Davis High Results from the Lagoon Valley Classic at Lagoon Valley Park on 9/4/10

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Ainsworth, Julia Sr JV 17:44.93 8:52 2 29/126 6/12 18/32 1/9 20:26
(2:41,13.2)
20:26
(2:41,13.2)
15:33 Great Job! (LR, PR, SBP)
Calhoun, Grace So F/S 15:48.77 7:54 2 20/110 4/20 5/32 2/10 14:02
Cox, Siena Fr F/S 20:47.74 10:24 2 97/110 20/20 32/32 1/1
Daggett, Laura So F/S 16:53.24 8:27 2 38/110 9/20 12/32 1/3
Darragh, Laurel So F/S 14:06.34 7:03 2 3/110 2/20 2/32 1/20 12:15 Great Job! (SBP)
Dooley, Kathy Sr V 22:53.97 7:38 3 49/104 5/6 5/6 3/13 22:19
Drown, Marta So F/S 18:25.45 9:13 2 70/110 17/20 25/32 1/1
Duplantier, Amelia Jr JV 18:06.07 9:03 2 31/126 7/12 23/32 1/6
Fowler, Natasha Sr JV 16:04.38 8:02 2 6/126 2/12 6/32 2/20 15:34 15:34 15:34 15:34 Great Job! (SBP)
Fung, Samantha So F/S 16:40.35 8:20 2 31/110 7/20 9/32 1/5 17:52
(1:12,6.7)
17:52
(1:12,6.7)
17:52
(1:12,6.7)
15:00 Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
Goss, Kelly Jr V 21:53.27 7:18 3 33/104 3/6 3/6 5/18 22:19
(0:26,1.9)
Great Job! (DPR)
Hart, Amanda Jr JV 19:18.38 9:39 2 69/126 10/12 28/32 2/6 18:05 18:05 18:05 15:40
Hashimoto, Erika Sr V 24:06.63 8:02 3 67/104 6/6 6/6 3/10 24:42
(0:35,2.4)
Great Job! (DPR)
James, Lauren So F/S 16:51.34 8:26 2 37/110 8/20 11/32 1/5 22:23
(5:32,24.7)
22:23
(5:32,24.7)
22:23
(5:32,24.7)
15:59 Great Job! (LY, LR, PR)
Joerger, Michaela Fr F/S 17:59.03 9:00 2 61/110 13/20 19/32 1/1
Khodayari, Natalia Fr F/S 17:31.35 8:46 2 51/110 11/20 14/32 1/2 Great Job! (SBP)
Labelle, Jocelyn Sr JV 16:41.66 8:21 2 11/126 3/12 10/32 2/16 16:19 16:19 13:55
Latsch, Kate Jr V 21:29.41 7:10 3 24/104 1/6 1/6 12/22 22:14
(0:45,3.3)
Great Job! (DPR)
LeFlore, Monica So F/S 17:59.74 9:00 2 62/110 14/20 20/32 1/1 17:55 17:55 17:55 16:16 Great Job! (SBP)
Leyva, Hannah Fr F/S 16:21.19 8:11 2 28/110 5/20 7/32 2/7
Ma, Michaela So F/S 16:21.88 8:11 2 29/110 6/20 8/32 1/5 Great Job! (SBP)
McFarland, Brigitte Fr F/S 18:00.11 9:00 2 63/110 15/20 21/32 1/1
Mullen, Tara Fr F/S 17:04.04 8:32 2 43/110 10/20 13/32 1/3 Great Job! (SBP)
Niva, Elisa Sr JV 20:00.38 10:00 2 87/126 11/12 29/32 2/3 Great Job! (SBP)
Parenzin, Ciara Jr JV 17:40.53 8:50 2 26/126 5/12 17/32 1/12 16:52 16:52 16:52 14:37
Perlman, Brenna Jr JV 17:38.14 8:49 2 23/126 4/12 15/32 2/13 14:04 Great Job! (SBP)
Pesis, Emma Sr JV 18:20.16 9:10 2 38/126 8/12 24/32 1/6 18:29
(0:09,0.8)
18:29
(0:09,0.8)
18:29
(0:09,0.8)
15:03 Great Job! (LY, LR, PR)
Savoia, Erin Sr JV 20:15.08 10:08 2 93/126 12/12 30/32 2/2 19:54 19:54 18:57 16:27
Schmidl, Valerie Sr JV 15:43.02 7:52 2 3/126 1/12 4/32 2/24 16:03
(0:20,2.1)
16:03
(0:20,2.1)
15:19 13:41 Great Job! (LY, LR, SBP)
Simon, Shauna So F/S 15:39.25 7:50 2 15/110 3/20 3/32 2/16 17:56
(2:16,12.7)
17:56
(2:16,12.7)
17:56
(2:16,12.7)
14:19 Great Job! (LY, LR, PR)
Stebbins, Lindsay Jr V 22:24.58 7:28 3 41/104 4/6 4/6 4/15 20:19
Stephens, Rose So F/S 17:38.81 8:49 2 55/110 12/20 16/32 1/1 Great Job! (SBP)
Tanaka, Kiki So F/S 20:35.57 10:18 2 93/110 19/20 31/32 1/1 Great Job! (SBP)
Teaford, Laney So F/S 13:39.98 6:50 2 2/110 1/20 1/32 2/25 Great Job! (SBP)
Tripathi, Pooja Fr F/S 18:01.17 9:01 2 64/110 16/20 22/32 1/1
Valdes, Raquel So F/S 19:17.97 9:39 2 82/110 18/20 27/32 1/1 Great Job! (SBP)
Williams, Tess Jr V 21:31.23 7:10 3 27/104 2/6 2/6 9/20 20:42 20:42 20:42 19:51
Yang, Lin Jr JV 18:25.47 9:13 2 42/126 9/12 26/32 1/6 18:23 18:23 18:23 15:01
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 4/13 110:12
1:25
3 7:21 7:10 7:38 129 6:53 98:01 98:01 95:54 Kate Latsch (17), Tess Williams (20), Kelly Goss (25), Lindsay Stebbins (30), Kathy Dooley (37)
JV 1st 5 1/12 83:48
1:58
2 8:23 7:52 8:50 63 8:23 79:51 79:51 75:18 Valerie Schmidl (3), Natasha Fowler (6), Jocelyn Labelle (11), Brenna Perlman (20), Ciara Parenzin (23)
JV 2nd 5 1/6 91:55
1:33
2 9:12 8:52 9:39 20 9:12 89:06 89:06 84:32 Julia Ainsworth (1), Amelia Duplantier (2), Emma Pesis (3), Lin Yang (4), Amanda Hart (10)
F/S 1st 5 2/7 75:36
2:41
2 7:34 6:50 8:11 47 7:26 76:27
(0:52,1.1)
76:27
(0:52,1.1)
74:39 Your Team ROCKS! (LY, LR) Laney Teaford (2), Laurel Darragh (3), Shauna Simon (12), Grace Calhoun (14), Hannah Leyva (16)
F/S 2nd 5 1/3 83:51
0:42
2 8:23 8:11 8:32 21 8:23 85:10
(1:20,1.6)
85:10
(1:20,1.6)
81:05 Your Team ROCKS! (LY, LR) Michaela Ma (1), Samantha Fung (2), Lauren James (5), Laura Daggett (6), Tara Mullen (7)
F/S 3rd 5 1/1 89:09
0:29
2 8:55 8:46 9:00 15 8:55 89:34
(0:25,0.5)
89:34
(0:25,0.5)
86:55 Your Team ROCKS! (LY, LR) Natalia Khodayari (1), Rose Stephens (2), Michaela Joerger (3), Monica LeFlore (4), Brigitte McFarland (5)
F/S 4th 5 1/1 97:08
2:47
2 9:43 9:01 10:24 15 9:43 98:49
(1:41,1.7)
98:49
(1:41,1.7)
93:52 Your Team ROCKS! (LY, LR) Pooja Tripathi (1), Marta Drown (2), Raquel Valdes (3), Kiki Tanaka (4), Siena Cox (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jessie Petersen Carlmont 18:21.62 6:07
2 Natalie Dimits Livermore 18:33.65 6:11
