Davis High Results from the Delta League #1 at Cherry Island Sports Complex on 9/26/18

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Barth, Madison Jr V 21:47 7:16 3 44/87 14/26 14/26 1/2 23:03
(1:16,5.5)
Great Job! (DPR)
Beal, Surina Jr V 19:54.8 6:38 3 17/87 7/26 7/26 1/6
Bennett, Emily Fr F/S 14:54.4 7:46 1.92 68/108 17/23 17/23 2/2
Bennett, Jessica Jr V 24:17.5 8:06 3 58/87 18/26 18/26 1/2
Caceres-Fernandez, Gabriela So F/S 14:40.7 7:39 1.92 60/108 15/23 15/23 2/2
Cai, Diane Jr V 29:09.8 9:43 3 82/87 24/26 24/26 1/1
Carney, Emma So F/S 13:43.3 7:09 1.92 33/108 7/23 7/23 2/6 13:08 13:08 13:08
Casillas, Alissa Sr V 24:21.9 8:07 3 59/87 19/26 19/26 1/2 23:25 23:25 23:25 23:25
Chan, Kayla So F/S 15:04.5 7:51 1.92 77/108 20/23 20/23 2/2
Chang, Rebecca Fr F/S 13:57.2 7:16 1.92 42/108 9/23 9/23 2/4
Cheng, Erin Jr V 21:17 7:06 3 34/87 13/26 13/26 1/2
Cheng, Evelyn Jr V 21:11.6 7:04 3 32/87 11/26 11/26 1/2
Christopher, Carpenter Sr V 30:07.9 10:03 3 84/87 25/26 25/26 1/1
Cox, Nellie Jr V 19:54.8 6:38 3 16/87 6/26 6/26 2/7 20:57
(1:02,4.9)
Great Job! (DPR)
Cusi, Reagan Fr F/S 13:44 7:09 1.92 34/108 8/23 8/23 2/5 Great Job! (SBP)
DeJong, Corinne So V 20:01.8 6:41 3 18/87 8/26 8/26 1/4
Di Genova, Mia Jr V 20:31.4 6:50 3 23/87 10/26 10/26 1/3 20:38
(0:06,0.5)
20:38
(0:06,0.5)
20:38
(0:06,0.5)
20:38
(0:06,0.5)
Great Job! (LY, LR, PR, DPR)
Dwyer, Grace Fr F/S 12:40.1 6:36 1.92 9/108 3/23 3/23 2/7
Emmett, Keira Fr F/S 13:14.3 6:54 1.92 23/108 5/23 5/23 2/7
Farrand, Isabelle Sr V 30:57.3 10:19 3 87/87 26/26 26/26 1/1 25:32 25:32 25:32 25:32
Fenton, Ana So V 19:15.9 6:25 3 11/87 5/26 5/26 2/7 19:21
(0:05,0.5)
19:21
(0:05,0.5)
19:21
(0:05,0.5)
19:21
(0:05,0.5)
Great Job! (LY, LR, PR, DPR)
Geist, Jillian So F/S 14:40 7:38 1.92 59/108 14/23 14/23 2/2
Greiner, Danika So F/S 15:11.2 7:55 1.92 79/108 21/23 21/23 2/2
Greiner, Kiley Sr V 24:37.8 8:13 3 61/87 21/26 21/26 1/2
Iacobelli, Emilia So F/S 14:44.9 7:41 1.92 65/108 16/23 16/23 2/2
Kennedy, Megan Sr V 26:45.1 8:55 3 75/87 22/26 22/26 1/2
Kishiyama, Grace Fr F/S 14:09.1 7:22 1.92 48/108 11/23 11/23 2/3
Kordana, Shea Fr F/S 14:00.3 7:18 1.92 45/108 10/23 10/23 2/4
Kraus, Dahlia So F/S 12:39.1 6:35 1.92 8/108 2/23 2/23 3/7 13:18
(0:39,4.9)
13:18
(0:39,4.9)
13:18
(0:39,4.9)
Great Job! (LY, LR, PR)
Krebs, Lorelei So F/S 15:50.4 8:15 1.92 88/108 23/23 23/23 2/2
Lee, Vivian So F/S 12:38.2 6:35 1.92 7/108 1/23 1/23 4/7 13:02
(0:24,3.1)
13:02
(0:24,3.1)
13:02
(0:24,3.1)
Great Job! (LY, LR, PR)
Lodigiani, Sophia Sr V 18:46.6 6:16 3 5/87 3/26 3/26 1/7 18:25 18:25 18:25 18:25 Great Job! (DSR)
Lybbert, Hannah Sr V 21:59.3 7:20 3 46/87 15/26 15/26 1/2 20:52
Meyer, Eliza Fr F/S 13:33.4 7:04 1.92 25/108 6/23 6/23 2/7
Mitchell, Aniela Sr V 18:31.1 6:10 3 3/87 2/26 2/26 1/7 18:54
(0:23,2.0)
Great Job! (DPR)
Mitchell, Charlotte Sr V 18:26.5 6:09 3 2/87 1/26 1/26 2/7 18:49
(0:23,2.0)
Great Job! (DPR)
Morgan, Kaylee Jr V 21:14.6 7:05 3 33/87 12/26 12/26 1/2
Perry, Shannon Jr V 20:29.3 6:50 3 21/87 9/26 9/26 1/3 20:21 20:21 20:21 19:59 Great Job! (DSR)
Pritchard, Zoe Fr F/S 12:40.2 6:36 1.92 10/108 4/23 4/23 1/7
