Davis High Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/10/07

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bowlus, Christine So V 22:35 7:26 3.04 43/65 7/7 12/15 2/7 21:36 21:36
Chetelat, Lauryn Sr V 18:02 5:56 3.04 1/65 1/7 1/15 1/15 19:49
(1:47,9.0)
19:16
(1:14,6.4)
19:16
(1:14,6.4)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
Chew, Christina Jr JV 22:40 7:27 3.04 13/46 6/8 13/15 2/5 23:13
(0:33,2.4)
23:13
(0:33,2.4)
Great Job! (LR, PR)
DePietro, Juliana So F/S 16:38 7:55 2.1 36/39 7/7 7/7 2/3 16:51
(0:13,1.3)
16:38
(0:00,0.0)
Great Job! (LR, PR)
Dimond, Emily Jr V 20:59 6:54 3.04 20/65 5/7 5/15 1/8 20:38 21:32
(0:33,2.6)
20:38 Great Job! (LR)
Ding, Karen Sr JV 23:51 7:51 3.04 24/46 7/8 14/15 1/4 24:26
(0:35,2.4)
23:20 23:20 Great Job! (LY)
Farman, Jenny So F/S 15:41 7:28 2.1 25/39 5/7 5/7 1/3 14:23 15:26 14:23
Fritz, Jenna Jr JV 22:05 7:16 3.04 9/46 5/8 11/15 1/6 21:16 21:47 20:52
Hall, Maddie Jr V 19:56 6:33 3.04 10/65 3/7 3/15 1/8 20:28
(0:32,2.6)
20:04
(0:08,0.7)
19:55 Great Job! (LY, LR)
Johanson, Emily Jr JV 24:10 7:57 3.04 25/46 8/8 15/15 1/1 24:38
(0:28,1.9)
24:38
(0:28,1.9)
Great Job! (LR, PR)
Kesser, Merek Sr V 21:53 7:12 3.04 34/65 6/7 10/15 2/8 21:56
(0:03,0.2)
21:05 Great Job! (LR)
Labelle, Jocelyn Fr F/S 15:29 7:22 2.1 19/39 4/7 4/7 1/5 15:32
(0:03,0.3)
15:32
(0:03,0.3)
Great Job! (LR, PR)
Meese, Halea Sr JV 21:37 7:07 3.04 5/46 3/8 8/15 1/6 22:12
(0:35,2.6)
22:31
(0:54,4.0)
22:12
(0:35,2.6)
Great Job! (LY, LR, PR)
Mellon, Chris Fr F/S 14:40 6:59 2.1 5/39 2/7 2/7 1/5 14:56
(0:16,1.8)
14:56
(0:16,1.8)
Great Job! (LR, PR)
Norvell, Nora Jr V 19:41 6:28 3.04 6/65 2/7 2/15 1/11 20:45
(1:04,5.1)
20:38
(0:57,4.6)
Great Job! (LR, PR)
Pagel, Lucy Sr JV 21:40 7:08 3.04 6/46 4/8 9/15 1/6 22:29
(0:49,3.6)
23:51
(2:11,9.2)
22:29
(0:49,3.6)
Great Job! (LY, LR, PR)
Rainer, Halley Fr F/S 14:48 7:03 2.1 7/39 3/7 3/7 1/5 15:01
(0:13,1.4)
15:01
(0:13,1.4)
Great Job! (LR, PR)
Randall, Dana So F/S 13:52 6:36 2.1 1/39 1/7 1/7 1/15 13:45 14:24
(0:32,3.7)
13:45 Great Job! (LR)
Seldin, Helen So F/S 15:57 7:36 2.1 29/39 6/7 6/7 1/3 14:32 15:53 14:32
Sherlock, Briana Jr JV 21:33 7:05 3.04 4/46 2/8 7/15 2/7 22:04
(0:31,2.3)
22:04
(0:31,2.3)
Great Job! (LR, PR)
Teaford, Hilary So V 20:51 6:52 3.04 17/65 4/7 4/15 1/8
ter Haar, Charlotte So JV 21:21 7:01 3.04 2/46 1/8 6/15 2/11 22:07
(0:46,3.5)
22:07
(0:46,3.5)
Great Job! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/8 99:29
2:57
3.04 6:33 5:56 6:54 43 6:33 101:18
(1:49,1.8)
102:13
(2:44,2.7)
101:18
(1:49,1.8%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Lauryn Chetelat (1), Nora Norvell (5), Maddie Hall (7), Hilary Teaford (14), Emily Dimond (16)
JV 1st 5 1/6 108:16
0:44
3.04 7:07 7:01 7:16 26 7:07 111:31
(3:15,2.9)
111:31
(3:15,2.9)
111:31
(3:15,2.9%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Charlotte ter Haar (2), Briana Sherlock (4), Halea Meese (5), Lucy Pagel (6), Jenna Fritz (9)
F/S 1st 5 1/3 74:30
1:49
2.1 7:06 6:36 7:28 25 7:06 68:31 73:52 65:51 Dana Randall (1), Chris Mellon (2), Halley Rainer (3), Jocelyn Labelle (8), Jenny Farman (11)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Lauryn Chetelat Sr Davis High 18:02 5:56 1/7 1/15 1/15 19:49
