Davis High Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/14/09

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bloise, Ian So So 12:34 5:59 2.1 12/45 5/7 6/15 1/5 12:41
(0:07,0.9)
12:34 Great Job! (LR)
Childress, Eliot So So 12:25 5:55 2.1 8/45 4/7 5/15 1/5 12:46
(0:21,2.7)
12:46
(0:21,2.7)
Great Job! (LR, PR)
Coates, Corey Sr V 16:16 5:21 3.04 3/65 2/7 2/15 1/10 16:11 16:11
De La Mora, Brian Jr V 16:37 5:28 3.04 8/65 4/7 4/15 1/8 17:48
(1:11,6.6)
17:09
(0:32,3.1)
17:09
(0:32,3.1)
Great Job! (LY, LR, PR)
Diaz, Andrew Fr Fr 13:51 6:36 2.1 32/43 6/8 13/15 2/5 13:50 13:50
Gonzalez, Daniel So So 12:15 5:50 2.1 4/45 3/7 3/15 1/5 13:21
(1:06,8.2)
12:23
(0:08,1.1)
12:23
(0:08,1.1)
Great Job! (LY, LR, PG, PR)
Greenough, Ryan So So 11:47 5:37 2.1 2/45 1/7 1/15 2/12 12:39
(0:52,6.9)
11:53
(0:06,0.8)
11:53
(0:06,0.8)
Great Job! (LY, LR, PR)
Halsted, Trevor Jr V 16:05 5:17 3.04 2/65 1/7 1/15 2/16 17:05
(1:00,5.9)
16:19
(0:14,1.4)
16:19
(0:14,1.4)
Great Job! (LY, LR, PR)
Harris, Jason Fr Fr 14:07 6:43 2.1 36/43 7/8 14/15 2/4 14:03 13:38
Harvey, McConnell Jr JV 17:44 5:50 3.04 2/43 1/8 7/15 2/9 18:09
(0:25,2.3)
18:09
(0:25,2.3)
Great Job! (LR, PR)
Henry, Noah So So 13:16 6:19 2.1 32/45 7/7 10/15 1/5 13:45
(0:29,3.5)
13:53
(0:37,4.4)
13:45
(0:29,3.5)
Great Job! (LY, LR, PR)
Hough, Grayson Sr V 16:28 5:25 3.04 5/65 3/7 3/15 1/8 18:07
(1:39,9.1)
16:48
(0:20,2.0)
16:48
(0:20,2.0)
Great Job! (LY, LR, PR)
Jensen, Kabir Jr JV 18:44 6:10 3.04 15/43 4/8 10/15 3/5 18:59
(0:15,1.3)
18:59
(0:15,1.3)
Great Job! (LR, PR)
Kinkle, Matthew Jr JV 19:46 6:30 3.04 37/43 8/8 15/15 2/2 19:14 19:14
Lee-Smith, Conor Fr Fr 15:10 7:13 2.1 42/43 8/8 15/15 1/1 16:15
(1:05,6.7)
16:15
(1:05,6.7)
Great Job! (LR, PR)
McPherson, Will Fr Fr 13:11 6:17 2.1 19/43 3/8 9/15 3/5 13:30
(0:19,2.3)
13:30
(0:19,2.3)
Great Job! (LR, PG, PR)
Mohr, Paul Fr Fr 12:21 5:53 2.1 8/43 1/8 4/15 4/11 12:45
(0:24,3.1)
12:44
(0:23,3.0)
Great Job! (LR, PR)
Naemeh, Hamidreza Jr JV 18:02 5:56 3.04 4/43 3/8 9/15 1/7 18:31
(0:29,2.6)
18:31
(0:29,2.6)
Great Job! (LR, PR)
Noble-Goodman, Kieran Sr JV 19:04 6:16 3.04 25/43 6/8 12/15 2/5 19:22
(0:18,1.5)
19:18
(0:14,1.2)
Great Job! (LR, PR)
Pesis, Shane Fr Fr 13:21 6:21 2.1 23/43 4/8 11/15 3/5 13:07 13:07
Riestenberg, Bob Sr V 17:17 5:41 3.04 17/65 6/7 6/15 1/8 17:54
(0:37,3.4)
17:20
(0:03,0.3)
17:20
(0:03,0.3)
Great Job! (LY, LR, PR)
Seban, Nicolas Fr Fr 12:47 6:05 2.1 16/43 2/8 7/15 3/7 13:11
(0:24,3.1)
13:11
(0:24,3.1)
Great Job! (LR, PR)
Shaw, Dillon Sr V 16:40 5:29 3.04 9/65 5/7 5/15 1/8 17:06
(0:26,2.5)
17:18
(0:38,3.7)
17:06
(0:26,2.5)
Great Job! (LY, LR, PR)
Soto, Bryan Sr JV 17:58 5:55 3.04 3/43 2/8 8/15 1/7 18:25
(0:27,2.4)
18:41
(0:43,3.8)
18:25
(0:27,2.4)
Great Job! (LY, LR, PR)
Testerman, John Fr Fr 13:23 6:22 2.1 24/43 5/8 12/15 3/5 14:13
(0:50,5.9)
13:56
(0:33,4.0)