Ramirez, Anh So F/S 14:56.9 7:47 1.92 70/108 18/23 18/23 2/2 15:46
(0:49,5.2)
15:46
(0:49,5.2)
15:46
(0:49,5.2)
Great Job! (LY, LR, PR)
Rosenberg, Arianna So F/S 14:14.5 7:25 1.92 49/108 12/23 12/23 2/3
Seward, Kylie Jr V 22:33.2 7:31 3 48/87 16/26 16/26 1/2
Taylor, Jade Jr V 24:23.7 8:08 3 60/87 20/26 20/26 1/2
Vazquez, Maggie Jr V 19:10 6:23 3 10/87 4/26 4/26 2/7 20:16
(1:06,5.4)
20:16
(1:06,5.4)
20:16
(1:06,5.4)
20:01
(0:51,4.2)
Great Job! (LY, LR, PR, DPR)
White, Emma So F/S 14:33 7:35 1.92 54/108 13/23 13/23 2/3
Wienker, Haley Sr V 28:57.8 9:39 3 81/87 23/26 23/26 1/2 25:30 25:30 25:30 25:30
Young, Elizabeth So F/S 14:57.8 7:48 1.92 71/108 19/23 19/23 2/2 14:40 14:40 14:40
Young, Helena Fr F/S 15:24.7 8:02 1.92 84/108 22/23 22/23 2/2
Young, Sophia Jr V 23:57.5 7:59 3 56/87 17/26 17/26 1/2
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/7 94:10
0:49
3 6:17 6:09 6:25 31 6:15 97:01
(2:51,2.9)
97:01
(2:51,2.9)
97:01
(2:51,2.9%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Charlotte Mitchell (2), Aniela Mitchell (3), Sophia Lodigiani (5), Maggie Vazquez (10), Ana Fenton (11)
V 2nd 5 1/3 100:52
0:37
3 6:43 6:38 6:50 23 6:43 101:54
(1:02,1.0)
101:54
(1:02,1.0)
101:54
(1:02,1.0%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Nellie Cox (2), Surina Beal (3), Corinne DeJong (4), Shannon Perry (6), Mia Di Genova (8)
V 3rd 5 1/2 107:30
0:48
3 7:10 7:04 7:20 19 7:10 108:08
(0:38,0.6)
108:08
(0:38,0.6)
108:08
(0:38,0.6%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Evelyn Cheng (1), Kaylee Morgan (2), Erin Cheng (3), Madison Barth (6), Hannah Lybbert (7)
V 4th 5 1/2 119:34
1:51
3 7:58 7:31 8:08 15 7:58 121:56
(2:23,1.9)
121:56
(2:23,1.9)
121:56
(2:23,1.9%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Kylie Seward (1), Sophia Young (2), Jessica Bennett (3), Alissa Casillas (4), Jade Taylor (5)
V 5th 5 1/1 139:38
5:30
3 9:19 8:13 10:03 15 9:19 131:15 131:15 131:15 Kiley Greiner (1), Megan Kennedy (2), Haley Wienker (3), Diane Cai (4), Carpenter Christopher (5)
F/S 1st 5 3/7 63:52
0:36
1.92 6:39 6:35 6:54 53 6:33 65:03
(1:11,1.8)
65:03
(1:11,1.8)
65:03
(1:11,1.8%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Vivian Lee (7), Dahlia Kraus (8), Grace Dwyer (9), Zoe Pritchard (10), Keira Emmett (19)
F/S 2nd 5 2/4 68:58
0:27
1.92 7:11 7:04 7:18 50 6:49 66:01 66:01 66:01 Eliza Meyer (8), Emma Carney (9), Reagan Cusi (10), Rebecca Chang (11), Shea Kordana (12)
F/S 3rd 5 2/2 72:17
0:32
1.92 7:32 7:22 7:39 50 7:00 71:12 71:12 71:12 Grace Kishiyama (8), Arianna Rosenberg (9), Emma White (10), Jillian Geist (11), Gabriela Caceres-Fernandez (12)
F/S 4th 5 2/2 74:39
0:20
1.92 7:47 7:41 7:51 50 7:12 77:45
(3:07,4.0)
77:45
(3:07,4.0)
77:45
(3:07,4.0%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Emilia Iacobelli (8), Emily Bennett (9), Anh Ramirez (10), Elizabeth Young (11), Kayla Chan (12)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Cate Joaquin Fr St Francis 18:22.3 6:07
2 Charlotte Mitchell Sr Davis High 18:26.5 6:09 1/26 1/26 2/7
3 Aniela Mitchell Sr Davis High 18:31.1 6:10 2/26 2/26 1/7
4 Haley Silva Jr St Francis 18:41.9 6:14
