Davis High Results from the Sac Joaquin Section Finals at Sierra College on 11/16/02

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Abel, Jonas JV 19:00 6:20 3 20/49 2/7 8/13 5/9 Great Job! (SBP)
Bakay, Brady Sr JV 20:12 6:44 3 40/49 6/7 12/13 3/6
Buchanan, Steve Jr JV 18:57 6:19 3 17/49 1/7 7/13 7/11 Great Job! (SBP)
Day, Gary Fr Fr 13:45 6:53 2 40/42 6/7 6/7 4/4 17:00
(3:15,19.1)
Great Job! (SBP, DPR)
Ewing, Gareth JV 19:18 6:26 3 28/49 4/7 10/13 3/6 Great Job! (SBP)
Feliz, Vince JV 19:43 6:34 3 35/49 5/7 11/13 3/6 Great Job! (SBP)
Gross, Taylor V 17:25 5:48 3 27/70 4/6 4/13 4/9 Great Job! (SBP)
Halliday, Scott Fr Fr 11:06 5:33 2 6/42 1/7 1/7 6/12 11:50
(0:44,6.2)
Great Job! (DPR)
Herdt, Brennan Sr JV 20:32 6:51 3 42/49 7/7 13/13 3/4
Martin, Ricky Jr V 17:40 5:53 3 35/70 5/6 5/13 3/9 18:22
(0:42,3.8)
18:22
(0:42,3.8)
18:22
(0:42,3.8)
18:22
(0:42,3.8)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP, DPR)
Meierhenry, Jason Fr Fr 12:08 6:04 2 26/42 3/7 3/7 5/6 14:04
(1:56,13.7)
Great Job! (DPR)
Michaels, Chris Sr V 16:59 5:40 3 14/70 2/6 2/13 5/12 17:04
(0:05,0.5)
17:04
(0:05,0.5)
17:04
(0:05,0.5)
17:04
(0:05,0.5)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP, DPR)
Moroski, Will V 17:00 5:40 3 15/70 3/6 3/13 3/9 Great Job! (SBP)
Raney, Evan Jr JV 19:11 6:24 3 24/49 3/7 9/13 4/7
Schelegle, Dustin Jr V 17:56 5:59 3 44/70 6/6 6/13 2/9 18:04
(0:08,0.7)
Great Job! (SBP, DPR, DSP)
Sieracki, Thad So V 16:23 5:28 3 7/70 1/6 1/13 5/16 17:22
(0:59,5.7)
17:22
(0:59,5.7)
17:22
(0:59,5.7)
16:17 Great Job! (LY, LR, PR)
Theg, Alex Fr Fr 12:54 6:27 2 38/42 5/7 5/7 4/4 16:11
(3:17,20.3)
Great Job! (SBP, DPR)
Thornill, Mike Fr 12:50 6:25 2 36/42 4/7 4/7 4/5 Great Job! (SBP)
Van Eyken, Josh Fr Fr 11:39 5:50 2 20/42 2/7 2/7 6/7 Great Job! (SBP)
Windall, Mike Fr 13:51 6:56 2 41/42 7/7 7/7 3/4 Great Job! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/9 85:27
1:17
3 5:42 5:28 5:53 90 5:31 85:25 85:25 82:23 Thad Sieracki (7), Chris Michaels (14), Will Moroski (15), Taylor Gross (24), Ricky Martin (30)
JV 1st 5 3/6 96:09
0:46
3 6:25 6:19 6:34 105 5:55 Steve Buchanan (14), Jonas Abel (17), Evan Raney (21), Gareth Ewing (24), Vince Feliz (29)
Fr 1st 5 4/4 60:37
1:48
2 6:04 5:33 6:27 76 5:37 Scott Halliday (2), Josh Van Eyken (11), Jason Meierhenry (15), Mike Thornill (23), Alex Theg (25)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Oscar Uribe GRACE DAVIS 15:49 5:16
2 Miguel Uribe GRACE DAVIS 15:50 5:17
3 Tom Peterson BEYER 15:59 5:20
4 Jeff Lease LINCOLN-S 16:00 5:20
5 Andy Nelson TURLOCK 16:07 5:22
6 Marty Jellin LINCOLN-S 16:11 5:24
7 Thad Sieracki So Davis High 16:23 5:28 1/6 1/13 5/16 17:22
(0:59)
17:22
(0:59)
17:22
(0:59)
Great Job! (LY, LR, PR)
8 Isaac Crawford GRACE DAVIS 16:30 5:30
9 Josh Willingham BEYER 16:42 5:34
10 Matt Freitas NEVADA UNION 16:46 5:35
11 Luke Ridens NEVADA UNION 16:47 5:36
12 Steven Middangh SHELDON 16:56 5:39
13 Trevor Robertson NEVADA UNION 16:58 5:39
14 Chris Michaels Sr Davis High 16:59 5:40 2/6 2/13 5/12 17:04
(0:05)
17:04
(0:05)