(1:47)
19:16
(1:14)
19:16
(1:14)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
2 Maria Malone Jr FOLSOM 18:46 6:10
3 Lauren Petersen Jr GALT 19:14 6:20
4 Sable Browning Sr MERCED 19:27 6:24
5 Crystal Esparza Sr BEYER 19:28 6:24
6 Nora Norvell Jr Davis High 19:41 6:28 2/7 2/15 1/11 20:45
(1:04)
20:38
(0:57)
Great Job! (LR, PR)
7 Sarah Rico Sr MERRILL WEST 19:42 6:29
8 Amanda Innes Jr GRACE DAVIS 19:42 6:29
9 Holly Rankin So TOKAY 19:53 6:32
10 Maddie Hall Jr Davis High 19:56 6:33 3/7 3/15 1/8 20:28
(0:32)
20:04
(0:08)
19:55 Great Job! (LY, LR)
11 Rachel Rucireta Jr FOLSOM 20:02 6:35
12 Samanth Reardon Sr BEYER 20:10 6:38
13 Katie Drueen Sr MODESTO 20:27 6:44
14 Sophia Villalobos Sr GRACE DAVIS 20:37 6:47
15 Blanka Hodur Fr FOLSOM 20:45 6:50
16 Brooke Hawkins Fr GRACE DAVIS 20:49 6:51
17 Hilary Teaford So Davis High 20:51 6:52 4/7 4/15 1/8
18 Morgan Pugh So FOLSOM 20:54 6:53
19 Allison Van Kessel Sr SHELDON 20:58 6:54
20 Emily Dimond Jr Davis High 20:59 6:54 5/7 5/15 1/8 20:38 21:32
(0:33)
20:38 Great Job! (LR)
21 Jessica Miller Jr FOLSOM 21:01 6:55
22 Fiona Nuestro Jr MODESTO 21:02 6:55
23 Sam Walling So GALT 21:11 6:58
24 Jordan Rodriguez Jr LODI 21:19 7:01
25 Emma Ussat So NEVADA UNION 21:22 7:02
26 Sara Marshall Fr NEVADA UNION 21:23 7:02
27 Madi Bell So FOLSOM 21:25 7:03
28 Alison Motor Jr GALT 21:26 7:03
29 Erika Kelsh So RODRIGUEZ 21:28 7:04
30 Rachel Van Nes So MODESTO 21:34 7:06
31 Stephan Stavrianoud Jr MODESTO 21:38 7:07
32 Molly Blomquist Jr FOLSOM 21:49 7:11
33 Trella Chrisco Sr NAPA 21:52 7:12
34 Merek Kesser Sr Davis High 21:53 7:12 6/7 10/15 2/8 21:56
(0:03)
21:05 Great Job! (LR)
35 Leah McCann Fr NAPA 22:02 7:15
36 Amber Fillpot Jr BEYER 22:12 7:18
37 Kelsea Tiapon Fr GALT 22:18 7:20
38 Desirea Rebultan Sr STAGG 22:23 7:22
39 Angel Bobo Jr GRACE DAVIS 22:27 7:23
40 Peggy McBride-Hen Fr NEVADA UNION 22:31 7:24
41 Erinn Ramirez So NEVADA UNION 22:32 7:25
42 Andrea Johnson Sr STAGG 22:35 7:26
43 Christine Bowlus So Davis High 22:35 7:26 7/7 12/15 2/7 21:36 21:36
44 Oksana Petrechko So MODESTO 22:43 7:28
45 Maria Cortez Fr MODESTO 22:48 7:30
46 Nicole Terrell Jr RODRIGUEZ 22:49 7:30
47 Sacha Guider Jr BEYER 22:55 7:32
48 Kelley Zimmerman Sr RODRIGUEZ 23:02 7:35
49 Christi Perez Jr RODRIGUEZ 23:04 7:35
50 Kelly Lewis Sr MODESTO 23:11 7:38
51 Laura Rodrigues Sr NEVADA UNION 23:18 7:40
52 Monique Hamlet So BEYER 23:23 7:42
53 Breanna Lewis So SHELDON 23:31 7:44
54 Briana Scholtens So RODRIGUEZ 23:32 7:44
55 Monica Villalobos So GRACE DAVIS 23:43 7:48
56 Alexa Miler Fr BEYER 23:50 7:50
57 Hillary Ainsworth So GALT 23:54 7:52
58 Meaghan Stevenson Sr GRACE DAVIS 23:59 7:53
59 Valerie Rose Sr GRACE DAVIS 23:59 7:53
60 Sara Walling Sr GALT 24:00 7:54
61 Meghan Lucero Jr GALT 24:01 7:54
62 Anina Lawrence Fr NEVADA UNION 24:03 7:55
63 Taraisa Keeton So RODRIGUEZ 24:13 7:58
64 Breanna Jones Sr BEYER 24:58 8:13
65 Shelly Perez Jr RODRIGUEZ 25:50 8:30
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 2:57
99:29
19:54
6:33
43 Lauryn Chetelat
Sr
18:02
5:56
1
Nora Norvell
Jr
19:41
6:28
5
Maddie Hall
Jr
19:56
6:33
7
Hilary Teaford
So
20:51
6:52
14
Emily Dimond
Jr
20:59
6:54
16








Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 FOLSOM
2-2-2-2-2
Gap: 2:15
101:28
20:18
6:41
54 Maria Malone
Jr
18:46
6:10
2
Rachel Rucireta
Jr
20:02
6:35
8
Blanka Hodur
Fr
20:45
6:50
12
Morgan Pugh
So
20:54
6:53
15
Jessica Miller
Jr
21:01
6:55
17








3 GRACE DAVIS
5-4-3-3-3
Gap: 4:01
107:18
21:28
7:04
106 Amanda Innes
Jr
19:42
6:29
6
Sophia Villalob
Sr
20:37
6:47
11
Brooke Hawkins
Fr
20:49
6:51
13
Angel Bobo
Jr
22:27
7:23
31
Monica Villalob
So
23:43
7:48
45








4 MODESTO
6-6-6-5-4
Gap: 2:16
107:24
21:29
7:04
114 Katie Drueen
Sr
20:27
6:44
10
Fiona Nuestro
Jr
21:02
6:55
18
Rachel Van Nes
So
21:34
7:06
25
Stephan Stavrian
Jr
21:38
7:07
26
Oksana Petrechk
So
22:43
7:28
35








5 GALT
3-5-5-4-5
Gap: 4:40
108:03
21:37
7:07
122 Lauren Petersen
Jr
19:14
6:20
3
Sam Walling
So
21:11
6:58
19
Alison Motor
Jr
21:26
7:03
23
Kelsea Tiapon
Fr
22:18
7:20
30
Hillary Ainswort
So
23:54
7:52
47








6 BEYER
4-3-4-6-6
Gap: 3:55
108:08
21:38
7:07
123 Crystal Esparza
Sr
19:28
6:24
4
Samanth Reardon
Sr
20:10
6:38
9
Amber Fillpot
Jr
22:12
7:18
29
Sacha Guider
Jr
22:55
7:32
38
Monique Hamlet
So
23:23
7:42
43








7 NEVADA UNION
7-7-7-7-7
Gap: 1:56
111:06
22:13
7:19
148 Emma Ussat
So
21:22
7:02
20
Sara Marshall
Fr
21:23
7:02
21
Peggy McBride-
Fr
22:31
7:24
32
Erinn Ramirez
So
22:32
7:25
33
Laura Rodrigue
Sr
23:18
7:40
42








8 RODRIGUEZ
8-8-8-8-8
Gap: 2:04
113:55
22:47
7:30
184 Erika Kelsh
So
21:28
7:04
24
Nicole Terrell
Jr
22:49
7:30
37
Kelley Zimmerma
Sr
23:02
7:35
39
Christi Perez
Jr
23:04
7:35
40
Briana Scholten
So
23:32
7:44
44








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Ashley Joyner-Lapr Jr WOODCREEK 21:08 6:57
2 Charlotte ter Haar So Davis High 21:21 7:01 1/8 6/15 2/11 22:07
(0:46)
22:07
(0:46)
Great Job! (LR, PR)
3 Megan Yamashiro Sr WOODCREEK 21:25 7:03
4 Briana Sherlock Jr Davis High 21:33 7:05 2/8 7/15 2/7 22:04
(0:31)
22:04
(0:31)
Great Job! (LR, PR)
5 Halea Meese Sr Davis High 21:37 7:07 3/8 8/15 1/6 22:12
(0:35)
22:31
(0:54)
22:12
(0:35)
Great Job! (LY, LR, PR)
6 Lucy Pagel Sr Davis High 21:40 7:08 4/8 9/15 1/6 22:29
(0:49)
23:51
(2:11)
22:29
