Davis High Results from the Bella Vista Bronco Invite at Willow Hill Reservoir on 10/13/07

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bennett, Malorie Fr JV 23:29.9 8:54 2.64 41/58 13/15 13/15 1/1 Great Job! (SBP)
Chen, Connie So F/S 16:23 7:48 2.1 48/141 10/12 10/12 1/1
Chew, Christina Jr JV 19:25.5 7:21 2.64 1/58 1/15 1/15 1/14 Great Job! (SBP)
DePietro, Juliana So F/S 17:21 8:16 2.1 78/141 12/12 12/12 1/1 16:38 16:38
Devanbu, Josephine So F/S 16:34 7:53 2.1 58/141 11/12 11/12 1/1
Farman, Jenny So F/S 16:09 7:41 2.1 41/141 9/12 9/12 1/2 14:45 14:23 14:23
Green, Juliana So F/S 14:03 6:41 2.1 2/141 1/12 1/12 2/29
Hall, Maddie Jr V 19:55 6:33 3.04 4/158 1/2 1/2 4/37 20:28
(0:33,2.7)
19:57
(0:02,0.2)
Great Job! (LR, PR)
Hiller, Anna So JV 25:36.3 9:42 2.64 53/58 15/15 15/15 1/1
Hopmans, Tanja Sr JV 22:04.9 8:22 2.64 20/58 6/15 6/15 1/2
Huang, Joan Fr JV 22:14.2 8:25 2.64 22/58 8/15 8/15 1/1
Johanson, Emily Jr JV 20:49.8 7:53 2.64 7/58 3/15 3/15 1/10 Great Job! (SBP)
Labelle, Jocelyn Fr F/S 15:40 7:28 2.1 23/141 7/12 7/12 1/7 Great Job! (SBP)
Long, Jaimie So JV 22:07.3 8:23 2.64 21/58 7/15 7/15 1/2 Great Job! (SBP)
Maxwell, Danie Sr JV 21:45.2 8:14 2.64 15/58 5/15 5/15 1/4 Great Job! (SBP)
Melcher, Sarah Sr JV 22:53.9 8:40 2.64 29/58 10/15 10/15 1/1 Great Job! (SBP)
Mellon, Chris Fr F/S 15:09 7:13 2.1 12/141 5/12 5/12 1/17
Norvell, Nora Jr V 20:38 6:47 3.04 13/158 2/2 2/2 3/31 21:40
(1:02,4.8)
21:40
(1:02,4.8)
Great Job! (LR, PR)
Rainer, Halley Fr F/S 15:02 7:10 2.1 11/141 4/12 4/12 1/19
Randall, Dana So F/S 14:53 7:05 2.1 7/141 3/12 3/12 1/22 13:54 13:45 13:45
Sangervasi, Christianni So JV 21:22.4 8:06 2.64 13/58 4/15 4/15 1/7 Great Job! (SBP)
Savoia, Erin Fr JV 23:09.2 8:46 2.64 35/58 11/15 11/15 1/1 Great Job! (SBP)
Schickele, Anna Jr JV 23:50.2 9:02 2.64 43/58 14/15 14/15 1/1
Schmidl, Valerie Fr JV 20:09.5 7:38 2.64 3/58 2/15 2/15 1/11 Great Job! (SBP)
Seldin, Helen So F/S 15:53 7:34 2.1 31/141 8/12 8/12 1/3 14:32 14:32
Seo, Jane So F/S 15:17 7:17 2.1 16/141 6/12 6/12 1/13
Shandy, Emma Jr JV 22:53.6 8:40 2.64 28/58 9/15 9/15 1/1
Teaford, Hilary So F/S 14:12 6:46 2.1 3/141 2/12 2/12 1/26
Tyson, Michelle So JV 23:14.6 8:48 2.64 36/58 12/15 12/15 1/1
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
JV 1st 5 1/4 103:32
2:20
2.64 7:51 7:21 8:14 21 7:51 Christina Chew (1), Valerie Schmidl (2), Emily Johanson (3), Christianni Sangervasi (7), Danie Maxwell (8)
JV 2nd 5 1/1 112:14
0:49
2.64 8:30 8:22 8:40 15 8:30 Tanja Hopmans (1), Jaimie Long (2), Joan Huang (3), Emma Shandy (4), Sarah Melcher (5)
JV 3rd 5 1/1 119:20
2:27
2.64 9:02 8:46 9:42 15 9:02 Erin Savoia (1), Michelle Tyson (2), Malorie Bennett (3), Anna Schickele (4), Anna Hiller (5)
F/S 1st 5 1/17 73:19
1:06
2.1 6:59 6:41 7:13 35 6:59 72:11 68:31 65:51 Juliana Green (2), Hilary Teaford (3), Dana Randall (7), Halley Rainer (11), Chris Mellon (12)
F/S 2nd 5 1/1 79:22
1:06
2.1 7:34 7:17 7:48 15 7:34 80:57
(1:35,2.0)
80:57
(1:35,2.0%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Jane Seo (1), Jocelyn Labelle (2), Helen Seldin (3), Jenny Farman (4), Connie Chen (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Deborah Maier Sr Ponderosa 19:02 6:16
2 Maria Malone Jr Folsom 19:09 6:18
