Davis High Results from the Sac Joaquin Section Finals at Sierra College on 11/15/03

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Beesley-cam, Kaitlyn F/S 13:58 6:59 2 18/80 2/6 2/6 6/14 Great Job! (SBP)
Bimson, Laura Jr JV 26:12 8:44 3 40/47 7/7 14/14 1/2 Great Job! (SBP)
Brandt, Greta Fr F/S 14:25 7:13 2 36/80 5/6 5/6 2/10 Great Job! (SBP)
Chan, Sarah Fr F/S 14:13 7:07 2 28/80 4/6 4/6 2/10 Great Job! (SBP)
Chordas, Palina Fr F/S 14:06 7:03 2 24/80 3/6 3/6 3/11 Great Job! (SBP)
Cosca, Rachel JV 22:56 7:39 3 3/47 1/7 8/14 3/10 Great Job! (SBP)
Dibiasio, Kara Jr JV 24:05 8:02 3 15/47 3/7 10/14 2/8 Great Job! (SBP)
Eberle, Amanda Jr JV 24:38 8:13 3 23/47 4/7 11/14 3/6 Great Job! (SBP)
Gadisman, Maayan JV 25:31 8:30 3 33/47 5/7 12/14 3/6 Great Job! (SBP)
Gregg, Kaitlin Jr V 20:23 6:48 3 5/63 1/7 1/14 5/15 19:34 19:34 19:34 19:34 Great Job! (SBP)
Ibrahim, Nadine Jr V 21:27 7:09 3 19/63 4/7 4/14 2/8 Great Job! (SBP)
Liou, Andrea Sr JV 25:41 8:34 3 34/47 6/7 13/14 3/5 Great Job! (SBP)
Miqueo, Veronica V 20:34 6:51 3 6/63 2/7 2/14 1/11 Great Job! (SBP)
Pettygrove, Grace So F/S 13:34 6:47 2 4/80 1/6 1/6 4/24 13:09 13:09 13:09 13:09 Great Job! (SBP)
Reilly, Chelsea Fr V 20:49 6:56 3 10/63 3/7 3/14 1/8 Great Job! (SBP)
Savage-sangwa, Kiran F/S 15:12 7:36 2 69/80 6/6 6/6 3/7 14:23 14:23 14:23 14:23 Great Job! (SBP)
Seabury, Lauren Jr V 22:21 7:27 3 33/63 7/7 7/14 1/6
Stewart, Paige Jr V 21:46 7:15 3 25/63 6/7 6/14 1/7 20:55 20:55 20:55 20:55
Wall, Megan V 21:44 7:15 3 22/63 5/7 5/14 2/8 Great Job! (SBP)
Wang, Candice Jr JV 23:58 7:59 3 13/47 2/7 9/14 4/10
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/8 104:57
1:21
3 7:00 6:48 7:15 46 7:00 100:04 100:04 100:04 Kaitlin Gregg (4), Veronica Miqueo (5), Chelsea Reilly (8), Nadine Ibrahim (13), Megan Wall (16)
JV 1st 5 3/6 121:08
2:35
3 8:05 7:39 8:30 72 7:57 108:33 108:33 108:33 Rachel Cosca (3), Candice Wang (11), Kara Dibiasio (13), Amanda Eberle (19), Maayan Gadisman (26)
F/S 1st 5 2/10 70:16
0:51
2 7:02 6:47 7:13 69 6:52 69:28 69:28 69:28 Grace Pettygrove (2), Kaitlyn Beesley-cam (10), Palina Chordas (16), Sarah Chan (19), Greta Brandt (22)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Rachel Bryan LAGUNA CREEK 18:31 6:10
2 Natasha Labeaud FOLSOM 18:39 6:13
3 Melyndee Butterfiel WOODLAND 19:58 6:39
4 Erin Lewis MODESTO 20:14 6:45
5 Kaitlin Gregg Jr Davis High 20:23 6:48 1/7 1/14 5/15 19:34 19:34 19:34 Great Job! (SBP)