17:04
(0:05)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
15 Will Moroski Davis High 17:00 5:40 3/6 3/13 3/9 Great Job! (SBP)
16 Pedro Tejeda WOODLAND 17:02 5:41
17 Mike Mcclure NEVADA UNION 17:05 5:42
18 Paul Magaletti KENNEDY 17:08 5:43
19 James Mcgann STAGG 17:08 5:43
20 Hoa Tran GRACE DAVIS 17:09 5:43
21 Matt Silveira BEYER 17:12 5:44
22 Alex Padilla BEYER 17:19 5:46
23 Brian Dell NEVADA UNION 17:19 5:46
24 Troy Putman NEVADA UNION 17:20 5:47
25 Patrick Lane NEVADA UNION 17:20 5:47
26 Matt Sharp GRACE DAVIS 17:21 5:47
27 Taylor Gross Davis High 17:25 5:48 4/6 4/13 4/9 Great Job! (SBP)
28 James Hardiman SHELDON 17:30 5:50
29 Michael Catania LINCOLN-S 17:32 5:51
30 Brody Van Koten FAIRFIELD 17:32 5:51
31 Josh Willshon BEAR CREEK 17:34 5:51
32 David Cimini LAGUNA CREEK 17:34 5:51
33 Steven Pocoroba LINCOLN-S 17:35 5:52
34 Joe Paredes TURLOCK 17:38 5:53
35 Ricky Martin Jr Davis High 17:40 5:53 5/6 5/13 3/9 18:22
(0:42)
18:22
(0:42)
18:22
(0:42)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
36 Jacob Buhler SHELDON 17:41 5:54
37 Tim Abram TURLOCK 17:43 5:54
38 Harpreet Everest YUBA CITY 17:44 5:55
39 Jeremy Del Cid DAVIS-SR 17:47 5:56
40 Cody Lemons KENNEDY 17:52 5:57
41 Erik Carlow LINCOLN-S 17:52 5:57
42 Chris Galindo LODI 17:54 5:58
43 Matt Kiesz LODI 17:55 5:58
44 Dustin Schelegle Jr Davis High 17:56 5:59 6/6 6/13 2/9 Great Job! (SBP)
45 J.p. Gonzalez LAGUNA CREEK 17:56 5:59
46 Humberto Gonzalez LODI 17:57 5:59
47 Umran Tufail YUBA CITY 17:58 5:59
48 Jonathan Kimzey LINCOLN-S 17:58 5:59
49 Brett Kohlhordt WOODLAND 17:59 6:00
50 Nathan Robinson LINCOLN-S 18:01 6:00
51 Philip Aranies GRACE DAVIS 18:03 6:01
52 Dan Guerra BEYER 18:09 6:03
53 Brandon Mynear LODI 18:13 6:04
54 Derek Bush LAGUNA CREEK 18:15 6:05
55 Robert Rodriguez GRACE DAVIS 18:25 6:08
56 Brian Souza TURLOCK 18:25 6:08
57 Brian Mccalman LAGUNA CREEK 18:33 6:11
58 Tyler Bacon SHELDON 18:40 6:13
59 Brian Martin SHELDON 18:47 6:16
60 Jose Delgadillo SHELDON 18:50 6:17
61 Justin Petty LAGUNA CREEK 18:55 6:18
62 Albert Araiza LAGUNA CREEK 18:58 6:19
63 Spencer Rooney BEYER 19:10 6:23
64 David Garcia LODI 19:15 6:25
65 Kyle Miller BEYER 19:16 6:25
66 Roberto Cortez LODI 19:26 6:29
67 Daren Eira LAGUNA CREEK 19:38 6:33
68 Matt Brenton TURLOCK 19:47 6:36
69 Nelson Rodriguez LODI 19:53 6:38
70 Rick Mcginthy TURLOCK 21:22 7:07
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 GRACE DAVIS
1-1-1-1-1
Gap: 1:32
82:39
16:32
5:31
51 Oscar Uribe
-
15:49
5:16
1
Miguel Uribe
-
15:50
5:17
2
Isaac Crawford
-
16:30
5:30
8
Hoa Tran
-
17:09
5:43
17
Matt Sharp
-
17:21
5:47
23
Philip Aranies
-
18:03
6:01
41
Robert Rodriguez
-
18:25
6:08
45
2 NEVADA UNION
6-4-3-3-2
Gap: 0:33
84:55
16:59
5:40
70 Matt Freitas
-
16:46
5:35
10
Luke Ridens
-
16:47
5:36
11
Trevor Robertson
-
16:58
5:39
13
Mike Mcclure
-
17:05
5:42
16
Brian Dell
-
17:19
5:46
20
Troy Putman
-
17:20
5:47
21
Patrick Lane
-
17:20
5:47
22
3 Davis High
5-4-4-4-3
Gap: 1:17
85:27
17:05
5:42
90 Thad Sieracki
So
16:23
5:28
7
Chris Michaels
Sr
16:59
5:40
14
Will Moroski