3 Jerriann Wells Pleasant Grove 19:16.89 6:26
4 Katie Westerterp Lodi 19:42.18 6:34
5 Sarah Schreck Carlmont 19:49.11 6:36
6 Brooke Ruppenthal Ponderosa 20:05.45 6:42
7 Mei-lin Okino Carlmont 20:11.89 6:44
8 Sierra Kennedy Vacaville 20:14.31 6:45
9 Sara Lack Bella Vista 20:21.68 6:47
10 Carmen Martinez Freedom 20:24.12 6:48
11 Ashley Feldkamp Bella Vista 20:25.78 6:49
12 Elizabeth Bokum Vacaville 20:38.5 6:53
13 Kiley Zeitler Livermore 20:41.58 6:54
14 Taylor Brown Sunnyside 20:42.1 6:54
15 Melissa Copley Ponderosa 20:43.84 6:55
16 Lisa Tilcock Freedom 20:54.28 6:58
17 Caitlin Devlin Monterey Trail 21:06.19 7:02
18 Rachael Lacey Bella Vista 21:06.51 7:02
19 Natalie Martineau Vacaville 21:09.22 7:03
20 Brenley Noori Lodi 21:11.28 7:04
21 Justine Capoot Will C. Wood 21:18.92 7:06
22 Kai Muskat Vacaville 21:23.91 7:08
23 Jessica Terry Bella Vista 21:26.15 7:09
24 Kate Latsch Jr Davis High 21:29.41 7:10 1/6 1/6 12/22
25 Autumn Edgar Bella Vista 21:29.67 7:10
26 Victoria Everett Will C. Wood 21:30.15 7:10
27 Tess Williams Jr Davis High 21:31.23 7:10 2/6 2/6 9/20 20:42 20:42 20:42
28 Corin Soelberg Carlmont 21:37.99 7:13
29 Stephanie Siemens Deer Valley 21:40.18 7:13
30 Sydney Olagaray Lodi 21:40.66 7:14
31 Jocelyn Schmidt Bella Vista 21:50.44 7:17
32 Kelly Lemons Kennedy 21:52.39 7:17
33 Kelly Goss Jr Davis High 21:53.27 7:18 3/6 3/6 5/18
34 Erin Gove Will C. Wood 21:57.63 7:19
35 Rosa Valdes Vanden 22:03.64 7:21
36 Diana Torres Sheldon 22:04.64 7:22
37 Jenna Lambert Ponderosa 22:12.91 7:24
38 Amity Gregg Livermore 22:14.96 7:25
39 Margaret Geppert Pleasant Grove 22:17.57 7:26
40 Amanda Rodriguez River City 22:18.44 7:26
41 Lindsay Stebbins Jr Davis High 22:24.58 7:28 4/6 4/6 4/15
42 Raylene Nunez Sunnyside 22:31.66 7:31
43 Jessica Feng Kennedy 22:33.27 7:31
44 Hanisha Marshall Sunnyside 22:38.15 7:33
45 Yuliana Landeros Sheldon 22:43.09 7:34
46 Brianna Luna River City 22:43.82 7:35
47 Brianna Alatorre Rodriguez 22:44.3 7:35
48 Nicole Ehman Vacaville 22:48.68 7:36
49 Kathy Dooley Sr Davis High 22:53.97 7:38 5/6 5/6 3/13
50 Christina Deleon Rodriguez 22:55.55 7:39
51 Jamie Burchett Deer Valley 22:59.53 7:40
52 Hannah Schmidt Pleasant Grove 23:01.25 7:40
53 Marissa Higgins Freedom 23:06.59 7:42
54 Antonia Salvitti Fairfield 23:09.77 7:43
55 Lindsay Hendershott Carlmont 23:13.07 7:44
56 Taili Ni McClatchy 23:20.66 7:47
57 Irene Padilla Rodriguez 23:26.34 7:49
58 Alicia Rickli Deer Valley 23:29.21 7:50
59 Kelsey Lucas Vacaville 23:32.6 7:51
60 Essy Ruiz Vacaville 23:41.59 7:54
61 Kassandra Corrigan Sheldon 23:47.13 7:56
62 Paige Peck Will C. Wood 23:52.27 7:57
63 Cande Salazar Deer Valley 23:57.37 7:59
64 Katie O'connor Lodi 24:01.02 8:00
65 Cindy Ma Franklin (eg) 24:04.07 8:01
66 Sierra Fernandez Will C. Wood 24:04.77 8:02
67 Erika Hashimoto Sr Davis High 24:06.63 8:02 6/6 6/6 3/10
68 Heather Yang Sheldon 24:10.04 8:03
69 Katie Coyle Franklin (eg) 24:18.57 8:06
70 Marcia Leon Sheldon 24:30.09 8:10
71 Yvette Croteau Bella Vista 24:31.75 8:11
72 Maria Woodson Pleasant Grove 24:32.95 8:11
73 Danielle Bidegan Sunnyside 24:58.14 8:19
74 Tania Landeros Sheldon 24:59.95 8:20
75 Katelyn Raschein Franklin (eg) 25:15.6 8:25
76 Stephanie Kinser Franklin (eg) 25:15.86 8:25
77 Leann Castle Franklin (eg) 25:21.52 8:27
78 Natalie Berania Pleasant Grove 25:24.74 8:28
79 Brittany Burrows Ponderosa 25:29.52 8:30
80 Sam Schmidt Lodi 25:30.95 8:30
81 Sydney Simmen Pleasant Grove 25:37.69 8:33
82 Abigail Garibay Sunnyside 25:38.45 8:33
83 Heidi Bennion Rodriguez 25:48.4 8:36
84 Sachi Prim Franklin (eg) 25:55.95 8:39
85 Ashton Cambell Will C. Wood 26:06 8:42
86 Remington George Will C. Wood 26:06.29 8:42
87 Caitlyn Raymond Franklin (eg) 26:10.19 8:43
88 Karin Zehm Vanden 26:11.27 8:44
89 Sarah Ogden Deer Valley 26:37.3 8:52
90 Araceli Cisneros Stagg 26:50.32 8:57
91 Amanda Rea Sunnyside 26:57.21 8:59
92 Darby O'hara Vanden 27:04.8 9:02
93 Yzabelle De La Cruz Deer Valley 27:05.08 9:02
94 Jasmin Banderas Sunnyside 27:07.04 9:02
95 Jessica Pechner Rodriguez 28:16.41 9:25
96 Tara Umemoto Kennedy 28:38.12 9:33
97 Sherry Lai Kennedy 28:48.98 9:36
98 Lissette Rodriguez Stagg 29:05.99 9:42
99 Rebecca Walker Pleasant Grove 29:06.22 9:42
100 Stephanie Voroukoumanh River City 31:08.63 10:23
101 Christine Djan McClatchy 31:24.77 10:28
102 Samant Johnston-whitten River City 31:47.31 10:36
103 Christine Maltez River City 33:21.03 11:07
104 Rayna Robles River City 33:35.74 11:12
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bella Vista
5-2-2-2-1
Gap: 1:08
104:50
20:58
6:59
60 Sara Lack
-
20:22
6:47
7
Ashley Feldkamp
-
20:26
6:49
8
Rachael Lacey
-
21:07
7:02
11
Jessica Terry
-
21:26
7:09
16
Autumn Edgar
-
21:30
7:10
18
Jocelyn Schmidt
-
21:50
7:17
24
Yvette Croteau
-
24:32
8:11
56
2 Carlmont
1-1-1-1-2
Gap: 4:51
103:14
20:39
6:53
72 Jessie Petersen
-
18:22
6:07
1
Sarah Schreck
-
19:49
6:36
4
Mei-lin Okino
-
20:12
6:44
5
Corin Soelberg
-
21:38
7:13
21
Lindsay Hendersh
-
23:13
7:44
41








