Davis High Results from the Sac Joaquin Section Finals at Sierra College on 11/16/02

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Andersen, Carrie Sr JV 21:57 7:19 3 7/41 3/9 10/16 2/6 22:02
(0:05,0.4)
Great Job! (DPR)
Baker-t, Danielle JV 22:20 7:27 3 10/41 4/9 11/16 2/6 Great Job! (SBP)
Bertolani, Elizabeth So V 19:59 6:40 3 15/64 3/7 3/16 2/8 21:17
(1:18,6.1)
21:17
(1:18,6.1)
21:17
(1:18,6.1)
21:17
(1:18,6.1)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP, DPR)
Bimson-t, Deborah JV 24:36 8:12 3 28/41 7/9 14/16 1/2 Great Job! (SBP)
Buddingh-, Katherine JV 24:51 8:17 3 30/41 8/9 15/16 1/1 Great Job! (SBP)
Champagne, Ashley Sr V 20:49 6:56 3 29/64 6/7 6/16 2/8 21:29
(0:40,3.1)
Great Job! (SBP, DPR)
Coursier, Ann-sophie Sr JV 24:04 8:01 3 26/41 6/9 13/16 1/5
Dibiasio, Kara So F/S 14:07 7:04 2 30/38 4/6 4/6 4/5 15:15
(1:08,7.4)
Great Job! (DPR)
Feeney, Nora V 21:25 7:08 3 36/64 7/7 9/16 1/6 Great Job! (SBP)
Gregg, Kaitlin So V 19:34 6:31 3 10/64 1/7 1/16 7/16 20:47
(1:13,5.9)
20:47
(1:13,5.9)
20:47
(1:13,5.9)
20:03
(0:29,2.4)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP, DPR)
Gross, Sierra Sr F/S 13:55 6:58 2 24/38 3/6 3/6 4/5 15:32
(1:37,10.4)
Great Job! (DPR)
Johnson, Carmen Sr JV 20:56 6:59 3 2/41 2/9 8/16 1/7
Manukyan, Liya V 20:25 6:48 3 22/64 5/7 5/16 1/8 Great Job! (SBP)
Perez, Rachel So F/S 14:44 7:22 2 36/38 6/6 6/6 4/4 Great Job! (SBP)
Pettygrove, Grace Fr F/S 13:09 6:35 2 9/38 1/6 1/6 8/11 Great Job! (SBP)
Randel-t, Melissa JV 22:25 7:28 3 11/41 5/9 12/16 1/5 Great Job! (SBP)
Reinhart, Alicia So V 19:47 6:36 3 12/64 2/7 2/16 3/10
Reinhart, Virginia Sr V 20:19 6:46 3 19/64 4/7 4/16 2/8 21:11
(0:52,4.1)
21:11
(0:52,4.1)
20:06 20:06 Great Job! (LY, LR, SBP, DSR)
Savage-sangwa, Kiran F/S 14:23 7:12 2 33/38 5/6 5/6 4/5 Great Job! (SBP)
Stewart, Paige So JV 20:55 6:58 3 1/41 1/9 7/16 1/8
Tripp-i, Kathy JV 26:14 8:45 3 38/41 9/9 16/16 1/1 Great Job! (SBP)
Wang, Candice So F/S 13:54 6:57 2 23/38 2/6 2/6 5/6 15:01
(1:07,7.4)
Great Job! (DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/8 100:04
0:51
3 6:40 6:31 6:48 63 6:34 100:08
(0:04,0.1)
100:08
(0:04,0.1)
100:08
(0:04,0.1%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Kaitlin Gregg (8), Alicia Reinhart (10), Elizabeth Bertolani (13), Virginia Reinhart (15), Liya Manukyan (17)
JV 1st 5 1/5 108:33
1:30
3 7:14 6:58 7:28 29 7:14 Paige Stewart (1), Carmen Johnson (2), Carrie Andersen (7), Danielle Baker-t (9), Melissa Randel-t (10)
F/S 1st 5 4/5 69:28
1:14
2 6:57 6:35 7:12 87 6:39 Grace Pettygrove (5), Candice Wang (16), Sierra Gross (17), Kara Dibiasio (23), Kiran Savage-sangwa (26)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Rachel Bryan LAGUNA CREEK 17:38 5:53
2 Dallon Williams TURLOCK 18:29 6:10
3 Melyndee Butterfiel WOODLAND 18:36 6:12
4 Natasha La beaud FOLSOM 18:39 6:13
5 Megan Clearley WOODLAND 18:47 6:16
6 Mariya Townswick WOODLAND 19:08 6:23
