Davis High Results from the Sac Joaquin Finals at Willow Hill Reservoir on 11/10/06

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bonner, Zach Sr V 16:43 5:30 3.04 2/66 2/7 2/14 1/11 18:12
(1:29,8.2)
18:04
(1:21,7.5)
17:59
(1:16,7.1)
Great Job! (LY, LR, PR)
Boone, Adam Jr JV 19:13 6:19 3.04 15/49 2/7 9/14 3/7 20:03
(0:50,4.2)
19:24
(0:11,0.9)
Great Job! (LR, PR)
Brewer, Steen Fr Fr 12:44 6:04 2.1 19/43 7/7 8/8 1/4
Champion-Fritz, Ethan Sr JV 19:57 6:34 3.04 28/49 4/7 11/14 3/6 19:26 20:52
(0:55,4.4)
19:26 Great Job! (LR)
Chu, Robert Jr JV 19:18 6:21 3.04 17/49 3/7 10/14 3/6 20:08
(0:50,4.1)
19:35
(0:17,1.5)
Great Job! (LR, PR)
Cosca, Matt Fr Fr 11:25 5:26 2.1 1/43 1/7 1/8 1/12 12:42
(1:17,10.1)
11:58
(0:33,4.6)
Great Job! (LR, PR)
Danforth, Mitchell Sr V 17:05 5:37 3.04 8/66 6/7 6/14 1/8 18:24
(1:19,7.2)
18:07
(1:02,5.7)
17:45
(0:40,3.8)
Great Job! (LY, LR, PR)
Durell, Kenny Jr V 16:48 5:32 3.04 4/66 4/7 4/14 1/8 17:59
(1:11,6.6)
17:27
(0:39,3.7)
17:27
(0:39,3.7)
Great Job! (LY, LR, PR)
Faye, Hans Fr Fr 12:24 5:54 2.1 12/43 6/7 7/8 1/4 14:36
(2:12,15.1)
12:47
(0:23,3.0)
Great Job! (LR, PR)
Gregg, Brendan Sr V 16:14 5:20 3.04 1/66 1/7 1/14 1/14 16:41
(0:27,2.7)
16:57
(0:43,4.2)
16:09 Great Job! (LY, LR)
Hough, Grayson Fr Fr 11:45 5:36 2.1 2/43 2/7 3/8 1/8 12:45
(1:00,7.8)
12:45
(1:00,7.8)
Great Job! (LR, PR)
Julian, David Sr JV 20:06 6:37 3.04 31/49 5/7 12/14 3/6
Koehl, Antoine So So 11:29 5:28 2.1 8/43 1/1 2/8 7/13 12:52
(1:23,10.8)
12:33
(1:04,8.5)
12:33
(1:04,8.5)
Great Job! (LY, LR, PR)
Lynch, Patrick Sr V 16:46 5:31 3.04 3/66 3/7 3/14 1/9 17:35
(0:49,4.6)
17:05
(0:19,1.9)
17:05
(0:19,1.9)
Great Job! (LY, LR, PR)
Orlove, Raphael Sr JV 20:33 6:46 3.04 36/49 6/7 13/14 3/6 20:35
(0:02,0.2)
21:30
(0:57,4.4)
20:35
(0:02,0.2)
Great Job! (LY, LR, PR)
Pagel, Tirey Sr JV 21:44 7:09 3.04 47/49 7/7 14/14 4/5 20:11 20:42 20:11
Petersen, Drew So V 17:51 5:52 3.04 23/66 7/7 7/14 1/8 18:16
(0:25,2.3)
18:16
(0:25,2.3)
Great Job! (LR, PR)
Petersen, Matt So V 17:03 5:37 3.04 7/66 5/7 5/14 1/8 17:47
(0:44,4.1)
17:47
(0:44,4.1)
Great Job! (LR, PR)
Roush, Peter Fr Fr 12:02 5:44 2.1 6/43 3/7 4/8 1/5 13:05
(1:03,8.0)
13:05
(1:03,8.0)
Great Job! (LR, PR)
Shaw, Dillon Fr Fr 12:06 5:46 2.1 7/43 4/7 5/8 1/5 13:06
(1:00,7.6)
13:06
(1:00,7.6)
Great Job! (LR, PR)
Soto, Bryan Fr Fr 12:13 5:49 2.1 10/43 5/7 6/8 1/5 13:41
(1:28,10.7)
12:24
(0:11,1.5)
Great Job! (LR, PR)
Wilken, Tyler Jr JV 18:35 6:07 3.04 8/49 1/7 8/14 3/9 19:11
(0:36,3.1)
19:11
(0:36,3.1)
Great Job! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/8 83:34
0:49
3.04 5:30 5:20 5:37 15 5:30 87:27
(3:53,4.4)
87:20
(3:46,4.3)
86:35
(3:01,3.5%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Brendan Gregg (1), Zach Bonner (2), Patrick Lynch (3), Kenny Durell (4), Matt Petersen (5)
JV 1st 5 3/6 97:09
1:31
3.04 6:23 6:07 6:37 83 5:58 Tyler Wilken (8), Adam Boone (13), Robert Chu (15), Ethan Champion-Fritz (22), David Julian (25)
Fr 1st 5 1/5 59:31
0:48
2.1 5:40 5:26 5:49 16 5:40 65:54
(6:23,9.7)
65:54
(6:23,9.7%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Matt Cosca (1), Grayson Hough (2), Peter Roush (3), Dillon Shaw (4), Bryan Soto (6)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brendan Gregg Sr Davis High 16:14 5:20 1/7 1/14 1/14 16:41
(0:27)
16:57
(0:43)