Great Job! (LR, PR)
Toft, Reinert So So 11:51 5:39 2.1 3/45 2/7 2/15 1/8 12:52
(1:01,7.9)
12:02
(0:11,1.5)
12:02
(0:11,1.5)
Great Job! (LY, LR, PR)
Van Deynze, Braeden Jr V 19:12 6:19 3.04 56/65 7/7 13/15 3/7 17:49 17:49 17:49
Wall, Matt Jr JV 19:35 6:27 3.04 36/43 7/8 14/15 2/3 19:31 19:31
Weisker, Matthew Jr JV 18:47 6:11 3.04 17/43 5/8 11/15 2/5 19:00
(0:13,1.1)
19:00
(0:13,1.1)
Great Job! (LR, PR)
Young, William So So 13:08 6:15 2.1 29/45 6/7 8/15 1/5 13:52
(0:44,5.3)
13:13
(0:05,0.6)
13:04 Great Job! (LY, LR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/8 82:06
0:35
3.04 5:24 5:17 5:29 22 5:24 85:38
(3:32,4.1)
83:45
(1:39,2.0)
83:34
(1:28,1.8%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Trevor Halsted (1), Corey Coates (2), Grayson Hough (4), Brian De La Mora (7), Dillon Shaw (8)
So 1st 5 1/5 60:52
0:47
2.1 5:48 5:37 5:59 26 5:48 64:25
(3:33,5.5)
63:13
(2:21,3.7)
62:17
(1:25,2.3%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Ryan Greenough (2), Reinert Toft (3), Daniel Gonzalez (4), Eliot Childress (7), Ian Bloise (10)
JV 1st 5 1/5 91:15
1:03
3.04 6:00 5:50 6:11 41 6:00 89:53 97:55
(6:40,6.8)
89:53 Your Team ROCKS! (LR) McConnell Harvey (2), Bryan Soto (3), Hamidreza Naemeh (4), Kabir Jensen (15), Matthew Weisker (17)
Fr 1st 5 3/5 65:03
1:02
2.1 6:12 5:53 6:22 73 5:48 65:27
(0:24,0.6)
69:00
(3:57,5.7)
59:31 Your Team ROCKS! (LY, LR) Paul Mohr (7), Nicolas Seban (13), Will McPherson (16), Shane Pesis (18), John Testerman (19)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kurt Ruegg Sr NAPA 15:40 5:09
2 Trevor Halsted Jr Davis High 16:05 5:17 1/7 1/15 2/16 17:05
(1:00)
16:19
(0:14)
16:19
(0:14)
Great Job! (LY, LR, PR)
3 Corey Coates Sr Davis High 16:16 5:21 2/7 2/15 1/10 16:11 16:11
4 Amjed Aboukhadijeh Sr OAK RIDGE 16:23 5:23
5 Grayson Hough Sr Davis High 16:28 5:25 3/7 3/15 1/8 18:07
(1:39)
16:48
(0:20)
16:48
(0:20)
Great Job! (LY, LR, PR)
6 Nathan Williams Sr OAK RIDGE 16:30 5:26
7 Roberto Rosas Sr GRACE DAVIS 16:33 5:27
8 Brian De La Mora Jr Davis High 16:37 5:28 4/7 4/15 1/8 17:48
(1:11)
17:09
(0:32)
17:09
(0:32)
Great Job! (LY, LR, PR)
9 Dillon Shaw Sr Davis High 16:40 5:29 5/7 5/15 1/8 17:06
(0:26)
17:18
(0:38)
17:06
(0:26)
Great Job! (LY, LR, PR)
10 Eric Jackson Jr MCCLATCHY 16:49 5:32
11 Jeroen Keukenkamp Jr OAK RIDGE 16:54 5:34
12 Philip Satow Jr SHELDON 16:57 5:35
13 Chriss Grimble Jr KENNEDY 17:06 5:38
14 Jasen Lee Jr KENNEDY 17:11 5:39
15 Javier Brambila Sr JOHANSEN 17:16 5:41
16 Andrew Musca Jr MODESTO 17:16 5:41
17 Bob Riestenberg Sr Davis High 17:17 5:41 6/7 6/15 1/8 17:54
(0:37)
17:20
(0:03)
17:20
(0:03)
Great Job! (LY, LR, PR)
18 Ryan Miller Jr FRANKLIN (EG) 17:18 5:41
19 Tommy Lomeli Jr LODI 17:24 5:43
20 Julian Patterson Sr FRANKLIN (EG) 17:27 5:44
21 Greg Waters So PLEASANT GROVE 17:30 5:45