3 Sarah Rico Sr West Merrill 19:20 6:22
4 Maddie Hall Jr Davis High 19:55 6:33 1/2 1/2 4/37 20:28
(0:33)
19:57
(0:02)
Great Job! (LR, PR)
5 Sam Diaz Jr Ponderosa 19:59 6:34
6 Holly Rankin So Tokay 20:00 6:35
7 Kelly Roberts Jr Ponderosa 20:01 6:35
8 Breanna Lewis So Sheldon 20:14 6:39
9 Sara Orofino So Ponderosa 20:24 6:43
10 Rachel Rucireta Jr Folsom 20:24 6:43
11 Sarah Tusting Jr Benicia 20:24 6:43
12 Becky Preto Jr Ponderosa 20:26 6:43
13 Nora Norvell Jr Davis High 20:38 6:47 2/2 2/2 3/31 21:40
(1:02)
21:40
(1:02)
Great Job! (LR, PR)
14 Loelle Slater Sr Reno 20:44 6:49
15 Catherine Crisp Jr Roseville 20:49 6:51
16 Allison Van Kessel Sr Sheldon 20:53 6:52
17 Blanka Hodur Fr Folsom 21:11 6:58
18 Adrianne Syme Sr Elk Grove 21:15 6:59
19 Jessica Miller Jr Folsom 21:17 7:00
20 Leah McCann Fr Napa 21:25 7:03
21 Rachel Eden Jr Roseville 21:34 7:06
22 Molly Blomquist Jr Folsom 21:37 7:07
23 Laken Crowder So Reno 21:37 7:07
24 Sarah Burgoyne So Reno 21:38 7:07
25 Abigail Griswold So Reno 21:42 7:08
26 Madi Bell So Folsom 21:49 7:11
27 Taylor Willis So Napa 21:49 7:11
28 Andrea Johnson Sr Stagg 21:50 7:11
29 Lauren Pease Fr Roseville 22:00 7:14
30 Hannah Obanni Jr Sierra 22:03 7:15
31 Kelsey Knox Sr McClatchy 22:03 7:15
32 Haley Carrigg Sr Roseville 22:05 7:16
33 Maddie Benton Jr Bella Vista 22:06 7:16
34 Meagan Rodriguez Jr Elk Grove 22:11 7:18
35 Angelina Garcia Jr Galt 22:12 7:18
36 Ashley Bedi Jr Tokay 22:13 7:18
37 Chelsea Deerinck Sr Sierra 22:14 7:19
38 Rachel Lambert Sr Ponderosa 22:16 7:19
39 Jennie Imbsen Fr Del Campo 22:16 7:19
40 Melissa McGregor Sr Lincoln (S) 22:16 7:19
41 Abigail Stover Fr Reno 22:21 7:21
42 Laketha Dale Sr Stagg 22:21 7:21
43 Beth Rinde Fr Del Campo 22:24 7:22
44 Kelley Zimmerman Sr Rodriguez 22:25 7:22
45 Meredith Salazar Jr River Valley 22:27 7:23
46 Lynzie Gutierrez So Stagg 22:27 7:23
47 Alisse Baumgaten Jr Rio Americano 22:27 7:23
48 Kelly Maguire Jr Roseville 22:29 7:24
49 Meghan Gross So Ponderosa 22:30 7:24
50 Gabby Sanchez Fr Rio Linda 22:31 7:24
51 Alexis Pritchard Sr McClatchy 22:34 7:25
52 Brittany Welence So Sheldon 22:34 7:25
53 Morgan Caverhill Jr Reno 22:36 7:26
54 Hareg Ameda Jr Sheldon 22:37 7:26
55 Stephanie Rodriguez So Tokay 22:40 7:27
56 Dominique Rodriguez Sr Tokay 22:40 7:27
57 Kelsey Natsuhara Jr Lincoln (S) 22:43 7:28
58 Lianna Patton Sr Sierra 22:45 7:29
59 Sherese Breaux Jr Stagg 22:48 7:30
60 Alyssa Thiele Jr Sierra 22:51 7:31
61 Elena Anderson Fr Del Campo 22:53 7:32
62 Jennifer Brawley Sr Tracy 23:00 7:34
63 Sarah Parks Jr Elk Grove 23:03 7:35
64 Magaly Castillo Sr West Merrill 23:05 7:36
65 Christina Perez Jr Rodriguez 23:06 7:36
66 Nisa Shinagawa Sr Lincoln (S) 23:10 7:37
67 Desirea Rebultan Sr Stagg 23:11 7:38
68 Amanda Warner So Reno 23:12 7:38
69 Alannah Talbot So Vacaville 23:16 7:39
70 Hillary Ainsworth So Galt 23:21 7:41
71 Julie Burrall Fr Elk Grove 23:23 7:42
72 Jennae Steinmiller Fr Del Campo 23:32 7:44
73 Brianne Cook Jr Ponderosa 23:32 7:44
74 Amy Daby So Del Campo 23:40 7:47
75 Andrea Slade So Sheldon 23:41 7:47
76 Clarice Robenalt Sr Ponderosa 23:46 7:49
77 Lisa Anderson So Vacaville 23:55 7:52
78 Dulce Salazar Sr River Valley 24:03 7:55
79 Amber Lau So McClatchy 24:06 7:56