6 Veronica Miqueo Davis High 20:34 6:51 2/7 2/14 1/11 Great Job! (SBP)
7 Amy Stafford FLORIN 20:35 6:52
8 Caitlin Schultheiss NEVADA UNION 20:43 6:54
9 Cassandra Quinonez FAIRFIELD 20:48 6:56
10 Chelsea Reilly Fr Davis High 20:49 6:56 3/7 3/14 1/8 Great Job! (SBP)
11 Karlyn Nieland TOKAY 20:53 6:58
12 Randi Fairweather NEVADA UNION 20:54 6:58
13 Shannon Lingo NEVADA UNION 20:59 7:00
14 Maya Bernadett NEVADA UNION 21:05 7:02
15 Mia Huth TURLOCK 21:08 7:03
16 Kristen Burrall ELK GROVE 21:12 7:04
17 Karrah Brown CERES 21:22 7:07
18 Shannon Buckley NEVADA UNION 21:26 7:09
19 Nadine Ibrahim Jr Davis High 21:27 7:09 4/7 4/14 2/8 Great Job! (SBP)
20 Sharlene Lucina LAGUNA CREEK 21:32 7:11
21 Delta Kirkland JFK 21:39 7:13
22 Megan Wall Davis High 21:44 7:15 5/7 5/14 2/8 Great Job! (SBP)
23 Sarah Lipelt LODI 21:44 7:15
24 Sekayi Khalid FAIRFIELD 21:45 7:15
25 Paige Stewart Jr Davis High 21:46 7:15 6/7 6/14 1/7 20:55 20:55 20:55
26 Tiffany Spence YUBA CITY 21:53 7:18
27 Tejinder Barayah FLORIN 21:54 7:18
28 Natalie Alvarez CERES 21:57 7:19
29 Lindsey Rogers LAGUNA CREEK 22:00 7:20
30 Julia Tyack LODI 22:01 7:20
31 Karyn Lawler FOLSOM 22:04 7:21
32 Sara Violett NEVADA UNION 22:09 7:23
33 Lauren Seabury Jr Davis High 22:21 7:27 7/7 7/14 1/6
34 Claudia Ortiz ELK GROVE 22:23 7:28
35 Megan Cimino MODESTO 22:25 7:28
36 Queriza Armendariz MODESTO 22:27 7:29
37 Sarah Hasegawa FOLSOM 22:28 7:29
38 Francesca Stonum LODI 22:34 7:31
39 Crystal Hassey FAIRFIELD 22:41 7:34
40 Rosemary Virgen MODESTO 22:45 7:35
41 Amy Parshall FOLSOM 22:54 7:38
42 Azarene Fouthini LAGUNA CREEK 22:55 7:38
43 Sara Baxter JFK 22:56 7:39
44 Sarah Lekven LAGUNA CREEK 22:59 7:40
45 Stacey Fong JFK 22:59 7:40
46 Katelyn Patterson MODESTO 23:04 7:41
47 Hilda Camilo JFK 23:07 7:42
48 Laura Imanaka MODESTO 23:07 7:42
49 Brittni Woehl LODI 23:12 7:44
50 Lucie Mckirdy NEVADA UNION 23:17 7:46
51 Ashley Mcconnell LAGUNA CREEK 23:21 7:47
52 Jenna Collins FAIRFIELD 23:28 7:49
53 Cami Stagg FOLSOM 23:31 7:50
54 Amanda Laws FAIRFIELD 23:33 7:51
55 Rachel Sansom FOLSOM 23:46 7:55
56 Bethany Shijo JFK 23:58 7:59
57 Ashley Mayhew LAGUNA CREEK 24:19 8:06
58 Samantha Willbee FOLSOM 24:24 8:08
59 Amanda Paiva LODI 24:44 8:15
60 Katlin Grant LODI 25:23 8:28
61 Amy Panyanouvong MODESTO 26:17 8:46
62 Anne Cabral FAIRFIELD 27:30 9:10
63 Erin Mcelligott LODI 28:10 9:23
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
4-1-1-1-1
Gap: 1:21
104:57
20:59
7:00
46 Kaitlin Gregg
Jr
20:23
6:48
4
Veronica Miqueo

