Hall High School Results from the Bowdoin Park Invitational at Bowdoin Park on 9/24/16

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Austin Blodgett So JV 19:28.4 6:17 3.1 33/133 9/12 16/19 1/9 18:41
Brennan Mitchell Sr JV 19:09.7 6:11 3.1 24/133 6/12 13/19 1/11 19:03
Dylan Rendon So V 17:46.7 5:44 3.1 42/140 4/7 4/19 3/20 17:04
Ethan Hixson Sr JV 19:12 6:12 3.1 26/133 7/12 14/19 1/11 18:39
Jack Wisialowski So JV 18:45 6:03 3.1 15/133 5/12 12/19 1/13 18:25
Jake Rocheleau Jr V 17:46.3 5:44 3.1 41/140 3/7 3/19 6/21 17:12
James Marks So JV 19:38.1 6:20 3.1 38/133 11/12 18/19 1/6 19:11
John Robinson Sr JV 18:08.9 5:51 3.1 4/133 3/12 8/19 1/14 18:19
(0:10,0.9)
You ROCK! (DPR)
Mack Reynolds So JV 18:08.5 5:51 3.1 3/133 2/12 7/19 1/15 17:58
Miles Aronow Jr V 18:15.8 5:53 3.1 72/140 6/7 9/19 4/19 17:51
Miller Anderson So JV 18:07.9 5:51 3.1 2/133 1/12 6/19 2/16 17:52 You ROCK! (DSR)
Oliver Anderson Sr JV 19:34.7 6:19 3.1 36/133 10/12 17/19 1/7 18:59
Patrick Daly Jr JV 18:33.5 5:59 3.1 10/133 4/12 10/19 1/14 18:11
Patrick Keith So V 17:53.3 5:46 3.1 55/140 5/7 5/19 4/20 17:17
Patrick Skwiot Sr JV 19:53 6:25 3.1 47/133 12/12 19/19 1/3 18:33
Ryan Rocheleau Sr JV 19:17.1 6:13 3.1 29/133 8/12 15/19 1/10 18:40
Tommy O'Gorman Sr V 18:36.9 6:00 3.1 84/140 7/7 11/19 5/17 17:23
Trey Cormier So V 17:00.6 5:29 3.1 13/140 1/7 1/19 8/22 16:27
Willem Landis Jr V 17:42.3 5:43 3.1 35/140 2/7 2/19 9/21 17:07
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 4/20 88:09
0:53
3.1 5:41 5:29 5:46 181 5:23 Trey Cormier (12), Willem Landis (34), Jake Rocheleau (40), Dylan Rendon (41), Patrick Keith (54)
JV 1st 5 1/13 91:44
0:37
3.1 5:55 5:51 6:03 34 5:55 Miller Anderson (2), Mack Reynolds (3), John Robinson (4), Patrick Daly (10), Jack Wisialowski (15)
JV 2nd 5 1/7 96:42
0:25
3.1 6:14 6:11 6:19 18 6:14 Brennan Mitchell (1), Ethan Hixson (2), Ryan Rocheleau (4), Austin Blodgett (5), Oliver Anderson (6)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Elliot Gindi Ocean Twp. 16:08.1 5:12
2 Jack Shea Cherokee 16:14.8 5:14
3 Brian Hill CBA 16:17.4 5:15
4 Jackson Cronin East Greenwich 16:32.7 5:20
5 Mars Bishop Barrington 16:35.6 5:21
6 Patrick Kilcooley CBA 16:39.5 5:22
7 Justin Kelly Cherokee 16:43.6 5:24
8 Genaro Anzalone CBA 16:46.4 5:25
9 Ryan Miele CBA 16:49.8 5:26
10 Joe Boyle CBA 16:55.1 5:27
11 Derek Gess Haddonfield Mem. 16:56.1 5:28
12 Robert Becker Kingston 17:00 5:29
13 Trey Cormier So Hall High School 17:00.6 5:29 1/7 1/19 8/22
14 Bobby Hastie Robbinsville 17:01.4 5:29
15 Jayson Hines Kingston 17:04.3 5:30
16 Shane Rooney Fox Lane 17:05 5:31
17 Justin Farley Toms River North 17:06.9 5:31
18 J.p Stark CBA 17:10.9 5:33
19 Paul Keyes Southern Regional 17:12.5 5:33
20 Griffin Weiner Haddonfield Mem. 17:13.1 5:33
21 Greg Eisenhower Haddonfield Mem. 17:13.8 5:33
22 Malik Kosanovich Seton Hall Prep 17:15 5:34
23 Ryan Guerci Nanuet 17:15.7 5:34
24 Connor Fitzpatrick Chaminade 17:20.6 5:36
25 Hayden Ivatts Barrington 17:21.5 5:36
26 Brandon Marks Cherokee 17:27.7 5:38
27 Elliot Laidlaw Barrington 17:29.7 5:39
28 Cole Rooney Fox Lane 17:31.9 5:39