7 Alana Garcia GRACE DAVIS 19:09 6:23
8 Kirsten Yee SHELDON 19:18 6:26
9 Lauren Mulkey FOLSOM 19:25 6:28
10 Kaitlin Gregg So Davis High 19:34 6:31 1/7 1/16 7/16 20:47
(1:13)
20:47
(1:13)
20:47
(1:13)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
11 Melissa Garcia WOODLAND 19:43 6:34
12 Alicia Reinhart So Davis High 19:47 6:36 2/7 2/16 3/10
13 Whitney Stephenson NEVADA UNION 19:49 6:36
14 Karlyn Nieland TOKAY 19:57 6:39
15 Elizabeth Bertolani So Davis High 19:59 6:40 3/7 3/16 2/8 21:17
(1:18)
21:17
(1:18)
21:17
(1:18)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
16 Cassandra Quinonez FAIRFIELD 20:04 6:41
17 Erin Lewis MODESTO 20:13 6:44
18 Kristen Burroll ELK GROVE 20:14 6:45
19 Virginia Reinhart Sr Davis High 20:19 6:46 4/7 4/16 2/8 21:11
(0:52)
21:11
(0:52)
20:06 Great Job! (LY, LR, SBP)
20 Tiffany Spence YUBA CITY 20:21 6:47
21 Randi Fairweather NEVADA UNION 20:23 6:48
22 Liya Manukyan Davis High 20:25 6:48 5/7 5/16 1/8 Great Job! (SBP)
23 Hanna Brown NEVADA UNION 20:34 6:51
24 Shannon Lingo NEVADA UNION 20:34 6:51
25 Shannon Buckley NEVADA UNION 20:35 6:52
26 Caitlin Schultheiss NEVADA UNION 20:40 6:53
27 Rachel Coward TOKAY 20:41 6:54
28 Sarah Hasegawa FOLSOM 20:46 6:55
29 Ashley Champagne Sr Davis High 20:49 6:56 6/7 6/16 2/8 Great Job! (SBP)
30 Sophia Leon ATWATER 20:53 6:58
31 Caitlyn Buske FOLSOM 21:03 7:01
32 Sarah Lipelt LODI 21:04 7:01
33 Lindsey Rogers LAGUNA CREEK 21:15 7:05
34 Molly Mcfadden TOKAY 21:22 7:07
35 Natalie Alvarez CERES 21:23 7:08
36 Nora Feeney Davis High 21:25 7:08 7/7 9/16 1/6 Great Job! (SBP)
37 Ashley Jaureguy TURLOCK 21:25 7:08
38 Callie Jean garrett LODI 21:26 7:09
39 Sharlene Lucina LAGUNA CREEK 21:30 7:10
40 Antonia Stavrianoud MODESTO 21:31 7:10
41 Shawnee Putman NEVADA UNION 21:36 7:12
42 Hilary Perkins TURLOCK 21:38 7:13
43 Karyn Lawler FOLSOM 21:40 7:13
44 Meghan Matthews FOLSOM 21:43 7:14
45 Queriza Armendariz MODESTO 21:43 7:14
46 Stefanie Edsall TURLOCK 21:48 7:16
47 Cami Stagg FOLSOM 21:59 7:20
48 Ashley Mcconnel LAGUNA CREEK 22:04 7:21
49 Carly Casey TOKAY 22:07 7:22
50 Megan Cimino MODESTO 22:09 7:23
51 Maren Renshaw TURLOCK 22:11 7:24
52 Brenda Rodriguez WOODLAND 22:20 7:27
53 Mary Beth link TOKAY 22:22 7:27
54 Darcie Flanders TURLOCK 22:25 7:28
55 Rosemary Virgen MODESTO 22:27 7:29
56 Marisa Hudlin TOKAY 22:28 7:29
57 Krista Lee MODESTO 22:29 7:30
58 Cassandra Ely WOODLAND 22:33 7:31
59 Briana James SHELDON 22:34 7:31
60 Jessica Montenegro TOKAY 22:43 7:34
61 Janae Johnson LAGUNA CREEK 22:58 7:39
62 Ana Estrada WOODLAND 23:10 7:43
63 Tiffany Giddens LAGUNA CREEK 23:13 7:44
64 Jeanette Perez LAGUNA CREEK 23:15 7:45
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
5-3-2-2-1
Gap: 0:51
100:04
20:01
6:40
63 Kaitlin Gregg
So
19:34
6:31
8
Alicia Reinhart
So
19:47
6:36
10
Elizabet Bertolan
So
19:59
6:40
13
Virginia Reinhart
Sr
20:19
6:46
15
Liya Manukyan

