Davis High Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/13/04

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Buchoff, Kyle So V 18:55 6:13 3.04 57/66 7/7 7/7 4/8
Champagne, Brian Jr V 18:49 6:11 3.04 55/66 6/7 6/7 5/8 19:48
(0:59,5.0)
19:48
(0:59,5.0)
Great Job! (LR, PR, SBP)
Danforth, Mitchell So V 17:45 5:50 3.04 26/66 5/7 5/7 1/8 Great Job! (SBP)
Durell, Kenny Fr So 10:37 5:03 2.1 6/44 1/1 1/1 5/10 Great Job! (SBP)
Gregg, Brendan So V 16:47 5:31 3.04 4/66 1/7 1/7 4/17 18:21
(1:34,8.5)
18:21
(1:34,8.5)
Great Job! (LR, PR)
Halliday, Scott Jr V 17:13 5:40 3.04 10/66 2/7 2/7 2/9
Lynch, Patrick So V 17:17 5:41 3.04 12/66 3/7 3/7 1/8
Sieracki, Thad Sr V 17:33 5:46 3.04 18/66 4/7 4/7 1/8
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/8 86:35
0:58
3.04 5:42 5:31 5:50 52 5:42 Brendan Gregg (2), Scott Halliday (6), Patrick Lynch (8), Thad Sieracki (14), Mitchell Danforth (22)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jake Matthews Jr FOLSOM 16:18 5:22
2 Tim Cannon Jr ROCKLIN 16:33 5:27
3 Marlon Patterson Jr FRANKLIN-EG 16:43 5:30
4 Brendan Gregg So Davis High 16:47 5:31 1/7 1/7 4/17 18:21
(1:34)
18:21
(1:34)
Great Job! (LR, PR)
5 Jon Santellano Jr ROCKLIN 17:00 5:36
6 Brad Doering So YUBA CITY 17:06 5:38
7 Jeff Merrill Jr LODI 17:07 5:38
8 Zac Bowers Jr SHELDON 17:09 5:38
9 Amin Taimoori Sr LAGUNA CREEK 17:10 5:39
10 Scott Halliday Jr Davis High 17:13 5:40 2/7 2/7 2/9
11 Reid Smith Sr NAPA 17:15 5:40
12 Patrick Lynch So Davis High 17:17 5:41 3/7 3/7 1/8
13 Sam Doshier Jr NAPA 17:21 5:42
14 Darrell Fernandez So FAIRFIELD 17:23 5:43
15 Dominic Malfatto Jr SHELDON 17:24 5:43
16 Andrew Primrose Jr NEVADA UNION 17:28 5:45
17 Derek Baptista So SHELDON 17:31 5:46
18 Thad Sieracki Sr Davis High 17:33 5:46 4/7 4/7 1/8
19 Jeremiah Irving So SHELDON 17:36 5:47
20 Daniel Magana Jr LODI 17:38 5:48
21 Jeremy Vasquez Sr FAIRFIELD 17:42 5:49
22 Bryan Costanza Sr ELK GROVE 17:42 5:49
23 Christopher Light Sr ELK GROVE 17:43 5:50
24 Loren Newman Sr NAPA 17:44 5:50
25 Barrett Vertrees So NEVADA UNION 17:44 5:50
26 Mitchell Danforth So Davis High 17:45 5:50 5/7 5/7 1/8 Great Job! (SBP)
27 Jeremy Graul Sr ELK GROVE 17:45 5:50
28 Andrew Grant Sr LODI 17:46 5:51
29 Parker Brown So NEVADA UNION 17:47 5:51
30 Ben Duncan Sr MCCLATCHY 17:47 5:51
31 Jake Wittman Jr SHELDON 17:48 5:51
32 Jessie Fetherstone So NAPA 17:54 5:53
33 Alex Freitas Jr MODESTO 17:55 5:54
34 Cristian Morinico Jr HIRAM JOHNSON 17:56 5:54
35 Glenn James Jr ELK GROVE 17:57 5:54
36 David Zevely Sr LINCOLN-S 18:01 5:56
37 Kyle Fujitsubo Jr SHELDON 18:02 5:56
38 Ryan Green Sr ROCKLIN 18:08 5:58
39 Shane Bennett Jr ROCKLIN 18:09 5:58