5 Sophia Lodigiani Sr Davis High 18:46.6 6:16 3/26 3/26 1/7 18:25 18:25 18:25
6 Isabella Fauria Jr St Francis 18:52.7 6:18
7 Tatiana Cornejo Fr St Francis 18:55 6:18
8 Sophie DeBenedetti Sr St Francis 18:57.7 6:19
9 Hanna Hekkanen So St Francis 19:06.4 6:22
10 Maggie Vazquez Jr Davis High 19:10 6:23 4/26 4/26 2/7 20:16
(1:06)
20:16
(1:06)
20:16
(1:06)
Great Job! (LY, LR, PR)
11 Ana Fenton So Davis High 19:15.9 6:25 5/26 5/26 2/7 19:21
(0:05)
19:21
(0:05)
19:21
(0:05)
Great Job! (LY, LR, PR)
12 Kelli Vierra Jr Elk Grove 19:38.1 6:33
13 Alisa Zhdanov So Sheldon (CA) 19:49.9 6:37
14 Natalie Harper So Cosumnes Oaks 19:50 6:37
15 Jade Guerrero Sr Cosumnes Oaks 19:50.3 6:37
16 Nellie Cox Jr Davis High 19:54.8 6:38 6/26 6/26 2/7
17 Surina Beal Jr Davis High 19:54.8 6:38 7/26 7/26 1/6
18 Corinne DeJong So Davis High 20:01.8 6:41 8/26 8/26 1/4
19 Emily Eddy So Cosumnes Oaks 20:13.9 6:45
20 Grace Harrison Jr St Francis 20:21.1 6:47
21 Shannon Perry Jr Davis High 20:29.3 6:50 9/26 9/26 1/3 20:21 20:21 20:21
22 Audrey Reyes Jr St Francis 20:31.4 6:50
23 Mia Di Genova Jr Davis High 20:31.4 6:50 10/26 10/26 1/3 20:38
(0:06)
20:38
(0:06)
20:38
(0:06)
Great Job! (LY, LR, PR)
24 Taure Morgan Sr Sheldon (CA) 20:41.9 6:54
25 Mikayla Cullers Sr Cosumnes Oaks 20:43.8 6:55
26 Annabelle Stroganow So Cosumnes Oaks 20:45.5 6:55
27 Emma Hollenbach Jr St Francis 20:59.1 7:00
28 Michaela Andrews Sr Sheldon (CA) 21:00.1 7:00
29 Junelle Angara Sr Franklin (EG) 21:07.2 7:02
30 Nicole McBride Jr St Francis 21:08 7:03
31 Mykell Bouwhuis Jr Pleasant Grove 21:09.5 7:03
32 Evelyn Cheng Jr Davis High 21:11.6 7:04 11/26 11/26 1/2
33 Kaylee Morgan Jr Davis High 21:14.6 7:05 12/26 12/26 1/2
34 Erin Cheng Jr Davis High 21:17 7:06 13/26 13/26 1/2
35 Annie Wendley Jr Cosumnes Oaks 21:22.5 7:08
36 Elizabeth Nguyen Jr Sheldon (CA) 21:23 7:08
37 Morgan Watson Sr St Francis 21:25.9 7:09
38 Sydney Davies Jr Franklin (EG) 21:29.5 7:10
39 Marie Pahos Sr St Francis 21:29.9 7:10
40 Alexandra Baldacchino Jr Franklin (EG) 21:33.4 7:11
41 Liliana Ramirez Sr Sheldon (CA) 21:37.3 7:12
42 Keiko Helmick Jr Franklin (EG) 21:42.2 7:14
43 Haley Borjas So Cosumnes Oaks 21:45.3 7:15
44 Madison Barth Jr Davis High 21:47 7:16 14/26 14/26 1/2
45 Emma Roybal Jr Sheldon (CA) 21:53 7:18
46 Hannah Lybbert Sr Davis High 21:59.3 7:20 15/26 15/26 1/2
47 Bridgette Kemp Jr St Francis 22:07.4 7:22
48 Kylie Seward Jr Davis High 22:33.2 7:31 16/26 16/26 1/2
49 Marisa Petersen Jr St Francis 22:34.9 7:32
50 Natalie Cadrett Sr Elk Grove 22:42.1 7:34
51 Julia Escudero Sr Franklin (EG) 22:44.5 7:35
52 Elizabeth Cole Jr St Francis 22:59.5 7:40
53 Karly Scott Sr Elk Grove 23:02.9 7:41
54 Kelly Andrus Sr Elk Grove 23:32.6 7:51
55 Ashley Wong Jr Elk Grove 23:44.8 7:55
56 Sophia Young Jr Davis High 23:57.5 7:59 17/26 17/26 1/2
57 Kimberley Rameriz Jr Elk Grove 24:08.2 8:03
58 Jessica Bennett Jr Davis High 24:17.5 8:06 18/26 18/26 1/2
59 Alissa Casillas Sr Davis High 24:21.9 8:07 19/26 19/26 1/2 23:25 23:25 23:25
60 Jade Taylor Jr Davis High 24:23.7 8:08 20/26 20/26 1/2
61 Kiley Greiner Sr Davis High 24:37.8 8:13 21/26 21/26 1/2