(0:49)
Great Job! (LY, LR, PR)
7 Amanda McNabb Jr WOODCREEK 21:44 7:09
8 Katie Newman Jr WOODCREEK 21:49 7:11
9 Jenna Fritz Jr Davis High 22:05 7:16 5/8 11/15 1/6 21:16 21:47 20:52
10 Gabby Fastiggi Jr WOODCREEK 22:25 7:22
11 Kimberl Ferrer Sr WOODCREEK 22:31 7:24
12 Noelle Peterson ST. FRANCIS 22:36 7:26
13 Christina Chew Jr Davis High 22:40 7:27 6/8 13/15 2/5 23:13
(0:33)
23:13
(0:33)
Great Job! (LR, PR)
14 Sara Neff Sr MODESTO 22:49 7:30
15 Brianne Cook Jr PONDEROSA 22:58 7:33
16 Theresa Ross Sr ST. FRANCIS 23:11 7:38
17 Jamie Openshaw Jr ST. FRANCIS 23:12 7:38
18 Anna Winje Jr ST. FRANCIS 23:16 7:39
19 Allison Taylor So SHELDON 23:24 7:42
20 Bri Boyd Jr PONDEROSA 23:25 7:42
21 Macy Fuhs Jr ST. FRANCIS 23:35 7:45
22 Amy Riehl Sr ST. FRANCIS 23:36 7:46
23 Alyse Kinoshita So FOLSOM 23:36 7:46
24 Karen Ding Sr Davis High 23:51 7:51 7/8 14/15 1/4 24:26
(0:35)
23:20 23:20 Great Job! (LY)
25 Emily Johanson Jr Davis High 24:10 7:57 8/8 15/15 1/1 24:38
(0:28)
24:38
(0:28)
Great Job! (LR, PR)
26 Mackenz Lewis Jr MODESTO 24:21 8:01
27 Ariel Patton Jr MODESTO 24:25 8:02
28 Brittan Barbone Fr SHELDON 24:29 8:03
29 Julie Richards Jr VACAVILLE 24:32 8:04
30 Aislynn Penermon Fr SHELDON 24:35 8:05
31 Yadhira Guiterrez Jr MODESTO 24:40 8:07
32 Katie Gallagher Sr BUHACH COLONY 24:45 8:08
33 Chelsea Sweeney Jr RODRIGUEZ 24:52 8:11
34 Mandy Toor Jr MODESTO 24:57 8:12
35 Stephan Anton Sr SHELDON 25:05 8:15
36 Learkan Chong Jr MODESTO 25:25 8:22
37 Elizabe O'Kane Jr ST. FRANCIS 25:32 8:24
38 Leah Grondona Jr GRANITE BAY 25:40 8:27
39 Stephan Falwell Jr SHELDON 25:41 8:27
40 Daniell Foley So SHELDON 25:45 8:28
41 Tallin Muskat Jr VACAVILLE 25:46 8:29
42 Brea Carmichael Sr VACAVILLE 26:08 8:36
43 Audrey Gnesa Jr MODESTO 26:20 8:40
44 Farah Hamade Fr SHELDON 26:21 8:40
45 Kelsey Ashcraft Sr VACAVILLE 26:27 8:42
46 Caitlyn Linder Sr VACAVILLE 26:30 8:43
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
2-2-1-1-1
Gap: 0:44
108:16
21:39
7:07
26 Charlott ter Haar
So
21:21
7:01
2
Briana Sherlock
Jr
21:33
7:05
4
Halea Meese
Sr
21:37
7:07
5
Lucy Pagel
Sr
21:40
7:08
6
Jenna Fritz
Jr
22:05
7:16
9








Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 WOODCREEK
1-1-1-2-2
Gap: 1:17
108:31
21:42
7:08
29 Ashley Joyner-L
Jr
21:08
6:57
1
Megan Yamashir
Sr
21:25
7:03
3
Amanda McNabb
Jr
21:44
7:09
7
Katie Newman
Jr
21:49
7:11
8
Gabby Fastiggi
Jr
22:25
7:22
10








3 ST. FRANCIS
3-3-3-3-3
Gap: 0:59
115:50
23:10
7:37
79 Noelle Peterson
-
22:36
7:26
12
Theresa Ross
Sr
23:11
7:38
15
Jamie Openshaw
Jr
23:12
7:38
16
Anna Winje
Jr
23:16
7:39
17
Macy Fuhs
Jr
23:35
7:45
19








4 MODESTO
4-4-4-4-4
Gap: 2:08
121:12
24:14
7:58
114 Sara Neff
Sr
22:49
7:30
14
Mackenz Lewis
Jr
24:21
8:01
22
Ariel Patton
Jr
24:25
8:02
23
Yadhira Guiterre
Jr
24:40
8:07
27
Mandy Toor
Jr
24:57
8:12
28








5 SHELDON
5-5-5-5-5
Gap: 2:17
123:14
24:39
8:06
129 Allison Taylor
So
23:24
7:42
18
Brittan Barbone
Fr
24:29
8:03
24
Aislynn Penermon
Fr
24:35
8:05
26
Stephan Anton
Sr
25:05
8:15
29
Stephan Falwell
Jr
25:41
8:27
32








6 VACAVILLE
6-6-6-6-6
Gap: 1:58
129:23
25:53
8:31
171 Julie Richards
Jr
24:32
8:04
25
Tallin Muskat
Jr
25:46
8:29
34
Brea Carmicha
Sr
26:08
8:36
35
Kelsey Ashcraft
Sr
26:27
8:42
38
Caitlyn Linder
Sr
26:30
8:43
39