16:09 Great Job! (LY, LR)
2 Zach Bonner Sr Davis High 16:43 5:30 2/7 2/14 1/11 18:12
(1:29)
18:04
(1:21)
17:59
(1:16)
Great Job! (LY, LR, PR)
3 Patrick Lynch Sr Davis High 16:46 5:31 3/7 3/14 1/9 17:35
(0:49)
17:05
(0:19)
17:05
(0:19)
Great Job! (LY, LR, PR)
4 Kenny Durell Jr Davis High 16:48 5:32 4/7 4/14 1/8 17:59
(1:11)
17:27
(0:39)
17:27
(0:39)
Great Job! (LY, LR, PR)
5 Brad Doering Sr YUBA CITY 16:52 5:33
6 Chris Haworth So KENNEDY 16:56 5:34
7 Matt Petersen So Davis High 17:03 5:37 5/7 5/14 1/8 17:47
(0:44)
17:47
(0:44)
Great Job! (LR, PR)
8 Mitchell Danforth Sr Davis High 17:05 5:37 6/7 6/14 1/8 18:24
(1:19)
18:07
(1:02)
17:45
(0:40)
Great Job! (LY, LR, PR)
9 Rafael Leyva Jr KENNEDY 17:06 5:38
10 Jeremia Irving Sr SHELDON 17:06 5:38
11 Kurt Ruegg Fr NAPA 17:11 5:39
12 Steven Casado Sr MODESTO 17:17 5:41
13 Jessie Featherston Sr NAPA 17:22 5:43
14 Michael Sandoval Jr TOKAY 17:23 5:43
15 Roberto Rosas Fr GRACE DAVIS 17:26 5:44
16 Matt Maldonado Jr MODESTO 17:30 5:45
17 Mitchel Milligan Jr SHELDON 17:31 5:46
18 Ryan Freitas Sr FRANKLIN (EG) 17:34 5:47
19 Marty Pyeatt Jr MODESTO 17:41 5:49
20 Brandon Waddell Jr SHELDON 17:44 5:50
21 Owen Demming So MODESTO 17:45 5:50
22 Anthony Vella Sr ELK GROVE 17:49 5:52
23 Drew Petersen So Davis High 17:51 5:52 7/7 7/14 1/8 18:16
(0:25)
18:16
(0:25)
Great Job! (LR, PR)
24 Cody Hood Sr NEVADA UNION 17:52 5:53
25 Chris Izquierdo So GRACE DAVIS 17:58 5:55
26 Andrew Lavalle Sr ARMIJO 18:00 5:55
27 Parker Brown Sr NEVADA UNION 18:01 5:56
28 Alejand Hernandez Jr MODESTO 18:03 5:56
29 William Pittman Jr VINTAGE 18:03 5:56
30 Cristob Pinedo Jr YUBA CITY 18:04 5:57
31 Joseph Ostini So ELK GROVE 18:05 5:57
32 Anthony Mallory Jr GOLDEN VALLEY 18:06 5:57
33 Stephen Busath Sr ELK GROVE 18:06 5:57
34 Spencer Christy Jr SHELDON 18:07 5:58
35 David Waggoner Sr SHELDON 18:12 5:59
36 Ted Doshier So NAPA 18:13 6:00
37 Ryan Smith Sr NAPA 18:15 6:00
38 Chris Greiner Jr NEVADA UNION 18:20 6:02
39 Derek Baptista Sr SHELDON 18:20 6:02
40 George Taylor Sr NAPA 18:22 6:03
41 Steven Thompson Jr GRACE DAVIS 18:22 6:03
42 Victor Vieyra Jr GRACE DAVIS 18:25 6:03
43 Scott Valentine Fr NEVADA UNION 18:28 6:04
44 Kyle Edwards So FRANKLIN (EG) 18:31 6:05
45 Jesse Lara Fr GRACE DAVIS 18:34 6:06
46 Dan Freitas Sr NEVADA UNION 18:35 6:07
47 Sean Lane Sr NEVADA UNION 18:35 6:07
48 Lee Conley Sr ELK GROVE 18:36 6:07
49 Joseph Galantine So TOKAY 18:40 6:08
50 Mark Johnson Jr SHELDON 18:46 6:10
51 Evan Huffman Sr ELK GROVE 18:47 6:11
52 Matthew Lewis Jr NAPA 18:48 6:11
53 Anthony Natera Jr TOKAY 18:51 6:12
54 Marc. Moody Jr NAPA 18:52 6:12
55 Hector Aponte Jr TOKAY 18:58 6:14
56 Andrew Rivera Jr MODESTO 18:59 6:15
57 David Hodson Sr MODESTO 19:03 6:16
58 Chris Stonum Sr TOKAY 19:24 6:23
59 Ross Brennan Sr NEVADA UNION 19:25 6:23
60 Joshua Olmstead Jr ELK GROVE 19:31 6:25
61 Tyler Scott Jr ELK GROVE 19:32 6:26
62 Stefan Fogleman So FRANKLIN (EG) 19:37 6:27
63 Stephen Torres Sr GRACE DAVIS 20:39 6:48
64 Pardeep Singh Jr TOKAY 20:50 6:51
65 Karl Ewert Sr GRACE DAVIS 20:59 6:54
66 Ernesto Hernadez Jr TOKAY 21:05 6:56
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 0:49
83:34
16:43
5:30
15 Brendan Gregg
Sr
16:14
5:20
1
Zach Bonner
Sr
16:43
5:30
2
Patrick Lynch
Sr
16:46
5:31
3
Kenny Durell
Jr
16:48
5:32
4
Matt Petersen
So
17:03
5:37
5








Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 MODESTO
4-4-2-2-2
Gap: 0:46
88:16
17:39
5:48
77 Steven Casado
Sr
17:17
5:41
9
Matt Maldonad
Jr
17:30
5:45
13
Marty Pyeatt
Jr
17:41
5:49
15
Owen Demming
So
17:45
5:50
17
Alejand Hernande
Jr
18:03
5:56
23








3 SHELDON
2-3-2-3-3
Gap: 1:06
88:40
17:44
5:50
90 Jeremia Irving
Sr
17:06
5:38
7
Mitchel Milligan
Jr
17:31
5:46
14
Brandon Waddell
Jr
17:44
5:50
16
Spencer Christy
Jr
18:07
5:58
26
David Waggoner
Sr
18:12
5:59
27








4 NAPA
3-2-4-4-4
Gap: 1:11
89:23
17:53
5:53
107 Kurt Ruegg
Fr
17:11
5:39
8
Jessie Feathers
Sr
17:22
5:43
10
Ted Doshier
So
18:13
6:00
28
Ryan Smith
Sr
18:15
6:00
29
George Taylor
Sr
18:22
6:03
32








5 GRACE DAVIS
6-5-5-5-5
Gap: 1:08
90:45
18:09
5:58
136 Roberto Rosas
Fr
17:26
5:44
12
Chris Izquierd
So
17:58
5:55
21
Steven Thompson
Jr
18:22
6:03
33
Victor Vieyra
Jr
18:25
6:03
34
Jesse Lara
Fr
18:34
6:06
36








6 NEVADA UNION
8-6-7-7-6
Gap: 0:43
91:16
18:15
6:00
144 Cody Hood
Sr
17:52
5:53
20
Parker Brown
Sr
18:01
5:56
22
Chris Greiner
Jr
18:20
6:02
30
Scott Valentin
Fr
18:28
6:04
35
Dan Freitas
Sr
18:35
6:07
37








7 ELK GROVE
7-6-6-6-7
Gap: 0:58
91:23
18:17
6:01
148 Anthony Vella
Sr
17:49
5:52
18
Joseph Ostini
So
18:05
5:57
24
Stephen Busath
Sr
18:06
5:57
25
Lee Conley
Sr
18:36
6:07
39
Evan Huffman
Sr
18:47
6:11
42








8 TOKAY
5-8-8-8-8
Gap: 2:01
93:16
18:39
6:08
190 Michael Sandoval
Jr
17:23
5:43
11
Joseph Galantin
So
18:40
6:08
40
Anthony Natera
Jr
18:51
6:12
44
Hector Aponte
Jr
18:58
6:14
46
Chris Stonum
Sr
19:24
6:23
49








