Davis High Results from the Sac Joaquin Subsection at Frogtown on 11/4/06

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bartolic, Jake Sr JV 21:25 7:08 3 87/171 9/15 16/22 2/6 19:29 Great Job! (SBP)
Bechtold, Gus Fr Fr 14:03 7:02 2 34/89 10/14 16/24 1/2 12:42
Bell, Martin Jr JV 20:13 6:44 3 52/171 8/15 15/22 2/8 18:29
Bold, Sam So So 15:59 8:00 2 152/162 10/10 23/24 4/4 14:19
Bonner, Zach Sr V 16:38 5:33 3 3/166 2/7 2/22 1/28 17:44
(1:06,6.2)
17:44
(1:06,6.2)
17:44
(1:06,6.2)
16:13 Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
Boone, Adam Jr JV 18:57 6:19 3 17/171 2/15 9/22 3/26 18:58
(0:01,0.1)
Great Job! (DPR)
Brewer, Steen Fr Fr 13:52 6:56 2 27/89 7/14 13/24 1/5 Great Job! (SBP)
Buddingh, Ben So So 13:04 6:32 2 39/162 2/10 7/24 11/23 13:21
(0:17,2.1)
Great Job! (DPR)
Champion-Fritz, Ethan Sr JV 19:22 6:27 3 28/171 4/15 11/22 3/20 18:43 18:43 18:43 18:22 Great Job! (SBP)
Chu, Robert Jr JV 19:05 6:22 3 22/171 3/15 10/22 3/22 19:04
Cosca, Matt Fr Fr 12:04 6:02 2 1/89 1/14 2/24 1/21 12:23
(0:19,2.6)
Great Job! (SBP, DPR)
Danforth, Mitchell Sr V 17:03 5:41 3 14/166 5/7 5/22 1/22 18:26
(1:23,7.5)
18:26
(1:23,7.5)
18:26
(1:23,7.5)
16:54 Great Job! (LY, LR, PR, SBP, DSR)
Dibiasio, Ryan Jr JV 23:29 7:50 3 141/171 14/15 21/22 2/3 23:23
Dineen, Spencer Sr JV 22:01 7:20 3 107/171 11/15 18/22 2/3 20:50
Durell, Kenny Jr V 16:57 5:39 3 11/166 4/7 4/22 1/23 17:41
(0:44,4.1)
17:41
(0:44,4.1)
17:41
(0:44,4.1)
16:47 Great Job! (LY, LR, PR)
Estrada, Roberto Fr Fr 15:32 7:46 2 61/89 13/14 22/24 1/1 13:47
Faye, Hans Fr Fr 13:01 6:31 2 10/89 5/14 6/24 1/6 12:11 Great Job! (SBP)
Gregg, Brendan Sr V 16:09 5:23 3 1/166 1/7 1/22 1/30 16:30
(0:21,2.1)
16:30
(0:21,2.1)
16:30
(0:21,2.1)
16:09 Great Job! (LY, LR, PR, DSR)
Hampton, Caleb Fr Fr 16:43 8:22 2 77/89 14/14 24/24 1/1 14:16
Hough, Grayson Fr Fr 12:39 6:20 2 6/89 4/14 5/24 1/8 10:59
Hunter, Dard Fr Fr 13:56 6:58 2 29/89 8/14 14/24 1/4 Great Job! (SBP)
Julian, David Sr JV 19:30 6:30 3 32/171 5/15 12/22 3/16 18:48
Kesling, Nathan So So 13:05 6:33 2 40/162 3/10 8/24 7/20 14:23
(1:18,9.0)
Great Job! (SBP, DPR)
Kim, Daniel So So 14:06 7:03 2 102/162 8/10 17/24 4/6 12:06 Great Job! (SBP)
Koehl, Antoine So So 11:53 5:57 2 5/162 1/10 1/24 5/26 13:24
(1:31,11.3)
13:24
(1:31,11.3)
13:24
(1:31,11.3)
12:16
(0:23,3.1)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP, DPR)
Leigh, Wesley Fr Fr 14:01 7:01 2 33/89 9/14 15/24 1/3 12:41 Great Job! (SBP)
Liao, Yu Sr JV 24:08 8:03 3 154/171 15/15 22/22 2/3 23:50 Great Job! (SBP)
Lynch, Patrick Sr V 17:48 5:56 3 38/166 7/7 7/22 1/16 16:48 16:48 16:48 15:54
Magrino, Tom Jr JV 21:40 7:13 3 94/171 10/15 17/22 2/4 21:26 Great Job! (SBP)
McNally, Colin So So 14:10 7:05 2 98/162 7/10 18/24 5/12 12:57 Great Job! (SBP)
Noble-Goodman, Kieran Fr Fr 14:24 7:12 2 42/89 11/14 19/24 1/2 12:22
Orlove, Raphael Sr JV 20:06 6:42 3 46/171 7/15 14/22 2/10 19:52 19:52 19:52 18:54
Pagel, Tirey Sr JV 20:03 6:41 3 41/171 6/15 13/22 2/13 18:53 18:53 18:53 18:53 Great Job! (DSR)
Petersen, Drew So V 17:34 5:51 3 30/166 6/7 6/22 1/19 17:37
(0:03,0.3)
Great Job! (SBP, DPR)
Petersen, Matt So V 16:47 5:36 3 6/166 3/7 3/22 1/27 16:27 Great Job! (SBP)
Roush, Peter Fr Fr 12:38 6:19 2 5/89 3/14 4/24 1/11 11:13 Great Job! (SBP)
Shaw, Dillon Fr Fr 12:37 6:19 2 4/89 2/14 3/24 1/17 11:09 Great Job! (SBP)
Shickman, Ryan Fr Fr 14:38 7:19 2 48/89 12/14 20/24 1/2 12:42 Great Job! (SBP)
Soto, Bryan Fr Fr 13:13 6:37 2 14/89 6/14 9/24 1/6 11:45
Tibbetts, George Jr JV 22:16 7:25 3 115/171 12/15 19/22 2/3
Tuttle, Corey So So 13:37 6:49 2 77/162 5/10 11/24 7/17 13:43
(0:06,0.7)
Great Job! (DPR)
Tyson, Peter Jr JV 22:19 7:26 3 118/171 13/15 20/22 2/3 21:18
Wilken, Tyler Jr JV 18:31 6:10 3 12/171 1/15 8/22 3/31 18:00
Winbrock, Brendan So So 14:48 7:24 2 130/162 9/10 21/24 4/6 12:36
Wong, Nathan So So 13:14 6:37 2 49/162 4/10 10/24 7/19 14:00
(0:46,5.5)
14:00
(0:46,5.5)
14:00
(0:46,5.5)
11:38 Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
Yang, Nathan So So 13:41 6:51 2 82/162 6/10 12/24 5/14 11:56
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/22 83:34
0:54
3 5:34 5:23 5:41 35 5:34 85:55
(2:21,2.7)
85:55
(2:21,2.7)
85:55
(2:21,2.7%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Brendan Gregg (1), Zach Bonner (3), Matt Petersen (6), Kenny Durell (11), Mitchell Danforth (14)
So 1st 5 7/17 64:53
1:44
2 6:29 5:57 6:49 195 6:16 Antoine Koehl (5), Ben Buddingh (37), Nathan Kesling (38), Nathan Wong (47), Corey Tuttle (68)
So 2nd 5 3/4 72:44
2:18
2 7:16 6:51 8:00 83 6:36 Nathan Yang (11), Colin McNally (14), Daniel Kim (16), Brendan Winbrock (19), Sam Bold (23)
JV 1st 5 3/16 95:25
0:59
3 6:22 6:10 6:30 96 5:50 Tyler Wilken (11), Adam Boone (15), Robert Chu (19), Ethan Champion-Fritz (24), David Julian (27)
JV 2nd 5 2/4 103:27
1:37
3 6:54 6:41 7:13 50 6:09 Tirey Pagel (8), Raphael Orlove (9), Martin Bell (10), Jake Bartolic (11), Tom Magrino (12)
JV 3rd 5 2/3 114:13
2:07
3 7:37 7:20 8:03 39 6:48 Spencer Dineen (5), George Tibbetts (6), Peter Tyson (7), Ryan Dibiasio (10), Yu Liao (11)
Fr 1st 5 1/6 62:59
0:57
2 6:18 6:02 6:31 16 6:18 Matt Cosca (1), Dillon Shaw (2), Peter Roush (3), Grayson Hough (4), Hans Faye (6)
Fr 2nd 5 1/2 69:05
0:50
2 6:55 6:37 7:02 15 6:55 Bryan Soto (1), Steen Brewer (2), Dard Hunter (3), Wesley Leigh (4), Gus Bechtold (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brendan Gregg Sr Davis High 16:09 5:23 1/7 1/22 1/30 16:30
(0:21)
16:30
(0:21)
16:30
(0:21)
Great Job! (LY, LR, PR)
2 Brad Doering Sr YUBA CITY 16:21 5:27
3 Zach Bonner Sr Davis High 16:38 5:33 2/7 2/22 1/28 17:44
(1:06)
17:44
(1:06)
17:44
(1:06)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
4 Steven Casado Sr MODESTO 16:40 5:33
5 Kurt Ruegg Fr NAPA 16:46 5:35
6 Matt Petersen So Davis High 16:47 5:36 3/7 3/22 1/27 Great Job! (SBP)
7 Victor Vieyra Jr GRACE DAVIS 16:53 5:38
8 Chris Haworth So KENNEDY 16:54 5:38
9 Matt Maldonado Jr MODESTO 16:55 5:38
10 Anthony Mallory Jr GOLDEN VALLEY 16:55 5:38
11 Kenny Durell Jr Davis High 16:57 5:39 4/7 4/22 1/23 17:41
(0:44)
17:41
(0:44)
17:41
(0:44)
Great Job! (LY, LR, PR)
12 Ryan Freitas Sr FRANKLIN (EG) 16:57 5:39
13 Jeremiah Irving Sr SHELDON 17:02 5:41
14 Mitchell Danforth Sr Davis High 17:03 5:41 5/7 5/22 1/22 18:26
(1:23)
18:26
(1:23)
18:26
(1:23)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
15 Marty Pyeatt Jr MODESTO 17:04 5:41
16 Rafael Leyva Jr KENNEDY 17:05 5:42