20:34
6:51
5
Chelsea Reilly
Fr
20:49
6:56
8
Nadine Ibrahim
Jr
21:27
7:09
13
Megan Wall

21:44
7:15
16
Paige Stewart
Jr
21:46
7:15
19
Lauren Seabury
Jr
22:21
7:27
24
2 NEVADA UNION
5-2-2-2-2
Gap: 0:43
105:07
21:01
7:00
48 Caitlin Schulthe
-
20:43
6:54
6
Randi Fairweat
-
20:54
6:58
9
Shannon Lingo
-
20:59
7:00
10
Maya Bernadet
-
21:05
7:02
11
Shannon Buckley
-
21:26
7:09
12
Sara Violett
-
22:09
7:23
23
Lucie Mckirdy
-
23:17
7:46
40
3 LAGUNA CREEK
1-2-3-3-3
Gap: 4:28
107:57
21:35
7:12
101 Rachel Bryan
-
18:31
6:10
1
Sharlene Lucina
-
21:32
7:11
14
Lindsey Rogers
-
22:00
7:20
20
Azarene Fouthini
-
22:55
7:38
32
Sarah Lekven
-
22:59
7:40
34
Ashley Mcconnel
-
23:21
7:47
41
Ashley Mayhew
-
24:19
8:06
47
4 MODESTO
3-6-5-5-4
Gap: 2:50
110:55
22:11
7:24
120 Erin Lewis
-
20:14
6:45
3
Megan Cimino
-
22:25
7:28
25
Queriza Armendar
-
22:27
7:29
26
Rosemary Virgen
-
22:45
7:35
30
Katelyn Patterso
-
23:04
7:41
36
Laura Imanaka
-
23:07
7:42
38
Amy Panyanou
-
26:17
8:46
51
5 FOLSOM
2-4-4-4-5
Gap: 4:52
109:36
21:55
7:18
125 Natasha Labeaud
-
18:39
6:13
2
Karyn Lawler
-
22:04
7:21
22
Sarah Hasegawa
-
22:28
7:29
27
Amy Parshall
-
22:54
7:38
31
Cami Stagg
-
23:31
7:50
43
Rachel Sansom
-
23:46
7:55
45
Samantha Willbee
-
24:24
8:08
48
6 FAIRFIELD
6-5-5-6-6
Gap: 2:45
112:15
22:27
7:29
140 Cassandr Quinonez
-
20:48
6:56
7
Sekayi Khalid
-
21:45
7:15
18
Crystal Hassey
-
22:41
7:34
29
Jenna Collins
-
23:28
7:49
42
Amanda Laws
-
23:33
7:51
44
Anne Cabral
-
27:30
9:10
52




7 LODI
8-7-7-7-7
Gap: 3:00
114:15
22:51
7:37
154 Sarah Lipelt
-
21:44
7:15
17
Julia Tyack
-
22:01
7:20
21
Francesc Stonum
-
22:34
7:31
28
Brittni Woehl
-
23:12
7:44
39
Amanda Paiva
-
24:44
8:15
49
Katlin Grant
-
25:23
8:28
50
Erin Mcelligo
-
28:10
9:23
53
8 JFK
7-8-8-8-8
Gap: 2:19
114:39
22:56
7:39
166 Delta Kirkland
-
21:39
7:13
15
Sara Baxter
-
22:56
7:39
33
Stacey Fong
-
22:59
7:40
35
Hilda Camilo
-
23:07
7:42
37
Bethany Shijo
-
23:58
7:59
46








