Davis High Results from the Bella Vista Bronco Invite at Willow Hill Reservoir on 10/16/04

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bonner, Zach So So 11:37.91 6:15 1.86 36/89 1/1 1/1 12/19 Great Job! (SBP)
Champagne, Brian Jr V 19:48.46 6:31 3.04 106/155 2/2 2/2 19/25
Gregg, Brendan So V 18:20.81 6:02 3.04 56/155 1/2 1/2 21/29
Motekaitis, Ty Jr JV 20:47.68 7:53 2.64 56/56 2/2 2/2 6/6 Great Job! (SBP)
Van Eyken, Josh Jr JV 16:42.81 6:20 2.64 35/56 1/2 1/2 8/9 Great Job! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jake Matthews Jr Folsom 16:22.42 5:23
2 Evan Watchempino So Jesuit 16:32.09 5:26
3 Steven Giron Sr Los Banos 16:32.45 5:26
4 Dillon Ramos Sr Jesuit 16:43.59 5:30
5 Zac Bowers Jr Sheldon 16:45.92 5:31
6 Jake Kelly-strong Jr Jesuit 17:03.34 5:37
7 Enrique Sotelo Jr Los Banos 17:07.23 5:38
8 Richard Jones Jr Benicia 17:07.88 5:38
9 Jeff Campbell Sr Oak Ridge 17:08.7 5:38
10 Michael Salvatierra So Jesuit 17:12.74 5:40
11 Samir Benouar Jr Jesuit 17:16.52 5:41
12 Greg Imamura Sr Bella Vista 17:22.29 5:43
13 Phil Mckennan So Jesuit 17:22.8 5:43
14 Dominic Malfatto Jr Sheldon 17:23.24 5:43
15 Dillon Brook Jr Ponderosa 17:23.95 5:43
16 Scott Donahue So Jesuit 17:25.44 5:44
17 Darrell Fernandez So Fairfield 17:26.13 5:44
18 Alex Conley Sr Montgomery 17:26.64 5:44
19 Sam Miller Sr Chico 17:27.23 5:44
20 Justin Kelly Jr Vacaville 17:27.86 5:45
21 Jeremy Vasquez Sr Fairfield 17:32.34 5:46
22 Andrew Primrose Jr Nevada Union 17:33.03 5:46
23 Ryan Cosens So Oak Ridge 17:33.92 5:47
24 Glenn James Jr Elk Grove 17:34.41 5:47
25 Peter Ziegler Sr Jesuit 17:35.42 5:47
26 Derek Baptista So Sheldon 17:36.33 5:47
27 Bryan Yeo Sr Roseville 17:39.41 5:48
28 Anthony Costales So Fairfield 17:40.36 5:49
29 Chad Piva So Los Banos 17:43.62 5:50
30 Jacob Hurd Jr Sierra 17:45.19 5:50
31 Rob Zahradka Sr Fairfield 17:45.62 5:51
32 James Laville Jr Jesuit 17:47.44 5:51
33 Jake Wittman Jr Sheldon 17:48.4 5:51
34 Aaron Mccormack Sr Oak Ridge 17:49.09 5:52
35 Jeremy Cutcher So Montgomery 17:50.18 5:52
36 Ben Duncan Sr McClatchy 17:51 5:52
37 Scott Crawford Jr Oak Ridge 17:58.93 5:55
38 Bryan Costanza Sr Elk Grove 17:59.67 5:55
39 David Graves Sr Will C. Wood 18:00.74 5:56
40 Joshua Parkhurst Sr Oak Ridge 18:01.35 5:56
41 Danny Diamond Jr Oak Ridge 18:01.94 5:56
42 Mike Wright Jr Ponderosa 18:03.04 5:56
43 Parker Brown So Nevada Union 18:04.33 5:57
44 Blake Mcdowall So Montgomery 18:05.24 5:57
45 Jeremy Graul Sr Elk Grove 18:05.65 5:57
46 James Bell Jr Galt 18:06.36 5:57
47 Josh Thomas Sr Fairfield 18:06.76 5:57
48 David Waggoner So Sheldon 18:08.41 5:58
49 David Oien Jr Elk Grove 18:09.08 5:58
50 Jeremiah Irving So Sheldon 18:09.53 5:58
51 Chou Vue Jr Franklin (S) 18:09.94 5:59
