Davis High Results from the Sac Joaquin Subsection at Frogtown on 11/4/06

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bloxham, Maggie Jr JV 27:05 9:02 3 75/118 12/13 19/20 2/3 27:03
Bowlus, Christine Fr F/S 14:34 7:17 2 6/143 2/14 2/14 2/19 14:21 Great Job! (SBP)
Brandt, Greta Sr JV 23:03 7:41 3 17/118 5/13 12/20 2/9 23:08
(0:05,0.4)
23:08
(0:05,0.4)
23:08
(0:05,0.4)
21:26 Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
Chetelat, Lauryn Jr V 19:37 6:32 3 1/122 1/7 1/20 1/26 20:52
(1:15,6.0)
Great Job! (DPR)
DePietro, Juliana Fr F/S 16:28 8:14 2 60/143 10/14 10/14 1/6 14:23 Great Job! (SBP)
Dimond, Emily So V 20:03 6:41 3 6/122 4/7 4/20 1/17 21:04
(1:01,4.8)
Great Job! (SBP, DPR)
Ding, Karen Jr JV 23:12 7:44 3 18/118 6/13 13/20 2/8 21:30
Ebrahimi, Ana Jr JV 26:14 8:45 3 59/118 9/13 16/20 2/5 23:30
Farman, Jenny Fr F/S 15:26 7:43 2 26/143 7/14 7/14 1/12 13:15 Great Job! (SBP)
Farrens, AJ Fr F/S 14:36 7:18 2 8/143 4/14 4/14 1/13 12:34 Great Job! (SBP)
Feliz, Cheyenne Sr JV 27:19 9:06 3 80/118 13/13 20/20 2/2 28:54
(1:35,5.5)
28:54
(1:35,5.5)
28:54
(1:35,5.5)
25:42 Great Job! (LY, LR, PR)
Fritz, Jenna So V 20:28 6:49 3 15/122 6/7 6/20 1/13 19:43 19:43 19:43 19:20
Gao, Shirley So F/S 16:38 8:19 2 67/143 13/14 13/14 1/2 14:11 Great Job! (SBP)
Goin, Lucia Jr JV 26:43 8:54 3 64/118 10/13 17/20 2/5 28:27
(1:44,6.1)
Great Job! (SBP, DPR)
Hall, Maddie So V 19:42 6:34 3 2/122 2/7 2/20 1/22 19:42
(0:00,0.0)
19:42
(0:00,0.0)
19:42
(0:00,0.0)
19:00 Great Job! (LY, LR, PR)
Johanson, Emily So F/S 15:06 7:33 2 17/143 6/14 6/14 1/13 15:50
(0:44,4.6)
15:50
(0:44,4.6)
15:50
(0:44,4.6)
13:12 Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
Karban, Claire So F/S 14:09 7:05 2 2/143 1/14 1/14 2/23 15:15
(1:06,7.2)
15:15
(1:06,7.2)
15:15
(1:06,7.2)
14:20
(0:11,1.3)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP, DPR)
Long, Jaimie Fr F/S 16:30 8:15 2 62/143 12/14 12/14 1/2 14:22 Great Job! (SBP)
Manderfield, Allison Sr V 20:08 6:43 3 9/122 5/7 5/20 1/15 20:32
(0:24,1.9)
Great Job! (DPR)
Meese, Halea Jr JV 21:25 7:08 3 3/118 2/13 9/20 1/17 21:13 Great Job! (DSR)
Norvell, Nora So V 20:49 6:56 3 19/122 7/7 7/20 1/10 20:50
(0:01,0.1)
Great Job! (SBP, DPR)
Ormiston, Laurel Sr JV 26:57 8:59 3 72/118 11/13 18/20 2/5 27:02
(0:05,0.3)
Great Job! (DPR)
Pagel, Lucy Jr JV 22:41 7:34 3 15/118 4/13 11/20 2/9 22:17 Great Job! (DSR)
Randall, Dana Fr F/S 14:34 7:17 2 7/143 3/14 3/14 1/16 12:42 Great Job! (SBP)
Randall, Katey Sr JV 22:34 7:31 3 11/118 3/13 10/20 2/12 23:17
(0:43,3.1)
23:17
(0:43,3.1)
23:17
(0:43,3.1)
22:43
(0:09,0.7)
Great Job! (LY, LR, PR, DPR)
Schickele, Anna So F/S 16:28 8:14 2 59/143 9/14 9/14 1/7 14:09 Great Job! (SBP)
Seldin, Helen Fr F/S 15:40 7:50 2 32/143 8/14 8/14 1/9 13:39 Great Job! (SBP)
Shandy, Emma So F/S 17:24 8:42 2 93/143 14/14 14/14 1/2 17:02 17:02 17:02 15:08
ter Haar, Charlotte Fr F/S 14:52 7:26 2 14/143 5/14 5/14 1/13 12:36 Great Job! (SBP)
ter Haar, Julia Sr JV 23:27 7:49 3 19/118 7/13 14/20 2/6 22:26 22:26 22:26 20:44
Tyson, Michelle Fr F/S 16:30 8:15 2 61/143 11/14 11/14 1/5 17:42
(1:12,6.8)
Great Job! (SBP, DPR)
Weeks, Jonah Jr V 19:56 6:39 3 4/122 3/7 3/20 1/19 19:53 19:53 19:53 19:05 Great Job! (DSR)
Woo, Rebecca Sr JV 21:11 7:04 3 2/118 1/13 8/20 2/22 20:51 20:51 20:51 20:32
Yamada-Hosley, Heather Jr JV 25:24 8:28 3 44/118 8/13 15/20 2/5 28:27
(3:03,10.7)
Great Job! (SBP, DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/15 99:26
0:31
3 6:38 6:32 6:43 20 6:38 99:18 99:18 99:18 Lauryn Chetelat (1), Maddie Hall (2), Jonah Weeks (4), Emily Dimond (5), Allison Manderfield (8)
JV 1st 5 2/9 110:54
1:52
3 7:24 7:04 7:41 44 7:15 Rebecca Woo (2), Halea Meese (3), Katey Randall (10), Lucy Pagel (14), Greta Brandt (15)
JV 2nd 5 2/5 125:00
3:31
3 8:20 7:44 8:54 44 7:40 Karen Ding (4), Julia ter Haar (5), Heather Yamada-Hosley (10), Ana Ebrahimi (12), Lucia Goin (13)
F/S 1st 5 1/13 72:45
0:43
2 7:17 7:05 7:26 36 7:17 Claire Karban (2), Christine Bowlus (6), Dana Randall (7), AJ Farrens (8), Charlotte ter Haar (13)
F/S 2nd 5 1/6 79:08
1:22
2 7:55 7:33 8:14 24 7:55 Emily Johanson (1), Jenny Farman (2), Helen Seldin (4), Anna Schickele (8), Juliana DePietro (9)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Lauryn Chetelat Jr Davis High 19:37 6:32 1/7 1/20 1/26
2 Maddie Hall So Davis High 19:42 6:34 2/7 2/20 1/22 19:42
(0:00)
19:42
(0:00)
19:42
(0:00)
Great Job! (LY, LR, PR)
3 Amanda Innes So GRACE DAVIS 19:47 6:36
4 Jonah Weeks Jr Davis High 19:56 6:39 3/7 3/20 1/19 19:53 19:53 19:53
5 Sarah Rico Jr WEST MERRILL 20:00 6:40
6 Emily Dimond So Davis High 20:03 6:41 4/7 4/20 1/17 Great Job! (SBP)
7 Katie Drueen Jr MODESTO 20:04 6:41
8 Maria Malone So FOLSOM 20:08 6:43
9 Allison Manderfield Sr Davis High 20:08 6:43 5/7 5/20 1/15
10 Crystal Esparza Jr BEYER 20:10 6:43
11 Samantha Reardon Jr BEYER 20:12 6:44