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Annaliza Rizo VACAVILLE 22:25 7:28
2 Zulieka Becerra JFK 22:51 7:37
3 Rachel Cosca Davis High 22:56 7:39 1/7 8/14 3/10 Great Job! (SBP)
4 Maddie Sheffield NEVADA UNION 23:03 7:41
5 Lindsay Mcauley GRANITE BAY 23:04 7:41
6 Melissa Cissney NEVADA UNION 23:08 7:43
7 Jenna Campis NEVADA UNION 23:12 7:44
8 Catherine Jaureguy TURLOCK 23:37 7:52
9 Savanna Duchala MODESTO 23:46 7:55
10 Rebecah Weathers GRANITE BAY 23:48 7:56
11 Jennifer Fong JFK 23:56 7:59
12 Danna Scovel SHELDON 23:57 7:59
13 Candice Wang Jr Davis High 23:58 7:59 2/7 9/14 4/10
14 Eileen Canfield SHELDON 23:59 8:00
15 Kara Dibiasio Jr Davis High 24:05 8:02 3/7 10/14 2/8 Great Job! (SBP)
16 Starr Wilson TOKAY 24:11 8:04
17 Heather Graviet SHELDON 24:20 8:07
18 Erin Brink TOKAY 24:24 8:08
19 Courtney Ramos SHELDON 24:25 8:08
20 Corrinne Mead NEVADA UNION 24:26 8:09
21 Tracy Clift VACAVILLE 24:28 8:09
22 Ashley Van zant VACAVILLE 24:30 8:10
23 Amanda Eberle Jr Davis High 24:38 8:13 4/7 11/14 3/6 Great Job! (SBP)
24 Molly Landis MODESTO 24:46 8:15
25 Lisa Dahl PONDEROSA 24:47 8:16
26 Jasmine Novack SHELDON 25:05 8:22
27 Caitlan Waugh TOKAY 25:05 8:22
28 Alexandra Hernandez SHELDON 25:13 8:24
29 Michaela Jarkovska VACAVILLE 25:21 8:27
30 Sabra Connelley NEVADA UNION 25:27 8:29
31 Jenny Liu GRANITE BAY 25:28 8:29
32 Veronique Nolf NEVADA UNION 25:31 8:30
33 Maayan Gadisman Davis High 25:31 8:30 5/7 12/14 3/6 Great Job! (SBP)
34 Andrea Liou Sr Davis High 25:41 8:34 6/7 13/14 3/5 Great Job! (SBP)
35 Alyssa Alvarado VACAVILLE 25:42 8:34
36 Megan Fox GRANITE BAY 25:44 8:35
37 Melissa Wedemeyer TURLOCK 25:49 8:36
38 Beth Weissbart PONDEROSA 25:55 8:38
39 Molly Kinnier TURLOCK 26:08 8:43
40 Laura Bimson Jr Davis High 26:12 8:44 7/7 14/14 1/2 Great Job! (SBP)
41 Sophie Vazquez VACAVILLE 26:13 8:44
42 Tahira Singh SHELDON 26:20 8:47
43 Emily Han JFK 26:45 8:55
44 Maeley Roberts JFK 26:58 8:59
45 Ellyse Gillogley JFK 27:56 9:19
46 Stacy Nease GRANITE BAY 28:05 9:22
47 Lynn Hatamiya JFK 29:04 9:41
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 NEVADA UNION
4-1-1-1-1
Gap: 2:24
119:16
23:51
7:57
56 Maddie Sheffiel
-
23:03
7:41
4
Melissa Cissney
-
23:08
7:43
6
Jenna Campis
-
23:12
7:44
7
Corrinne Mead
-
24:26
8:09
16
Sabra Connelle
-
25:27
8:29
23
Veroniqu Nolf
-
25:31
8:30
25