17:00
5:40
15
Taylor Gross

17:25
5:48
24
Ricky Martin
Jr
17:40
5:53
30
Dustin Schelegle
Jr
17:56
5:59
36




4 BEYER
2-3-2-2-4
Gap: 2:10
85:21
17:04
5:41
91 Tom Peterson
-
15:59
5:20
3
Josh Willingham
-
16:42
5:34
9
Matt Silveira
-
17:12
5:44
18
Alex Padilla
-
17:19
5:46
19
Dan Guerra
-
18:09
6:03
42
Spencer Rooney
-
19:10
6:23
53
Kyle Miller
-
19:16
6:25
55
5 LINCOLN-S
3-2-4-5-5
Gap: 1:52
85:10
17:02
5:41
97 Jeff Lease
-
16:00
5:20
4
Marty Jellin
-
16:11
5:24
6
Michael Catania
-
17:32
5:51
26
Steven Pocoroba
-
17:35
5:52
28
Erik Carlow
-
17:52
5:57
33
Jonathan Kimzey
-
17:58
5:59
39
Nathan Robinson
-
18:01
6:00
40
6 SHELDON
7-7-7-7-6
Gap: 1:51
89:34
17:55
5:58
165 Steven Middangh
-
16:56
5:39
12
James Hardiman
-
17:30
5:50
25
Jacob Buhler
-
17:41
5:54
31
Tyler Bacon
-
18:40
6:13
48
Brian Martin
-
18:47
6:16
49
Jose Delgadillo
-
18:50
6:17
50




7 TURLOCK
4-6-6-6-7
Gap: 3:40
89:40
17:56
5:59
170 Andy Nelson
-
16:07
5:22
5
Joe Paredes
-
17:38
5:53
29
Tim Abram
-
17:43
5:54
32
Brian Souza
-
18:25
6:08
46
Matt Brenton
-
19:47
6:36
58
Rick Mcginthy
-
21:22
7:07
60




