Davis High Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/15/08

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bowlus, Christine Jr V 20:11 6:38 3.04 3/60 1/7 1/14 3/15 22:35
(2:24,10.6)
21:33
(1:22,6.3)
21:33
(1:22,6.3)
Great Job! (LY, LR, PR)
DePietro, Juliana Jr JV 24:58 8:13 3.04 25/47 6/7 13/14 2/5 25:43
(0:45,2.9)
25:43
(0:45,2.9)
Great Job! (LR, PR)
Gilbertson, Anna Maria Fr F/S 14:28 6:53 2.1 4/49 3/8 3/8 1/6 15:13
(0:45,4.9)
14:41
(0:13,1.4)
Great Job! (LR, PR)
Green, Juliana Jr V 20:11 6:38 3.04 4/60 2/7 2/14 1/8 22:02
(1:51,8.4)
22:02
(1:51,8.4)
Great Job! (LR, PR)
Hall, Maddie Sr V 21:02 6:55 3.04 14/60 5/7 5/14 1/8 19:56 19:56 19:55
Hiller, Anna Jr JV 26:00 8:33 3.04 39/47 7/7 14/14 2/3 27:17
(1:17,4.7)
27:17
(1:17,4.7)
Great Job! (LR, PR)
Labelle, Jocelyn So F/S 15:04 7:10 2.1 18/49 7/8 7/8 1/6 15:29
(0:25,2.7)
15:43
(0:39,4.1)
15:29
(0:25,2.7)
Great Job! (LY, LR, PR)
Latsch, Kate Fr F/S 14:31 6:55 2.1 5/49 4/8 4/8 1/6 15:34
(1:03,6.7)
14:29 Great Job! (LR)
Mellon, Chris So F/S 14:51 7:04 2.1 11/49 6/8 6/8 1/6 14:40 14:54
(0:03,0.3)
14:40 Great Job! (LR)
Nguyen, Beverly Fr F/S 15:37 7:26 2.1 26/49 8/8 8/8 1/1 14:13 14:13
Norvell, Nora Sr V 20:53 6:52 3.04 12/60 4/7 4/14 1/8 19:41 22:25
(1:32,6.8)
19:41 Great Job! (LR)
Rainer, Halley So F/S 14:26 6:52 2.1 2/49 1/8 1/8 2/11 14:48
(0:22,2.5)
14:53
(0:27,3.0)
14:20 Great Job! (LY, LR)
Randall, Dana Jr JV 22:00 7:14 3.04 3/47 2/7 9/14 1/9 22:08
(0:08,0.6)
22:08
(0:08,0.6)
Great Job! (LR, PR)
Schmidl, Valerie So F/S 14:26 6:52 2.1 3/49 2/8 2/8 1/7 15:00
(0:34,3.8)
15:00
(0:34,3.8)
Great Job! (LR, PR)
Schoen, Lara Sr JV 22:24 7:22 3.04 4/47 3/7 10/14 1/7 23:39
(1:15,5.3)
23:39
(1:15,5.3)
Great Job! (LR, PR)
Sherlock, Briana Sr JV 23:59 7:53 3.04 16/47 5/7 12/14 1/6 21:33 25:19
(1:20,5.3)
21:33 Great Job! (LR)
Stebbins, Lindsay Fr F/S 14:39 6:59 2.1 7/49 5/8 5/8 1/6 15:31
(0:52,5.6)
15:06
(0:27,3.0)
Great Job! (LR, PR)
Teaford, Hilary Jr V 20:33 6:46 3.04 7/60 3/7 3/14 1/8 20:51
(0:18,1.4)
20:51
(0:18,1.4)
20:51
(0:18,1.4)
Great Job! (LY, LR, PR)
ter Haar, Charlotte Jr V 21:24 7:02 3.04 18/60 6/7 6/14 1/7 21:21 23:28
(2:04,8.8)
21:21 Great Job! (LR)
Walters, Lisa Jr JV 21:35 7:06 3.04 2/47 1/7 7/14 2/11 22:02
(0:27,2.0)
22:02
(0:27,2.0)
Great Job! (LR, PR)
Williams, Tess Fr V 21:44 7:09 3.04 25/60 7/7 8/14 1/6 22:30
(0:46,3.4)
22:30
(0:46,3.4)
Great Job! (LR, PR)
Zavala, Melinda Sr JV 22:35 7:26 3.04 5/47 4/7 11/14 1/6 24:01
(1:26,6.0)
23:08
(0:33,2.4)
Great Job! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/8 102:50
0:51