40 Sean Lane So NEVADA UNION 18:11 5:59
41 Rob Zahradka Sr FAIRFIELD 18:14 6:00
42 Anthony Costales So FAIRFIELD 18:16 6:01
43 David Waggoner So SHELDON 18:17 6:01
44 Dan Freitas So NEVADA UNION 18:21 6:02
45 Seth Green Jr TOKAY 18:24 6:03
46 Michael Rosen Sr ROCKLIN 18:26 6:04
47 Cody Hood So NEVADA UNION 18:27 6:04
48 Terrell Kirtz Jr FAIRFIELD 18:29 6:05
49 Cameron Sullivan So ROCKLIN 18:41 6:09
50 Travis Grilley Jr LODI 18:43 6:09
51 Nolan Frazier Jr FAIRFIELD 18:46 6:10
52 Matt Lakin Sr ELK GROVE 18:47 6:11
53 Robin Carr Sr NEVADA UNION 18:48 6:11
54 Josh Thomas Sr FAIRFIELD 18:48 6:11
55 Brian Champagne Jr Davis High 18:49 6:11 6/7 6/7 5/8 19:48
(0:59)
19:48
(0:59)
Great Job! (LR, PR, SBP)
56 Mitch Findley Sr NAPA 18:53 6:13
57 Kyle Buchoff So Davis High 18:55 6:13 7/7 7/7 4/8
58 Jacob Wolf Sr LODI 18:59 6:15
59 Matt Bennett Jr ROCKLIN 19:02 6:16
60 Patrick Gustie So YUBA CITY 19:24 6:23
61 Brandon Derrick Jr LODI 19:32 6:26
62 Mike Koris Jr ELK GROVE 19:39 6:28
63 Matt Germain Jr ELK GROVE 19:50 6:31
64 Adam Flori Jr LODI 20:52 6:52
65 Nick Klima Sr NAPA 21:08 6:57
66 Ryan Lung Sr NAPA 21:46 7:10
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
2-2-1-1-1
Gap: 0:58
86:35
17:19
5:42
52 Brendan Gregg
So
16:47
5:31
2
Scott Halliday
Jr
17:13
5:40
6
Patrick Lynch
So
17:17
5:41
8
Thad Sieracki
Sr
17:33
5:46
14
Mitchell Danforth
So
17:45
5:50
22
Brian Champagne
Jr
18:49
6:11
46
Kyle Buchoff
So
18:55
6:13
48
2 SHELDON
4-3-2-2-2
Gap: 0:39
87:28
17:30
5:45
70 Zac Bowers
Jr
17:09
5:38
5
Dominic Malfatto
Jr
17:24
5:43
11
Derek Baptista
So
17:31
5:46
13
Jeremiah Irving
So
17:36
5:47
15
Jake Wittman
Jr
17:48
5:51
26
Kyle Fujitsubo
Jr
18:02
5:56
29
David Waggoner
So
18:17
6:01
35
3 ROCKLIN
1-1-3-4-3
Gap: 1:53
88:16
17:39
5:48
102 Tim Cannon
Jr
16:33
5:27
1
Jon Santellano
Jr
17:00
5:36
3
Ryan Green
Sr
18:08
5:58
30
Shane Bennett
Jr
18:09
5:58
31
Michael Rosen
Sr
18:26
6:04
37
Cameron Sullivan
So
18:41
6:09
40
Matt Bennett
Jr
19:02
6:16
50
4 NAPA
5-3-4-3-4
Gap: 1:38
89:07
17:49
5:52
110 Reid Smith
Sr
17:15
5:40
7
Sam Doshier
Jr
17:21
5:42
9
Loren Newman
Sr
17:44
5:50
20
Jessie Fetherstone
So
17:54
5:53
27
Mitch Findley
Sr
18:53
6:13
47
Nick Klima
Sr
21:08
6:57
55
Ryan Lung
Sr
21:46
7:10
56
5 NEVADA UNION
7-7-6-7-5
Gap: 0:53
89:31
17:54
5:53
126 Andrew Primrose
Jr
17:28
5:45
12
Barrett Vertrees
So
17:44
5:50
21
Parker Brown
So
17:47
5:51
25
Sean Lane
So
18:11
5:59
32
Dan Freitas
So
18:21
6:02
36
Cody Hood
So
18:27
6:04
38
Robin Carr
Sr
18:48
6:11
44
6 ELK GROVE
8-8-7-6-6
Gap: 1:05
89:54
17:59
5:55
131 Bryan Costanza
Sr
17:42
5:49
18
Christopher Light
Sr
17:43
5:50
19
Jeremy Graul
Sr
17:45