12 Sable Browning Jr MERCED 20:16 6:45
13 Megan Fullmer Sr YUBA CITY 20:19 6:46
14 Casey O'Day Sr FOLSOM 20:21 6:47
15 Jenna Fritz So Davis High 20:28 6:49 6/7 6/20 1/13 19:43 19:43 19:43
16 Rachel Rucireta So FOLSOM 20:31 6:50
17 Shelly Pugh Sr FOLSOM 20:32 6:51
18 Morgan Pugh Fr FOLSOM 20:40 6:53
19 Nora Norvell So Davis High 20:49 6:56 7/7 7/20 1/10 Great Job! (SBP)
20 Liz Jaureguy Sr TURLOCK 20:54 6:58
21 Sophia Villalobos Jr GRACE DAVIS 20:56 6:59
22 Kelsey Knox Jr MCCLATCHY 21:02 7:01
23 Jillian Carli Sr LODI 21:02 7:01
24 Jessica Miller So FOLSOM 21:13 7:04
25 Alexis Pritchard Jr MCCLATCHY 21:18 7:06
26 Nydia Ramos Jr FRANKLIN (EG) 21:19 7:06
27 Ali Battig Sr MODESTO 21:20 7:07
28 Trella Chrisco Jr NAPA 21:24 7:08
29 Laura Rodrigues Jr NEVADA UNION 21:27 7:09
30 Erica Cuellar Sr MODESTO 21:32 7:11
31 Hannah Harrison Sr NEVADA UNION 21:33 7:11
32 Stephanie Stavrianoud So MODESTO 21:33 7:11
33 Vanessa Diaz Sr EDISON 21:34 7:11
34 Allison Van Kessel Jr SHELDON 21:35 7:12
35 Jade Lewis Sr MODESTO 21:36 7:12
36 Betty Meza So LODI 21:38 7:13
37 Yvette Castillo Sr BEYER 21:39 7:13
38 Danielle Harsch Sr FOLSOM 21:40 7:13
39 Jordan Rodriguez So LODI 21:45 7:15
40 Leighann Barton So TURLOCK 21:50 7:17
41 Jennifer Brawley Jr TRACY 21:53 7:18
42 Sara Wing So MCCLATCHY 21:53 7:18
43 Yuliya Derebenskiy Sr SHELDON 21:54 7:18
44 Melanie Yee Jr FRANKLIN (EG) 21:56 7:19
45 Stephanie Vega Sr FRANKLIN (EG) 21:59 7:20
46 Laura Woznick Sr LODI 22:03 7:21
47 Nina Pardo Sr NAPA 22:14 7:25
48 Christina Veneman Jr MODESTO 22:15 7:25
49 Cherish Ignacio Sr LINCOLN (S) 22:18 7:26
50 Lindsey Eastman Jr FRANKLIN (EG) 22:20 7:27
51 Hannah Webb Fr NEVADA UNION 22:24 7:28
52 Emily Love Jr GRACE DAVIS 22:27 7:29
53 Kristina Blackwood Sr ELK GROVE 22:32 7:31
54 Erinn Ramirez Fr NEVADA UNION 22:37 7:32
55 Amanda Sammut Jr YUBA CITY 22:41 7:34
56 Brittany Couillard Jr LINCOLN (S) 22:45 7:35
57 Samantha Carli Sr LODI 22:46 7:35
58 Sacha Guider So BEYER 22:51 7:37
59 Shannon McElligott So LODI 22:51 7:37
60 Angelica Perez So TURLOCK 22:55 7:38
61 Jennifer Wong Sr KENNEDY 22:56 7:39
62 Kathryn Heberling Sr ELK GROVE 22:57 7:39
63 Lana Sovereign Sr MCCLATCHY 22:58 7:39
64 Megan Schneiders Jr VINTAGE 22:59 7:40
65 Allison Chapple Sr NEVADA UNION 22:59 7:40
66 Andrea Johnson Jr STAGG 23:02 7:41
67 Stehpanie Marroquin So TURLOCK 23:06 7:42
68 Drina Fujishige So LINCOLN (S) 23:07 7:42
69 Monique Hamlet Fr BEYER 23:08 7:43
70 Erica Bergkamp Sr YUBA CITY 23:09 7:43
71 Gaby Buccinio So FRANKLIN (EG) 23:16 7:45
72 Lien Do So MCCLATCHY 23:16 7:45
73 Jillian Mackenzie Jr NEVADA UNION 23:18 7:46
74 Ashlee Jones Jr ELK GROVE 23:20 7:47
75 Amarpreet Everest Jr YUBA CITY 23:27 7:49
76 Cecilia Robles Jr TRACY 23:28 7:49
77 Alli Lenning Sr VINTAGE 23:35 7:52
78 Nisa Shinagawa Jr LINCOLN (S) 23:39 7:53
79 Alex Bryan Jr FRANKLIN (EG) 23:41 7:54
80 Jordan Schmidt So GRACE DAVIS 23:42 7:54
81 Angel Bobo So GRACE DAVIS 23:44 7:55
82 Tiana Silva So MCCLATCHY 23:44 7:55
83 Desirea Rebultan Jr STAGG 23:45 7:55
84 Kristal Mora Jr MERCED 23:51 7:57
85 Caitlin Scott Jr ELK GROVE 23:53 7:58
86 Jocelyn Roberts Sr TURLOCK 23:56 7:59
87 Alexis Cuellar Sr TURLOCK 24:00 8:00
88 Alyssa Reyna Sr SHELDON 24:02 8:01
89 Monica Villalobos Fr GRACE DAVIS 24:06 8:02
90 Amanda Conroy Jr NAPA 24:11 8:04
91 Rosa Page Jr NAPA 24:12 8:04
92 Jessica Beeman So NAPA 24:21 8:07
93 Morgan Vigil Jr GOLDEN VALLEY 24:24 8:08
94 Andrea Ybarra Jr LINCOLN (S) 24:24 8:08
95 Breanna Jones Jr BEYER 24:28 8:09
96 Erica Trisler Jr JOHANSEN 24:32 8:11
97 Christabe Camp Jr FRANKLIN (EG) 24:39 8:13
98 Valerie Rose Jr GRACE DAVIS 24:54 8:18
99 Alexis Boese Jr GOLDEN VALLEY 25:00 8:20
100 Amber Lau Fr MCCLATCHY 25:25 8:28
101 Beth Uno Sr KENNEDY 25:30 8:30
102 Zuleika Becerra Sr KENNEDY 25:32 8:31
103 Masiel Ortega Fr BEYER 25:36 8:32
104 Danielle Kirchmeyer Sr YUBA CITY 25:47 8:36
105 Monica Hallock Jr ELK GROVE 25:48 8:36
106 Cara Montes Sr TURLOCK 25:55 8:38
107 Hayley Gilligan Sr NEVADA UNION 26:04 8:41
108 Savannah McCurdy Jr SHELDON 26:11 8:44
109 Cara Hallam Sr TRACY 26:21 8:47
110 Annie Kan So KENNEDY 26:25 8:48
111 Emily Goodwin Sr JOHANSEN 26:39 8:53
112 Jenny Lee Jr LINCOLN (S) 26:46 8:55
113 Meghan Veiga Sr ELK GROVE 27:11 9:04
114 Archana Chatkara Sr YUBA CITY 27:12 9:04
115 Kayleen Gimlin Sr ELK GROVE 27:32 9:11
116 Katy Huynh Jr JOHANSEN 27:51 9:17
117 Kiandra Pulido Sr FRANKLIN (S) 27:51 9:17
118 Christina Rowe Jr JOHANSEN 28:30 9:30
119 Rachel Kendrix Jr GOLDEN VALLEY 29:44 9:55
120 Kelsey Fox Jr LINCOLN (S) 29:48 9:56
121 Dominique Rodriguez Jr TOKAY 30:39 10:13
122 Jaime Fong Sr KENNEDY 32:16 10:45
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 0:31
99:26
19:53
6:38
20 Lauryn Chetelat
Jr
19:37
6:32
1
Maddie Hall
So
19:42
6:34
2
Jonah Weeks
Jr
19:56
6:39
4
Emily Dimond
So
20:03
6:41
5
Allison Manderfi
Sr
20:08
6:43
8