20:25
6:48
17
Ashley Champagn
Sr
20:49
6:56
24
Nora Feeney

21:25
7:08
28
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 WOODLAND
3-1-1-1-2
Gap: 3:44
98:34
19:43
6:34
66 Melyndee Butterfi
-
18:36
6:12
3
Megan Clearley
-
18:47
6:16
5
Mariya Townswic
-
19:08
6:23
6
Melissa Garcia
-
19:43
6:34
9
Brenda Rodrigue
-
22:20
7:27
43
Cassandr Ely
-
22:33
7:31
49
Ana Estrada
-
23:10
7:43
52
3 NEVADA UNION
6-4-4-4-3
Gap: 0:46
101:55
20:23
6:48
84 Whitney Stephens
-
19:49
6:36
11
Randi Fairweat
-
20:23
6:48
16
Hanna Brown
-
20:34
6:51
18
Shannon Lingo
-
20:34
6:51
19
Shannon Buckley
-
20:35
6:52
20
Caitlin Schulthe
-
20:40
6:53
21
Shawnee Putman
-
21:36
7:12
32
4 FOLSOM
4-2-3-3-4
Gap: 3:01
101:33
20:19
6:46
93 Natasha La beaud
-
18:39
6:13
4
Lauren Mulkey
-
19:25
6:28
7
Sarah Hasegawa
-
20:46
6:55
23
Caitlyn Buske
-
21:03
7:01
25
Karyn Lawler
-
21:40
7:13
34
Meghan Matthews
-
21:43
7:14
35
Cami Stagg
-
21:59
7:20
38
5 TURLOCK
2-6-7-6-5
Gap: 3:42
105:31
21:06
7:02
143 Dallon Williams
-
18:29
6:10
2
Ashley Jaureguy
-
21:25
7:08
29
Hilary Perkins
-
21:38
7:13
33
Stefanie Edsall
-
21:48
7:16
37
Maren Renshaw
-
22:11
7:24
42
Darcie Flanders
-
22:25
7:28
45




6 TOKAY
7-7-6-6-6
Gap: 2:25
106:29
21:18
7:06
145 Karlyn Nieland
-
19:57
6:39
12
Rachel Coward
-
20:41
6:54
22
Molly Mcfadden
-
21:22
7:07
27
Carly Casey
-
22:07
7:22
40
Mary Beth link
-
22:22
7:27
44
Marisa Hudlin
-
22:28
7:29
47
Jessica Monteneg
-
22:43
7:34
50
7 LAGUNA CREEK
1-4-5-5-7
Gap: 5:20
105:25
21:05
7:02
147 Rachel Bryan
-
17:38
5:53
1
Lindsey Rogers
-
21:15
7:05
26
Sharlene Lucina
-
21:30
7:10
30
Ashley Mcconnel
-
22:04
7:21
39
Janae Johnson
-
22:58
7:39
51
Tiffany Giddens
-
23:13
7:44
53
Jeanette Perez
-
23:15
7:45
54
8 MODESTO
8-8-8-8-8
Gap: 2:14
108:03
21:37
7:12
168 Erin Lewis
-
20:13
6:44
14
Antonia Stavrian
-
21:31
7:10
31
Queriza Armendar
-
21:43
7:14
36
Megan Cimino
-
22:09
7:23
41
Rosemary Virgen
-
22:27
7:29
46
Krista Lee
-
22:29
7:30
48