3.04 6:46 6:38 6:55 40 6:46 99:29 110:10
(7:20,6.7)
99:29 Your Team ROCKS! (LR) Christine Bowlus (3), Juliana Green (4), Hilary Teaford (7), Nora Norvell (12), Maddie Hall (14)
JV 1st 5 1/6 112:33
2:24
3.04 7:24 7:06 7:53 21 7:24 108:16 108:16 108:16 Lisa Walters (1), Dana Randall (2), Lara Schoen (3), Melinda Zavala (4), Briana Sherlock (11)
F/S 1st 5 1/6 72:30
0:13
2.1 6:54 6:52 6:59 20 6:54 74:30
(2:00,2.7)
76:11
(3:41,4.8)
65:51 Your Team ROCKS! (LY, LR) Halley Rainer (2), Valerie Schmidl (3), Anna Maria Gilbertson (4), Kate Latsch (5), Lindsay Stebbins (6)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Maria Malone Sr FOLSOM 18:59 6:15
2 Lauren Petersen Sr GALT 19:53 6:32
3 Christine Bowlus Jr Davis High 20:11 6:38 1/7 1/14 3/15 22:35
(2:24)
21:33
(1:22)
21:33
(1:22)
Great Job! (LY, LR, PR)
4 Juliana Green Jr Davis High 20:11 6:38 2/7 2/14 1/8 22:02
(1:51)
22:02
(1:51)
Great Job! (LR, PR)
5 Sam Walling Jr GALT 20:13 6:39
6 Rachel Van Nes Jr MODESTO 20:27 6:44
7 Hilary Teaford Jr Davis High 20:33 6:46 3/7 3/14 1/8 20:51
(0:18)
20:51
(0:18)
20:51
(0:18)
Great Job! (LY, LR, PR)
8 Breanna Lewis Jr SHELDON 20:36 6:47
9 Morgan Pugh Jr FOLSOM 20:44 6:49
10 Blanka Hodur So FOLSOM 20:47 6:50
11 Alison Motor Sr GALT 20:52 6:52
12 Nora Norvell Sr Davis High 20:53 6:52 4/7 4/14 1/8 19:41 22:25
(1:32)
19:41 Great Job! (LR)
13 Kelsea Tiapon So GALT 20:58 6:54
14 Maddie Hall Sr Davis High 21:02 6:55 5/7 5/14 1/8 19:56 19:56 19:55
15 Courtney Anderson Sr FOLSOM 21:03 6:55
16 Caitlin Devlin So MONTEREY TRAIL 21:20 7:01
17 Teresa Mallory So GOLDEN VALLEY 21:22 7:02
18 Charlotte ter Haar Jr Davis High 21:24 7:02 6/7 6/14 1/7 21:21 23:28
(2:04)
21:21 Great Job! (LR)
19 Erika Kelsh Jr RODRIGUEZ 21:25 7:03
20 Oksana Petrechko Jr MODESTO 21:28 7:04
21 Jordan Rodriguez Sr LODI 21:34 7:06
22 Lizzy Lehn Fr MODESTO 21:40 7:08
23 Fiona Nuestro Sr MODESTO 21:40 7:08
24 Melissa Worthington Jr TRACY 21:43 7:09
25 Tess Williams Fr Davis High 21:44 7:09 7/7 8/14 1/6 22:30
(0:46)
22:30
(0:46)
Great Job! (LR, PR)
26 Leah McCann So NAPA 21:53 7:12
27 Margo Haswell Jr LODI 21:58 7:14
28 Sara Marshall So NEVADA UNION 22:00 7:14
29 Christina DeLeon So RODRIGUEZ 22:05 7:16
30 Emily Highsmith So LODI 22:07 7:17
31 Stephanie Stavrianoudaki Sr MODESTO 22:09 7:17
32 Lisa Haas So GRACE DAVIS 22:11 7:18
33 Shannon McElligott Sr LODI 22:15 7:19
34 Ashley Hurst Jr GALT 22:17 7:20
35 Allyson Rosemond Sr RODRIGUEZ 22:21 7:21
36 Jessica Miller Sr FOLSOM 22:24 7:22
37 Taylor Doo Jr TURLOCK 22:26 7:23
38 Hope Davis Fr DOWNEY 22:39 7:27
39 Brittany Welence Jr SHELDON 22:42 7:28
