawford 20:04 6:51
44 Ethan Peters Jr Foothill Technology 20:05 6:51
45 Nate Kang Fr St. Margaret?s 20:07 6:52
46 Elias Garvey Sr Convent and Stuart H 20:11 6:53
47 Cesar Rodriguez Fr Bishop Alemany 20:13 6:54
48 Male 1 So Yucca Valley 20:17 6:55
49 Russell Aquinde Jr Hawthorne Math & Sci 20:18 6:56
50 Jose G. Garcia Sr Nordhoff 20:19 6:56
51 Leo Verdugo Jr Azusa 20:21 6:57
52 Josh Kim So St. Margaret?s 20:24 6:58
53 Michael Ma Jr South Pasadena 20:25 6:58 5/10 19/32 4/15
54 Nolan Evers Sr Marshall Fundamental 20:25 6:58
55 Sallar Farokhi Jr Foothill Technology 20:26 6:58
56 Truman Powell Jr Yucca Valley 20:30 7:00
57 Dominic Avendano Sr Bishop Alemany 20:36 7:02
58 Ian Reafsnyder Sr Orange Lutheran 20:37 7:02
59 Christian Fraijo Jr Azusa 20:39 7:03
60 Andrew Otineru Jr Fillmore 20:39 7:03
61 Breckin Uwins Jr Escondido Charter 20:40 7:03
62 Trenton Leslie Sr Santa Fe Christian 20:40 7:03
63 Bryan Rini Sr South Pasadena 20:42 7:04 6/10 21/32 2/11 20:38 20:38
64 Nick Kuwada Jr Convent and Stuart H 20:46 7:05
65 Christian Kavack Sr San Dimas 20:49 7:06
66 Luis Leon Sr Fillmore 20:50 7:07
67 Gaige Sutton Fr San Dimas 20:51 7:07
68 Song Frank Jr Cobalt Institute of 20:52 7:07
69 Brandon Ruano Jr Foothill Technology 20:57 7:09
70 Vance Villanueva Jr Cabrillo (Lompoc) 20:57 7:09
71 Kenny Lee Sr Bishop Montgomery 20:59 7:10
72 Kaleb Peterson Sr Escondido Charter 21:00 7:10
73 Nelson Rodas Jr Bishop Alemany 21:02 7:11
74 Mitchell Valine Sr St. Francis (La Cana 21:03 7:11
75 Matthew Salazar Sr Don Bosco Tech 21:06 7:12
76 Aidan Davis Sr Santa Fe Christian 21:10 7:13
77 Josue Garcia Sr Malibu 21:11 7:14
78 Anthony Mullen Sr Cabrillo (Lompoc) 21:12 7:14
79 German Partida Jr Hawthorne Math & Sci 21:15 7:15
80 Joshua Fuller Sr South Pasadena 21:17 7:16 7/10 24/32 2/9 20:36 20:36 20:36
81 Jake Harwood Sr Nordhoff 21:17 7:16
82 Mabaraka Mmbumba Jr Crawford 21:20 7:17
83 Steven Amador Jr Marshall Fundamental 21:24 7:18
84 Cesar Sanchez Sr Azusa 21:38 7:23
85 Stephen Fujimoto Sr Valley Christian (Ce 21:39 7:23
86 Wyatt Compton So La Salle 21:41 7:24
87 Ramazani Kiza Jr Crawford 21:43 7:25
88 Forsberg Xzavier Jr Nordhoff 21:43 7:25
89 Darius Picar Jr Garces Memorial 21:45 7:25
90 Chris Duran So San Dimas 21:47 7:26
91 Maxi Tellini Jr Convent and Stuart H 21:48 7:26
92 Adrian Hernandez Jr Pioneer 21:48 7:26
93 Matthew Conboy Jr San Dimas 21:50 7:27
94 Juan Gutierrez Sr Hawthorne Math & Sci 21:56 7:29
95 Nicholas Jacome So St. Margaret?s 21:56 7:29
96 Kourosh Ariane Sr Webb 21:57 7:29
97 Eddie Alcantar Jr Holtville 21:59 7:30
98 Jose Rivera Sr Crawford 22:02 7:31
99 Michael Carasco So Webb 22:02 7:31
100 Jake Lambert Jr Cabrillo (Lompoc) 22:07 7:33
101 Ethan Semeleng Jr Oaks Christian 22:10 7:34
102 Charles Badger Jr Oakwood 22:13 7:35
103 Trevor Remedios Sr St. Francis (La Cana 22:13 7:35
104 Francisco Guzman Sr Azusa 22:14 7:35
105 Sean Zhang Jr Viewpoint 22:14 7:35
106 Tom Qu Sr Valley Christian (Ce 22:15 7:36
107 Andrew Amerio Sr St. Francis (La Cana 22:15 7:36
108 Dillon Tom Sr South Pasadena 22:17 7:36 8/10 30/32 3/7 20:42 20:42 20:42
109 Nathan Garcia Jr Pioneer 22:18 7:37
110 Dilan Martinez So Azusa 22:21 7:38
111 Jaime Tiscareno Sr Garces Memorial 22:23 7:38
112 Gavin Collier Jr Santa Fe Christian 22:24 7:39
113 Gavin Rivera Jr Bishop Alemany 22:26 7:39
114 Paul Trotta Sr Santa Fe Christian 22:28 7:40
115 Guisseppe Perona Jr St. Francis (La Cana 22:29 7:40
116 Ryan Cayer Jr Don Bosco Tech 22:33 7:42
117 Josiah Guzman-mari Jr Chadwick 22:33 7:42
118 Tyber Smith Sr St. Francis (La Cana 22:40 7:44
119 Leonardo De Santiago Jr Pioneer 22:42 7:45
120 Teja Reddy Jr Webb 22:47 7:47
121 Bernard Marun Sr San Dimas 22:47 7:47
122 Tyler Mahomes Jr Bishop Montgomery 22:48 7:47
123 Ning Tang Sr Orange Lutheran 23:03 7:52
124 Hudson Campbell Sr Viewpoint 23:08 7:54
125 Luke Willet Sr San Dimas 23:11 7:55
126 Fernando Ibarra Jr Cobalt Institute of 23:13 7:55
127 Keith Aguilar Jr Academy for Academic 23:14 7:56
128 Daniel Cruz Sr Fillmore 23:15 7:56