17 Anthony Vella Sr ELK GROVE 17:07 5:42
18 Spencer Christy Jr SHELDON 17:11 5:44
19 Cody Hood Sr NEVADA UNION 17:13 5:44
20 Chris Izquierdo So GRACE DAVIS 17:15 5:45
21 Roberto Rosas Fr GRACE DAVIS 17:15 5:45
22 Michael Sandoval Jr TOKAY 17:16 5:45
23 Mitchell Milligan Jr SHELDON 17:17 5:46
24 Kyle Edwards So FRANKLIN (EG) 17:18 5:46
25 Derek Baptista Sr SHELDON 17:24 5:48
26 William Pittman Jr VINTAGE 17:25 5:48
27 Parker Brown Sr NEVADA UNION 17:26 5:49
28 Owen Demming So MODESTO 17:30 5:50
29 Jessie Featherston Sr NAPA 17:31 5:50
30 Drew Petersen So Davis High 17:34 5:51 6/7 6/22 1/19 Great Job! (SBP)
31 Anthony Natera Jr TOKAY 17:34 5:51
32 Dan Freitas Sr NEVADA UNION 17:36 5:52
33 Alejandro Hernandez Jr MODESTO 17:40 5:53
34 Joseph Ostini So ELK GROVE 17:43 5:54
35 Stefan Fogleman So FRANKLIN (EG) 17:45 5:55
36 Brandon Waddell Jr SHELDON 17:46 5:55
37 George Taylor Sr NAPA 17:46 5:55
38 Patrick Lynch Sr Davis High 17:48 5:56 7/7 7/22 1/16 16:48 16:48 16:48
39 Stephen Busath Sr ELK GROVE 17:48 5:56
40 Cristobal Pinedo Jr YUBA CITY 17:48 5:56
41 Andrew Lavalle Sr ARMIJO 17:51 5:57
42 David Waggoner Sr SHELDON 17:53 5:58
43 Ryan Smith Sr NAPA 17:53 5:58
44 Andrew Deck So VINTAGE 17:55 5:58
45 Moody Jr NAPA 17:56 5:59
46 Ron Ringler Jr FOLSOM 17:58 5:59
47 Evan Huffman Sr ELK GROVE 18:03 6:01
48 Mark Johnson Jr SHELDON 18:03 6:01
49 David Hodson Sr MODESTO 18:07 6:02
50 Jesse Lara Fr GRACE DAVIS 18:08 6:03
51 Steven Thompson Jr GRACE DAVIS 18:08 6:03
52 Juan Martinez Jr GOLDEN VALLEY 18:08 6:03
53 Chris Stonum Sr TOKAY 18:09 6:03
54 Chris Greiner Jr NEVADA UNION 18:09 6:03
55 Hector Aponte Jr TOKAY 18:09 6:03
56 Matthew Lewis Jr NAPA 18:10 6:03
57 Ted Doshier So NAPA 18:13 6:04
58 Chris Heylin Jr FRANKLIN (EG) 18:13 6:04
59 Tyler Scott Jr ELK GROVE 18:14 6:05
60 Drew Steyer Jr LINCOLN (S) 18:16 6:05
61 Michael Carlone So MCCLATCHY 18:18 6:06
62 Sean Lane Sr NEVADA UNION 18:19 6:06
63 Emerson Song Sr VINTAGE 18:19 6:06
64 Lee Conley Sr ELK GROVE 18:19 6:06
65 Masis Hagobian Jr BEYER 18:25 6:08
66 Dylan Butterbaugh So VINTAGE 18:26 6:09
67 Joseph Galantine So TOKAY 18:29 6:10
68 Kyle Beserra Sr DOWNEY 18:31 6:10
69 Caleb Wilson Jr ARMIJO 18:33 6:11
70 Matt Buckman Sr LINCOLN (S) 18:34 6:11
71 Derek Noall Sr YUBA CITY 18:34 6:11
72 Andrew Rodriguez Sr GOLDEN VALLEY 18:35 6:12
73 Evan Adams Jr MCCLATCHY 18:37 6:12
74 Anson Skaggs Jr LINCOLN (S) 18:40 6:13
75 Ethan Kerntke Jr DOWNEY 18:44 6:15
76 Eric Mangal Sr GRACE DAVIS 18:46 6:15
77 Dominic Molinari Jr VINTAGE 18:48 6:16
78 Patrick Parkerson Sr LINCOLN (S) 18:48 6:16
79 Andrew Rivera Jr MODESTO 18:49 6:16
80 Will Routt Sr LODI 18:53 6:18
81 Avery Allen Sr LINCOLN (S) 18:54 6:18
82 Marcus Leaks So KENNEDY 18:54 6:18
83 Francisco Magana Jr LODI 18:56 6:19
84 James Edson Jr VINTAGE 19:00 6:20
85 Raymundo Reynoso Jr DOWNEY 19:00 6:20
86 Joshua Olmstead Jr ELK GROVE 19:01 6:20
87 Adrian Garcia Jr GOLDEN VALLEY 19:02 6:21
88 Ross Brennan Sr NEVADA UNION 19:05 6:22
89 Erick Sandoval Jr FRANKLIN (S) 19:06 6:22
90 Ethan Falat So LINCOLN (S) 19:07 6:22
91 Willie Metz Jr KENNEDY 19:08 6:23
92 Joel Tecklenburg Sr LODI 19:08 6:23
93 Victor Partida Sr GOLDEN VALLEY 19:10 6:23
94 Bryce Brown Sr MCCLATCHY 19:15 6:25
95 Eli Nagle So LINCOLN (S) 19:18 6:26
96 Alex Moody Jr MCCLATCHY 19:21 6:27
97 Karl Ewert Sr GRACE DAVIS 19:21 6:27
98 Robert Hom Jr MCCLATCHY 19:25 6:28
99 Matt Bohle Sr LODI 19:26 6:29
100 Shawn Aldridge Sr YUBA CITY 19:30 6:30
101 Jairo Tellez Jr WEST MERRILL 19:32 6:31
102 Glenn Crammer Jr TURLOCK 19:32 6:31
103 Scott Valentine Fr NEVADA UNION 19:34 6:31
104 Charles Bloed Jr MERCED 19:35 6:32
105 Leonel Vasquez Jr FRANKLIN (S) 19:37 6:32
106 Daniel Goyhenetche Sr YUBA CITY 19:39 6:33
107 Hector Orozco Jr GOLDEN VALLEY 19:39 6:33
108 Andy Parker Jr FRANKLIN (EG) 19:40 6:33
109 Taylor Harr Sr STAGG 19:42 6:34
110 Joel Thompson Jr FOLSOM 19:47 6:36
111 Fede Franco Sr LODI 19:51 6:37
112 Daryus Howard Sr STAGG 19:52 6:37
113 Raymundo Rodriguez Jr FRANKLIN (EG) 19:53 6:38
114 Steven Gonzales Sr STAGG 19:54 6:38
115 Daniel Ojeda Jr WEST MERRILL 19:55 6:38
116 Matt Miley Jr LODI 19:57 6:39
117 Nha Ha Sr JOHANSEN 19:59 6:40
118 Vishal Ream-Rao Sr MCCLATCHY 20:00 6:40
119 Ryan Forbes So FRANKLIN (EG) 20:10 6:43
120 Michael Rains So KENNEDY 20:12 6:44
121 Jacob Matson Jr TURLOCK 20:12 6:44
122 Joseph Medina Jr JOHANSEN 20:15 6:45
123 Kristoff Kalau Jr YUBA CITY 20:16 6:45
124 Pardeep Singh Jr TOKAY 20:20 6:47
125 Chau Tran Sr STAGG 20:21 6:47
126 James Gibson Sr MCCLATCHY 20:23 6:48
127 Quentin Baeyens Sr WEST MERRILL 20:23 6:48
128 Jordan Tillman So KENNEDY 20:25 6:48
129 Alex Walker Sr LODI 20:34 6:51
130 John Norberg Sr YUBA CITY 20:34 6:51
131 Cristian Valdovinos Jr TURLOCK 20:36 6:52
132 Jordan Hayes Jr FOLSOM 20:37 6:52
133 Ernesto Hernadez Jr TOKAY 20:38 6:53
134 Ramiro Rojas Jr TRACY 20:41 6:54
135 Joel Campos Sr DOWNEY 20:42 6:54
136 Damian Ramirez Jr BURBANK 20:47 6:56
137 Xai Yang Jr FRANKLIN (S) 20:48 6:56
138 Leonard Garcia Sr FRANKLIN (S) 20:49 6:56
139 Pena Jr WEST MERRILL 21:04 7:01
140 Derrick Serpa Sr DOWNEY 21:06 7:02
141 Matthew Cunanan Sr EDISON 21:07 7:02
142 Michael Urquidez Sr GOLDEN VALLEY 21:24 7:08
143 Mike Baxter Jr TURLOCK 21:30 7:10
144 Alex Venegas Sr DOWNEY 21:36 7:12
145 Tim Porter Jr BURBANK 22:02 7:21
146 Hugo Sanchez Jr JOHANSEN 22:02 7:21
147 Daniel Anderson Jr JOHANSEN 22:05 7:22
148 Rex Dontogan Jr ARMIJO 22:18 7:26
149 Louis Obregon Jr MERCED 22:30 7:30
150 Julian Bland Jr KENNEDY 22:32 7:31
151 Trevor Reed Sr TURLOCK 22:35 7:32
152 Daniel Ramirez Sr STAGG 23:12 7:44
153 Ian Varner Sr TURLOCK 23:31 7:50
154 Gregory Haworth Sr STAGG 23:36 7:52
155 Paul Hernanadez Sr STAGG 24:00 8:00
156 Francisco Miranda Sr MERCED 24:02 8:01
157 Kevin Singh Jr BURBANK 24:10 8:03
158 Matthew Haugland Jr TRACY 24:24 8:08
159 Stephen Zendejas Jr TRACY 24:43 8:14
160 Alex Garcia Jr JOHANSEN 24:44 8:15
161 Morgan Crowl Jr STAGG 25:46 8:35
162 Jonathan Jones Sr HIRAM JOHNSON 25:47 8:36
163 Kong Xiong Jr HIRAM JOHNSON 25:48 8:36
164 Aaron Buchholz Jr MERCED 25:56 8:39
165 Leng Vang Jr FRANKLIN (S) 25:56 8:39
166 Evan Gerth Jr WEST MERRILL 26:47 8:56
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 0:54
83:34
16:43
5:34
35 Brendan Gregg
Sr
16:09
5:23
1
Zach Bonner
Sr
16:38
5:33
3
Matt Petersen
So
16:47
5:36
6
Kenny Durell
Jr
16:57
5:39
11
Mitchell Danforth
Sr
17:03
5:41
14








Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 MODESTO
3-2-2-2-2
Gap: 1:00
85:49
17:10
5:43
89 Steven Casado
Sr
16:40
5:33
4
Matt Maldonad
Jr
16:55
5:38
9
Marty Pyeatt
Jr
17:04
5:41
15
Owen Demming
So
17:30
5:50
28
Alejandr Hernande
Jr
17:40
5:53
33








3 SHELDON
9-5-4-3-3
Gap: 0:44
86:40
17:20
5:47
115 Jeremiah Irving
Sr
17:02
5:41
13
Spencer Christy
Jr
17:11
5:44
18
Mitchell Milligan
Jr
17:17
5:46
23
Derek Baptista
Sr
17:24
5:48
25
Brandon Waddell
Jr
17:46
5:55
36








4 GRACE DAVIS
5-4-3-4-4
Gap: 1:15
87:39
17:32
5:51
145 Victor Vieyra
Jr
16:53
5:38
7
Chris Izquierd
So
17:15
5:45
20
Roberto Rosas
Fr
17:15
5:45
21
Jesse Lara
Fr
18:08
6:03
48
Steven Thompson
Jr
18:08
6:03
49








5 NAPA
4-6-5-5-5
Gap: 1:10
87:52
17:34
5:51
157 Kurt Ruegg
Fr
16:46
5:35
5
Jessie Feathers
Sr
17:31
5:50
29
George Taylor
Sr
17:46
5:55
37
Ryan Smith
Sr
17:53
5:58
42
Moody
Jr
17:56
5:59
44








6 NEVADA UNION
11-9-7-7-6
Gap: 1:06
88:43
17:45
5:55
190 Cody Hood
Sr
17:13
5:44
19
Parker Brown
Sr
17:26
5:49
27
Dan Freitas
Sr
17:36
5:52
32
Chris Greiner
Jr
18:09
6:03
52
Sean Lane
Sr
18:19
6:06
60








7 ELK GROVE
10-10-8-8-7
Gap: 1:07
88:55
17:47
5:56
192 Anthony Vella
Sr
17:07
5:42
17
Joseph Ostini
So
17:43
5:54
34
Stephen Busath
Sr
17:48
5:56
39
Evan Huffman
Sr
18:03
6:01
45
Tyler Scott
Jr
18:14
6:05
57








8 TOKAY
12-11-10-9-8
Gap: 1:13
89:37
17:55
5:58
221 Michael Sandoval
Jr
17:16
5:45
22
Anthony Natera
Jr
17:34
5:51
31
Chris Stonum
Sr
18:09
6:03
51
Hector Aponte
Jr
18:09
6:03
53
Joseph Galantin
So
18:29
6:10
64








9 FRANKLIN (EG)
8-7-5-6-9
Gap: 2:43
89:53
17:59
6:00
230 Ryan Freitas
Sr
16:57
5:39
12
Kyle Edwards
So
17:18
5:46
24
Stefan Fogleman
So
17:45
5:55
35
Chris Heylin
Jr
18:13
6:04
56
Andy Parker
Jr
19:40
6:33
103








10 VINTAGE
13-13-13-11-10
Gap: 1:23
90:53
18:11
6:04
266 William Pittman
Jr
17:25
5:48
26
Andrew Deck
So
17:55
5:58
43
Emerson Song
Sr
18:19
6:06
61
Dylan Butterba
So
18:26
6:09
63
Dominic Molinari
Jr
18:48
6:16
73








11 GOLDEN VALLEY
7-12-12-13-11
Gap: 2:15
91:50
18:22
6:07
300 Anthony Mallory
Jr
16:55
5:38
10
Juan Martinez
Jr
18:08
6:03
50
Andrew Rodrigue
Sr
18:35
6:12
68
Adrian Garcia
Jr
19:02
6:21
83
Victor Partida
Sr
19:10
6:23
89








12 KENNEDY
6-3-9-10-12
Gap: 3:18
92:13
18:27
6:09
303 Chris Haworth
So
16:54
5:38
8
Rafael Leyva
Jr
17:05
5:42
16
Marcus Leaks
So
18:54
6:18
78
Willie Metz
Jr
19:08
6:23
87
Michael Rains
So
20:12
6:44
114








13 YUBA CITY
2-8-11-12-13
Gap: 3:18
91:52
18:22
6:07
306 Brad Doering
Sr
16:21
5:27
2
Cristoba Pinedo
Jr
17:48
5:56
40
Derek Noall
Sr
18:34
6:11
67
Shawn Aldridge
Sr
19:30
6:30
96
Daniel Goyhenet
Sr
19:39
6:33
101








14 LINCOLN (S)
14-14-14-14-14
Gap: 0:38
93:12
18:38
6:13
345 Drew Steyer
Jr
18:16
6:05
58
Matt Buckman
Sr
18:34
6:11
66
Anson Skaggs
Jr
18:40
6:13
70
Patrick Parkerso
Sr
18:48
6:16
74
Avery Allen
Sr
18:54
6:18
77








15 MCCLATCHY
15-15-16-15-15
Gap: 1:07
94:56
18:59
6:20
404 Michael Carlone
So
18:18
6:06
59
Evan Adams
Jr
18:37
6:12
69
Bryce Brown
Sr
19:15
6:25
90
Alex Moody
Jr
19:21
6:27
92
Robert Hom
Jr
19:25
6:28
94








16 LODI
17-17-17-16-16
Gap: 0:58
96:14
19:15
6:25
443 Will Routt
Sr
18:53
6:18
76
Francisc Magana
Jr
18:56
6:19
79
Joel Tecklenb
Sr
19:08
6:23
88
Matt Bohle
Sr
19:26
6:29
95
Fede Franco
Sr
19:51
6:37
105








17 DOWNEY
16-16-15-17-17
Gap: 2:35
98:03
19:37
6:32
475 Kyle Beserra
Sr
18:31
6:10
65
Ethan Kerntke
Jr
18:44
6:15
71
Raymundo Reynoso
Jr
19:00
6:20
81
Joel Campos
Sr
20:42
6:54
127
Derrick Serpa
Sr
21:06
7:02
131








18 STAGG
21-20-19-18-18
Gap: 3:30
103:01
20:36
6:52
576 Taylor Harr
Sr
19:42
6:34
104
Daryus Howard
Sr
19:52
6:37
106
Steven Gonzales
Sr
19:54
6:38
108
Chau Tran
Sr
20:21
6:47
119
Daniel Ramirez
Sr
23:12
7:44
139








19 FRANKLIN (S)
18-18-18-19-19
Gap: 6:50
106:16
21:15
7:05
586 Erick Sandoval
Jr
19:06
6:22
85
Leonel Vasquez
Jr
19:37
6:32
100
Xai Yang
Jr
20:48
6:56
128
Leonard Garcia
Sr
20:49
6:56
129
Leng Vang
Jr
25:56
8:39
144








20 WEST MERRILL
19-19-20-20-20
Gap: 7:15
107:41
21:32
7:11
602 Jairo Tellez
Jr
19:32
6:31
97
Daniel Ojeda
Jr
19:55
6:38
109
Quentin Baeyens
Sr
20:23
6:48
121
Pena
Jr
21:04
7:01
130
Evan Gerth
Jr
26:47
8:56
145








21 TURLOCK
20-21-21-21-21
Gap: 3:03
104:25
20:53
6:58
609 Glenn Crammer
Jr
19:32
6:31
98
Jacob Matson
Jr
20:12
6:44
115
Cristian Valdovin
Jr
20:36
6:52
125
Mike Baxter
Jr
21:30
7:10
133
Trevor Reed
Sr
22:35
7:32
138








22 JOHANSEN
22-22-22-22-22
Gap: 4:45
109:05
21:49
7:16
641 Nha Ha
Sr
19:59
6:40
111
Joseph Medina
Jr
20:15
6:45
116
Hugo Sanchez
Jr
22:02
7:21
135
Daniel Anderson
Jr
22:05
7:22
136
Alex Garcia
Jr
24:44
8:15
143