40 Kristine Giordano Fr SHELDON 22:47 7:30
41 Hannah Wiesner Sr LODI 22:50 7:31
42 Allie Pearson Sr NAPA 22:51 7:31
43 Hillary Ainsworth Jr GALT 22:53 7:32
44 Norma Rendan Sr RODRIGUEZ 23:07 7:36
45 Alyse Kinoshita Jr FOLSOM 23:07 7:36
46 Diana Torres Fr SHELDON 23:13 7:38
47 Jessica Beeman Sr NAPA 23:19 7:40
48 Sadie Stephenson So GALT 23:22 7:41
49 Molly Baird So NAPA 23:30 7:44
50 Laura Sitter So NAPA 23:31 7:44
51 Haley Bennion Jr RODRIGUEZ 23:44 7:48
52 Brenley Noori So LODI 23:45 7:49
53 Abbie Lueken Fr FOLSOM 23:46 7:49
54 Christina Perez Sr RODRIGUEZ 23:49 7:50
55 Betty Meza Sr LODI 23:52 7:51
56 Allison Taylor Jr SHELDON 23:53 7:51
57 Alexis Heredia Jr MODESTO 23:56 7:52
58 Hareg Ameda Sr SHELDON 24:05 7:55
59 Maira Cortez So MODESTO 24:34 8:05
60 Taraisa Keeton Jr RODRIGUEZ 25:05 8:15
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
3-1-1-1-1
Gap: 0:51
102:50
20:34
6:46
40 Christin Bowlus
Jr
20:11
6:38
3
Juliana Green
Jr
20:11
6:38
4
Hilary Teaford
Jr
20:33
6:46
7
Nora Norvell
Sr
20:53
6:52
12
Maddie Hall
Sr
21:02
6:55
14








Your Team ROCKS! (LR)
2 GALT
2-1-2-2-2
Gap: 2:24
104:13
20:51
6:51
60 Lauren Petersen
Sr
19:53
6:32
2
Sam Walling
Jr
20:13
6:39
5
Alison Motor
Sr
20:52
6:52
11
Kelsea Tiapon
So
20:58
6:54
13
Ashley Hurst
Jr
22:17
7:20
29
Hillary Ainswort
Jr
22:53
7:32
36
Sadie Stephens
So
23:22
7:41
41
3 FOLSOM
1-3-3-3-3
Gap: 3:25
103:57
20:47
6:50
66 Maria Malone
Sr
18:59
6:15
1
Morgan Pugh
Jr
20:44
6:49
9
Blanka Hodur
So
20:47
6:50
10
Courtney Anderson
Sr
21:03
6:55
15
Jessica Miller
Sr
22:24
7:22
31
Alyse Kinoshit
Jr
23:07
7:36
38
Abbie Lueken
Fr
23:46
7:49
46
4 MODESTO
4-4-4-4-4
Gap: 1:42
107:24
21:29
7:04
92 Rachel Van Nes
Jr
20:27
6:44
6
Oksana Petrechk
Jr
21:28
7:04
18
Lizzy Lehn
Fr
21:40
7:08
20
Fiona Nuestro
Sr
21:40
7:08
21
Stephani Stavrian
Sr
22:09
7:17
27
Alexis Heredia
Jr
23:56
7:52
50
Maira Cortez
So
24:34
8:05
52
5 LODI
7-7-5-5-5
Gap: 1:16
110:44
22:09
7:17
131 Jordan Rodrigue
Sr
21:34
7:06
19
Margo Haswell
Jr
21:58
7:14
24
Emily Highsmit
So
22:07
7:17
26
Shannon McElligo
Sr
22:15
7:19
28
Hannah Wiesner
Sr
22:50
7:31
34
Brenley Noori
So
23:45
7:49
45
Betty Meza
Sr
23:52
7:51
48
6 RODRIGUEZ
6-6-6-6-6
Gap: 2:19
112:42
22:32
7:25
153 Erika Kelsh
Jr
21:25
7:03
17
Christin DeLeon
So
22:05
7:16
25
Allyson Rosemond
Sr
22:21
7:21
30
Norma Rendan
Sr
23:07
7:36
37
Haley Bennion
Jr
23:44
7:48
44
Christin Perez
Sr
23:49
7:50
47
Taraisa Keeton
Jr
25:05
8:15
53
7 SHELDON
5-5-7-7-7
Gap: 3:17
113:11
22:38
7:27
161 Breanna Lewis
Jr
20:36
6:47
8
Brittany Welence
Jr