129 Jose Reyes Jr Don Bosco Tech 23:17 7:57
130 Chris Trasvina Sr Littlerock 23:17 7:57
131 Christopher Valenz Sr Bishop Montgomery 23:18 7:57
132 Marco Mejia Jr University Prep-Vict 23:20 7:58
133 Cole Coffman Jr San Dimas 23:21 7:58
134 Max Fransen Sr Orange Lutheran 23:23 7:59
135 James Kamstra Jr Valley Christian (Ce 23:42 8:05
136 Tristan Bragg Jr South Pasadena 23:47 8:07 9/10 31/32 2/3 20:27 20:27 20:27
137 Jacob Borello Jr Webb 23:51 8:08
138 Mikale Walsh Jr Nordhoff 23:51 8:08
139 Nathaniel Fransen Jr Littlerock 23:53 8:09
140 Derek Baba Jr Windward 23:54 8:09
141 Theodore Lee Jr La Salle 23:55 8:10
142 Daniel Sabol Jr Classical Academy 23:58 8:11
143 Orion Sandvigen Fr Mammoth 23:59 8:11
144 Matthew Chavez Jr Academy for Academic 24:02 8:12
145 Francisco Garcia Sr Holtville 24:04 8:13
146 Christian Reynaldo Sr Classical Academy 24:07 8:14
147 Jonathan Pheifer Sr Valley Christian (Ce 24:07 8:14
148 Dominic Conte Sr Marshall Fundamental 24:10 8:15
149 Marcus Sagot Jr Mammoth 24:10 8:15
150 Andres Torres Sr Hawthorne Math & Sci 24:16 8:17
151 Marco Nakano Sr Don Bosco Tech 24:18 8:18
152 Diego Torribio Jr St. Francis (La Cana 24:25 8:20
153 Cory Chianello Jr Garces Memorial 24:31 8:22
154 Micha Aguirre Jr University Prep-Vict 24:34 8:23
155 David Gibbs Sr La Salle 24:34 8:23
156 David Bru Sr Classical Academy 24:37 8:24
157 Oscar Vasquez Jr St. Pius X - St. Mat 24:39 8:25
158 Alec Akers Sr Oaks Christian 24:49 8:28
159 Reynaldo Rivera Jr Bishop Montgomery 24:55 8:30
160 Ethan Blackwood Jr Academy of Careers a 24:58 8:31
161 Maximiliano Navarro Jr Hawthorne Math & Sci 25:02 8:33
162 Thomas Ling Sr Orange Lutheran 25:06 8:34
163 Joshua Haering Sr Paraclete 25:12 8:36
164 Anthony Urso Sr Aquinas 25:17 8:38
165 Gabriel Wilson Sr Aquinas 25:17 8:38
166 Steven Montiel Sr Azusa 25:23 8:40
167 Isaiah Cain Fr St. Michael's Prepar 25:32 8:43
168 Jake Powe Sr La Salle 25:33 8:43
169 Andrew Myers Sr University Prep-Vict 25:38 8:45
170 Jose Bustos Jr Banning 25:41 8:46
171 Jorden Inocentes Sr Garces Memorial 25:52 8:50
172 Christopher Lynn Jr Don Bosco Tech 25:54 8:50
173 Craig Shepardson Sr St. Michael's Prepar 25:55 8:51
174 Unknown Unknown So Yucca Valley 25:58 8:52
175 Maximillian Mendoza Jr South Pasadena 26:00 8:52 10/10 32/32 2/2
176 Luciano Aguilar Sr Hawthorne Math & Sci 26:14 8:57
177 Anthony Gonzalez Jr Fillmore 26:18 8:59
178 Vicente Mejia Sr University Prep-Vict 26:23 9:00
179 Ben Kalmbach Sr San Joaquin Memorial 26:25 9:01
180 Brian Villalogos Jr Banning 26:27 9:02
181 Julian Turner Jr La Salle 26:28 9:02
182 Kush Arya Jr Webb 26:46 9:08
183 Noah Park Jr Marshall Fundamental 26:51 9:10
184 Matthew Nelson Sr Paraclete 26:57 9:12
185 Juan Mercado Jr Yucca Valley 26:57 9:12
186 Matthew Norambuena Sr Bishop Montgomery 26:58 9:12
187 Jake Circle Jr Orange Lutheran 26:59 9:13
188 Lukas Allgood Jr Academy of Careers a 27:00 9:13
189 David Romero Jr Hawthorne Math & Sci 27:20 9:20
190 Leslie Hailey Jr Academy of Careers a 27:29 9:23
191 Jose Alfaro Jr Azusa 27:44 9:28
192 Jason Lipsey Fr Oakwood 27:46 9:29
193 Luis Figueroa Jr Riverside Preparatory 27:54 9:31
194 Ryan Hambro Sr Paraclete 28:00 9:33
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Fillmore
1-1-1-1-1
Gap: 2:47
94:46
18:57
6:28
64 Juan Carlos Laureano
Jr
17:52
6:06
1
Alexande Recancoj
So
18:13
6:13
3
Jesus Cadena
Sr
18:46
6:24
6
Jorge Acevedo
Sr
19:16
6:35
12
Andrew Otineru
Jr
20:39
7:03
42
Luis Leon
Sr
20:50
7:07
45
Daniel Cruz
Sr
23:15
7:56
76
2 Crawford
4-3-3-3-2
Gap: 0:54
97:25
19:29
6:39
81 Ayub Haji
Sr
19:10
6:32
8
Alembe Mloko
Jr
19:14
6:34
9
Maung Lay
Jr
19:16
6:35
11
Kevin Fierros
Sr
19:41
6:43
21
Andres Beltran
Jr
20:04
6:51
32
Mabaraka Mmbumba
Jr
21:20
7:17
53
Ramazani Kiza
Jr
21:43
7:25
56
3 St. Margaret?s
2-2-2-2-3
Gap: 2:12
95:55
19:11
6:33
84 Aiden Momtaz
Fr
18:12
6:13
2
Mason Harline
Sr
18:24
6:17
5
Phillip Doyle
So
18:48
6:25
7
Nate Kang
Fr
20:07
6:52
33
Josh Kim
So
20:24
6:58
37
Nicholas Jacome
So
21:56
7:29
60