62 Elise Rockwood Jr Pleasant Grove 24:40.8 8:14
63 Megan Rodriguez Sr Cosumnes Oaks 24:46.3 8:15
64 Victoria Garcia Jr Franklin (EG) 25:00.1 8:20
65 Angelica Johnson Jr Pleasant Grove 25:12 8:24
66 Skylar Strawn Jr St Francis 25:28.6 8:30
67 Hailey Bowden Sr Cosumnes Oaks 25:30.4 8:30
68 Jhenelle Vincoy Jr Elk Grove 25:34 8:31
69 Iliana Becerra Jr Pleasant Grove 25:43.8 8:35
70 Bridget Mattle Jr Pleasant Grove 25:43.9 8:35
71 Sophia Garrett Jr Cosumnes Oaks 25:49.7 8:37
72 Ally Escamilla Jr Sheldon (CA) 26:04.8 8:42
73 Meghan Ladd Jr St Francis 26:22.6 8:48
74 Jessica Jimenez Jr Franklin (EG) 26:41.9 8:54
75 Megan Kennedy Sr Davis High 26:45.1 8:55 22/26 22/26 1/2
76 Ella Peterman Jr Pleasant Grove 26:45.9 8:55
77 Bella Silva Jr St Francis 27:14 9:05
78 Sophia Breslau Jr St Francis 27:33.8 9:11
79 Olivia Walbeck Jr St Francis 28:15.2 9:25
80 Rose Giblin Vance Jr St Francis 28:20.2 9:27
81 Haley Wienker Sr Davis High 28:57.8 9:39 23/26 23/26 1/2 25:30 25:30 25:30
82 Diane Cai Jr Davis High 29:09.8 9:43 24/26 24/26 1/1
83 Alyssa Appel Jr St Francis 29:44.3 9:55
84 Carpenter Christopher Sr Davis High 30:07.9 10:03 25/26 25/26 1/1
85 Jordan Moreno Jr Sheldon (CA) 30:17.1 10:06
86 Juliana Venegas Jr St Francis 30:45.6 10:15
87 Isabelle Farrand Sr Davis High 30:57.3 10:19 26/26 26/26 1/1 25:32 25:32 25:32
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St Francis
1-1-2-1-1
Gap: 0:35
93:50
18:46
6:15
26 Cate Joaquin
Fr
18:22
6:07
1
Haley Silva
Jr
18:42
6:14
4
Isabella Fauria
Jr
18:53
6:18
6
Tatiana Cornejo
Fr
18:55
6:18
7
Sophie DeBenede
Sr
18:58
6:19
8
Hanna Hekkanen
So
19:06
6:22
9
Grace Harrison
Jr
20:21
6:47
19
2 Davis High
2-1-1-2-2
Gap: 0:49
94:10
18:50
6:17
31 Charlott Mitchell
Sr
18:27
6:09
2
Aniela Mitchell
Sr
18:31
6:10
3
Sophia Lodigian
Sr
18:47
6:16
5
Maggie Vazquez
Jr
19:10
6:23
10
Ana Fenton
So
19:16
6:25
11
Nellie Cox
Jr
19:55
6:38
16
Surina Beal
Jr
19:55
6:38
17
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
3 Cosumnes Oaks
5-3-3-3-3
Gap: 0:56
101:24
20:17
6:46
90 Natalie Harper
So
19:50
6:37
14
Jade Guerrero
Sr
19:50
6:37
15
Emily Eddy
So
20:14
6:45
18
Mikayla Cullers
Sr
20:44
6:55
21
Annabell Strogano
So
20:46
6:55
22
Annie Wendley
Jr
21:23
7:08
26
Haley Borjas
So
21:45
7:15
32
4 Sheldon (CA)
4-4-4-4-4
Gap: 1:47
104:32
20:54
6:58
113 Alisa Zhdanov
So
19:50
6:37
13
Taure Morgan
Sr
20:42
6:54
20
Michaela Andrews
Sr
21:00
7:00
23
Elizabet Nguyen
Jr
21:23
7:08
27
Liliana Ramirez
Sr
21:37
7:12
30
Emma Roybal
Jr
21:53
7:18
33
Ally Escamill
Jr
26:05
8:42
46
5 Franklin (EG)
6-6-5-5-5
Gap: 1:37
108:37
21:43
7:14
147 Junelle Angara
Sr
21:07
7:02
24
Sydney Davies
Jr
21:30
7:10
28
Alexandr Baldacch
Jr
21:33
7:11
29
Keiko Helmick
Jr
21:42
7:14
31
Julia Escudero
Sr
22:45
7:35
35
Victoria Garcia
Jr
25:00
8:20
41
Jessica Jimenez
Jr
26:42
8:54
47
6 Elk Grove
3-5-6-6-6
Gap: 4:07
112:41
22:32
7:31
157 Kelli Vierra
Jr
19:38
6:33
12
Natalie Cadrett
Sr
22:42
7:34
34
Karly Scott
Sr
23:03
7:41
36
Kelly Andrus
Sr
23:33
7:51
37
Ashley Wong
Jr
23:45
7:55
38
Kimberle Rameriz
Jr
24:08
8:03
39
Jhenelle Vincoy
Jr
25:34
8:31
43
7 Pleasant Grove