22 Scott Valentine Sr NEVADA UNION 17:31 5:46
23 Ben Arriaga Jr FRANKLIN (EG) 17:32 5:46
24 Hernan Cortez Jr SHELDON 17:35 5:47
25 Demetri Wilright Sr FRANKLIN (EG) 17:41 5:49
26 Zack Leffler So TOKAY 17:43 5:50
27 Jamasen Rodriguez Jr MODESTO 17:45 5:50
28 Clay Mcnamee Jr OAK RIDGE 17:48 5:51
29 Merritt Pyeatt So MODESTO 17:50 5:52
30 Luke Morgan Sr FRANKLIN (EG) 17:53 5:53
31 Thomas Mcatee Jr NEVADA UNION 17:57 5:54
32 Zach Ramos-taylor So MCCLATCHY 18:00 5:55
33 Devin Duaime Jr LINCOLN (S) 18:01 5:56
34 Greg Barrier Sr OAK RIDGE 18:02 5:56
35 Matt Oliver Jr LINCOLN (S) 18:04 5:57
36 Johnny Nilsen So LINCOLN (S) 18:04 5:57
37 Flavio Castro Sr LOS BANOS 18:08 5:58
38 Dominic Castro-wehr So NEVADA UNION 18:13 6:00
39 Noah Heese Fr MODESTO 18:15 6:00
40 Jesse Lara Sr GRACE DAVIS 18:18 6:01
41 Sam Asher Jr NEVADA UNION 18:19 6:02
42 Evan Gillogley Sr KENNEDY 18:20 6:02
43 Tyler Robertson Sr MODESTO 18:23 6:03
44 Austin Metz Jr KENNEDY 18:24 6:03
45 Gaberiel Flores Jr GRACE DAVIS 18:25 6:03
46 Nick Talley Jr LINCOLN (S) 18:29 6:05
47 Dominic Frazier Jr LINCOLN (S) 18:32 6:06
48 Simon Lambert Jr NEVADA UNION 18:38 6:08
49 Sean Mcgee Sr NEVADA UNION 18:40 6:08
50 Rosendo Castro Sr LINCOLN (S) 18:43 6:09
51 Zachary Speno Jr OAK RIDGE 18:46 6:10
52 Oscar Perez Sr MODESTO 18:54 6:13
53 Alec Donahue Sr NEVADA UNION 19:01 6:15
54 Romero Valtierra So GRACE DAVIS 19:03 6:16
55 James Connelly So LINCOLN (S) 19:04 6:16
56 Braeden Van Deynze Jr Davis High 19:12 6:19 7/7 13/15 3/7 17:49 17:49 17:49
57 Justin Laguardia Sr FRANKLIN (EG) 19:12 6:19
58 Tyler Gee Sr KENNEDY 19:27 6:24
59 Koob Moua Sr KENNEDY 19:42 6:29
60 Nick Carlone Jr KENNEDY 19:50 6:31
61 Jeremy Mcconnell Jr FRANKLIN (EG) 20:17 6:40
62 Jack Lewis So MODESTO 20:28 6:44
63 Edwin Toro Fr GRACE DAVIS 20:52 6:52
64 Eric Mccray Sr GRACE DAVIS 21:24 7:02
65 Craig Mcfarlin Sr GRACE DAVIS 21:31 7:05
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 0:35
82:06
16:25
5:24
22 Trevor Halsted
Jr
16:05
5:17
1
Corey Coates
Sr
16:16
5:21
2
Grayson Hough
Sr
16:28
5:25
4
Brian De La Mora
Jr
16:37
5:28
7
Dillon Shaw
Sr
16:40
5:29
8
Bob Riestenb
Sr
17:17
5:41
13
Braeden Van Deynze
Jr
19:12
6:19
46
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 OAK RIDGE
2-2-2-2-2
Gap: 1:39
85:37
17:07
5:38
62 Amjed Aboukhad
Sr
16:23
5:23
3
Nathan Williams
Sr
16:30
5:26
5
Jeroen Keukenka
Jr
16:54
5:34
9
Clay Mcnamee
Jr
17:48
5:51
20
Greg Barrier
Sr
18:02
5:56
25
Zachary Speno
Jr
18:46
6:10
41




3 FRANKLIN (EG)
6-4-3-3-3
Gap: 0:35
87:51
17:34
5:47
86 Ryan Miller
Jr
17:18
5:41
14
Julian Patterso
Sr
17:27
5:44
15
Ben Arriaga
Jr
17:32
5:46
17
Demetri Wilright
Sr
17:41
5:49
18
Luke Morgan
Sr
17:53
5:53
22
Justin Laguardi
Sr
19:12
6:19
47
Jeremy Mcconnel
Jr
20:17
6:40
51
4 MODESTO
5-5-4-4-4
Gap: 1:07
89:29
17:54
5:53
114 Andrew Musca
Jr
17:16
5:41
12
Jamasen Rodrigue