80 Anna Mendoza Jr Roseville 24:09 7:57
81 Tamika Scott Jr Rodriguez 24:12 7:58
82 Ivy Schultz Sr Casa Roble 24:12 7:58
83 Amanda Conroy Sr Napa 24:12 7:58
84 Rosa Page Sr Napa 24:13 7:58
85 Michaela Grubb Fr Elk Grove 24:18 8:00
86 Ashley Debartolo Sr Wood Will C. 24:20 8:00
87 Shelly Perez Jr Rodriguez 24:21 8:01
88 Alysa Dunn Sr Sheldon 24:22 8:01
89 Taylor Giottonini Sr Lincoln (S) 24:31 8:04
90 Ashley Kramer Sr Stagg 24:31 8:04
91 Morissa Cappel Jr Vacaville 24:39 8:07
92 Tiffany Glenn Jr Sheldon 24:39 8:07
93 Sierra Morgan Fr McClatchy 24:42 8:08
94 Meghan Lucero Jr Galt 24:44 8:08
95 Drina Fujishige Jr Lincoln (S) 24:52 8:11
96 Amanda Dye So Wood Will C. 24:59 8:13
97 Lindsey Karonis Jr Vacaville 25:01 8:14
98 Chelsea Sweeney Jr Rodriguez 25:01 8:14
99 Morgan Stonefelt Jr Armijo 25:03 8:14
100 Colleena Guzman Jr Franklin (eg) 25:04 8:15
101 Cecilia Robles Sr Tracy 25:05 8:15
102 Ashlee Jones Sr Elk Grove 25:16 8:19
103 Veronica Quevedo Sr West Merrill 25:19 8:20
104 Keltzie Smith So Del Campo 25:21 8:20
105 Caitlyn Lindner Sr Vacaville 25:22 8:21
106 Jessie Rogowski Jr Del Campo 25:26 8:22
107 Allison Noble Fr West Merrill 25:30 8:23
108 Jessica Brennan Sr Wood Will C. 25:33 8:24
109 Kandy Soto So Tokay 25:34 8:25
110 Sara Walling Sr Galt 25:34 8:25
111 Aislinn Talbot So Vacaville 25:35 8:25
112 Tallin Muskat Jr Vacaville 25:36 8:25
113 Cathy Welsh Jr Del Campo 25:44 8:28
114 Caitlin Scott Sr Elk Grove 25:47 8:29
115 Laura Correa Sr Valley 25:50 8:30
116 Judy Kwan Jr Kennedy 25:54 8:31
117 Kelly Boyles Sr Elk Grove 25:55 8:32
118 Jenny Lee Sr Lincoln (S) 25:58 8:33
119 Tori Lee Jr Bella Vista 26:03 8:34
120 Sydney Hollis Sr Rio Americano 26:05 8:35
121 Stephanie Falwell Jr Sheldon 26:09 8:36
122 Amrit Pawar Jr Sierra 26:11 8:37
123 Kelsi Mickilsen Jr McClatchy 26:21 8:40
124 Octavia Duncan Jr Chavez 26:26 8:42
125 Amanda Blackwood Jr Pleasant Grove 26:40 8:46
126 Taylor Glover Jr Kennedy 26:42 8:47
127 Ashley Tiapon Sr Galt 26:43 8:47
128 Annie Kan Jr Kennedy 26:47 8:49
129 Keyana Oliphant Sr Chavez 27:01 8:53
130 Anna Ortiz So Elk Grove 27:05 8:55
131 Kymberly Underwood Jr Sonora 27:13 8:57
132 Kelsey Ashcraft Sr Vacaville 27:18 8:59
133 Kayla Shepston So Wood Will C. 27:35 9:04
134 Brittnee Davis Sr Chavez 27:41 9:06
135 Alivia Gok Jr Del Campo 27:52 9:10
136 Roxanne Tortorella Jr Bear Creek 28:02 9:13
137 Monica Ng Jr Kennedy 28:04 9:14
138 Becky Yang Sr Valley 28:10 9:16
139 Hao Do Jr Hiram Johnson 28:14 9:17
140 Anna Ly Jr Bear Creek 28:28 9:22
141 Yesenia Lamas Jr Tokay 28:38 9:25
142 Katrielle Veslenio Jr Franklin (eg) 28:38 9:25
143 Ava Pridgeon Fr West Merrill 28:44 9:27
144 Jennifer Godfrey Jr Yuba City 28:46 9:28
145 Jessica Alley Sr Sonora 29:07 9:35
146 Samantha Merz Jr Sierra 29:32 9:43
147 Margaret Loftis Jr River Valley 29:39 9:45
148 Xiomara Fonseca Jr Tracy 29:40 9:46
149 Alyssa Hernandez Sr Hiram Johnson 29:48 9:48
150 Diem Nguyen Jr Bear Creek 30:58 10:11
151 Heather Radcliffe Sr Yuba City 31:09 10:15
152 Neena Orrick Jr Roseville 31:40 10:25
153 Asia Gardner Jr Rodriguez 31:46 10:27
154 Ashley Davault Sr Wood Will C. 32:26 10:40
155 Erica Mancia Jr Chavez 33:47 11:07
156 Vanessa Tejada Sr Florin 34:30 11:21