2 FOLSOM
4-2-2-2-2
Gap: 0:32
102:12
20:26
6:49
64 Maria Malone
So
20:08
6:43
7
Casey O'Day
Sr
20:21
6:47
12
Rachel Rucireta
So
20:31
6:50
14
Shelly Pugh
Sr
20:32
6:51
15
Morgan Pugh
Fr
20:40
6:53
16








3 MODESTO
3-5-4-3-3
Gap: 1:32
106:05
21:13
7:04
120 Katie Drueen
Jr
20:04
6:41
6
Ali Battig
Sr
21:20
7:07
25
Erica Cuellar
Sr
21:32
7:11
28
Stephani Stavrian
So
21:33
7:11
30
Jade Lewis
Sr
21:36
7:12
31








4 BEYER
5-2-3-4-4
Gap: 2:58
108:00
21:36
7:12
165 Crystal Esparza
Jr
20:10
6:43
9
Samantha Reardon
Jr
20:12
6:44
10
Yvette Castillo
Sr
21:39
7:13
33
Sacha Guider
So
22:51
7:37
52
Monique Hamlet
Fr
23:08
7:43
61








5 LODI
9-7-7-5-5
Gap: 1:44
109:14
21:51
7:17
179 Jillian Carli
Sr
21:02
7:01
21
Betty Meza
So
21:38
7:13
32
Jordan Rodrigue
So
21:45
7:15
35
Laura Woznick
Sr
22:03
7:21
40
Samantha Carli
Sr
22:46
7:35
51








6 MCCLATCHY
8-6-6-6-6
Gap: 2:14
110:27
22:05
7:22
201 Kelsey Knox
Jr
21:02
7:01
20
Alexis Pritchar
Jr
21:18
7:06
23
Sara Wing
So
21:53
7:18
37
Lana Sovereig
Sr
22:58
7:39
57
Lien Do
So
23:16
7:45
64








7 NEVADA UNION
12-9-8-9-7
Gap: 1:32
111:00
22:12
7:24
207 Laura Rodrigue
Jr
21:27
7:09
27
Hannah Harrison
Sr
21:33
7:11
29
Hannah Webb
Fr
22:24
7:28
45
Erinn Ramirez
Fr
22:37
7:32
48
Allison Chapple
Sr
22:59
7:40
58








8 FRANKLIN (EG)
10-11-8-8-8
Gap: 1:57
110:50
22:10
7:23
208 Nydia Ramos
Jr
21:19
7:06
24
Melanie Yee
Jr
21:56
7:19
38
Stephani Vega
Sr
21:59
7:20
39
Lindsey Eastman
Jr
22:20
7:27
44
Gaby Buccinio
So
23:16
7:45
63








9 GRACE DAVIS
2-4-5-7-9
Gap: 3:57
110:36
22:07
7:22
209 Amanda Innes
So
19:47
6:36
3
Sophia Villalob
Jr
20:56
6:59
19
Emily Love
Jr
22:27
7:29
46
Jordan Schmidt
So
23:42
7:54
70
Angel Bobo
So
23:44
7:55
71








10 TURLOCK
7-8-10-10-10
Gap: 3:02
112:41
22:32
7:31
241 Liz Jaureguy
Sr
20:54
6:58
18
Leighann Barton
So
21:50
7:17
36
Angelica Perez
So
22:55
7:38
54
Stehpani Marroqui
So
23:06
7:42
59
Jocelyn Roberts
Sr
23:56
7:59
74








11 YUBA CITY
6-10-11-11-11
Gap: 5:28
115:23
23:05
7:42
277 Megan Fullmer
Sr
20:19
6:46
11
Amanda Sammut
Jr
22:41
7:34
49
Erica Bergkamp
Sr
23:09
7:43
62
Amarpree Everest
Jr
23:27
7:49
67
Danielle Kirchmey
Sr
25:47
8:36
88








12 LINCOLN (S)
13-13-13-12-12
Gap: 2:06
116:13
23:15
7:45
301 Cherish Ignacio
Sr
22:18
7:26
43
Brittany Couillar
Jr
22:45
7:35
50
Drina Fujishig
So
23:07
7:42
60
Nisa Shinagaw
Jr
23:39
7:53
68
Andrea Ybarra
Jr
24:24
8:08
80








12 NAPA
11-12-12-13-12
Gap: 2:57
116:22
23:16
7:45
301 Trella Chrisco
Jr
21:24
7:08
26
Nina Pardo
Sr
22:14
7:25
41
Amanda Conroy
Jr
24:11
8:04
77
Rosa Page
Jr
24:12
8:04
78
Jessica Beeman
So
24:21
8:07
79








14 ELK GROVE
14-14-14-14-14
Gap: 3:16
118:30
23:42
7:54
331 Kristina Blackwoo
Sr
22:32
7:31
47
Kathryn Heberlin
Sr
22:57
7:39
56
Ashlee Jones
Jr
23:20
7:47
66
Caitlin Scott
Jr
23:53
7:58
73
Monica Hallock
Jr
25:48
8:36
89








15 KENNEDY
15-15-15-15-15
Gap: 9:20
132:39
26:32
8:51
416 Jennifer Wong
Sr
22:56
7:39
55
Beth Uno
Sr
25:30
8:30
85
Zuleika Becerra
Sr
25:32
8:31
86
Annie Kan
So
26:25
8:48
92
Jaime Fong
Sr
32:16
10:45
98








