Davis High Results from the Sac Joaquin Subsection at Frogtown on 11/3/07

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bowlus, Christine So V 21:31 7:10 3 33/140 5/5 9/23 2/18
Chen, Connie So F/S 17:07 8:34 2 84/131 10/14 10/14 2/3 14:47
Chetelat, Lauryn Sr V 18:04 6:01 3 1/140 1/5 1/23 1/29 19:37
(1:33,7.9)
19:37
(1:33,7.9)
19:37
(1:33,7.9)
18:40
(0:36,3.2)
Great Job! (LY, LR, PR, DPR)
Chew, Christina Jr JV 21:59 7:20 3 13/130 9/18 14/23 1/3 22:48
(0:49,3.6)
Great Job! (DPR)
DePietro, Juliana So F/S 16:05 8:02 2 52/131 7/14 7/14 2/8 16:28
(0:23,2.3)
16:28
(0:23,2.3)
16:28
(0:23,2.3)
14:23 Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
Devanbu, Josephine So F/S 18:52 9:26 2 110/131 14/14 14/14 2/2 13:30
Dimond, Emily Jr V 20:39 6:53 3 17/140 4/5 4/23 1/20 20:03 20:03 20:03 20:03 Great Job! (DSR)
Ding, Karen Sr JV 23:29 7:50 3 26/130 10/18 15/23 1/2 23:12 23:12 23:12 21:30
Ding, Stephanie Jr JV 25:08 8:23 3 51/130 14/18 19/23 1/2 24:46
Ensslen, Lisa Jr JV 28:09 9:23 3 88/130 18/18 23/23 1/2 24:56
Farman, Jenny So F/S 14:45 7:23 2 12/131 4/14 4/14 1/14 15:26
(0:41,4.4)
15:26
(0:41,4.4)
15:26
(0:41,4.4)
13:15 Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
Fritz, Jenna Jr JV 21:33 7:11 3 9/130 5/18 10/23 1/13 20:28 20:28 19:43 19:20
Gao, Shirley Jr JV 24:34 8:11 3 39/130 12/18 17/23 1/2 24:27
Hall, Maddie Jr V 19:47 6:36 3 10/140 2/5 2/23 1/26 19:42 19:42 19:42 19:00
Hiller, Anna So F/S 17:34 8:47 2 91/131 12/14 12/14 2/3 18:02
(0:28,2.6)
Great Job! (SBP, DPR)
Hopmans, Tanja Sr JV 25:06 8:22 3 50/130 13/18 18/23 1/2 23:22
Huang, Joan Fr F/S 16:32 8:16 2 64/131 8/14 8/14 1/4 15:01
Johanson, Emily Jr JV 24:10 8:03 3 33/130 11/18 16/23 1/2 22:53
Kesser, Merek Sr JV 20:57 6:59 3 2/130 2/18 6/23 1/20 20:19 20:19 19:44 Great Job! (DSR)
Labelle, Jocelyn Fr F/S 15:26 7:43 2 31/131 6/14 6/14 2/9 13:55
Long, Jaimie So F/S 16:35 8:18 2 67/131 9/14 9/14 1/4 16:30 16:30 16:30 14:22
Maxwell, Danie Sr JV 25:12 8:24 3 53/130 15/18 20/23 1/2 24:45
Meese, Halea Sr JV 21:48 7:16 3 11/130 7/18 12/23 1/6 21:25 21:25 21:25 21:13
Melcher, Sarah Sr JV 26:39 8:53 3 75/130 16/18 21/23 1/2
Mellon, Chris Fr F/S 14:23 7:12 2 6/131 2/14 2/14 1/20 13:14 Great Job! (SBP)
Norvell, Nora Jr V 20:32 6:51 3 16/140 3/5 3/23 2/24 20:49
(0:17,1.4)
20:49
(0:17,1.4)
20:49
(0:17,1.4)
20:23 Great Job! (LY, LR, PR)
Pagel, Lucy Sr JV 21:27 7:09 3 8/130 4/18 8/23 2/14 22:41
(1:14,5.4)
22:41
(1:14,5.4)
22:41
(1:14,5.4)
21:01 Great Job! (LY, LR, PR)
Rainer, Halley Fr F/S 14:24 7:12 2 7/131 3/14 3/14 1/18 13:40 Great Job! (SBP)
Randall, Dana So F/S 13:49 6:55 2 1/131 1/14 1/14 1/26 14:34
(0:45,5.1)
14:34
(0:45,5.1)
14:34
(0:45,5.1)
12:42 Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
Savoia, Erin Fr F/S 17:44 8:52 2 97/131 13/14 13/14 2/3 16:44
Schickele, Anna Jr JV 27:27 9:09 3 82/130 17/18 22/23 1/2 24:46
Seldin, Helen So F/S 14:58 7:29 2 16/131 5/14 5/14 1/13 15:40
(0:42,4.5)
15:40
(0:42,4.5)
15:40
(0:42,4.5)
13:39 Great Job! (LY, LR, PR, SBP, DSR)
Sherlock, Briana Jr JV 21:48 7:16 3 10/130 6/18 11/23 1/10 22:22
(0:34,2.5)
Great Job! (DPR)
Teaford, Hilary So JV 20:46 6:55 3 1/130 1/18 5/23 1/25
ter Haar, Charlotte So JV 21:23 7:08 3 6/130 3/18 7/23 2/16
Tyson, Michelle So F/S 17:33 8:47 2 90/131 11/14 11/14 2/3 16:30 16:30 16:30 16:09
Zavala, Melinda Jr JV 21:56 7:19 3 12/130 8/18 13/23 1/5 Great Job! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/18 100:33
3:27
3 6:42 6:01 7:10 68 6:42 99:26 99:26 99:18 Lauryn Chetelat (1), Maddie Hall (8), Nora Norvell (14), Emily Dimond (15), Christine Bowlus (30)
JV 1st 5 1/13 106:06
0:47
3 7:04 6:55 7:11 26 7:04 110:54
(4:48,4.3)
110:54
(4:48,4.3)
110:54
(4:48,4.3%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Hilary Teaford (1), Merek Kesser (2), Charlotte ter Haar (6), Lucy Pagel (8), Jenna Fritz (9)
JV 2nd 5 1/2 111:00
1:41
3 7:24 7:16 7:50 15 7:24 125:00
(14:00,11.2)
125:00
(14:00,11.2)
125:00
(14:00,11.2%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Briana Sherlock (1), Halea Meese (2), Melinda Zavala (3), Christina Chew (4), Karen Ding (5)
JV 3rd 5 1/2 124:10
1:02
3 8:17 8:03 8:24 15 8:17 Emily Johanson (1), Shirley Gao (2), Tanja Hopmans (3), Stephanie Ding (4), Danie Maxwell (5)
F/S 1st 5 1/13 72:19
1:09
2 7:14 6:55 7:29 34 7:14 72:45
(0:26,0.6)
72:45
(0:26,0.6)
72:45
(0:26,0.6%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Dana Randall (1), Chris Mellon (5), Halley Rainer (6), Jenny Farman (10), Helen Seldin (12)
F/S 2nd 5 1/3 81:45
1:41
2 8:11 7:43 8:34 28 8:11 79:08 79:08 79:08 Jocelyn Labelle (1), Juliana DePietro (3), Joan Huang (5), Jaimie Long (6), Connie Chen (13)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Lauryn Chetelat Sr Davis High 18:04 6:01 1/5 1/23 1/29 19:37
(1:33)
19:37
(1:33)
19:37
(1:33)
Great Job! (LY, LR, PR)
2 Maria Malone Jr FOLSOM 18:19 6:06
3 Sarah Rico Sr MERRILL WEST 19:01 6:20
4 Lauren Petersen Jr GALT 19:08 6:23
5 Crystal Esparza Sr BEYER 19:29 6:30
6 Sable Browning Sr MERCED 19:37 6:32
7 Amanda Innes Jr GRACE DAVIS 19:39 6:33
8 Holly Rankin So TOKAY 19:41 6:34
9 Breanna Lewis So SHELDON 19:42 6:34
10 Maddie Hall Jr Davis High 19:47 6:36 2/5 2/23 1/26 19:42 19:42 19:42
11 Katie Drueen Sr MODESTO 19:57 6:39
12 Rachel Rucireta Jr FOLSOM 20:02 6:41
13 Morgan Pugh So FOLSOM 20:02 6:41
14 Samantha Reardon Sr BEYER 20:12 6:44
15 Allison Van Kessel Sr SHELDON 20:21 6:47
16 Nora Norvell Jr Davis High 20:32 6:51 3/5 3/23 2/24 20:49
(0:17)
20:49