8 LODI
9-9-8-8-8
Gap: 1:21
91:14
18:15
6:05
204 Chris Galindo
-
17:54
5:58
34
Matt Kiesz
-
17:55
5:58
35
Humberto Gonzalez
-
17:57
5:59
38
Brandon Mynear
-
18:13
6:04
43
David Garcia
-
19:15
6:25
54
Roberto Cortez
-
19:26
6:29
56
Nelson Rodriguez
-
19:53
6:38
59
9 LAGUNA CREEK
8-8-9-9-9
Gap: 1:21
91:13
18:15
6:05
206 David Cimini
-
17:34
5:51
27
J.p. Gonzalez
-
17:56
5:59
37
Derek Bush
-
18:15
6:05
44
Brian Mccalman
-
18:33
6:11
47
Justin Petty
-
18:55
6:18
51
Albert Araiza
-
18:58
6:19
52
Daren Eira
-
19:38
6:33
57
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 German Flores JESUIT 17:03 5:41
2 Peter Komorniczak JESUIT 17:18 5:46
3 Jonathan Wang JESUIT 17:41 5:54
4 Davin Mathis NEVADA UNION 18:07 6:02
5 Nick Zalom JESUIT 18:11 6:04
6 Tyler Freeman NEVADA UNION 18:19 6:06
7 Gary Nilmeyer LINCOLN-S 18:25 6:08
8 Kameron Allen LINCOLN-S 18:27 6:09
9 Marlon Olegario JESUIT 18:29 6:10
10 David Zevely LINCOLN-S 18:34 6:11
11 Brian Albers GRANITE BAY 18:34 6:11
12 Justin Lira SHELDON 18:35 6:12
13 Robert Rishwain LINCOLN-S 18:36 6:12
14 Chris Bates JESUIT 18:37 6:12
15 Stu Ratcliff GRANITE BAY 18:52 6:17
16 Chris Holleran VACAVILLE 18:54 6:18
17 Steve Buchanan Jr Davis High 18:57 6:19 1/7 7/13 7/11 Great Job! (SBP)
18 Christian Cummings MODESTO 18:59 6:20
19 Lars Gaal LINCOLN-S 19:00 6:20
20 Jonas Abel Davis High 19:00 6:20 2/7 8/13 5/9 Great Job! (SBP)
21 Justin Nickerson MODESTO 19:01 6:20
22 Jimmy Defazio JESUIT 19:05 6:22
23 Albert Santillano MODESTO 19:09 6:23
24 Evan Raney Jr Davis High 19:11 6:24 3/7 9/13 4/7
25 Michael Orrison LINCOLN-S 19:12 6:24
26 Lance Walkington LINCOLN-S 19:13 6:24
27 Adam Henkrick LODI 19:14 6:25
28 Gareth Ewing Davis High 19:18 6:26 4/7 10/13 3/6 Great Job! (SBP)
29 Lovindes Pnag MODESTO 19:21 6:27
30 Scott Burrell VACAVILLE 19:26 6:29
31 Tom Durehew FAIRFIELD 19:29 6:30
32 Tyler Phelps SHELDON 19:30 6:30
33 Philip Ramos SHELDON 19:32 6:31
34 Lee Martinez GRANITE BAY 19:40 6:33
35 Vince Feliz Davis High 19:43 6:34 5/7 11/13 3/6 Great Job! (SBP)
36 Hugh Williams TURLOCK 19:46 6:35
37 Damon Brewer GRANITE BAY 19:47 6:36
38 Eric Knapp TURLOCK 19:55 6:38
39 Jason Frisch TURLOCK 20:09 6:43
40 Brady Bakay Sr Davis High 20:12 6:44 6/7 12/13 3/6
41 Glen Rice MODESTO 20:16 6:45
42 Brennan Herdt Sr Davis High 20:32 6:51 7/7 13/13 3/4
43 Aaron Scovel SHELDON 20:33 6:51
44 Aaron Alonzo GRANITE BAY 20:48 6:56
45 Pat Hemlens GRANITE BAY 21:06 7:02
46 David Hernandez MODESTO 21:15 7:05
47 Jason Brendle SHELDON 21:36 7:12
48 Nick Murray SHELDON 22:12 7:24
49 Tor Langehaug GRANITE BAY 22:49 7:36
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 JESUIT
1-1-1-1-1
Gap: 1:26
88:42
17:44
5:55
17 German Flores
-
17:03
5:41
1
Peter Komorniczak
-
17:18
5:46
2
Jonathan Wang
-
17:41
5:54
3
Nick Zalom
-
18:11
6:04
4
Marlon Olegario
-
18:29
6:10
7
Chris Bates
-
18:37
6:12
12
Jimmy Defazio
-
19:05
6:22
19
2 LINCOLN-S
2-2-2-2-2
Gap: 0:35
93:02
18:36
6:12
46 Gary Nilmeyer
-
18:25
6:08
5
Kameron Allen
-
18:27
6:09
6
David Zevely
-
18:34
6:11
8
Robert Rishwain
-
18:36
6:12
11
Lars Gaal
-
19:00
6:20
16
Michael Orrison
-
19:12
6:24
22
Lance Walkington
-
19:13
6:24
23
3 Davis High
5-4-4-3-3
Gap: 0:46
96:09
19:14
6:25
105 Steve Buchanan
Jr
18:57
6:19
14
Jonas Abel