157 Cheng Vong Jr Hiram Johnson 34:44 11:26
158 Dawn Hipwell Jr Chavez 34:44 11:26
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Christina Chew Jr Davis High 19:25.5 7:21 1/15 1/15 1/14 Great Job! (SBP)
2 Erin Unmbe Jr Placer 19:56.9 7:33
3 Valerie Schmidl Fr Davis High 20:09.5 7:38 2/15 2/15 1/11 Great Job! (SBP)
4 Kelsey McCoy Jr Napa 20:18.6 7:42
5 Miranda Flores Jr Whittel 20:37.8 7:49
6 Natalie Daly Sr Whittel 20:49.6 7:53
7 Emily Johanson Jr Davis High 20:49.8 7:53 3/15 3/15 1/10 Great Job! (SBP)
8 Allison Taylor So Sheldon 20:56.2 7:56
9 Brittany Barbone Fr Sheldon 20:59.8 7:57
10 Amanda Dion Sr Placer 21:02.3 7:58
11 Aislynn Penermon Fr Sheldon 21:03.5 7:59
12 Meredith Plant Sr Placer 21:20.3 8:05
13 Christianni Sangervasi So Davis High 21:22.4 8:06 4/15 4/15 1/7 Great Job! (SBP)
14 Nathalie Loza Jr Placer 21:28.7 8:08
15 Danie Maxwell Sr Davis High 21:45.2 8:14 5/15 5/15 1/4 Great Job! (SBP)
16 Catie Kensok Jr Napa 21:49 8:16
17 Paige Tsai Jr Napa 21:52.4 8:17
18 Brea Carmichael Sr Vacaville 21:53.7 8:18
19 Hollee Turner Sr Escalon 21:54.2 8:18
20 Tanja Hopmans Sr Davis High 22:04.9 8:22 6/15 6/15 1/2
21 Jaimie Long So Davis High 22:07.3 8:23 7/15 7/15 1/2 Great Job! (SBP)
22 Joan Huang Fr Davis High 22:14.2 8:25 8/15 8/15 1/1
23 Sierra Smith Jr Napa 22:17.2 8:27
24 Nancy Vo So Lincoln (S) 22:27.8 8:31
25 Karina Orejel Jr Galt 22:33.5 8:33
26 Savannah McCurdy Sr Sheldon 22:33.9 8:33
27 Danielle Foley So Sheldon 22:44 8:37
28 Emma Shandy Jr Davis High 22:53.6 8:40 9/15 9/15 1/1
29 Sarah Melcher Sr Davis High 22:53.9 8:40 10/15 10/15 1/1 Great Job! (SBP)
30 Hannah Coyner Jr Christian Brothers 22:54.6 8:41
31 Elise Delgado Jr Christian Brothers 22:56.8 8:42
32 Megan Huff So Galt 22:58.3 8:42
33 Patty Osuna So Sheldon 23:02.5 8:44
34 Megan Arnez So Sheldon 23:03.4 8:44
35 Erin Savoia Fr Davis High 23:09.2 8:46 11/15 11/15 1/1 Great Job! (SBP)
36 Michelle Tyson So Davis High 23:14.6 8:48 12/15 12/15 1/1
37 Bianca Gayton Jr Christian Brothers 23:16.6 8:49
38 Nichole Foppiano Sr Lincoln (S) 23:18.7 8:50
39 Madison Kisst Jr Escalon 23:20.5 8:50
40 Silvia Gulden Jr Christian Brothers 23:27 8:53
41 Malorie Bennett Fr Davis High 23:29.9 8:54 13/15 13/15 1/1 Great Job! (SBP)
42 Simona Clutter Jr Christian Brothers 23:49.1 9:01
43 Anna Schickele Jr Davis High 23:50.2 9:02 14/15 14/15 1/1
44 Sam Hanchey So Galt 23:50.5 9:02
45 Micaela Pierce Jr Hughson 23:53.2 9:03
46 Genny Balagot So Loretto 23:59.5 9:05
47 Amanda Heiser Jr Whittel 24:00.8 9:06
48 Kelsie Hinders So Galt 24:15.8 9:11
49 Megan Lent Fr Loretto 24:34.1 9:18
50 Sandra Hachmann Sr Vacaville 24:39.2 9:20
51 Erika Jauregui Sr Lincoln (S) 24:51 9:25
52 Tess Heidig Sr Loretto 25:29 9:39
53 Anna Hiller So Davis High 25:36.3 9:42 15/15 15/15 1/1
54 Tiffany Sosa So Lincoln (S) 25:38 9:43
55 Simone Lionudakis Sr Escalon 26:50.8 10:10
56 Melissa McCann Sr Armijo 27:12.5 10:18
57 Tina Wong Sr Lincoln (S) 27:19.7 10:21
58 Kristianna Knight So Vacaville Christian 28:33.5 10:49
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 2:20
103:32
20:42
7:51
21 Christin Chew
Jr
19:26
7:21
1
Valerie Schmidl
Fr
20:10
7:38
2
Emily Johanson
Jr
20:50
7:53
3
Christia Sangerva
So
21:22
8:06
7
Danie Maxwell
Sr
21:45
8:14
8