Jr
17:45
5:50
19
Merritt Pyeatt
So
17:50
5:52
21
Noah Heese
Fr
18:15
6:00
29
Tyler Robertso
Sr
18:23
6:03
33
Oscar Perez
Sr
18:54
6:13
42
Jack Lewis
So
20:28
6:44
52
5 KENNEDY
4-3-5-5-5
Gap: 2:21
90:28
18:06
5:57
135 Chriss Grimble
Jr
17:06
5:38
10
Jasen Lee
Jr
17:11
5:39
11
Evan Gillogle
Sr
18:20
6:02
32
Austin Metz
Jr
18:24
6:03
34
Tyler Gee
Sr
19:27
6:24
48
Koob Moua
Sr
19:42
6:29
49
Nick Carlone
Jr
19:50
6:31
50
6 NEVADA UNION
7-7-6-6-6
Gap: 1:07
90:38
18:08
5:58
136 Scott Valentin
Sr
17:31
5:46
16
Thomas Mcatee
Jr
17:57
5:54
23
Dominic Castro-w
So
18:13
6:00
28
Sam Asher
Jr
18:19
6:02
31
Simon Lambert
Jr
18:38
6:08
38
Sean Mcgee
Sr
18:40
6:08
39
Alec Donahue
Sr
19:01
6:15
43
7 LINCOLN (S)
8-8-8-7-7
Gap: 0:31
91:10
18:14
6:00
150 Devin Duaime
Jr
18:01
5:56
24
Matt Oliver
Jr
18:04
5:57
26
Johnny Nilsen
So
18:04
5:57
27
Nick Talley
Jr
18:29
6:05
36
Dominic Frazier
Jr
18:32
6:06
37
Rosendo Castro
Sr
18:43
6:09
40
James Connelly
So
19:04
6:16
45
8 GRACE DAVIS
3-6-7-8-8
Gap: 4:19
93:11
18:38
6:08
168 Roberto Rosas
Sr
16:33
5:27
6
Jesse Lara
Sr
18:18
6:01
30
Gaberiel Flores
Jr
18:25
6:03
35
Romero Valtierr
So
19:03
6:16
44
Edwin Toro
Fr
20:52
6:52
53
Eric Mccray
Sr
21:24
7:02
54
Craig Mcfarlin
Sr
21:31
7:05
55
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Caton Avilla Fr PLEASANT GROVE 11:30 5:29
2 Ryan Greenough So Davis High 11:47 5:37 1/7 1/15 2/12 12:39
(0:52)
11:53
(0:06)
11:53
(0:06)
Great Job! (LY, LR, PR)
3 Reinert Toft So Davis High 11:51 5:39 2/7 2/15 1/8 12:52
(1:01)
12:02
(0:11)
12:02
(0:11)
Great Job! (LY, LR, PR)
4 Daniel Gonzalez So Davis High 12:15 5:50 3/7 3/15 1/5 13:21
(1:06)
12:23
(0:08)
12:23
(0:08)
Great Job! (LY, LR, PR)
5 Derek Caples So KENNEDY 12:17 5:51
6 Dylan Garbutt Fr KENNEDY 12:17 5:51
7 James Wilson So MCNAIR 12:20 5:52
8 Eliot Childress So Davis High 12:25 5:55 4/7 5/15 1/5 12:46
(0:21)
12:46
(0:21)
Great Job! (LR, PR)
9 Hunter Ramos So FRANKLIN (EG) 12:26 5:55
10 Peter Roediger So NEVADA UNION 12:27 5:56
11 Alex Glaeser So FRANKLIN (EG) 12:32 5:58
12 Ian Bloise So Davis High 12:34 5:59 5/7 6/15 1/5 12:41
(0:07)
12:34 Great Job! (LR)
13 Ron Barton So TURLOCK 12:35 6:00
14 Partick Cleary So MODESTO 12:37 6:00
15 Adam Pearson Fr NAPA 12:37 6:00
16 Michael Anderson So KENNEDY 12:38 6:01
17 Kyle Andersen So ARMIJO 12:40 6:02
18 Chris Wilson So FRANKLIN (S) 12:44 6:04
19 Arthur Cooper So FRANKLIN (EG) 12:46 6:05
20 Zach Zapata So MCNAIR 12:51 6:07
21 Jorge Flores So FRANKLIN (S) 12:52 6:08
22 Kyle Kishineff Fr PLEASANT GROVE 12:54 6:09
23 Stephen Foster Fr KENNEDY 12:55 6:09
24 Juan Aceves So TURLOCK 12:57 6:10
25 Josh Hansen So FRANKLIN (EG) 13:02 6:12
26 Chris Quan Fr PLEASANT GROVE 13:03 6:13
27 Justin Hobaugh Fr NAPA 13:05 6:14
28 Casey Teague So FRANKLIN (EG) 13:07 6:15
29 William Young So Davis High 13:08 6:15 6/7 8/15 1/5 13:52