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Clayton Daly So FOLSOM 11:12 5:20
2 Matthew Pence So ARMIJO 11:15 5:21
3 Max Wu So BEYER 11:17 5:22
4 James Sconyers So SHELDON 11:22 5:25
5 Jacob Guzman So JOHANSEN 11:24 5:26
6 Tyler Freday So SHELDON 11:25 5:26
7 Aaron Cardinio So LODI 11:28 5:28
8 Antoine Koehl So Davis High 11:29 5:28 1/1 2/8 7/13 12:52
(1:23)
12:33
(1:04)
12:33
(1:04)
Great Job! (LY, LR, PR)
9 Sean Ellis So FOLSOM 11:32 5:30
10 Josh Limneos So ARMIJO 11:32 5:30
11 Nic Heese So MODESTO 11:34 5:30
12 Juan Gonzalez So FRANKLIN (S) 11:35 5:31
13 David Kelly Fr MODESTO 11:36 5:31
14 Andrew Serpa So MODESTO 11:36 5:31
15 Brandon Robison So FOLSOM 11:39 5:33
16 Grayson Curtis So NEVADA UNION 11:40 5:33
17 Shawn Dobbs So BEYER 11:45 5:36
18 Will Vance So SHELDON 11:50 5:38
19 Thomas Canchola Fr TOKAY 11:51 5:39
20 Liem Nguyen So SHELDON 12:01 5:43
21 Brian Couchman So MODESTO 12:02 5:44
22 Brenal Singh So MODESTO 12:04 5:45
23 Garrett Hodges So LINCOLN (S) 12:06 5:46
24 Javier Baca So JOHANSEN 12:09 5:47
25 Luke Parker So SHELDON 12:10 5:48
26 Wills Lenz So LINCOLN (S) 12:14 5:50
27 Ignacio Nikolas So ARMIJO 12:14 5:50
28 Ben Burchett So TRACY 12:16 5:50
29 Daniel Bimat So LINCOLN (S) 12:17 5:51
30 Bui Ben So MODESTO 12:18 5:51
31 Rockies McFadden So ARMIJO 12:20 5:52
32 Sean Connor So LINCOLN (S) 12:22 5:53
33 Nick Garcia So LINCOLN (S) 12:24 5:54
34 Shihun Sung So SHELDON 12:28 5:56
35 Paramde Sandhu So FOLSOM 12:31 5:58
36 Steven Mullery So SHELDON 12:31 5:58
37 Steven Estrella So LINCOLN (S) 12:33 5:59
38 Nathan Lebed So LINCOLN (S) 12:34 5:59
39 Xavier Guajardo So MODESTO 12:35 6:00
40 Kevin McFadden So ARMIJO 12:46 6:05
41 Derek Colson So FOLSOM 13:08 6:15
42 Patrick Cruse Fr FOLSOM 14:20 6:50
43 Abe Zahn So FOLSOM 14:48 7:03
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Blake Ramos Sr JESUIT 17:39 5:48
2 Feross Aboukhadije Jr OAK RIDGE 17:40 5:49
3 Jason McRoberts Jr OAK RIDGE 17:43 5:50
4 Nathan Frazier Jr JESUIT 17:47 5:51
5 Erik Gregory Sr OAK RIDGE 17:56 5:54
6 Scott Matzoll Sr JESUIT 18:11 5:59
7 Joe Krtil Sr JESUIT 18:20 6:02
8 Tyler Wilken Jr Davis High 18:35 6:07 1/7 8/14 3/9 19:11
(0:36)
19:11
(0:36)
Great Job! (LR, PR)