52 Michael Enabnit Jr Jesuit 18:15.73 6:00
53 Jack Reilly Sr Bella Vista 18:17.21 6:01
54 Barrett Vertrees So Nevada Union 18:18.69 6:01
55 Robert Brown So Sheldon 18:20.32 6:02
56 Brendan Gregg So Davis High 18:20.81 6:02 1/2 1/2 21/29
57 Dan Freitas So Nevada Union 18:21.24 6:02
58 Greg Young Sr Ponderosa 18:22.01 6:03
59 Chris Reilly Sr Bella Vista 18:23.29 6:03
60 Manachem Dukes Fr Los Banos 18:23.51 6:03
61 Graeme Sadler Sr Roseville 18:23.73 6:03
62 Nathaniel Cook Sr Ponderosa 18:28.81 6:05
63 Cody Hood So Nevada Union 18:29.73 6:05
64 Josh Ruff So Oak Ridge 18:30.49 6:05
65 David Martin Sr Vacaville 18:32.07 6:06
66 Mark Ramirez Sr Los Banos 18:37.2 6:08
67 Ivan Bojorquez So Los Banos 18:37.62 6:08
68 Greg Reynolds So Colfax 18:41.32 6:09
68 Taylor Carlin Sr Bella Vista 18:42.22 6:09
70 Pedro Solano Jr Los Banos 18:42.22 6:09
71 Andrew Baldinger So Benicia 18:48.72 6:11
72 Jeff Hom Sr Roseville 18:49.69 6:12
73 Ross Perry Fr Montgomery 18:51.15 6:12
74 Alex Mansoor So Oak Ridge 18:52.14 6:12
75 Lachlan Hall Jr Montgomery 18:53.26 6:13
76 Chris Kimball Jr Benicia 18:53.83 6:13
77 Miles Brodsky Sr Bella Vista 18:54.65 6:13
78 Ryan Mitchell Jr Sierra 18:55.37 6:13
79 Blake Hurd Jr Sierra 18:56.27 6:14
80 Richard Nagel Jr Vacaville 19:00.13 6:15
81 Matt Lakin Sr Elk Grove 19:01.13 6:15
82 Adam Piuser Sr Merrill West 19:05.9 6:17
83 Ben Lehmann So Bella Vista 19:07.77 6:18
84 Gregory Jensen Sr Elk Grove 19:08.6 6:18
85 Stephen Sarantopou So Nevada Union 19:09.15 6:18
86 Eric Beals Sr Roseville 19:09.68 6:18
87 Nolan Frazier Jr Fairfield 19:11.32 6:19
88 Christopher Light Sr Elk Grove 19:11.83 6:19
89 Justin Hyde Sr Rio Americano 19:12.39 6:19
90 Robin Carr Sr Nevada Union 19:15.03 6:20
91 Garrett Oliver Jr Will C. Wood 19:18.15 6:21
92 Brain Parkhurst Jr Franklin (EG) 19:18.85 6:21
93 Jordan Ritchie Jr Ponderosa 19:19.66 6:21
94 Robert Byrne Jr Fairfield 19:22.7 6:22
95 Omar Orozco Jr Los Banos 19:25.76 6:23
96 Quin Coughlin Fr Montgomery 19:30.1 6:25
97 Micah Price Jr Ponderosa 19:30.85 6:25
98 Zeke Kreeft Jr Tracy 19:31.63 6:25
99 Geoffrey Wolken So Benicia 19:32.61 6:26
100 Kai Pedersen Jr Fairfield 19:35.98 6:27
101 Michael Eakins Jr Florin 19:37.48 6:27
102 Matt Mendoza Jr Roseville 19:38.33 6:28
103 Brandon Courtney Sr Chico 19:38.97 6:28
104 Ryan Scheel Sr Folsom 19:40.1 6:28
105 Jose Cortes Jr Galt 19:41.22 6:29
106 Brian Champagne Jr Davis High 19:48.46 6:31 2/2 2/2 19/25
107 Chris Keach So Will C. Wood 19:53.12 6:32
108 Simha Mccarter-rib Jr Rio Americano 19:53.95 6:33
109 Joel Hurst Sr Sierra 20:00.26 6:35
110 Robert Campbell Jr Vacaville 20:01.72 6:35
111 Travis Meyers Sr Rio Americano 20:05.37 6:37
112 Zach Haas Sr Nevada Union 20:06.13 6:37
113 Mike Liebert Sr Oak Ridge 20:15.36 6:40