19:00
6:20
17
Evan Raney
Jr
19:11
6:24
21
Gareth Ewing

19:18
6:26
24
Vince Feliz

19:43
6:34
29
Brady Bakay
Sr
20:12
6:44
31
Brennan Herdt
Sr
20:32
6:51
33
4 MODESTO
6-5-5-4-4
Gap: 1:17
96:46
19:21
6:27
110 Christian Cummings
-
18:59
6:20
15
Justin Nickerson
-
19:01
6:20
18
Albert Santillano
-
19:09
6:23
20
Lovindes Pnag
-
19:21
6:27
25
Glen Rice
-
20:16
6:45
32
David Hernandez
-
21:15
7:05
37




5 GRANITE BAY
3-3-3-5-5
Gap: 2:14
97:41
19:32
6:31
115 Brian Albers
-
18:34
6:11
9
Stu Ratcliff
-
18:52
6:17
13
Lee Martinez
-
19:40
6:33
28
Damon Brewer
-
19:47
6:36
30
Aaron Alonzo
-
20:48
6:56
35
Pat Hemlens
-
21:06
7:02
36
Tor Langehaug
-
22:49
7:36
40
6 SHELDON
4-6-6-6-6
Gap: 3:01
99:46
19:57
6:39
135 Justin Lira
-
18:35
6:12
10
Tyler Phelps
-
19:30
6:30
26
Philip Ramos
-
19:32
6:31
27
Aaron Scovel
-
20:33
6:51
34
Jason Brendle
-
21:36
7:12
38
Nick Murray
-
22:12
7:24
39