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Matthew Pence So ARMIJO 11:44 5:52
2 Clayton Daly So FOLSOM 11:45 5:53
3 Aaron Cardinio So LODI 11:52 5:56
4 Jacob Guzman So JOHANSEN 11:52 5:56
5 Antoine Koehl So Davis High 11:53 5:57 1/10 1/24 5/26 13:24
(1:31)
13:24
(1:31)
13:24
(1:31)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
6 Max Wu So BEYER 12:01 6:01
7 James Sconyers So SHELDON 12:03 6:02
8 Juan Gonzalez So FRANKLIN (S) 12:04 6:02
9 Nic Heese So MODESTO 12:05 6:03
10 David Kelly Fr MODESTO 12:09 6:05
11 Sean Ellis So FOLSOM 12:10 6:05
12 Josh Limneos So ARMIJO 12:12 6:06
13 Shawn Dobbs So BEYER 12:17 6:09
14 Thomas Canchola Fr TOKAY 12:18 6:09
15 Grayson Curtis So NEVADA UNION 12:20 6:10
16 Tyler Freday So SHELDON 12:23 6:12
17 Brandon Robison So FOLSOM 12:32 6:16
18 Wills Lenz So LINCOLN (S) 12:36 6:18
19 Andrew Serpa So MODESTO 12:37 6:19
20 Ben Burchett So TRACY 12:39 6:20
21 Garrett Hodges So LINCOLN (S) 12:40 6:20
22 Will Vance So SHELDON 12:41 6:21
23 Javier Baca So JOHANSEN 12:42 6:21
24 Luke Parker So SHELDON 12:43 6:22
25 Matt Paperian So MCCLATCHY 12:45 6:23
26 James Grant So LODI 12:47 6:24
27 Dionicio Lombera So MCCLATCHY 12:48 6:24
28 Patrick Redford Fr MCCLATCHY 12:49 6:25
29 Liem Nguyen So SHELDON 12:50 6:25
30 Bui Ben So MODESTO 12:52 6:26
31 Brian Couchman So MODESTO 12:53 6:27
32 Sam Aldach So GRACE DAVIS 12:54 6:27
33 Daniel Bimat So LINCOLN (S) 12:54 6:27
34 Gerardo Dominguez So KENNEDY 12:55 6:28
35 Craig Kaemmer Fr NAPA 12:57 6:29
36 Manuel Lopez Fr TOKAY 13:00 6:30
37 Brenal Singh So MODESTO 13:02 6:31
38 Rockiesh McFadden So ARMIJO 13:03 6:32
39 Ben Buddingh So Davis High 13:04 6:32 2/10 7/24 11/23
40 Nathan Kesling So Davis High 13:05 6:33 3/10 8/24 7/20 Great Job! (SBP)
41 Ignacio Nikolas So ARMIJO 13:07 6:34
42 Nick Garcia So LINCOLN (S) 13:09 6:35
43 Xavier Guajardo So MODESTO 13:09 6:35
44 Derek Colson So FOLSOM 13:10 6:35
45 Jeff Chiu So BEYER 13:11 6:36
46 Dennis Allen So FRANKLIN (S) 13:12 6:36
47 Kao Saechao So TOKAY 13:12 6:36
48 William Chour So TOKAY 13:13 6:37
49 Nathan Wong So Davis High 13:14 6:37 4/10 10/24 7/19 14:00
(0:46)
14:00
(0:46)
14:00
(0:46)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
50 Bret Young So TURLOCK 13:15 6:38
51 Tim Dubray So YUBA CITY 13:15 6:38
52 Cory Krigbaum So MODESTO 13:16 6:38
53 Ricky Ortega So MODESTO 13:17 6:39
54 Kiel Leitzell So ELK GROVE 13:18 6:39
55 Ricardo Hernandez So MODESTO 13:18 6:39
56 Kevin McFadden So ARMIJO 13:19 6:40
57 Shihun Sung So SHELDON 13:19 6:40
58 Andrew McCormick So JOHANSEN 13:20 6:40
59 Harrison Prewett So LODI 13:21 6:41
60 Steven Estrella So LINCOLN (S) 13:21 6:41
61 Antonio Hernandez So TOKAY 13:22 6:41
62 Grant Linhares So DOWNEY 13:22 6:41
63 Jayant Garg So TOKAY 13:23 6:42
64 Matt Pallotta Fr BEYER 13:23 6:42
65 James Ashby So GRACE DAVIS 13:24 6:42
66 Adam Miguel So GRACE DAVIS 13:25 6:43
67 Keith Siegel Fr MCCLATCHY 13:26 6:43
68 Sean Connor So LINCOLN (S) 13:26 6:43
69 Tommy Carli Fr LODI 13:27 6:44
70 David Magana So DOWNEY 13:28 6:44
71 Nathan Lebed So LINCOLN (S) 13:31 6:46
72 Steven Marion So LODI 13:32 6:46
73 Josh Stern So FRANKLIN (S) 13:33 6:47
74 Evan Gillogley Fr KENNEDY 13:34 6:47
75 Steven Mullery So SHELDON 13:35 6:48
76 Monico Choza So MERCED 13:35 6:48
77 Corey Tuttle So Davis High 13:37 6:49 5/10 11/24 7/17
78 Peter Lenz So LINCOLN (S) 13:38 6:49
79 Kingston Leung So SHELDON 13:39 6:50
80 Richard Lacour So LINCOLN (S) 13:40 6:50
81 Ceferino Navarrete So MODESTO 13:41 6:51
82 Nathan Yang So Davis High 13:41 6:51 6/10 12/24 5/14
83 Juan Beltran So FRANKLIN (S) 13:42 6:51
84 Oliver Layco So SHELDON 13:43 6:52
85 Tyler Eggleston So TURLOCK 13:43 6:52
86 Kalen Bergado Fr MCCLATCHY 13:44 6:52
87 Paramdeep Sandhu So FOLSOM 13:45 6:53
88 Alex Manter So NAPA 13:45 6:53
89 Nick Gemperle Fr TURLOCK 13:46 6:53
90 Andrew Fromuth So BEYER 13:47 6:54
91 Jason Lee Fr MCCLATCHY 13:47 6:54
92 Gavin Baker Fr BEYER 13:48 6:54
93 Abe Weintraub So MCCLATCHY 13:49 6:55
94 Eryk Sanchez Fr TURLOCK 13:50 6:55
95 Tyler Blain So LODI 13:53 6:57
96 Greg Mar. So KENNEDY 13:58 6:59
97 Hong Yang Gao So MODESTO 14:00 7:00
98 Colin McNally So Davis High 14:10 7:05 7/10 18/24 5/12 Great Job! (SBP)
99 Muhammed Maskeen So LODI 14:02 7:01
100 Rene Hernandez So MODESTO 14:03 7:02
101 Adam Garcia So NAPA 14:04 7:02
102 Daniel Kim So Davis High 14:06 7:03 8/10 17/24 4/6 Great Job! (SBP)
103 Derrick Ching So KENNEDY 14:07 7:04
104 Elliot Gunnison So NEVADA UNION 14:08 7:04
105 Chris Silva So GRACE DAVIS 14:10 7:05
106 Michael Campbell So WEST MERRILL 14:11 7:06
107 Blake Bewley So LINCOLN (S) 14:12 7:06
108 Baltazar Cornejo So MODESTO 14:13 7:07
109 Dalton Hacker So MODESTO 14:14 7:07
110 Jorge Garibay So FRANKLIN (S) 14:15 7:08
111 Kevin Pornnang So MERCED 14:16 7:08
112 Evan Sasaki So FRANKLIN (EG) 14:17 7:09
113 Brendan Polley So MODESTO 14:18 7:09
114 Ronnie Moun So MODESTO 14:19 7:09
115 Antonio Palomares So FRANKLIN (S) 14:20 7:10
116 Satvinder Singh So YUBA CITY 14:21 7:11
117 Eric Larson Fr TURLOCK 14:23 7:12
118 Nicholas Primrose So NEVADA UNION 14:25 7:13
119 Harjit Singh So YUBA CITY 14:26 7:13
120 Conor Fitzpatrick So NAPA 14:28 7:14
121 Mitchell Moore So YUBA CITY 14:35 7:18
122 Brandon Frederick So GRACE DAVIS 14:36 7:18
123 Chandler Milligan So LODI 14:37 7:19
124 Neil Falke Fr TURLOCK 14:38 7:19
125 Alex Abid So MODESTO 14:40 7:20
126 Jordan Estrada So BEYER 14:41 7:21
127 Nolan Nitta So TOKAY 14:43 7:22
128 Satvir Bains So YUBA CITY 14:44 7:22
129 Bruno Suttles Fr NAPA 14:45 7:23
130 Brendan Winbrock So Davis High 14:48 7:24 9/10 21/24 4/6
131 Matt Renke So FRANKLIN (EG) 14:54 7:27
132 Allen Chang So TOKAY 14:54 7:27
133 Tim Duntsch So FRANKLIN (EG) 14:58 7:29
134 Andy Verdegaal So LODI 15:02 7:31
135 Todd Stevens So JOHANSEN 15:10 7:35
136 Daniel Sanchez So FRANKLIN (S) 15:12 7:36
137 Mark Santos So MODESTO 15:26 7:43
138 Alex Trussell Fr KENNEDY 15:29 7:45
139 James Escobar So MODESTO 15:30 7:45
140 Scott Yasuhara So FRANKLIN (EG) 15:30 7:45
141 Omar Soria So GOLDEN VALLEY 15:34 7:47
142 Greg Bucher Fr NAPA 15:38 7:49
143 Camden Ball So LODI 15:39 7:50
144 Rodrigo Garibay So DOWNEY 15:44 7:52
145 Craig Lefever So YUBA CITY 15:45 7:53
146 Erick Montes So ELK GROVE 15:50 7:55
147 Abe Zahn So FOLSOM 15:51 7:56
148 David Anderson So JOHANSEN 15:57 7:59
149 Shawn Klein So VINTAGE 15:57 7:59
150 Luis Montoya So LODI 15:57 7:59
151 Allen Duong So GRACE DAVIS 15:58 7:59
152 Sam Bold So Davis High 15:59 8:00 10/10 23/24 4/4
153 Chad Hill So LINCOLN (S) 16:06 8:03
154 Jesse Gomes So MODESTO 16:18 8:09
155 Florencio Hernandez So GRACE DAVIS 16:28 8:14
156 Alex Stauts So NEVADA UNION 16:32 8:16
157 Patrick Ip So MODESTO 16:43 8:22
158 Patrick Cruse Fr FOLSOM 16:54 8:27
159 Kyle Nakashima So TOKAY 17:31 8:46
160 Eric Stockel So TRACY 17:39 8:50
161 Jon Ringer So MODESTO 19:59 10:00
162 Olumide Coker So YUBA CITY 20:06 10:03
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 SHELDON
7-5-3-1-1
Gap: 0:47
62:40
12:32
6:16
91 James Sconyers
So
12:03
6:02
7
Tyler Freday
So
12:23
6:12
15
Will Vance
So
12:41
6:21
20
Luke Parker
So
12:43
6:22
22
Liem Nguyen
So
12:50
6:25
27








2 MODESTO
9-3-2-2-2
Gap: 0:48
62:36
12:31
6:16
94 Nic Heese
So
12:05
6:03
9
David Kelly
Fr
12:09
6:05
10
Andrew Serpa
So
12:37
6:19
18
Bui Ben
So
12:52
6:26
28
Brian Couchman
So
12:53
6:27
29