4 Convent and Stuart H
7-5-5-5-4
Gap: 0:19
97:48
19:34
6:41
93 Terence Leung
Sr
19:22
6:37
14
Kyo Torres
Jr
19:28
6:39
17
Harris Rutherfo
Sr
19:38
6:42
19
Marcus Williams
Jr
19:39
6:42
20
Tom Chiu
Jr
19:41
6:43
23
Rainier Dela Cruz
Jr
19:44
6:44
24
Jackson Daecher
Sr
19:53
6:47
29
5 South Pasadena
3-4-4-4-5
Gap: 2:08
97:22
19:28
6:39
101 Alexande Parra
Jr
18:17
6:14
4
Nick Owens
Jr
19:23
6:37
15
Earl Tizon
Jr
19:25
6:38
16
Yidan Xu
Sr
19:52
6:47
28
Michael Ma
Jr
20:25
6:58
38
Bryan Rini
Sr
20:42
7:04
43
Joshua Fuller
Sr
21:17
7:16
52
6 Bishop Alemany
6-6-6-6-6
Gap: 1:18
99:47
19:57
6:49
139 Chris Parra
Fr
19:18
6:35
13
David Alonso
Fr
19:50
6:46
26
David Rodrigue
Jr
19:50
6:46
27
Cesar Rodrigue
Fr
20:13
6:54
34
Dominic Avendano
Sr
20:36
7:02
39
Nelson Rodas
Jr
21:02
7:11
48
Gavin Rivera
Jr
22:26
7:39
67
7 Azusa
10-7-7-7-7
Gap: 1:51
102:28
20:30
7:00
187 Junior Solis
Jr
19:47
6:45
25
Ezekiel Diaz
Sr
20:03
6:51
31
Leo Verdugo
Jr
20:21
6:57
36
Christia Fraijo
Jr
20:39
7:03
41
Cesar Sanchez
Sr
21:38
7:23
54
Francisc Guzman
Sr
22:14
7:35
64
Dilan Martinez
So
22:21
7:38
66
8 San Dimas
8-9-8-8-8
Gap: 2:19
104:48
20:58
7:09
223 Matthew Confer
So
19:31
6:40
18
Christia Kavack
Sr
20:49
7:06
44
Gaige Sutton
Fr
20:51
7:07
46
Chris Duran
So
21:47
7:26
57
Matthew Conboy
Jr
21:50
7:27
58
Bernard Marun
Sr
22:47
7:47
72
Luke Willet
Sr
23:11
7:55
75
9 St. Francis (La Cana
5-8-10-10-9
Gap: 3:14
107:15
21:27
7:19
255 Nicolas Ciranna
Sr
19:15
6:34
10
Mitchell Valine
Sr
21:03
7:11
49
Trevor Remedios
Sr
22:13
7:35
63
Andrew Amerio
Sr
22:15
7:36
65
Guissepp Perona
Jr
22:29
7:40
68
Tyber Smith
Sr
22:40
7:44
70
Diego Torribio
Jr
24:25
8:20
84
10 Hawthorne Math & Sci
11-11-9-9-10
Gap: 4:16
107:45
21:33
7:21
257 Brandon De La Rosa
Sr
20:00
6:50
30
Russell Aquinde
Jr
20:18
6:56
35
German Partida
Jr
21:15
7:15
51
Juan Gutierre
Sr
21:56
7:29
59
Andres Torres
Sr
24:16
8:17
82
Maximili Navarro
Jr
25:02
8:33
87
Luciano Aguilar
Sr
26:14
8:57
91
11 Orange Lutheran
9-9-11-11-11
Gap: 5:25
111:50
22:22
7:38
303 Matthew Osorio
Sr
19:41
6:43
22
Ian Reafsnyd
Sr
20:37
7:02
40
Ning Tang
Sr
23:03
7:52
74
Max Fransen
Sr
23:23
7:59
79
Thomas Ling
Sr
25:06
8:34
88
Jake Circle
Jr
26:59
9:13
95