29 Colin Trigani CBA 17:33 5:40
30 Jack Hobson Red Hook 17:33.3 5:40
31 Dan Gizzo Seton Hall Prep 17:33.5 5:40
32 Connor Mcbride Southern Regional 17:37.4 5:41
33 Nathan Skodi Southern Regional 17:39.9 5:42
34 Jack Ellwood Regis 17:41.1 5:42
35 Willem Landis Jr Hall High School 17:42.3 5:43 2/7 2/19 9/21
36 Christopher Loumeau Chaminade 17:43.6 5:43
37 Nick Falk Cherokee 17:44.6 5:43
38 Pierce Lewin Regis 17:45.4 5:44
39 Anthony Vela Toms River North 17:45.7 5:44
40 Brendan Falzone Cherokee 17:46.1 5:44
41 Jake Rocheleau Jr Hall High School 17:46.3 5:44 3/7 3/19 6/21
42 Dylan Rendon So Hall High School 17:46.7 5:44 4/7 4/19 3/20
43 Henry Perretta East Greenwich 17:47 5:44
44 Cameron Stafford Fox Lane 17:47.4 5:44
45 Willy Por East Greenwich 17:47.7 5:44
46 Ethan Spellmeyer Haddonfield Mem. 17:48.6 5:45
47 Quentin Viera East Greenwich 17:49 5:45
48 Gabriel Cannavo Poly Prep 17:50 5:45
49 Zachary Hasenbalg Nanuet 17:50.2 5:45
50 Cameron Wilburn Cherokee 17:51.2 5:46
51 Christophe Strzelinski Chaminade 17:51.5 5:46
52 Edward Daubel Chaminade 17:52 5:46
53 Colin Cianciolo East Greenwich 17:52.3 5:46
54 Liam Smego Regis 17:52.8 5:46
55 Patrick Keith So Hall High School 17:53.3 5:46 5/7 5/19 4/20
56 Aidan Lancer Kingston 17:53.6 5:46
57 Jack Sommer East Greenwich 17:53.8 5:46
58 Michael Didonato Seton Hall Prep 17:54.2 5:47
59 Julien Hinz Poly Prep 17:54.6 5:47
60 Drew Gregory Fox Lane 17:56 5:47
61 Danny Peterson Nanuet 17:56.6 5:47
62 Braden Hull Fox Lane 17:58 5:48
63 Aidan King Regis 18:03.7 5:50
64 George Wicker Barrington 18:04.1 5:50
65 Richie Glennon Haddonfield Mem. 18:04.5 5:50
66 Cameron Sherry Chaminade 18:04.8 5:50
67 George Bednar Regis 18:06.8 5:51
68 Mason Schnell Southern Regional 18:09.1 5:51
69 Ravi Somvanshi East Greenwich 18:13.7 5:53
70 Brian Camillieri Nanuet 18:14.3 5:53
71 Javid Ridgeway Toms River North 18:15.5 5:53
72 Miles Aronow Jr Hall High School 18:15.8 5:53 6/7 9/19 4/19
73 Dillon Aryeh Fox Lane 18:16.4 5:54
74 Brian Donohue Barrington 18:17.5 5:54
75 Samuel Barton Fox Lane 18:24.7 5:56
76 Matthew Eaton Chaminade 18:26.4 5:57
77 Eric Cordts Regis 18:26.6 5:57
78 Max Agustin Barrington 18:28.2 5:57
79 Devin Conner Southern Regional 18:29 5:58
80 Jaimie Gunners Barrington 18:31.2 5:58
81 Chase Gommoll Robbinsville 18:32.6 5:59
82 Roman Rychkov Robbinsville 18:35.1 6:00
83 Max Humes Haddonfield Mem. 18:36.1 6:00
84 Tommy O'Gorman Sr Hall High School 18:36.9 6:00 7/7 11/19 5/17
85 Matthew Martins Seton Hall Prep 18:40.6 6:01
86 Matthew Smith Cherokee 18:45.7 6:03
87 Sean Campiglia Haddonfield Mem. 18:47.8 6:04
88 Christian Deal Port Jervis 18:49.8 6:04
89 Matt Koerner Toms River North 18:53.3 6:06
90 Nanuk Reinea-mcbride Red Hook 18:54.9 6:06
91 Christian Noll Friends Seminary 18:58.2 6:07
92 Harold Rockwell Poly Prep 18:59 6:07
93 Sean Theoclitus Seton Hall Prep 18:59.3 6:08
94 Steven Davidoff Robbinsville 19:01.1 6:08
95 Matthew Brodsky Toms River North 19:01.9 6:08
96 Anthony Kopatsis Poly Prep 19:02.5 6:09
97 Peter Campanella Mineola 19:03 6:09
98 Brendan O'donaghue Nanuet 19:04.6 6:09