3 ARMIJO
1-1-4-4-3
Gap: 1:35
63:25
12:41
6:21
138 Matthew Pence
So
11:44
5:52
1
Josh Limneos
So
12:12
6:06
12
Rockiesh McFadden
So
13:03
6:32
36
Ignacio Nikolas
So
13:07
6:34
39
Kevin McFadden
So
13:19
6:40
50








4 FOLSOM
2-1-1-3-4
Gap: 2:00
63:22
12:40
6:20
144 Clayton Daly
So
11:45
5:53
2
Sean Ellis
So
12:10
6:05
11
Brandon Robison
So
12:32
6:16
16
Derek Colson
So
13:10
6:35
42
Paramdee Sandhu
So
13:45
6:53
73








5 LINCOLN (S)
11-8-6-5-5
Gap: 0:45
64:40
12:56
6:28
161 Wills Lenz
So
12:36
6:18
17
Garrett Hodges
So
12:40
6:20
19
Daniel Bimat
So
12:54
6:27
31
Nick Garcia
So
13:09
6:35
40
Steven Estrella
So
13:21
6:41
54








6 TOKAY
10-10-11-9-6
Gap: 1:04
65:05
13:01
6:31
194 Thomas Canchola
Fr
12:18
6:09
14
Manuel Lopez
Fr
13:00
6:30
34
Kao Saechao
So
13:12
6:36
45
William Chour
So
13:13
6:37
46
Antonio Hernande
So
13:22
6:41
55








7 Davis High
5-9-9-7-7
Gap: 1:44
64:53
12:59
6:29
195 Antoine Koehl
So
11:53
5:57
5
Ben Buddingh
So
13:04
6:32
37
Nathan Kesling
So
13:05
6:33
38
Nathan Wong
So
13:14
6:37
47
Corey Tuttle
So
13:37
6:49
68








7 BEYER
6-3-5-6-7
Gap: 1:46
64:39
12:56
6:28
195 Max Wu
So
12:01
6:01
6
Shawn Dobbs
So
12:17
6:09
13
Jeff Chiu
So
13:11
6:36
43
Matt Pallotta
Fr
13:23
6:42
57
Andrew Fromuth
So
13:47
6:54
76








9 LODI
3-7-9-10-9
Gap: 1:40
64:59
13:00
6:30
206 Aaron Cardinio
So
11:52
5:56
3
James Grant
So
12:47
6:24
24
Harrison Prewett
So
13:21
6:41
53
Tommy Carli
Fr
13:27
6:44
62
Steven Marion
So
13:32
6:46
64








9 MCCLATCHY
12-10-7-8-9
Gap: 0:59
65:32
13:06
6:33
206 Matt Paperian
So
12:45
6:23
23
Dionicio Lombera
So
12:48
6:24
25
Patrick Redford
Fr
12:49
6:25
26
Keith Siegel
Fr
13:26
6:43
60
Kalen Bergado
Fr
13:44
6:52
72








11 FRANKLIN (S)
8-12-12-12-11
Gap: 2:11
66:46
13:21
6:41
275 Juan Gonzalez
So
12:04
6:02
8
Dennis Allen
So
13:12
6:36
44
Josh Stern
So
13:33
6:47
65
Juan Beltran
So
13:42
6:51
70
Jorge Garibay
So
14:15
7:08
88








12 JOHANSEN
4-6-8-11-12
Gap: 4:05
69:01
13:48
6:54
285 Jacob Guzman
So
11:52
5:56
4
Javier Baca
So
12:42
6:21
21
Andrew McCormic
So
13:20
6:40
52
Todd Stevens
So
15:10
7:35
101
David Anderson
So
15:57
7:59
107








13 GRACE DAVIS
13-13-13-13-13
Gap: 1:42
68:29
13:42
6:51
329 Sam Aldach
So
12:54
6:27
30
James Ashby
So
13:24
6:42
58
Adam Miguel
So
13:25
6:43
59
Chris Silva
So
14:10
7:05
87
Brandon Frederic
So
14:36
7:18
95








14 TURLOCK
16-16-16-15-14
Gap: 1:08
68:57
13:47
6:54
365 Bret Young
So
13:15
6:38
48
Tyler Egglesto
So
13:43
6:52
71
Nick Gemperle
Fr
13:46
6:53
75
Eryk Sanchez
Fr
13:50
6:55
80
Eric Larson
Fr
14:23
7:12
91








15 KENNEDY
14-14-14-14-15
Gap: 2:34
70:03
14:01
7:00
369 Gerardo Domingue
So
12:55
6:28
32
Evan Gillogle
Fr
13:34
6:47
66
Greg Mar.
So
13:58
6:59
82
Derrick Ching
So
14:07
7:04
86
Alex Trussell
Fr
15:29
7:45
103








16 NAPA
15-15-15-16-16
Gap: 1:48
69:59
14:00
7:00
385 Craig Kaemmer
Fr
12:57
6:29
33
Alex Manter
So
13:45
6:53
74
Adam Garcia
So
14:04
7:02
85
Conor Fitzpatr
So
14:28
7:14
93
Bruno Suttles
Fr
14:45
7:23
100








17 YUBA CITY
17-17-17-17-17
Gap: 1:29
71:21
14:16
7:08
424 Tim Dubray
So
13:15
6:38
49
Satvinde Singh
So
14:21
7:11
90
Harjit Singh
So
14:26
7:13
92
Mitchell Moore
So
14:35
7:18
94
Satvir Bains
So
14:44
7:22
99








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: So 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 MODESTO
1-1-1-1-1
Gap: 0:16
66:02
13:12
6:36
15 Brenal Singh
So
13:02
6:31
1
Xavier Guajardo
So
13:09
6:35
2
Cory Krigbaum
So
13:16
6:38
3
Ricky Ortega
So
13:17
6:39
4
Ricardo Hernande
So
13:18
6:39
5








2 LINCOLN (S)
2-2-2-2-2
Gap: 0:46
68:27
13:41
6:51
47 Sean Connor
So
13:26
6:43
6
Nathan Lebed
So
13:31
6:46
7
Peter Lenz
So
13:38
6:49
8
Richard Lacour
So
13:40
6:50
9
Blake Bewley
So
14:12
7:06
17








3 Davis High
3-3-3-3-3
Gap: 2:18
72:44
14:33
7:16
83 Nathan Yang
So
13:41
6:51
11
Colin McNally
So
14:10
7:05
14
Daniel Kim
So
14:06
7:03
16
Brendan Winbrock
So
14:48
7:24
19
Sam Bold
So
15:59
8:00
23








4 LODI
4-4-4-4-4
Gap: 1:46
73:13
14:39
7:19
86 Tyler Blain
So
13:53
6:57
12
Muhammed Maskeen
So
14:02
7:01
15
Chandler Milligan
So
14:37
7:19
18
Andy Verdegaa
So
15:02
7:31
20
Camden Ball
So
15:39
7:50
21