22:42
7:28
32
Kristine Giordano
Fr
22:47
7:30
33
Diana Torres
Fr
23:13
7:38
39
Allison Taylor
Jr
23:53
7:51
49
Hareg Ameda
Sr
24:05
7:55
51




8 NAPA
8-8-8-8-8
Gap: 1:38
115:04
23:01
7:34
183 Leah McCann
So
21:53
7:12
23
Allie Pearson
Sr
22:51
7:31
35
Jessica Beeman
Sr
23:19
7:40
40
Molly Baird
So
23:30
7:44
42
Laura Sitter
So
23:31
7:44
43








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jaime Brooks Sr WOODCREEK 21:28 7:04
2 Lisa Walters Jr Davis High 21:35 7:06 1/7 7/14 2/11 22:02
(0:27)
22:02
(0:27)
Great Job! (LR, PR)
3 Dana Randall Jr Davis High 22:00 7:14 2/7 9/14 1/9 22:08
(0:08)
22:08
(0:08)
Great Job! (LR, PR)
4 Lara Schoen Sr Davis High 22:24 7:22 3/7 10/14 1/7 23:39
(1:15)
23:39
(1:15)
Great Job! (LR, PR)
5 Melinda Zavala Sr Davis High 22:35 7:26 4/7 11/14 1/6 24:01
(1:26)
23:08
(0:33)
Great Job! (LR, PR)
6 Macy Fuhs Sr ST. FRANCIS 22:38 7:27
7 Lauren Johnson Jr DEL CAMPO 22:43 7:28
8 Inna Lane Jr OAK RIDGE 22:52 7:31
9 Kristine Csicsery Sr ST. FRANCIS 23:08 7:37
10 Marian Styer Jr ST. FRANCIS 23:10 7:37
11 Katie Newman Sr WOODCREEK 23:26 7:43
12 Meghan Gross Jr PONDEROSA 23:29 7:43
13 Joanna Vargas Sr ST. FRANCIS 23:34 7:45
14 Olivia Brown Jr VACAVILLE 23:56 7:52
15 Nicole Rovai Fr ROCKLIN 23:58 7:53
16 Briana Sherlock Sr Davis High 23:59 7:53 5/7 12/14 1/6 21:33 25:19
(1:20)
21:33 Great Job! (LR)
17 Mee Yang Jr MODESTO 24:06 7:56
18 Moriah Haworth Jr ST. FRANCIS 24:16 7:59
19 Averi Gerberding Jr ROCKLIN 24:23 8:01
20 Audrey Gnesa Sr MODESTO 24:27 8:03
21 Brittany Barbone So SHELDON 24:27 8:03
22 Kayce Tynan Fr ROCKLIN 24:30 8:04
23 Victoria Tacherra Jr ST. FRANCIS 24:35 8:05
24 Haydee Dominguez Jr SHELDON 24:54 8:11
25 Juliana DePietro Jr Davis High 24:58 8:13 6/7 13/14 2/5 25:43
(0:45)
25:43
(0:45)
Great Job! (LR, PR)
26 Brianne Cook Sr PONDEROSA 25:00 8:13
27 Megan Reggiardo Jr PONDEROSA 25:01 8:14
28 Elena Losada Jr ST. FRANCIS 25:01 8:14
29 Kara Randall Jr PONDEROSA 25:02 8:14
30 Elise Nelson Sr VACAVILLE 25:09 8:16
31 Leticia Pina Jr BUHACH COLONY 25:10 8:17
32 Marissa Goodman Jr MODESTO 25:12 8:17
33 Stephanie Roman Sr SHELDON 25:23 8:21
34 Marisol Hernandez Jr MODESTO 25:24 8:21
35 Laura Berzinas Jr PONDEROSA 25:28 8:23
36 Tallin Muskat Sr VACAVILLE 25:31 8:24
37 Melisa Fazlic Sr SHELDON 25:33 8:24
38 Laura Laubacher Jr MODESTO 25:39 8:26
39 Anna Hiller Jr Davis High 26:00 8:33 7/7 14/14 2/3 27:17
(1:17)
27:17
(1:17)
Great Job! (LR, PR)
40 Stephanie Falwell Sr SHELDON 26:01 8:33
41 Brianda Vazquez Sr MODESTO 26:04 8:34
42 Lieran Palmer Jr PONDEROSA 26:17 8:39