99 Ryan Light Robbinsville 19:05.5 6:10
100 Nick Anderson Robbinsville 19:06.7 6:10
101 Sammy Giordano Toms River North 19:08.3 6:10
102 Ryan Demagistris Mineola 19:10.4 6:11
103 Kyle Navalance Toms River North 19:10.7 6:11
104 Jack Kehrli Chaminade 19:19.9 6:14
105 John Mccarthy Seton Hall Prep 19:23 6:15
106 Bailey Burkland-ryan Kingston 19:25.7 6:16
107 Johnny Loughlin Kingston 19:26.3 6:16
108 Bradley Hack Kingston 19:28.2 6:17
109 Jett Williams Poly Prep 19:29.2 6:17
110 Alan Swieca Nanuet 19:30.6 6:18
111 Benjamin Groppe Seton Hall Prep 19:31.2 6:18
112 Raven Aumick Port Jervis 19:48.9 6:24
113 Jonah Fields Nanuet 19:49.6 6:24
114 Adam Beach Red Hook 19:52.1 6:25
115 Harry Tomasi Port Jervis 19:53.4 6:25
116 Sean Kinnally Regis 19:54.3 6:25
117 Trey Carnevale Robbinsville 20:00.4 6:27
118 Giovanni Melchionne Kingston 20:03.6 6:28
119 Hunter Misczuk Port Jervis 20:08.5 6:30
120 Connor Donovan Red Hook 20:10.9 6:31
121 Alex Robertson Red Hook 20:17.3 6:33
122 Nidhin Nishanth Friends Seminary 20:20.6 6:34
123 Joseph Mueller Mineola 20:20.9 6:34
124 Reichman William Red Hook 20:42.5 6:41
125 James Sarfaty Hastings 20:45.2 6:42
126 John Dublynn Mineola 21:10.5 6:50
127 Alex Rodriguez Port Jervis 21:33.4 6:57
128 Jiating Lu Friends Seminary 21:41.2 7:00
129 Joe Erato Port Jervis 21:45 7:01
130 Adam Dietz Hastings 22:15.2 7:11
131 Noah Kaye Poly Prep 22:36.1 7:17
132 Anthony Price Mineola 24:09.3 7:48
133 Edward Felsenthal Friends Seminary 24:14.1 7:49
134 Ben Straebler Port Jervis 24:23.9 7:52
135 Jackson Cadenhead Hastings 24:57.3 8:03
136 Aqib Nabi Friends Seminary 25:40.9 8:17
137 Andy Chen Mineola 26:11.4 8:27
138 Michael Kwan Friends Seminary 26:45.9 8:38
139 William Cohen Friends Seminary 26:51.2 8:40
140 Louis Schreib Mineola 26:54.2 8:41
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 CBA
2-1-1-1-1
Gap: 0:38
83:28
16:42
5:23
31 Brian Hill
-
16:17
5:15
2
Patrick Kilcooley
-
16:40
5:22
5
Genaro Anzalone
-
16:46
5:25
7
Ryan Miele
-
16:50
5:26
8
Joe Boyle
-
16:55
5:27
9
J.p Stark
-
17:11
5:33
17
Colin Trigani
-
17:33
5:40
28
2 Cherokee
1-1-2-2-2
Gap: 1:31
85:57
17:11
5:33
107 Jack Shea
-
16:15
5:14
1
Justin Kelly
-
16:44
5:24
6
Brandon Marks
-
17:28
5:38
25
Nick Falk
-
17:45
5:43
36
Brendan Falzone
-
17:46
5:44
39
Cameron Wilburn
-
17:51
5:46
49
Matthew Smith
-
18:46
6:03
85
3 Haddonfield Mem.
5-5-3-3-3
Gap: 1:08
87:16
17:27
5:38
158 Derek Gess
-
16:56
5:28
10
Griffin Weiner
-
17:13
5:33
19
Greg Eisenhower
-
17:14
5:33
20
Ethan Spellmeyer
-
17:49
5:45
45
Richie Glennon
-
18:05
5:50
64
Max Humes
-
18:36
6:00
82
Sean Campiglia
-
18:48
6:04
86
4 Hall High School
7-8-8-5-4
Gap: 0:53
88:09
17:38
5:41
181 Trey Cormier
So
17:01
5:29
12
Willem Landis
Jr
17:42
5:43
34
Jake Rocheleau
Jr
17:46
5:44
40
Dylan Rendon
So
17:47
5:44
41
Patrick Keith
So
17:53
5:46
54
Miles Aronow
Jr
18:16
5:53
71
Tommy O'Gorman
Sr
18:37
6:00
83
5 East Greenwich
3-7-9-6-5
Gap: 1:20
87:49
17:34
5:40
187 Jackson Cronin
-
16:33
5:20
3
Henry Perretta
-
17:47
5:44
42
Willy Por
-
17:48
5:44
44
Quentin Viera
-
17:49
5:45
46
Colin Cianciolo
-
17:52
5:46
52
Jack Sommer
-
17:54
5:46