3 Vacaville
4-2-3-2-3
Gap: 2:34
106:15
21:15
7:05
78 Sierra Kennedy
-
20:14
6:45
6
Elizabet Bokum
-
20:39
6:53
9
Natalie Martinea
-
21:09
7:03
12
Kai Muskat
-
21:24
7:08
15
Nicole Ehman
-
22:49
7:36
36
Kelsey Lucas
-
23:33
7:51
44
Essy Ruiz
-
23:42
7:54
45
4 Davis High
8-7-6-5-4
Gap: 1:25
110:12
22:02
7:21
129 Kate Latsch
Jr
21:29
7:10
17
Tess Williams
Jr
21:31
7:10
20
Kelly Goss
Jr
21:53
7:18
25
Lindsay Stebbins
Jr
22:25
7:28
30
Kathy Dooley
Sr
22:54
7:38
37
Erika Hashimot
Sr
24:07
8:02
52




5 Lodi
3-4-4-4-5
Gap: 5:49
112:06
22:25
7:28
152 Katie Westerte
-
19:42
6:34
3
Brenley Noori
-
21:11
7:04
13
Sydney Olagaray
-
21:41
7:14
23
Katie O'connor
-
24:01
8:00
49
Sam Schmidt
-
25:31
8:30
64








6 Will C. Wood
7-6-5-6-6
Gap: 2:46
112:44
22:33
7:31
157 Justine Capoot
-
21:19
7:06
14
Victoria Everett
-
21:30
7:10
19
Erin Gove
-
21:58
7:19
26
Paige Peck
-
23:52
7:57
47
Sierra Fernande
-
24:05
8:02
51
Ashton Cambell
-
26:06
8:42
69
Remingto George
-
26:06
8:42
70
7 Pleasant Grove
2-5-7-7-7
Gap: 6:08
114:33
22:55
7:38
190 Jerriann Wells
-
19:17
6:26
2
Margaret Geppert
-
22:18
7:26
28
Hannah Schmidt
-
23:01
7:40
40
Maria Woodson
-
24:33
8:11
57
Natalie Berania
-
25:25
8:28
63
Sydney Simmen
-
25:38
8:33
65
Rebecca Walker
-
29:06
9:42
77
8 Sunnyside
6-8-8-8-8
Gap: 4:56
116:29
23:18
7:46
197 Taylor Brown
-
20:42
6:54
10
Raylene Nunez
-
22:32
7:31
31
Hanisha Marshall
-
22:38
7:33
32
Danielle Bidegan
-
24:58
8:19
58
Abigail Garibay
-
25:38
8:33
66
Amanda Rea
-
26:57
8:59
73
Jasmin Banderas
-
27:07
9:02
75
9 Sheldon
10-9-10-10-9
Gap: 2:25
117:15
23:27
7:49
214 Diana Torres
-
22:05
7:22
27
Yuliana Landeros
-
22:43
7:34
33
Kassandr Corrigan
-
23:47
7:56
46
Heather Yang
-
24:10
8:03
53
Marcia Leon
-
24:30
8:10
55
Tania Landeros
-
25:00
8:20
59