2 SHELDON
6-6-3-3-2
Gap: 1:08
121:46
24:21
8:07
71 Danna Scovel
-
23:57
7:59
10
Eileen Canfield
-
23:59
8:00
12
Heather Graviet
-
24:20
8:07
14
Courtney Ramos
-
24:25
8:08
15
Jasmine Novack
-
25:05
8:22
20
Alexandr Hernande
-
25:13
8:24
21
Tahira Singh
-
26:20
8:47
32
3 Davis High
3-4-2-2-3
Gap: 2:35
121:08
24:14
8:05
72 Rachel Cosca

22:56
7:39
3
Candice Wang
Jr
23:58
7:59
11
Kara Dibiasio
Jr
24:05
8:02
13
Amanda Eberle
Jr
24:38
8:13
19
Maayan Gadisman

25:31
8:30
26
Andrea Liou
Sr
25:41
8:34
27
Laura Bimson
Jr
26:12
8:44
30
4 VACAVILLE
1-5-3-4-4
Gap: 3:17
122:26
24:29
8:10
86 Annaliza Rizo
-
22:25
7:28
1
Tracy Clift
-
24:28
8:09
17
Ashley Van zant
-
24:30
8:10
18
Michaela Jarkovsk
-
25:21
8:27
22
Alyssa Alvarado
-
25:42
8:34
28
Sophie Vazquez
-
26:13
8:44
31




5 GRANITE BAY
5-3-5-5-5
Gap: 5:01
126:09
25:14
8:25
102 Lindsay Mcauley
-
23:04
7:41
5
Rebecah Weathers
-
23:48
7:56
8
Jenny Liu
-
25:28
8:29
24
Megan Fox
-
25:44
8:35
29
Stacy Nease
-
28:05
9:22
36








6 JFK
2-2-6-6-6
Gap: 5:05
128:26
25:41
8:34
113 Zulieka Becerra
-
22:51
7:37
2
Jennifer Fong
-
23:56
7:59
9
Emily Han
-
26:45
8:55
33
Maeley Roberts
-
26:58
8:59
34
Ellyse Gillogle
-
27:56
9:19
35
Lynn Hatamiya
-
29:04
9:41
37