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Cristian Morinico HIRAM JOHNSON 10:37 5:19
2 Kurtis Foster MCCLATCHY 10:42 5:21
3 Jon Shaake NEVADA UNION 10:49 5:25
4 Jake Wittman SHELDON 11:03 5:32
5 Patrick Williams LAGUNA CREEK 11:05 5:33
6 Scott Halliday Fr Davis High 11:06 5:33 1/7 1/7 6/12
7 John Beattie CERES 11:06 5:33
8 Swanson Bobby SHELDON 11:10 5:35
9 Kevin Sandretto SHELDON 11:13 5:37
10 Cameron Kirby LAGUNA CREEK 11:15 5:38
11 Dominic Malfatto SHELDON 11:16 5:38
12 Alex Ojeda BEAR CREEK 11:17 5:39
13 Andrew Ratliff MODESTO 11:21 5:41
14 Ryan Carter LINCOLN-S 11:24 5:42
15 Zac Bowers SHELDON 11:25 5:43
16 Spencer Gilliam FAIRFIELD 11:26 5:43
17 Daniel Killen MODESTO 11:26 5:43
18 Stephen Weiner LINCOLN-S 11:34 5:47
19 Mike Mead MCCLATCHY 11:36 5:48
20 Josh Van Eyken Fr Davis High 11:39 5:50 2/7 2/7 6/7 Great Job! (SBP)
21 Steven Behrens LAGUNA CREEK 11:43 5:52
22 Fu Yang MODESTO 11:53 5:57
23 Nick Gardner CERES 11:59 6:00
24 Brian Nilsen LINCOLN-S 12:00 6:00
25 Eric Lawson SHELDON 12:02 6:01
26 Jason Meierhenry Fr Davis High 12:08 6:04 3/7 3/7 5/6
27 Marc O'brien MODESTO 12:10 6:05
28 Matt Fitzgerald SHELDON 12:14 6:07
29 Ferris Say MODESTO 12:16 6:08
30 Matt Lemons KENNEDY 12:21 6:11
31 Daryl Coldren MCCLATCHY 12:30 6:15
32 Justin Jellin LINCOLN-S 12:31 6:16
33 Shaun Callahan LINCOLN-S 12:37 6:19
34 Matt Imanaka MODESTO 12:41 6:21
35 Will Gordon LINCOLN-S 12:45 6:23
36 Mike Thornill Davis High 12:50 6:25 4/7 4/7 4/5 Great Job! (SBP)
37 Rob Johnson MODESTO 12:53 6:27
38 Alex Theg Fr Davis High 12:54 6:27 5/7 5/7 4/4 Great Job! (SBP)
39 Shan Woodridge MCCLATCHY 13:40 6:50
40 Gary Day Fr Davis High 13:45 6:53 6/7 6/7 4/4 Great Job! (SBP)
41 Mike Windall Davis High 13:51 6:56 7/7 7/7 3/4 Great Job! (SBP)
42 Sophan Chem LINCOLN-S 13:58 6:59
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 SHELDON
1-1-1-1-1
Gap: 0:22
56:07
11:13
5:37
21 Jake Wittman
-
11:03
5:32
1
Swanson Bobby
-
11:10
5:35
3
Kevin Sandretto
-
11:13
5:37
4
Dominic Malfatto
-
11:16
5:38
5
Zac Bowers
-
11:25
5:43
8
Eric Lawson
-
12:02
6:01
14
Matt Fitzgerald
-
12:14
6:07
17
2 MODESTO
3-3-2-2-2
Gap: 0:55
59:06
11:49
5:55
61 Andrew Ratliff
-
11:21
5:41
6
Daniel Killen
-
11:26
5:43
9
Fu Yang
-
11:53
5:57
12
Marc O'brien
-
12:10
6:05
16
Ferris Say
-
12:16
6:08
18
Matt Imanaka
-
12:41
6:21
21
Rob Johnson
-
12:53
6:27
24
3 LINCOLN-S
4-4-4-3-3
Gap: 1:13
60:06
12:01
6:01
69 Ryan Carter
-
11:24
5:42
7
Stephen Weiner
-
11:34
5:47
10
Brian Nilsen
-
12:00
6:00
13
Justin Jellin
-
12:31
6:16
19
Shaun Callahan
-
12:37
6:19
20
Will Gordon
-
12:45
6:23
22
Sophan Chem
-
13:58
6:59
28
4 Davis High
2-2-3-4-4
Gap: 1:48
60:37
12:07
6:04
76 Scott Halliday
Fr
11:06
5:33
2
Josh Van Eyken
Fr
11:39
5:50
11
Jason Meierhenry
Fr
12:08
6:04
15
Mike Thornill

12:50
6:25
23
Alex Theg
Fr
12:54
6:27
25
Gary Day
Fr
13:45
6:53
26
Mike Windall

13:51
6:56
27
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

15 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 2 mi
All at 3 mi
All at 2 mi
Fr D1 Cristian Morinico, , 10:37, HIRAM JOHNSON SHELDON, 56:07, 21
Fr D2 Sam Doshier, , 10:43, NAPA JESUIT, 55:44, 15
Fr D3 Garret Enfausto, , 10:52, OAKMONT EL DORADO, 57:28, 26
Fr D4 Matt Smolich, , 11:45, CBS BRET HARTE, 65:36, 15
JV D12 German Flores, , 17:03, JESUIT JESUIT, 88:42, 17
JV D345 Art Cabrera, , 18:31, RIVERBANK RIVERBANK, 96:35, 21
So D1 Jake Matthews, , 10:15, FOLSOM FOLSOM, 53:48, 32
So D2 Greg Imamura, , 10:18, BELLA VISTA JESUIT, 54:05, 27
So D3 Nathaniel Cook, , 10:38, PONDEROSA ROSEVILLE, 57:20, 17
So D4 Steve Coleman, , 10:56, RODRIGUEZ RIPON, 60:55, 22
V D1 Oscar Uribe, , 15:49, GRACE DAVIS GRACE DAVIS, 82:39, 51
V D2 Austin Ramos, , 15:45, JESUIT JESUIT, 80:32, 29
V D3 Jasper Peach, , 15:56, PLACER OAKMONT, 83:44, 32
V D4 Scott Balcao, , 16:29, ST. MARYS-S RIVERBANK, 87:33, 69
V D5 Kyle Hess, , 18:23, JIM ELLIOT JIM ELLIOT, 98:16, 17

All Girls Races

9 races + combined.