(0:44)
13:13
(0:05)
13:04 Great Job! (LY, LR)
30 Austin Wu So FRANKLIN (EG) 13:09 6:16
31 Everest Robinson Fr NAPA 13:14 6:18
32 Noah Henry So Davis High 13:16 6:19 7/7 10/15 1/5 13:45
(0:29)
13:53
(0:37)
13:45
(0:29)
Great Job! (LY, LR, PR)
33 Salvatore Angrisani Fr KENNEDY 13:17 6:20
34 Matthew Hatcher So PLEASANT GROVE 13:23 6:22
35 Josh Rau So ENOCHS 13:24 6:23
36 Forrest Grandbois-smit So PLEASANT GROVE 13:25 6:23
37 Luis Montes So FRANKLIN (EG) 13:27 6:24
38 Scott Shijo So KENNEDY 13:30 6:26
39 Matthew Pimentel So KENNEDY 13:38 6:30
40 Anthony Bardessano So NAPA 13:46 6:33
41 Jefferson Barstad Fr PLEASANT GROVE 13:50 6:35
42 Avery Hill Fr NAPA 13:53 6:37
43 William Abajian So NAPA 13:58 6:39
44 Diego Aguirre Fr NAPA 14:12 6:46
45 Eddie Schmidt So PLEASANT GROVE 14:36 6:57
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
2-1-1-1-1
Gap: 0:47
60:52
12:10
5:48
26 Ryan Greenoug
So
11:47
5:37
2
Reinert Toft
So
11:51
5:39
3
Daniel Gonzalez
So
12:15
5:50
4
Eliot Childres
So
12:25
5:55
7
Ian Bloise
So
12:34
5:59
10
William Young
So
13:08
6:15
20
Noah Henry
So
13:16
6:19
23
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 KENNEDY
3-2-2-2-2
Gap: 1:00
63:24
12:41
6:02
62 Derek Caples
So
12:17
5:51
5
Dylan Garbutt
Fr
12:17
5:51
6
Michael Anderson
So
12:38
6:01
12
Stephen Foster
Fr
12:55
6:09
15
Salvator Angrisan
Fr
13:17
6:20
24
Scott Shijo
So
13:30
6:26
28
Matthew Pimentel
So
13:38
6:30
29
3 FRANKLIN (EG)
4-4-3-3-3
Gap: 0:41
63:53
12:47
6:05
65 Hunter Ramos
So
12:26
5:55
8
Alex Glaeser
So
12:32
5:58
9
Arthur Cooper
So
12:46
6:05
13
Josh Hansen
So
13:02
6:12
16
Casey Teague
So
13:07
6:15
19
Austin Wu
So
13:09
6:16
21
Luis Montes
So
13:27
6:24
27
4 PLEASANT GROVE
1-3-4-4-4
Gap: 1:55
64:15
12:51
6:07
83 Caton Avilla
Fr
11:30
5:29
1
Kyle Kishinef
Fr
12:54
6:09
14
Chris Quan
Fr
13:03
6:13
17
Matthew Hatcher
So
13:23
6:22
25
Forrest Grandboi
So
13:25
6:23
26
Jefferso Barstad
Fr
13:50
6:35
31
Eddie Schmidt
So
14:36
6:57
35
5 NAPA
5-5-5-5-5
Gap: 1:16
66:35
13:19
6:20
113 Adam Pearson
Fr
12:37
6:00
11
Justin Hobaugh
Fr
13:05
6:14
18
Everest Robinson
Fr
13:14
6:18
22
Anthony Bardessa
So
13:46
6:33
30
Avery Hill
Fr
13:53
6:37
32
William Abajian
So
13:58
6:39
33
Diego Aguirre
Fr
14:12
6:46
34
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jonah Bryan Jr DEL CAMPO 17:34 5:47
2 McConnell Harvey Jr Davis High 17:44 5:50 1/8 7/15 2/9 18:09
(0:25)
18:09
(0:25)
Great Job! (LR, PR)
3 Bryan Soto Sr Davis High 17:58 5:55 2/8 8/15 1/7 18:25
(0:27)
18:41
(0:43)
18:25
(0:27)
Great Job! (LY, LR, PR)
4 Hamidreza Naemeh Jr Davis High 18:02 5:56 3/8 9/15 1/7 18:31
(0:29)
18:31
(0:29)
Great Job! (LR, PR)
5 Joey Brennan Sr DEL CAMPO 18:05 5:57
6 Carson Wignall Jr JESUIT 18:07 5:58
7 Garrett Hawkins Jr DEL CAMPO 18:08 5:58
8 Preston Daniels Jr JESUIT 18:13 6:00