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Paige Stewart So Davis High 20:55 6:58 1/9 7/16 1/8
2 Carmen Johnson Sr Davis High 20:56 6:59 2/9 8/16 1/7
3 Karly Powell NEVADA UNION 21:36 7:12
4 Beth Shipley GRANITE BAY 21:39 7:13
5 Lucie Mckirdy NEVADA UNION 21:47 7:16
6 Melissa Cissney NEVADA UNION 21:51 7:17
7 Carrie Andersen Sr Davis High 21:57 7:19 3/9 10/16 2/6
8 Maddie Sheffield NEVADA UNION 22:05 7:22
9 Annie Hehner WOODLAND 22:10 7:23
10 Danielle Baker-t Davis High 22:20 7:27 4/9 11/16 2/6 Great Job! (SBP)
11 Melissa Randel-t Davis High 22:25 7:28 5/9 12/16 1/5 Great Job! (SBP)
12 Renee Jakosa TURLOCK 22:37 7:32
13 Mary Calvert GRANITE BAY 22:38 7:33
14 Christa Megness GRANITE BAY 22:40 7:33
15 Heather Lavezzo TURLOCK 23:19 7:46
16 Katie Nolan GRANITE BAY 23:22 7:47
17 Katy Poole GRANITE BAY 23:22 7:47
18 Caitlan Waugh TOKAY 23:30 7:50
19 Alex Arreda TURLOCK 23:31 7:50
20 Alma Gallegos TOKAY 23:43 7:54
21 Nellie Scott TOKAY 23:47 7:56
22 Christina Dias TURLOCK 23:49 7:56
23 Erin Brink TOKAY 23:50 7:57
24 Corrinne Mead NEVADA UNION 23:55 7:58
25 Molly Kinnier TURLOCK 24:02 8:01
26 Ann-sophie Coursier Sr Davis High 24:04 8:01 6/9 13/16 1/5
27 Simona Auteri TURLOCK 24:35 8:12
28 Deborah Bimson-t Davis High 24:36 8:12 7/9 14/16 1/2 Great Job! (SBP)
29 Alex Lemos TURLOCK 24:49 8:16
30 Katherine Buddingh- Davis High 24:51 8:17 8/9 15/16 1/1 Great Job! (SBP)
31 Jenna Campis NEVADA UNION 25:02 8:21
32 Megan Johnson TOKAY 25:15 8:25
33 Sandra Gutierrez LAGUNA CREEK 25:21 8:27
34 Lisa Hill LAGUNA CREEK 25:31 8:30
35 Amanda Mesa LINCOLN-S 25:32 8:31
36 Krystin Arneson LINCOLN-S 25:48 8:36
37 Catherine Frye LINCOLN-S 25:51 8:37
38 Kathy Tripp-i Davis High 26:14 8:45 9/9 16/16 1/1 Great Job! (SBP)
39 Christina Islas LINCOLN-S 26:22 8:47
40 Beth Beeson TOKAY 26:37 8:52
41 Stacy Nease GRANITE BAY 26:40 8:53
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 1:30
108:33
21:43
7:14
29 Paige Stewart
So
20:55
6:58
1
Carmen Johnson
Sr
20:56
6:59
2
Carrie Andersen
Sr
21:57
7:19
7
Danielle Baker-t