10 Deer Valley
9-10-9-9-10
Gap: 4:57
118:44
23:45
7:55
224 Stephani Siemens
-
21:40
7:13
22
Jamie Burchett
-
23:00
7:40
39
Alicia Rickli
-
23:29
7:50
43
Cande Salazar
-
23:57
7:59
48
Sarah Ogden
-
26:37
8:52
72
Yzabelle De La Cruz
-
27:05
9:02
74




11 Rodriguez
12-12-11-11-11
Gap: 5:32
123:11
24:38
8:13
258 Brianna Alatorre
-
22:44
7:35
35
Christin Deleon
-
22:56
7:39
38
Irene Padilla
-
23:26
7:49
42
Heidi Bennion
-
25:48
8:36
67
Jessica Pechner
-
28:16
9:25
76








12 Franklin (eg)
13-13-13-13-12
Gap: 1:17
124:16
24:51
8:17
287 Cindy Ma
-
24:04
8:01
50
Katie Coyle
-
24:19
8:06
54
Katelyn Raschein
-
25:16
8:25
60
Stephani Kinser
-
25:16
8:25
61
Leann Castle
-
25:22
8:27
62
Sachi Prim
-
25:56
8:39
68
Caitlyn Raymond
-
26:10
8:43
71
13 River City
11-11-12-12-13
Gap: 11:03
141:19
28:16
9:25
300 Amanda Rodrigue
-
22:18
7:26
29
Brianna Luna
-
22:44
7:35
34
Stephani Voroukou
-
31:09
10:23
78
Samant Johnston
-
31:47
10:36
79
Christin Maltez
-
33:21
11:07
80
Rayna Robles
-
33:36
11:12
81