5:50
23
Glenn James
Jr
17:57
5:54
28
Matt Lakin
Sr
18:47
6:11
43
Mike Koris
Jr
19:39
6:28
52
Matt Germain
Jr
19:50
6:31
53
7 FAIRFIELD
6-6-7-8-7
Gap: 1:06
90:04
18:01
5:56
133 Darrell Fernandez
So
17:23
5:43
10
Jeremy Vasquez
Sr
17:42
5:49
17
Rob Zahradka
Sr
18:14
6:00
33
Anthony Costales
So
18:16
6:01
34
Terrell Kirtz
Jr
18:29
6:05
39
Nolan Frazier
Jr
18:46
6:10
42
Josh Thomas
Sr
18:48
6:11
45
8 LODI
3-5-5-5-8
Gap: 1:52
90:13
18:03
5:56
134 Jeff Merrill
Jr
17:07
5:38
4
Daniel Magana
Jr
17:38
5:48
16
Andrew Grant
Sr
17:46
5:51
24
Travis Grilley
Jr
18:43
6:09
41
Jacob Wolf
Sr
18:59
6:15
49
Brandon Derrick
Jr
19:32
6:26
51
Adam Flori
Jr
20:52
6:52
54
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Spencer Scott Fr ROCKLIN 10:29 5:00
2 Marty Pyeatt Fr MODESTO 10:30 5:00
3 Steven Casado So MODESTO 10:31 5:00
4 Evan Rios So FLORIN 10:32 5:01
5 Dan Garcia So GRACE DAVIS 10:33 5:01
6 Kenny Durell Fr Davis High 10:37 5:03 1/1 1/1 5/10 Great Job! (SBP)
7 Anthony Vella So ELK GROVE 10:40 5:05
8 Lopez John Jr FRANKLIN (S) 10:50 5:10
9 Stephen Sarantopoul So NEVADA UNION 10:52 5:10
10 Adam Nacario Fr LAGUNA CREEK 10:55 5:12
11 Alex Butweiler So ROCKLIN 10:57 5:13
12 Brian Dang So LAGUNA CREEK 10:58 5:13
13 Patrick Parkerson So LINCOLN-S 10:59 5:14
14 Alejandro Hernandez Fr MODESTO 11:03 5:16
15 Lee Conley So ELK GROVE 11:04 5:16
16 Stephen Busath So ELK GROVE 11:05 5:17
17 Deandre Foster Jr ELK GROVE 11:07 5:18
18 Matt Ziebell So ROCKLIN 11:08 5:18
19 Jonathan Nimis So FLORIN 11:10 5:19
20 Jon Hakala Fr ROCKLIN 11:11 5:20
21 David Hodson So MODESTO 11:14 5:21
22 Ignacio Mejia So MODESTO 11:16 5:22
23 Matt Maldonado Fr MODESTO 11:17 5:22
24 Dan Roediger So NEVADA UNION 11:17 5:22
25 Evan Huffman So ELK GROVE 11:18 5:23
26 Sean Albiani So GRACE DAVIS 11:21 5:24
27 Victor Veyrea Fr GRACE DAVIS 11:22 5:25
28 Tyler Scott Fr ELK GROVE 11:22 5:25
29 Joshua Cudworth Fr ELK GROVE 11:24 5:26
30 Deleon Douglas So FRANKLIN (S) 11:31 5:29
31 Kevin Yamamoto Fr LAGUNA CREEK 11:32 5:30
32 Aaron Fortier So ROCKLIN 11:33 5:30
33 Joel Stenson So LAGUNA CREEK 11:41 5:34
34 Alex Clark Fr ROCKLIN 11:52 5:39
35 Jake Seefer Fr LAGUNA CREEK 11:52 5:39
36 Blair Pope Fr GRACE DAVIS 12:15 5:50
37 Nam Pham So LAGUNA CREEK 12:18 5:51
38 Nic Lorenzen So MODESTO 12:20 5:52
39 Manvir Dhillion So LAGUNA CREEK 12:23 5:54
40 Karl Ewert So GRACE DAVIS 12:28 5:56
41 Jade Vigil Fr GRACE DAVIS 12:29 5:57
42 Karl Rothery So ROCKLIN 12:30 5:57
43 Anson Skaggs So LINCOLN-S 12:57 6:10
44 Scott Wiltse So GRACE DAVIS 13:25 6:23
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

11 races + combined.


All Girls Races

10 races + combined.