56
Ravi Somvanshi
-
18:14
5:53
68
6 Barrington
4-4-4-4-6
Gap: 1:42
87:48
17:34
5:40
190 Mars Bishop
-
16:36
5:21
4
Hayden Ivatts
-
17:22
5:36
24
Elliot Laidlaw
-
17:30
5:39
26
George Wicker
-
18:04
5:50
63
Brian Donohue
-
18:18
5:54
73
Max Agustin
-
18:28
5:57
77
Jaimie Gunners
-
18:31
5:58
79
7 Fox Lane
9-6-7-7-7
Gap: 0:53
88:18
17:40
5:42
205 Shane Rooney
-
17:05
5:31
15
Cole Rooney
-
17:32
5:39
27
Cameron Stafford
-
17:47
5:44
43
Drew Gregory
-
17:56
5:47
59
Braden Hull
-
17:58
5:48
61
Dillon Aryeh
-
18:16
5:54
72
Samuel Barton
-
18:25
5:56
74
8 Chaminade
14-12-10-9-8
Gap: 0:44
88:53
17:47
5:44
224 Connor Fitzpatrick
-
17:21
5:36
23
Christopher Loumeau
-
17:44
5:43
35
Christophe Strzelinski
-
17:52
5:46
50
Edward Daubel
-
17:52
5:46
51
Cameron Sherry
-
18:05
5:50
65
Matthew Eaton
-
18:26
5:57
75
Jack Kehrli
-
19:20
6:14
103
9 Southern Regional
11-9-6-8-9
Gap: 1:17
89:08
17:50
5:45
226 Paul Keyes
-
17:13
5:33
18
Connor Mcbride
-
17:37
5:41
31
Nathan Skodi
-
17:40
5:42
32
Mason Schnell
-
18:09
5:51
67
Devin Conner
-
18:29
5:58
78








10 Regis
16-13-12-10-10
Gap: 0:26
89:30
17:54
5:46
251 Jack Ellwood
-
17:41
5:42
33
Pierce Lewin
-
17:45
5:44
37
Liam Smego
-
17:53
5:46
53
Aidan King
-
18:04
5:50
62
George Bednar
-
18:07
5:51
66
Eric Cordts
-
18:27
5:57
76
Sean Kinnally
-
19:54
6:25
115
11 Seton Hall Prep
12-10-10-12-11
Gap: 1:44
90:23
18:05
5:50
284 Malik Kosanovich
-
17:15
5:34
21
Dan Gizzo
-
17:34
5:40
30
Michael Didonato
-
17:54
5:47
57
Matthew Martins
-
18:41
6:01
84
Sean Theoclitus
-
18:59
6:08
92
John Mccarthy
-
19:23
6:15
104
Benjamin Groppe
-
19:31
6:18
110
12 Kingston
6-3-5-10-12
Gap: 2:26
90:50
18:10
5:52
291 Robert Becker
-
17:00
5:29
11
Jayson Hines
-
17:04
5:30
14
Aidan Lancer
-
17:54
5:46
55
Bailey Burkland-ryan
-
19:26
6:16
105
Johnny Loughlin
-
19:26
6:16
106
Bradley Hack
-
19:28
6:17
107
Giovanni Melchionne
-
20:04
6:28
117
13 Nanuet
13-13-14-13-13
Gap: 1:49
90:21
18:04
5:50
296 Ryan Guerci
-
17:16
5:34
22
Zachary Hasenbalg
-
17:50
5:45
48
Danny Peterson
-
17:57
5:47
60
Brian Camillieri
-
18:14
5:53
69
Brendan O'donaghue
-
19:05
6:09
97
Alan Swieca
-
19:31
6:18
109
Jonah Fields
-
19:50
6:24
112
14 Toms River North
10-11-13-14-14
Gap: 1:55
91:03
18:13
5:52
306 Justin Farley
-
17:07
5:31
16
Anthony Vela
-
17:46
5:44
38
Javid Ridgeway
-
18:16
5:53
70
Matt Koerner
-
18:53
6:06
88
Matthew Brodsky
-
19:02
6:08
94
Sammy Giordano
-
19:08
6:10
100
Kyle Navalance
-
19:11
6:11
102
15 Robbinsville
8-15-15-15-15
Gap: 2:04
92:16
18:27
5:57
365 Bobby Hastie
-
17:01
5:29
13
Chase Gommoll
-
18:33
5:59
80
Roman Rychkov
-
18:35
6:00
81
Steven Davidoff
-
19:01
6:08
93
Ryan Light
-
19:06
6:10
98
Nick Anderson
-
19:07
6:10
99
Trey Carnevale
-
20:00
6:27
116
16 Poly Prep
17-16-16-16-16
Gap: 1:39
93:15
18:39
6:01
399 Gabriel Cannavo
-
17:50
5:45
47
Julien Hinz
-
17:55
5:47
58
Harold Rockwell
-
18:59
6:07
91
Anthony Kopatsis
-
19:03
6:09
95
Jett Williams
-
19:29
6:17
108
Noah Kaye
-
22:36
7:17
128




17 Red Hook
15-17-17-17-17
Gap: 2:44
96:49
19:22
6:15
470 Jack Hobson
-
17:33
5:40
29
Nanuk Reinea-mcbride
-
18:55
6:06
89
Adam Beach