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Shelby White Livermore 15:12.29 7:36
2 Megan Chamberlain Livermore 15:23.52 7:42
3 Valerie Schmidl Sr Davis High 15:43.02 7:52 1/12 4/32 2/24 16:03
(0:20)
16:03
(0:20)
15:19 Great Job! (LY, LR, SBP)
4 Alaina Porter Livermore 15:53.4 7:57
5 Jenny Beers Vacaville 15:55.39 7:58
6 Natasha Fowler Sr Davis High 16:04.38 8:02 2/12 6/32 2/20 15:34 15:34 15:34 Great Job! (SBP)
7 Brandy Takeda Vacaville 16:22.23 8:11
8 Mariah Lawson Monterey Trail 16:32.8 8:16
9 Rebecca Cox Sheldon 16:34.98 8:17
10 Laura Cox Sheldon 16:35.55 8:18
11 Jocelyn Labelle Sr Davis High 16:41.66 8:21 3/12 10/32 2/16 16:19 16:19
12 Kara Orsolini Bella Vista 16:42.31 8:21
13 Kate Randall Union Mine 16:49.4 8:25
14 Brittany Anselmo Ponderosa 17:01.62 8:31
15 Jennifer Deleon Rodriguez 17:03.56 8:32
16 Briana Hendricks Sheldon 17:04.22 8:32
17 Erin Klee Christian Brothers 17:04.68 8:32
18 Teresa Fernandez River City 17:05.04 8:33
19 Dominique Terry Bella Vista 17:05.49 8:33
20 Michaela Noll Sheldon 17:13.45 8:37
21 Daisey Villegas Piner 17:30.48 8:45
22 Karen Gallardo Vacaville 17:31.28 8:46
23 Brenna Perlman Jr Davis High 17:38.14 8:49 4/12 15/32 2/13 Great Job! (SBP)
24 Heather Bennion Rodriguez 17:38.43 8:49
25 Jordyn Chew Christian Brothers 17:38.85 8:49
26 Ciara Parenzin Jr Davis High 17:40.53 8:50 5/12 17/32 1/12 16:52 16:52 16:52
27 Jenna Pena Vacaville 17:41.46 8:51
28 Erin Beane Ponderosa 17:42.54 8:51
29 Julia Ainsworth Sr Davis High 17:44.93 8:52 6/12 18/32 1/9 20:26
(2:41)
20:26
(2:41)
Great Job! (LR, PR, SBP)
30 Aysia Power Vacaville 18:03.43 9:02
31 Amelia Duplantier Jr Davis High 18:06.07 9:03 7/12 23/32 1/6
32 Meredith Valenzona Franklin (eg) 18:06.93 9:03
33 Katelynn Elliott Will C. Wood 18:07.22 9:04
34 Dani Bocca Rodriguez 18:10.15 9:05
35 Alex Mcwilliams Rodriguez 18:15.15 9:08
36 Quinn Beattie Union Mine 18:15.6 9:08
37 Janel Geerts Woodland 18:19.77 9:10
38 Emma Pesis Sr Davis High 18:20.16 9:10 8/12 24/32 1/6 18:29
(0:09)
18:29
(0:09)
18:29
(0:09)
Great Job! (LY, LR, PR)
39 Dianna Makhyanov River City 18:21.36 9:11
40 Annamarie Lubrin Franklin (eg) 18:24.09 9:12
41 Fiona Gregg Livermore 18:24.45 9:12
42 Lin Yang Jr Davis High 18:25.47 9:13 9/12 26/32 1/6 18:23 18:23 18:23
43 Elizabeth Clark Ripon 18:30.16 9:15
44 Nicole Laughlin Will C. Wood 18:32 9:16
45 Lauren Smith Ponderosa 18:32.24 9:16
46 Angelina Chekmareva Ponderosa 18:32.46 9:16
47 Juanita Patlan Christian Brothers 18:35.61 9:18
48 Aliyah Howard Rodriguez 18:36.55 9:18
49 Amanda Hesterman Vacaville 18:37.01 9:19
50 Christine Quan Pleasant Grove 18:41.25 9:21
51 Sophia Yan Franklin (eg) 18:42.15 9:21
52 Melonie Lent Carlmont 18:42.91 9:21
53 Marie Tucker Christian Brothers 18:43.9 9:22
54 Genesis Paredes Piner 18:45.82 9:23
55 Sumita Ghosh Franklin (eg) 18:46.54 9:23
56 Andrea Moreno Ripon 18:50.12 9:25
57 Linda Ruiz Vacaville 18:50.78 9:25
58 Genevieve Millin Sierra 18:52.15 9:26
59 Ashley Gallenstein Pleasant Grove 18:55.23 9:28
60 Abby Scurfield Christian Brothers 18:55.65 9:28
61 Jasmine Vargas Sierra 19:02.31 9:31
62 Victoria Dickerson Vacaville 19:04.9 9:32
63 Hellen Ogeto Monterey Trail 19:05.78 9:33
64 Austyn Najera Livermore 19:10.33 9:35
65 Britteny Patterson Pleasant Grove 19:11.53 9:36
66 Alissa Vickers Ripon 19:12.07 9:36
67 Mercedes Miller Vacaville 19:12.97 9:36
68 Stephanie Marshall Vacaville 19:17.96 9:39
69 Amanda Hart Jr Davis High 19:18.38 9:39 10/12 28/32 2/6 18:05 18:05 18:05
70 Monica Vazquez Piner 19:21.84 9:41
71 Jacki Mitchell Sheldon 19:30.9 9:45
72 Viktoriya Dutov River City 19:33.75 9:47
73 Andrea Roblez Rodriguez 19:35.25 9:48
74 Meg Taylor Christian Brothers 19:36.57 9:48
75 Rubi Lopez Piner 19:38.78 9:49
76 Samantha Sterne Pleasant Grove 19:45.95 9:53
77 Marisa Swingle Vacaville 19:47.2 9:54
78 Danielle Paulazzo Livermore 19:48.54 9:54
79 Emily White Monterey Trail 19:50.15 9:55
80 Brendaley Miranda Will C. Wood 19:50.56 9:55
81 Ashley Wilkinson Monterey Trail 19:54.32 9:57
82 Victoria Gallup Ripon 19:55.03 9:58
83 Nia Herron Christian Brothers 19:55.56 9:58
84 Dawna Green Sheldon 19:57.92 9:59
85 Vika Katiuzhinsky Sheldon 19:58.39 9:59
86 Hannah Cunningham Dixon 19:58.82 9:59
87 Elisa Niva Sr Davis High 20:00.38 10:00 11/12 29/32 2/3 Great Job! (SBP)
88 Amanda Lynskey Rodriguez 20:02.11 10:01
89 Alyssa Oss Vacaville 20:04.27 10:02
90 Yadira Ponce Sheldon 20:08.03 10:04
91 Julie Keo Ripon 20:10.54 10:05
92 Venessa Aguilar Sheldon 20:10.94 10:05
93 Erin Savoia Sr Davis High 20:15.08 10:08 12/12 30/32 2/2 19:54 19:54 18:57
94 Michelle Hufford Christian Brothers 20:16.2 10:08
95 Cristina Patlan Christian Brothers 20:17.35 10:09
96 Jennifer Long Woodland 20:28.36 10:14
97 Taylor Balonon Pleasant Grove 20:41.59 10:21
98 Kirsten Rees Vacaville 20:47.35 10:24
99 Kayla Luikens Vacaville 20:49.82 10:25
100 Viviana Garcia Valley 20:54.66 10:27
101 Vania Aguilar Piner 21:04.53 10:32
102 Marie Robles Woodland 21:11.03 10:36
103 Veronica Rivera Rodriguez 21:29.52 10:45
104 Takhar Savneet Natomas 21:34.34 10:47
105 Shandie Snyder Pleasant Grove 21:37.32 10:49
106 Taylor Amandon Ripon 21:42.28 10:51
107 Julia Jensen Ripon 21:58.11 10:59
108 Hanah Allen Ripon 22:02.7 11:01
109 Renee Tactay Monterey Trail 22:11.11 11:06
110 Stanley Jennifer Monterey Trail 22:19.43 11:10
111 Jenifer Aguiar Ponderosa 22:22.78 11:11
112 Brandy Neumiller Vanden 22:24.58 11:12
113 Danielle Phillips Sheldon 22:33.79 11:17
114 Elizabeth Ramirez Armijo 22:38.43 11:19
115 Yvette Dominiguez Valley 22:54.47 11:27
116 Jeanette Dominiguez Valley 23:02.64 11:31
117 Raven Robles River City 23:31.37 11:46
118 Kimberly Almanza-gomez Natomas 23:33.25 11:47
119 Shelby Fisher Vacaville 23:40.94 11:50
120 Katherine Swanson Christian Brothers 25:16.08 12:38
121 Brianna Wilson Rodriguez 25:17.5 12:39
122 Yolanda Haggard Sheldon 25:27.73 12:44
123 Sydney Klotzer Rodriguez 25:33.05 12:47
124 Jalmeen Dhaliwall Ripon 25:41.06 12:51
125 Kala Ulep Ripon 26:08.67 13:04
126 Belen Gonzalez River City 26:52.76 13:26
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
2-2-2-2-1
Gap: 1:58
83:48
16:46
8:23
63 Valerie Schmidl
Sr
15:43
7:52
3
Natasha Fowler
Sr
16:04
8:02
6
Jocelyn Labelle
Sr
16:42
8:21
11
Brenna Perlman
Jr
17:38
8:49
20
Ciara Parenzin
Jr
17:41
8:50
23
Julia Ainswort
Sr
17:45
8:52
26
Amelia Duplanti
Jr
18:06
9:03
28
2 Vacaville
3-3-3-4-2
Gap: 2:08
85:34
17:07
8:33
82 Jenny Beers
-
15:55
7:58
5
Brandy Takeda
-
16:22
8:11
7
Karen Gallardo
-
17:31
8:46
19
Jenna Pena
-
17:41
8:51
24
Aysia Power
-
18:03
9:02
27
Amanda Hesterma
-
18:37
9:19
38
Linda Ruiz
-
18:51
9:25
43
3 Livermore
1-1-1-1-3
Gap: 3:58
84:04
16:49
8:24
86 Shelby White
-
15:12
7:36
1
Megan Chamberl
-
15:24
7:42
2
Alaina Porter
-
15:53
7:57
4
Fiona Gregg
-
18:24
9:12
32
Austyn Najera
-
19:10
9:35
47
Danielle Paulazzo
-
19:49
9:54
57