2 Sheldon
2-2-2-2-2
Gap: 1:48
108:17
21:39
8:12
40 Allison Taylor
So
20:56
7:56
4
Brittany Barbone
Fr
21:00
7:57
5
Aislynn Penermon
Fr
21:04
7:59
6
Savannah McCurdy
Sr
22:34
8:33
12
Danielle Foley
So
22:44
8:37
13








3 Christian Brothers
4-3-3-3-3
Gap: 0:55
116:24
23:17
8:49
88 Hannah Coyner
Jr
22:55
8:41
14
Elise Delgado
Jr
22:57
8:42
15
Bianca Gayton
Jr
23:17
8:49
18
Silvia Gulden
Jr
23:27
8:53
20
Simona Clutter
Jr
23:49
9:01
21








4 Lincoln (S)
3-4-4-4-4
Gap: 4:52
123:35
24:43
9:22
99 Nancy Vo
So
22:28
8:31
11
Nichole Foppiano
Sr
23:19
8:50
19
Erika Jauregui
Sr
24:51
9:25
22
Tiffany Sosa
So
25:38
9:43
23
Tina Wong
Sr
27:20
10:21
24








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 0:49
112:14
22:27
8:30
15 Tanja Hopmans
Sr
22:05
8:22
1
Jaimie Long
So
22:07
8:23
2
Joan Huang
Fr
22:14
8:25
3
Emma Shandy
Jr
22:54
8:40
4
Sarah Melcher
Sr
22:54
8:40
5








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 2:27
119:20
23:52
9:02
15 Erin Savoia
Fr
23:09
8:46
1
Michelle Tyson
So
23:15
8:48
2
Malorie Bennett
Fr
23:30
8:54
3
Anna Schickel
Jr
23:50
9:02
4
Anna Hiller
So
25:36
9:42
5