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Sarah Bolce Jr ST. FRANCIS 20:52 6:57
2 Rebecca Woo Sr Davis High 21:11 7:04 1/13 8/20 2/22 20:51 20:51 20:51
3 Halea Meese Jr Davis High 21:25 7:08 2/13 9/20 1/17
4 Annie Coronado-Mc Sr ST. FRANCIS 21:48 7:16
5 Diva Winje Sr ST. FRANCIS 21:53 7:18
6 Stephanie Esquivias So ST. FRANCIS 21:57 7:19
7 Maggie Lloyd Jr ST. FRANCIS 22:17 7:26
8 Ashley Garrett Sr OAK RIDGE 22:20 7:27
9 Gabby Fastiggi So WOODCREEK 22:23 7:28
10 Amanda McNabb So WOODCREEK 22:30 7:30
11 Katey Randall Sr Davis High 22:34 7:31 3/13 10/20 2/12 23:17
(0:43)
23:17
(0:43)
23:17
(0:43)
Great Job! (LY, LR, PR)
12 Stephanie Bolce Sr ST. FRANCIS 22:35 7:32
13 Brittani Lum Jr ST. FRANCIS 22:37 7:32
14 Kimberly Ferrer Jr WOODCREEK 22:39 7:33
15 Lucy Pagel Jr Davis High 22:41 7:34 4/13 11/20 2/9
16 Theresa Ross Jr ST. FRANCIS 22:48 7:36
17 Greta Brandt Sr Davis High 23:03 7:41 5/13 12/20 2/9 23:08
(0:05)
23:08
(0:05)
23:08
(0:05)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
18 Karen Ding Jr Davis High 23:12 7:44 6/13 13/20 2/8
19 Julia ter Haar Sr Davis High 23:27 7:49 7/13 14/20 2/6 22:26 22:26 22:26
20 Amy Riehl Jr ST. FRANCIS 23:28 7:49
21 Annie Mowlds Sr ST. FRANCIS 23:29 7:50
22 Katie Burnett Jr FOLSOM 23:51 7:57
23 Carolyn James Sr PONDEROSA 23:53 7:58
24 Megan Yamashiro Jr WOODCREEK 23:57 7:59
25 Jena Hatch Jr GRANITE BAY 23:59 8:00
26 Amy Holiday Jr GRANITE BAY 24:00 8:00
27 Jackie Lee Sr ST. FRANCIS 24:01 8:00
28 Nadine Roecho Jr GALT 24:10 8:03
29 Ashley Tiapon Jr GALT 24:11 8:04
30 Zulema Gonzalez Jr TURLOCK 24:11 8:04
31 Diana Huynh Sr MODESTO 24:26 8:09
32 Emily Lehman Jr ST. FRANCIS 24:27 8:09
33 Gaby Ripert Sr GALT 24:42 8:14
34 Jamie Lowery Sr ST. FRANCIS 24:43 8:14
35 Sara Neff Jr MODESTO 24:49 8:16
36 Peggy Wang Sr FOLSOM 24:50 8:17
37 Kayley Evans Jr VACAVILLE 25:02 8:21
38 Carolina Aguirre Sr MODESTO 25:03 8:21
39 Sara Walling Jr GALT 25:04 8:21
40 Kalissa Morgan Jr FRANKLIN (EG) 25:07 8:22
41 Noel Peterson Jr ST. FRANCIS 25:09 8:23
42 Kayla Nielsen Sr GALT 25:10 8:23
43 Navalle Jayme Jr MODESTO 25:19 8:26
44 Heather Yamada-Hosley Jr Davis High 25:24 8:28 8/13 15/20 2/5 Great Job! (SBP)
45 Alba Hernandez Jr LODI 25:26 8:29
46 Olivia Mendonca Jr TURLOCK 25:36 8:32
47 Ashley Campbell Jr LODI 25:38 8:33
48 Caitlin Parvin Sr OAK RIDGE 25:40 8:33
49 Lauren Fromm Jr LODI 25:41 8:34
50 Jessica Anderson Sr SIERRA 25:47 8:36
51 Alejandra Guerrero Jr LODI 25:48 8:36
52 Tiffany Ferrer Jr WOODCREEK 25:49 8:36
53 Sam Couper Sr PONDEROSA 25:52 8:37
54 Laurissa Haydu Sr ST. FRANCIS 25:56 8:39
55 Christina Tan Jr LINCOLN (S) 26:08 8:43
56 Helen Ziegler Jr ST. FRANCIS 26:10 8:43
57 Dara Hackett Jr GALT 26:11 8:44
58 Megan Miranda Jr TURLOCK 26:12 8:44
59 Ana Ebrahimi Jr Davis High 26:14 8:45 9/13 16/20 2/5
60 Tatiana Wiley Sr ST. FRANCIS 26:21 8:47
61 Brittany Russell Sr ST. FRANCIS 26:23 8:48
62 Tracy Clift Sr VACAVILLE 26:40 8:53
63 Katie McGarry Jr TURLOCK 26:42 8:54
64 Lucia Goin Jr Davis High 26:43 8:54 10/13 17/20 2/5 Great Job! (SBP)
65 Lindsey Hyske Jr LODI 26:47 8:56
66 Brandy Truong Jr GRACE DAVIS 26:48 8:56
67 Kelly Fischer Jr ST. FRANCIS 26:49 8:56
68 Katherine Ross Sr ST. FRANCIS 26:50 8:57
69 Kaitlin Reggiardo Jr PONDEROSA 26:53 8:58
70 Mercedes O'Brien Jr GALT 26:55 8:58
71 Kelsey Ashcraft Jr VACAVILLE 26:57 8:59
72 Laurel Ormiston Sr Davis High 26:57 8:59 11/13 18/20 2/5
73 Christina Lynch Jr LINCOLN (S) 27:01 9:00
74 Heather Geisler Sr MODESTO 27:05 9:02
75 Maggie Bloxham Jr Davis High 27:05 9:02 12/13 19/20 2/3
76 Brea Carmichael Jr VACAVILLE 27:06 9:02
77 Britny Lewis Jr VACAVILLE 27:08 9:03
78 Katie Fish Jr LODI 27:09 9:03
79 Victoria Azevedo Sr CERES 27:10 9:03
80 Cheyenne Feliz Sr Davis High 27:19 9:06 13/13 20/20 2/2 28:54
(1:35)
28:54
(1:35)
28:54
(1:35)
Great Job! (LY, LR, PR)
81 Sonja Giordani Jr LINCOLN (S) 27:30 9:10
82 Rachel Simmons Sr ROCKLIN 27:53 9:18
83 Rebekah Cherry Jr MODESTO 27:57 9:19
84 Talisa Sanchez Jr TURLOCK 28:03 9:21
85 Amanda Schatz Jr LODI 28:04 9:21
86 Karen Vazquez Jr GALT 28:13 9:24
87 Nicole Foppiano Jr LINCOLN (S) 28:14 9:25
88 Elena Rivera Sr MODESTO 28:15 9:25
89 Dana Flanders Sr TURLOCK 28:17 9:26
90 Christina Kealy Jr VACAVILLE 28:18 9:26
91 Haley Earl-Lynn Jr ST. FRANCIS 28:19 9:26
92 Maureen Barlow Jr GRACE DAVIS 28:28 9:29
93 Morgan Ashcraft Jr VACAVILLE 28:33 9:31
94 Abby Macaraig Sr SIERRA 28:34 9:31
95 Adriana Mateo So CERES 28:36 9:32
96 Shannon O'Brien Jr ST. FRANCIS 28:38 9:33
97 Allysa McHale Jr ST. FRANCIS 28:45 9:35
98 Kelly Boyles Sr ELK GROVE 28:48 9:36
99 Karen Maggi Jr GRACE DAVIS 28:49 9:36
100 Brissa Martinez Jr LINCOLN (S) 28:50 9:37
101 Rachel Allen Jr LODI 28:56 9:39
102 Carissa Cooper Sr SHELDON 28:59 9:40
103 Jessa Keisler Jr GALT 29:15 9:45
104 Chelsie Rodgers Jr GALT 29:24 9:48
105 Nancie Scudder Sr ROSEVILLE 29:31 9:50
106 Kiera Hockett Jr LODI 29:34 9:51
107 Christine Lakin Sr ELK GROVE 29:38 9:53
108 Lindsay Salazar Sr LODI 30:17 10:06
109 Amy Redman Jr GALT 30:19 10:06
110 Tina Wong Jr LINCOLN (S) 30:46 10:15
111 Becky Ferguson Jr MODESTO 30:49 10:16
112 Nichole Caselli Sr CERES 31:26 10:29
113 Shannon Vance Sr LODI 31:33 10:31
114 Vanessa Manier Sr LODI 32:31 10:50
115 Vanessa Govea Jr OAKMONT 32:33 10:51
116 Castro Vanessa Sr MODESTO 33:31 11:10
117 Maria Avila Jr MODESTO 33:39 11:13
118 Nelly Chavez Sr MODESTO 33:55 11:18
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 ST. FRANCIS
1-1-1-1-1
Gap: 1:25
108:47
21:45
7:15
23 Sarah Bolce
Jr
20:52
6:57
1
Annie Coronado
Sr
21:48
7:16
4
Diva Winje
Sr
21:53
7:18
5
Stephani Esquivia
So
21:57
7:19
6
Maggie Lloyd
Jr
22:17
7:26
7