(0:17)
20:49
(0:17)
Great Job! (LY, LR, PR)
17 Emily Dimond Jr Davis High 20:39 6:53 4/5 4/23 1/20 20:03 20:03 20:03
18 Fiona Nuestro Jr MODESTO 20:44 6:55
19 Rachel Van Nes So MODESTO 20:45 6:55
20 Jordan Rodriguez Jr LODI 20:47 6:56
21 Sophia Villalobos Sr GRACE DAVIS 20:49 6:56
22 Laura Rodrigues Sr NEVADA UNION 20:56 6:59
23 Sam Walling So GALT 20:57 6:59
24 Blanka Hodur Fr FOLSOM 20:58 6:59
25 Brooke Hawkins Fr GRACE DAVIS 21:07 7:02
26 Jessica Miller Jr FOLSOM 21:10 7:03
27 Trella Chrisco Sr NAPA 21:19 7:06
28 Alison Motor Jr GALT 21:21 7:07
29 Emma Ussat So NEVADA UNION 21:22 7:07
30 Andrea Johnson Sr STAGG 21:23 7:08
31 Sara Marshall Fr NEVADA UNION 21:29 7:10
32 Stephanie Stavrianoudaki Jr MODESTO 21:31 7:10
33 Christine Bowlus So Davis High 21:31 7:10 5/5 9/23 2/18
34 Kelley Zimmerman Sr RODRIGUEZ 21:35 7:12
35 Kelsea Tiapon Fr GALT 21:35 7:12
36 Erika Kelsh So RODRIGUEZ 21:36 7:12
37 Madi Bell So FOLSOM 21:38 7:13
38 Amber Fillpot Jr BEYER 21:38 7:13
39 Leah McCann Fr NAPA 21:40 7:13
40 Desirea Rebultan Sr STAGG 21:49 7:16
41 Kendra Green Fr NEVADA UNION 21:50 7:17
42 Stephanie Rodriguez So TOKAY 21:50 7:17
43 Briana Scholtens So RODRIGUEZ 21:51 7:17
44 Angel Bobo Jr GRACE DAVIS 21:51 7:17
45 Erinn Ramirez So NEVADA UNION 21:56 7:19
46 Jennifer Brawley Sr TRACY 21:58 7:19
47 Nicole Terrell Jr RODRIGUEZ 22:00 7:20
48 Dominique Rodriguez Sr TOKAY 22:01 7:20
49 Melissa McGregor Sr LINCOLN (S) 22:03 7:21
50 Sacha Guider Jr BEYER 22:04 7:21
51 Kelsey Knox Sr MCCLATCHY 22:06 7:22
52 Christina Perez Jr RODRIGUEZ 22:08 7:23
53 Hareg Ameda Jr SHELDON 22:10 7:23
54 Oksana Petrechko So MODESTO 22:12 7:24
55 Shannon McElligott Jr LODI 22:19 7:26
56 Alexis Pritchard Sr MCCLATCHY 22:23 7:28
57 Maria Cortez Fr MODESTO 22:24 7:28
58 Brittany Welence So SHELDON 22:34 7:31
59 Magaly Castillo Sr MERRILL WEST 22:35 7:32
60 Laura Ting Jr LAGUNA CREEK 22:38 7:33
61 Amber Lau So MCCLATCHY 22:38 7:33
62 Nisa Shinagawa Sr LINCOLN (S) 22:41 7:34
63 Monique Hamlet So BEYER 22:41 7:34
64 Betty Meza Jr LODI 22:44 7:35
65 Allie Ehlers Sr LODI 22:44 7:35
66 Kelsey Natsuhara Jr LINCOLN (S) 22:45 7:35
67 Lauren Davini Jr ARMIJO 22:46 7:35
68 Hannah Wiesner Jr LODI 22:48 7:36
69 Kristal Mora Sr MERCED 22:54 7:38
70 Kelly Lewis Sr MODESTO 22:54 7:38
71 Monica Villalobos So GRACE DAVIS 22:55 7:38
72 Hillary Ainsworth So GALT 22:58 7:39
73 Sherese Breaux Jr STAGG 23:02 7:41
74 Meaghan Stevenson Sr GRACE DAVIS 23:06 7:42
75 Jasmin Jiminez Jr TURLOCK 23:08 7:43
76 Lynzie Gutierrez So STAGG 23:09 7:43
77 Peggy McBride-Hensle Fr NEVADA UNION 23:14 7:45
78 Meghan Lucero Jr GALT 23:15 7:45
79 Sandra Nguyen Jr LAGUNA CREEK 23:19 7:46
80 Shelly Perez Jr RODRIGUEZ 23:24 7:48
81 Tanya Vega Sr FRANKLIN (EG) 23:25 7:48
82 Ashley Freitas Sr TRACY 23:27 7:49
83 Taraisa Keeton So RODRIGUEZ 23:32 7:51
84 Valerie Rose Sr GRACE DAVIS 23:34 7:51
85 Anina Lawrence Fr NEVADA UNION 23:36 7:52
86 Christian Richardson Jr TURLOCK 23:36 7:52
87 Laura Ginns So FRANKLIN (EG) 23:37 7:52
88 Alysa Dunn Sr SHELDON 23:39 7:53
89 Zulema Gonzalez Sr TURLOCK 23:41 7:54
90 Alexa Miler Fr BEYER 23:45 7:55
91 Jordan Schmidt Jr GRACE DAVIS 23:46 7:55
92 Sierra Morgan Fr MCCLATCHY 23:48 7:56
93 Sara Walling Sr GALT 23:57 7:59
94 Melina Ramirez-Vega Jr LOS BANOS 24:00 8:00
95 Catalina Calderon Fr TOKAY 24:02 8:01
96 Kelsi Mickilsen Jr MCCLATCHY 24:04 8:01
97 Andrea Slade So SHELDON 24:04 8:01
98 Gaby Buccinio Jr FRANKLIN (EG) 24:06 8:02
99 Alex Rosales Jr LAGUNA CREEK 24:16 8:05
100 Candice Golden So FRANKLIN (EG) 24:23 8:08
101 Amanda Conroy Sr NAPA 24:25 8:08
102 Annie Coleman Jr TURLOCK 24:31 8:10
103 Alison Dutton Jr MCCLATCHY 24:31 8:10
104 Breanna Jones Sr BEYER 24:37 8:12
105 Ashley Kramer Sr STAGG 24:41 8:14
106 Allison Noble Fr MERRILL WEST 24:42 8:14
107 Bethany Duerr Jr LODI 24:44 8:15
108 Lauren Fromm Sr LODI 24:51 8:17
109 Alexis Boese Sr GOLDEN VALLEY 24:52 8:17
110 Demi Orozco Sr LOS BANOS 24:53 8:18
111 Taylor Giottonini Sr LINCOLN (S) 25:16 8:25
112 Tania Shakir Jr TURLOCK 25:20 8:27
113 Olivia Mendonca Sr TURLOCK 25:22 8:27
114 Annie Creasey Fr NEVADA UNION 25:22 8:27
115 Taylor Carson Jr JOHANSEN 25:40 8:33
116 Morgan Vigil Sr GOLDEN VALLEY 25:44 8:35
117 Judy Kwan Jr KENNEDY 25:45 8:35
118 Alyssa Plummer Jr TRACY 25:52 8:37
119 Niki Niknia So FRANKLIN (EG) 25:55 8:38
120 Drina Fujishige Jr LINCOLN (S) 25:55 8:38
121 Laura Pacheco Jr TRACY 26:07 8:42
122 Bri Umbay Sr BEAR CREEK 26:10 8:43
123 Katie Connolly Jr TRACY 26:15 8:45
124 Andrea Ybarra Sr LINCOLN (S) 26:19 8:46
125 Caitlin Johnson Jr LAGUNA CREEK 26:25 8:48
126 Victoria Holtz Jr TRACY 26:30 8:50
127 Annie Kan Jr KENNEDY 26:33 8:51
128 Michelle Nguyen Jr LAGUNA CREEK 26:34 8:51
129 Kristina Hansen Jr BEAR CREEK 26:37 8:52
130 Talisa Sanchez Sr TURLOCK 26:45 8:55
131 Brittnee Davis Sr CHAVEZ 27:14 9:05
132 Hao Do Jr HIRAM JOHNSON 27:51 9:17
133 Rachel Kendrix Sr GOLDEN VALLEY 28:16 9:25
134 Monica Ng Jr KENNEDY 28:18 9:26
135 Hayley Gordon Jr JOHANSEN 28:19 9:26
136 Maribel Andrade Jr JOHANSEN 28:33 9:31
137 Erica Trisler Sr JOHANSEN 28:34 9:31
138 Yesenia Lamas Jr TOKAY 28:48 9:36
139 Ava Pridgeon Fr MERRILL WEST 28:49 9:36
140 Roxanne Tortorella2 Jr BEAR CREEK 29:14 9:45
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 3:27
100:33
20:07
6:42
68 Lauryn Chetelat
Sr
18:04
6:01
1
Maddie Hall
Jr
19:47
6:36
8
Nora Norvell
Jr
20:32
6:51
14
Emily Dimond
Jr
20:39
6:53
15
Christin Bowlus
So
21:31
7:10
30