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Matt Palmer Sr JESUIT 17:08 5:43
2 Erik Gregory Sr OAK RIDGE 17:26 5:49
3 Gio Piccone Jr JESUIT 17:27 5:49
4 Feross Aboukhadije Jr OAK RIDGE 17:29 5:50
5 Nathan Frazier Jr JESUIT 17:36 5:52
6 Scott Matzoll Sr JESUIT 17:38 5:53
7 Jason McRoberts Jr OAK RIDGE 17:42 5:54
8 Blake Ramos Sr JESUIT 17:45 5:55
9 Joe Krtil Sr JESUIT 17:47 5:56
10 J. Hodgson Sr JESUIT 18:17 6:06
11 Sam McCrimons Sr JESUIT 18:29 6:10
12 Tyler Wilken Jr Davis High 18:31 6:10 1/15 8/22 3/31
13 Justin Velez Sr JESUIT 18:37 6:12
14 Sanjay Gajiwala Jr NAPA 18:41 6:14
15 David Milligan Jr SHELDON 18:46 6:15
16 Zach Holtz Sr OAK RIDGE 18:47 6:16
17 Adam Boone Jr Davis High 18:57 6:19 2/15 9/22 3/26
18 Dani Torres Jr LINCOLN (S) 18:57 6:19
19 Matthew O'Malley Jr NAPA 18:58 6:19
20 Ian Dougherty Jr JESUIT 18:59 6:20
21 Matt Wilson Jr OAK RIDGE 19:01 6:20
22 Robert Chu Jr Davis High 19:05 6:22 3/15 10/22 3/22
23 Dakota Salazar Jr NAPA 19:05 6:22
24 Tyler Welden Jr NEVADA UNION 19:07 6:22
25 Joel Johnson Sr ELK GROVE 19:10 6:23
26 Stephen Sarantopoul Sr NEVADA UNION 19:17 6:26
27 Zach Streng Jr VACAVILLE 19:20 6:27
28 Ethan Champion-Fritz Sr Davis High 19:22 6:27 4/15 11/22 3/20 18:43 18:43 18:43 Great Job! (SBP)
29 Adam Ruggerio Jr NAPA 19:23 6:28
30 Zach Kesthely Sr JESUIT 19:23 6:28
31 Kushal Patel Sr SHELDON 19:26 6:29
32 David Julian Sr Davis High 19:30 6:30 5/15 12/22 3/16
33 Chris Gruenwald Sr JESUIT 19:41 6:34
34 Travis Randall Jr NEVADA UNION 19:43 6:34
35 Matt Underwood Jr LINCOLN (S) 19:45 6:35
36 Stephen Torres Jr GRACE DAVIS 19:49 6:36
37 Karl Rothery Sr ROCKLIN 19:49 6:36
38 Jackson Hite Sr MODESTO 19:54 6:38
39 Josh Heredia Jr MODESTO 19:59 6:40
40 Zack Barker Jr VINTAGE 20:02 6:41
41 Tirey Pagel Sr Davis High 20:03 6:41 6/15 13/22 2/13 18:53 18:53 18:53
42 Keith Macdonald Sr NAPA 20:03 6:41
43 Garrett McPherson Sr ELK GROVE 20:04 6:41
44 Tyler Blakley Sr ELK GROVE 20:04 6:41
45 Christian Artesi Sr LINCOLN (S) 20:05 6:42
46 Raphael Orlove Sr Davis High 20:06 6:42 7/15 14/22 2/10 19:52 19:52 19:52
47 Michael Whisenand Jr JESUIT 20:06 6:42
48 Jared Moore Jr SHELDON 20:08 6:43
49 Nick Otteraaen Jr GRACE DAVIS 20:09 6:43
50 Derric Syme Sr ELK GROVE 20:11 6:44
51 Chet Schlegel Sr SHELDON 20:13 6:44
52 Martin Bell Jr Davis High 20:13 6:44 8/15 15/22 2/8
53 Jonathan Felner Jr ROCKLIN 20:14 6:45
54 Mark Hernandez Jr GRACE DAVIS 20:15 6:45
55 Lucas Kolding Sr JESUIT 20:15 6:45
56 Dan Roediger Sr NEVADA UNION 20:18 6:46
57 David Black Sr YUBA CITY 20:25 6:48
58 Alfred Soria Jr NAPA 20:27 6:49
59 Taylor Daniels Jr VINTAGE 20:27 6:49
60 Jason Cheung Jr SHELDON 20:34 6:51
61 David Alarcon Sr GOLDEN VALLEY 20:34 6:51
62 Will Carson Jr OAKMONT 20:39 6:53
63 Kevin Suos Sr MODESTO 20:41 6:54
64 Alberto Hernandez Jr TOKAY 20:42 6:54
65 Matt King Jr SHELDON 20:43 6:54
66 Leif Gaal Sr LINCOLN (S) 20:44 6:55
67 Drew Retherford Jr GALT 20:44 6:55
68 Sam Payton Jr OAKMONT 20:49 6:56
69 Matt Greer So SIERRA 20:49 6:56
70 Sean Darden Sr BEAR CREEK 20:51 6:57
71 Brent Marriott Sr GALT 20:52 6:57
72 Matthew McGregor Jr OAK RIDGE 20:52 6:57
73 Kendall Starke Jr FRANKLIN (EG) 20:58 6:59
74 Sam Terpstra Jr MODESTO 21:02 7:01
75 Lex Lacson Jr VINTAGE 21:03 7:01
76 Adam Padilla Jr SIERRA 21:05 7:02
77 Tyler Green Sr NEVADA UNION 21:05 7:02
78 Adrian Gomez Jr GOLDEN VALLEY 21:10 7:03
79 Charles Raub Sr NEVADA UNION 21:10 7:03
80 Josh Williams Sr LAGUNA CREEK 21:12 7:04
81 Eric Shields Sr TURLOCK 21:14 7:05
82 Jeff Liebert Jr OAK RIDGE 21:15 7:05
83 Aaron Fortier Sr ROCKLIN 21:18 7:06
84 Daniel Henke Sr YUBA CITY 21:19 7:06
85 Jovanny Lovato Sr TOKAY 21:19 7:06
86 Nic Turner Jr MODESTO 21:24 7:08
87 Jake Bartolic Sr Davis High 21:25 7:08 9/15 16/22 2/6 Great Job! (SBP)
88 David Partridge Sr YUBA CITY 21:25 7:08
89 Michael Lang Sr ROCKLIN 21:26 7:09
90 Brett Jensen Sr YUBA CITY 21:26 7:09
91 Adam Shigem Sr ROCKLIN 21:27 7:09
92 Chris Humphries Jr NEVADA UNION 21:28 7:09
93 Noel Pacheco Jr LODI 21:32 7:11
94 Tom Magrino Jr Davis High 21:40 7:13 10/15 17/22 2/4 Great Job! (SBP)
95 Jourdan Aguirre Jr LINCOLN (S) 21:41 7:14
96 Ariel Frink Sr ROCKLIN 21:44 7:15
97 David Caudle Sr SHELDON 21:47 7:16
98 Richard Wan Sr LAGUNA CREEK 21:47 7:16
99 Tim Flood Sr VACAVILLE 21:48 7:16
100 Chris Black Sr VACAVILLE 21:48 7:16
101 Josh Zink Sr NEVADA UNION 21:48 7:16
102 Chris Barrera Jr GOLDEN VALLEY 21:49 7:16
103 Patrick Talbot Jr VACAVILLE 21:50 7:17
104 Terrence Musca Sr MODESTO 21:52 7:17
105 Felipe Garcia Sr GOLDEN VALLEY 21:54 7:18
106 Andres Larios Jr TURLOCK 21:54 7:18
107 Spencer Dineen Sr Davis High 22:01 7:20 11/15 18/22 2/3
108 Josh Chan Sr LAGUNA CREEK 22:01 7:20
109 Jamie Y Jr LINCOLN (S) 22:02 7:21
110 Elias Malmberg Sr TURLOCK 22:03 7:21
111 Geoff Munch Jr GALT 22:06 7:22
112 Adam Taylor Sr MODESTO 22:07 7:22
113 Keaton Burford Sr SHELDON 22:09 7:23
114 Tyler Bennett Sr BELLA VISTA 22:16 7:25
115 George Tibbetts Jr Davis High 22:16 7:25 12/15 19/22 2/3
116 Clinton Shields So TURLOCK 22:17 7:26
117 Adrees Muchtar Sr BELLA VISTA 22:19 7:26
118 Peter Tyson Jr Davis High 22:19 7:26 13/15 20/22 2/3
119 John Edwards Sr GALT 22:20 7:27
120 Todd Gildemeiste Jr YUBA CITY 22:21 7:27
121 Kevin Durgun Sr MODESTO 22:26 7:29
122 Robbie Monson Jr VACAVILLE 22:27 7:29
123 Aaron Lacoste Sr MODESTO 22:29 7:30
124 Justin Aldarid Jr GRACE DAVIS 22:31 7:30
125 Julio Soriano Jr VINTAGE 22:32 7:31
126 Michael Joo Sr MODESTO 22:33 7:31
127 Duc Ngo Jr BEAR CREEK 22:36 7:32
128 Charles Calkin Jr JESUIT 22:38 7:33
129 Zach Sanchez Sr LODI 22:42 7:34
130 Ken McCoy Sr LINCOLN (S) 22:47 7:36
131 George Vellucci Sr NAPA 22:48 7:36
132 Curtis Cranston Jr BELLA VISTA 22:48 7:36
133 Josh Dujordan Sr YUBA CITY 22:49 7:36
134 Mike Bensie Sr MODESTO 22:50 7:37
135 Devon Malmberg Sr TURLOCK 22:51 7:37
136 Henderson Blumer Jr NAPA 22:56 7:39
137 Kurt Zimmerman Sr LAGUNA CREEK 23:08 7:43
138 Kevin Lefever Sr YUBA CITY 23:09 7:43
139 Daniel Cortes Jr PITMAN 23:20 7:47
140 Alvin Lee Jr VALLEY 23:25 7:48
141 Ryan Dibiasio Jr Davis High 23:29 7:50 14/15 21/22 2/3
142 John Morgan Sr ATWATER 23:34 7:51
143 Jerry Tofanelli Jr GALT 23:35 7:52
144 Kevin Nguyen Sr OAKMONT 23:36 7:52
145 Chase Jachens Sr PONDEROSA 23:38 7:53
146 Matt Rogers Jr SIERRA 23:44 7:55
147 Chase Olsen So LOS BANOS 23:48 7:56
148 Dante Oliver Sr SIERRA 23:55 7:58
149 William Shipley Sr YUBA CITY 23:56 7:59
150 Visith Pen Sr DOWNEY 24:00 8:00
151 Steven Lee Jr PITMAN 24:05 8:02
152 Tyler Meadows Jr PITMAN 24:07 8:02
153 Luke Van Ruiten Sr YUBA CITY 24:07 8:02
154 Yu Liao Sr Davis High 24:08 8:03 15/15 22/22 2/3 Great Job! (SBP)
155 Jeff Ramberg Jr GALT 24:08 8:03
156 Peter Corr-Barber Jr MODESTO 24:10 8:03
157 Jeffrey Yi Sr MODESTO 24:14 8:05
158 Alejandro Aguilar Jr SHELDON 24:15 8:05
159 Andrew Kirk Jr GRACE DAVIS 24:18 8:06
160 Tyler Woodward Jr MODESTO 24:22 8:07
161 Aaron Stanley Jr GALT 24:31 8:10
162 Jarred Gibbons Jr GRACE DAVIS 24:45 8:15
163 Huy Nguyen Sr LAGUNA CREEK 24:46 8:15
164 David Walker Sr YUBA CITY 24:47 8:16
165 Fugler Zach Jr PITMAN 24:53 8:18
166 Amir Azarcon Sr LAGUNA CREEK 24:53 8:18
167 Kaushik Bangalore Jr MODESTO 24:57 8:19
168 Manuel Prado So LOS BANOS 25:25 8:28
169 Rodrigo Sandoval Jr GALT 25:31 8:30
170 Todd Williams Jr GALT 25:33 8:31
171 Michael Corpuz Jr SIERRA 25:47 8:36
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 JESUIT
1-1-1-1-1
Gap: 0:37
87:34
17:31
5:50
23 Matt Palmer
Sr
17:08
5:43
1
Gio Piccone
Jr
17:27
5:49
3
Nathan Frazier
Jr
17:36
5:52
5
Scott Matzoll
Sr
17:38
5:53
6
Blake Ramos
Sr
17:45
5:55
8








2 OAK RIDGE
2-2-2-2-2
Gap: 1:35
90:25
18:05
6:02
45 Erik Gregory
Sr
17:26
5:49
2
Feross Aboukhad
Jr
17:29
5:50
4
Jason McRobert
Jr
17:42
5:54
7
Zach Holtz
Sr
18:47
6:16
14
Matt Wilson
Jr
19:01
6:20
18








3 Davis High
3-3-3-3-3
Gap: 0:59
95:25
19:05
6:22
96 Tyler Wilken
Jr
18:31
6:10
11
Adam Boone
Jr
18:57
6:19
15
Robert Chu
Jr
19:05
6:22
19
Ethan Champion
Sr
19:22
6:27
24
David Julian
Sr
19:30
6:30
27








4 NAPA
4-4-4-4-4
Gap: 1:22
96:10
19:14
6:25
109 Sanjay Gajiwala
Jr
18:41
6:14
12
Matthew O'Malley
Jr
18:58
6:19
17
Dakota Salazar
Jr
19:05
6:22
20
Adam Ruggerio
Jr
19:23
6:28
25
Keith Macdonal
Sr
20:03
6:41
35