12 Webb
15-14-12-12-12
Gap: 4:49
117:23
23:29
8:01
367 Kourosh Ariane
Sr
21:57
7:29
61
Michael Carasco
So
22:02
7:31
62
Teja Reddy
Jr
22:47
7:47
71
Jacob Borello
Jr
23:51
8:08
80
Kush Arya
Jr
26:46
9:08
93








13 Don Bosco Tech
13-12-13-13-13
Gap: 4:48
117:08
23:26
8:00
369 Matthew Salazar
Sr
21:06
7:12
50
Ryan Cayer
Jr
22:33
7:42
69
Jose Reyes
Jr
23:17
7:57
77
Marco Nakano
Sr
24:18
8:18
83
Christop Lynn
Jr
25:54
8:50
90








14 Bishop Montgomery
12-13-14-14-14
Gap: 5:59
118:58
23:48
8:07
378 Kenny Lee
Sr
20:59
7:10
47
Tyler Mahomes
Jr
22:48
7:47
73
Christop Valenz
Sr
23:18
7:57
78
Reynaldo Rivera
Jr
24:55
8:30
86
Matthew Norambue
Sr
26:58
9:12
94








15 La Salle
14-15-15-15-15
Gap: 4:47
122:11
24:26
8:20
402 Wyatt Compton
So
21:41
7:24
55
Theodore Lee
Jr
23:55
8:10
81
David Gibbs
Sr
24:34
8:23
85
Jake Powe
Sr
25:33
8:43
89
Julian Turner
Jr
26:28
9:02
92








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Convent and Stuart H
1-1-1-1-1
Gap: 2:04
102:22
20:28
6:59
18 Rainier Dela Cruz
Jr
19:44
6:44
1
Jackson Daecher
Sr
19:53
6:47
2
Elias Garvey
Sr
20:11
6:53
3
Nick Kuwada
Jr
20:46
7:05
5
Maxi Tellini
Jr
21:48
7:26
7