-
19:52
6:25
113
Connor Donovan
-
20:11
6:31
119
Alex Robertson
-
20:17
6:33
120
Reichman William
-
20:43
6:41
123




18 Port Jervis
18-19-18-18-18
Gap: 2:44
100:14
20:03
6:28
555 Christian Deal
-
18:50
6:04
87
Raven Aumick
-
19:49
6:24
111
Harry Tomasi
-
19:53
6:25
114
Hunter Misczuk
-
20:09
6:30
118
Alex Rodriguez
-
21:33
6:57
125
Joe Erato
-
21:45
7:01
127
Ben Straebler
-
24:24
7:52
131
19 Mineola
20-18-19-19-19
Gap: 5:06
103:54
20:47
6:42
572 Peter Campanella
-
19:03
6:09
96
Ryan Demagistris
-
19:10
6:11
101
Joseph Mueller
-
20:21
6:34
122
John Dublynn
-
21:11
6:50
124
Anthony Price
-
24:09
7:48
129
Andy Chen
-
26:11
8:27
133
Louis Schreib
-
26:54
8:41
136
20 Friends Seminary
19-20-20-20-20
Gap: 6:43
110:55
22:11
7:09
599 Christian Noll
-
18:58
6:07
90
Nidhin Nishanth
-
20:21
6:34
121
Jiating Lu
-
21:41
7:00
126
Edward Felsenthal
-
24:14
7:49
130
Aqib Nabi
-
25:41
8:17
132
Michael Kwan
-
26:46
8:38
134
William Cohen
-
26:51
8:40
135
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Eli Wasserman Princeton 17:57.2 5:47
2 Miller Anderson So Hall High School 18:07.9 5:51 1/12 6/19 2/16
3 Mack Reynolds So Hall High School 18:08.5 5:51 2/12 7/19 1/15
4 John Robinson Sr Hall High School 18:08.9 5:51 3/12 8/19 1/14
5 Tucker Zullo Princeton 18:10.7 5:52
6 Will Ratner Princeton 18:20.5 5:55
7 Michael Herman Port Jervis 18:21.8 5:55
8 John Phelan Chaminade 18:24 5:56
9 Joe Falk Cherokee 18:29.4 5:58
10 Patrick Daly Jr Hall High School 18:33.5 5:59 4/12 10/19 1/14
11 Brendan Mcloughlin Chaminade 18:35.9 6:00
12 Jackson Mccarthy Princeton 18:36.8 6:00
13 Andrew Gostovich Haddonfield Mem. 18:40.9 6:02
14 Evan Brady Chaminade 18:44.1 6:03
15 Jack Wisialowski So Hall High School 18:45 6:03 5/12 12/19 1/13
16 Domininc Bates Southern Regional 18:51 6:05
17 Martin Riddell Haddonfield Mem. 18:52.1 6:05
18 Eric Thaler Southern Regional 18:56.8 6:07
19 Neil Marzano Southern Regional 19:01.7 6:08
20 Tommy Neveling Haddonfield Mem. 19:03 6:09
21 Stephen Kasko Haddonfield Mem. 19:03.6 6:09
22 Grayson Fasolo Haddonfield Mem. 19:08 6:10
23 Michael White Chaminade 19:08.6 6:11
24 Brennan Mitchell Sr Hall High School 19:09.7 6:11 6/12 13/19 1/11
25 Jack Hardy Chaminade 19:11.3 6:11
26 Ethan Hixson Sr Hall High School 19:12 6:12 7/12 14/19 1/11
27 Nicholas Demeo Chaminade 19:12.4 6:12
28 Michael Moraschi Cherokee 19:14.8 6:13
29 Ryan Rocheleau Sr Hall High School 19:17.1 6:13 8/12 15/19 1/10
30 Derek Li Haddonfield Mem. 19:20.9 6:14
31 Colin Price Haddonfield Mem. 19:25.4 6:16
32 Trevor Middletown Southern Regional 19:26.6 6:16
33 Austin Blodgett So Hall High School 19:28.4 6:17 9/12 16/19 1/9
34 Mike Iannotta Cherokee 19:28.9 6:17
35 Tyler Bork Robbinsville 19:30.1 6:17
36 Oliver Anderson Sr Hall High School 19:34.7 6:19 10/12 17/19 1/7
37 James Moran Chaminade 19:37.4 6:20
38 James Marks So Hall High School 19:38.1 6:20 11/12 18/19 1/6
39 Dean Gervasini Robbinsville 19:38.7 6:20
40 Jayant Jani Southern Regional 19:39.4 6:20
41 Jared Taylor Robbinsville 19:40.1 6:21
42 Ryan Colflesh Haddonfield Mem. 19:41.2 6:21
43 Matthew Morgan Cherokee 19:42 6:21