2 Davis High
2-1-2-2-2
Gap: 1:52
110:54
22:11
7:24
44 Rebecca Woo
Sr
21:11
7:04
2
Halea Meese
Jr
21:25
7:08
3
Katey Randall
Sr
22:34
7:31
10
Lucy Pagel
Jr
22:41
7:34
14
Greta Brandt
Sr
23:03
7:41
15








3 WOODCREEK
3-3-3-3-3
Gap: 3:26
117:18
23:28
7:49
83 Gabby Fastiggi
So
22:23
7:28
8
Amanda McNabb
So
22:30
7:30
9
Kimberly Ferrer
Jr
22:39
7:33
13
Megan Yamashir
Jr
23:57
7:59
18
Tiffany Ferrer
Jr
25:49
8:36
35








4 GALT
4-4-4-4-4
Gap: 1:00
123:17
24:39
8:13
117 Nadine Roecho
Jr
24:10
8:03
19
Ashley Tiapon
Jr
24:11
8:04
20
Gaby Ripert
Sr
24:42
8:14
23
Sara Walling
Jr
25:04
8:21
27
Kayla Nielsen
Sr
25:10
8:23
28








5 MODESTO
6-5-5-5-5
Gap: 2:39
126:42
25:20
8:27
146 Diana Huynh
Sr
24:26
8:09
22
Sara Neff
Jr
24:49
8:16
24
Carolina Aguirre
Sr
25:03
8:21
26
Navalle Jayme
Jr
25:19
8:26
29
Heather Geisler
Sr
27:05
9:02
45








6 LODI
8-7-7-6-6
Gap: 1:21
129:20
25:52
8:37
170 Alba Hernande
Jr
25:26
8:29
30
Ashley Campbell
Jr
25:38
8:33
32
Lauren Fromm
Jr
25:41
8:34
33
Alejandr Guerrero
Jr
25:48
8:36
34
Lindsey Hyske
Jr
26:47
8:56
41








7 TURLOCK
5-6-6-7-7
Gap: 3:52
130:44
26:09
8:43
181 Zulema Gonzalez
Jr
24:11
8:04
21
Olivia Mendonca
Jr
25:36
8:32
31
Megan Miranda
Jr
26:12
8:44
38
Katie McGarry
Jr
26:42
8:54
40
Talisa Sanchez
Jr
28:03
9:21
51








8 VACAVILLE
7-8-8-8-8
Gap: 2:06
132:53
26:35
8:52
200 Kayley Evans
Jr
25:02
8:21
25
Tracy Clift
Sr
26:40
8:53
39
Kelsey Ashcraft
Jr
26:57
8:59
43
Brea Carmicha
Jr
27:06
9:02
46
Britny Lewis
Jr
27:08
9:03
47








9 LINCOLN (S)
9-9-9-9-9
Gap: 2:42
137:43
27:33
9:11
240 Christin Tan
Jr
26:08
8:43
36
Christin Lynch
Jr
27:01
9:00
44
Sonja Giordani
Jr
27:30
9:10
49
Nicole Foppiano
Jr
28:14
9:25
53
Brissa Martinez
Jr
28:50
9:37
58








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 ST. FRANCIS
1-1-1-1-1
Gap: 0:54
114:57
22:59
7:40
19 Stephani Bolce
Sr
22:35
7:32
1
Brittani Lum
Jr
22:37
7:32
2
Theresa Ross
Jr
22:48
7:36
3
Amy Riehl
Jr
23:28
7:49
6
Annie Mowlds
Sr
23:29
7:50
7








2 Davis High
2-2-2-2-2
Gap: 3:31
125:00
25:00
8:20
44 Karen Ding
Jr
23:12
7:44
4
Julia ter Haar
Sr
23:27
7:49
5
Heather Yamada-H
Jr
25:24
8:28
10
Ana Ebrahimi
Jr
26:14
8:45
12
Lucia Goin
Jr
26:43
8:54
13








3 GALT
3-3-3-3-3
Gap: 3:13
139:58
28:00
9:20
92 Dara Hackett
Jr
26:11
8:44
11
Mercedes O'Brien
Jr
26:55
8:58
14
Karen Vazquez
Jr
28:13
9:24
20
Jessa Keisler
Jr
29:15
9:45
23
Chelsie Rodgers
Jr
29:24
9:48
24








4 LODI
4-4-4-4-4
Gap: 3:08
144:00
28:48
9:36
109 Katie Fish
Jr
27:09
9:03
17
Amanda Schatz
Jr
28:04
9:21
19
Rachel Allen
Jr
28:56
9:39
22
Kiera Hockett
Jr
29:34
9:51
25
Lindsay Salazar
Sr
30:17
10:06
26