2 FOLSOM
2-2-1-2-2
Gap: 2:51
100:31
20:06
6:42
69 Maria Malone
Jr
18:19
6:06
2
Rachel Rucireta
Jr
20:02
6:41
10
Morgan Pugh
So
20:02
6:41
11
Blanka Hodur
Fr
20:58
6:59
22
Jessica Miller
Jr
21:10
7:03
24








3 MODESTO
8-7-3-3-3
Gap: 2:15
105:09
21:02
7:01
121 Katie Drueen
Sr
19:57
6:39
9
Fiona Nuestro
Jr
20:44
6:55
16
Rachel Van Nes
So
20:45
6:55
17
Stephani Stavrian
Jr
21:31
7:10
29
Oksana Petrechk
So
22:12
7:24
50








4 GALT
3-5-5-4-4
Gap: 3:50
105:59
21:12
7:04
146 Lauren Petersen
Jr
19:08
6:23
3
Sam Walling
So
20:57
6:59
21
Alison Motor
Jr
21:21
7:07
25
Kelsea Tiapon
Fr
21:35
7:12
32
Hillary Ainswort
So
22:58
7:39
65








5 GRACE DAVIS
5-5-4-5-5
Gap: 3:16
106:21
21:16
7:05
151 Amanda Innes
Jr
19:39
6:33
5
Sophia Villalob
Sr
20:49
6:56
19
Brooke Hawkins
Fr
21:07
7:02
23
Angel Bobo
Jr
21:51
7:17
40
Monica Villalob
So
22:55
7:38
64








6 NEVADA UNION
10-9-8-7-6
Gap: 1:00
107:33
21:31
7:10
152 Laura Rodrigue
Sr
20:56
6:59
20
Emma Ussat
So
21:22
7:07
26
Sara Marshall
Fr
21:29
7:10
28
Kendra Green
Fr
21:50
7:17
37
Erinn Ramirez
So
21:56
7:19
41








7 BEYER
4-3-6-6-7
Gap: 3:12
106:04
21:13
7:04
155 Crystal Esparza
Sr
19:29
6:30
4
Samantha Reardon
Sr
20:12
6:44
12
Amber Fillpot
Jr
21:38
7:13
35
Sacha Guider
Jr
22:04
7:21
46
Monique Hamlet
So
22:41
7:34
58








8 RODRIGUEZ
12-11-10-9-8
Gap: 0:33
109:10
21:50
7:17
194 Kelley Zimmerma
Sr
21:35
7:12
31
Erika Kelsh
So
21:36
7:12
33
Briana Scholten
So
21:51
7:17
39
Nicole Terrell
Jr
22:00
7:20
43
Christin Perez
Jr
22:08
7:23
48








9 SHELDON
7-4-7-8-9
Gap: 3:57
108:26
21:41
7:14
204 Breanna Lewis
So
19:42
6:34
7
Allison Van Kessel
Sr
20:21
6:47
13
Hareg Ameda
Jr
22:10
7:23
49
Brittany Welence
So
22:34
7:31
54
Alysa Dunn
Sr
23:39
7:53
81








10 LODI
9-12-11-11-10
Gap: 2:01
111:22
22:16
7:25
250 Jordan Rodrigue
Jr
20:47
6:56
18
Shannon McElligo
Jr
22:19
7:26
51
Betty Meza
Jr
22:44
7:35
59
Allie Ehlers
Sr
22:44
7:35
60
Hannah Wiesner
Jr
22:48
7:36
62








11 TOKAY
6-8-9-10-11
Gap: 9:07
116:22
23:16
7:45
285 Holly Rankin
So
19:41
6:34
6
Stephani Rodrigue
So
21:50
7:17
38
Dominiqu Rodrigue
Sr
22:01
7:20
44
Catalina Calderon
Fr
24:02
8:01
86
Yesenia Lamas
Jr
28:48
9:36
111








12 STAGG
11-10-12-12-12
Gap: 3:18
114:04
22:49
7:36
293 Andrea Johnson
Sr
21:23
7:08
27
Desirea Rebultan
Sr
21:49
7:16
36
Sherese Breaux
Jr
23:02
7:41
66
Lynzie Gutierre
So
23:09
7:43
69
Ashley Kramer
Sr
24:41
8:14
95








13 MCCLATCHY
15-13-13-13-13
Gap: 1:58
114:59
23:00
7:40
326 Kelsey Knox
Sr
22:06
7:22
47
Alexis Pritchar
Sr
22:23
7:28
52
Amber Lau
So
22:38
7:33
56
Sierra Morgan
Fr
23:48
7:56
84
Kelsi Mickilse
Jr
24:04
8:01
87