44 Samuel Diemer Southern Regional 19:44.4 6:22
45 Sean Le Nanuet 19:47.9 6:23
46 Matt Zietz Cherokee 19:48.5 6:23
47 Patrick Skwiot Sr Hall High School 19:53 6:25 12/12 19/19 1/3
48 Forrest Sancomb The Prout School 19:56.5 6:26
49 Jimmy Peterman Haddonfield Mem. 19:57.1 6:26
50 Nathan Dorini Princeton 19:57.8 6:26
51 Taha Rana Cherokee 20:01.7 6:28
52 Ryan Moran Chaminade 20:12.6 6:31
53 Michael Frost Princeton 20:16.6 6:32
54 Jon Freeman Robbinsville 20:17.8 6:33
55 Benjamin Ferreri Chaminade 20:18.8 6:33
56 Patrick Mahoney Cherokee 20:22.4 6:34
57 Jared Miller Robbinsville 20:23.4 6:35
58 Kai Masterson The Prout School 20:24.7 6:35
59 Tyler Ortiz Cherokee 20:27.3 6:36
60 Cameron Fairley Kingston 20:28.5 6:36
61 Philip Sprague Seton Hall Prep 20:32.8 6:38
62 Matt Dioguardi Hackley School 20:34.1 6:38
63 Jamel Okere Nanuet 20:43.4 6:41
64 Griffin Kaufman Princeton 20:46.6 6:42
65 Kane Hall The Prout School 20:52.1 6:44
66 Eddy Zajac Kingston 20:57.1 6:46
67 Colin Boerro Southern Regional 21:06.9 6:49
68 Joseph Gilfert The Prout School 21:08.6 6:49
69 Nolan Mcdermott Chaminade 21:09 6:49
70 Gavin Symington The Prout School 21:15.9 6:52
71 Bobby Psilos The Prout School 21:18 6:52
72 Diego Gonzalez Seton Hall Prep 21:18.7 6:52
73 John Kelly Nanuet 21:19.6 6:53
74 Patrick Lanigan Chaminade 21:24.3 6:54
75 Thomas Dewey Hackley School 21:28.6 6:56
76 Matthew Kivlehan Nanuet 21:34.8 6:58
77 Chris Thompson Hackley School 21:39.3 6:59
78 John Sweeney Chaminade 21:42.5 7:00
79 Mike Algarra Cherokee 21:43.1 7:00
80 Naledge Brown Cherokee 21:54.7 7:04
81 Patrick Shoren The Prout School 22:00.8 7:06
82 Aidan Tahany Chaminade 22:02.9 7:07
83 Luke Pullo Chaminade 22:09.5 7:09
84 Ben Susswein Hackley School 22:10.1 7:09
85 Anthony Farese Nanuet 22:10.8 7:09
86 David Ben-ezra Hackley School 22:13.2 7:10
87 Benjamin Rosenberg Cherokee 22:13.5 7:10
88 Pat Holzbaur Robbinsville 22:16.6 7:11
89 Christopher Monteleone Cherokee 22:19.9 7:12
90 Declan Greene Princeton 22:22.8 7:13
91 Matt Krom Kingston 22:23.4 7:13
92 Calum Lehrach The Prout School 22:26.7 7:14
93 Brian Baccaglini Nanuet 22:28.4 7:15
94 Nicholas Dietrich Nanuet 22:32.1 7:16
95 Matthew Towers Princeton 22:37.1 7:18
96 Tedd Tenzlinger Princeton 22:38 7:18
97 Ben Parker Port Jervis 22:45 7:20
98 Grant Ruffin Long Island Lutheran 22:50.6 7:22
99 Benjamin Marra Hackley School 22:52.7 7:23
100 Ryan Levy The Prout School 22:57.7 7:24
101 Cole Elemendorf Kingston 23:05.1 7:27
102 Coleman Parker Port Jervis 23:10.3 7:28
103 Blaze Bagdonas Long Island Lutheran 23:13.2 7:29
104 Benjamin Renton Hackley School 23:20 7:32
105 Ronald O Nanuet 23:37.5 7:37
106 Ford Filandro Long Island Lutheran 23:41.2 7:38
107 Chinmay Savanur Robbinsville 23:42.1 7:39
108 Christopher Arnold Hackley School 23:45.8 7:40
109 Aditya Pillai Robbinsville 23:51.4 7:42
110 Will Conforti The Prout School 23:54 7:43
111 Viren Kumar Long Island Lutheran 23:55 7:43
112 Shane Gordon Cherokee 24:01 7:45
113 Alston Liu Hackley School 24:07.9 7:47
114 Thomas Raman Chaminade 24:19.5 7:51
115 Zach Hanham Port Jervis 24:34.2 7:56