5 SHELDON
5-5-6-6-5
Gap: 1:48
99:07
19:49
6:36
163 David Milligan
Jr
18:46
6:15
13
Kushal Patel
Sr
19:26
6:29
26
Jared Moore
Jr
20:08
6:43
38
Chet Schlegel
Sr
20:13
6:44
40
Jason Cheung
Jr
20:34
6:51
46








6 NEVADA UNION
7-6-5-5-6
Gap: 1:58
99:30
19:54
6:38
170 Tyler Welden
Jr
19:07
6:22
21
Stephen Sarantop
Sr
19:17
6:26
22
Travis Randall
Jr
19:43
6:34
28
Dan Roediger
Sr
20:18
6:46
43
Tyler Green
Sr
21:05
7:02
56








7 LINCOLN (S)
6-7-7-7-7
Gap: 2:44
101:12
20:14
6:45
199 Dani Torres
Jr
18:57
6:19
16
Matt Underwoo
Jr
19:45
6:35
29
Christia Artesi
Sr
20:05
6:42
36
Leif Gaal
Sr
20:44
6:55
49
Jourdan Aguirre
Jr
21:41
7:14
69








8 MODESTO
11-8-9-8-8
Gap: 1:30
103:00
20:36
6:52
229 Jackson Hite
Sr
19:54
6:38
32
Josh Heredia
Jr
19:59
6:40
33
Kevin Suos
Sr
20:41
6:54
47
Sam Terpstra
Jr
21:02
7:01
54
Nic Turner
Jr
21:24
7:08
63








9 ROCKLIN
10-10-10-9-9
Gap: 1:38
104:14
20:51
6:57
265 Karl Rothery
Sr
19:49
6:36
31
Jonathan Felner
Jr
20:14
6:45
41
Aaron Fortier
Sr
21:18
7:06
61
Michael Lang
Sr
21:26
7:09
65
Adam Shigem
Sr
21:27
7:09
67








10 GRACE DAVIS
9-9-8-9-10
Gap: 4:29
107:02
21:24
7:08
296 Stephen Torres
Jr
19:49
6:36
30
Nick Otteraae
Jr
20:09
6:43
39
Mark Hernande
Jr
20:15
6:45
42
Justin Aldarid
Jr
22:31
7:30
87
Andrew Kirk
Jr
24:18
8:06
98








11 YUBA CITY
12-13-11-11-11
Gap: 1:56
106:56
21:23
7:08
321 David Black
Sr
20:25
6:48
44
Daniel Henke
Sr
21:19
7:06
62
David Partridg
Sr
21:25
7:08
64
Brett Jensen
Sr
21:26
7:09
66
Todd Gildemei
Jr
22:21
7:27
85








12 VACAVILLE
8-11-11-12-12
Gap: 3:07
107:13
21:27
7:09
331 Zach Streng
Jr
19:20
6:27
23
Tim Flood
Sr
21:48
7:16
73
Chris Black
Sr
21:48
7:16
74
Patrick Talbot
Jr
21:50
7:17
75
Robbie Monson
Jr
22:27
7:29
86








13 GALT
13-12-13-13-13
Gap: 2:51
109:37
21:55
7:18
361 Drew Retherfo
Jr
20:44
6:55
50
Brent Marriott
Sr
20:52
6:57
52
Geoff Munch
Jr
22:06
7:22
81
John Edwards
Sr
22:20
7:27
84
Jerry Tofanell
Jr
23:35
7:52
94








14 TURLOCK
16-16-16-15-14
Gap: 1:37
110:19
22:04
7:21
390 Eric Shields
Sr
21:14
7:05
59
Andres Larios
Jr
21:54
7:18
77
Elias Malmberg
Sr
22:03
7:21
80
Clinton Shields
So
22:17
7:26
83
Devon Malmberg
Sr
22:51
7:37
91








15 SIERRA
14-13-14-14-15
Gap: 4:58
115:20
23:04
7:41
400 Matt Greer
So
20:49
6:56
51
Adam Padilla
Jr
21:05
7:02
55
Matt Rogers
Jr
23:44
7:55
95
Dante Oliver
Sr
23:55
7:58
96
Michael Corpuz
Jr
25:47
8:36
103








16 LAGUNA CREEK
15-15-15-16-16
Gap: 3:34
112:54
22:35
7:32
401 Josh Williams
Sr
21:12
7:04
58
Richard Wan
Sr
21:47
7:16
72
Josh Chan
Sr
22:01
7:20
78
Kurt Zimmerma
Sr
23:08
7:43
92
Huy Nguyen
Sr
24:46
8:15
101








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 JESUIT
1-1-1-1-1
Gap: 1:12
92:09
18:26
6:09
15 Joe Krtil
Sr
17:47
5:56
1
J. Hodgson
Sr
18:17
6:06
2
Sam McCrimon
Sr
18:29
6:10
3
Justin Velez
Sr
18:37
6:12
4
Ian Doughert
Jr
18:59
6:20
5








2 Davis High
2-2-2-2-2
Gap: 1:37
103:27
20:41
6:54
50 Tirey Pagel
Sr
20:03
6:41
8
Raphael Orlove
Sr
20:06
6:42
9
Martin Bell
Jr
20:13
6:44
10
Jake Bartolic
Sr
21:25
7:08
11
Tom Magrino
Jr
21:40
7:13
12








3 MODESTO
3-3-3-3-3
Gap: 0:41
111:27
22:17
7:26
82 Terrence Musca
Sr
21:52
7:17
13
Adam Taylor
Sr
22:07
7:22
15
Kevin Durgun
Sr
22:26
7:29
17
Aaron Lacoste
Sr
22:29
7:30
18
Michael Joo
Sr
22:33
7:31
19








4 YUBA CITY
4-4-4-4-4
Gap: 1:58
118:48
23:46
7:55
115 Josh Dujordan
Sr
22:49
7:36
20
Kevin Lefever
Sr
23:09
7:43
22
William Shipley
Sr
23:56
7:59
23
Luke Van Ruiten
Sr
24:07
8:02
24
David Walker
Sr
24:47
8:16
26








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 JESUIT
1-1-1-1-1
Gap: 3:15
102:03
20:25
6:48
18 Zach Kesthely
Sr
19:23
6:28
1
Chris Gruenwal
Sr
19:41
6:34
2
Michael Whisenan
Jr
20:06
6:42
3
Lucas Kolding
Sr
20:15
6:45
4
Charles Calkin
Jr
22:38
7:33
8








2 Davis High
2-2-2-2-2
Gap: 2:07
114:13
22:51
7:37
39 Spencer Dineen
Sr
22:01
7:20
5
George Tibbetts
Jr
22:16
7:25
6
Peter Tyson
Jr
22:19
7:26
7
Ryan Dibiasio
Jr
23:29
7:50
10
Yu Liao
Sr
24:08
8:03
11








3 MODESTO
3-3-3-3-3
Gap: 2:07
120:33
24:07
8:02
63 Mike Bensie
Sr
22:50
7:37
9
Peter Corr-Bar
Jr
24:10
8:03
12
Jeffrey Yi
Sr
24:14
8:05
13
Tyler Woodward
Jr
24:22
8:07
14
Kaushik Bangalor
Jr
24:57
8:19
15