5 MODESTO
5-5-5-5-5
Gap: 5:42
154:11
30:50
10:17
130 Rebekah Cherry
Jr
27:57
9:19
18
Elena Rivera
Sr
28:15
9:25
21
Becky Ferguson
Jr
30:49
10:16
28
Castro Vanessa
Sr
33:31
11:10
31
Maria Avila
Jr
33:39
11:13
32








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Holly Rankin Fr TOKAY 13:44 6:52
2 Claire Karban So Davis High 14:09 7:05 1/14 1/14 2/23 15:15
(1:06)
15:15
(1:06)
15:15
(1:06)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
3 Madi Bell Fr FOLSOM 14:23 7:12
4 Stephanie Rodriguez Fr TOKAY 14:30 7:15
5 Jessica Wilson So FRANKLIN (S) 14:33 7:17
6 Christine Bowlus Fr Davis High 14:34 7:17 2/14 2/14 2/19 Great Job! (SBP)
7 Dana Randall Fr Davis High 14:34 7:17 3/14 3/14 1/16 Great Job! (SBP)
8 AJ Farrens Fr Davis High 14:36 7:18 4/14 4/14 1/13 Great Job! (SBP)
9 Fiona Nuestro So MODESTO 14:37 7:19
10 Rachel Van Nes Fr MODESTO 14:37 7:19
11 Alicia Segura Fr FOLSOM 14:38 7:19
12 Caitlin McLean So TRACY 14:44 7:22
13 Taide Martinez-Gu Fr VINTAGE 14:51 7:26
14 Charlotte ter Haar Fr Davis High 14:52 7:26 5/14 5/14 1/13 Great Job! (SBP)
15 Kelly Vanderheide Fr TOKAY 14:53 7:27
16 Taylor Willis Fr NAPA 15:04 7:32
17 Emily Johanson So Davis High 15:06 7:33 6/14 6/14 1/13 15:50
(0:44)
15:50
(0:44)
15:50
(0:44)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
18 Lauren Davini So ARMIJO 15:11 7:36
19 Christina Maguire So FOLSOM 15:11 7:36
20 Luz Munguia Fr TOKAY 15:15 7:38
21 Melanie Souza Fr ELK GROVE 15:16 7:38
22 Kandy Soto Fr TOKAY 15:16 7:38
23 Eunice Noriega So NAPA 15:19 7:40
24 Meagan Rodriguez So ELK GROVE 15:23 7:42
25 Oksana Petrechko Fr MODESTO 15:25 7:43
26 Jenny Farman Fr Davis High 15:26 7:43 7/14 7/14 1/12 Great Job! (SBP)
27 Ashley Bedi So TOKAY 15:30 7:45
28 Meghan Gleason Fr TRACY 15:34 7:47
29 Amber Fillpot So BEYER 15:35 7:48
30 Ameda Hareg So SHELDON 15:35 7:48
31 Crystal Soloman Fr KENNEDY 15:37 7:49
32 Helen Seldin Fr Davis High 15:40 7:50 8/14 8/14 1/9 Great Job! (SBP)
33 Cline Jerica Fr ARMIJO 15:42 7:51
34 Laura Ginns Fr FRANKLIN (EG) 15:43 7:52
35 Audrey Gnesa So MODESTO 15:43 7:52
36 Ellen Lee Fr MODESTO 15:44 7:52
37 Brittany Welence Fr SHELDON 15:47 7:54
38 Jayleen Sanchez Fr MODESTO 15:51 7:56
39 Taylor Doo Fr TURLOCK 15:52 7:56
40 Judy Kwan So KENNEDY 15:52 7:56
41 Katie Smith So FOLSOM 15:57 7:59
42 Tenia Harris-Will Fr LINCOLN (S) 15:58 7:59
43 Taylor Marino Fr LINCOLN (S) 15:59 8:00
44 Ali Shields Fr LODI 16:00 8:00
45 Sara Bernard-Hov Fr LINCOLN (S) 16:01 8:00
46 Ariel Patton So MODESTO 16:04 8:02
47 Julia Pasterski So LODI 16:07 8:04
48 Ginelle Esperanza So ELK GROVE 16:08 8:04
49 Katherine Reese So LODI 16:09 8:04
50 Cami Cesaretti So SHELDON 16:11 8:06
51 Hayley Gordon So JOHANSEN 16:12 8:06
52 Allison Taylor Fr SHELDON 16:13 8:06
53 Sarah Parks So ELK GROVE 16:15 8:08
54 Laura Huey So FOLSOM 16:18 8:09
55 Victoria Morales Fr LINCOLN (S) 16:23 8:12
56 Hailey Oster Fr NAPA 16:24 8:12
57 Courtney Fells Fr TOKAY 16:26 8:13
58 Janette Mejia Fr FRANKLIN (S) 16:27 8:14
59 Anna Schickele So Davis High 16:28 8:14 9/14 9/14 1/7 Great Job! (SBP)
60 Juliana DePietro Fr Davis High 16:28 8:14 10/14 10/14 1/6 Great Job! (SBP)
61 Michelle Tyson Fr Davis High 16:30 8:15 11/14 11/14 1/5 Great Job! (SBP)
62 Jaimie Long Fr Davis High 16:30 8:15 12/14 12/14 1/2 Great Job! (SBP)
63 Kelly Musca So MODESTO 16:31 8:16
64 Samantha Sharp Fr KENNEDY 16:33 8:17
65 Kari Ridder So TRACY 16:38 8:19
66 Taylor Glover So KENNEDY 16:38 8:19
67 Shirley Gao So Davis High 16:38 8:19 13/14 13/14 1/2 Great Job! (SBP)
68 Kimberli Stuart So NAPA 16:41 8:21
69 Jennifer Moncrief Fr JOHANSEN 16:41 8:21
70 Teresa Soltero Fr TURLOCK 16:42 8:21
71 Marissa Paiz Fr TURLOCK 16:42 8:21
72 Sarah Skaggs So LINCOLN (S) 16:47 8:24
73 Nathalie Rochert So LODI 16:48 8:24
74 Katie Connolly So TRACY 16:49 8:25
75 Monica Jones Fr FRANKLIN (S) 16:50 8:25
76 Jody Hill Fr LINCOLN (S) 16:53 8:27
77 Kaitlin Shields So LODI 16:54 8:27
78 Sierra Smith So NAPA 16:55 8:28
79 Rebekah Bunger So NAPA 16:56 8:28
80 Noel Arevalo Fr DOWNEY 16:58 8:29
81 Abigail Ringler So JOHANSEN 17:00 8:30
82 Brianda Vazquez So MODESTO 17:02 8:31
83 Anna Comande Fr VINTAGE 17:03 8:32
84 Tania Shakir So TURLOCK 17:04 8:32
85 Morgan Stonefelt So ARMIJO 17:05 8:33
86 Monica Baird So NAPA 17:13 8:37
87 Ashley Kramer Jr STAGG 17:13 8:37
88 Melodie Sidhu Fr LODI 17:14 8:37
89 Beatriz Zapien Fr KENNEDY 17:16 8:38
90 Danielle Foley Fr SHELDON 17:19 8:40
91 Alyssa Hua So MODESTO 17:21 8:41
92 Alejandra Noriega So NAPA 17:21 8:41
93 Emma Shandy So Davis High 17:24 8:42 14/14 14/14 1/2 17:02 17:02 17:02
94 Kaily Soiseth Fr TURLOCK 17:24 8:42
95 Xiomara Fonseca So TRACY 17:25 8:43
96 Annie Coleman So TURLOCK 17:27 8:44
97 Indrani Mikkilineni Fr FOLSOM 17:29 8:45
98 Catie Kensok So NAPA 17:30 8:45
99 Alexandra Lopez Fr FRANKLIN (S) 17:38 8:49
100 Natalie Miller So DOWNEY 17:45 8:53
101 Lauren Gomez Fr KENNEDY 17:47 8:54
102 Tiffany Phan So DOWNEY 17:47 8:54
103 Jessenia Isordia So TOKAY 17:53 8:57
104 Anna Ortiz So ELK GROVE 17:59 9:00
105 Nadine Khedry Fr TURLOCK 18:13 9:06
106 Alisa Gimlin Fr ELK GROVE 18:15 9:08
107 Stephanie Falwell So SHELDON 18:19 9:09
108 Ghadeer Khan Fr TOKAY 18:19 9:09
109 Stephanie Clark So NAPA 18:22 9:11
110 Mellissa Taggart So MERCED 18:22 9:11
111 Andrea Slade Fr SHELDON 18:23 9:12
112 Sydney Bazett So ELK GROVE 18:24 9:12
113 Corinthia Irving Fr SHELDON 18:25 9:13
114 Kimberly Ngo So MODESTO 18:27 9:14
115 Michelle Daikai Fr SHELDON 18:30 9:15
116 Jenny Cameron Fr LODI 18:32 9:16
117 Alyse Kinoshita Fr FOLSOM 18:33 9:17
118 Eliana Lopez Fr FRANKLIN (S) 18:33 9:17
119 Shimwoo Lee So MODESTO 18:33 9:17
120 Himani Bhartiya Fr FOLSOM 18:34 9:17
121 Lynch Sophath So LINCOLN (S) 18:38 9:19
122 Mackenzie Lewis So MODESTO 18:42 9:21
123 Kimberly Schnurr So NAPA 18:58 9:29
124 Jylandria Shelton Fr FRANKLIN (S) 19:00 9:30
125 Kathryn Weise So LODI 19:01 9:31
126 Megan Radcliffe Fr YUBA CITY 19:15 9:38
127 Kimberly Wong Fr TOKAY 19:23 9:42
128 Kayla Carter So LODI 19:25 9:43
129 Lauren Meehleis So LODI 19:28 9:44
130 Selena Romero So FRANKLIN (S) 19:31 9:46
131 Mylinh Phan So SHELDON 19:35 9:48
132 Olivia Hua So MODESTO 19:41 9:51
133 Guillerma Rodriquez Fr FRANKLIN (S) 19:42 9:51
134 Blanca Ojeda Fr GOLDEN VALLEY 19:42 9:51
135 Camille Barrett Fr LINCOLN (S) 19:52 9:56
136 Victoria Holtz So TRACY 19:54 9:57
137 Tiffany Sosa Fr LINCOLN (S) 20:15 10:08
138 Jaleesha Akins Fr STAGG 20:17 10:09
139 Lyndsi Higgins So LODI 20:18 10:09
140 Isabel Desantiago Fr MODESTO 20:34 10:17
141 Isabella Laviola Fr TOKAY 20:54 10:27
142 Ashley Trigos Fr GOLDEN VALLEY 21:14 10:37
143 Verene Yee Fr KENNEDY 22:28 11:14
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
2-2-1-1-1
Gap: 0:43
72:45
14:33
7:17
36 Claire Karban
So
14:09
7:05
2
Christin Bowlus
Fr
14:34
7:17
6
Dana Randall
Fr
14:34
7:17
7
AJ Farrens
Fr
14:36
7:18
8
Charlott ter Haar
Fr
14:52
7:26
13