14 LINCOLN (S)
14-14-14-14-14
Gap: 3:52
118:40
23:44
7:55
364 Melissa McGregor
Sr
22:03
7:21
45
Nisa Shinagaw
Sr
22:41
7:34
57
Kelsey Natsuhar
Jr
22:45
7:35
61
Taylor Giottoni
Sr
25:16
8:25
98
Drina Fujishig
Jr
25:55
8:38
103








15 TURLOCK
17-17-17-15-15
Gap: 2:12
120:16
24:03
8:01
420 Jasmin Jiminez
Jr
23:08
7:43
68
Christia Richards
Jr
23:36
7:52
79
Zulema Gonzalez
Sr
23:41
7:54
82
Annie Coleman
Jr
24:31
8:10
92
Tania Shakir
Jr
25:20
8:27
99








16 TRACY
13-15-16-16-16
Gap: 4:17
123:39
24:44
8:15
427 Jennifer Brawley
Sr
21:58
7:19
42
Ashley Freitas
Sr
23:27
7:49
75
Alyssa Plummer
Jr
25:52
8:37
101
Laura Pacheco
Jr
26:07
8:42
104
Katie Connolly
Jr
26:15
8:45
105








17 LAGUNA CREEK
16-16-15-17-17
Gap: 3:56
123:12
24:38
8:13
433 Laura Ting
Jr
22:38
7:33
55
Sandra Nguyen
Jr
23:19
7:46
72
Alex Rosales
Jr
24:16
8:05
90
Caitlin Johnson
Jr
26:25
8:48
107
Michelle Nguyen
Jr
26:34
8:51
109








18 FRANKLIN (EG)
18-18-18-18-18
Gap: 2:30
121:26
24:17
8:06
436 Tanya Vega
Sr
23:25
7:48
74
Laura Ginns
So
23:37
7:52
80
Gaby Buccinio
Jr
24:06
8:02
89
Candice Golden
So
24:23
8:08
91
Niki Niknia
So
25:55
8:38
102








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Hilary Teaford So Davis High 20:46 6:55 1/18 5/23 1/25
2 Merek Kesser Sr Davis High 20:57 6:59 2/18 6/23 1/20 20:19 20:19
3 Ashley Joyner-Lapray Jr WOODCREEK 20:59 7:00
4 Megan Yamashiro Sr WOODCREEK 21:02 7:01
5 Katie Newman Jr WOODCREEK 21:15 7:05
6 Charlotte ter Haar So Davis High 21:23 7:08 3/18 7/23 2/16
7 Amanda McNabb Jr WOODCREEK 21:25 7:08
8 Lucy Pagel Sr Davis High 21:27 7:09 4/18 8/23 2/14 22:41
(1:14)
22:41
(1:14)
22:41
(1:14)
Great Job! (LY, LR, PR)
9 Jenna Fritz Jr Davis High 21:33 7:11 5/18 10/23 1/13 20:28 20:28 19:43
10 Briana Sherlock Jr Davis High 21:48 7:16 6/18 11/23 1/10
11 Halea Meese Sr Davis High 21:48 7:16 7/18 12/23 1/6 21:25 21:25 21:25
12 Melinda Zavala Jr Davis High 21:56 7:19 8/18 13/23 1/5 Great Job! (SBP)
13 Christina Chew Jr Davis High 21:59 7:20 9/18 14/23 1/3
14 Gabby Fastiggi Jr WOODCREEK 22:01 7:20
15 Kimberly Ferrer Sr WOODCREEK 22:02 7:21
16 Kristine Csicsery Jr ST. FRANCIS 22:08 7:23
17 Macy Fuhs Jr ST. FRANCIS 22:14 7:25
18 Caitlyn Devlin Fr MONTEREY TRAIL 22:23 7:28
19 Brianne Cook Jr PONDEROSA 22:25 7:28
20 Sara Neff Sr MODESTO 22:26 7:29
21 Anna Winje Jr ST. FRANCIS 22:49 7:36
22 Jamie Openshaw Jr ST. FRANCIS 23:02 7:41
23 Theresa Ross Sr ST. FRANCIS 23:12 7:44
24 Amy Riehl Sr ST. FRANCIS 23:15 7:45
25 Alyse Kinoshita So FOLSOM 23:22 7:47
26 Karen Ding Sr Davis High 23:29 7:50 10/18 15/23 1/2 23:12 23:12 23:12
27 Mackenzie Lewis Jr MODESTO 23:30 7:50
28 Bri Boyd Jr PONDEROSA 23:32 7:51
29 Allison Taylor So SHELDON 23:46 7:55
30 Shanae Lawrence So MONTEREY TRAIL 23:54 7:58
31 Brittany Barbone Fr SHELDON 23:59 8:00
32 Julie Richards Jr VACAVILLE 24:00 8:00
33 Emily Johanson Jr Davis High 24:10 8:03 11/18 16/23 1/2
34 Ariel Patton Jr MODESTO 24:15 8:05
35 Elisa Boersma Jr RODRIGUEZ 24:26 8:09
36 Chelsea Sweeney Jr RODRIGUEZ 24:28 8:09
37 Tallin Muskat Jr VACAVILLE 24:29 8:10
38 Adriana Foreman Jr OAK RIDGE 24:30 8:10
39 Shirley Gao Jr Davis High 24:34 8:11 12/18 17/23 1/2
40 Farah Hamade Fr SHELDON 24:39 8:13
41 Leah Grondona Jr GRANITE BAY 24:47 8:16
42 Elizabeth O'Kane Jr ST. FRANCIS 24:48 8:16
43 Katie Gallagher Sr BUHACH COLONY 24:49 8:16
44 Jessica Reede So MONTEREY TRAIL 24:50 8:17
45 Audrey Gnesa Jr MODESTO 24:52 8:17
46 Jessie Rogowski Jr DEL CAMPO 24:56 8:19
47 Carmen Knighton Sr MONTEREY TRAIL 25:01 8:20
48 Learkana Chong Jr MODESTO 25:04 8:21
49 Stephanie Anton Sr SHELDON 25:05 8:22
50 Tanja Hopmans Sr Davis High 25:06 8:22 13/18 18/23 1/2
51 Stephanie Ding Jr Davis High 25:08 8:23 14/18 19/23 1/2
52 Cathy Welsh Jr DEL CAMPO 25:09 8:23
53 Danie Maxwell Sr Davis High 25:12 8:24 15/18 20/23 1/2
54 Dylana Jones Jr ST. FRANCIS 25:17 8:26
55 Danielle Bustos Jr TURLOCK 25:18 8:26
56 Mandy Toor Jr MODESTO 25:26 8:29
57 Julia Pasterski Jr LODI 25:30 8:30
58 Jena Hatch Sr GRANITE BAY 25:32 8:31
59 Shanna Harris Jr GRANITE BAY 25:35 8:32
60 Lanie Peterson Jr VINTAGE 25:36 8:32
61 Ashley Campbell Sr LODI 25:46 8:35
62 Lissette Munoz Fr MONTEREY TRAIL 25:49 8:36
63 Yadhira Guiterrez Jr MODESTO 25:50 8:37
64 Stephanie Falwell Jr SHELDON 25:55 8:38
65 Brianda Vazquez Jr MODESTO 25:56 8:39
66 Alyssa Hua Jr MODESTO 25:59 8:40
67 Lauren Wolff Sr MODESTO 25:59 8:40
68 Aislynn Penermon Fr SHELDON 26:00 8:40
69 Lauren Nitta Jr MODESTO 26:01 8:40
70 Danielle Foley So SHELDON 26:02 8:41
71 Katy Warren Sr BUHACH COLONY 26:07 8:42
72 Lindsey Campbell Jr OAK RIDGE 26:20 8:47
73 Nancy Vo So LINCOLN (S) 26:21 8:47
74 Paige Tsai Jr NAPA 26:34 8:51
75 Sarah Melcher Sr Davis High 26:39 8:53 16/18 21/23 1/2
76 Savannah McCurdy Sr SHELDON 26:43 8:54
77 Heather Reed Sr TURLOCK 26:43 8:54
78 Susan Walter Sr TURLOCK 26:47 8:56
79 Britny Lewis Sr VACAVILLE 27:11 9:04
80 Christina Lynch Sr LINCOLN (S) 27:12 9:04
81 Megan Rodriggues Sr GRACE DAVIS 27:24 9:08
82 Anna Schickele Jr Davis High 27:27 9:09 17/18 22/23 1/2
83 Christina Tan Sr LINCOLN (S) 27:34 9:11
84 Nathalie Rochert Jr LODI 27:35 9:12
85 Laura Dumas Jr PONDEROSA 27:37 9:12
86 Rosa Madrigal Jr TURLOCK 27:54 9:18
87 Samantha Merz Jr SIERRA 28:05 9:22
88 Lisa Ensslen Jr Davis High 28:09 9:23 18/18 23/23 1/2
89 Victoria Morales So LINCOLN (S) 28:10 9:23
90 Fherie Bernados Sr ARMIJO 28:11 9:24
91 Allie Bell Fr DEL CAMPO 28:13 9:24
92 Olivia Hua Jr MODESTO 28:14 9:25
93 Kayla Carter Jr LODI 28:17 9:26
94 Catie Kensok Jr NAPA 28:21 9:27
95 Elizabeth Allen Fr DEL CAMPO 28:25 9:28
96 Nichole Foppiano Sr LINCOLN (S) 28:27 9:29
97 Sidney Robillos Jr GRACE DAVIS 28:29 9:30
98 Anna Ortiz So ELK GROVE 28:30 9:30
99 Jacqueline Kelleher Jr BUHACH COLONY 28:34 9:31
100 Erika Jauregui Sr LINCOLN (S) 28:56 9:39
101 Tamika Scott Jr RODRIGUEZ 28:59 9:40
102 Keisha Libbrecht Jr MODESTO 29:02 9:41
103 Victoria Cho Jr GRANITE BAY 29:05 9:42
104 Katie McGarry Sr TURLOCK 29:06 9:42
105 Ariel Reyes Jr BUHACH COLONY 29:12 9:44
106 Sandra Hachmann Sr VACAVILLE 29:22 9:47
107 Ellen Mooneyham Sr DEL CAMPO 29:26 9:49
108 Areli Garcia Jr MODESTO 29:50 9:57
109 Fatima Ambrocio Sr TURLOCK 29:52 9:57
110 Audrina Miranda Jr RODRIGUEZ 30:01 10:00
111 Monica Haruna Sr MONTEREY TRAIL 30:08 10:03
112 Anabel Quintana Jr PITMAN 30:12 10:04
113 Shayna Fong Sr LODI 30:32 10:11
114 Lauren Meehleis Jr LODI 30:36 10:12
115 Asia Gardner Jr RODRIGUEZ 31:04 10:21
116 Sarah Denton Jr VACAVILLE 31:09 10:23
117 Katherine Cunningham Jr BUHACH COLONY 31:17 10:26
118 Sennica Koung Jr MODESTO 31:56 10:39
119 Reema Shakir Sr TURLOCK 32:10 10:43
120 Elizabeth Tejeda Jr MODESTO 32:34 10:51
121 Cristina Ayala Sr FLORIN 15:29 5:10
122 Saskia Schulz Jr MONTEREY TRAIL 15:38 5:13
123 Amanda Austin Sr GRACE DAVIS 15:52 5:17
124 Leonor Rodriguez Jr FLORIN 16:11 5:24
125 Flavia Queiroz Sr PITMAN 16:16 5:25
126 Charolette Vesci Jr DEL CAMPO 16:28 5:29
127 Briauna Richmond So MONTEREY TRAIL 16:29 5:30
128 Erin Reeder So MONTEREY TRAIL 16:31 5:30
129 Molika Ponn Jr MODESTO 16:33 5:31
130 Mary Elizabe Farias Jr MODESTO 16:34 5:31
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 0:47
106:06
21:13
7:04
26 Hilary Teaford
So
20:46
6:55
1
Merek Kesser
Sr
20:57
6:59
2
Charlott ter Haar
So
21:23
7:08
6
Lucy Pagel
Sr
21:27
7:09
8
Jenna Fritz
Jr
21:33
7:11
9








Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 WOODCREEK
2-2-2-2-2
Gap: 1:02
106:42
21:20
7:07
31 Ashley Joyner-L
Jr
20:59
7:00
3
Megan Yamashir
Sr
21:02
7:01
4
Katie Newman
Jr
21:15
7:05
5
Amanda McNabb
Jr
21:25
7:08
7
Gabby Fastiggi
Jr
22:01
7:20
12








3 ST. FRANCIS
3-3-3-3-3
Gap: 1:04
113:25
22:41
7:34
86 Kristine Csicsery
Jr
22:08
7:23
14
Macy Fuhs
Jr
22:14
7:25
15
Anna Winje
Jr
22:49
7:36
18
Jamie Openshaw
Jr
23:02
7:41
19
Theresa Ross
Sr
23:12
7:44
20








4 MODESTO
5-4-4-4-4
Gap: 2:38
120:07
24:01
8:00
139 Sara Neff
Sr
22:26
7:29
17
Mackenzi Lewis
Jr
23:30
7:50
22
Ariel Patton
Jr
24:15
8:05
27
Audrey Gnesa
Jr
24:52
8:17
35
Learkana Chong
Jr
25:04
8:21
38








5 MONTEREY TRAIL
4-5-5-5-5
Gap: 3:26
121:57
24:23
8:08
156 Caitlyn Devlin
Fr
22:23
7:28
16
Shanae Lawrence
So
23:54
7:58
24
Jessica Reede
So
24:50
8:17
34
Carmen Knighton
Sr
25:01
8:20
37
Lissette Munoz
Fr
25:49
8:36
45








6 SHELDON
6-6-6-6-6
Gap: 2:09
123:24
24:41
8:14
165 Allison Taylor
So
23:46
7:55
23
Brittany Barbone
Fr
23:59
8:00
25
Farah Hamade
Fr
24:39
8:13
31
Stephani Anton
Sr
25:05
8:22
39
Stephani Falwell
Jr
25:55
8:38
47








7 VACAVILLE
7-7-7-7-7
Gap: 7:09
136:11
27:14
9:05
256 Julie Richards
Jr
24:00
8:00
26
Tallin Muskat
Jr
24:29
8:10
30
Britny Lewis
Sr
27:11
9:04
54
Sandra Hachmann
Sr
29:22
9:47
69
Sarah Denton
Jr
31:09
10:23
77