7-7-7-7-7
Gap: 4:34
122:30
24:30
8:10
196 Mykell Bouwhuis
Jr
21:10
7:03
25
Elise Rockwood
Jr
24:41
8:14
40
Angelica Johnson
Jr
25:12
8:24
42
Iliana Becerra
Jr
25:44
8:35
44
Bridget Mattle
Jr
25:44
8:35
45
Ella Peterman
Jr
26:46
8:55
48




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
2-1-1-1-1
Gap: 0:37
100:52
20:10
6:43
23 Nellie Cox
Jr
19:55
6:38
2
Surina Beal
Jr
19:55
6:38
3
Corinne DeJong
So
20:02
6:41
4
Shannon Perry
Jr
20:29
6:50
6
Mia Di Genova
Jr
20:31
6:50
8
Evelyn Cheng
Jr
21:12
7:04
11
Kaylee Morgan
Jr
21:15
7:05
12
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 St Francis
1-2-2-2-2
Gap: 2:02
102:06
20:25
6:48
32 Hanna Hekkanen
So
19:06
6:22
1
Grace Harrison
Jr
20:21
6:47
5
Audrey Reyes
Jr
20:31
6:50
7
Emma Hollenba
Jr
20:59
7:00
9
Nicole McBride
Jr
21:08
7:03
10
Morgan Watson
Sr
21:26
7:09
14
Marie Pahos
Sr
21:30
7:10
15
3 Cosumnes Oaks
3-3-3-3-3
Gap: 4:27
119:14
23:51
7:57
83 Annie Wendley
Jr
21:23
7:08
13
Haley Borjas
So
21:45
7:15
16
Megan Rodrigue
Sr
24:46
8:15
17
Hailey Bowden
Sr
25:30
8:30
18
Sophia Garrett
Jr
25:50
8:37
19








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 0:48
107:30
21:30
7:10
19 Evelyn Cheng
Jr
21:12
7:04
1
Kaylee Morgan
Jr
21:15
7:05
2
Erin Cheng
Jr
21:17
7:06
3
Madison Barth
Jr
21:47
7:16
6
Hannah Lybbert
Sr
21:59
7:20
7
Kylie Seward
Jr
22:33
7:31
9
Sophia Young
Jr
23:58
7:59
12
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 St Francis
2-2-2-2-2
Gap: 1:34
110:38
22:08
7:23
38 Morgan Watson
Sr
21:26
7:09
4
Marie Pahos
Sr
21:30
7:10
5
Bridgett Kemp
Jr
22:07
7:22
8
Marisa Petersen
Jr
22:35
7:32
10
Elizabet Cole
Jr
23:00
7:40
11
Skylar Strawn
Jr
25:29
8:30
13
Meghan Ladd
Jr
26:23
8:48
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 1:51
119:34
23:55
7:58
15 Kylie Seward
Jr
22:33
7:31
1
Sophia Young
Jr
23:58
7:59
2
Jessica Bennett
Jr
24:18
8:06
3
Alissa Casillas
Sr
24:22
8:07
4
Jade Taylor
Jr
24:24
8:08
5
Kiley Greiner
Sr
24:38
8:13
6
Megan Kennedy
Sr
26:45
8:55
9
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 St Francis
2-2-2-2-2
Gap: 2:47
134:54
26:59
9:00
48 Skylar Strawn
Jr
25:29
8:30
7
Meghan Ladd
Jr
26:23
8:48
8
Bella Silva
Jr
27:14
9:05
10
Sophia Breslau
Jr
27:34
9:11
11
Olivia Walbeck
Jr
28:15
9:25
12
Rose Giblin Vance
Jr
28:20
9:27
13
Alyssa Appel
Jr
29:44
9:55
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 5th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 5:30
139:38
27:56
9:19
15 Kiley Greiner
Sr
24:38
8:13
1
Megan Kennedy
Sr
26:45
8:55
2
Haley Wienker
Sr
28:58
9:39
3
Diane Cai
Jr
29:10
9:43
4
Carpente Christop
Sr
30:08
10:03
5
Isabelle Farrand
Sr
30:57
10:19
6




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Sophia Livingston So Elk Grove 12:01 6:16
2 Suvi Hollenbach Fr Pleasant Grove 12:03.8 6:17
3 Emily Castles Fr St Francis 12:06.7 6:18
4 Claire Silva Fr St Francis 12:09 6:20
5 Carmelle Chun Fr Elk Grove 12:15.3 6:23
6 Abigail Ribet So Elk Grove 12:26.1 6:29
7 Vivian Lee So Davis High 12:38.2 6:35 1/23 1/23 4/7 13:02
(0:24)
13:02
(0:24)
13:02
(0:24)
Great Job! (LY, LR, PR)
8 Dahlia Kraus So Davis High 12:39.1 6:35 2/23 2/23 3/7 13:18