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Taylor Spencer So Casa Roble 13:58 6:39
2 Juliana Green So Davis High 14:03 6:41 1/12 1/12 2/29
3 Hilary Teaford So Davis High 14:12 6:46 2/12 2/12 1/26
4 Olivia Calderon Fr Bear Creek 14:43 7:00
5 Sam Walling So Galt 14:51 7:04
6 Dani Sarge So Ponderosa 14:53 7:05
7 Dana Randall So Davis High 14:53 7:05 3/12 3/12 1/22 13:54 13:45 13:45
8 Olivia Jacques So Yuba City 14:54 7:06
9 Shelby Jones Fr Lincoln (S) 14:55 7:06
10 Whitney Muller So Casa Roble 14:58 7:08
11 Halley Rainer Fr Davis High 15:02 7:10 4/12 4/12 1/19
12 Chris Mellon Fr Davis High 15:09 7:13 5/12 5/12 1/17
13 Lauren Mugnaini So Rio Americano 15:12 7:14
14 Haley Bennion So Rodriguez 15:13 7:15
15 Tenia Willis So Lincoln (S) 15:14 7:15
16 Jane Seo So Davis High 15:17 7:17 6/12 6/12 1/13
17 Crystal Soloman So Kennedy 15:19 7:18
18 Megan Reggiardo So Ponderosa 15:22 7:19
19 Kelsea Tiapon Fr Galt 15:25 7:20
20 Jenny Goulart So Sierra 15:28 7:22
21 Sara Gillogley So Kennedy 15:31 7:23
22 Alyse Kinoshita So Folsom 15:40 7:28
23 Jocelyn Labelle Fr Davis High 15:40 7:28 7/12 7/12 1/7 Great Job! (SBP)
24 Marisa Ruxin So Rio Americano 15:43 7:29
25 Alex Reinoldt So Rio Americano 15:44 7:30
26 Meghan Gleason So Tracy 15:44 7:30
27 Molly Baird Fr Napa 15:45 7:30
28 Amanda Hesterman Fr Vacaville 15:47 7:31
29 Mariah Rugg Fr Casa Roble 15:49 7:32
30 Kara Randall So Ponderosa 15:51 7:33
31 Helen Seldin So Davis High 15:53 7:34 8/12 8/12 1/3 14:32 14:32
32 Brittany Dunning Fr Rio Americano 15:53 7:34
33 Taraisa Keeton So Rodriguez 15:54 7:34
34 Ashley Hurst So Galt 15:55 7:35
35 Regina Story Fr Lincoln (S) 16:00 7:37
36 Christina Deleon Fr Rodriguez 16:03 7:39
37 Stacy Miller Fr Pleasant Grove 16:03 7:39
38 Angie Martinez Fr Lincoln (S) 16:04 7:39
39 Rebecca Flores Fr Rodriguez 16:05 7:40
40 Steffani Ramsey So River Valley 16:05 7:40
41 Jenny Farman So Davis High 16:09 7:41 9/12 9/12 1/2 14:45 14:23 14:23
42 Katherine Pollard Fr Roseville 16:12 7:43
43 Taylor Marino So Lincoln (S) 16:13 7:43
44 Morgan Zehnder So Elk Grove 16:14 7:44
45 Moriah Broughton Fr Ponderosa 16:15 7:44
46 Malia Almeida Fr Sierra 16:20 7:47
47 Ariel Maroon Fr Roseville 16:22 7:48
48 Connie Chen So Davis High 16:23 7:48 10/12 10/12 1/1
49 Kayla Rodriguez Fr Galt 16:24 7:49
50 Natalie Mouzooni So Rio Americano 16:24 7:49
51 Nguyen Tina So Bear Creek 16:27 7:50
52 Carolyn Fine Fr Vacaville 16:28 7:50
53 Lieran Palmer So Ponderosa 16:28 7:50
54 Hannah Milstein Fr Rio Americano 16:28 7:50
55 Michele Young So Tokay 16:29 7:51
56 Jessica Pechner Fr Rodriguez 16:30 7:51
57 Shivani Narayanan Fr Casa Roble 16:34 7:53
58 Josephine Devanbu So Davis High 16:34 7:53 11/12 11/12 1/1
59 Patricia Lewis So Kennedy 16:35 7:54
60 Callie Senna Fr Rio Americano 16:36 7:54
61 Lauren Gomez So Kennedy 16:39 7:56
62 Nicholette Olson So Galt 16:41 7:57
63 Laura Ginns So Franklin (eg) 16:42 7:57
64 Janelle Brown Fr Folsom 16:43 7:58
65 Sara Bernard-Hoverstad So Lincoln (S) 16:46 7:59
66 Anela Osmanovic So Casa Roble 16:47 8:00
67 Vanessa Kennedy Fr River Valley 16:51 8:01
68 Jane Orozco Fr Napa 17:07 8:09
69 Karina Aguirre Fr Bear Creek 17:07 8:09
70 Candice Golden So Franklin (eg) 17:07 8:09
71 Amanda Guerrero So Tokay 17:11 8:11
72 Michela Biale Fr Napa 17:12 8:11
73 Himani Bhartiya So Folsom 17:14 8:12
74 Kaylene Burns Fr Casa Roble 17:16 8:13
75 Katie McCollam Fr Casa Roble 17:17 8:14
76 Niki Niknia So Franklin (eg) 17:19 8:15
77 Sara Tom So Elk Grove 17:19 8:15
78 Juliana DePietro So Davis High 17:21 8:16 12/12 12/12 1/1 16:38 16:38
79 Kathlyln Garza Fr River Valley 17:28 8:19
80 Samantha Sharp So Kennedy 17:29 8:20
81 Lorynne Ritchie Fr Ponderosa 17:30 8:20
82 Nicole Grottkau So Pleasant Grove 17:37 8:23
83 Courtney Fells So Tokay 17:38 8:24
84 Hannah Combs So Ponderosa 17:45 8:27
85 Amber Bullard Fr Galt 17:45 8:27
86 Liliana Pinedo Fr Yuba City 17:53 8:31
87 Emma Perea Fr River Valley 17:53 8:31
88 Jaycie Speck So Roseville 17:54 8:31
89 Elyse Dewey Fr River Valley 17:54 8:31
90 Anabel Calvario Fr Vacaville 17:57 8:33
91 Alexa Cody So Ponderosa 17:59 8:34
92 Eliana Lopez So Franklin (s) 18:00 8:34
93 Haley Blythe Fr Lincoln (S) 18:06 8:37
94 Baljot Dhoot Fr Yuba City 18:09 8:39
95 Ochea Victoria Fr Bear Creek 18:12 8:40
96 Verene Yee So Kennedy 18:13 8:40
97 Julie Aldag Fr Pleasant Grove 18:13 8:40
98 Katherine Tobin So Rosemont 18:16 8:42
99 Shandie Snyder Fr Pleasant Grove 18:17 8:42
100 Ana Magden So Rosemont 18:19 8:43
101 Genna Fisher Fr Pleasant Grove 18:20 8:44
102 Megan Radcliffe So Yuba City 18:21 8:44
103 Daisy Baltazar Fr Tokay 18:26 8:47
104 Paige Davison So Elk Grove 18:36 8:51
105 Kimberly Wong So Tokay 18:42 8:54
106 Maria Fagundes Fr Bella Vista 18:44 8:55
107 Morgan Koeford Fr Vacaville 18:46 8:56
108 Alicia Gooch So Cordova 18:53 9:00
109 Jezebel Mandriguez So Valley 18:55 9:00
110 Star Butler Fr Bear Creek 19:05 9:05
111 Garcia Brook Fr Bear Creek 19:05 9:05
112 Janette Mejia So Franklin (s) 19:07 9:06
113 Natalie Garcia So Vacaville 19:09 9:07
114 Marlen Nelson Fr Elk Grove 19:16 9:10
115 Jessica Derebenskiy Fr Sheldon 19:18 9:11
116 Alyssa Snowden So Ponderosa 19:21 9:13
117 Jasmine Visla So Yuba City 19:23 9:14
118 Shirley Thao So Valley 19:29 9:17
119 Jessica Andres So Vacaville 19:30 9:17
120 Guillerma Rodriquez So Franklin (s) 19:32 9:18
121 Emily Wolverton So Yuba City 19:34 9:19
122 Dina Novakovskiy Fr Sheldon 19:35 9:20
123 Anayeli Cuamani So Rosemont 19:36 9:20
124 Lucy Hoang Fr Chavez 19:59 9:31
125 Tara Sanchez So Yuba City 20:01 9:32
126 Lindsey Reese So Bella Vista 20:03 9:33
127 Aileen Castillo So Franklin (eg) 20:29 9:45
128 Dominique Williams So Franklin (eg) 20:55 9:58
129 Rachel Neal So Rosemont 20:58 9:59
130 Michelle Rao So Valley 21:01 10:00
131 Audrey Marin Fr Rosemont 21:03 10:01
132 Shiloh Anders Fr Vacaville 21:28 10:13
133 Taylor Paxin Fr Pleasant Grove 21:52 10:25
134 Rocio Ledesma Fr Franklin (s) 22:04 10:30
135 Jasmine Cash-White Fr Chavez 22:40 10:48
136 Zahra Nawab Fr Valley 23:01 10:58
137 Mary Smith Fr Yuba City 24:05 11:28
138 Aly Arruda So Wood Will C. 24:08 11:30
139 Briana Scholtens So Rodriguez 24:09 11:30
140 Sheila Lee Fr Valley 24:55 11:52
141 Linda Her Fr Valley 24:55 11:52
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
2-1-1-1-1
Gap: 1:06
73:19
14:40
6:59
35 Juliana Green
So
14:03
6:41
2
Hilary Teaford
So
14:12
6:46
3
Dana Randall
So
14:53
7:05
7
Halley Rainer
Fr
15:02
7:10
11
Chris Mellon
Fr
15:09
7:13
12