9 J. Hodgson Sr JESUIT 18:40 6:08
10 Sam McCrimons Sr JESUIT 18:41 6:09
11 Gio Piccone Jr JESUIT 18:42 6:09
12 Justin Velez Sr JESUIT 18:43 6:09
13 Zach Kesthely Sr JESUIT 19:01 6:15
14 Zach Holtz Sr OAK RIDGE 19:02 6:16
15 Adam Boone Jr Davis High 19:13 6:19 2/7 9/14 3/7 20:03
(0:50)
19:24
(0:11)
Great Job! (LR, PR)
16 Matthew O'Malley Jr NAPA 19:16 6:20
17 Robert Chu Jr Davis High 19:18 6:21 3/7 10/14 3/6 20:08
(0:50)
19:35
(0:17)
Great Job! (LR, PR)
18 Dakota Salazar Jr NAPA 19:19 6:21
19 Stephen Sarantopoul Sr NEVADA UNION 19:21 6:22
20 Matt Wilson Jr OAK RIDGE 19:21 6:22
21 Ian Dougherty Jr JESUIT 19:22 6:22
22 Matt Hodges Sr OAK RIDGE 19:27 6:24
23 Matt Underwood Jr LINCOLN (S) 19:31 6:25
24 David Milligan Jr SHELDON 19:37 6:27
25 Chris Gruenwald Sr JESUIT 19:42 6:29
26 Joel Johnson Sr ELK GROVE 19:48 6:31
27 Travis Randall Jr NEVADA UNION 19:53 6:32
28 Ethan Champion-Fritz Sr Davis High 19:57 6:34 4/7 11/14 3/6 19:26 20:52
(0:55)
19:26 Great Job! (LR)
29 Adam Ruggerio Jr NAPA 20:01 6:35
30 Kushal Patel Sr SHELDON 20:04 6:36
31 David Julian Sr Davis High 20:06 6:37 5/7 12/14 3/6
32 Jared Moore Jr SHELDON 20:07 6:37
33 Dani Torres Jr LINCOLN (S) 20:12 6:39
34 Tyler Welden Jr NEVADA UNION 20:32 6:45
35 Dan Roediger Sr NEVADA UNION 20:33 6:46
36 Raphael Orlove Sr Davis High 20:33 6:46 6/7 13/14 3/6 20:35
(0:02)
21:30
(0:57)
20:35
(0:02)
Great Job! (LY, LR, PR)
37 Jason Cheung Jr SHELDON 20:38 6:47
38 Zach Streng Jr VACAVILLE 20:43 6:49
39 Keith Macdonald Sr NAPA 20:43 6:49
40 Alfred Soria Jr NAPA 20:45 6:50
41 Matt King Jr SHELDON 20:45 6:50
42 Charles Raub Sr NEVADA UNION 21:08 6:57
43 David Caudle Sr SHELDON 21:21 7:01
44 Tyler Green Sr NEVADA UNION 21:30 7:04
45 Chris Humphries Jr NEVADA UNION 21:36 7:06
46 Matthew McGregor Jr OAK RIDGE 21:38 7:07
47 Tirey Pagel Sr Davis High 21:44 7:09 7/7 14/14 4/5 20:11 20:42 20:11
48 Chet Schlegel Sr SHELDON 22:47 7:30
49 George Vellucci Sr NAPA 23:49 7:50
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 JESUIT
1-1-2-1-1
Gap: 1:01
90:37
18:07
5:58
27 Blake Ramos
Sr
17:39
5:48
1
Nathan Frazier
Jr
17:47
5:51
4
Scott Matzoll
Sr
18:11
5:59
6
Joe Krtil
Sr
18:20
6:02
7
J. Hodgson
Sr
18:40
6:08
9