2 South Pasadena
2-2-2-2-2
Gap: 5:18
114:03
22:49
7:47
37 Bryan Rini
Sr
20:42
7:04
4
Joshua Fuller
Sr
21:17
7:16
6
Dillon Tom
Sr
22:17
7:36
8
Tristan Bragg
Jr
23:47
8:07
9
Maximill Mendoza
Jr
26:00
8:52
10








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Connor Moore Fr Half Moon Bay 18:06 6:11
2 Colby Thompson Fr Alhambra 18:07 6:11
3 Drake Mckechnie Fr Bishop Montgomery 18:28 6:18
4 Jacob Walker Fr Foothill Technology 18:30 6:19
5 Brenton Dunn Fr Don Bosco Tech 18:37 6:21
6 Sam Rogers Fr Alhambra 18:41 6:23
7 Michael Camilo Tor Fr Fillmore 18:43 6:23
8 Matthew Spink Fr Half Moon Bay 18:52 6:26
9 Jacob Hinshaw Fr Cabrillo (Lompoc) 19:02 6:30
10 Astorga Daniel Fr Cobalt Institute of 19:02 6:30
11 Aidan Gustafsson Fr Tahoe-Truckee 19:03 6:30
12 Ethan Franklin Fr Covina 19:08 6:32
13 Zachary Labnow Fr Oaks Christian 19:11 6:33
14 Drake Wilkinson Fr Bishop Montgomery 19:26 6:38
15 Owen Wooliever Fr Half Moon Bay 19:29 6:39
16 Sebastian Valdez Fr Yosemite 19:30 6:39
17 Jeffrey Oh Fr South Pasadena 19:31 6:40 1/10 12/32 13/30
18 Axel Romero Fr Blair 19:32 6:40
19 Christopher Sottile Fr Oaks Christian 19:42 6:43
20 Drew Solomonson Fr Classical Academy 19:44 6:44
21 Philson Ho Fr South Pasadena 19:45 6:44 2/10 13/32 5/27
22 William Tennant Fr Bishop Montgomery 19:52 6:47
23 Adrian Villaneda Fr Marshall Fundamental 19:54 6:48
24 Justin Beaumont Fr Yosemite 19:54 6:48
25 Jonas Li Fr Covina 19:57 6:49
26 Blake Sanchez Fr South Pasadena 20:00 6:50 3/10 15/32 3/23
27 Turner Williams Fr Yosemite 20:07 6:52
28 Canyon Blassingame Fr Tahoe-Truckee 20:08 6:52
29 Liam de Villa Fr South Pasadena 20:09 6:53 4/10 18/32 1/14
30 Christian Rodriguez Fr Covina 20:13 6:54
31 Ford Mueller Fr St. Francis (La Cana 20:16 6:55
32 Sam Dibetta Fr Alhambra 20:19 6:56
33 Ethan Pacholl Fr Orange Lutheran 20:22 6:57
34 Curtis Sommerville Fr Oaks Christian 20:27 6:59
35 Owen Teehee Fr Foothill Technology 20:42 7:04
36 John Scherrei Fr Foothill Technology 20:42 7:04
37 David Hernandez Fr Littlerock 20:44 7:05
38 Ryan Martinez Fr Marshall Fundamental 20:47 7:06
39 Nolin Searls Fr Alhambra 20:55 7:08
40 Jake DeQuatro Fr South Pasadena 20:58 7:09 5/10 22/32 1/10
41 Austin Borgerding Fr South Pasadena 21:07 7:12 6/10 23/32 1/5
42 Enrique Gil Fr Crawford 21:09 7:13
43 Jason Ngo Fr Covina 21:09 7:13
44 Jared Arrowood Fr Rim of the World 21:10 7:13
45 Tamara Zamoranos Fr Covina 21:11 7:14
46 Clint Willoughby Fr Yosemite 21:12 7:14
47 Aidan Hagerty Fr Foothill Technology 21:13 7:14
48 Elias Loya Fr Don Bosco Tech 21:21 7:17
49 Julio Rodriguez Fr Half Moon Bay 21:22 7:18
50 James Flores Fr Fillmore 21:24 7:18
51 Ethan Carlson Fr Rim of the World 21:25 7:19
52 Henry St. John Fr Classical Academy 21:27 7:19
53 Matthew Hendrickson Fr Bishop Montgomery 21:28 7:20
54 Makalo Richman Fr La Salle 21:28 7:20
55 Nick Carr Fr Paraclete 21:29 7:20
56 Johnathan Billington Fr Half Moon Bay 21:32 7:21
57 Thomas Kephart Fr Oaks Christian 21:34 7:22
58 Sam Kohlepp Fr Classical Academy 21:38 7:23
59 Daniel Choi Fr South Pasadena 21:39 7:23 7/10 26/32 1/5
60 Austin Cragin So South Pasadena 21:42 7:24 8/10 27/32 1/4 20:32 20:32 20:32