8 DEL CAMPO
10-9-9-9-8
Gap: 4:30
136:09
27:14
9:05
268 Jessie Rogowski
Jr
24:56
8:19
36
Cathy Welsh
Jr
25:09
8:23
40
Allie Bell
Fr
28:13
9:24
60
Elizabet Allen
Fr
28:25
9:28
62
Ellen Mooneyha
Sr
29:26
9:49
70








9 RODRIGUEZ
8-8-8-8-9
Gap: 6:38
138:58
27:48
9:16
271 Elisa Boersma
Jr
24:26
8:09
28
Chelsea Sweeney
Jr
24:28
8:09
29
Tamika Scott
Jr
28:59
9:40
66
Audrina Miranda
Jr
30:01
10:00
72
Asia Gardner
Jr
31:04
10:21
76








9 TURLOCK
11-12-11-10-9
Gap: 3:48
135:48
27:10
9:03
271 Danielle Bustos
Jr
25:18
8:26
41
Heather Reed
Sr
26:43
8:54
52
Susan Walter
Sr
26:47
8:56
53
Rosa Madrigal
Jr
27:54
9:18
58
Katie McGarry
Sr
29:06
9:42
67








11 LODI
12-11-10-11-11
Gap: 5:02
137:40
27:32
9:11
279 Julia Pastersk
Jr
25:30
8:30
43
Ashley Campbell
Sr
25:46
8:35
44
Nathalie Rochert
Jr
27:35
9:12
57
Kayla Carter
Jr
28:17
9:26
61
Shayna Fong
Sr
30:32
10:11
74








12 LINCOLN (S)
13-13-13-13-12
Gap: 2:06
137:44
27:33
9:11
284 Nancy Vo
So
26:21
8:47
51
Christin Lynch
Sr
27:12
9:04
55
Christin Tan
Sr
27:34
9:11
56
Victoria Morales
So
28:10
9:23
59
Nichole Foppiano
Sr
28:27
9:29
63








13 BUHACH COLONY
9-10-12-12-13
Gap: 6:28
139:59
28:00
9:20
293 Katie Gallaghe
Sr
24:49
8:16
33
Katy Warren
Sr
26:07
8:42
50
Jacqueli Kelleher
Jr
28:34
9:31
64
Ariel Reyes
Jr
29:12
9:44
68
Katherin Cunningh
Jr
31:17
10:26
78








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 1:41
111:00
22:12
7:24
15 Briana Sherlock
Jr
21:48
7:16
1
Halea Meese
Sr
21:48
7:16
2
Melinda Zavala
Jr
21:56
7:19
3
Christin Chew
Jr
21:59
7:20
4
Karen Ding
Sr
23:29
7:50
5








Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 MODESTO
2-2-2-2-2
Gap: 0:33
129:10
25:50
8:37
50 Mandy Toor
Jr
25:26
8:29
8
Yadhira Guiterre
Jr
25:50
8:37
9
Brianda Vazquez
Jr
25:56
8:39
10
Alyssa Hua
Jr
25:59
8:40
11
Lauren Wolff
Sr
25:59
8:40
12








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 1:02
124:10
24:50
8:17
15 Emily Johanson
Jr
24:10
8:03
1
Shirley Gao
Jr
24:34
8:11
2
Tanja Hopmans
Sr
25:06
8:22
3
Stephani Ding
Jr
25:08
8:23
4
Danie Maxwell
Sr
25:12
8:24
5








2 MODESTO
2-2-2-2-2
Gap: 5:55
145:03
29:01
9:40
48 Lauren Nitta
Jr
26:01
8:40
6
Olivia Hua
Jr
28:14
9:25
9
Keisha Libbrech
Jr
29:02
9:41
10
Areli Garcia
Jr
29:50
9:57
11
Sennica Koung
Jr
31:56
10:39
12