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Lea Wallace VINTAGE 12:59 6:30
2 Miranda Ewing SHELDON 13:00 6:30
3 Jenn Whitmill NAPA 13:12 6:36
4 Grace Pettygrove So Davis High 13:34 6:47 1/6 1/6 4/24 13:09 13:09 13:09 Great Job! (SBP)
5 Erica Bergkamp YUBA CITY 13:36 6:48
6 Shelly Pugh SHELDON 13:38 6:49
7 Kristen Marcum GRANITE BAY 13:41 6:51
8 Yesenia Esquivez LOS BANOS 13:42 6:51
9 Jessie Sower GRANITE BAY 13:47 6:54
10 Ashley Rose LINCOLN-S 13:49 6:55
11 Nicole Posey LOS BANOS 13:50 6:55
12 Antonia Stravrianou MODESTO 13:52 6:56
13 Erica Cuellar MODESTO 13:55 6:58
14 Yvette Castillo BEYER 13:55 6:58
15 Ellie Dickson OAK RIDGE 13:55 6:58
16 Ashley Silva OAK RIDGE 13:56 6:58
17 Hannah Schoenhardt CASA ROBLE 13:57 6:59
18 Kaitlyn Beesley-cam Davis High 13:58 6:59 2/6 2/6 6/14 Great Job! (SBP)
19 Hannah Peters MODESTO 13:58 6:59
20 Jasmine Daikai SHELDON 14:01 7:01
21 Yuliya Derebenskiy SHELDON 14:02 7:01
22 Rosemary Nightingal SHELDON 14:03 7:02
23 Peggy Plutchak CASA ROBLE 14:04 7:02
24 Palina Chordas Fr Davis High 14:06 7:03 3/6 3/6 3/11 Great Job! (SBP)
25 Lauren Hoffman BELLA VISTA 14:07 7:04
26 Desirae Gonzalez LODI 14:09 7:05
27 Liberty Herring NEVADA UNION 14:10 7:05
28 Sarah Chan Fr Davis High 14:13 7:07 4/6 4/6 2/10 Great Job! (SBP)
29 Heather Jones CERES 14:15 7:08
30 Kaitlen Wise GALT 14:16 7:08
31 Brittany Kasik CASA ROBLE 14:17 7:09
32 Elizabeth Hess ELK GROVE 14:19 7:09
33 Alvarez Nichole CERES 14:21 7:11
34 Genevieve Clarke BELLA VISTA 14:22 7:11
35 Veronica Luna MERCED 14:23 7:12
36 Greta Brandt Fr Davis High 14:25 7:13 5/6 5/6 2/10 Great Job! (SBP)
37 Danielle Harsch FOLSOM 14:27 7:14
38 Christina Brown MCCLATCHY 14:27 7:14
39 Tarra Mccurdy SHELDON 14:28 7:14
40 Lyndsi Riley CASA ROBLE 14:29 7:15
41 Caitlyn Randrup LINCOLN-S 14:31 7:16
42 Sierra Wilkey CASA ROBLE 14:34 7:17
43 Tracie Morales LINCOLN-S 14:37 7:19
44 Heidi Saucedo LOS BANOS 14:38 7:19
45 Heidi Paulsen WOODCREEK 14:39 7:20
46 Jamie Ringler JOHANSEN 14:41 7:21
47 Carrisa Harding OAK RIDGE 14:45 7:23
48 Kira Ellis ROCKLIN 14:47 7:24
49 Kate Bruning ROCKLIN 14:47 7:24
50 Carissa Terry BELLA VISTA 14:48 7:24
51 Kim Gibbs ROCKLIN 14:48 7:24
52 Anja Bubica CASA ROBLE 14:49 7:25
53 Rachel Johnson MODESTO 14:50 7:25
54 Meagan Bailey BELLA VISTA 14:51 7:26
55 Megan Bayley WOODCREEK 14:54 7:27
56 Natalie Croucket BELLA VISTA 14:56 7:28
57 Mona Handa WOODCREEK 14:58 7:29
58 Emily Finnegan SHELDON 14:59 7:30
59 Elena Rivera MODESTO 14:59 7:30
60 Stephanie Howard GALT 15:00 7:30
61 Lydia Done WOODCREEK 15:01 7:31
62 Khadija Alvi WOODCREEK 15:02 7:31
63 Jenna Meath LODI 15:04 7:32
64 Jena Moore LODI 15:05 7:33
65 Leesa Villanueloa LODI 15:07 7:34
66 Maria Fernandez LINCOLN-S 15:07 7:34
67 Lesli Traub ROCKLIN 15:11 7:36
68 Ashley Ross ROCKLIN 15:12 7:36
69 Kiran Savage-sangwa Davis High 15:12 7:36 6/6 6/6 3/7 14:23 14:23 14:23 Great Job! (SBP)
70 Christine Kerney LODI 15:21 7:41
71 Marissa Dahlgren LINCOLN-S 15:25 7:43
72 Claudia Solano LOS BANOS 15:26 7:43
73 Smantha Crowley ROCKLIN 15:35 7:48
74 Christina Curiel LOS BANOS 15:35 7:48
75 Bonnie Dickson LINCOLN-S 15:51 7:56
76 Laura Woznick LODI 16:01 8:00
77 Lauren Baumbach LODI 16:23 8:12
78 Sara Tollefson ROCKLIN 16:30 8:15
79 Tiffany Giboney CASA ROBLE 16:45 8:23
80 Lindsay Morita MODESTO 17:06 8:33
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 SHELDON
1-1-1-1-1
Gap: 1:03
68:44
13:45
6:52
43 Miranda Ewing
-
13:00
6:30
1
Shelly Pugh
-
13:38
6:49
3
Jasmine Daikai
-
14:01
7:01
12
Yuliya Derebens
-
14:02
7:01
13
Rosemary Nighting
-
14:03
7:02
14
Tarra Mccurdy
-
14:28
7:14
23
Emily Finnegan
-
14:59
7:30
40
2 Davis High
2-3-3-2-2
Gap: 0:51
70:16
14:03
7:02
69 Grace Pettygro
So
13:34
6:47
2
Kaitlyn Beesley-