2 TOKAY
1-1-2-2-2
Gap: 1:32
73:38
14:44
7:22
57 Holly Rankin
Fr
13:44
6:52
1
Stephani Rodrigue
Fr
14:30
7:15
4
Kelly Vanderhe
Fr
14:53
7:27
14
Luz Munguia
Fr
15:15
7:38
18
Kandy Soto
Fr
15:16
7:38
20








3 MODESTO
5-4-4-4-3
Gap: 1:07
76:06
15:13
7:37
101 Fiona Nuestro
So
14:37
7:19
9
Rachel Van Nes
Fr
14:37
7:19
10
Oksana Petrechk
Fr
15:25
7:43
23
Audrey Gnesa
So
15:43
7:52
29
Ellen Lee
Fr
15:44
7:52
30








4 FOLSOM
3-3-3-3-4
Gap: 1:55
76:27
15:17
7:39
113 Madi Bell
Fr
14:23
7:12
3
Alicia Segura
Fr
14:38
7:19
11
Christin Maguire
So
15:11
7:36
17
Katie Smith
So
15:57
7:59
35
Laura Huey
So
16:18
8:09
47








5 NAPA
7-5-6-6-5
Gap: 1:51
80:23
16:05
8:02
204 Taylor Willis
Fr
15:04
7:32
15
Eunice Noriega
So
15:19
7:40
21
Hailey Oster
Fr
16:24
8:12
49
Kimberli Stuart
So
16:41
8:21
55
Sierra Smith
So
16:55
8:28
64








6 ELK GROVE
8-7-5-5-6
Gap: 2:43
81:01
16:12
8:06
206 Melanie Souza
Fr
15:16
7:38
19
Meagan Rodrigue
So
15:23
7:42
22
Ginelle Esperanz
So
16:08
8:04
42
Sarah Parks
So
16:15
8:08
46
Anna Ortiz
So
17:59
9:00
77








7 SHELDON
9-9-8-7-7
Gap: 1:44
81:05
16:13
8:06
217 Ameda Hareg
So
15:35
7:48
27
Brittany Welence
Fr
15:47
7:54
31
Cami Cesarett
So
16:11
8:06
44
Allison Taylor
Fr
16:13
8:06
45
Danielle Foley
Fr
17:19
8:40
70








8 LINCOLN (S)
12-11-9-9-8
Gap: 0:49
81:08
16:14
8:07
218 Tenia Harris-W
Fr
15:58
7:59
36
Taylor Marino
Fr
15:59
8:00
37
Sara Bernard-
Fr
16:01
8:00
39
Victoria Morales
Fr
16:23
8:12
48
Sarah Skaggs
So
16:47
8:24
58








9 TRACY
6-6-7-8-9
Gap: 2:41
81:10
16:14
8:07
223 Caitlin McLean
So
14:44
7:22
12
Meghan Gleason
Fr
15:34
7:47
26
Kari Ridder
So
16:38
8:19
53
Katie Connolly
So
16:49
8:25
60
Xiomara Fonseca
So
17:25
8:43
72