2 Lincoln (S)
7-4-5-4-2
Gap: 1:18
78:26
15:41
7:28
123 Shelby Jones
Fr
14:55
7:06
9
Tenia Willis
So
15:14
7:15
15
Regina Story
Fr
16:00
7:37
30
Angie Martinez
Fr
16:04
7:39
33
Taylor Marino
So
16:13
7:43
36








3 Rio Americano
8-6-6-3-3
Gap: 1:12
78:56
15:47
7:31
124 Lauren Mugnaini
So
15:12
7:14
13
Marisa Ruxin
So
15:43
7:29
22
Alex Reinoldt
So
15:44
7:30
23
Brittany Dunning
Fr
15:53
7:34
27
Natalie Mouzooni
So
16:24
7:49
39








4 Ponderosa
5-4-3-4-4
Gap: 1:35
78:49
15:46
7:30
129 Dani Sarge
So
14:53
7:05
6
Megan Reggiard
So
15:22
7:19
18
Kara Randall
So
15:51
7:33
26
Moriah Broughto
Fr
16:15
7:44
37
Lieran Palmer
So
16:28
7:50
42








5 Casa Roble
1-2-2-2-5
Gap: 2:49
78:06
15:37
7:26
135 Taylor Spencer
So
13:58
6:39
1
Whitney Muller
So
14:58
7:08
10
Mariah Rugg
Fr
15:49
7:32
25
Shivani Narayana
Fr
16:34
7:53
46
Anela Osmanovi
So
16:47
8:00
53