116 Michael Mccusker Friends Seminary 24:37.5 7:57
117 Matthew Wiele Hackley School 24:41 7:58
118 Lance Scibilia Robbinsville 25:42.8 8:18
119 Daniel Light Robbinsville 25:48.4 8:19
120 David Sullivan The Prout School 25:56.5 8:22
121 Ethan Maglione Robbinsville 26:34.1 8:34
122 Ethan Russell Long Island Lutheran 26:38.5 8:36
123 Gabe Morris Port Jervis 27:00.6 8:43
124 Bryan Ireland Friends Seminary 27:17.1 8:48
125 Louis Mullarkey Friends Seminary 27:52.5 9:00
126 Nicholas Heid Long Island Lutheran 28:09.3 9:05
127 Justin Rubino Friends Seminary 28:09.7 9:05
128 Luca Defranco Friends Seminary 28:22 9:09
129 Christian Colletta Long Island Lutheran 28:29.4 9:11
130 Patrick Carrig Long Island Lutheran 31:24.4 10:08
131 Tommy Schreckinger Long Island Lutheran 31:26.6 10:09
132 Carter Meyers Hackley School 31:44.8 10:14
133 Andre Goncalves Mineola 34:00.4 10:58
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Hall High School
2-1-1-1-1
Gap: 0:37
91:44
18:21
5:55
34 Miller Anderson
So
18:08
5:51
2
Mack Reynolds
So
18:09
5:51
3
John Robinson
Sr
18:09
5:51
4
Patrick Daly
Jr
18:34
5:59
10
Jack Wisialowski
So
18:45
6:03
15
Brennan Mitchell
Sr
19:10
6:11
24
Ethan Hixson
Sr
19:12
6:12
26
2 Princeton
1-2-2-2-2
Gap: 2:01
93:03
18:37
6:00
67 Eli Wasserman
-
17:57
5:47
1
Tucker Zullo
-
18:11
5:52
5
Will Ratner
-
18:21
5:55
6
Jackson Mccarthy
-
18:37
6:00
12
Nathan Dorini
-
19:58
6:26
43
Michael Frost
-
20:17
6:32
45
Griffin Kaufman
-
20:47
6:42
52
3 Chaminade
4-3-3-3-3
Gap: 0:47
94:04
18:49
6:04
81 John Phelan
-
18:24
5:56
8
Brendan Mcloughlin
-
18:36
6:00
11
Evan Brady
-
18:44
6:03
14
Michael White
-
19:09
6:11
23
Jack Hardy
-
19:11
6:11
25
Nicholas Demeo
-
19:12
6:12
27
James Moran
-
19:37
6:20
34
4 Haddonfield Mem.
6-4-4-4-4
Gap: 0:27
94:48
18:58
6:07
93 Andrew Gostovich
-
18:41
6:02
13
Martin Riddell
-
18:52
6:05
17
Tommy Neveling
-
19:03
6:09
20
Stephen Kasko
-
19:04
6:09
21
Grayson Fasolo
-
19:08
6:10
22
Derek Li
-
19:21
6:14
29
Colin Price
-
19:25
6:16
30
5 Southern Regional
7-5-5-5-5
Gap: 0:48
95:56
19:11
6:11
120 Domininc Bates
-
18:51
6:05
16
Eric Thaler
-
18:57
6:07
18
Neil Marzano
-
19:02
6:08
19
Trevor Middletown
-
19:27
6:16
31
Jayant Jani
-
19:39
6:20
36
Samuel Diemer
-
19:44
6:22
39
Colin Boerro
-
21:07
6:49
54
6 Cherokee
5-6-6-6-6
Gap: 1:19
96:44
19:21
6:14
148 Joe Falk
-
18:29
5:58
9
Michael Moraschi
-
19:15
6:13
28
Mike Iannotta
-
19:29
6:17
32
Matthew Morgan
-
19:42
6:21
38
Matt Zietz
-
19:49
6:23
41
Taha Rana
-
20:02
6:28
44
Patrick Mahoney
-
20:22
6:34
47
7 Robbinsville
8-7-7-7-7
Gap: 0:53
99:30
19:54
6:25
199 Tyler Bork
-
19:30
6:17
33
Dean Gervasini
-
19:39
6:20
35
Jared Taylor
-
19:40
6:21
37
Jon Freeman
-
20:18
6:33
46
Jared Miller
-
20:23
6:35
48
Pat Holzbaur
-
22:17
7:11
66
Chinmay Savanur
-
23:42
7:39
76
8 The Prout School
10-9-8-8-8
Gap: 1:19
103:38
20:44
6:41
255 Forrest Sancomb
-
19:57
6:26
42
Kai Masterson
-
20:25
6:35
49
Kane Hall
-
20:52
6:44
53
Joseph Gilfert
-
21:09
6:49
55
Gavin Symington
-
21:16
6:52
56
Bobby Psilos
-
21:18
6:52
57
Patrick Shoren
-
22:01
7:06
62
9 Nanuet
9-9-10-9-9
Gap: 2:23
105:37
21:07