4 Sheldon
5-4-4-3-4
Gap: 2:56
86:59
17:24
8:42
101 Rebecca Cox
-
16:35
8:17
9
Laura Cox
-
16:36
8:18
10
Briana Hendrick
-
17:04
8:32
14
Michaela Noll
-
17:13
8:37
17
Jacki Mitchell
-
19:31
9:45
51
Dawna Green
-
19:58
9:59
62
Vika Katiuzhi
-
19:58
9:59
63
5 Rodriguez
7-5-5-5-5
Gap: 1:33
89:44
17:57
8:58
130 Jennifer Deleon
-
17:04
8:32
13
Heather Bennion
-
17:38
8:49
21
Dani Bocca
-
18:10
9:05
29
Alex Mcwillia
-
18:15
9:08
30
Aliyah Howard
-
18:37
9:18
37
Andrea Roblez
-
19:35
9:48
53
Amanda Lynskey
-
20:02
10:01
64
6 Christian Brothers
8-6-7-7-6
Gap: 1:51
90:59
18:12
9:06
158 Erin Klee
-
17:05
8:32
15
Jordyn Chew
-
17:39
8:49
22
Juanita Patlan
-
18:36
9:18
36
Marie Tucker
-
18:44
9:22
40
Abby Scurfiel
-
18:56
9:28
45
Meg Taylor
-
19:37
9:48
54
Nia Herron
-
19:56
9:58
61
7 Ponderosa
6-6-6-6-7
Gap: 5:21
94:12
18:50
9:25
179 Brittany Anselmo
-
17:02
8:31
12
Erin Beane
-
17:43
8:51
25
Lauren Smith
-
18:32
9:16
34
Angelina Chekmare
-
18:32
9:16
35
Jenifer Aguiar
-
22:23
11:11
73








8 Piner
10-10-9-8-8
Gap: 3:34
96:21
19:16
9:38
231 Daisey Villegas
-
17:30
8:45
18
Genesis Paredes
-
18:46
9:23
41
Monica Vazquez
-
19:22
9:41
50
Rubi Lopez
-
19:39
9:49
55
Vania Aguilar
-
21:05
10:32
67








9 Monterey Trail
4-9-10-9-9
Gap: 5:38
97:34
19:31
9:45
242 Mariah Lawson
-
16:33
8:16
8
Hellen Ogeto
-
19:06
9:33
46
Emily White
-
19:50
9:55
58
Ashley Wilkinso
-
19:54
9:57
59
Renee Tactay
-
22:11
11:06
71
Stanley Jennifer
-
22:19
11:10
72




10 River City
9-8-8-10-10
Gap: 9:48
105:24
21:05
10:32
248 Teresa Fernande
-
17:05
8:33
16
Dianna Makhyano
-
18:21
9:11
31
Viktoriy Dutov
-
19:34
9:47
52
Raven Robles
-
23:31
11:46
74
Belen Gonzalez
-
26:53
13:26
75








11 Ripon
11-11-11-11-11
Gap: 1:40
96:38
19:20
9:40
249 Elizabet Clark
-
18:30
9:15
33
Andrea Moreno
-
18:50
9:25
42
Alissa Vickers
-
19:12
9:36
49
Victoria Gallup
-
19:55
9:58
60
Julie Keo
-
20:11
10:05
65
Taylor Amandon
-
21:42
10:51
69
Julia Jensen
-
21:58
10:59
70
12 Pleasant Grove
12-12-12-12-12
Gap: 2:00
97:16
19:27
9:44
253 Christin Quan
-
18:41
9:21
39
Ashley Gallenst
-
18:55
9:28
44
Britteny Patterso
-
19:12
9:36
48
Samantha Sterne
-
19:46
9:53
56
Taylor Balonon
-
20:42
10:21
66
Shandie Snyder
-
21:37
10:49
68




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 1:33
91:55
18:23
9:12
20 Julia Ainswort
Sr
17:45
8:52
1
Amelia Duplanti
Jr
18:06
9:03
2
Emma Pesis
Sr
18:20
9:10
3
Lin Yang
Jr
18:25
9:13
4
Amanda Hart
Jr
19:18
9:39
10
Elisa Niva
Sr
20:00
10:00
17
Erin Savoia
Sr
20:15
10:08
22
2 Vacaville
2-2-2-2-2
Gap: 0:41
95:04
19:01
9:30
35 Amanda Hesterma
-
18:37
9:19
5
Linda Ruiz
-
18:51
9:25
6
Victoria Dickerso
-
19:05
9:32
7
Mercedes Miller
-
19:13
9:36
8
Stephani Marshall
-
19:18
9:39
9
Marisa Swingle
-
19:47
9:54
13
Alyssa Oss
-
20:04
10:02
19
3 Sheldon
5-5-4-3-3
Gap: 2:36
102:49
20:34
10:17
101 Dawna Green
-
19:58
9:59
15
Vika Katiuzhi
-
19:58
9:59
16
Yadira Ponce
-
20:08
10:04
20
Venessa Aguilar
-
20:11
10:05
21
Danielle Phillips
-
22:34
11:17
29
Yolanda Haggard
-
25:28
12:44
32




4 Christian Brothers
4-3-3-4-4
Gap: 5:40
105:22
21:04
10:32
103 Meg Taylor
-
19:37
9:48
12
Nia Herron
-
19:56
9:58
14
Michelle Hufford
-
20:16
10:08
23
Cristina Patlan
-
20:17
10:09
24
Katherin Swanson
-
25:16
12:38
30








5 Rodriguez
3-4-5-5-5
Gap: 5:58
111:57
22:23
11:12
118 Andrea Roblez
-
19:35
9:48
11
Amanda Lynskey
-
20:02
10:01
18
Veronica Rivera
-
21:30
10:45
25
Brianna Wilson
-
25:18
12:39
31
Sydney Klotzer
-
25:33
12:47
33








6 Ripon
6-6-6-6-6
Gap: 4:26
117:33
23:31
11:45
150 Taylor Amandon
-
21:42
10:51
26
Julia Jensen
-
21:58
10:59
27
Hanah Allen
-
22:03
11:01
28
Jalmeen Dhaliwal
-
25:41
12:51
34
Kala Ulep
-
26:09
13:04
35