10 KENNEDY
10-10-10-10-10
Gap: 1:39
81:56
16:23
8:12
237 Crystal Soloman
Fr
15:37
7:49
28
Judy Kwan
So
15:52
7:56
34
Samantha Sharp
Fr
16:33
8:17
52
Taylor Glover
So
16:38
8:19
54
Beatriz Zapien
Fr
17:16
8:38
69








11 LODI
13-12-12-11-11
Gap: 0:54
81:58
16:24
8:12
244 Ali Shields
Fr
16:00
8:00
38
Julia Pastersk
So
16:07
8:04
41
Katherin Reese
So
16:09
8:04
43
Nathalie Rochert
So
16:48
8:24
59
Kaitlin Shields
So
16:54
8:27
63








12 FRANKLIN (S)
4-8-11-12-12
Gap: 4:00
84:01
16:48
8:24
277 Jessica Wilson
So
14:33
7:17
5
Janette Mejia
Fr
16:27
8:14
51
Monica Jones
Fr
16:50
8:25
61
Alexandr Lopez
Fr
17:38
8:49
75
Eliana Lopez
Fr
18:33
9:17
85








13 TURLOCK
11-13-13-13-13
Gap: 1:32
83:44
16:45
8:22
283 Taylor Doo
Fr
15:52
7:56
33
Teresa Soltero
Fr
16:42
8:21
56
Marissa Paiz
Fr
16:42
8:21
57
Tania Shakir
So
17:04
8:32
66
Kaily Soiseth
Fr
17:24
8:42
71








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 1:22
79:08
15:50
7:55
24 Emily Johanson
So
15:06
7:33
1
Jenny Farman
Fr
15:26
7:43
2
Helen Seldin
Fr
15:40
7:50
4
Anna Schickel
So
16:28
8:14
8
Juliana DePietro
Fr
16:28
8:14
9








2 MODESTO
3-3-2-2-2
Gap: 1:30
82:49
16:34
8:17
54 Jayleen Sanchez
Fr
15:51
7:56
5
Ariel Patton
So
16:04
8:02
6
Kelly Musca
So
16:31
8:16
12
Brianda Vazquez
So
17:02
8:31
14
Alyssa Hua
So
17:21
8:41
17








3 TOKAY
2-2-3-3-3
Gap: 3:53
87:31
17:30
8:45
84 Ashley Bedi
So
15:30
7:45
3
Courtney Fells
Fr
16:26
8:13
7
Jessenia Isordia
So
17:53
8:57
20
Ghadeer Khan
Fr
18:19
9:09
22
Kimberly Wong
Fr
19:23
9:42
32








4 NAPA
4-4-4-4-4
Gap: 1:26
87:22
17:28
8:44
88 Rebekah Bunger
So
16:56
8:28
13
Monica Baird
So
17:13
8:37
15
Alejandr Noriega
So
17:21
8:41
18
Catie Kensok
So
17:30
8:45
19
Stephani Clark
So
18:22
9:11
23








5 SHELDON
6-6-5-5-5
Gap: 1:16
93:12
18:38
9:19
132 Stephani Falwell
So
18:19
9:09
21
Andrea Slade
Fr
18:23
9:12
24
Corinthi Irving
Fr
18:25
9:13
25
Michelle Daikai
Fr
18:30
9:15
27
Mylinh Phan
So
19:35
9:48
35








6 LODI
5-5-6-6-6
Gap: 2:14
93:40
18:44
9:22
142 Melodie Sidhu
Fr
17:14
8:37
16
Jenny Cameron
Fr
18:32
9:16
28
Kathryn Weise
So
19:01
9:31
31
Kayla Carter
So
19:25
9:43
33
Lauren Meehleis
So
19:28
9:44
34








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 2 mi
All at 3 mi
All at 2 mi
F/S 1 Holly Rankin, Fr, 13:44, TOKAY DAVIS SR., 72:45, 36
F/S 2 Alyssa Kendall, Fr, 14:18, OAK RIDGE OAK RIDGE, 73:19, 27
F/S 3 Amanda Blackwood, So, 14:39, PLEASANT GROVE EL DORADO, 78:21, 55
F/S 4 Emily Cook, Fr, 14:15, CALAVERAS ESCALON, 81:03, 50
F/S 5 Megan Crutchfield, Fr, 16:17, JIM ELLIOT CHRI JIM ELLIOT CHRI, 92:56, 15
JV 1,2 Sarah Bolce, Jr, 20:52, ST. FRANCIS ST. FRANCIS, 108:47, 23
JV 3,4,5 Traelynn Lewis, Jr, 22:14, EL DORADO BRET HARTE, 121:03, 33
V 1 Laurynne Chetelat, Jr, 19:37, DAVIS SR. DAVIS SR., 99:26, 20
V 2 Kosinski Alex, Sr, 18:39, OAK RIDGE ST. FRANCIS, 98:46, 65
V 3 Hillary Kigar, Jr, 19:16, EL CAMINO PLACER, 101:54, 59
V 4 Maritza Garcia, Sr, 19:10, RIVERBANK BRET HARTE, 104:15, 33
V 5 Lauren Jimison, Jr, 21:32, CAPITAL CHRISTI BIG VALLEY CHRI, 124:06, 31

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 2 mi
All at 3 mi
All at 2 mi
Fr 1 Matthew Cosca, Fr, 12:04, DAVIS SR. DAVIS SR., 62:59, 16
Fr 2 Jared Lester, Fr, 11:50, FAIRFIELD JESUIT, 62:27, 34
Fr 3 Kenny Austin, Fr, 12:21, RIO AMERICANO RIO AMERICANO, 65:41, 31
Fr 4 Max Schopfer, Fr, 12:44, COLFAX BRET HARTE, 70:45, 30
Fr 5 Steven Avila, Fr, 13:28, BIG VALLEY CHRI , 0:00,
JV 1,2 Matt Palmer, Sr, 17:08, JESUIT JESUIT, 87:34, 23
JV 3,4,5 Tommy Provenzano, Jr, 18:37, DEL ORO DEL CAMPO, 96:23, 26
So 1 Matthew Pence, So, 11:44, ARMIJO SHELDON, 62:40, 91
So 2 Jeff McKenzie, So, 11:38, OAK RIDGE JESUIT, 60:50, 43
So 3 Corey Coates, Fr, 11:50, WOODLAND DEL CAMPO, 64:47, 47
So 4 Elliott Wenzel, So, 12:05, CHRISTIAN BROTH CHRISTIAN BROTH, 64:41, 32
So 5 Jovani Martinez, So, 12:47, TIOGA , 0:00,
V 1 Brendan Gregg, Sr, 16:09, DAVIS SR. DAVIS SR., 83:34, 35
V 2 Phil McKennan, Sr, 16:02, JESUIT JESUIT, 82:19, 33
V 3 James Tracy, Jr, 16:14, DEL CAMPO DEL ORO, 85:43, 66
V 4 German Fernandez, , 16:28, RIVERBANK RIVERBANK, 87:45, 51
V 5 Josh Atkins, Jr, 18:11, CAPITAL CHRISTI JIM ELLIOT CHRI, 104:12, 52