43 Elizabeth Key Jr MODESTO 26:20 8:40
44 Ariel Sutton Sr BUHACH COLONY 26:46 8:48
45 Jessica Andres Jr VACAVILLE 27:19 8:59
46 Megan Arnez Jr SHELDON 27:30 9:03
47 Natalie Garcia Jr VACAVILLE 28:51 9:29
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 2:24
112:33
22:31
7:24
21 Lisa Walters
Jr
21:35
7:06
1
Dana Randall
Jr
22:00
7:14
2
Lara Schoen
Sr
22:24
7:22
3
Melinda Zavala
Sr
22:35
7:26
4
Briana Sherlock
Sr
23:59
7:53
11








2 ST. FRANCIS
2-2-2-2-2
Gap: 1:38
116:46
23:21
7:41
40 Macy Fuhs
Sr
22:38
7:27
5
Kristine Csicsery
Sr
23:08
7:37
6
Marian Styer
Jr
23:10
7:37
7
Joanna Vargas
Sr
23:34
7:45
9
Moriah Haworth
Jr
24:16
7:59
13
Victoria Tacherra
Jr
24:35
8:05
16
Elena Losada
Jr
25:01
8:14
21
3 PONDEROSA
3-4-3-3-3
Gap: 1:59
124:00
24:48
8:09
96 Meghan Gross
Jr
23:29
7:43
8
Brianne Cook
Sr
25:00
8:13
19
Megan Reggiard
Jr
25:01
8:14
20
Kara Randall
Jr
25:02
8:14
22
Laura Berzinas
Jr
25:28
8:23
27
Lieran Palmer
Jr
26:17
8:39
34




4 MODESTO
5-3-4-4-4
Gap: 1:33
124:48
24:58
8:13
106 Mee Yang
Jr
24:06
7:56
12
Audrey Gnesa
Sr
24:27
8:03
14
Marissa Goodman
Jr
25:12
8:17
24
Marisol Hernande
Jr
25:24
8:21
26
Laura Laubache
Jr
25:39
8:26
30
Brianda Vazquez
Sr
26:04
8:34
33
Elizabet Key
Jr
26:20
8:40
35
5 SHELDON
6-5-5-5-5
Gap: 1:34
126:18
25:16
8:19
118 Brittany Barbone
So
24:27
8:03
15
Haydee Domingue
Jr
24:54
8:11
17
Stephani Roman
Sr
25:23
8:21
25
Melisa Fazlic
Sr
25:33
8:24
29
Stephani Falwell
Sr
26:01
8:33
32
Megan Arnez
Jr
27:30
9:03
37




6 VACAVILLE
4-6-6-6-6
Gap: 4:55
130:46
26:09
8:36
135 Olivia Brown
Jr
23:56
7:52
10
Elise Nelson
Sr
25:09
8:16
23
Tallin Muskat
Sr
25:31
8:24
28
Jessica Andres
Jr
27:19
8:59
36
Natalie Garcia
Jr
28:51
9:29
38








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jenna Fontes Fr PITMAN 14:19 6:49
2 Halley Rainer So Davis High 14:26 6:52 1/8 1/8 2/11 14:48
(0:22)
14:53
(0:27)
14:20 Great Job! (LY, LR)
3 Valerie Schmidl So Davis High 14:26 6:52 2/8 2/8 1/7 15:00
(0:34)
15:00
(0:34)
Great Job! (LR, PR)
4 Anna Maria Gilbertson Fr Davis High 14:28 6:53 3/8 3/8 1/6 15:13
(0:45)
14:41
(0:13)
Great Job! (LR, PR)
5 Kate Latsch Fr Davis High 14:31 6:55 4/8 4/8 1/6 15:34
(1:03)
14:29 Great Job! (LR)
6 Kelly Lemons Fr KENNEDY 14:36 6:57
7 Lindsay Stebbins Fr Davis High 14:39 6:59 5/8 5/8 1/6 15:31
(0:52)
15:06
(0:27)
Great Job! (LR, PR)
8 Alyssa Megana Fr LODI 14:43 7:00
9 Sydney Olagaray Fr LODI 14:43 7:00
10 Shelby Jones So LINCOLN (S) 14:50 7:04
11 Chris Mellon So Davis High 14:51 7:04 6/8 6/8 1/6 14:40 14:54
(0:03)
14:40 Great Job! (LR)
12 Morgan Renshaw Fr PITMAN 14:51 7:04