13:58
6:59
10
Palina Chordas
Fr
14:06
7:03
16
Sarah Chan
Fr
14:13
7:07
19
Greta Brandt
Fr
14:25
7:13
22
Kiran Savage-s

15:12
7:36
50




3 CASA ROBLE
6-5-5-4-3
Gap: 0:37
71:21
14:16
7:08
94 Hannah Schoenha
-
13:57
6:59
9
Peggy Plutchak
-
14:04
7:02
15
Brittany Kasik
-
14:17
7:09
20
Lyndsi Riley
-
14:29
7:15
24
Sierra Wilkey
-
14:34
7:17
26
Anja Bubica
-
14:49
7:25
34
Tiffany Giboney
-
16:45
8:23
60
4 MODESTO
5-4-2-3-4
Gap: 1:07
71:34
14:19
7:09
102 Antonia Stravria
-
13:52
6:56
7
Erica Cuellar
-
13:55
6:58
8
Hannah Peters
-
13:58
6:59
11
Rachel Johnson
-
14:50
7:25
35
Elena Rivera
-
14:59
7:30
41
Lindsay Morita
-
17:06
8:33
61




5 BELLA VISTA
7-7-7-7-5
Gap: 0:49
73:04
14:37
7:18
144 Lauren Hoffman
-
14:07
7:04
17
Geneviev Clarke
-
14:22
7:11
21
Carissa Terry
-
14:48
7:24
32
Meagan Bailey
-
14:51
7:26
36
Natalie Croucket
-
14:56
7:28
38








6 LOS BANOS
3-2-4-5-6
Gap: 1:53
73:11
14:38
7:19
146 Yesenia Esquivez
-
13:42
6:51
4
Nicole Posey
-
13:50
6:55
6
Heidi Saucedo
-
14:38
7:19
28
Claudia Solano
-
15:26
7:43
53
Christin Curiel
-
15:35
7:48
55








7 LINCOLN-S
4-6-6-6-7
Gap: 1:36
73:29
14:42
7:21
156 Ashley Rose
-
13:49
6:55
5
Caitlyn Randrup
-
14:31
7:16
25
Tracie Morales
-
14:37
7:19
27
Maria Fernande
-
15:07
7:34
47
Marissa Dahlgren
-
15:25
7:43
52
Bonnie Dickson
-
15:51
7:56
56




8 WOODCREEK
9-10-9-9-8
Gap: 0:23
74:34
14:55
7:27
190 Heidi Paulsen
-
14:39
7:20
29
Megan Bayley
-
14:54
7:27
37
Mona Handa
-
14:58
7:29
39
Lydia Done
-
15:01
7:31
42
Khadija Alvi
-
15:02
7:31
43








9 ROCKLIN
10-8-8-8-9
Gap: 0:25
74:45
14:57
7:29
191 Kira Ellis
-
14:47
7:24
30
Kate Bruning
-
14:47
7:24
31
Kim Gibbs
-
14:48
7:24
33
Lesli Traub
-
15:11
7:36
48
Ashley Ross
-
15:12
7:36
49
Smantha Crowley
-
15:35
7:48
54
Sara Tollefso
-
16:30
8:15
59
10 LODI
8-9-10-10-10
Gap: 1:12
74:46
14:57
7:29
204 Desirae Gonzalez
-
14:09
7:05
18
Jenna Meath
-
15:04
7:32
44
Jena Moore
-
15:05
7:33
45
Leesa Villanue
-
15:07
7:34
46
Christin Kerney
-
15:21
7:41
51
Laura Woznick
-
16:01
8:00
57
Lauren Baumbach
-
16:23
8:12
58
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

11 races + combined.


All Boys Races

12 races + combined.