61 Raj Pabari Fr Classical Academy 21:43 7:25
62 Ben Holton Fr Orange Lutheran 21:44 7:25
63 Miguel Fonseca Fr Escondido Charter 21:45 7:25
64 Noah Browne Fr Foothill Technology 21:46 7:26
65 David Zhang Fr South Pasadena 21:49 7:27 9/10 28/32 1/3
66 Dominic Chamorro Fr South Pasadena 21:50 7:27 10/10 29/32 1/2
67 Aaron Manning Fr Alhambra 21:52 7:28
68 Carter Perlangeli Fr Blair 21:53 7:28
69 Sam Karp Fr Marshall Fundamental 21:54 7:28
70 Carlos Campa Fr Don Bosco Tech 22:10 7:34
71 John Gutierrez Fr Garces Memorial 22:19 7:37
72 Xander Belchere Fr Foothill Technology 22:19 7:37
73 Hector Gastelum Fr Mater Dei Catholic 22:24 7:39
74 Devon Weetly Fr Marshall Fundamental 22:36 7:43
75 Trey Davis Fr Marshall Fundamental 22:39 7:44
76 Alex Neuenburg Fr Marshall Fundamental 22:45 7:46
77 Alotl Aparicio Fr Fillmore 22:45 7:46
78 Alejandro Castro Fr Nordhoff 22:47 7:47
79 Taylor Bridges Fr Cabrillo (Lompoc) 22:48 7:47
80 Brandon Jungo Fr Nordhoff 22:54 7:49
81 Dylan Davis Fr Nordhoff 22:59 7:51
82 Marcello Favela Fr Escondido Charter 23:02 7:52
83 Carson Schmidt Fr Orange Lutheran 23:03 7:52
84 Henry Coard Fr Mater Dei Catholic 23:06 7:53
85 Adrian Garcia Fr Covina 23:13 7:55
86 Cody Amarillas Fr San Dimas 23:15 7:56
87 Moreno Jose Fr Cobalt Institute of 23:20 7:58
88 Diego Zacapa Fr Cabrillo (Lompoc) 23:21 7:58
89 Anthony Haro Fr Covina 23:25 8:00
90 Amir Abusaidi Fr Bret Harte 23:29 8:01
91 Logan Davis Fr Marshall Fundamental 23:36 8:03
92 Declan Mcgrath Fr Rim of the World 23:41 8:05
93 Aidan Rivera Fr Paraclete 23:43 8:06
94 Ryan Machuca Fr Covina 23:44 8:06
95 Amory Acosta Fr Blair 23:58 8:11
96 Keaton Dierks Fr Bishop Montgomery 23:58 8:11
97 Mateo Arce Fr Bret Harte 23:59 8:11
98 Nicholas Castro Fr Covina 23:59 8:11
99 Antolin Algorri Fr St. Francis (La Cana 24:00 8:11
100 Rj Oatts Fr Bret Harte 24:00 8:11
101 Hunter Doan Fr Nordhoff 24:03 8:12
102 Fabian Dominguez Fr Crawford 24:06 8:14
103 Isaac Marshesino Fr Classical Academy 24:14 8:16
104 Julian Ayon Fr San Dimas 24:14 8:16
105 Brandt Caydon Fr Cobalt Institute of 24:16 8:17
106 Carlos Anguiano Fr Oaks Christian 24:18 8:18
107 Gianni Schiappa Fr Bishop Montgomery 24:20 8:18
108 Matthew Barajas Fr Bret Harte 24:21 8:19
109 Jack Lorenz Fr Marshall Fundamental 24:34 8:23
110 Alex Amador Fr Marshall Fundamental 24:41 8:25
111 Gabriel Lopez Fr Paraclete 24:46 8:27
112 Sergio Espinoza Fr St. Francis (La Cana 24:49 8:28
113 Benjamin Quast Fr Bishop Montgomery 24:54 8:30
114 Alexander Mendoza Fr Banning 24:58 8:31
115 Caiden Kealey Fr Blair 25:05 8:34
116 Sawyer Nelson Fr La Salle 25:12 8:36
117 Cameron Hajaliloo Fr Bishop Montgomery 25:16 8:37
118 Jacob Cervantes Fr Covina 25:16 8:37
119 Bradey Tutthill Fr Bret Harte 25:27 8:41
120 Jonathan Cox Fr San Dimas 25:45 8:47
121 Ethan Nicolle Fr Foothill Technology 25:46 8:48
122 Aman Kumar Fr Don Bosco Tech 27:16 9:18
123 Christopher Inzunza Fr Crawford 27:17 9:19
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Half Moon Bay
1-1-1-1-1
Gap: 3:26
99:21
19:52
6:47
84 Connor Moore
Fr
18:06
6:11
1
Matthew Spink
Fr
18:52
6:26
6
Owen Woolieve
Fr
19:29
6:39
10
Julio Rodrigue
Fr
21:22
7:18
32
Johnatha Billingt
Fr
21:32
7:21
35