(0:39)
13:18
(0:39)
13:18
(0:39)
Great Job! (LY, LR, PR)
9 Grace Dwyer Fr Davis High 12:40.1 6:36 3/23 3/23 2/7
10 Zoe Pritchard Fr Davis High 12:40.2 6:36 4/23 4/23 1/7
11 Peyton Carson Fr St Francis 12:45.6 6:39
12 Alexys Jones Fr St Francis 12:54 6:43
13 Jenna Cecil Fr Sheldon (CA) 12:55.4 6:44
14 Molly Chambers So St Francis 12:58 6:45
15 McKenna Mckrell Fr St Francis 12:59.2 6:46
16 Nora Smith Fr St Francis 13:00.1 6:46
17 Kaili Seto Fr Elk Grove 13:03.2 6:48
18 Erin Ayotte Fr St Francis 13:06 6:49
19 Lilly O'Gara So St Francis 13:07.2 6:50
20 Bea Maghera So Cosumnes Oaks 13:08.8 6:51
21 Jill Heskett Fr St Francis 13:09.2 6:51
22 Allison Prestwich So St Francis 13:10.9 6:52
23 Keira Emmett Fr Davis High 13:14.3 6:54 5/23 5/23 2/7
24 Allison Williams Fr St Francis 13:20.3 6:57
25 Eliza Meyer Fr Davis High 13:33.4 7:04 6/23 6/23 2/7
26 Audrey Felsted Fr St Francis 13:33.7 7:04
27 Caroline Smith Fr St Francis 13:34 7:04
28 Jaedyn Alford Fr St Francis 13:34.8 7:04
29 Abbie Rexroad Fr St Francis 13:39.5 7:07
30 Bridgette Shramm Fr Pleasant Grove 13:41.3 7:08
31 Vibha Royal So Cosumnes Oaks 13:42.2 7:08
32 Christy Au Fr Elk Grove 13:42.3 7:08
33 Emma Carney So Davis High 13:43.3 7:09 7/23 7/23 2/6 13:08 13:08 13:08
34 Reagan Cusi Fr Davis High 13:44 7:09 8/23 8/23 2/5 Great Job! (SBP)
35 Alyssa Brown Fr Pleasant Grove 13:44.9 7:10
36 Olivia DePonte So Cosumnes Oaks 13:46.2 7:10
37 Elena Moorehead So St Francis 13:48.5 7:12
38 Riana Azevedo So Pleasant Grove 13:51 7:13
39 Madeline Fahey So St Francis 13:53.5 7:14
40 Abby Palko So St Francis 13:54.1 7:14
41 Izabel Quackenbush So St Francis 13:55.2 7:15
42 Rebecca Chang Fr Davis High 13:57.2 7:16 9/23 9/23 2/4
43 Isabella Henderson Fr St Francis 13:58.9 7:17
44 Isabella Sharp Fr St Francis 13:59.8 7:17
45 Shea Kordana Fr Davis High 14:00.3 7:18 10/23 10/23 2/4
46 Nicoli Burdeinii So Franklin (EG) 14:01.3 7:18
47 Johanna Stevenson Fr St Francis 14:03.1 7:19
48 Grace Kishiyama Fr Davis High 14:09.1 7:22 11/23 11/23 2/3
49 Arianna Rosenberg So Davis High 14:14.5 7:25 12/23 12/23 2/3
50 Sofia Herrera So Elk Grove 14:23.5 7:30
51 Samantha Albiani Fr Elk Grove 14:23.7 7:30
52 Kaitlin Powers Fr Elk Grove 14:23.8 7:30
53 Adeli Burdeinii So Franklin (EG) 14:25.5 7:31
54 Emma White So Davis High 14:33 7:35 13/23 13/23 2/3
55 Zalea Bjorgum So Pleasant Grove 14:33.3 7:35
56 Sofia Fernandez So Pleasant Grove 14:35.5 7:36
57 Olivia Wetch Fr St Francis 14:36.2 7:36
58 Callie Casillas Fr Cosumnes Oaks 14:39.2 7:38
59 Jillian Geist So Davis High 14:40 7:38 14/23 14/23 2/2
60 Gabriela Caceres-Fernandez So Davis High 14:40.7 7:39 15/23 15/23 2/2
61 Lydia Mendoza Fr Franklin (EG) 14:41.8 7:39
62 Gabi McMorris Fr Sheldon (CA) 14:42.2 7:39
63 Anna Giordano So Sheldon (CA) 14:44 7:40
64 Irene Hales Fr St Francis 14:44.9 7:41
65 Emilia Iacobelli So Davis High 14:44.9 7:41 16/23 16/23 2/2
66 Isabella Roses Fr St Francis 14:46 7:41
67 Ruby Stevenson Fr St Francis 14:48.8 7:43
68 Emily Bennett Fr Davis High 14:54.4 7:46 17/23 17/23 2/2
69 Taylor Nolan Fr Elk Grove 14:55 7:46