2 OAK RIDGE
2-1-1-2-2
Gap: 1:41
91:42
18:20
6:02
40 Feross Aboukhad
Jr
17:40
5:49
2
Jason McRobert
Jr
17:43
5:50
3
Erik Gregory
Sr
17:56
5:54
5
Zach Holtz
Sr
19:02
6:16
12
Matt Wilson
Jr
19:21
6:22
18








3 Davis High
3-3-3-3-3
Gap: 1:31
97:09
19:26
6:23
83 Tyler Wilken
Jr
18:35
6:07
8
Adam Boone
Jr
19:13
6:19
13
Robert Chu
Jr
19:18
6:21
15
Ethan Champion
Sr
19:57
6:34
22
David Julian
Sr
20:06
6:37
25








4 NAPA
4-4-4-4-4
Gap: 1:29
100:04
20:01
6:35
116 Matthew O'Malley
Jr
19:16
6:20
14
Dakota Salazar
Jr
19:19
6:21
16
Adam Ruggerio
Jr
20:01
6:35
23
Keith Macdonal
Sr
20:43
6:49
31
Alfred Soria
Jr
20:45
6:50
32








5 NEVADA UNION
5-5-5-5-5
Gap: 1:47
101:27
20:17
6:40
127 Stephen Sarantop
Sr
19:21
6:22
17
Travis Randall
Jr
19:53
6:32
21
Tyler Welden
Jr
20:32
6:45
27
Dan Roediger
Sr
20:33
6:46
28
Charles Raub
Sr
21:08
6:57
34








6 SHELDON
6-6-6-6-6
Gap: 1:08
101:11
20:14
6:39
133 David Milligan
Jr
19:37
6:27
20
Kushal Patel
Sr
20:04
6:36
24
Jared Moore
Jr
20:07
6:37
26
Jason Cheung
Jr
20:38
6:47
30
Matt King
Jr
20:45
6:50
33