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Matt Cosca Fr Davis High 12:04 6:02 1/14 2/24 1/21 Great Job! (SBP)
2 Julian Patterson Fr FRANKLIN (EG) 12:32 6:16
3 Vincent Pompei Fr ELK GROVE 12:34 6:17
4 Dillon Shaw Fr Davis High 12:37 6:19 2/14 3/24 1/17 Great Job! (SBP)
5 Peter Roush Fr Davis High 12:38 6:19 3/14 4/24 1/11 Great Job! (SBP)
6 Grayson Hough Fr Davis High 12:39 6:20 4/14 5/24 1/8
7 Michael Deck Fr VINTAGE 12:48 6:24
8 Duy Nguyen Fr LINCOLN (S) 12:57 6:29
9 Tristan Trotter Fr NEVADA UNION 13:00 6:30
10 Hans Faye Fr Davis High 13:01 6:31 5/14 6/24 1/6 Great Job! (SBP)
11 Eric Green Fr WEST MERRILL 13:03 6:32
12 Zach Noland Fr MODESTO 13:11 6:36
13 Rosendo Castro Fr LINCOLN (S) 13:12 6:36
14 Bryan Soto Fr Davis High 13:13 6:37 6/14 9/24 1/6
15 Ronak Patel Fr LINCOLN (S) 13:15 6:38
16 Kenneth Cormier Fr TRACY 13:18 6:39
17 Cory Pack Fr TOKAY 13:31 6:46
18 Nate Branson Fr MODESTO 13:31 6:46
19 Micah Giddens Fr FRANKLIN (EG) 13:34 6:47
20 Wesley Sears Fr ELK GROVE 13:35 6:48
21 Alec Nakashima Fr TOKAY 13:40 6:50
22 Ben Menzies Fr NEVADA UNION 13:45 6:53
23 Chris Dial Fr LINCOLN (S) 13:46 6:53
24 Kalem Schlander Fr DOWNEY 13:46 6:53
25 Steven Weatherhead Fr ELK GROVE 13:51 6:56
26 Colton Fountain Fr TOKAY 13:51 6:56
27 Steen Brewer Fr Davis High 13:52 6:56 7/14 13/24 1/5 Great Job! (SBP)
28 Luke Morgan Fr FRANKLIN (EG) 13:53 6:57
29 Dard Hunter Fr Davis High 13:56 6:58 8/14 14/24 1/4 Great Job! (SBP)
30 Matt Hall Fr SHELDON 13:56 6:58
31 Nathan Cesaretti Fr SHELDON 14:00 7:00
32 Sean McGee Fr NEVADA UNION 14:01 7:01
33 Wesley Leigh Fr Davis High 14:01 7:01 9/14 15/24 1/3 Great Job! (SBP)
34 Gus Bechtold Fr Davis High 14:03 7:02 10/14 16/24 1/2
35 Preston Graham Fr LODI 14:05 7:03
36 Alvin Chan Fr SHELDON 14:05 7:03
37 Juan Hernadez Fr TOKAY 14:17 7:09
38 Joey Lagarbo Fr LINCOLN (S) 14:18 7:09
39 Thai Vue Fr SHELDON 14:20 7:10
40 Ryan Medina Fr ELK GROVE 14:23 7:12
41 Leo Govea Fr GOLDEN VALLEY 14:24 7:12
42 Kieran Noble-Goodman Fr Davis High 14:24 7:12 11/14 19/24 1/2
43 Bobby Sidhu Fr TOKAY 14:25 7:13
44 Oscar Perez Fr MODESTO 14:26 7:13
45 Ceasar Torres Fr STAGG 14:28 7:14
46 Brandon Hyske Fr LODI 14:35 7:18
47 Scott Chau Fr MODESTO 14:36 7:18
48 Ryan Shickman Fr Davis High 14:38 7:19 12/14 20/24 1/2 Great Job! (SBP)
49 Cody Leyba Fr FOLSOM 14:40 7:20
50 Paul Rebultan Fr STAGG 14:46 7:23
51 Adam Ju Fr TOKAY 14:46 7:23
52 Chris Locke Fr MCCLATCHY 14:48 7:24
53 Nicholas Gueffroy Fr LINCOLN (S) 14:49 7:25
54 Brian Gadeke Fr LINCOLN (S) 14:51 7:26
55 David Lee Fr FOLSOM 14:51 7:26
56 Mark Trevena Fr LODI 14:56 7:28
57 Hugo Aguayo Fr LINCOLN (S) 15:10 7:35
58 Tyler Robertson Fr MODESTO 15:14 7:37
59 Decoteau Andy Fr VINTAGE 15:16 7:38
60 Mike Kaiser Fr MODESTO 15:27 7:44
61 Roberto Estrada Fr Davis High 15:32 7:46 13/14 22/24 1/1
62 Kevin Sadang Fr SHELDON 15:34 7:47
63 Josh Renteria Fr TOKAY 15:34 7:47
64 Mario Johnson Fr YUBA CITY 15:41 7:51
65 David Madrigal Fr MODESTO 15:52 7:56
66 Miguel Mendoza Fr LODI 15:54 7:57
67 Priyank Patel Fr LODI 16:01 8:00
68 Arta Gharib Pars Fr LINCOLN (S) 16:05 8:02
69 Ben Grafius Fr LINCOLN (S) 16:08 8:04
70 Dillon Hagerty Fr TRACY 16:10 8:05
71 Andrew King Fr SHELDON 16:11 8:06
72 Jack Kinser Fr DOWNEY 16:12 8:06
73 Christoph Munoz Fr BURBANK 16:14 8:07
74 Chris Gillespie Fr LODI 16:14 8:07
75 Bowan Luan Fr LINCOLN (S) 16:39 8:20
76 Tony Martignoni Fr VINTAGE 16:42 8:21
77 Caleb Hampton Fr Davis High 16:43 8:22 14/14 24/24 1/1
78 Andrew Wilkerson Fr GOLDEN VALLEY 16:44 8:22
79 Francis Chiu Fr JOHANSEN 16:51 8:26
80 Scott Lefever Fr YUBA CITY 16:55 8:28
81 Alonso Aguayo Fr FRANKLIN (S) 16:57 8:29
82 Bryan Trevena Fr LODI 17:08 8:34
83 Amitoj Mangat Fr TOKAY 17:14 8:37
84 Ian Pettier So MODESTO 17:30 8:45
85 Kevin Taing Fr LINCOLN (S) 17:35 8:48
86 David Moncrief Fr JOHANSEN 17:50 8:55
87 Ethan Stauts Fr NEVADA UNION 17:57 8:59
88 Harry Smulson Fr DOWNEY 18:11 9:06
89 Gordon Wong Fr TOKAY 18:12 9:06
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 0:57
62:59
12:36
6:18
16 Matt Cosca
Fr
12:04
6:02
1
Dillon Shaw
Fr
12:37
6:19
2
Peter Roush
Fr
12:38
6:19
3
Grayson Hough
Fr
12:39
6:20
4
Hans Faye
Fr
13:01
6:31
6








2 LINCOLN (S)
2-2-2-2-2
Gap: 1:21
67:28
13:30
6:45
59 Duy Nguyen
Fr
12:57
6:29
5
Rosendo Castro
Fr
13:12
6:36
8
Ronak Patel
Fr
13:15
6:38
10
Chris Dial
Fr
13:46
6:53
14
Joey Lagarbo
Fr
14:18
7:09
22








3 TOKAY
4-4-3-3-3
Gap: 0:54
69:44
13:57
6:58
84 Cory Pack
Fr
13:31
6:46
11
Alec Nakashim
Fr
13:40
6:50
13
Colton Fountain
Fr
13:51
6:56
15
Juan Hernadez
Fr
14:17
7:09
21
Bobby Sidhu
Fr
14:25
7:13
24








4 MODESTO
3-3-4-4-4
Gap: 2:03
70:58
14:12
7:06
103 Zach Noland
Fr
13:11
6:36
7
Nate Branson
Fr
13:31
6:46
12
Oscar Perez
Fr
14:26
7:13
25
Scott Chau
Fr
14:36
7:18
27
Tyler Robertso
Fr
15:14
7:37
32








5 SHELDON
5-5-5-5-5
Gap: 1:38
71:55
14:23
7:12
112 Matt Hall
Fr
13:56
6:58
17
Nathan Cesarett
Fr
14:00
7:00
18
Alvin Chan
Fr
14:05
7:03
20
Thai Vue
Fr
14:20
7:10
23
Kevin Sadang
Fr
15:34
7:47
34








6 LODI
6-6-6-6-6
Gap: 1:56
75:31
15:06
7:33
151 Preston Graham
Fr
14:05
7:03
19
Brandon Hyske
Fr
14:35
7:18
26
Mark Trevena
Fr
14:56
7:28
31
Miguel Mendoza
Fr
15:54
7:57
37
Priyank Patel
Fr
16:01
8:00
38








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Fr 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 0:50
69:05
13:49
6:55
15 Bryan Soto
Fr
13:13
6:37
1
Steen Brewer
Fr
13:52
6:56
2
Dard Hunter
Fr
13:56
6:58
3
Wesley Leigh
Fr
14:01
7:01
4
Gus Bechtold
Fr
14:03
7:02
5








2 LINCOLN (S)
2-2-2-2-2
Gap: 1:19
77:03
15:25
7:42
50 Nicholas Gueffroy
Fr
14:49
7:25
8
Brian Gadeke
Fr
14:51
7:26
9
Hugo Aguayo
Fr
15:10
7:35
10
Arta Gharib Pars
Fr
16:05
8:02
11
Ben Grafius
Fr
16:08
8:04
12








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 2 mi
All at 3 mi
All at 2 mi
Fr 1 Matthew Cosca, Fr, 12:04, DAVIS SR. DAVIS SR., 62:59, 16
Fr 2 Jared Lester, Fr, 11:50, FAIRFIELD JESUIT, 62:27, 34
Fr 3 Kenny Austin, Fr, 12:21, RIO AMERICANO RIO AMERICANO, 65:41, 31
Fr 4 Max Schopfer, Fr, 12:44, COLFAX BRET HARTE, 70:45, 30
Fr 5 Steven Avila, Fr, 13:28, BIG VALLEY CHRI , 0:00,
JV 1,2 Matt Palmer, Sr, 17:08, JESUIT JESUIT, 87:34, 23
JV 3,4,5 Tommy Provenzano, Jr, 18:37, DEL ORO DEL CAMPO, 96:23, 26
So 1 Matthew Pence, So, 11:44, ARMIJO SHELDON, 62:40, 91
So 2 Jeff McKenzie, So, 11:38, OAK RIDGE JESUIT, 60:50, 43
So 3 Corey Coates, Fr, 11:50, WOODLAND DEL CAMPO, 64:47, 47
So 4 Elliott Wenzel, So, 12:05, CHRISTIAN BROTH CHRISTIAN BROTH, 64:41, 32
So 5 Jovani Martinez, So, 12:47, TIOGA , 0:00,
V 1 Brendan Gregg, Sr, 16:09, DAVIS SR. DAVIS SR., 83:34, 35
V 2 Phil McKennan, Sr, 16:02, JESUIT JESUIT, 82:19, 33
V 3 James Tracy, Jr, 16:14, DEL CAMPO DEL ORO, 85:43, 66
V 4 German Fernandez, , 16:28, RIVERBANK RIVERBANK, 87:45, 51
V 5 Josh Atkins, Jr, 18:11, CAPITAL CHRISTI JIM ELLIOT CHRI, 104:12, 52

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 2 mi
All at 3 mi
All at 2 mi
F/S 1 Holly Rankin, Fr, 13:44, TOKAY DAVIS SR., 72:45, 36
F/S 2 Alyssa Kendall, Fr, 14:18, OAK RIDGE OAK RIDGE, 73:19, 27
F/S 3 Amanda Blackwood, So, 14:39, PLEASANT GROVE EL DORADO, 78:21, 55
F/S 4 Emily Cook, Fr, 14:15, CALAVERAS ESCALON, 81:03, 50
F/S 5 Megan Crutchfield, Fr, 16:17, JIM ELLIOT CHRI JIM ELLIOT CHRI, 92:56, 15
JV 1,2 Sarah Bolce, Jr, 20:52, ST. FRANCIS ST. FRANCIS, 108:47, 23
JV 3,4,5 Traelynn Lewis, Jr, 22:14, EL DORADO BRET HARTE, 121:03, 33
V 1 Laurynne Chetelat, Jr, 19:37, DAVIS SR. DAVIS SR., 99:26, 20
V 2 Kosinski Alex, Sr, 18:39, OAK RIDGE ST. FRANCIS, 98:46, 65
V 3 Hillary Kigar, Jr, 19:16, EL CAMINO PLACER, 101:54, 59
V 4 Maritza Garcia, Sr, 19:10, RIVERBANK BRET HARTE, 104:15, 33
V 5 Lauren Jimison, Jr, 21:32, CAPITAL CHRISTI BIG VALLEY CHRI, 124:06, 31