9 Nick Crouch Jr JESUIT 18:15 6:00
10 John Ricca Jr JESUIT 18:16 6:01
11 Cody Alderman Jr DEL CAMPO 18:23 6:03
12 Jeremy Verke Jr JESUIT 18:31 6:05
13 Andrew Brooks Sr ROCKLIN 18:34 6:06
14 Bryan Edwards Sr ROCKLIN 18:38 6:08
15 Kabir Jensen Jr Davis High 18:44 6:10 4/8 10/15 3/5 18:59
(0:15)
18:59
(0:15)
Great Job! (LR, PR)
16 James Oys Jr JESUIT 18:44 6:10
17 Matthew Weisker Jr Davis High 18:47 6:11 5/8 11/15 2/5 19:00
(0:13)
19:00
(0:13)
Great Job! (LR, PR)
18 Jeremiah Ziebert Jr JESUIT 18:48 6:11
19 Tristan Trotter Sr NEVADA UNION 18:49 6:11
20 James Morrill Sr ROCKLIN 18:52 6:12
21 Yale Santos So WOODCREEK 18:54 6:13
22 Henry Stroud Sr JESUIT 18:55 6:13
23 John Lawson Jr NEVADA UNION 18:59 6:15
24 Grant Akiyama So DEL CAMPO 19:00 6:15
25 Kieran Noble-Goodman Sr Davis High 19:04 6:16 6/8 12/15 2/5 19:22
(0:18)
19:18
(0:14)
Great Job! (LR, PR)
26 James Dutta Jr OAK RIDGE 19:04 6:16
27 Joey Rodrigues Jr NEVADA UNION 19:05 6:17
28 Aaron Letay Jr DEL CAMPO 19:05 6:17
29 Tyler Rodgers Jr LINCOLN (S) 19:09 6:18
30 Jj Dekker So WOODCREEK 19:13 6:19
31 Andy Qutami Jr VACAVILLE 19:13 6:19
32 Breece Skaggs Jr LINCOLN (S) 19:15 6:20
33 Cody Moraga Sr ROCKLIN 19:22 6:22
34 Eduardo Rodriguez Jr LINCOLN (S) 19:25 6:23
35 Daniel Coulter So WOODCREEK 19:30 6:25
36 Matt Wall Jr Davis High 19:35 6:27 7/8 14/15 2/3 19:31 19:31
37 Matthew Kinkle Jr Davis High 19:46 6:30 8/8 15/15 2/2 19:14 19:14
38 Walker Davis Jr NEVADA UNION 19:52 6:32
39 Garrett Watkins Jr ROCKLIN 20:20 6:41
40 Brad Ross Jr DEL CAMPO 20:24 6:43
41 Abhi Ardagh Jr NEVADA UNION 20:32 6:45
42 Ranjit Sawanni Sr ROCKLIN 20:40 6:48
43 Michael Mcgee Jr NEVADA UNION 21:16 7:00
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
2-1-1-1-1
Gap: 1:03
91:15
18:15
6:00
41 McConnel Harvey
Jr
17:44
5:50
2
Bryan Soto
Sr
17:58
5:55
3
Hamidrez Naemeh
Jr
18:02
5:56
4
Kabir Jensen
Jr
18:44
6:10
15
Matthew Weisker
Jr
18:47
6:11
17
Kieran Noble-Go
Sr
19:04
6:16
23
Matt Wall
Jr
19:35
6:27
27
Your Team ROCKS! (LR)
2 JESUIT
3-3-3-3-2
Gap: 0:24
91:22
18:16
6:01
45 Carson Wignall
Jr
18:07
5:58
6
Preston Daniels
Jr
18:13
6:00
8
Nick Crouch
Jr
18:15
6:00
9
John Ricca
Jr
18:16
6:01
10
Jeremy Verke
Jr
18:31
6:05
12
James Oys
Jr
18:44
6:10
16
Jeremiah Ziebert
Jr
18:48
6:11
18
3 DEL CAMPO
1-2-2-1-3
Gap: 1:26
91:10
18:14
6:00
46 Jonah Bryan
Jr
17:34
5:47
1
Joey Brennan
Sr
18:05
5:57
5
Garrett Hawkins
Jr
18:08
5:58
7
Cody Alderman
Jr
18:23
6:03
11
Grant Akiyama
So
19:00
6:15
22
Aaron Letay
Jr
19:05
6:17
25
Brad Ross
Jr
20:24
6:43
30
4 ROCKLIN
4-4-4-4-4
Gap: 1:46
95:46
19:09
6:18
102 Andrew Brooks
Sr
18:34
6:06
13
Bryan Edwards
Sr
18:38
6:08
14
James Morrill
Sr
18:52
6:12
20
Cody Moraga
Sr
19:22
6:22
26
Garrett Watkins
Jr
20:20
6:41
29
Ranjit Sawanni
Sr
20:40
6:48
32




5 NEVADA UNION
5-5-5-5-5
Gap: 1:43
97:17
19:27
6:24
123 Tristan Trotter
Sr
18:49
6:11