114 Kailyr Perry JOHN 20:18.07 6:41
115 Jon Martindill Fr Montgomery 20:19.07 6:41
116 Johnny Daggett Sr Nevada Union 20:21.08 6:42
117 Joseph Solden Jr Roseville 20:21.89 6:42
118 Will Baker Jr Benicia 20:23.3 6:42
119 Josh Manly Sr Cordova 20:24.54 6:43
120 Paul Simpson Sr Bella Vista 20:25.84 6:43
121 Charlie Gomez Sr Will C. Wood 20:33.94 6:46
122 Trevor Johnson Sr Rio Americano 20:35.26 6:46
123 Cole Petitt Sr Nevada Union 20:37.57 6:47
124 Josh Arrieta So Oak Ridge 20:38.13 6:47
125 Matt Hodges So Oak Ridge 20:42.79 6:49
126 Shayne Lewis Sr Florin 20:59.73 6:54
127 David Carlsen Jr Folsom 21:01.29 6:55
128 Troy Larsen Jr Roseville 21:04.6 6:56
129 Guy Hopes Sr Will C. Wood 21:05.08 6:56
130 Gavin Helm Fr Sierra 21:05.84 6:56
131 Rj Wichert Sr Folsom 21:11.88 6:58
132 Eduardo Martinez Jr Florin 21:16.14 7:00
133 Jerome Borromeo Jr Florin 21:20.47 7:01
134 Dan Cox Jr Benicia 21:27.95 7:04
135 Ray Peralez Jr Vacaville 21:28.54 7:04
136 Luis Ramirez JOHN 21:35.71 7:06
137 Mark Asher Sr Rio Americano 21:36.5 7:06
138 Juan Castaneda Sr Sierra 21:38.45 7:07
139 Mark Hayes Sr Franklin (EG) 21:44.6 7:09
140 Elyseu Pemba Jr Merrill West 21:48.13 7:10
141 Anh Dang Sr Cordova 21:52.53 7:12
142 Mark Gerling Sr Galt 21:56.08 7:13
143 Steven Cook Jr Benicia 22:22.14 7:21
144 Richard Ramberg Jr Galt 22:24.93 7:22
145 Wade Kelley Sr Ponderosa 22:26.92 7:23
146 Eric Hayes Sr Franklin (EG) 22:50.11 7:31
147 Rashaud Howard Jr Florin 23:13.77 7:38
148 Kenyon Whitman Sr Florin 23:19.84 7:40
149 Joe Falgout Jr Sierra 23:21.03 7:41
150 Kevin Dewey Jr Folsom 23:37.51 7:46
151 Colbie Johnson Jr Will C. Wood 23:50.15 7:50
152 Gabe Cruz Sr Galt 24:00.98 7:54
153 Daniel Amundson Sr Galt 24:30.31 8:04
154 Damon Muscente So Will C. Wood 24:38.39 8:06
155 Avinash Nayak Sr Folsom 26:28.75 8:43
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Matt Palmer So Jesuit 10:30.21 5:39
2 J. Hodgson So Jesuit 10:31.62 5:40
3 Justin Velez So Jesuit 10:35.51 5:42
4 Evan Rios So Florin 10:40.35 5:44
5 Chris Heylin So Franklin (EG) 10:44.62 5:47
6 Anthony Vella So Elk Grove 10:46.62 5:48
7 Cameron Vault So Bella Vista 10:47.79 5:48
8 Zach Kesthely So Jesuit 10:49.74 5:49
9 Joe Krtil So Jesuit 10:50.1 5:50
10 Andrew Colton Fr Elk Grove 10:51.02 5:50
11 Alex Premo So Roseville 10:53.12 5:51
12 John Lopez So Franklin (S) 10:53.61 5:51
13 Joshua Cudworth Fr Elk Grove 10:54.11 5:52
14 Shaka Dukes Fr Los Banos 10:55.56 5:52
15 Ryan Schnell Fr Ponderosa 10:56.4 5:53
16 Douglas Deleon So Franklin (S) 10:59.73 5:55
17 Jon Deutsche So Jesuit 11:01.2 5:55
18 Kyle Deidrick So Jesuit 11:02.39 5:56
19 Lee Conley So Elk Grove 11:02.75 5:56
20 Stephen Busath So Elk Grove 11:03.28 5:57
21 Elimane Diallo So Franklin (EG) 11:05.97 5:58