2 South Pasadena
7-6-5-4-2
Gap: 1:27
100:23
20:05
6:51
89 Jeffrey Oh
Fr
19:31
6:40
11
Philson Ho
Fr
19:45
6:44
14
Blake Sanchez
Fr
20:00
6:50
18
Liam de Villa
Fr
20:09
6:53
19
Jake DeQuatro
Fr
20:58
7:09
27
Austin Borgerdi
Fr
21:07
7:12
28
Daniel Choi
Fr
21:39
7:23
38
3 Alhambra
2-1-3-2-3
Gap: 3:45
99:54
19:59
6:49
95 Colby Thompson
Fr
18:07
6:11
2
Sam Rogers
Fr
18:41
6:23
5
Sam Dibetta
Fr
20:19
6:56
21
Nolin Searls
Fr
20:55
7:08
26
Aaron Manning
Fr
21:52
7:28
41








4 Covina
5-5-6-5-4
Gap: 2:03
101:38
20:20
6:56
103 Ethan Franklin
Fr
19:08
6:32
7
Jonas Li
Fr
19:57
6:49
17
Christia Rodrigue
Fr
20:13
6:54
20
Jason Ngo
Fr
21:09
7:13
29
Tamara Zamorano
Fr
21:11
7:14
30
Adrian Garcia
Fr
23:13
7:55
47
Anthony Haro
Fr
23:25
8:00
48
5 Bishop Montgomery
3-3-2-3-5
Gap: 5:30
103:12
20:38
7:03
112 Drake Mckechni
Fr
18:28
6:18
3
Drake Wilkinso
Fr
19:26
6:38
9
William Tennant
Fr
19:52
6:47
15
Matthew Hendrick
Fr
21:28
7:20
34
Keaton Dierks
Fr
23:58
8:11
51
Gianni Schiappa
Fr
24:20
8:18
56
Benjamin Quast
Fr
24:54
8:30
58
6 Foothill Technology
4-7-7-7-6
Gap: 3:16
102:53
20:35
7:01
122 Jacob Walker
Fr
18:30
6:19
4
Owen Teehee
Fr
20:42
7:04
23
John Scherrei
Fr
20:42
7:04
24
Aidan Hagerty
Fr
21:13
7:14
31
Noah Browne
Fr
21:46
7:26
40
Xander Belchere
Fr
22:19
7:37
43
Ethan Nicolle
Fr
25:46
8:48
60
7 Oaks Christian
6-4-4-6-7
Gap: 5:07
105:12
21:02
7:11
133 Zachary Labnow
Fr
19:11
6:33
8
Christop Sottile
Fr
19:42
6:43
12
Curtis Sommervi
Fr
20:27
6:59
22
Thomas Kephart
Fr
21:34
7:22
36
Carlos Anguiano
Fr
24:18
8:18
55








8 Marshall Fundamental
9-8-8-9-8
Gap: 2:45
107:50
21:34
7:22
172 Adrian Villaned
Fr
19:54
6:48
16
Ryan Martinez
Fr
20:47
7:06
25
Sam Karp
Fr
21:54
7:28
42
Devon Weetly
Fr
22:36
7:43
44
Trey Davis
Fr
22:39
7:44
45
Alex Neuenbur
Fr
22:45
7:46
46
Logan Davis
Fr
23:36
8:03
50
9 Classical Academy
8-9-8-8-9
Gap: 4:30
108:46
21:45
7:25
176 Drew Solomons
Fr
19:44
6:44
13
Henry St. John
Fr
21:27
7:19
33
Sam Kohlepp
Fr
21:38
7:23
37
Raj Pabari
Fr
21:43
7:25
39
Isaac Marshesi
Fr
24:14
8:16
54








10 Bret Harte
10-10-10-10-10
Gap: 1:58
121:16
24:15
8:17
270 Amir Abusaidi
Fr
23:29
8:01
49
Mateo Arce
Fr
23:59
8:11
52
Rj Oatts
Fr
24:00
8:11
53
Matthew Barajas
Fr
24:21
8:19
57
Bradey Tutthill
Fr
25:27
8:41
59








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Fr 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 South Pasadena
1-1-1-1-1
Gap: 0:43
108:07
21:37
7:23
15 Austin Borgerdi
Fr
21:07
7:12
1
Daniel Choi
Fr
21:39
7:23
2
Austin Cragin
So
21:42
7:24
3
David Zhang
Fr
21:49
7:27
4
Dominic Chamorro
Fr
21:50
7:27
5