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jillian Brown McClatchy 13:37.93 6:49
2 Laney Teaford So Davis High 13:39.98 6:50 1/20 1/32 2/25 Great Job! (SBP)
3 Laurel Darragh So Davis High 14:06.34 7:03 2/20 2/32 1/20 Great Job! (SBP)
4 Jasmin Khoe McClatchy 14:22.19 7:11
5 Mayra Villa Piner 14:51.19 7:26
6 Mary Mast Woodland 14:55.18 7:28
7 Shyla Hansen McClatchy 14:57.78 7:29
8 Cailin Simi Christian Brothers 14:58.42 7:29
9 Karissa Scheuermann Pioneer 15:07.39 7:34
10 Breanna Sewell Vacaville 15:08.56 7:34
11 Anna Riley McClatchy 15:18.3 7:39
12 Skylar Jauregui Vacaville 15:22.16 7:41
13 Caroline Tisdale Bella Vista 15:23.76 7:42
14 Fionna Lehmann Freedom 15:25.99 7:43
15 Shauna Simon So Davis High 15:39.25 7:50 3/20 3/32 2/16 17:56
(2:16)
17:56
(2:16)
17:56
(2:16)
Great Job! (LY, LR, PR)
16 Patricia Angel Sierra 15:41.37 7:51
17 Jackie Healey Bella Vista 15:41.61 7:51
18 Sabrina Wu Franklin (eg) 15:43.94 7:52
19 Miranda O'mahony Lodi 15:45.77 7:53
20 Grace Calhoun So Davis High 15:48.77 7:54 4/20 5/32 2/10
21 Emi Prim Franklin (eg) 15:51.04 7:56
22 Gabriela D'souza Carlmont 15:55.32 7:58
23 Kendall Mar McClatchy 16:02.16 8:01
24 Cena Cook Carlmont 16:02.46 8:01
25 Riley Pimentel Pleasant Grove 16:03.08 8:02
26 Madi Aliff Union Mine 16:13.55 8:07
27 Alyssa Mastropieri Union Mine 16:19.33 8:10
28 Hannah Leyva Fr Davis High 16:21.19 8:11 5/20 7/32 2/7
29 Michaela Ma So Davis High 16:21.88 8:11 6/20 8/32 1/5 Great Job! (SBP)
30 Madison Mccall Pleasant Grove 16:38.85 8:19
31 Samantha Fung So Davis High 16:40.35 8:20 7/20 9/32 1/5 17:52
(1:12)
17:52
(1:12)
17:52
(1:12)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
32 Lauren Noonan Laguna Creek 16:41.11 8:21
33 Elisabeth Grove McClatchy 16:41.83 8:21
34 Rachael Sloane Benicia 16:43.44 8:22
35 Juelline Lieng McClatchy 16:43.87 8:22
36 Makayla Modin Vacaville 16:49.88 8:25
37 Lauren James So Davis High 16:51.34 8:26 8/20 11/32 1/5 22:23
(5:32)
22:23
(5:32)
22:23
(5:32)
Great Job! (LY, LR, PR)
38 Laura Daggett So Davis High 16:53.24 8:27 9/20 12/32 1/3
39 Romelia Bonilla Piner 16:56.48 8:28
40 Juana Nunez Piner 17:00.27 8:30
41 Jodie Huerta Foresthill 17:03.23 8:32
42 Annie Haslam Carlmont 17:03.72 8:32
43 Tara Mullen Fr Davis High 17:04.04 8:32 10/20 13/32 1/3 Great Job! (SBP)
44 Audrey Masuoka Bella Vista 17:06.28 8:33
45 Natalie Antolin Monterey Trail 17:07.59 8:34
46 Monique Murrita Ripon 17:09.12 8:35
47 Rachel Jurado Freedom 17:24.03 8:42
48 Olivia Marquardt Union Mine 17:26.47 8:43
49 Janna Johnson Vacaville 17:29.07 8:45
50 Lily Anne Jones Christian Brothers 17:30.66 8:45
51 Natalia Khodayari Fr Davis High 17:31.35 8:46 11/20 14/32 1/2 Great Job! (SBP)
52 Gissell Jacome Piner 17:32.73 8:46
53 Diana Quinn Benicia 17:34.14 8:47
54 Priscella Chan Carlmont 17:38.57 8:49
55 Rose Stephens So Davis High 17:38.81 8:49 12/20 16/32 1/1 Great Job! (SBP)
56 Bridget Bloesch Vacaville 17:43.65 8:52
57 Katherine Deosuna Vanden 17:50.86 8:55
58 Amanda Campbell Ripon 17:56.45 8:58
59 Sony Keo Ripon 17:58.02 8:59
60 Katherine Louie McClatchy 17:58.37 8:59
61 Michaela Joerger Fr Davis High 17:59.03 9:00 13/20 19/32 1/1
62 Monica LeFlore So Davis High 17:59.74 9:00 14/20 20/32 1/1 17:55 17:55 17:55 Great Job! (SBP)
63 Brigitte McFarland Fr Davis High 18:00.11 9:00 15/20 21/32 1/1
64 Pooja Tripathi Fr Davis High 18:01.17 9:01 16/20 22/32 1/1
65 Anci Sun McClatchy 18:04.29 9:02
66 Emily Ramirez Kennedy 18:04.62 9:02
67 Megan Lee Christian Brothers 18:17.9 9:09
68 Monique Paris Freedom 18:19.14 9:10
69 Courtney Sousa Pleasant Grove 18:24.49 9:12
70 Marta Drown So Davis High 18:25.45 9:13 17/20 25/32 1/1
71 Natalie Griffen Sierra 18:29.37 9:15
72 Ashley Rewick Vacaville 18:33.36 9:17
73 Emi Calvo Bella Vista 18:42.84 9:21
74 Stephanie Gee Kennedy 18:45.92 9:23
75 Madison Wetzel Vacaville 18:52.09 9:26
76 Rebecka Woods Liberty Ranch 18:55.19 9:28
77 Susana Ochoa Piner 19:02.49 9:31
78 Deepa Patel Franklin (eg) 19:04.45 9:32
79 Yevette Serrano Ripon 19:07.12 9:34
80 Tamiko Motooka Woodland 19:11.71 9:36
81 Laura Sotelo Christian Brothers 19:17.44 9:39
82 Raquel Valdes So Davis High 19:17.97 9:39 18/20 27/32 1/1 Great Job! (SBP)
83 Camille Rogue Liberty 19:27.36 9:44
84 Faith Long Liberty Ranch 19:30.88 9:45
85 Tatijana Bowman Christian Brothers 19:38.11 9:49
86 Madeline Esquivel Christian Brothers 19:46.65 9:53
87 Sydney Berrios Liberty 19:48.26 9:54
88 Cashanique Parker Monterey Trail 19:56.83 9:58
89 Vanessa Garcia Pioneer 19:59.94 10:00
90 Cassandra Escudero Franklin (eg) 20:11.27 10:06
91 Jordan Caldwell Union Mine 20:13.22 10:07
92 Emelyn Pena Pioneer 20:23.61 10:12
93 Kiki Tanaka So Davis High 20:35.57 10:18 19/20 31/32 1/1 Great Job! (SBP)
94 Alexis Guerra McClatchy 20:36.91 10:18
95 Micheala Ratto Ripon 20:37.23 10:19
96 Amber Toomey Christian Brothers 20:38.26 10:19
97 Siena Cox Fr Davis High 20:47.74 10:24 20/20 32/32 1/1
98 Courtney Mathews Vacaville 20:49.77 10:25
99 Monica Rocco Christian Brothers 20:57.15 10:29
100 Selina Jimenez Ripon 21:02.22 10:31
101 Sujenna Griner Vacaville 21:04.61 10:32
102 Alyssa Mcnichos Ripon 21:11.95 10:36
103 Morgan Gritten Kennedy 21:36.75 10:48
104 Breanna Jarmin Benicia 21:38.34 10:49
105 Lizzie Robinson McClatchy 21:41.87 10:51
106 Melanie Campilongo Vacaville 22:01.33 11:01
107 Sierra Klima Bella Vista 22:23.11 11:12
108 Jesssica Hernandez Ripon 23:12.68 11:36
109 Abigail Fischel Victory Christian 23:26.62 11:43
110 Sylvia Mark Monterey Trail 24:36.04 12:18
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 McClatchy
1-1-1-1-1
Gap: 2:24
74:18
14:52
7:26
35 Jillian Brown
-
13:38
6:49
1
Jasmin Khoe
-
14:22
7:11
4
Shyla Hansen
-
14:58
7:29
6
Anna Riley
-
15:18
7:39
9
Kendall Mar
-
16:02
8:01
15
Elisabet Grove
-
16:42
8:21
19
Juelline Lieng
-
16:44
8:22
20
2 Davis High
2-1-2-2-2
Gap: 2:41
75:36
15:07
7:34
47 Laney Teaford
So
13:40
6:50
2
Laurel Darragh
So
14:06
7:03
3
Shauna Simon
So
15:39
7:50
12
Grace Calhoun
So
15:49
7:54
14
Hannah Leyva
Fr
16:21
8:11
16
Michaela Ma
So
16:22
8:11
17
Samantha Fung
So
16:40
8:20
18
Your Team ROCKS! (LY, LR)
3 Vacaville
5-3-3-3-3
Gap: 2:35
82:33
16:31
8:15
94 Breanna Sewell
-
15:09
7:34
8
Skylar Jauregui
-
15:22
7:41
10
Makayla Modin
-
16:50
8:25
21
Janna Johnson
-
17:29
8:45
26
Bridget Bloesch
-
17:44
8:52
29
Ashley Rewick
-
18:33
9:17
33
Madison Wetzel
-
18:52
9:26
35
4 Piner
3-5-5-4-4
Gap: 4:11
85:23
17:05
8:32
114 Mayra Villa
-
14:51
7:26
5
Romelia Bonilla
-
16:56
8:28
22
Juana Nunez
-
17:00
8:30
23
Gissell Jacome
-
17:33
8:46
28
Susana Ochoa
-
19:02
9:31
36