70 Anh Ramirez So Davis High 14:56.9 7:47 18/23 18/23 2/2 15:46
(0:49)
15:46
(0:49)
15:46
(0:49)
Great Job! (LY, LR, PR)
71 Elizabeth Young So Davis High 14:57.8 7:48 19/23 19/23 2/2 14:40 14:40 14:40
72 Lindsey Osorio Fr Sheldon (CA) 14:58.7 7:48
73 Giavanna Manes Fr Cosumnes Oaks 14:59.3 7:48
74 Bella Austin Fr St Francis 15:01.4 7:49
75 Carlie Colonnello Fr St Francis 15:01.6 7:50
76 Amelia Barkett Fr St Francis 15:04.4 7:51
77 Kayla Chan So Davis High 15:04.5 7:51 20/23 20/23 2/2
78 Hannah Freund Fr St Francis 15:08.2 7:53
79 Danika Greiner So Davis High 15:11.2 7:55 21/23 21/23 2/2
80 Olivia Hemmings Fr Franklin (EG) 15:13.1 7:56
81 Delaney Dougherty Fr St Francis 15:13.7 7:56
82 Isabel Lyons Fr Franklin (EG) 15:15.9 7:57
83 Madeleine Smith So St Francis 15:21.1 8:00
84 Helena Young Fr Davis High 15:24.7 8:02 22/23 22/23 2/2
85 Ramanjit Bal So Franklin (EG) 15:28.1 8:03
86 Alyssa Casey Fr Cosumnes Oaks 15:34 8:06
87 Cinda Garcia So Elk Grove 15:42.5 8:11
88 Lorelei Krebs So Davis High 15:50.4 8:15 23/23 23/23 2/2
89 Madeline Bullard Fr Cosumnes Oaks 16:05.6 8:23
90 Cecilia Davila Fr Cosumnes Oaks 16:06 8:23
91 Rose Goyette So St Francis 16:09.4 8:25
92 Kelly Le Fr Sheldon (CA) 16:16.7 8:29
93 Ava Wisner Fr St Francis 16:25.1 8:33
94 Nayeli Carpio Fr St Francis 16:26.7 8:34
95 Anne Garong Fr Cosumnes Oaks 16:37.6 8:40
96 Danyka Burrill Fr Sheldon (CA) 16:40.1 8:41
97 Isabela Tuazon Fr St Francis 16:40.9 8:41
98 Simone Sagay Fr St Francis 17:07.5 8:55
99 Deziray Vasquez Fr Sheldon (CA) 17:20.4 9:02
100 Taja Suruki Fr St Francis 17:26.4 9:05
101 Zitlaly Carrillo Fr Franklin (EG) 17:34.9 9:09
102 Maria Salgado So Cosumnes Oaks 18:00.5 9:23
103 Sadie Pharakda Fr Cosumnes Oaks 18:04.1 9:25
104 Chloe Brown Fr St Francis 18:12.5 9:29
105 Hannah Hess Fr St Francis 18:21.7 9:34
106 Ashley Borton Fr Cosumnes Oaks 18:30.1 9:38
107 Kayla Duncan So Sheldon (CA) 19:38.4 10:14
108 Kate Christman So Cosumnes Oaks 21:13.4 11:03
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St Francis
3-2-2-2-1
Gap: 0:51
62:53
12:35
6:33
44 Emily Castles
Fr
12:07
6:18
3
Claire Silva
Fr
12:09
6:20
4
Peyton Carson
Fr
12:46
6:39
11
Alexys Jones
Fr
12:54
6:43
12
Molly Chambers
So
12:58
6:45
14
McKenna Mckrell
Fr
12:59
6:46
15
Nora Smith
Fr
13:00
6:46
16
2 Elk Grove
1-1-1-1-2
Gap: 1:41
63:28
12:42
6:37
52 Sophia Livingst
So
12:01
6:16
1
Carmelle Chun
Fr
12:15
6:23
5
Abigail Ribet
So
12:26
6:29
6
Kaili Seto
Fr
13:03
6:48
17
Christy Au
Fr
13:42
7:08
23
Sofia Herrera
So
14:24
7:30
29
Samantha Albiani
Fr
14:24
7:30
30
3 Davis High
4-3-3-3-3
Gap: 0:36
63:52
12:46
6:39
53 Vivian Lee
So
12:38
6:35
7
Dahlia Kraus
So
12:39
6:35
8
Grace Dwyer
Fr
12:40
6:36
9
Zoe Pritchar
Fr
12:40
6:36
10
Keira Emmett
Fr
13:14
6:54
19
Eliza Meyer
Fr
13:33
7:04
20
Emma Carney
So
13:43
7:09
24
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
4 Pleasant Grove
2-4-4-4-4
Gap: 2:30
67:54
13:35
7:04
107 Suvi Hollenba
Fr
12:04
6:17
2
Bridgett Shramm
Fr
13:41
7:08
21
Alyssa Brown
Fr
13:45
7:10
25
Riana Azevedo
So
13:51
7:13
27
Zalea Bjorgum
So
14:33
7:35
32
Sofia Fernande
So
14:36
7:36
33




5 Cosumnes Oaks
6-5-5-5-5
Gap: 1:51