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Matt Cosca Fr Davis High 11:25 5:26 1/7 1/8 1/12 12:42
(1:17)
11:58
(0:33)
Great Job! (LR, PR)
2 Grayson Hough Fr Davis High 11:45 5:36 2/7 3/8 1/8 12:45
(1:00)
12:45
(1:00)
Great Job! (LR, PR)
3 Vincent Pompei Fr ELK GROVE 11:58 5:42
4 Julian Patterson Fr FRANKLIN (EG) 12:00 5:43
5 Michael Deck Fr VINTAGE 12:01 5:43
6 Peter Roush Fr Davis High 12:02 5:44 3/7 4/8 1/5 13:05
(1:03)
13:05
(1:03)
Great Job! (LR, PR)
7 Dillon Shaw Fr Davis High 12:06 5:46 4/7 5/8 1/5 13:06
(1:00)
13:06
(1:00)
Great Job! (LR, PR)
8 Wesley Sears Fr ELK GROVE 12:12 5:49
9 Duy Nguyen Fr LINCOLN (S) 12:12 5:49
10 Bryan Soto Fr Davis High 12:13 5:49 5/7 6/8 1/5 13:41
(1:28)
12:24
(0:11)
Great Job! (LR, PR)
11 Manuel Lopez Fr TOKAY 12:14 5:50
12 Hans Faye Fr Davis High 12:24 5:54 6/7 7/8 1/4 14:36
(2:12)
12:47
(0:23)
Great Job! (LR, PR)
13 Cory Pack Fr TOKAY 12:29 5:57
14 Eric Green Fr WEST MERRILL 12:29 5:57
15 Tristan Trotter Fr NEVADA UNION 12:30 5:57
16 Zach Noland Fr MODESTO 12:32 5:58
17 Joey Lagarbo Fr LINCOLN (S) 12:36 6:00
18 Ronak Patel Fr LINCOLN (S) 12:37 6:00
19 Steen Brewer Fr Davis High 12:44 6:04 7/7 8/8 1/4
20 Rosendo Castro Fr LINCOLN (S) 12:44 6:04
21 Kenneth Cormier Fr TRACY 12:47 6:05
22 Chris Dial Fr LINCOLN (S) 12:51 6:07
23 Nathan Cesaretti Fr SHELDON 12:52 6:08
24 Kalem Schlander Fr DOWNEY 12:52 6:08
25 Alec Nakashima Fr TOKAY 12:53 6:08
26 Micah Giddens Fr FRANKLIN (EG) 12:54 6:09
27 Matt Hall Fr SHELDON 12:56 6:10
28 Ben Menzies Fr NEVADA UNION 13:00 6:11
29 Oscar Perez Fr MODESTO 13:02 6:12
30 Colton Fountain Fr TOKAY 13:04 6:13
31 Nate Branson Fr MODESTO 13:06 6:14
32 Juan Hernadez Fr TOKAY 13:08 6:15
33 Alvin Chan Fr SHELDON 13:17 6:20
34 Adam Ju Fr TOKAY 13:41 6:31
35 Bobby Sidhu Fr TOKAY 13:45 6:33
36 Scott Chau Fr MODESTO 13:46 6:33
37 Nichola Gueffroy Fr LINCOLN (S) 13:49 6:35
38 Kevin Sadang Fr SHELDON 13:54 6:37
39 Tyler Robertson Fr MODESTO 14:15 6:47
40 Andrew King Fr SHELDON 14:16 6:48
41 Brian Gadeke Fr LINCOLN (S) 14:17 6:48
42 Mike Kaiser Fr MODESTO 14:33 6:56
43 David Madrigal Fr MODESTO 14:41 7:00
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 0:48
59:31
11:54
5:40
16 Matt Cosca
Fr
11:25
5:26
1
Grayson Hough
Fr
11:45
5:36
2
Peter Roush
Fr
12:02
5:44
3
Dillon Shaw
Fr
12:06
5:46
4
Bryan Soto
Fr
12:13
5:49
6








Your Team ROCKS! (LR, PR)
2 LINCOLN (S)
2-2-2-2-2
Gap: 0:39
63:00
12:36
6:00
57 Duy Nguyen
Fr
12:12
5:49
5
Joey Lagarbo
Fr
12:36
6:00
11
Ronak Patel
Fr
12:37
6:00
12
Rosendo Castro
Fr
12:44
6:04
14
Chris Dial
Fr
12:51
6:07
15








3 TOKAY
3-2-3-3-3
Gap: 0:54
63:48
12:46
6:05
75 Manuel Lopez
Fr
12:14
5:50
7
Cory Pack
Fr
12:29
5:57
9
Alec Nakashim
Fr
12:53
6:08
17
Colton Fountain
Fr
13:04
6:13
20
Juan Hernadez
Fr
13:08
6:15
22








