Hall High School Results from the New England Championships at Wickham Park on 11/9/19

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Jackson Grady Sr V 16:54 5:27 3.1 77/260 1/1 1/1 46/81 17:06
(0:12,1.2)
16:36 16:20 15:57 You ROCK! (LY)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Gavin Sherry So Conard 15:30 5:00
2 Robert Cozean Sr Xavier (CT) 15:34 5:01
3 Jack McLoughlin Jr LaSalle Academy 15:35 5:02
4 Lisandro Berry-Gav Sr Mt Ararat 15:42 5:04
5 Evan Reynolds Jr Bishop Hendricken 15:43 5:04
6 Will Shaughnessy Sr Brunswick 15:45 5:05
7 Jake Velazquez Sr Keene 15:47 5:05
8 Henry Farrington Sr Essex 15:53 5:07
9 Joseph Curran Sr Nashua North 16:05 5:11
10 Luke Henseler Sr Bishop Hendricken 16:07 5:12
11 Alec Sauter Sr Tolland 16:08 5:12
12 Colin Donnelly Sr Winnacunnet 16:10 5:13
13 Chase Leach Jr LaSalle Academy 16:11 5:13
14 Morgan Fierro Sr Staples 16:13 5:14
15 Daniel McCarthy So Bangor 16:14 5:14
16 Darius Kipyego Jr St Raphael 16:14 5:14
17 Matt Jennings Jr Haddam-Killingworth 16:15 5:15
18 David DelBonis Sr Bishop Hendricken 16:16 5:15
19 Nicholas Bendtsen Jr Wolcott 16:16 5:15
20 Brogan Giffin Jr Mill River Union 16:17 5:15
21 Tristam Coffin Sr Scarborough 16:18 5:15
22 Alex Maxwell Jr LaSalle Academy 16:18 5:15
23 Evan Thornton-Sher So St Johnsbury 16:19 5:16
24 Jackson Cayward Jr Tolland 16:20 5:16
25 Brady Martisus Jr Essex 16:20 5:16
26 Killian McNamee Sr Tolland 16:21 5:16
27 Luke Tkaczyk Jr Coe-Brown Northwood 16:22 5:17
28 Patrick Gandini Fr Gilford 16:24 5:17
29 Nasavell Medeiros Sr St Raphael 16:25 5:18
30 Carter Sylvester Jr Coe-Brown Northwood 16:28 5:19
31 Tyler Chambers Sr LaSalle Academy 16:28 5:19
32 Charles Namiot Jr Ridgefield 16:29 5:19
33 Patrick Gibbons So New Fairfield 16:29 5:19
34 Luke Brennan So Pinkerton Academy 16:29 5:19
35 Torin Kindopp So Keene 16:30 5:19
36 Ethan Carpenter So Cumberland 16:32 5:20
37 Ben Greene Jr Falmouth 16:32 5:20
38 Jacob Smith Sr Glastonbury 16:33 5:20
39 Vebjoern Roeed Sr Conard 16:33 5:20
40 Aidan Cox Fr Coe-Brown Northwood 16:33 5:20
41 Charlie King Jr Ridgefield 16:34 5:21
42 Adam Thibodeau So LaSalle Academy 16:34 5:21
43 Jack Casey So LaSalle Academy 16:35 5:21
44 Tyler Patterson Jr Brunswick 16:37 5:22
45 Owen Wollenberg Sr Simsbury 16:37 5:22
46 Jack Bassett Sr Cape Elizabeth 16:39 5:22
47 Teddy O'Kane Sr Staples 16:40 5:23
48 Callum Sherry So Conard 16:41 5:23
49 Jacob Hefele Sr Danbury 16:42 5:23
50 Nathan Paolangeli Sr Tolland 16:42 5:23
51 Jack Olender Sr Ellington 16:42 5:23
52 Nicholas Taubenheim Sr Staples 16:43 5:24
53 Nolan Preble Sr Pinkerton Academy 16:44 5:24
54 Brendan Mellitt Sr Cheshire 16:44 5:24
55 Dawson Dubois Sr Coe-Brown Northwood 16:44 5:24
56 Trey Generali Sr Pomperaug 16:44 5:24
57 Rohan Rai Jr Windham 16:45 5:24
58 Jared Khalil Fr Sanborn Regional 16:46 5:25
59 Waylon Kurts Sr UThirtyTwo 16:46 5:25
60 Chris Deforest Sr Terryville 16:46 5:25
61 Mahamed Sharif Sr Westbrook 16:47 5:25
62 Andrew Woodbine Sr Bishop Hendricken 16:47 5:25