6 Galt
4-4-4-6-6
Gap: 1:50
79:16
15:51
7:33
141 Sam Walling
So
14:51
7:04
5
Kelsea Tiapon
Fr
15:25
7:20
19
Ashley Hurst
So
15:55
7:35
29
Kayla Rodrigue
Fr
16:24
7:49
38
Nicholet Olson
So
16:41
7:57
50








7 Rodriguez
9-8-7-7-7
Gap: 1:17
79:45
15:57
7:36
152 Haley Bennion
So
15:13
7:15
14
Taraisa Keeton
So
15:54
7:34
28
Christin Deleon
Fr
16:03
7:39
31
Rebecca Flores
Fr
16:05
7:40
34
Jessica Pechner
Fr
16:30
7:51
45








8 Kennedy
10-7-8-8-8
Gap: 2:10
81:33
16:19
7:46
195 Crystal Soloman
So
15:19
7:18
17
Sara Gillogle
So
15:31
7:23
20
Patricia Lewis
So
16:35
7:54
47
Lauren Gomez
So
16:39
7:56
49
Samantha Sharp
So
17:29
8:20
62








9 Bear Creek
3-9-9-9-9
Gap: 4:22
85:34
17:07
8:09
259 Olivia Calderon
Fr
14:43
7:00
4
Nguyen Tina
So
16:27
7:50
40
Karina Aguirre
Fr
17:07
8:09
55
Ochea Victoria
Fr
18:12
8:40
74
Star Butler
Fr
19:05
9:05
86








10 River Valley
13-12-12-10-10
Gap: 1:49
86:11
17:14
8:12
289 Steffani Ramsey
So
16:05
7:40
35
Vanessa Kennedy
Fr
16:51
8:01
54
Kathlyln Garza
Fr
17:28
8:19
61
Emma Perea
Fr
17:53
8:31
69
Elyse Dewey
Fr
17:54
8:31
70








11 Vacaville
11-10-10-11-11
Gap: 3:22
88:07
17:37
8:24
308 Amanda Hesterma
Fr
15:47
7:31
24
Carolyn Fine
Fr
16:28
7:50
41
Anabel Calvario
Fr
17:57
8:33
71
Morgan Koeford
Fr
18:46
8:56
84
Natalie Garcia
So
19:09
9:07
88








12 Yuba City
6-11-11-12-12
Gap: 4:29
88:40
17:44
8:27
319 Olivia Jacques
So
14:54
7:06
8
Liliana Pinedo
Fr
17:53
8:31
68
Baljot Dhoot
Fr
18:09
8:39
73
Megan Radcliff
So
18:21
8:44
81
Jasmine Visla
So
19:23
9:14
89








13 Pleasant Grove
12-13-15-14-13
Gap: 2:17
88:30
17:42
8:26
330 Stacy Miller
Fr
16:03
7:39
32
Nicole Grottkau
So
17:37
8:23
64
Julie Aldag
Fr
18:13
8:40
76
Shandie Snyder
Fr
18:17
8:42
78
Genna Fisher
Fr
18:20
8:44
80








14 Tokay
14-14-13-13-14
Gap: 2:13
88:26
17:41
8:25
331 Michele Young
So
16:29
7:51
44
Amanda Guerrero
So
17:11
8:11
57
Courtney Fells
So
17:38
8:24
65
Daisy Baltazar
Fr
18:26
8:47
82
Kimberly Wong
So
18:42
8:54
83








15 Franklin (eg)
15-15-14-15-15
Gap: 4:13
92:32
18:30
8:49
358 Laura Ginns
So
16:42
7:57
51
Candice Golden
So
17:07
8:09
56
Niki Niknia
So
17:19
8:15
60
Aileen Castillo
So
20:29
9:45
95
Dominiqu Williams
So
20:55
9:58
96








16 Rosemont
16-16-16-16-16
Gap: 2:47
98:12
19:38
9:21
445 Katherin Tobin
So
18:16
8:42
77
Ana Magden
So
18:19
8:43
79
Anayeli Cuamani
So
19:36
9:20
93
Rachel Neal
So
20:58
9:59
97
Audrey Marin
Fr
21:03
10:01
99








17 Valley
17-17-17-17-17
Gap: 6:00
107:21
21:28
10:13
479 Jezebel Mandrigu
So
18:55
9:00
85
Shirley Thao
So
19:29
9:17
90
Michelle Rao
So
21:01
10:00
98
Zahra Nawab
Fr
23:01
10:58
102
Sheila Lee
Fr
24:55
11:52
104








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 1:06
79:22
15:52
7:34
15 Jane Seo
So
15:17
7:17
1
Jocelyn Labelle
Fr
15:40
7:28
2
Helen Seldin
So
15:53
7:34
3
Jenny Farman
So
16:09
7:41
4
Connie Chen
So
16:23
7:48
5








Your Team ROCKS! (LR, PR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.