22:20
7:27
9
Melissa Randel-t

22:25
7:28
10
Ann-soph Coursier
Sr
24:04
8:01
25
Deborah Bimson-t

24:36
8:12
27
2 NEVADA UNION
2-2-2-2-2
Gap: 2:19
111:14
22:15
7:25
45 Karly Powell
-
21:36
7:12
3
Lucie Mckirdy
-
21:47
7:16
5
Melissa Cissney
-
21:51
7:17
6
Maddie Sheffiel
-
22:05
7:22
8
Corrinne Mead
-
23:55
7:58
23
Jenna Campis
-
25:02
8:21
29




3 GRANITE BAY
3-3-3-3-3
Gap: 1:43
113:41
22:44
7:35
60 Beth Shipley
-
21:39
7:13
4
Mary Calvert
-
22:38
7:33
12
Christa Megness
-
22:40
7:33
13
Katie Nolan
-
23:22
7:47
15
Katy Poole
-
23:22
7:47
16
Stacy Nease
-
26:40
8:53
32




4 TURLOCK
4-4-4-4-4
Gap: 1:25
117:18
23:28
7:49
88 Renee Jakosa
-
22:37
7:32
11
Heather Lavezzo
-
23:19
7:46
14
Alex Arreda
-
23:31
7:50
18
Christin Dias
-
23:49
7:56
21
Molly Kinnier
-
24:02
8:01
24
Simona Auteri
-
24:35
8:12
26
Alex Lemos
-
24:49
8:16
28
5 TOKAY
5-5-5-5-5
Gap: 1:45
120:05
24:01
8:00
108 Caitlan Waugh
-
23:30
7:50
17
Alma Gallegos
-
23:43
7:54
19
Nellie Scott
-
23:47
7:56
20
Erin Brink
-
23:50
7:57
22
Megan Johnson
-
25:15
8:25
30
Beth Beeson
-
26:37
8:52
31




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kelsey Kajiwara KENNEDY 12:13 6:07
2 Jennifer Whitmill VINTAGE 12:14 6:07
3 Ariel Gregston ATWATER 12:26 6:13
4 Jazmin Martinez VALLEY 12:30 6:15
5 Karrah Brown CERES 12:32 6:16
6 Kate Wood SHELDON 12:42 6:21
7 Delta Kirkland KENNEDY 12:46 6:23
8 Alyson Turcotte LINCOLN-S 12:51 6:26
9 Grace Pettygrove Fr Davis High 13:09 6:35 1/6 1/6 8/11 Great Job! (SBP)
10 Eileen Canfield SHELDON 13:14 6:37
11 Julia Kutschbach SHELDON 13:27 6:44
12 Ejiro Okoro SHELDON 13:34 6:47
13 Cristi Ogden ELK GROVE 13:37 6:49
14 Rosemary Villa LINCOLN-S 13:38 6:49
15 Stacey Fong KENNEDY 13:46 6:53
16 Tarra Mccurdy SHELDON 13:48 6:54
17 Jennifer Fong KENNEDY 13:50 6:55
18 Caitlyn Randrup LINCOLN-S 13:50 6:55
19 Sarah Lekven LAGUNA CREEK 13:51 6:56
20 Andrea Gomez FOLSOM 13:51 6:56
21 Nicole Kemena LAGUNA CREEK 13:52 6:56
22 Erin Healey LINCOLN-S 13:53 6:57
23 Candice Wang So Davis High 13:54 6:57 2/6 2/6 5/6
24 Sierra Gross Sr Davis High 13:55 6:58 3/6 3/6 4/5
25 Lacey Kelley LINCOLN-S 13:56 6:58
26 Heidi Koller FOLSOM 13:58 6:59
27 Emily Han KENNEDY 13:59 7:00
28 Ashley Rose LINCOLN-S 14:00 7:00
29 Eheree Henry SHELDON 14:01 7:01
30 Kara Dibiasio So Davis High 14:07 7:04 4/6 4/6 4/5
31 Bethany Shijo KENNEDY 14:07 7:04
32 Laura Vargas FOLSOM 14:14 7:07
33 Kiran Savage-sangwa Davis High 14:23 7:12 5/6 5/6 4/5 Great Job! (SBP)
34 Maeley Roberts KENNEDY 14:31 7:16
35 Neda Mitkova FOLSOM 14:39 7:20
36 Rachel Perez So Davis High 14:44 7:22 6/6 6/6 4/4 Great Job! (SBP)
37 Carly Grunwald SHELDON 14:48 7:24
38 Lindsey Hutchison FOLSOM 15:42 7:51
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 SHELDON
2-2-2-1-1
Gap: 1:06
66:45
13:21
6:41
34 Kate Wood
-
12:42
6:21
2
Eileen Canfield
-
13:14
6:37
6
Julia Kutschba
-
13:27
6:44
7
Ejiro Okoro
-
13:34
6:47
8
Tarra Mccurdy
-
13:48
6:54
11
Eheree Henry
-
14:01
7:01
22
Carly Grunwald
-
14:48
7:24
30
2 KENNEDY
1-1-1-2-2
Gap: 1:46
66:34
13:19
6:39
46 Kelsey Kajiwara
-
12:13
6:07
1
Delta Kirkland
-
12:46
6:23
3
Stacey Fong
-
13:46
6:53
10
Jennifer Fong
-
13:50
6:55
12
Emily Han
-
13:59
7:00
20
Bethany Shijo
-
14:07
7:04
24
Maeley Roberts
-
14:31
7:16
27
3 LINCOLN-S
3-3-3-3-3
Gap: 1:05
68:08
13:38
6:49
59 Alyson Turcotte
-
12:51
6:26
4
Rosemary Villa
-
13:38
6:49
9
Caitlyn Randrup
-
13:50
6:55
13
Erin Healey
-
13:53
6:57
15
Lacey Kelley
-
13:56
6:58
18
Ashley Rose
-
14:00
7:00
21