4 MODESTO
4-4-4-4-4
Gap: 1:43
66:41
13:20
6:21
105 Zach Noland
Fr
12:32
5:58
10
Oscar Perez
Fr
13:02
6:12
19
Nate Branson
Fr
13:06
6:14
21
Scott Chau
Fr
13:46
6:33
26
Tyler Robertso
Fr
14:15
6:47
29








5 SHELDON
5-5-5-5-5
Gap: 1:24
67:15
13:27
6:24
115 Nathan Cesarett
Fr
12:52
6:08
16
Matt Hall
Fr
12:56
6:10
18
Alvin Chan
Fr
13:17
6:20
23
Kevin Sadang
Fr
13:54
6:37
28
Andrew King
Fr
14:16
6:48
30








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr d1 Matthew Cosca, Fr, 11:25, DAVIS SR. DAVIS SR., 59:31, 16
Fr d2 Jared Lester, Fr, 11:14, FAIRFIELD JESUIT, 58:59, 26
Fr d3 Kenny Austin, Fr, 11:34, RIO AMERICANO RIO AMERICANO, 60:17, 26
Fr d4 Cameron Goodman, Fr, 11:40, CHRISTIAN BROTHERS ESCALON, 64:23, 38
Fr d5 Steven Avila, Fr, 12:39, BIG VALLEY CHRISTI , 0:00,
JV d1,2 Blake Ramos, Sr, 17:39, JESUIT JESUIT, 90:37, 27
JV d3,4,5 Tyler Spangler, So, 19:02, DEL ORO DEL CAMPO, 97:25, 20
So d1 Clayton Daly, So, 11:12, FOLSOM SHELDON, 58:48, 46
So d2 Adam Kelly-Stron, Fr, 10:54, JESUIT JESUIT, 56:56, 38
So d3 Corey Coates, Fr, 10:57, WOODLAND PLEASANT GROVE, 59:33, 43
So d4 Spencer Tierney, So, 11:27, CHRISTIAN BROTHERS CHRISTIAN BROTHERS, 60:58, 28
So d5 Jovini Martinez, So, 11:56, TIOGA , 0:00,
V d1 Brendan Gregg, Sr, 16:14, DAVIS SR. DAVIS SR., 83:34, 15
V d2 Phil McKennan, Sr, 16:22, JESUIT JESUIT, 84:09, 30
V d3 James Tracy, Jr, 16:28, DEL CAMPO DEL CAMPO, 87:39, 48
V d4 German Fernandez, , 16:37, RIVERBANK RIVERBANK, 88:44, 41
V d5 Josh Atkins, Jr, 18:50, CAPITAL CHRISTIAN JIM ELLIOT CHRISTI, 105:01, 46

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S d1 Holly Rankin, Fr, 12:52, TOKAY DAVIS SR., 68:31, 43
F/S d2 Taylor Spencer, Fr, 12:58, CASA ROBLE OAK RIDGE, 70:02, 47
F/S d3 Amanda Blackwood, So, 13:17, PLEASANT GROVE EL DORADO, 71:38, 42
F/S d4 Emily Cook, Fr, 13:17, CALAVERAS ESCALON, 74:15, 33
F/S d5 Megan Crutchfield, Fr, 15:16, JIM ELLIOT CHRISTI JIM ELLIOT CHRISTI, 83:55, 15
JV d1,2 Rebecca Woo, Sr, 21:22, DAVIS SR. DAVIS SR., 111:31, 33
JV d2,3,4 Lauren Sword, Sr, 23:29, BRET HARTE BRET HARTE, 121:55, 28
V d1 Laurynn Chetelat, Jr, 19:49, DAVIS SR. DAVIS SR., 101:18, 23
V d2 Alex Kosinski, Sr, 19:01, OAK RIDGE PONDEROSA, 102:19, 64
V d3 Jenni Eiremo, Sr, 19:43, EL CAMINO PLACER, 103:39, 42
V d4 Maritza Garcia, Sr, 19:38, RIVERBANK BRET HARTE, 105:35, 38
V d5 Lauren Jimison, Jr, 21:53, CAPITAL CHRISTIAN BIG VALLEY CHRISTI, 127:25, 30