13 Angie Martinez So LINCOLN (S) 14:52 7:05
14 Madison Gritsch So LODI 14:53 7:05
15 Lilibeth Torres Fr MERRILL WEST 14:54 7:06
16 Alisa Dahl So TURLOCK 15:03 7:10
17 Katelyn McGee So NEVADA UNION 15:04 7:10
18 Jocelyn Labelle So Davis High 15:04 7:10 7/8 7/8 1/6 15:29
(0:25)
15:43
(0:39)
15:29
(0:25)
Great Job! (LY, LR, PR)
19 Bridgit Montes So TURLOCK 15:06 7:11
20 Katie James So TURLOCK 15:08 7:12
21 Melissa Wright Fr BEYER 15:13 7:15
22 Nicole Gillian Fr BEYER 15:19 7:18
23 Nicole Tirado So MODESTO 15:24 7:20
24 Katie Westerterp Fr LODI 15:26 7:21
25 Sarah Miranda Fr MERCED 15:28 7:22
26 Beverly Nguyen Fr Davis High 15:37 7:26 8/8 8/8 1/1 14:13 14:13
27 Cassandra Gonzales So PITMAN 15:51 7:33
28 Regina Story So LINCOLN (S) 15:59 7:37
29 Victoria Alvarado So PITMAN 16:02 7:38
30 Dale Dong Fr LINCOLN (S) 16:02 7:38
31 Alexa Miler So BEYER 16:06 7:40
32 channing Wilson So TURLOCK 16:10 7:42
33 Katie O'Connor Fr LODI 16:16 7:45
34 Camille Roberts So TURLOCK 16:21 7:47
35 Kristin Pope Fr PITMAN 16:25 7:49
36 Kaitlin Gilstrap Fr PITMAN 16:26 7:50
37 Kelsey Reardon Fr BEYER 16:29 7:51
38 Amanda Garcia So TURLOCK 16:33 7:53
39 Alexis Beck Fr LODI 16:35 7:54
40 Aria Zapata Fr LINCOLN (S) 16:39 7:56
41 Alexis Gimeno-Brown So PITMAN 16:40 7:56
42 Katie Greulich Fr BEYER 16:40 7:56
43 Janell Goddard Fr BEYER 16:50 8:01
44 Kailin Messer So LINCOLN (S) 17:09 8:10
45 Kathryn Ranzo Fr BEYER 17:20 8:15
46 Elizabeth Long Fr LODI 17:24 8:17
47 Holly Voboril Fr NEVADA UNION 17:46 8:28
48 Jessica Guerra Fr LINCOLN (S) 17:50 8:30
49 Daisy Valencia Fr TURLOCK 19:06 9:06
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
2-1-1-1-1
Gap: 0:13
72:30
14:30
6:54
20 Halley Rainer
So
14:26
6:52
2
Valerie Schmidl
So
14:26
6:52
3
Anna Maria Gilberts
Fr
14:28
6:53
4
Kate Latsch
Fr
14:31
6:55
5
Lindsay Stebbins
Fr
14:39
6:59
6








Your Team ROCKS! (LY, LR)
2 LODI
3-3-2-2-2
Gap: 1:33
76:01
15:12
7:14
75 Alyssa Megana
Fr
14:43
7:00
7
Sydney Olagaray
Fr
14:43
7:00
8
Madison Gritsch
So
14:53
7:05
13
Katie Westerte
Fr
15:26
7:21
20
Katie O'Connor
Fr
16:16
7:45
27
Alexis Beck
Fr
16:35
7:54
33
Elizabet Long
Fr
17:24
8:17
40
3 PITMAN
1-2-3-3-3
Gap: 2:06
77:28
15:30
7:23
85 Jenna Fontes
Fr
14:19
6:49
1
Morgan Renshaw
Fr
14:51
7:04
11
Cassandr Gonzales
So
15:51
7:33
21
Victoria Alvarado
So
16:02
7:38
23
Kristin Pope
Fr
16:25
7:49
29
Kaitlin Gilstrap
Fr
16:26
7:50
30
Alexis Gimeno-B
So
16:40
7:56
35
4 TURLOCK
5-5-5-5-4
Gap: 1:18
77:48
15:34
7:25
101 Alisa Dahl
So
15:03
7:10
14
Bridgit Montes
So
15:06
7:11
16
Katie James
So
15:08
7:12
17