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Dana Randall So Davis High 13:49 6:55 1/14 1/14 1/26 14:34
(0:45)
14:34
(0:45)
14:34
(0:45)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
2 Taide Martinez-Guerr So VINTAGE 14:04 7:02
3 Olivia Calderon Fr BEAR CREEK 14:12 7:06
4 Grace Matteson So RODRIGUEZ 14:16 7:08
5 Teresa Mallory Fr GOLDEN VALLEY 14:22 7:11
6 Chris Mellon Fr Davis High 14:23 7:12 2/14 2/14 1/20 Great Job! (SBP)
7 Halley Rainer Fr Davis High 14:24 7:12 3/14 3/14 1/18 Great Job! (SBP)
8 Crystal Meza-Gonzalez So LOS BANOS 14:24 7:12
9 Shelby Jones Fr LINCOLN (S) 14:30 7:15
10 Xochitl Mellor Fr LODI 14:33 7:17
11 Tenia Willis So LINCOLN (S) 14:35 7:18
12 Jenny Farman So Davis High 14:45 7:23 4/14 4/14 1/14 15:26
(0:41)
15:26
(0:41)
15:26
(0:41)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
13 Bridgit Montes Fr TURLOCK 14:48 7:24
14 Kristen Garcia Fr ARMIJO 14:53 7:27
15 Erica Mann Fr JOHANSEN 14:53 7:27
16 Helen Seldin So Davis High 14:58 7:29 5/14 5/14 1/13 15:40
(0:42)
15:40
(0:42)
15:40
(0:42)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
17 Madison Gritsch Fr LODI 15:01 7:31
18 Marissa Colbourn Fr LAGUNA CREEK 15:05 7:33
19 Christina Deleon Fr RODRIGUEZ 15:05 7:33
20 Crystal Soloman So KENNEDY 15:08 7:34
21 Nicole Tirado Fr MODESTO 15:10 7:35
22 Katie James Fr TURLOCK 15:13 7:37
23 Ashley Hurst So GALT 15:14 7:37
24 Brenlie Noori Fr LODI 15:16 7:38
25 Sara Gillogley So KENNEDY 15:18 7:39
26 Haley Addington Fr LODI 15:18 7:39
27 Teresa Soltero So TURLOCK 15:19 7:40
28 Hannah Addington Fr LODI 15:20 7:40
29 Bessi Alexander Fr MODESTO 15:24 7:42
30 Maureen Clemons So LODI 15:24 7:42
31 Jocelyn Labelle Fr Davis High 15:26 7:43 6/14 6/14 2/9
32 Ellen Lee So MODESTO 15:26 7:43
33 Taylor Doo So TURLOCK 15:26 7:43
34 Janelle Brown Fr FOLSOM 15:28 7:44
35 Molly Baird Fr NAPA 15:32 7:46
36 Blanca Ojeda So GOLDEN VALLEY 15:38 7:49
37 Sadie Stephenson Fr GALT 15:40 7:50
38 Rebecca Flores Fr RODRIGUEZ 15:40 7:50
39 Allie Lofsted Fr LODI 15:44 7:52
40 Taylor Marino So LINCOLN (S) 15:47 7:54
41 Kylie Tateishi Fr GALT 15:48 7:54
42 Meghan Gleason So TRACY 15:49 7:55
43 Kayla Rodriguez Fr GALT 15:50 7:55
44 Lauren Gomez So KENNEDY 15:51 7:56
45 Regina Story Fr LINCOLN (S) 15:51 7:56
46 Angie Martinez Fr LINCOLN (S) 15:54 7:57
47 Sara Latham So TURLOCK 15:55 7:58
48 Haley Duncan So RODRIGUEZ 16:01 8:00
49 Himani Bhartiya So FOLSOM 16:03 8:02
50 Alissa Greenhaw Fr GALT 16:04 8:02
51 Mindy Alcoriza Fr GALT 16:05 8:02
52 Juliana DePietro So Davis High 16:05 8:02 7/14 7/14 2/8 16:28
(0:23)
16:28
(0:23)
16:28
(0:23)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
53 Jennifer Moncrief So JOHANSEN 16:07 8:04
54 Donna Durlin So ARMIJO 16:07 8:04
55 Nguyen Tina So BEAR CREEK 16:09 8:04
56 Sara Bernard-Hovers So LINCOLN (S) 16:09 8:04
57 Jessica Pechner Fr RODRIGUEZ 16:12 8:06
58 Isabel Garcia So MODESTO 16:17 8:09
59 Marisol Hernandez So MODESTO 16:18 8:09
60 Nicholette Olson So GALT 16:19 8:09
61 Marie Panchesson Fr NAPA 16:21 8:11
62 Deangela Castex So LAGUNA CREEK 16:29 8:15
63 Michele Young So TOKAY 16:30 8:15
64 Joan Huang Fr Davis High 16:32 8:16 8/14 8/14 1/4
65 Adriana Llarena Fr SHELDON 16:33 8:17
66 Beatriz Zapien So KENNEDY 16:34 8:17
67 Jaimie Long So Davis High 16:35 8:18 9/14 9/14 1/4 16:30 16:30 16:30
68 Amber Bullard Fr GALT 16:35 8:18
69 Olivia Hawkins So GRACE DAVIS 16:36 8:18
70 Nicole Dunbar So MERCED 16:36 8:18
71 Samantha Sharp So KENNEDY 16:36 8:18
72 Patricia Lewis So KENNEDY 16:37 8:19
73 Hailey Macleod Fr GALT 16:42 8:21
74 Karina Aguirre Fr BEAR CREEK 16:43 8:22
75 Megan Huff So GALT 16:46 8:23
76 Sarah James So TURLOCK 16:49 8:25
77 Emily McPherson So GALT 16:50 8:25
78 Caitlyn Riley Fr MCCLATCHY 16:54 8:27
79 Michelle Judd Fr LODI 17:00 8:30
80 Chloe Morrow Fr MODESTO 17:02 8:31
81 Amber Hirtel So GALT 17:03 8:32
82 Kandy Soto So TOKAY 17:03 8:32
83 Taylor Oberle Fr GALT 17:04 8:32
84 Connie Chen So Davis High 17:07 8:34 10/14 10/14 2/3
85 Lia Mensinger So MODESTO 17:14 8:37
86 Elise Robinson So LODI 17:22 8:41
87 Michela Biale Fr NAPA 17:26 8:43
88 Courtney Fells So TOKAY 17:28 8:44
89 Carina Ibarra So GRACE DAVIS 17:33 8:47
90 Michelle Tyson So Davis High 17:33 8:47 11/14 11/14 2/3 16:30 16:30 16:30
91 Anna Hiller So Davis High 17:34 8:47 12/14 12/14 2/3 Great Job! (SBP)
92 Elizabeth Paiva Fr MODESTO 17:40 8:50
93 Haydee Dominguez So SHELDON 17:41 8:51
94 Kelsie Hinders So GALT 17:41 8:51
95 Marilu Rosas So GOLDEN VALLEY 17:43 8:52
96 Guillerma Rodriquez So FRANKLIN (S) 17:43 8:52
97 Erin Savoia Fr Davis High 17:44 8:52 13/14 13/14 2/3
98 Kendall Hill So MODESTO 17:45 8:53
99 Marissa Matta Fr TRACY 17:47 8:54
100 Shannon Mahaffey Fr GRACE DAVIS 17:52 8:56
101 Marissa Goodman So MODESTO 17:54 8:57
102 Haley Blythe Fr LINCOLN (S) 17:58 8:59
103 Sam Hanchey So GALT 18:21 9:11
104 Jyssica Falcon Fr GRACE DAVIS 18:24 9:12
105 Patty Osuna So SHELDON 18:25 9:13
106 Eliana Lopez So FRANKLIN (S) 18:27 9:14
107 Daisy Baltazar Fr TOKAY 18:36 9:18
108 Megan Arnez So SHELDON 18:38 9:19
109 Verene Yee So KENNEDY 18:44 9:22
110 Josephine Devanbu So Davis High 18:52 9:26 14/14 14/14 2/2
111 Alicia Rojas So TRACY 19:04 9:32
112 Kyla Manawatao So MODESTO 19:29 9:45
113 Mireya Dander Fr TRACY 19:39 9:50
114 Jessica Derebenskiy Fr SHELDON 19:40 9:50
115 Arely Sanchez So GOLDEN VALLEY 19:41 9:51
116 Hilda Mercado Fr GOLDEN VALLEY 19:42 9:51
117 Laura Laubacher So MODESTO 19:43 9:52
118 Isamar Escobar So MODESTO 19:51 9:56
119 Erica Cisneros Fr TRACY 19:54 9:57
120 Kristine Cabugao So RODRIGUEZ 19:57 9:59
121 Laura Gilbert So RODRIGUEZ 19:59 10:00
122 Garcia Brook Fr BEAR CREEK 20:17 10:09
123 Aileen Castillo So FRANKLIN (EG) 20:18 10:09
124 Amanda Guerrero So TOKAY 20:18 10:09
125 Star Butler Fr BEAR CREEK 20:25 10:13
126 Maria Navarro So CHAVEZ 20:26 10:13
127 Ashley Dasilva Fr TRACY 20:37 10:19
128 Carol Phan So TRACY 20:55 10:28
129 Natalia Murillo Fr JOHANSEN 21:07 10:34
130 Jessica Do So LAGUNA CREEK 21:29 10:45
131 Rocio Ledesma Fr FRANKLIN (S) 21:43 10:52
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 1:09
72:19
14:28
7:14
34 Dana Randall
So
13:49
6:55
1
Chris Mellon
Fr
14:23
7:12
5
Halley Rainer
Fr
14:24
7:12
6
Jenny Farman
So
14:45
7:23
10
Helen Seldin
So
14:58
7:29
12








Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 LODI
6-4-2-2-2
Gap: 0:47
75:28
15:06
7:33
84 Xochitl Mellor
Fr
14:33
7:17
8
Madison Gritsch
Fr
15:01
7:31
13
Brenlie Noori
Fr
15:16
7:38
19
Haley Addingto
Fr
15:18
7:39
21
Hannah Addingto
Fr
15:20
7:40
23








3 TURLOCK
7-5-5-3-3
Gap: 1:07
76:41
15:20
7:40
118 Bridgit Montes
Fr
14:48
7:24
11
Katie James
Fr
15:13
7:37
17
Teresa Soltero
So
15:19
7:40
22
Taylor Doo
So
15:26
7:43
28
Sara Latham
So
15:55
7:58
40








4 LINCOLN (S)
5-2-4-4-4
Gap: 1:24
76:37
15:19
7:40
126 Shelby Jones
Fr
14:30
7:15
7
Tenia Willis
So
14:35
7:18
9
Taylor Marino
So
15:47
7:54
33
Regina Story
Fr
15:51
7:56
38
Angie Martinez
Fr
15:54
7:57
39








5 RODRIGUEZ
3-3-3-5-5
Gap: 1:56
77:14
15:27
7:43
136 Grace Matteson
So
14:16
7:08
3
Christin Deleon
Fr
15:05
7:33
14
Rebecca Flores
Fr
15:40
7:50
31
Haley Duncan
So
16:01
8:00
41
Jessica Pechner
Fr
16:12
8:06
47