63 Andrew O'Brien Jr Oyster River 16:47 5:25
64 Ryan Young Jr Londonderry 16:48 5:25
65 Henry Dennen So Cumberland 16:48 5:25
66 Wyatt Mackey Jr Coe-Brown Northwood 16:49 5:25
67 Landen Vaillancourt Jr Mascenic Regional 16:49 5:25
68 Lachlan Bishop So LaSalle Academy 16:51 5:26
69 Jacob Gerow Jr Tolland 16:51 5:26
70 Antonio Capalbo So South Kingstown 16:52 5:26
71 Benjamin Potter Sr Falmouth 16:53 5:27
72 Trevor DeMarco Sr Ridgefield 16:53 5:27
73 Stephen Connelly Jr Pinkerton Academy 16:53 5:27
74 Jarrett Gulden Sr Lincoln Academy 16:54 5:27
75 Mitchell Dailey Sr Burrillville 16:54 5:27
76 Calvin Cummings So Gorham 16:54 5:27
77 Jackson Grady Sr Hall High School 16:54 5:27 1/1 1/1 46/81 17:06
(0:12)
16:36 16:20 You ROCK! (LY)
78 Matthew Griffin Jr Londonderry 16:54 5:27
79 Nick Turo Sr Westerly 16:55 5:27
80 Eben Bragg Jr Concord 16:56 5:28
81 Holden Vaughan So Barrington 16:56 5:28
82 Eamon Burke So Xavier (CT) 16:57 5:28
83 Alexander Bein Sr Greenwich 16:59 5:29
84 Abbott Valentine So Hampden Academy 16:59 5:29
85 Will Perkins Sr Boothbay Region 16:59 5:29
86 Nico Ramirez Sr Keene 17:00 5:29
87 Sean Clegg Fr Londonderry 17:01 5:29
88 Jack Watson Sr Danbury 17:01 5:29
89 Owen Fleischer Jr Oyster River 17:01 5:29
90 Griffin Allaire Sr Wells 17:02 5:30
91 Riley Franklin Sr Greely 17:02 5:30
92 Gregory Vogt Sr Fairfield Warde 17:03 5:30
93 Logan Mihelich Jr Coe-Brown Northwood 17:03 5:30
94 Mark Rodriguez Jr Cromwell 17:03 5:30
95 Erik Losacco Jr Scarborough 17:04 5:30
96 Patrick Hill Jr Coe-Brown Northwood 17:04 5:30
97 Matthew Servin Fr Champlain Valley Union 17:05 5:31
98 James Kiernan Sr Bishop Hendricken 17:05 5:31
99 Seth Drexler Sr Ponaganset 17:05 5:31
100 Cormac Leahy Fr Craftsbury 17:05 5:31
101 Michael Bohlke So Newington 17:06 5:31
102 Wondu Summa Sr Burlington 17:07 5:31
103 George Lepska Jr Staples 17:08 5:32
104 Caleb Nye Jr Champlain Valley Union 17:08 5:32
105 Reed Henderson Jr Gorham 17:08 5:32
106 Grady Satterfield So Mt Ararat 17:09 5:32
107 Aidan Byrne Sr Danbury 17:10 5:32
108 Sergio Sartini Sr Keene 17:10 5:32
109 Colin McLaughlin Jr Westhill 17:10 5:32
110 Gordon Doore Jr Bangor 17:10 5:32
111 Jack Lombardi Jr East Greenwich 17:12 5:33
112 Evan McGregor So Bishop Hendricken 17:13 5:33
113 Sophonias Dires Sr Conard 17:13 5:33
114 Sam Wilson Jr Greely 17:13 5:33
115 Dillon Harding Jr Staples 17:14 5:34
116 Chris Walton So Biddeford 17:15 5:34
117 Ryan Ciesluk Jr Concord 17:15 5:34
118 Owen Molis Jr Cumberland 17:15 5:34
119 Tyler Remigino Jr Conard 17:16 5:34
120 Riley Maher Sr Bellows Free Academy 17:16 5:34
121 Riley Shepherd Jr Woodstock Union 17:16 5:34
122 George Luke Sr Xavier (CT) 17:16 5:34
123 Ben Chase Sr Portsmouth 17:16 5:34
124 Seamus Woodruff Jr Maine Coast Waldorf 17:18 5:35
125 Dylan Hotter Sr Londonderry 17:18 5:35
126 Tad Darrah Sr Thetford Academy 17:18 5:35
127 James Cilwik So North Country Union 17:18 5:35
128 Joe Golas So Chariho Regional 17:18 5:35