Your Team ROCKS! (LR)
2 Covina
2-2-2-2-2
Gap: 2:03
119:37
23:55
8:10
40 Adrian Garcia
Fr
23:13
7:55
6
Anthony Haro
Fr
23:25
8:00
7
Ryan Machuca
Fr
23:44
8:06
8
Nicholas Castro
Fr
23:59
8:11
9
Jacob Cervante
Fr
25:16
8:37
10








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

18 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 2.93 mi
All at 2.93 mi
F/S R28 D3 Owen Ladinig, So, 17:12, Palos Verdes West Torrance, 90:06, 20
Fr R03 D3 Isaiah Givens, Fr, 16:41, Pasadena Rosemead, 95:22, 95
Fr R11 D4 Connor Moore, Fr, 18:06, Half Moon Bay Half Moon Bay, 99:21, 84
Fr R15 D5 Morgan Sinnock, Fr, 17:57, Geffen Academy Convent and Stuart H, 99:35, 37
JV R01 D3 Trevor Secoda, Jr, 17:12, Esperanza Sacred Heart Cathedral, 90:40, 66
JV R17 D45 Juan Carlos Laureano, Jr, 17:52, Fillmore Fillmore, 94:46, 64
JV R30 D345 Jerry Gonzalez, Jr, 16:30, West Torrance West Torrance, 85:08, 19
So R05 D3 Nicolas Diconti, So, 17:03, Gabrielino Rosemead, 92:10, 50
So R13 D4 Alexander Lehr, So, 17:22, Bishop Montgomery Bret Harte, 96:42, 43
So R19 D5 William Yamada, So, 17:45, Geffen Academy Geffen Academy, 98:14, 42
V R07 D3 James Corrigan, Jr, 16:00, Eagle Rock Cathedral Catholic, 84:09, 79
V R09 D3 Brayden Mclaughlin, Sr, 15:40, Del Oro Dos Pueblos, 84:15, 93
V R21 D4 Kai Dettman, Sr, 15:57, South Pasadena South Pasadena, 82:58, 30
V R23 D4 Nader Ali, Sr, 15:42, Crawford Crawford, 84:10, 50
V R25 D5 Nick Montijo, Sr, 16:15, Providence Convent and Stuart H, 87:35, 65
V R26 D5 Jackson Adelman, So, 16:15, St. Margaret?s St. Margaret?s, 83:38, 21
V R32 D45 Morgan Fowler, Sr, 15:35, Page Page, 81:38, 79
V R34 D3 Garrett Gough, Sr, 14:53, Nevada Union Ridgeview, 78:45, 63

All Girls Races

16 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 2.93 mi
All at 2.93 mi
F/S R27 D3 Greta Norris, Fr, 22:21, Palos Verdes , 0:00,
Fr R04 D3 Shaina Rangel, Fr, 20:59, San Bernardino Sacred Heart Cathedral, 116:24, 37
Fr R12 D45 Ryley Burns, Fr, 20:09, Linfield Christian Linfield Christian, 119:46, 69
JV R02 D3 Grace Knowd, Jr, 21:39, Ramona South Torrance, 120:07, 54
JV R16 D45 Jacqueline Leung, Jr, 21:33, St. Margaret?s Santa Fe Christian, 124:40, 40
JV R29 D345 Morgan Farrier, Jr, 20:03, Palos Verdes Palos Verdes, 104:28, 28
So R06 D3 Natalie Gonzalez, So, 20:30, Hanford West West Torrance, 113:34, 26
So R14 D45 Chanelle Mizrahi, So, 22:13, Geffen Academy Flintridge Prep, 129:27, 70
V R08 D3 Carolinh Calvert, Jr, 18:54, El Capitan Cathedral Catholic, 102:02, 59
V R10 D3 Riley Chamberlain, Fr, 17:42, Del Oro Ramona, 102:12, 77
V R18 D4 Sydney Morrow, Fr, 19:19, South Pasadena South Pasadena, 101:38, 37
V R20 D4 Rachel Fitt, Jr, 19:44, Bishop Union Page, 108:52, 64
V R22 D5 Andi Carnell, Sr, 19:06, St. Margaret?s St. Margaret?s, 101:40, 20
V R24 D5 Elizabeth Radmilov, Sr, 18:34, Calvary Chapel Santa Santa Fe Christian, 104:27, 31
V R31 D45 Skyler Wallace, Jr, 17:19, Sage Creek Sage Creek, 94:27, 70
V R33 D3 Savannah Scriven, Jr, 18:25, Palos Verdes Palos Verdes, 96:16, 36