70:16
14:03
7:19
139 Bea Maghera
So
13:09
6:51
18
Vibha Royal
So
13:42
7:08
22
Olivia DePonte
So
13:46
7:10
26
Callie Casillas
Fr
14:39
7:38
34
Giavanna Manes
Fr
14:59
7:48
39
Alyssa Casey
Fr
15:34
8:06
43
Madeline Bullard
Fr
16:06
8:23
44
6 Sheldon (CA)
5-6-6-6-6
Gap: 3:21
73:37
14:43
7:40
169 Jenna Cecil
Fr
12:55
6:44
13
Gabi McMorris
Fr
14:42
7:39
36
Anna Giordano
So
14:44
7:40
37
Lindsey Osorio
Fr
14:59
7:48
38
Kelly Le
Fr
16:17
8:29
45
Danyka Burrill
Fr
16:40
8:41
46
Deziray Vasquez
Fr
17:20
9:02
47
7 Franklin (EG)
7-7-7-7-7
Gap: 1:15
73:38
14:44
7:40
175 Nicoli Burdeini
So
14:01
7:18
28
Adeli Burdeini
So
14:26
7:31
31
Lydia Mendoza
Fr
14:42
7:39
35
Olivia Hemmings
Fr
15:13
7:56
40
Isabel Lyons
Fr
15:16
7:57
41
Ramanjit Bal
So
15:28
8:03
42
Zitlaly Carrillo
Fr
17:35
9:09
48
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St Francis
1-1-1-1-1
Gap: 0:10
65:22
13:04
6:49
15 McKenna Mckrell
Fr
12:59
6:46
1
Nora Smith
Fr
13:00
6:46
2
Erin Ayotte
Fr
13:06
6:49
3
Lilly O'Gara
So
13:07
6:50
4
Jill Heskett
Fr
13:09
6:51
5
Allison Prestwic
So
13:11
6:52
6
Allison Williams
Fr
13:20
6:57
7
2 Davis High
2-2-2-2-2
Gap: 0:27
68:58
13:48
7:11
50 Eliza Meyer
Fr
13:33
7:04
8
Emma Carney
So
13:43
7:09
9
Reagan Cusi
Fr
13:44
7:09
10
Rebecca Chang
Fr
13:57
7:16
11
Shea Kordana
Fr
14:00
7:18
12
Grace Kishiyam
Fr
14:09
7:22
13
Arianna Rosenber
So
14:15
7:25
14
3 Elk Grove
3-3-3-3-3
Gap: 1:19
73:49
14:46
7:41
86 Sofia Herrera
So
14:24
7:30
15
Samantha Albiani
Fr
14:24
7:30
16
Kaitlin Powers
Fr
14:24
7:30
17
Taylor Nolan
Fr
14:55
7:46
18
Cinda Garcia
So
15:43
8:11
20








4 Cosumnes Oaks
4-4-4-4-4
Gap: 2:27
82:24
16:29
8:35
109 Alyssa Casey
Fr
15:34
8:06
19
Madeline Bullard
Fr
16:06
8:23
21
Cecilia Davila
Fr
16:06
8:23
22
Anne Garong
Fr
16:38
8:40
23
Maria Salgado
So
18:01
9:23
24
Sadie Pharakda
Fr
18:04
9:25
25
Ashley Borton
Fr
18:30
9:38
26
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St Francis
1-1-1-1-1
Gap: 0:24
67:14
13:27
7:00
15 Allison Prestwic
So
13:11
6:52
1
Allison Williams
Fr
13:20
6:57
2
Audrey Felsted
Fr
13:34
7:04
3
Caroline Smith
Fr
13:34
7:04
4
Jaedyn Alford
Fr
13:35
7:04
5
Abbie Rexroad
Fr
13:40
7:07
6
Elena Moorehea
So
13:49
7:12
7
2 Davis High
2-2-2-2-2
Gap: 0:32
72:17
14:27
7:32
50 Grace Kishiyam
Fr
14:09
7:22
8
Arianna Rosenber
So
14:15
7:25
9
Emma White
So
14:33
7:35
10
Jillian Geist
So
14:40
7:38
11
Gabriela Caceres-
So
14:41
7:39
12
Emilia Iacobell
So
14:45
7:41
13
Emily Bennett
Fr
14:54
7:46
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St Francis
1-1-1-1-1
Gap: 0:16
69:11
13:50
7:12
15 Abbie Rexroad
Fr
13:40
7:07
1
Elena Moorehea
So
13:49
7:12
2
Madeline Fahey
So
13:54
7:14
3
Abby Palko
So
13:54
7:14
4
Izabel Quackenb
So
13:55
7:15
5
Isabella Henderso
Fr
13:59
7:17
6
Isabella Sharp
Fr
14:00
7:17
7
2 Davis High
2-2-2-2-2
Gap: 0:20
74:39
14:56
7:47
50 Emilia Iacobell
So
14:45
7:41
8
Emily Bennett
Fr
14:54
7:46
9
Anh Ramirez
So
14:57
7:47
10
Elizabet Young
So
14:58
7:48
11
Kayla Chan
So
15:05
7:51
12
Danika Greiner
So
15:11
7:55
13
Helena Young
Fr
15:25
8:02
14
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.