4 Davis High
4-4-4-4-4
Gap: 1:14
69:28
13:54
6:57
87 Grace Pettygro
Fr
13:09
6:35
5
Candice Wang
So
13:54
6:57
16
Sierra Gross
Sr
13:55
6:58
17
Kara Dibiasio
So
14:07
7:04
23
Kiran Savage-s

14:23
7:12
26
Rachel Perez
So
14:44
7:22
29




5 FOLSOM
5-5-5-5-5
Gap: 1:51
72:24
14:29
7:14
117 Andrea Gomez
-
13:51
6:56
14
Heidi Koller
-
13:58
6:59
19
Laura Vargas
-
14:14
7:07
25
Neda Mitkova
-
14:39
7:20
28
Lindsey Hutchiso
-
15:42
7:51
31








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

9 races + combined.


All Boys Races

15 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 2 mi
All at 3 mi
All at 2 mi
Fr D1 Cristian Morinico, , 10:37, HIRAM JOHNSON SHELDON, 56:07, 21
Fr D2 Sam Doshier, , 10:43, NAPA JESUIT, 55:44, 15
Fr D3 Garret Enfausto, , 10:52, OAKMONT EL DORADO, 57:28, 26
Fr D4 Matt Smolich, , 11:45, CBS BRET HARTE, 65:36, 15
JV D12 German Flores, , 17:03, JESUIT JESUIT, 88:42, 17
JV D345 Art Cabrera, , 18:31, RIVERBANK RIVERBANK, 96:35, 21
So D1 Jake Matthews, , 10:15, FOLSOM FOLSOM, 53:48, 32
So D2 Greg Imamura, , 10:18, BELLA VISTA JESUIT, 54:05, 27
So D3 Nathaniel Cook, , 10:38, PONDEROSA ROSEVILLE, 57:20, 17
So D4 Steve Coleman, , 10:56, RODRIGUEZ RIPON, 60:55, 22
V D1 Oscar Uribe, , 15:49, GRACE DAVIS GRACE DAVIS, 82:39, 51
V D2 Austin Ramos, , 15:45, JESUIT JESUIT, 80:32, 29
V D3 Jasper Peach, , 15:56, PLACER OAKMONT, 83:44, 32
V D4 Scott Balcao, , 16:29, ST. MARYS-S RIVERBANK, 87:33, 69
V D5 Kyle Hess, , 18:23, JIM ELLIOT JIM ELLIOT, 98:16, 17