22 Jose Luna So Los Banos 11:09.02 6:00
23 Shea Benton So Bella Vista 11:14.33 6:03
24 Ryan Golemohammadi So Bella Vista 11:14.69 6:03
25 Tyler Scott Fr Elk Grove 11:19.55 6:05
26 Eric Saffle So Los Banos 11:20.51 6:06
27 Evan Huffman So Elk Grove 11:22.14 6:07
28 Akosh Dhaliawai So Florin 11:22.15 6:07
29 Scott Matzoll So Jesuit 11:22.79 6:07
30 Ivan Mondragon So Sheldon 11:23.68 6:08
31 Dan Roediger So Nevada Union 11:25.46 6:09
32 Charles Raob So Nevada Union 11:26.52 6:09
33 Daniel Rozanski So Bella Vista 11:26.75 6:09
34 Rudy Saenz So Jesuit 11:33.57 6:13
35 Sean Corbilla So Sheldon 11:35.23 6:14
36 Zach Bonner So Davis High 11:37.91 6:15 1/1 1/1 12/19 Great Job! (SBP)
37 Patrick Light So Elk Grove 11:38.76 6:16
38 Adam Matthews So Bella Vista 11:41.14 6:17
39 Lamar Barnett So Nevada Union 11:43.84 6:18
40 Colin Mickle So Jesuit 11:45.52 6:19
41 Chris Hoseit So Jesuit 11:46.79 6:20
42 Chris Gardner So Sierra 11:47.5 6:20
43 Marco Munoz Fr Franklin (S) 11:49.68 6:22
44 Ryan Guilliford So Los Banos 11:51.73 6:23
45 Neil Williams So Fairfield 11:52.8 6:23
46 Anthony Fagundes Fr Bella Vista 11:53.29 6:23
47 Tim Woldyseus So Fairfield 11:53.91 6:24
48 Jeffery Glick Fr Los Banos 11:54.46 6:24
49 Joshua Olmstead Fr Elk Grove 11:55.14 6:24
50 Kevin Bright So Benicia 11:58.24 6:26
51 Palmer Thiele Fr Sierra 12:02.33 6:28
52 Tyler Thiele Fr Sierra 12:02.65 6:29
53 David Hernandez So Franklin (S) 12:09.06 6:32
54 Dj Mendoza So Sierra 12:11.25 6:33
55 Nick Meyer So Sheldon 12:11.61 6:33
56 Erick Sandoval Fr Franklin (S) 12:12.06 6:34
57 Dennis Sadang So Sheldon 12:21.63 6:39
58 Chris Buck So Franklin (EG) 12:24.12 6:40
59 Ross Brennan So Nevada Union 12:25.65 6:41
60 Topher Faddling So Rio Americano 12:28.23 6:42
61 Windsor Chan So Sheldon 12:28.51 6:42
62 Chris Brohard Fr Merrill West 12:34.38 6:46
63 Tim Sisneros So Bella Vista 12:42.9 6:50
64 Leonal Vasquel Fr Franklin (S) 12:47.44 6:53
65 Jaime Mellado Fr Franklin (S) 12:49.04 6:53
66 Jonathan Eden So Roseville 12:53.39 6:56
67 Jeremy Chuidian So Franklin (EG) 12:59.38 6:59
68 Tri Tran So Florin 13:03.96 7:01
69 Kyle Summers So Rio Americano 13:05.59 7:02
70 Kevin Pinkerton Fr Elk Grove 13:06.1 7:03
71 Brandon Hurst So Galt 13:13.02 7:06
72 Alex Chasc So Franklin (EG) 13:15.17 7:08
73 Leonardo Reyes Fr Franklin (S) 13:18.56 7:09
74 Keaton Burford So Sheldon 13:20.29 7:10
75 Alex Greene So Sheldon 13:22.8 7:12
76 Dan Garrett So Galt 13:25.77 7:13
77 Chase Jachens So Ponderosa 13:28.21 7:15
78 James Gibson So McClatchy 13:37.16 7:19
79 Mark Herrera So Elk Grove 13:40.1 7:21
80 David Caudle So Sheldon 13:45.67 7:24
81 Gary Potter So Nevada Union 13:52.02 7:27
82 Jose Guzman Fr Franklin (S) 14:02.17 7:33
83 Lucas Habte So Bella Vista 14:04.36 7:34