129 Dylan Rosemark Sr Danbury 17:19 5:35
130 Liam Carcich Jr Ridgefield 17:20 5:35
131 Tyler Hebert Jr Monadnock Regional 17:20 5:35
132 Ryan Devine Sr Concord 17:21 5:36
133 Noah Taracena Sr Winnacunnet 17:21 5:36
134 Jackson Mazejka Jr Salem 17:22 5:36
135 Ollie Hansen So UThirtyTwo 17:22 5:36
136 Kerry Daley Sr Londonderry 17:23 5:36
137 Tyler Sheedy So Dover 17:24 5:37
138 Cooper Michaud So Classical 17:24 5:37
139 Garrett Erickson-h Jr Kennebunk 17:25 5:37
140 Pedro Mayol Fr St Raphael 17:25 5:37
141 Zach Plaza Sr Pinkerton Academy 17:25 5:37
142 Dillon Labonte So Oyster River 17:27 5:38
143 Max Sod Jr Staples 17:27 5:38
144 Charles Martell Sr Essex 17:27 5:38
145 Gavin Schaaf Jr Champlain Valley Union 17:28 5:38
146 Martin Horne Jr Freeport 17:28 5:38
147 Sebastian Reisch Sr Westerly 17:28 5:38
148 Brody Santagata So Xavier (CT) 17:28 5:38
149 Zachary Barry So Scarborough 17:29 5:38
150 Nicholas Mott So Classical 17:30 5:39
151 Nate DeAngelo Jr Bristol Central 17:30 5:39
152 Dan Nimirorski Sr Chariho Regional 17:30 5:39
153 John Walker So Cumberland 17:30 5:39
154 Joseph Valliere So Brunswick 17:30 5:39
155 Cole McCue Fr Cumberland 17:30 5:39
156 Elias Leggat-Barr Jr Greely 17:30 5:39
157 Ryan Dyer Jr Bishop Hendricken 17:31 5:39
158 Ethan Goldsmith So Burlington 17:31 5:39
159 Brayden Kearns Jr Concord 17:32 5:39
160 Patrick Cioffi Jr UThirtyTwo 17:34 5:40
161 Sam Clark So UThirtyTwo 17:35 5:40
162 Ethan Charles So Pinkerton Academy 17:35 5:40
163 Nicholas Cassarino Fr Xavier (CT) 17:36 5:41
164 Lucius Karki So Essex 17:37 5:41
165 Jorge Rocha Jr Cumberland 17:37 5:41
166 Zachary Taubman So Staples 17:37 5:41
167 Zachary Hooper So Concord 17:37 5:41
168 Leif Harvey Jr Greely 17:38 5:41
169 Jake Gilson Jr Cumberland 17:38 5:41
170 Declan Kervick Jr Burlington 17:38 5:41
171 Aiden Simmons Jr Brunswick 17:39 5:42
172 Fritz Oldenburg So Bangor 17:40 5:42
173 Sam Hilts So Concord 17:40 5:42
174 Jon-Paul Karpf So Ridgefield 17:40 5:42
175 Wyatt Harte Jr Burlington 17:41 5:42
176 John Dalton Sr Conard 17:41 5:42
177 Sam Simko So Xavier (CT) 17:42 5:43
178 Lucas Bergeron Sr Mt Ararat 17:42 5:43
179 Parker Soares Sr Champlain Valley Union 17:42 5:43
180 CJ Elwell Jr Chariho Regional 17:43 5:43
181 Jace Hollenbach Jr Mt Ararat 17:43 5:43
182 Emmett Edwards Sr South Burlington 17:44 5:43
183 Ethan Snyder So Ridgefield 17:44 5:43
184 Luke Chadderdon Jr St Johnsbury 17:44 5:43
185 Davis Rock-Jones Jr Burlington 17:46 5:44
186 Jonathan Hills So Keene 17:47 5:44
187 Connor Montague Sr Chariho Regional 17:47 5:44
188 Henry Duisberg Sr Oyster River 17:47 5:44
189 Gabriel Kwarteng Jr Danbury 17:48 5:45
190 Jed Kurts Jr UThirtyTwo 17:48 5:45
191 Ryan Scappaticci So Danbury 17:48 5:45
192 Hale Boyden So St Johnsbury 17:49 5:45
193 Sam Valin Sr South Burlington 17:51 5:45
194 Matthew Ireland Jr Champlain Valley Union 17:52 5:46
195 Leo Cioffi Jr UThirtyTwo 17:52 5:46
196 Noah San Vicente So Xavier (CT) 17:53 5:46