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Dana Randall So Davis High 13:52 6:36 1/7 1/7 1/15 13:45 14:24
(0:32)
13:45 Great Job! (LR)
2 Olivia Calderon Fr BEAR CREEK 14:17 6:48
3 Taide Martinez-Gu So VINTAGE 14:22 6:50
4 Teresa Mallory Fr GOLDEN VALLEY 14:37 6:58
5 Chris Mellon Fr Davis High 14:40 6:59 2/7 2/7 1/5 14:56
(0:16)
14:56
(0:16)
Great Job! (LR, PR)
6 Grace Matteson So RODRIGUEZ 14:41 7:00
7 Halley Rainer Fr Davis High 14:48 7:03 3/7 3/7 1/5 15:01
(0:13)
15:01
(0:13)
Great Job! (LR, PR)
8 Shelby Jones Fr LINCOLN (S) 14:49 7:03
9 Crystal Soloman So KENNEDY 14:59 7:08
10 Xochitl Mellor Fr LODI 15:01 7:09
11 Erica Mann Fr JOHANSEN 15:08 7:12
12 Sara Latham So TURLOCK 15:11 7:14
13 Tenia Willis So LINCOLN (S) 15:17 7:17
14 Katie James Fr TURLOCK 15:21 7:19
15 Nicole Tirado Fr MODESTO 15:22 7:19
16 Marissa Colbourn Fr LAGUNA CREEK 15:24 7:20
17 Madison Gritsch Fr LODI 15:25 7:20
18 Kristen Garcia Fr ARMIJO 15:26 7:21
19 Jocelyn Labelle Fr Davis High 15:29 7:22 4/7 4/7 1/5 15:32
(0:03)
15:32
(0:03)
Great Job! (LR, PR)
20 Brenlie Noori Fr LODI 15:30 7:23
21 Taylor Doo So TURLOCK 15:33 7:24
22 Ashley Hurst So GALT 15:36 7:26
23 Bridgit Montes Fr TURLOCK 15:38 7:27
24 Haley Addington Fr LODI 15:39 7:27
25 Jenny Farman So Davis High 15:41 7:28 5/7 5/7 1/3 14:23 15:26 14:23
26 Hannah Addington Fr LODI 15:46 7:30
27 Angie Martinez Fr LINCOLN (S) 15:47 7:31
28 Christi Deleon Fr RODRIGUEZ 15:56 7:35
29 Helen Seldin So Davis High 15:57 7:36 6/7 6/7 1/3 14:32 15:53 14:32
30 Maureen Clemons So LODI 16:03 7:39
31 Jessica Pechner Fr RODRIGUEZ 16:04 7:39
32 Crystal Meza-Gonzal So LOS BANOS 16:04 7:39
33 Allie Lofsted Fr LODI 16:08 7:41
34 Taylor Marino So LINCOLN (S) 16:25 7:49
35 Sara Bernard-Hov So LINCOLN (S) 16:31 7:52
36 Juliana DePietro So Davis High 16:38 7:55 7/7 7/7 2/3 16:51
(0:13)
16:38
(0:00)
Great Job! (LR, PR)
37 Rebecca Flores Fr RODRIGUEZ 17:16 8:13
38 Regina Story Fr LINCOLN (S) 17:18 8:14
39 Haley Blythe Fr LINCOLN (S) 17:38 8:24
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 1:49
74:30
14:54
7:06
25 Dana Randall
So
13:52
6:36
1
Chris Mellon
Fr
14:40
6:59
2
Halley Rainer
Fr
14:48
7:03
3
Jocelyn Labelle
Fr
15:29
7:22
8
Jenny Farman
So
15:41
7:28
11








2 LODI
3-3-2-2-2
Gap: 0:45
77:21
15:28
7:22
43 Xochitl Mellor
Fr
15:01
7:09
5
Madison Gritsch
Fr
15:25
7:20
7
Brenlie Noori
Fr
15:30
7:23
9
Haley Addingto
Fr
15:39
7:27
10
Hannah Addingto
Fr
15:46
7:30
12