84 Michael Medlicott So Elk Grove 14:21.21 7:43
85 Zachary Brown So Ponderosa 14:22.19 7:44
86 Abram Stein-freer So Bella Vista 14:31.52 7:49
87 Brandon Craig So Benicia 14:34.24 7:50
88 Fernando Ayala So Bella Vista 14:52.43 8:00
89 Michael Callender So Galt 15:36.04 8:23
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Alex Nelson Sr Jesuit 14:21.76 5:26
2 Matthew Borrilez Sr Sheldon 14:35.21 5:32
3 Kevin Sandretto Jr Sheldon 14:38.89 5:33
4 Jimmy Stalder Jr Jesuit 14:52.36 5:38
5 Matt Swazas Sr Jesuit 14:53.59 5:38
6 Zach Stephens So Chico 15:13.16 5:46
7 Nathan Cohen Jr Jesuit 15:13.69 5:46
8 Daniel O'brien Jr Jesuit 15:14.7 5:46
9 Gabe Flores Jr Jesuit 15:18.66 5:48
10 Kole Shey Fr Chico 15:21.65 5:49
11 Avery Spencer So Chico 15:24.99 5:50
12 Chris Fleming Sr Jesuit 15:31.17 5:53
13 Irvin Anfoso Fr Chico 15:32.49 5:53
14 David Copsey Jr Elk Grove 15:36.24 5:55
15 Anthony Cassaveccia Sr Oak Ridge 15:36.78 5:55
16 Jorge Morfin Jr Los Banos 15:42.57 5:57
17 James Gross Jr Elk Grove 15:44 5:58
18 Richard Shelby Jr Jesuit 15:45.49 5:58
19 Jack Waite Sr Sheldon 15:57.03 6:03
20 Kyle Beard Sr Sheldon 15:59.2 6:03
21 Eric Lawson Jr Sheldon 16:02 6:04
22 Ethan Champion-fritz So Jesuit 16:03.28 6:05
23 Chris Louie Sr Jesuit 16:04.2 6:05
24 Tom Whittington So Chico 16:06.51 6:06
25 Michael Pecha So Jesuit 16:07.37 6:06
26 Marco Lucich So Jesuit 16:08.15 6:07
27 Lucas Kolding So Jesuit 16:17.98 6:10
28 Evan Ide So Chico 16:19.47 6:11
29 Taylor Hill Fr Chico 16:19.85 6:11
30 Matt Sloggy Fr Chico 16:31.37 6:16
31 Soloman Irving Sr Sheldon 16:35.73 6:17
32 Nick Herrera Jr Elk Grove 16:37.42 6:18
33 David Patron So Jesuit 16:39.47 6:19
34 Mark Murphy Sr Montgomery 16:40.69 6:19
35 Josh Van Eyken Jr Davis High 16:42.81 6:20 1/2 1/2 8/9 Great Job! (SBP)
36 Alex Mcintosh Jr Jesuit 16:44.48 6:20
37 Brendan Wepplo So Jesuit 16:44.75 6:21
38 Brian Henderson So Jesuit 16:56.26 6:25
39 Michael Yamagata Jr Elk Grove 16:59.03 6:26
40 Iaian Blamey Sr Jesuit 17:04.74 6:28
41 Robert Burky Sr Jesuit 17:19.94 6:34
42 Michael Estopinal So Jesuit 17:26.51 6:36
43 Kyle Fritz So Montgomery 17:32 6:38
44 Dwight Thompson Fr Chico 17:34.59 6:39
45 Anthony Kesich Sr Jesuit 17:35.33 6:40
46 Grant Goodkind Sr Jesuit 17:36.43 6:40
47 Andrew Fowler Sr Bella Vista 17:54.75 6:47
48 Danny Thorpe So Chico 18:41.13 7:05
49 Zander Fung So Montgomery 18:49.98 7:08
50 Jim Longnecker Fr Chico 18:50.86 7:08
51 Josh Bernal So Chico 19:35.54 7:25
52 Anthony Bagley Fr Jesuit 19:36.44 7:26
53 Sean Biggs Sr Jesuit 19:43.85 7:28
54 Scott Coomes Sr Jesuit 20:27.75 7:45
55 Charles Lamb Fr Jesuit 20:41.75 7:50
56 Ty Motekaitis Jr Davis High 20:47.68 7:53 2/2 2/2 6/6 Great Job! (SBP)
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.