6 GALT
10-10-8-7-6
Gap: 0:50
78:36
15:43
7:52
160 Ashley Hurst
So
15:14
7:37
18
Sadie Stephens
Fr
15:40
7:50
30
Kylie Tateishi
Fr
15:48
7:54
34
Kayla Rodrigue
Fr
15:50
7:55
36
Alissa Greenhaw
Fr
16:04
8:02
42








7 MODESTO
9-8-6-6-7
Gap: 1:08
78:35
15:43
7:52
164 Nicole Tirado
Fr
15:10
7:35
16
Bessi Alexande
Fr
15:24
7:42
24
Ellen Lee
So
15:26
7:43
27
Isabel Garcia
So
16:17
8:09
48
Marisol Hernande
So
16:18
8:09
49








8 KENNEDY
8-7-7-8-8
Gap: 1:28
79:27
15:53
7:57
179 Crystal Soloman
So
15:08
7:34
15
Sara Gillogle
So
15:18
7:39
20
Lauren Gomez
So
15:51
7:56
37
Beatriz Zapien
So
16:34
8:17
53
Samantha Sharp
So
16:36
8:18
54








9 GOLDEN VALLEY
4-6-9-9-9
Gap: 5:20
87:06
17:25
8:43
243 Teresa Mallory
Fr
14:22
7:11
4
Blanca Ojeda
So
15:38
7:49
29
Marilu Rosas
So
17:43
8:52
63
Arely Sanchez
So
19:41
9:51
73
Hilda Mercado
Fr
19:42
9:51
74








10 BEAR CREEK
2-9-10-10-10
Gap: 6:13
87:46
17:33
8:47
261 Olivia Calderon
Fr
14:12
7:06
2
Nguyen Tina
So
16:09
8:04
45
Karina Aguirre
Fr
16:43
8:22
56
Garcia Brook
Fr
20:17
10:09
78
Star Butler
Fr
20:25
10:13
80








11 TRACY
11-11-11-12-11
Gap: 4:05
92:13
18:27
9:13
315 Meghan Gleason
So
15:49
7:55
35
Marissa Matta
Fr
17:47
8:54
64
Alicia Rojas
So
19:04
9:32
70
Mireya Dander
Fr
19:39
9:50
71
Erica Cisneros
Fr
19:54
9:57
75








12 TOKAY
12-12-12-11-12
Gap: 3:48
89:55
17:59
9:00
317 Michele Young
So
16:30
8:15
51
Kandy Soto
So
17:03
8:32
59
Courtney Fells
So
17:28
8:44
61
Daisy Baltazar
Fr
18:36
9:18
67
Amanda Guerrero
So
20:18
10:09
79








13 SHELDON
13-13-13-13-13
Gap: 3:07
90:57
18:11
9:06
320 Adriana Llarena
Fr
16:33
8:17
52
Haydee Domingue
So
17:41
8:51
62
Patty Osuna
So
18:25
9:13
66
Megan Arnez
So
18:38
9:19
68
Jessica Derebens
Fr
19:40
9:50
72








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 1:41
81:45
16:21
8:11
28 Jocelyn Labelle
Fr
15:26
7:43
1
Juliana DePietro
So
16:05
8:02
3
Joan Huang
Fr
16:32
8:16
5
Jaimie Long
So
16:35
8:18
6
Connie Chen
So
17:07
8:34
13








2 GALT
2-2-2-2-2
Gap: 0:41
82:27
16:29
8:15
30 Mindy Alcoriza
Fr
16:05
8:02
2
Nicholet Olson
So
16:19
8:09
4
Amber Bullard
Fr
16:35
8:18
7
Hailey Macleod
Fr
16:42
8:21
8
Megan Huff
So
16:46
8:23
9








3 MODESTO
3-3-3-3-3
Gap: 0:52
87:35
17:31
8:46
79 Chloe Morrow
Fr
17:02
8:31
11
Lia Mensinge
So
17:14
8:37
14
Elizabet Paiva
Fr
17:40
8:50
17
Kendall Hill
So
17:45
8:53
18
Marissa Goodman
So
17:54
8:57
19








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 2 mi
All at 3 mi
All at 2 mi
F/S D1 Dana Randall, So, 13:49, DAVIS SR. DAVIS SR., 72:19, 34
F/S D2 Taylor Spencer, So, 13:46, CASA ROBLE ST. FRANCIS, 73:32, 77
F/S D3 Alissa Hood, So, 14:03, DEL ORO EL DORADO, 76:15, 43
F/S D4 Marissa Mendez, Fr, 14:01, VISTA DEL LAGO BRET HARTE, 82:21, 38
F/S D5 Christa Weisman, So, 14:09, FOREST LAKE CHR JIM ELLIOT CHRI, 106:43, 15
JV d12 Hilary Teaford, So, 20:46, DAVIS SR. DAVIS SR., 106:06, 26
JV d345 Kristen Reichardt2, Sr, 22:18, PLACER PLACER, 118:59, 19
V d1 Laurynne Chetelat, Sr, 18:04, DAVIS SR. DAVIS SR., 100:33, 68
V d2 Hayley Scott, So, 18:21, OAK RIDGE PONDEROSA, 98:14, 57
V d3 Jordan Burke, Sr, 18:54, PLACER DEL ORO, 101:18, 34
V d4 Lauren Jimison, Sr, 19:47, CAPITAL CHRISTI BRET HARTE, 104:38, 39
V d5 Megan Crutchfield, So, 22:50, JIM ELLIOT CHRI JIM ELLIOT CHRI, 126:16, 18

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 2 mi
All at 3 mi
All at 2 mi
Fr D1 Preston Daniels, Fr, 11:38, JESUIT JESUIT, 59:52, 24
Fr D2 Taylor Sarbrough, Fr, 12:16, BUHACH COLONY WOODCREEK, 66:31, 50
Fr D3 Nathan Hodgens, Fr, 12:24, WHITNEY EL DORADO, 66:55, 25
Fr D4 Alex Durante, Fr, 12:07, BRET HARTE BRET HARTE, 65:57, 17
Fr D5 Joe Thomas, Fr, 14:04, TIOGA , 0:00,
JV d12 Jeroen Keukenkamp, Fr, 16:54, OAK RIDGE JESUIT, 89:46, 37
JV d345 Spencer Tierney, Jr, 18:42, CHRISTIAN BROTH CHRISTIAN BROTH, 99:08, 30
So d12 Flavio Castro, So, 11:21, LOS BANOS JESUIT, 59:18, 37
So d2 James Dietler-Bennio, Fr, 11:37, BELLA VISTA OAK RIDGE, 60:04, 43
So d345 Lehong Hong, Fr, 11:38, CERES DEL ORO, 64:13, 46
So d4 Cameron Goodman, So, 11:46, CHRISTIAN BROTH CHRISTIAN BROTH, 65:34, 27
So d5 Kevin Tobin, So, 12:10, FORESTHILL , 0:00,
V d12 Chris Haworth, Jr, 16:06, KENNEDY SHELDON, 83:27, 65
V d2 James Tracy, Sr, 15:28, DEL CAMPO WOODCREEK, 81:55, 61
V d3 Will Marquardt, Sr, 16:26, UNION MINE DEL ORO, 87:29, 64
V d4 German Fernandez, Sr, 14:51, RIVERBANK CHRISTIAN BROTH, 89:34, 49
V d5 Nathan Jackson, Fr, 17:57, BIG VALLEY CHRI VICTORY CHRISTI, 102:39, 34