3 LINCOLN (S)
2-2-3-3-3
Gap: 1:42
78:49
15:46
7:30
58 Shelby Jones
Fr
14:49
7:03
4
Tenia Willis
So
15:17
7:17
6
Angie Martinez
Fr
15:47
7:31
13
Taylor Marino
So
16:25
7:49
17
Sara Bernard-
So
16:31
7:52
18








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S d1 Dana Randall, So, 13:52, DAVIS SR. DAVIS SR., 74:30, 25
F/S d2 Taylor Spencer, So, 14:07, CASA ROBLE ST. FRANCIS, 75:02, 40
F/S d3 Heather Felt, Fr, 14:22, LINCOLN (L) DEL ORO, 76:03, 35
F/S d4 Marissa Mendez, Fr, 14:27, VISTA DEL LAGO BRET HARTE, 82:54, 33
F/S d5 Christa Weisman, So, 14:26, FOREST LAKE CHR JIM ELLIOT CHRI, 102:56, 15
JV d1,2 Ashley Joyner-Lapr, Jr, 21:08, WOODCREEK DAVIS SR., 108:16, 26
JV d3,4,5 Cassie Burzinski, Jr, 23:48, PLACER PLACER, 122:06, 20
V d1 Laurynn Chetelat, Sr, 18:02, DAVIS SR. DAVIS SR., 99:29, 43
V d2 Deborah Maier, Sr, 19:05, PONDEROSA PONDEROSA, 100:09, 45
V d3 Jordan Burke, Sr, 19:28, PLACER DEL ORO, 102:26, 44
V d4 Katie O'Connor, So, 19:56, BRET HARTE BRET HARTE, 106:33, 37
V d5 Megan Crutchfield, So, 23:58, JIM ELLIOT CHRISTIAN JIM ELLIOT CHRISTIAN, 125:34, 17

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr d1 Philip Satow, Fr, 11:55, SHELDON JESUIT, 62:22, 31
Fr d2 Anthony Enriquez, Fr, 12:36, ROSEMONT DEL CAMPO, 67:26, 36
Fr d3 Nathau French, Fr, 12:50, SACRAMENTO EL CAMINO, 69:01, 29
Fr d4 Alex Durante, Fr, 12:44, BRET HARTE BRET HARTE, 68:09, 17
Fr d5 Joe Thomas, Fr, 14:41, TIOGA , 0:00,
JV d1,2 Jeroen Keukenkamp, Fr, 17:29, OAK RIDGE JESUIT, 91:57, 36
JV d1,2,3 Spencer Tierney, Jr, 19:12, CHRISTIAN BROTH CHRISTIAN BROTH, 99:19, 26
So d1 Flavio Castro, So, 11:54, LOS BANOS JESUIT, 61:52, 25
So d2 James Dietler-Ben, Fr, 12:06, BELLA VISTA OAK RIDGE, 62:37, 39
So d3 Alejand Garcia, So, 12:08, CERES DEL ORO, 66:33, 42
So d4 Nick Perez, So, 12:10, CHRISTIAN BROTH CHRISTIAN BROTH, 67:17, 27
So d5 Austin Violette, So, 12:45, FOREST LAKE CHR , 0:00,
V d1 Kyle Lackner, Sr, 16:19, JESUIT DAVIS SR., 84:24, 56
V d2 James Tracy, Sr, 15:56, DEL CAMPO WOODCREEK, 84:47, 46
V d3 Will Marquardt, Sr, 16:47, UNION MINE UNION MINE, 89:23, 68
V d4 German Fernandez, Sr, 15:03, RIVERBANK RIVERBANK, 88:50, 57
V d5 Nathan Jackson, Fr, 18:21, BIG VALLEY CHRI VICTORY CHRISTI, 102:06, 32