197 Dakota Gagnon Sr Tolland 17:53 5:46
198 Jake Sullivan So North Kingstown 17:53 5:46
199 Trey Uttecht Sr South Burlington 17:54 5:46
200 Will Plante So Londonderry 17:54 5:46
201 Sam Steere Sr Chariho Regional 17:55 5:47
202 Simon Socolow So Bangor 17:57 5:47
203 Simon Manlove Sr Chariho Regional 17:57 5:47
204 Chaz Dellacorte Jr Ridgefield 17:58 5:48
205 Johnathan Murphy So Concord 18:00 5:48
206 Skyler Heininger Jr Champlain Valley Union 18:00 5:48
207 Christopher Burpeau Sr Londonderry 18:02 5:49
208 Eric Civitella Sr Danbury 18:04 5:50
209 Fitsum Visser Fr Keene 18:05 5:50
210 Max Schmidhauser Sr Classical 18:07 5:51
211 Andrew Chamberland Jr Mt Ararat 18:08 5:51
212 Silas Johnson So Keene 18:09 5:51
213 Luke Stoeffler So Tolland 18:12 5:52
214 Drew Buley So Champlain Valley Union 18:12 5:52
215 MacKay Breton Sr St Johnsbury 18:12 5:52
216 Finn Weeden Jr Chariho Regional 18:13 5:53
217 Carlton Cummiskey Jr Harwood Union 18:15 5:53
218 Nathan Lenzini Fr St Johnsbury 18:15 5:53
219 Nathan Steiger Sr Pinkerton Academy 18:19 5:55
220 Ethan Itkin Sr Classical 18:20 5:55
221 James Fahey Jr Bangor 18:20 5:55
222 Janvier Ntakirutim Sr Burlington 18:20 5:55
223 Gavin Sychterz Jr Bangor 18:21 5:55
224 Bryan Stark-Chessa Fr Maine Coast Waldorf 18:22 5:55
225 Atticus Phinney-An Jr Essex 18:24 5:56
226 Andrew Chingos Sr Brunswick 18:25 5:56
227 John Miles Muentener So Maine Coast Waldorf 18:26 5:57
228 Eli Palmer Fr Brunswick 18:27 5:57
229 Parker Libby Fr Mt Ararat 18:28 5:57
230 Patrick Sweeny So South Burlington 18:28 5:57
231 Luke Miklus Fr Essex 18:28 5:57
232 Sam Beste Sr Burlington 18:31 5:58
233 Louis Walker So Maine Coast Waldorf 18:33 5:59
234 Atticus Smith Sr Greely 18:34 5:59
235 Tzevi Schwartz So UThirtyTwo 18:35 6:00
236 Parker Main Sr South Burlington 18:36 6:00
237 Trevor Sassaman Sr Oyster River 18:37 6:00
238 Warren O'Shea Jr Scarborough 18:40 6:01
239 Ben Cassellius Jr Scarborough 18:40 6:01
240 Vaughn Larkin Fr South Burlington 18:41 6:02
241 Adam Bendeston Fr Scarborough 18:45 6:03
242 William Pulvino So Scarborough 18:46 6:03
243 Benjamin Roach Jr Conard 18:47 6:04
244 Nate Letellier Jr Pinkerton Academy 18:56 6:06
245 Aiden Kusche Sr Maine Coast Waldorf 19:01 6:08
246 Noah Hall Sr Oyster River 19:02 6:08
247 Luca Schmidt Sr South Burlington 19:05 6:09
248 Colby Luiz Sr St Raphael 19:09 6:11
249 Adam Nussbaum Jr Brunswick 19:09 6:11
250 Cj Magill Jr St Raphael 19:11 6:11
251 Dominik Gray So St Johnsbury 19:18 6:14
252 Duke Bozikowski Sr Classical 19:19 6:14
253 Hayden McArthur Fr Greely 19:21 6:15
254 Andrew Worden Fr St Raphael 19:22 6:15
255 Zack Wellman Jr Bangor 19:23 6:15
256 Maxim Schnell Jr St Johnsbury 19:56 6:26
257 Aidan Stark-chessa Jr Maine Coast Waldorf 19:59 6:27
258 Riley Iris Sr Greely 20:09 6:30
259 Max Waldron Sr Maine Coast Waldorf 20:13 6:31
260 Andrew Reyes Sr Classical 20:19 6:33
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

1 races + combined.


All Girls Races

1 races + combined.