6:49
273 Sean Le
-
19:48
6:23
40
Jamel Okere
-
20:43
6:41
51
John Kelly
-
21:20
6:53
58
Matthew Kivlehan
-
21:35
6:58
60
Anthony Farese
-
22:11
7:09
64
Brian Baccaglini
-
22:28
7:15
67
Nicholas Dietrich
-
22:32
7:16
68
10 Hackley School
11-11-11-11-10
Gap: 1:39
108:05
21:37
6:58
298 Matt Dioguardi
-
20:34
6:38
50
Thomas Dewey
-
21:29
6:56
59
Chris Thompson
-
21:39
6:59
61
Ben Susswein
-
22:10
7:09
63
David Ben-ezra
-
22:13
7:10
65
Benjamin Marra
-
22:53
7:23
71
Benjamin Renton
-
23:20
7:32
74
11 Port Jervis
3-8-9-10-11
Gap: 8:39
115:52
23:10
7:29
307 Michael Herman
-
18:22
5:55
7
Ben Parker
-
22:45
7:20
69
Coleman Parker
-
23:10
7:28
72
Zach Hanham
-
24:34
7:56
78
Gabe Morris
-
27:01
8:43
81








12 Long Island Lutheran
12-12-12-12-12
Gap: 3:48
120:19
24:04
7:46
375 Grant Ruffin
-
22:51
7:22
70
Blaze Bagdonas
-
23:13
7:29
73
Ford Filandro
-
23:41
7:38
75
Viren Kumar
-
23:55
7:43
77
Ethan Russell
-
26:39
8:36
80
Nicholas Heid
-
28:09
9:05
84
Christian Colletta
-
28:29
9:11
87
13 Friends Seminary
13-13-13-13-13
Gap: 3:45
136:19
27:16
8:48
415 Michael Mccusker
-
24:38
7:57
79
Bryan Ireland
-
27:17
8:48
82
Louis Mullarkey
-
27:53
9:00
83
Justin Rubino
-
28:10
9:05
85
Luca Defranco
-
28:22
9:09
86








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Hall High School
1-1-1-1-1
Gap: 0:25
96:42
19:20
6:14
18 Brennan Mitchell
Sr
19:10
6:11
1
Ethan Hixson
Sr
19:12
6:12
2
Ryan Rocheleau
Sr
19:17
6:13
4
Austin Blodgett
So
19:28
6:17
5
Oliver Anderson
Sr
19:35
6:19
6
James Marks
So
19:38
6:20
8
Patrick Skwiot
Sr
19:53
6:25
9
2 Chaminade
2-2-2-2-2
Gap: 1:57
100:30
20:06
6:29
51 Nicholas Demeo
-
19:12
6:12
3
James Moran
-
19:37
6:20
7
Ryan Moran
-
20:13
6:31
11
Benjamin Ferreri
-
20:19
6:33
13
Nolan Mcdermott
-
21:09
6:49
17
Patrick Lanigan
-
21:24
6:54
19
John Sweeney
-
21:43
7:00
20
3 Cherokee
3-3-3-3-3
Gap: 1:53
104:29
20:54
6:44
82 Taha Rana
-
20:02
6:28
10
Patrick Mahoney
-
20:22
6:34
14
Tyler Ortiz
-
20:27
6:36
15
Mike Algarra
-
21:43
7:00
21
Naledge Brown
-
21:55
7:04
22
Benjamin Rosenberg
-
22:14
7:10
24
Christopher Monteleone
-
22:20
7:12
26
4 Princeton
4-4-4-4-4
Gap: 2:21
108:41
21:44
7:01
114 Michael Frost
-
20:17
6:32
12
Griffin Kaufman
-
20:47
6:42
16
Declan Greene
-
22:23
7:13
27
Matthew Towers
-
22:37
7:18
29
Tedd Tenzlinger
-
22:38
7:18
30








5 The Prout School
5-5-5-5-5
Gap: 2:36
112:37
22:31
7:16
138 Bobby Psilos
-
21:18
6:52
18
Patrick Shoren
-
22:01
7:06
23
Calum Lehrach
-
22:27
7:14
28
Ryan Levy
-
22:58
7:24
32
Will Conforti
-
23:54
7:43
37
David Sullivan
-
25:57
8:22
42




6 Robbinsville
6-6-6-6-6
Gap: 3:32
121:21
24:16
7:50
176 Pat Holzbaur
-
22:17
7:11
25
Chinmay Savanur
-
23:42
7:39
34
Aditya Pillai
-
23:51
7:42
36
Lance Scibilia
-
25:43
8:18
40
Daniel Light
-
25:48
8:19
41
Ethan Maglione
-
26:34
8:34
43




6 Hackley School
7-7-7-7-6
Gap: 1:48
118:47
23:45
7:40
176 Benjamin Marra
-
22:53
7:23
31
Benjamin Renton
-
23:20
7:32
33
Christopher Arnold
-
23:46
7:40
35
Alston Liu
-
24:08
7:47
38
Matthew Wiele
-
24:41
7:58
39
Carter Meyers
-
31:45
10:14
44




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.