channing Wilson
So
16:10
7:42
26
Camille Roberts
So
16:21
7:47
28
Amanda Garcia
So
16:33
7:53
32
Daisy Valencia
Fr
19:06
9:06
42
4 LINCOLN (S)
4-4-4-4-4
Gap: 1:49
78:22
15:40
7:28
101 Shelby Jones
So
14:50
7:04
9
Angie Martinez
So
14:52
7:05
12
Regina Story
So
15:59
7:37
22
Dale Dong
Fr
16:02
7:38
24
Aria Zapata
Fr
16:39
7:56
34
Kailin Messer
So
17:09
8:10
38
Jessica Guerra
Fr
17:50
8:30
41
6 BEYER
6-6-6-6-6
Gap: 1:27
79:47
15:57
7:36
129 Melissa Wright
Fr
15:13
7:15
18
Nicole Gillian
Fr
15:19
7:18
19
Alexa Miler
So
16:06
7:40
25
Kelsey Reardon
Fr
16:29
7:51
31
Katie Greulich
Fr
16:40
7:56
36
Janell Goddard
Fr
16:50
8:01
37
Kathryn Ranzo
Fr
17:20
8:15
39
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Jenna Fontes, Fr, 14:19, PITMAN DAVIS SR., 72:30, 20
F/S D2 Shelby Chen, So, 13:53, MIRA LOMA OAK RIDGE, 74:25, 50
F/S D3 Mariel Price, Fr, 14:41, NATOMAS SIERRA, 76:36, 37
F/S D4 Foulk Audrey, Fr, 14:17, COSUMNES OAKS CHRISTIAN BROTH, 77:24, 23
F/S D5 Brittany Gross, Fr, 18:17, JIM ELLIOT CHRI , 0:00,
JV D1,2 Jaime Brooks, Sr, 21:28, WOODCREEK DAVIS SR., 112:33, 21
JV D3,4,5 Lauren Gollnick, Fr, 23:09, DEL ORO DEL ORO, 117:55, 18
V D1 Maria Malone, Sr, 18:59, FOLSOM DAVIS SR., 102:50, 40
V D2 Brooke Holt, So, 19:08, GRANITE BAY WOODCREEK, 100:52, 47
V D3 Shannon Harcus, Jr, 19:58, PLACER DEL ORO, 105:25, 47
V D4 Sara Mikesell, Sr, 19:51, BRET HARTE BRET HARTE, 107:40, 60
V D5 Christa Weisman, Jr, 22:20, FOREST LAKE CHR JIM ELLIOT CHRI, 131:48, 24

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Dillon Tennison, Fr, 12:09, PITMAN DAVIS SR., 65:27, 45
Fr D2 Brandon Biondo, Fr, 12:00, ROSEVILLE DEL CAMPO, 65:44, 36
Fr D3 Travis Miskell, Fr, 12:37, LINCOLN (L) FOOTHILL, 68:09, 26
Fr D4 Dillon Mart, Fr, 12:17, ORESTIMBA COSUMNES OAKS, 66:04, 28
Fr D5 Angelo Amoruso, Fr, 14:43, TIOGA , 0:00,
JV D1,2 Euma Matthews, Sr, 17:35, DAVIS SR. DAVIS SR., 89:53, 22
JV D3,4,5 Nick de Glymes, Jr, 18:47, DEL ORO DEL ORO, 98:16, 39
So D1 Tommy Lomeli, So, 12:00, LODI DAVIS SR., 64:25, 43
So D2 Tre Smith, So, 11:54, FAIRFIELD JESUIT, 62:20, 47
So D3 Joshua Lewicki, So, 12:26, SONORA EL DORADO, 65:57, 35
So D4 Riley Martin, So, 12:17, VISTA DEL LAGO BRET HARTE, 66:05, 35
So D5 Derek Dauth, So, 13:24, TIOGA , 0:00,
V D1 Matt Petersen, Sr, 16:28, DAVIS SR. DAVIS SR., 85:38, 36
V D2 Garrett Seawell, Sr, 16:05, WOODCREEK WOODCREEK, 86:01, 69
V D3 Roberto Alvarez, Sr, 16:45, WESTON RANCH EL CAMINO, 87:53, 49
V D4 Wesley Cox, Sr, 16:56, COLFAX COLFAX, 88:31, 42
V D5 Nathan Jackson, So, 17:39, BIG VALLEY CHRI SIERRA RIDGE, 102:26, 47