5 Bella Vista
6-4-4-5-5
Gap: 6:59
89:18
17:52
8:56
127 Caroline Tisdale
-
15:24
7:42
11
Jackie Healey
-
15:42
7:51
13
Audrey Masuoka
-
17:06
8:33
24
Emi Calvo
-
18:43
9:21
34
Sierra Klima
-
22:23
11:12
45








6 Christian Brothers
4-6-6-6-6
Gap: 4:40
89:43
17:57
8:58
143 Cailin Simi
-
14:58
7:29
7
Lily Anne Jones
-
17:31
8:45
27
Megan Lee
-
18:18
9:09
32
Laura Sotelo
-
19:17
9:39
38
Tatijana Bowman
-
19:38
9:49
39
Madeline Esquivel
-
19:47
9:53
40
Amber Toomey
-
20:38
10:19
42
7 Ripon
7-7-7-7-7
Gap: 3:28
92:48
18:34
9:17
164 Monique Murrita
-
17:09
8:35
25
Amanda Campbell
-
17:56
8:58
30
Sony Keo
-
17:58
8:59
31
Yevette Serrano
-
19:07
9:34
37
Micheala Ratto
-
20:37
10:19
41
Selina Jimenez
-
21:02
10:31
43
Alyssa Mcnichos
-
21:12
10:36
44
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 0:42
83:51
16:46
8:23
21 Michaela Ma
So
16:22
8:11
1
Samantha Fung
So
16:40
8:20
2
Lauren James
So
16:51
8:26
5
Laura Daggett
So
16:53
8:27
6
Tara Mullen
Fr
17:04
8:32
7
Natalia Khodayar
Fr
17:31
8:46
8
Rose Stephens
So
17:39
8:49
9
Your Team ROCKS! (LY, LR)
2 McClatchy
2-2-2-2-2
Gap: 3:55
90:05
18:01
9:01
42 Elisabet Grove
-
16:42
8:21
3
Juelline Lieng
-
16:44
8:22
4
Katherin Louie
-
17:58
8:59
10
Anci Sun
-
18:04
9:02
11
Alexis Guerra
-
20:37
10:18
14
Lizzie Robinson
-
21:42
10:51
17




3 Vacaville
3-3-3-3-3
Gap: 3:28
101:21
20:16
10:08
74 Ashley Rewick
-
18:33
9:17
12
Madison Wetzel
-
18:52
9:26
13
Courtney Mathews
-
20:50
10:25
15
Sujenna Griner
-
21:05
10:32
16
Melanie Campilon
-
22:01
11:01
18








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 0:29
89:09
17:50
8:55
15 Natalia Khodayar
Fr
17:31
8:46
1
Rose Stephens
So
17:39
8:49
2
Michaela Joerger
Fr
17:59
9:00
3
Monica LeFlore
So
18:00
9:00
4
Brigitte McFarlan
Fr
18:00
9:00
5
Pooja Tripathi
Fr
18:01
9:01
6
Marta Drown
So
18:25
9:13
7
Your Team ROCKS! (LY, LR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 2:47
97:08
19:26
9:43
15 Pooja Tripathi
Fr
18:01
9:01
1
Marta Drown
So
18:25
9:13
2
Raquel Valdes
So
19:18
9:39
3
Kiki Tanaka
So
20:36
10:18
4
Siena Cox
Fr
20:48
10:24
5








Your Team ROCKS! (LY, LR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.