19
John Lawson
Jr
18:59
6:15
21
Joey Rodrigue
Jr
19:05
6:17
24
Walker Davis
Jr
19:52
6:32
28
Abhi Ardagh
Jr
20:32
6:45
31
Michael Mcgee
Jr
21:16
7:00
33




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Carter Duerksen Fr TRACY 11:45 5:36
2 Evan Baxter Fr OAK RIDGE 11:53 5:40
3 Clayton Lenz Fr LINCOLN (S) 12:08 5:47
4 Dusty Armstrong Fr OAK RIDGE 12:14 5:50
5 Zachary Thornton Fr OAK RIDGE 12:15 5:50
6 Jake Zeltner Fr OAK RIDGE 12:16 5:50
7 Marcos Conde Fr OAK RIDGE 12:18 5:51
8 Paul Mohr Fr Davis High 12:21 5:53 1/8 4/15 4/11 12:45
(0:24)
12:44
(0:23)
Great Job! (LR, PR)
9 Sean Bradley Fr SHELDON 12:27 5:56
10 Cooper Gill Fr LINCOLN (S) 12:30 5:57
11 Camden Harris Fr LINCOLN (S) 12:35 6:00
12 Matthew Mellor Fr LODI 12:36 6:00
13 Andrew Talley Fr LINCOLN (S) 12:36 6:00
14 Blake Simas Fr LINCOLN (S) 12:46 6:05
15 Kael Newton Fr NEVADA UNION 12:47 6:05
16 Nicolas Seban Fr Davis High 12:47 6:05 2/8 7/15 3/7 13:11
(0:24)
13:11
(0:24)
Great Job! (LR, PR)
17 Austin Costa Fr LODI 12:51 6:07
18 Donovan Davis Fr MODESTO 13:05 6:14
19 Will McPherson Fr Davis High 13:11 6:17 3/8 9/15 3/5 13:30
(0:19)
13:30
(0:19)
Great Job! (LR, PR)
20 Andrew Bayer Fr FRANKLIN (EG) 13:12 6:17
21 Chris Carney Fr LINCOLN (S) 13:13 6:18
22 Nathan Barnes Fr FRANKLIN (EG) 13:19 6:20
23 Shane Pesis Fr Davis High 13:21 6:21 4/8 11/15 3/5 13:07 13:07
24 John Testerman Fr Davis High 13:23 6:22 5/8 12/15 3/5 14:13
(0:50)
13:56
(0:33)
Great Job! (LR, PR)
25 Robert Sekerak Fr NEVADA UNION 13:26 6:24
26 Robert Cherry Fr MODESTO 13:27 6:24
27 Connor Phillips Fr LODI 13:38 6:30
28 Kevin Luong Fr MONTEREY TRAIL 13:39 6:30
29 Chris Gleason Fr LINCOLN (S) 13:43 6:32
30 Alec Fromm Fr LODI 13:43 6:32
31 Devaugn Ogles Fr KENNEDY 13:50 6:35
32 Andrew Diaz Fr Davis High 13:51 6:36 6/8 13/15 2/5 13:50 13:50
33 Andrew Solis Fr MODESTO 13:55 6:38
34 Andrew Fonda Fr LODI 13:56 6:38
35 Anthony Piombo Fr LODI 13:58 6:39
36 Jason Harris Fr Davis High 14:07 6:43 7/8 14/15 2/4 14:03 13:38
37 William Shewfelt Fr MODESTO 14:08 6:44
38 Alek Pedron Fr MODESTO 14:19 6:49
39 Joshua Michael Fr OAK RIDGE 14:22 6:50
40 Carlos Ascencio Fr MODESTO 14:24 6:51
41 Dylan Woods Fr LODI 14:31 6:55
42 Conor Lee-Smith Fr Davis High 15:10 7:13 8/8 15/15 1/1 16:15
(1:05)
16:15
(1:05)
Great Job! (LR, PR)
43 Miguel Robledo Fr MODESTO 16:01 7:38
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 OAK RIDGE
1-1-1-1-1
Gap: 0:25
60:56
12:11
5:48
19 Evan Baxter
Fr
11:53
5:40
1
Dusty Armstron
Fr
12:14
5:50
3
Zachary Thornton
Fr
12:15
5:50
4
Jake Zeltner
Fr
12:16
5:50
5
Marcos Conde
Fr
12:18
5:51
6
Joshua Michael
Fr
14:22
6:50
31




2 LINCOLN (S)
2-2-2-2-2
Gap: 0:38
62:35
12:31
5:58
42 Clayton Lenz
Fr
12:08
5:47
2
Cooper Gill
Fr
12:30
5:57
8
Camden Harris
Fr
12:35
6:00
9
Andrew Talley
Fr
12:36
6:00
11
Blake Simas
Fr
12:46
6:05
12
Chris Carney
Fr
13:13
6:18
17
Chris Gleason
Fr
13:43
6:32
22
3 Davis High
3-3-3-3-3
Gap: 1:02
65:03
13:01
6:12
73 Paul Mohr
Fr
12:21
5:53
7
Nicolas Seban
Fr
12:47
6:05
13
Will McPherso
Fr
13:11
6:17
16
Shane Pesis
Fr
13:21
6:21
18
John Testerma
Fr
13:23
6:22
19
Andrew Diaz
Fr
13:51
6:36
24
Jason Harris
Fr
14:07
6:43
28
Your Team ROCKS! (LY, LR)
4 LODI
4-4-4-4-4
Gap: 1:20
66:44
13:21
6:21
94 Matthew Mellor
Fr
12:36
6:00
10
Austin Costa
Fr
12:51
6:07
14
Connor Phillips
Fr
13:38
6:30
21
Alec Fromm
Fr
13:43
6:32
23
Andrew Fonda
Fr
13:56
6:38
26
Anthony Piombo
Fr
13:58
6:39
27
Dylan Woods
Fr
14:31
6:55
33
5 MODESTO
5-5-5-5-5
Gap: 1:14
68:54
13:47
6:34
119 Donovan Davis
Fr
13:05
6:14
15
Robert Cherry
Fr
13:27
6:24
20
Andrew Solis
Fr
13:55
6:38
25
William Shewfelt
Fr
14:08
6:44
29
Alek Pedron
Fr
14:19
6:49
30
Carlos Ascencio
Fr
14:24
6:51
32
Miguel Robledo
Fr
16:01
7:38
34
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Carter Duerksen, Fr, 11:45, TRACY OAK RIDGE, 60:56, 19
Fr D2 Brynn Sargent, Fr, 11:44, BELLA VISTA BELLA VISTA, 60:52, 27
Fr D3 Justin Giardino, Fr, 12:46, DIXON DEL ORO, 67:39, 36
Fr D4 Adam Lundel, Fr, 12:30, HUGHSON HUGHSON, 67:14, 18
Fr D5 Justin Johnson, So, 21:14, VICTORY CHRISTI , 0:00,
JV D12 Jonah Bryan, Jr, 17:34, DEL CAMPO DAVIS SR., 91:15, 41
JV D345 Cameron Brown, So, 18:37, PLACER DEL ORO, 97:44, 25
So D1 Caton Avilla, Fr, 11:30, PLEASANT GROVE DAVIS SR., 60:52, 26
So D2 Phelan Mckinney, So, 11:31, BELLA VISTA BELLA VISTA, 61:05, 51
So D3 Cory Gutierrez, So, 12:11, UNION MINE EL DORADO, 65:03, 42
So D4 Ricky Van Dyke, So, 12:14, ARGOANUT COSUMNES OAKS, 66:48, 42
So D5 Alexander Lappas, So, 13:56, JIM ELLIOT CHRI JIM ELLIOT CHRI, 75:21, 15
V D1 Kurt Ruegg, Sr, 15:40, NAPA DAVIS SR., 82:06, 22
V D2 Josh Mercado, Sr, 16:16, DEL CAMPO DEL CAMPO, 84:44, 71
V D3 Chris Kigar, Jr, 16:00, EL CAMINO PLACER, 87:00, 46
V D4 Matt Airola, Sr, 16:38, BRET HARTE BRET HARTE, 89:43, 65
V D5 Nathan Jackson, Jr, 16:59, BIG VALLEY CHRI SACRAMENTO COUN, 101:01, 56

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Laurel Darragh, Fr, 14:00, DAVIS SR. DAVIS SR., 71:24, 16
F/S D2 Kellie Schmitt, Fr, 13:18, CASA ROBLE BELLA VISTA, 72:20, 29
F/S D3 Taylor Schairer, Fr, 14:08, DEL ORO DEL ORO, 73:26, 20
F/S D4 Rebecca Hull, Fr, 14:53, LIBERTY RANCH LIBERTY RANCH, 80:14, 53
F/S D5 Julia Lippert, So, 16:52, JIM ELLIOT CHRI , 0:00,
JV D12 Erin Matranga, Jr, 20:18, ST FRANCIS ST FRANCIS, 110:45, 31
JV D345 Kelsey Seaman, Sr, 22:30, DEL ORO DEL ORO, 117:48, 26
V D1 Hayley Scott, Sr, 19:02, OAK RIDGE OAK RIDGE, 98:53, 38
V D2 Karlie Garcia, Fr, 18:11, OAKMONT WOODCREEK, 102:37, 61
V D3 Emma Freeman, Jr, 19:13, DEL ORO DEL ORO, 101:23, 45
V D4 Breanne Mitchell, Jr, 19:56, BEAR RIVER BRET HARTE, 109:33, 52
V D5 Eleah Miner, So, 23:02, VICTORY CHRISTI VICTORY CHRISTI, 128:39, 15